65ste Jaargang. VERZOEK. J. P. BREDIUS Junior, AANBESTEDING. NATIONALE MILITIE. Uitgifte van nieuwe bronzen centen. De geabonneerden op ons blad, die buiten Goes wonen en hunne abonnements gelden over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, worden beleefd verzocht, die vóór 15 Februari over te maken. Na dien tijd wordt over het bedrag per post be schikt. De Administratie. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, op Dins dag den 26 Februari, bevelen wij bij de kiezers aan den heer van Bergen op Zoom. DER zes Duffelsche Overjassen, zes Jassen, zes Pantalons en zes Petten. Vrijwilligers bij de Land- of Zeemacht POSTERIJEN. Verleek der brievenmail naar Oosl-lndië. GÖËSTJl FEBRÜARM878^ GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanbag-, Woensdag- en Veijdagavonb, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, ïO ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 16 Februari a. s., des namid dags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raad- huize, bij inschrijving trachten aan te besteden Het leveren der kleeding van de"politieagenten voor 1878, bestaande in De modellen der kleedingstukhen en de monsters van het laken liggen, met het bestek, ter visie van belang hebbenden ter Secretarie der gemeente, van heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des ▼oormiddags negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 9 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. F. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen den ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1877 voor de lichting 1878, voor de TWEEDE MAAL, dat OE LOTUVG der per sonen, die aan de lichting van dit jaar moeten deelne men, is bepaald op Woensdag den 20 Februari 1878, des morgens te 9 uren, te Goes, in de groote zaal op het Raadhuis. En worden degenen, die redenen van vrijstelling hebben en zich nog niet hebben aangemeld, opgeroepen om op Woensdag 13 Februari a. s., tusschen des morgens 9 en 12 uren, te veischijnen ter secretarie der gemeente, tot opmaking vaD de getuigschriften voor de vrijstelling wegens btoederdienstof als eenjgen wettigen zoon gevor derd, terwijl de lotelingen of hunne ouders verplicht zijn tegelijkertijd de bewijzen van broederdienst bij den Burgemeester over te leggen. Goes, den 9 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES, Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 27); Gelet op art. 11 en volgende van de wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Roepen bij dezen op, die genegen zijn als ▼oor deze gemeente op te treden, om zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voor- middags 9 en des namiddags 2 urenJer gemeente-secre tarie aan te geven, wordende door het gemeentebestuur ƒ25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke pre mie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetenen, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,66 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe- gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optre. ijipg aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de mllite alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene ver- plichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn: lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot aigifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Woensdag den 27 dezer, des namiddags te éen uur; 2o het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; 3o. voor gediend hebbende personen: het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen; een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 9 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar aanleiding eener circulaire van den Mi nister van Financiën van 29 Januari jl., ter openbare kennis, dat eerlang zal worden overgegaan tot uit gifte van bronzen stukken van een cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsbl. no 43) en het Koninklijk besluit van 18 April 1877 (Staatsbl. no. 83) dat die pasmunt aanvankelijk alleen bij do betaal meesters te 's-Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zie- rikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond, van den 10 tot en met den 25 van elke maand, zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kantnor uren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minder dan twintig cents, voor ieder, op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Clederiandsch betaalmiddel, voor minstens de helft bestaande in Nederlandsche koperen centen; dat aan andere betaalmeesters-kantoren, bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen eenten, tot het doen van bijpassingen zullen gebezigd worden; en dat de koperen centen, geslagen naar de wetten van 28 Septet ber 1816 (Staatsbl. no. 50) en 26 November 1847 (Staatsbl no 69) wettig betaalmiddel blijven, zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld Goes, den 9 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M.P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDI8I, 15 Feb, 1.'s middags. Via NIFUWEDIEP, 15 Feb., 5 45's avonds. Via MARSEILLE, 22 Feb., 1. 