1878. N°. 17. Donderdag 7 Februari. 65st<' Jaargang. VERZOEK. politie" De geabonneerden op ons blad, die buiten Goes wonen en hunne abonnements gelden over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, worden beleefd verzocht,, die vóór 15 Februari over te maken. Na dien tijd wordt over het bedrag per post be schikt. De Administratie. Bij den Commissaris van Politie is te rug te bekomen een gouden ring, mits men opgave der kenteekenen doe. Het begin van het einde! UWItiKGLE MËOËMLIVm. GOES, 6 FEBRUARI 1878. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.^' Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons laud vervoege men zich voor Rotterdam aan liet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Niet waarwij allen hopen vurigdat de in het Oosten gesloten wapenstilstand de voor hof ziju moge, welke ons voeren zal tot de tempelen des v redes Wie zou met dien wensch niet instemmen Krupp niet voorzeker, de leverancier van al die vernieling8—werktuigen, de inan, die gevierd wordt door koningen en generaalsalsof hij de grootste schatten over den aardbodem ver spreidde. Ook niet generaal lgnalieff, Todtlehen, Skobelejf, grootvorst Nicolaas en hun gausehe aanhang van militaire beroemdheden voor wie een veldslag- een treffend tooneel is, en die, bij het ontvangen van een ridderkruis voor eene overwinning, zich al zeer weinig bekommeren om henter wier koste zij gedecoreerd werden. En toch, ook ons bezielt wel eens de geest van onverschilligheid, wanneer de oorlog eeni- gen tijd aanhoudt. Met meer opgewondenheid lezen wij het vinden van een lijk in ons land, vereenigd met de vermelding van verschillende vermoedens omtrent misdaad met veel meer schrik vernemen wij hoe door onvoorzichtig heid een of twee mensehenlevens gevaar hebben geloopen in onze naaste omgevingdan een telegram, waarin geschreven wordt, dat er aan beide zijden honderden sneuvelden of werden gewond! Men raakt er immers zoo successie velijk aangewend En zoo is :t ook naar ons gevoelen met hen, die een werkzaam deel moeten nemen aan zulk een meusehonteevend dierlijk werk als het oor logvoeren. Een verhard krijger zooals men deze of gene noemt - is in onze oogen de ver persoonlijkte dierlijkheid, die, te midden van kruitdamp en muziek, zoo opgewonden geraakt, dat hij alle gevoelens van menschelijkheid van zich afschudt. De gansche militaire inrichting heeft beginselen tot grondslag, waaruit daden voortkomen, die worden zij door een persoon of en-petit-comité uitgevoerd moord heetea, en de bedrijvers kennis doen maken met galg of gevangenis. Gebeuren zij in 't groot, dan leiden zij in tegen deel tot verheerlijking en roem van hen, die zulke daden begaan. Wij spreken hier natuur lijk niét vau den strijd tot zelfverdediging, maar toch, ook die moet tegengegaan worden; en al is de aangevallene gedwongen tot een misdrijf, de aanvaller zelf kan nooit zijn moordlust ver dedigen. Maar hoe kan men daaraan een einde maken? leder zal toestemmen, dat oorlog on- menschelijk is; een ieder bijna gruwt van de ellen de en den jammer, die daarvan de gevolgen zijn,- maar men weet geen middel om ze tegen te gaan. Algemeen verzet zal men nooit kun nen krijgen, want zoo menig eigenbelang is in t spel. En het verzet van een enkele baat zoo weinig. Een milicien in Frankrijk leverde daar van dezer dagen nog het bewijs. Uit gods dienstige overtuiging hij behoorde tot de AaiaAtfr-gemeente weigerde hij, door zijn vader van kindsbeen af in dat idee versterktde wapenen te voeren. Met geweld werd hij naar zijn regiment