1878. N». 20. Donderdag 14 Februari. VERZOEK. De geabonneerden op ons blad, die buiten Goes wonen en hunne abonnements gelden over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, worden beleefd verzocht, die vóór 15 Februari over te maken. Na dien tijd wordt over het bedrag per post be schikt. De Administratie. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, op Dins dag den 26 Februari, bevelen wij bij de kiezers aan den heer J. P. BREDIUS Junior, van Bergen op Zoom. RUPSENNESTEN. GOES, 13 FEBRUARI 1878. GOESCIIE l>e nitgave dezer Courant geschiedt Maanbag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,,' Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By di ree te opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DACJBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen hiermede ter kennis van eigenaars, pachters, huurders, of gebruikers van erven in deze gemeente, dat zij vóór DEN ACHT EN TWINTIOSTEN FE BRUARI a. s. de boomen en gewassen, op die erven staande, ieder voor zoover zij die zeiven beheeren, Tan rupsen en rupsennesten snoeten zuiveren of doen zuiveren, op straffe van een tot tien gulden, en dat die rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 13 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd Al. P. PI AAUBEEN. De Secretaris, H A R T AI A N. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcen ten) over de maand Januari 1878 bedroeg 6,421.949,36f tegen 6,157,675,741 over dezelfde maand in 1877 De raming voor twaalf maanden bedraagt 94,388,828 voor éen maand 7,865,735,62. Dinsdagavond trad de heer Joh. Gram, van 's-Hage, in het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spre ker op voor een gehoor, zoo talrijk als wij dit in ons departement gewoon zijn. Hij droeg twee novellen voor, nl. Haar tweede man en Een koppelteeken. 's-Heer Aremlskerke. Nog voortdu rend wordt er door sommige voerlieden, vooral des Dinsdags, juist wanueer het meeste gerij op den weg is. gezondigd tegen de voorschriften op het tjjdig en behoorlijk uithalen. Den voor- laatsten marktdag was zulks weer het geval, zoodat er dan ook door den Rijksveldwachter alhier tegen den overtreder proces-verbaal is opgemaakt. Bjj het in ons vorig nommer medege deelde ten opzichte van de groepen der na tionale kleederdrachten, bestemd voor de Inter nationale Tentoonstelling te Parjjs, kunnen wij nog voegen, dat jl Maandag voor dit doel een landbouwer uit de gemeente 's-Heer Arends- kerke, met zijne vrouw en dochter naar 's-Hage op reis zijn gegaan. Hansweert. Met leedwezen moet ik mededeelen, dat door den Minister van Water staat enz. afwjjzend is beschikt op het door ingezetenen dezer plaats indertijd gedaan ver zoek om alhier een postkantoor te vestigen. Alleen zullen er maatregelen genomen worden om de diensturen van den brievengaarder uit te breideu. Een schrale troost voorwaar De beschikking van den Minister is gegrond op de stelling, dat er te Hansweert op verre na niet het aantal brieven wordt verzonden en ontvangen enz., om het vestigen van een post kantoor te wettigen. Dat is minstens genomen sl een zeer zonderlinge redeneering, aangezien er postkantoren bestaan op plaatsen, waar veel minder correspondentie plaats heeften waar daar aan minder behoefte bestaat dan te Hansweert. Doch de wil der overheid geschiede en wij eerbiedigen hare beslissing ook in dezen echler in de va9te hoop en het onwankelbaar ver trouwen, dat vroeger of later aan het billijk verzoek der Hansweertenaars door den Minister recht worde gedaan en zij zich zullen mogen verheugen in het bezit van een postkantoor, zij het dan ook vereenigd met de rijkstelegraaf al of niet. Men is druk bezig met het lossen der lading (spoorstaven) uit h*ff in den laatsten