's middags Via NAPELS, 24 Feb 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Circa anderhalf jaar bleef Z. H. in het Ko ninkrijk Napels, te Gaëla, wonen. Velerlei aan zoeken om weer in Rome terug te keeren wees hij van de hand; en to<m in den Kerkelijken Staat de republiek werd geproclameerd, zocht hij hulp bij Frankrijk, Oostenrijk, Napels en Spanje. Na vergeefsche pogingen tot minnelijke schik king zond Frankrijk krachtiger hulp door een leger onder bevel van Edgar Neg tegen Rome te doen oprukken. Na een bombardement gaf de stad zich aan de Franschen over. Den 4 April 1850 kon Pius in Rome terugkeeren na eerst aan Napoleon, destijds president, verschil lende beloften gedaan te hebben van hervor mingen te zullen invoeren en eene algemeene amnestie te zullen afkondigen. Maar toen Z H. eenmaal weer te Rome was, geraakte hij geheel en al onder den invloed van den even bekwamen als slimmen kardinaal Antonelli die langen tijd zijn raadsman is ge bleven. Niets werd er hervormd; in plaats van vergiffenis te schenken, werd er streng gestraft, en het was slechts aan de vreemde troepen Oos tenrijk had Frankrijk's voorbeeld gevolgd te danken, dat er geen nieuwe opstand uitbrak. Hij scheen door de opgedane ervaring terug te deinzen van zijne vroegere liberale handelin gen, en sloeg nu over tot een ander, despotiek uiterste. In 1859 1861 moest Z. H. echter tweederden van zijn vorstendom afstaan. De Italiaansche vrijheidsoorlog brak aan alle kanten uit; Sardinië, verbonden met Frankrijk, streed tegen Oostenrijk's heerschappij de pauselijke provinciën wilden zich ook vereenigen onder koning Fictor Em manuel. De pauselijke troepen, geheel en al uit vreemden bestaande, onder bevel van generaal Lamoricière, werden bij Castel-Fitardo geslagen, en toen werd de wereldlijke macht van den Paus alleen be perkt tot Rome. De Fransche regeering be schermde Z. H. nog steeds, maar overtuigd, dat de gespannen houding tusschen haar en het nieuwe bestuur iu Italië tot eene uitbarsting moest komen, sloot zij in 1864 eene overeenkomst, waarbij zij zich verbond binnen twee jaren de bezetting terug te nemen. Hierover was de curie in het Yaticaan zeer gebelgd. Toen nu echter Frankrijk aan zijn be sluit uitvoering had gegeven, moest Z. H. alleen steunen op zijn vreemdenlegioen Zouaven ge- lieeten. De bekende Garibaldi maakte evenwel van die gelegenheid gebruik, om in 1867 een aanval op Rome te wagen, doch Fransche troepen waren plotseling weer ter hulpe gesneld en de Italiaansche vrijscharen werden verslagen. De Fransehen legerden zieh te Civita- Vecchia waar zij, niettegenstaande het Italiaansche heétuur er tegen protesteerde, in garnizoen bleven. Toch is er iu Italië niemand geweest, die Z. H. zijne kerkelijke waardigheid wilde ontnemen; daarvoor werd hij steeds beschermd ook door hen, die op wereldlijk gebied zijn maeht niet wilden erkennen. Voor zijne geestelijke belangen hadden dus Frankrijks troepen geen hulp te ver leenen en ongestoord kon Pius IX den lln April 1868 zijn 5Ojarig priesterschap herdenken, dat overal en ook in ons land met buitengewonen luister werd gevierd Wij .herinneren ons, hoe dat feest te Nijmegen werd gevierd en zelden zagen wij zooveel in drukwekkende!) luister tentoongespreid. Twee jaren later, 18 Juli 1870, had de af kondiging van het onfeilbaarheidsdogma plaats, een stelling, die, door de Jezuïeten ontworpen van andere zijden veel tegenwerking ondervond Toch mocht het den ontwerpers gelukken op het Vaticaans-concilie, dat in 1869 te Rome plaats had, voor hun plan eene groote meerderheid te verwerven. Maar als tegenhanger van het hoogste toppunt, daardoor door Z. H. op ker kelijk gebied bereikt, werd in hetzelfde jaar de laatste slag toegebracht aan zijne wereldlijke macht. Frankrijk had Duitschland den oorlog verklaarden kon dus zijne troepen best zelf gebruiken. Het bezettingsleger, ter ondersteuning van den Pauselijken stoel, werd teruggeroepen, en nau welijks was dit vertrokken of het Italiaansche leger trok Rome binnen. Dit geschiedde 