gevoerd, waar hij echter nog steeds volhardde, en niet bezweek voor allerlei dwang middelen, die op hem toegepast werden. Maar zoodra hij nu zes maanden onder dienst is ge weest, kan hij voor een krijgsraad worden ge bracht, en zal men zeker wel andere middelen uitvinden om hem van zijn besluit af te brengen. En toch, die geest wenschten wij dat dui zenden aan duizenden bezielde evenals zijn vader moest elk ouder zijneu kinderen de ge dachten inprenten, dat werken des vredes verre verheven zijn boven die van het zwaarddat, waar vroeger onder meer onbeschaafde vormen de roem alleen op militair gebied te behalen wasthans nu de beschaving meer en meer hare rechten doet gelden, een harer eerste eischen medebrengt het doen leven en het werken ten nutte van het algemeen. Op de scholen moest men den kinderen inprenten, dat militairisme een noodzakelijk kwaad is en dat de wierook, die den zonen van Mars wordt toegezwaaid, onge past is, daar zij hunne lauweren slechts kunnen verdienen op een veld dat doorweekt ia met bloed en tranen. En dan, ook in hooger stand moest men be ginnen met alles tegen te gaan wat het mili taire systeem bevorderen kan. Zoolang vorsteu en prinsen dadelijk na hun geboorte reeds een titel bij het eene of andere regiment ontvan gen, is er weinig verbetering te verwachten. Men moest hen liever wijden aan den dienst dei- godin Diana. Doch de verwachting omtrent vrede zai nog wel eeuwen tot de vrome wenschen behooren. Het mili taire vertoon is nog, helaas! een te geliefkoosd spel van de grooten. De prachtige uniformen versieren nog te veel de tailles van baronnen en jonkheeren, en dit gevaarlijk speelgoed zal men niet licht uit hunne handen krijgen. En de legers ziju nog te veel de toevluchtsoorden voor mislukte fortuinzoekersde wijkplaatsen voor zonen van ouders die over geringe mid delen kunnen beschikken voor de opvoeding van hunne kinderen. Het militaire schouwspel vindt bij alle vol keren nog steeds duizenden bewonderaars, en de keerzijde van dit schitterend tooneel rouw, jammer en ellende wordt geheel overscha duwd door de pracht, die men bij dergelijke gelegenheden ten toon spreidt. Maar al moge het nog geruimen tijd duren voorin dien toestand verandering wordt gebracht, het opkomende geslacht geve men alvast au- dere ideeën dan tot nutoe werden gehul digd omtrent de zoogenaamde heldendaden op een oorlogstooneel bedreven. Aan ouders en leermeesters voorloopig de taak om in de toekomst de overwinning te be halen op het streven van vorsteu en grooten, die het volk slechts als kanonnenvleesch be schouwen en een mensehenleveu gering achten Wanhopen wij daaraan niet, al is die toe komst nog zoo verre! Thans verheugen wij ons over het aanvan kelijk zwijgen der kanonnen in het Oosten. Hoelang de wapenstilstand zal voortduren en of hij wezenlijk het begin van het einde zijn zal, het zal veel afhangen van de houding der mogendheden Duitsehland, Engeland en Oostenrijk. Men zal nu onderhandelen gaan over den defi nitieven vrede, doch vlotten die onderhandelingen niet, dan kan ieder oogenblik Rusland door een enkel woord de vijandelijkheden opnieuw doen aanvangen. Veel kan er door de Europeesche diplomatie worden voorkomen, maar veel moet zij ook doen, wil zij haar vroeger verzuim goedmaken, toen zij duldde, dat zooals Julius Von Wickede eens schreef „een gruwelijke woeste krijg uitbarstte, die herinnerde aan de donkerste dagen der mid- deleeuwen en die een blaam heeten moet voor onze eeuwHij noemde hare houding eene groote schandeen voorspelde dat, als een later