sneeuw storm onder Oude Tonge gezonken rijnschip Fortuna, wijlen kapitein H. Peters. Reeds zijn er alhier een paar lichters, met de, door middel van duikers, uit genoemd schip gehaalde rails, gepasseerd, bestemd naar Antwerpen. Binnen enkele dagen hoopt men de geheele lading geboigen te hebben en er bestaat ook vooruitzicht het schip te behouden. Een en ander vertegenwoordigt een kapitaal van ruim vijftigduizend gulden, dat allerwaarschijnlijkst, zoo niet zeker, ware verloren geweest, doch nu zal behouden blijven door de ijverige po gingen, krachtige handelingen betoonde energie van den heer T. V. De Groof, expediteur enz., alhier, die de leiding van alles op zich genomen heeft. Het is voorzeker geen gemakkelijke taak die op zijn schouders rust, doch zooveel te zoeter eu te eervoller zal de belooning zijn, wanneer zijn volhardende ijver met een geluk- lukkigen uitslag bekroond wordt, waaraan we niet twijfelen en dat we hem van harte toe- wenschen. Bath. Het Engelsehe stoomschip Clio, met stukgoederen van Antwerpen langs Rot terdam naar Cardiff bêstemd, en Maandagavond 111/t uur in het nauw van Bath omhoog ge varen, is Dinsdagmorgen te 9l/a uur (hoog water) niet vlot gekomen. De sleeper Oscar, het niet kunnende afhalen, is daarop met depêches naar Antwerpen vertrokken. Men zou toen dien avond trachten het af te brengen. De Staats-Courant bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en manschappen der landmacht in N. I., ODder beheer der weeskamer te Batavia gekomen, die zuiver ƒ250 of minder bedragen en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van Koloniën in Nederland. Op dien staat komt o. a. voor: W. Harten, geb te Kruiningen, overl. 27 Aug. 1874, voor ƒ8,83. De postboden ten plattelande, die tot hiertoe steeds op eigen kosten zich een aan gewezen model van buis cd pet moesten aan schaffen, zullen eerstdaags op 's rijks kosten van een ander uniform, bestaande in kapotjas en pet, voorzien worden. Op Maandag 25 dezer zal in de kweek school voor zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbinte nis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft besloten wederom ƒ5000 beschikbaar te stellen voor de zieken en gekwetsten te Con- stantinopel. Van verschillende zijden worden aan de bemanning der aanstaande Noordpool expeditie geschenken gezonden. Eene firma gaf wijn, eene andere hardglas.eene derde bonten handschoenen, eene vierde rolpens, terwijl eene vijfde aanbood het kosteloos afdruk ken van photographie-clichés. Zooals men zich herinneren zal, werd het eerste voorbeeld van dien aard gegeven door de firma Becker Buddingh te Arnhem, die de instrumenten in hare fabriek vervaardigd, welke de expeditie mocht wenschen te bezitten, ter barer beschikking stelde. Arnh Ct.) De Hindelooper kamer, die zoozeer de aandacht van de bezoekers der historische ten toonstelling van Friesland trok, zal, met toe stemming van den eigenaar, voor rekening vau de Ned. Hoofdcommissie voor de Parijsche wereld-tentoonstelling derwaarts worden over gebracht. Die Friesche tentoonstelling heeft het zeld zame resultaat geleverd, dat er ƒ17.000 netto winst overbleef. Te Breda is uit eenige leden vau den Gemeenteraad eene commissie benoemd tot voorbereiding en regeling van de in den loop van dit jaar aldaar te vieren feesten, bij gele genheid van het 50jarig bestaan der Kon. Mi litaire Academie. Men schrijft in de N. R. Ct. uit 's-Her- togenbosch -Niettegenstaande den door het ultramontaansch dagblaadje De Noordbrabanter aan de bevoegde macht gegeven wenk, om de opvoering van Molière's Tariufe alhier, als strijdig met de zedelijkheid, te verbieden, werd Zondagavond het stuk in de schouw burgzaal der sociëteit Casino gegeven. De bezoekers waren, tengevolge