1878. N°. 18. Zaterdag 9 Februari. 65ste Jaargang. VERZOEK. De geabonneerden op ons blad, die buiten Goes wonen en hunne abonnements gelden over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, worden beleefd verzocht, die vóór 15 Februari over te maken. Na dien tijd wordt over het bedrag per post be schikt. De Administratie. BW. GOES, 8 FEBRUARI 1878. GOESCHË l)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,;! Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGIT VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Weer komt eeue treurmare uit Rome tot ons. Wat zijn beiden elkander spoedig gevolgd, die twee mannen, door het geloof verbonden, elkaar liefhebbende want wat de Ultramontaansehe pers ook moge zeggen, wij houden vol dat de overleden Paus Victor Emmanuel nog altijd lief had en toch elkaar's tegenstanders! Beiden van éen geloof, maar toch elk strij dende voor een verschillende toepassing ervan. De een het hoofd, de ander de dienaar, waar het dat geloof gold, maar de laatste omgekeerd het Aou/d.waar het wereldsche zaken betrof. Zoo heb ben zij jaren bij elkander geleefd, de een, uog in de kracht van zijn leven, ferm en flink, streng zijn beginselen tot heil van zijn land handha vende, de ander, een grijsaard, steeds meer en meer in krachten afnemende, maar toch door millioenen aangebeden als sieraad der kerk. Trotsch waren de Katholieken op hun hoofd, en zij juichten bij zijne feesten, zij aanbaden hem uit volle besef, dat hij niettegenstaande zijn zwakheid nog hun rots mocht heeten. En thans is die rots bezweken, maar hem ging de krachtige koning voor. Z. H. Pius IX heeft daardoor voor 't laatst nog zijn kracht getoond om van zijne gevoelens voor den toeh nog ge liefden zoon te doen blijken. Zijn zegen rustte toch nog op het hoofd van den koning. En zou 't ongepast wezen te gelooven, dat de aandoening, door dat verlies teweeggebracht, den dood van Z. H. heeft verhaast? Langen tijd reeds werd zijn overlijden verwacht; de berichten wisselden elkaar af, maar toch wij eerbiedigen het geloof van zoo menigen katho liek, die Donderdagavond niet wilde gelooven, dat hij gestorven was; want de tijding zal allen katholieken nog te plotseling zijn toegeschenen, eD waar zij in hunne kerk aan hun smart, aan hunne beden den vrijen loop laten, daar voegt ons, andersdenkenden, een eerbiedig zwijgen, een eerbiedig waardeeren in het besef, dat zij hun Vader verloren. Maar ook voor ons blijft de figuur van den gestorven Paus eene grootsche, eene eerbied waardige figuur, en dit zal hij te meer ons toeschij nen, naarmate wijzelven liefde en gehechtheid gevoelen voor onze eigen beginselen. Dan moe ten wij den man bewonderen, die zooveel leed in zijn leven ondervond, die zooveel zag ge beuren - ja, dat ons vreugde wellicht, bereidde maar hem smarten moest tot in het diepste van zijn ziel. Zijne tranen over het verval van de macht der kerk, wij mogen die niet be spotten, wij moeten ze waardeeren. O! welk een strijd is er rond hem gevoerd welke grievende pijlen zijn op hem afgeschotenBe hoort er dan geen groote moed toe, om zooals hij niet te wanhopen, maar krachtig het noodlot *t hoofd te bieden! Rust dan zacht, eerwaarde grijsaard! Rust flit van al de vermoeienissen, die gij in uw leven hebt doorstaan Wij gunnen 't u van harte. Aan uwe voeten knielen konden en deden wij nooit U lief hebben met het hart van een katholiek was voor ons onmogelijk. Maar toeh, boven uw graf mogen wij 't niet verzwijgen, dat gij waard zijt beweend te worden, en als lauwerkrans leggen wij daarop deze woorden Hier rust een waardig priester, een groot paus, die veel geleden en gestreden heeft. Jolian Maria graaf van Mastai- Ferrettl werd den 13 Mei 1792 te Sinigaglia geboren. Zijn ouders behoorden tot een der oudste en meest geachte familiën van den Ker kdijken Staat, en zijn vader was burgemeester van zijne geboorteplaats. Hoewel niet voor den geestelijken stand be stemd, werd hij door eene, volgens hem won derdadige, genezing van eene bedenkelijke ziekte uit dankbaarheid genoopt dien staat te omhelzen. Als priester was hij te Rome werkzaam, waar uit hij vertrok om, in hoedanigheid van auditeur, den Vicaris van Chili ter zijde te staan. Dit duurde slechts kort; gerezen geschillen nood zaakten hein met den Vicaris naar Rome terug te keeren. In 1827 werd hij tot Aartsbisschop van Spoleto benoemd, vanwaar hij door Paus Gregorius XVI in 1832 naar het bisdom Imola werd overge plaatst Den 14 December 1840 werd hij tot Kardinaal verheven. Kort vertoefde hij toen te Rome, om daarna weer naar zijn bisdom terug te keeren. Toen hij Italië's hoofdstad weer betral, was het om deel te nemen aan