geslacht eenmaal een vonnis zal moeten uitspre i—i «mbi— iii «tbm— keu over de diplomatie dier groote staten dit even streng als rechtvaardig zal zijn Zij make nu haar verzuim goed. Turkije zal thans meer, door de droevige ervaringen geleerd, tot inschik kelijkheid te brengen zijn. Maar wie kent de drijfveeren van die groote machten De hou ding van Duitsehlandzoo kalm tegenover de macht van Ruslandkomt ons nog verdacht voor, en Oostenrijk heeft reeds genoeg doen blij ken hoe weinig gezind het is zich door de eischen van den Noordsehen beer te laten uit het veld slaan. En het gansche volk gansch Europa is machteloos tegenover die diplomaten-kuipe rijen! Het kan alleen wenschen, dat de wapen stilstand het begin van het einde moge zijn. Is 't niet ongehoo'd? Het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederland- sehe bank, op 2 Februari jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, maakten te zamen een bedrag uit van f 21,835,579,24' De officier van gezondh. Ie kl. F. II. L. Roessingh Van Ilerson, g*detacheerd bij het. hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld. Dinsdagavond ongeveer 9 uren keerde een onzer doktoren per rijtuig van Kloetinge naar Goes terug. Op den bok zat, behalve de koetsier, nog diens zoontje. Even voorbij den overgang van den spoorweg struikelde een der paarden, waardoor het rijtuig zulk eeu schok kreeg, dat het knaapje van den bok viel. De koetsier sprong er daarop af; de paarden Iepen echter door, niettegenstaande een der strengen brak. Op het geroep van het kind, dat be weerde zijn been te hebben gebroken, aarzelde de dokter geen oogenblik om het rijtuig uit te springen, doch kvvain daardoor in een sloot terecht, waaruit het hem spoedig gelukte den vasti-n grond te bereiken. Bij onderzoek bleek echter, dat het kind zich niet bezeerd had. Met den dokter wandelde het naar Goes, ter wijl de koetsier de paarden was achterna ge loopen, die ia de Gauzepoortstraat tot staan werden gebracht. Alles is dus gelukkig afge loopen, en met g noeg n vernemen wij dan ook. dat geeu van allen eeuig beletsel bekwam, en onze geachte dokter ook niet de minste na- deelige gevolgen ondervonden heeft van zijn even onverwacht als onaangenaam bad. Alleen het rijtuig bekwam eeuige schade. Het departement Goes der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen heeft tot nutoe de leden op de eerste L-esvergadering laten wach ten. Dit is echter aau buitengewone omstan digheden te wijten. Thans is die eerste ver gadering bepaald op Dinsdag 12 Februari a. s., terwijl eeu der gunstigste bekende sprekers uit ons land, de heer Joh. Gram uit 's-Hage, zal optreden. Overbodig is 't zeker, tot eene tal rijke opkomst aan te sporen. Alleen herin neren wij hierkij aau de navolgende bepalingen: Tot die lezing hebben toegang de leden van dit departement met. een onbepaald getal dames en de leden van andere departementen op vertoon van hun diploma. Ook jongelie den van 1520 jaren kunnen, ingevolge art. 23 van het huishoudelijk reglement, tot de lees- vergaderingen worden toegelaten, tegen betaling van f 1 's jaars, ten behoeve der departemen tale kas; zoo ook onderwijzers die niet aan het hoofd eener school staan alsmede hulpon derwijzers. Niet-ledau kunnen tegen betaling van 1 per persoon worden toegelaten. Woensdag 27 Februari zal het Floren- tijner quartet te Goes eeu Concert geven. Wij verheugen ons over deze tijdingde heeren, die, door garantie te stellen, het optreden van dit gunstig bekende strijkquartet mogelijk maak ten, verdienen zeker eeu