der waarschuwin gen, die op den kansel en in congregatiën waren gegeven, niet talrijk. Ditmaal kondeD zij echter ongestoord de schouwburgzaal berei ken, hetgeen o. a. bij de opvoering voor eeuigen tijd van het stuk la Fille de Madame Angot het geval niet was en bij welke gelegenheid onze ijverige politie krachtdadig moest tusschen beiden treden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Hervormds gemeente te Goes zal op den 5n October dezes jaars den gedenkdag vieren van have vestiging voor drie eeuwen, welke herinnering op den 1 December daaraanvolgende ook de Her vormde gemeenten van Kapelle, Baarland, Wemel- dinge, Heinkenszand, Nisse, Hoedekenskerke en Krui ningen kmaen herdenken. (Midd. Ct.) Benoemd tot hoofdonderwijzer te Sint Anna ter Muiden de heer F. A. Rosendaal, hulponderwijzer te Breskens. LANDBOUW VEETEELT. Diuewegbn. Voor een tal belangstellende hoorders trad jl. Donderdagavond de heer Marlet in dfze ge meente op als spreker over een tweetal onderwerpen, den landbouw betreffende. Op verzoek van een onder deze gemeeute wouend landbouwer deelde spreker in het eerste deel zijner rede zijne gedachten mede aangaande vruchtwisseling en vruchtopvolging, liet lag niet in sprekers bedoeling over een-en ander tot in bijzo nierbeden af te dalen, waarom meu dan ook van hem geene opgaven van vrucht-opvolging had te verwachten. Hij wilde zich liever tot de algemeene grondslagen bepalen, waarop een goed stelsel van vruchtwisseling en opvolging moet be rusten. Als eerste vereisehte werd den landbouwer de kennis van zijne gronden aangeprezen. In hoofd zaak werd evenwel sprekers eerste deel zyner voordracht ingenomen door de beschouwing van de braak. Het oordeel van der, heer Marlet hierover was niet gunstig; onder de tegenwoordige moeielijke omstan digheden, waarmede de landbouwer rekening moet houden, keurde de redenaar de braak af. Niet, dat deze geheel en al nutteloos zou zijn, verre van daar. Spreker wees er op, dat bij een gebrekkig of ook wel geen stelsel van vrucbtwisseling, de braak wel degelijk waarde voor den landbouwer bezat. In het breede werd bij dit punt de werking der wortel sponsjes en wortelvezeltjes bij de planten aangetoond. Dat braak leggen van den grond, tot nadeel van den landbouwer, was volgens spreker gansch on- noodig, wanneer, bij eene goede grondbewerking, bemesting en zuivering van den akker, eene oordeel kundige vruchtwisseling plaats vindt. Over ieder de zer opgenoemde puoten werd in het breede gehan deld en nuttige wenken werden gegeven. Inzonderheid wees de redenaar op het belang der bebouwing van voedergewassen voor het vee, als daar zijn de klaver en de iucerne, en op de zoogenoemde kunst weilanden. Na nog gesproken te hebben over de bezwaren, waarmede de landbouwer in deze stre ken voor eene goede vruchtwisseling heeft te maken en waarbij inzonderheid op de ellendige zevenjarige pachten werd gewezen, sloot de spreker het eerste deel z(jner rede. In het tweede gedeelte handelde hij over de suiker bietenteelt. Bij dit onderwerp vestigde de heer Marlet de aandacht zijner hoorders op vier klagers: op den grondeigenaar, op den fabrikant, op den landbouwer en op de agenten. De klacht der grondeigenaars over het rooven der suikerbiet werd ontzenuwd. Older de klachten van den fabrikant, werd opgenocml die van het con tracteeren en. de vaak daarbij gevolgde bedriegelijke handelwijze. Met de klacht van den* landbouwer, als zou de suikerhieten teelt niet genoegzaam voordeel aanbrengend zyn, kon spreker zich volstrekt niet vereeoigecintegendeel werd die teelt door hem aangeprezen en aangetoond hoe, bij verstandige be mesting, ook met kunstmest, in een middelmatigen lossen kleigrond de opbrengst tot f 500 eu liooger per H.A. kan