het Con clave ter benoeming van een opvolger van Paus Gregorius XVI. En den 16 -Juni 1846 viel met 36 stemmen de keuze, op hem. „Groot is de vreugdezoo schreef „de Katholiek" in die dagen. De voortreffelijke hoe danigheden toch van Pius IX beloven veel aan de Kerk Gods en billijken daarom onze deelneming in de algemeene vreugdeMaar men verwachtte ook moeielijke dagen, en die zijn niet uitgebleven. De Italianen begonnen meer en meer naar vrijheid te verlangen, en de droomen van een koninkrijk Italiëmet Rome ais hoofdstad zou den onder zijn Pausschap verwezenlijkt worden Was in 't begin zijn bestuur liberaal te heeten, de invloed der Jezuïeten deed hem spoedig een anderen weg inslaan. De luide toejuichingen, hem voor zijn hervormingen geschonken, ver anderden later in minder gunstige teekenen, toen de macht der Ultramoutanen meer en meer toe nam. De revolutie breidde zich uit, vooral toen in Februari 1848 te Parijs de omwenteling uit brak. Wijzigingen van ministeriën konden niet meer baten; den bondgenoot van Z. H., Oosten rijk, moest de oorlog verklaard worden, en den L5en November viel de minister Rossi door mid del van een dolksteek. Daarop drong het volk aan op het benoemen van een vrijzinnig minis terie. Pius weigerde, en met volle kracht brak de revolu ie uit, die hem den SI November 1848 dwong uit Rome te vluchten. Hij kwam te Gaëta aan, en zond van daaruit een protest tegen de revolutie in de wereld. In Rome ver klaarde de regeering evenwel Z, H. vervallen van het bestuur vau den Kerkelijken Staat, maar waarborgde hem alles tot uitoefening van zijn geestelijk gezag. Van 30 December 1877 tot 20 Januari 1878 zijn in het rijk door longziekte aangetast- 63 runderen tegen 34 in het vorige tijdperk van vier weken. Hoedekenskerke. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den raad zijn 50 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen is A. Van der Stel met 25 stemmen. J. De Schipper verkreeg er 2-4. Oudelanule. Bij gelegenheid van eene huwelijks-partij heeft zich Donderdag zekere J. W. zoodanig door het schieten met een pistool in de hand gewond, dat zijn geheele duim bijna is verpletterd. JTisse, In de raadsvergadering van 6 dezer iB alhier tot Wethouder en Ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd dhr. Jacob Kloos terman, ter vervanging van dhr. P. Luteijn, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Krakbendijke. De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van 6 Februari den heer C. C. Van den Brink ontslagen als se cretaris en ontvanger dier gemeente. Door Burgemeester en Wethouders is, ter voorziening in de tijdelijke waarneming van beide betrekkingen, benoemd de heer J. Nierslrasz, predikant aldaar, hebbende de Burgemeester echter aan het college kennis gegeven, dat hij dat besluit niet ten uitvoer zal brengen, als zijn inziens in strijd zijnde met art. 23 lett. h der gemeentewet. Bij dit bericht achten wij ons verplicht eene kleine opheldering te geven. Wij begrijpen niet recht, hoe in dezen het bewuste artikel wordt aangehaald Dit toch luidt: „Het lidmaatschap van den raad is onver- eenigbaar met de betrekking van: li geestelijke of bedienaar der godsdienst.' Wel bepaalt de wet, dat ook de secretaris en ontvanger geen geestelijke of bedienaar van den godsdienst mag zijn, maar het geldt hier slechts de waarneming van die beide betrek kingen Daarvoor verwijst de wet in artt. 105 en 119 voor den secretaris naar het reglemeiit van orde voor de vergadering van den raad, en voor den ontvanger naar diens instructie. Dat reglement nu bepaalt in art. 15, dat de secretaris vervangen wordt door een ge schikt persoon, door B. en W. aan te wijzen, en art. 18 van de instructie voor den ontvanger te Krabbendijke behelst ongeveer hetzelfde. Be slist dus de meerderheid van het dageljjksch bestuur, dat de heer Nierslrasz die geschikte persoon is, dan gelooven wij, dat er geen eukele grond bestaat, waarop de handelwijze van den Burgemeester kan berusten. De Staatscourant bevat een 9taat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onder officieren en manschappen der landmacht in N.-I., onder beheer der weeskamer te Batavia gekomeu die zuiver bedragen 250 of minder en opgevraagd kannen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland, üp dien staat komen o. a. voor: C. Luikenaar, soldaat., geboren te Heinkeuszand, overl. '27 Nov. 1874, voor 4.46; IV. A Wesselinkfourier, geboren te Colij ,s- plaat, overl. 