20 September van hetzelfde jaar. Hoe ook Z H daartegen protesteerde, Vic tor Emmanuel betrok het Quirinaal; hoe dikwijls men Pius IX ook aanzocht Rome te verlaten, hij weigerde steeds en bleef op het Vaticaan. Al werd hem ook alle mogelijke vrijheid gela ten, de partij, die in het Vaticaan den scepter voerde, wist zeer behendig het idee ingang te doen vinden, dat Z. H. een gevangen man was. De agitatiedaardoor teweeggebrachtmocht dan ook zeer voordeelig voor de Pauselijke kas heeten. Doch welke droomen men daar ook gekoesterd zal hebben en nog koestert omtrent herstelling van de wereldlijke macht van den Paus, wij mogen ons verheugen dat daarop wel niet meer gerekend kan worden. Duitschland'* en Italië's houding tegenover de curie is zoo beslist, dat van wijken geen sprake meer kan zijn. De 80ste verjaardag van Z H. wekte on der de Katholieken algemeene vreugde. Zijn vertrouwde raadsman, kardinaal Antonelli, moest in de laatste jaren zich veel van zijn macht zien ontnemen door kardinaal Becx, het hoofd der Jezuïeten, wier macht daar steeds meer en meer toeneemt. Eerstgenoemde is Z. H. nog voor gegaan in den dood. Nooit heeft dan ook de Katholieke kerk een Paus gehad, die zulk een hoogen leeftijd bereikte als Z. H. Pius IX. Als mensch moet hij een allerbeminnelijkst en innemend man geweest zijn; fijn en hoffelijk in zijne manieren kon Z. H. ook zeer geestig wezen. Wie hem naderde, kon verzekerd zijn een vriendelijken blik te ontvangen of een har telijk woord uit zijn mond te vernemen Allen dweepten evenzeer met den goeden priester. En thans is Z. H. gestorven en zal een ander zijn plaats innemen. De dagen zijn voorbij, waarin de dood van het hoofd der katholieke kerk de gan3che wereld iu beroering bracht, en velen deed sidderen. Zijn verdwijnen zal wel spoedig gevolgd wor den door het verschijnen van een opvolger. Het standpunt der mogendheden zal zeker niet kalmer tegenover het Vaticaan worden, maar wel is er kans, dat, mocht de nieuwbenoemde Paus een heftiger houding tegenover hen aannemen of door zijn verleden een gevaar opleveren voor de bestaande toestan en, zij krachtiger nog zullen optreden. Op wereldlijk gebied erkennen wij den Paus niet meer, op kerkelijk gebied alleen is zijne macht den katholieken overgelaten. En dat de overleden Paus dit standpunt ook heeft, gehuldigd en erkend, bewijst zijn testament, dat den 8sten is geopend. Dit ia zeer kort en handelt alleen over kerkelijke aangelegenheden. Het behelst o a. de verklaring, dat Pius zijn levenlang het heil der kerk gezocht heeft en beveelt de belangen van het bestuur der kerk gedurende het interim aan de goede zorgen van de kardinaals Bilio, Pecci en IR Pietro aan, die het bestuur aanvaard hebben. Niemand zal durven beweren, dat Z. H. niet gerust de verklaring heeft mogen afleggen, dat hij geheel zijn leven het heil der kerk heeft gezocht. De kerk verliest veel in hem Blijkens een op 9 dezer aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegram van den consul-generaal der Nederlanden, te Odessa, is op dien dag officieel bekend gemaakt, dat de uitvoer van granen en levensmiddelen aldaar weder veroorlootd is. Hedenmorgen had in de concertzaal alhier eene bijeenkomst plaats van liberale kiezers nit het na nieuw gevormde district Goes. Aan de oproeping, door een vjjftal Goesche in gezetenen gedaan, was gevolg gegeven door 57 personen uit Bergen-op-Zoom, Tholen, Goes en omstreken. Nadat het doel der vergadering was uiteengezet, werd namens de kiesvereeniging Burgerplicht, uit Bergen-op-Zoom, medegedeeld dat het bericht in de dagbladen, als zon de heer J. P. Bredius door haar reeds als definitief candidaat geproclameerd zpn, voorbarig was. De vereeniging zon zich integendeel geheel vereenigen met den candidaat, die op deze bij eenkomst zou worden geproclameerd. Daarna werden een zestal personen voor het eventueele candidaatschap genoemd, n. 1. de heeren J. P. Bredius van Bergen-op-Zoom, mr. W. A. Van Hoek van Middelburg, L. E. Uytenhooen, con troleur van 's rijks belastingen, te 's-Hage, N. R. H. Guljé, oud-lid der kamer te Breda, J. M. Kakebeeke van Goes, en mr. M. J. De Witt Hamer, te Middelburg. Nadat elk der heeren was aanbevolen, en omtrent de beide laatstgenoemden de bepaalde verzekering was afgelegd, dat zjj eene eventueele candidatuur niet zonden aannemen, werd tot stemming over gegaan. De uitslag was, dat de heer J. P. Bredius Junior 46, de heer W. A. Van Hoek 5 en de heer Uytenhoven 2 stemmen verwierf. Eerstgenoemde werd das als candidaat gepro clameerd.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1