stijgen. Spieker noemde de suikerbie tenteelt een teelt, waarmede de landbouwer nimmer verlegen behoeft te wezen, zijnde de bietsoort ook een uitmuntend veevoeder, 't Ziekelijke moet alleen maar weg. Onder dit ziekelijke rekende de heer Marlet ook de handelwijze, die vaak bij weging eu tarra- berekeniug wordt gevolgd, alsmede die der voor schotten. Htj beklaagde de landbouwers bij 't con tracteeren en drong aan op aaneensluiting, teneinde 'zoo een kredietwezen in stand te brengen en te houden. Na nog aangeprezen te hebbeu om bij dezen teelt vooral niet uit het oog te verliezen, dat het doel moet zijn het produceeren van suikergehalte en daartoe vooral op de soort der bieten moet worden gelet; na nog met een enkel woord over de pulpe en hare meerdere of miudere waarde te hebben gesproken, trad de redenaar in eene beschouwing over den min gunstigen toestand van onzen landbouwstand en wat dientengevolge door den laatste in het oog dient te worden gehouden. Met de opmerking, dat de sui kerbietenteelt nog gaandeweg zal toenemen, besloot de redenaar zijne voordracht. Bij monde van deu heer Boogaerl werd den heer Marlet door de aanwezigen hun dank betuigd voor de zoo leerzaam doorgebrachte oogenblikken en de wensch geuit van nog meerdere landbouwonderwerpen op dusdanige talentvolle wijze te hooren bespreken. Wolfaarstdijk. In de gewone vergadering der vereeniging„Landbouw Veeteelt," Maandagavond gehouden, werden, nadat door den Penniugmeester rekening was gedaan en verdere huishoudelijke zaken afgehandeld waren, nog een viertal voordrachten ge houden. G. De Jager sp'ak over de klaverteelt en wat daarmede in verband staat; C. Ztiijdweg over de verei8chteu van een landbouwer en de verhouding tus schen hem en zijne onderhoovigen; J. De Baak, na eene gepaste inleiding, over de aardappel-cultuur, en eindelyk leverde J. Van der Baan een dertigtal mon- steis zaaikoren voor den akker des geestes. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat bij een landbouwer te Ellemeet een eend van 8 Febr. 1877 tot 7 Febr. 1878 tweehonderd twee en zestig eieren heeft gelegd en zelf uitgebroed. Een nieuwe, groote voederplant. Onder den naam van Reana hixurian» werd niet lang geleden in Frankrjjk een kolossale soort van gras ingevoerd die naar haar uiterljjk met de maïs overeenkomst heeft, maar daarvan wezenlijk zich onderscheidt door haren grootereu rijkdom aan bladeren en andere bijzonder heden van wortels en bloesems. De plant vormt bundels van 2 a 3 meter hoogte en tot 6 meter in omvang. De proeven met den verbouw van dit gewas, hier en daar ïu Frankrijk genomen, pleiten zeer voor de voordeelen van deze cultuur. Op groote schaal is zij tot nutoe alleen in Hyèresin 't zuiden van Frankrijk, door de tuinbouwers de firma Iluber Co., ondernomen, die de plant wel iu den handel zullen brengen. Ouk als sierplant wordt zij aangeprezen. RCCHTZAKESM, Arrondissements rechtbank te Middelburg. In de zitting van 11 Februari heeft de recht bank de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo. M. B 36 j., boerenknecht te Heinkenszand, we gens mishandeling veroordeeld tot twee boeten elk van 12.50, subs. 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete c. e. 2o. A. K., 41 j schipper te Colijnsplaat, booger beroep van een vonnis, door den kantonrechter te Cort- gene gewezeo. De rechtbank heeft bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij de appellant is veroordeeld tot eene boete van 50, subs. 2 dagen gevangenisstraf c. e. en hem verder verwezen in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. 3o. W. L. M., 14 j., te Middelburg, wegens dief stal veroordeeld tot 3 dagen cellulaire gevangenis straf c. e.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1