woord van dauk. Meer nog echter zal hunne moeite worden beloond, wanneer een,eivolle zaal hen voor nadeel vrjj- waart. De kiezers te Hoedekenskerke herinneren wij aan den plicht, die morgen (Donderdag) op hen rust, n. 1. om een lid van den raad te verkiezen. Dr. Th. Persant Snoep heeft de benoe ming tot gemeentearts te Wageningen aange nomen, en zijn broeder, dr. II. K. Persant Snoep, van 's-Gravenpolder, zal zich nu te Kapelle vestigen. Nu zijn er in onze omgeving 5 gemeenten, die te zamen 4000 inwoners tellen, welke aan elkaar grenzen en waar zich gaen ge neeskundige bevindt. Deze ziju: Oudelande, 's- Gravenpolder, Hoedekenskerke, Baarland eu Ellewoutsdijk Wij vesligea hierop de aandacht, teneinde a'gemeene verspreiding van dit be richt te verzoeken. Voor de bewoners dier gemeenten is dit ongetwijfeld een groot gemis de bekendheid daarmede wellicht kon dezen of genen jongen dokter aanmoedigen zich in een der gemeenten te vestigen. Wij zagen heden een nieu wen bronzen cent. Die nieuwe centen onderscheiden zich door een net en duidelijk mod-d. Zezijn wat kleineren lich ter dan de koperen centen. Aau de eene zjjde ziet men het waardemerk 1 cent" in een lauwerkrans, aan de andere zijde den staandeu leeuw met deu piilbundel en het zwaard, te midden van het randschrift: Koningrijk der Nederlanden." Een gekartelde rand omgeeft bet geheele stuk. Het is eeu zeer net eu haudig geldstukje. Met genoegen namen wij kennis van het ons toegezonden openbaar jaarverslag der in richting voor sprHakgebrekkigen en achterlijke kindereu te Amsterdam (N Z. Voorburgwal 196), onder directie van den heer F. Ynles Kingma. Uit dat verslag blijkt duidelijk het nut der leermethode van den heer Kingma oefening van de spraak door 't vertoonen van photogrammen, (klankvoorstellingen, dio zich- zelven verklaren.) Eenige geneeskundigen be vestigen de uitmuntende werking van het stel sel der inrichting. Ouders of voogden kunnen zich van de goede uitspraak bij al hunne kin deren of pupilleu verzekeren, door tegen 5 gul den per jaar van deze vereeniging lid te wor den In 1876/77 waren er 44 leerlingen 30 van het mannelijk en 14 van het vrouwelijke geslacht. Daarvan waren 5 boven den 20ja- rigen leeftijd 9 die door corporatiën en wel dadige personen werden geplaatst; 3 die pri vaatonderwijs genoten 3 doofstommen 17 achterlijken 14 stotteraars 3 met g-kloofd gehemelte, ea 2 die zich de leerwijze eigen maken. De leerlingen kwamen uit Amsterdam, van het eiland Tessel, uit Alkmaar, Busseui, Groningen, Zeist, Zeeland, Limburg, Haunover en Ned.-Indie. Door deu Minister vau Oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoens-hospitaal te Bergeu-op-Zooin, vermoedelyk ingaande 1 Mei a. s. De opheffing is volgens het N.- en Adv.-bl. van B.-op-Z. tevens als de voorbode te beschou wen van het vertrek der infanterie, in verband met de plannen van dezen Minister om de troepen te legeren in garnizoenen, behoorende binnen het rayon van zijn verdedigingsstelsel. Men schrijft uit de residentie aan de Amst. Ct.: De onpartijdigheid gebiedt te erkennen, dat de werkzaamheid en werkkracht van den nieuwen Minister van Oorlog allen lof verdienen. Hij is gewoon uit eigen oogen te zien en alle zaken onvermoeid tot in de kleinste bijzonderheden na te gaan. Zijne aan merkingen op en wijzigingen in de stukken, welke hem worden voorgelegd, getuigen van groote zaakkennis, die weinig gevonden wordt bij titularissen, die voor de eerste maal een ministeriële portefeuille aanvaarden."

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1