8 April 1873, voor ƒ40,12. De in de vorige week te Vlissiugen gege ven soiree door de rederijkerskamer Aroicitia", met medewerking van den heer Oosterlaar, solo-fluitist te Goes, ten bate van de weduwe J Naerebout, heeft zuiver opgebracht f 103,91 */2. Ct.) Ged. Staten van Zeeland hebben den heer A. Harte, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commissaris vau den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Ter Neuzen, en in diens plaats tijd.Tijk aangesteld dhr. W. F. Harte, te Ter Neuzen. De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. deelt mede, dat in de schoolwet, die thans bij den Raad van State is, het beginsel van leerplicht niet is opgenomen dat de Minister ons allengs van de kweekelingen als onder wijskracht wil verlossen, maar dat hp in het schooltoezicht geen belangrijke wijzigingen zal brengen; dat de vergelijkende examens zullen worden behouden en dat het onderwijzend per soneel in de scholen zal worden uitgebreid, terwijl het Rijk bovendien een deel der kosten op zich zou nemen. Het ontwerp voor een nieuwe regeling van de krijgsschool voor officieren, bij den Raad van State in onderzoek, bevat, naar het Vaderl. verneemt, de volgende bepalingen lo. de tegenwoordige applicatieschool voor de tot officier bevorderde cadetten der art. en genie (cursus een jaar) bljjft te Breda; 2o. te 's-Hage wordt gevestigd de eigeolijke krijgsschool (cursus twee jaren) voor officieren van alle wapenen. Het volgen van den geheelen cursus geeft recht op plaatsing bij den generaleu staf, spe ciale betrekkingen enz. enz. Het volgen van een onderdeel van den cursus in de zuivere militaire vakken: taktiek, strategie, vesting- ooilog en krijgsgeschiedenis, geeft geen recht, maar groote aanbeveling bij de bevordering tot hoofdofficier bij eigen wapen. Verder zal de cursus dienen tot opleiding der intendanten. Officieren, afkomstig van de Mil. Academie, worden zonder, anderen met examen toegelaten; b{j overvloed van candidaten (kapiteins en lui tenants) plaatsing bij de krijgsschool naar ouder dom van rang. Naar men aan de N. R. Ct. verzekert, zou het door den Minister van Oorlog bij de behandeling zijner begrooting toegezegd j dislo catieplan reeds naar den Raad vau State zijn verzonden. In sommige provinciale bladen versehjjnen van tijd tot tijd omtrent de reorganisatieplannen van den Minister van Oorlog mededeeliogen, die men wel zal doen niet te spoedig voor waarheid aan te nemen. Zoo wordt ons o. a. verzekerd, dat de geruchten, als zou de Minister van Oorlog voornemens zijn het regiment gre nadiers en jagers op te heffen, van allen grond ontbloot zijn. (Ak R. Ct.) Op dit oogenhlik zijn ten kantore van den Rijksbetaalmeester te Utrecht zooveel kope ren centen beschikbaar, dat meer dan voldoende in de behoefte van het verkeer kan worden voorzien; de bronzen 2'/2 centstukken zullen derhalve aldaar nog niet uitgegeven worden. Z. M. de Koning heeft aan het fonds ter aanmoediging en ondersteuniug van den ge wapenden dienst andermaal ƒ209 geschonken. Uit Vlaardingen meldt men: Voor het Visschersweduwen- en weezenfonds is ontvangen van Z. M. den Koning ƒ150, van Z. K. H. prins Alexander fib en van II. K. H. priuses Marianne, Z. K. H. prins Hendrik en Z. K. H. prins Frederik ieder ƒ500. Thaas heeft de Commissie ƒ8200 bijeen. In een stampvolle zaal hield do heer Douives Dekker Woensdagavond eea voordracht te Delft over „onze nationaliteit." Naar de N. Rot'. Ct. verneemt, zal de uitgave der Bijdragen tot de kennis van het Staats-, Provinciaal- en Gemeentebestuur niet gestaakt worden. De leden der Groninger Werkliedenver- eeniging hebben besloten zich tot den Gemeen teraad te wenden met verzoek verbodsbepalin gen in het leven te roepen tegen den verkoop van sterkeu drank aan jongelieden beneden de 16 jaren, en openbare dronkenschap bij gemeentelijke verordening streng te straffen. Het uitvoerend comité van de Ned. hoofd commissie voor de tentoonstelling te Parijs brengt ter kennis van de leden dier commissie en van heeren inzenders, dat aan elk hunner, op aanvrage, een personeele toegangskaart voor de tentoonstelling zal worden verstrekt. Daartoe is het noodig, dat elk rechtheb bende, die zich voorstelt de tentoonstelling te bezoeken, vóór 21 Februari aan het kantoor dar Hoofdcommissie (Binnenhof te 's-Graven- hage) doe toekomen twee exemplaren van zjjn photographisch portret, visitekaart-formaat (niet liooger dan 12 centimeters en niet breeder dan zes centimeters). Elke photographie moet op de keerzijde in zeer leesbaar schrift naam en voornaam van den titularis dragen, en in het Fransch opgave van zijn woonplaats en of hij is lid der Hoofdcommissie of iuzender (exposant); in het laatste geval met vermelding van de klasse, waartoe hjj behoort. De toegangskaarten zijn personeel en mogen

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1