1878. N°. 16. Dinsdag 5 Februari. 65'"' Jaargang. OPROEPING VAN SOLLICITANTEN. Inlevering van Declaratiën. INVOERING VAN NIEUWE PASMUNT. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië. ÖFFICIEELE MEREDEELINGEN. GOES, 4 FEBRUARI 1878. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. G0ESC1IE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en V hij daga vond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,; Geboorte- huwelijks- eu doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij dir ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van GOES roepen bij deze op de personen, die wenschen te solliciteeren naar de vaceerende betrekking van OP ZICHTER DKR GKMEENTK- WERKEN HUN WEGEN, om zich vóór of op den 15 FEBRUARI a. 8. in persoon of met vrachtvrije brieven, en onder overlegging der ver- eischte bewijzen van bekwaamheid en gedrag, bij den heer Burgemeester aan te melden. Aan de betrekking is verbonden ecne jaarwedde van zeshonderd gulden. Goes, den 1 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provin cie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1877 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZA AMHËDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan, vóór het einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderszins, last beeft gegevenzullende diegene, welke verzuimen mocht hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Stbl. no. 40), zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 123), bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer geene vorderingen ten laste van den Staat verevent, dieniet ter harer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 (Stbl. no. 51) verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, de voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, vóór de afsluiting der betrokken begrooting, door den Koning mocht worden toegelaten. Goes, den 2 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen op verzoek van den heer Commissaris des Konings in deze provincie in herinnering, dat zijne Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van 18 April 1877, de aandacht der ingezetenen heeft ge vestigd op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 42), en dat bij die wet, in werking fetreden den 1 Juli daaraanvolgende, onder anderenis epaald a. dat de thans bestaande Nederlandsche koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen pasmunt stukken van 2Vij 1 »en Va cent, maar dat de bestaande Nederlandsche kopermunt wettig betaalmiddel blijft totdat zij, na genoeg zamen aanmaak van nieuwe bronzen munt en na voorafgaande bekendmaking, buiten om loop zal worden gesteld; b. dat niemand verplicht is bronzen- of koperen pasmunt aan te nemen tot een booger bedrag dan van vijfentwintig cent c. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nikkelmunten in betaling te geven dat het echter, bij wijze van uitzondering opdat ver bod, in de door den Koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grensgemëenten veroorloofd is van die vreemde munten voor eene waarde van ten hoogste twintig centen in betaling te geven, mits de inbetalinggeving plaats liebbe met toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hooge- ren koers dan door den Koning bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur zal worden vastgesteld d. dat het aan rijks-, provinciale., gemeentelijke en waterschaps-ambtenaren en aan pachters en onderpach. to.rs van rijks-, provinciale, gemeentelijke en water- schaps-inkomsten verboden is, bij ontvangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen e. dat overtreding van de sub. lit. c. en d. bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste' drie en ten hoogste vijf en zeventig gulden dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld ,de geldboete tot vijfhonderd gulden kan worden verhoogd. Goes, den 2 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 8 Feb., 1. 's middags. Via BRINDISI, 15 Feb., 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 15 Feb., 5 45 's avonds. Via NAPELS, 24 Feb., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ëanka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post- kanloor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Januari 1878. 1. J. B Simons, Amsterdam. 2 P. Corstanje, Haarlemmerm er. 3. M. Bakker, Burght. Yan de hulpkantoren Ellewoütsdijk. 4. Diena Kieb, Arnhem. Hansweert. 5. A. Van Neuren 's-Gravenkage. O.-Indië Geplaatst, bij het gam. te Soerabaija, de paardenarts 3de kl. J. DeJongh; bij het dep. van binn. bestuur de ambt. voor den burg. dienst L. B. Paarde- kooper. Overgeplaatst, als directeur van den art.-construc- tiewinkel te Soerabaja, de majoor H. De Graaff. Willielminadorp. Ongeveer twee jaar lang bestond bier eene Zondagsschool, die vrij druk werd bezocht. Vier a vijf jongelingen, onder directie van den heer Keersemaker, kwa men daartoe eiken Zondag uit Goes. Vóór kerstmis 11. werd door de onderwijzers dier Zon dagsschool in de gemeente een collecte gehou den, om uit de verzamelde gelden den leerlingen een feest te bereiden. Over het besteden van dat geld schijnt tusschen den heer Keersemaker eu diens helpers zulk een oneenigheid te zijn ontstaan, dat ze niet meer verkiezeu met hem samen te werken; dientengevolge zal de Zon dagsschool zeer zeker verminderen en wellicht spoedig een einde nemen. Kruinfiigeii. Officieus is het bericht ontvangen, dat alhier geen postkantoor zal wor den gevestigd Het hulpkantoor zal evenwel een besteller meer krijgen en gedurende een grooter aantal uren voor het publiek geopend zijn. Men deelt aan de Midd. Ct. mede, dat Zaterdagmorgen door den heer L. C. Nankman stationschef te Arnemuiden, in eene coupé 2e klasse van den trein no. 45 gevonden werd een bankbiljet van 25, benevens andere pa pieren, welk een en ander door hem dadelyk is opgezonden aan den eigenaar, den heer D., te Goes. Men meldt in de Midd. Ct., dat den llen Januari jl. van Middelburg naar Breda ver zonden is een kist, inhoudende verschillende artikelen en ook een pakje, geadresseerd aan den heer N. G., cadet aan de koninklijke mi litaire academie, inhoudende 50 sigaren en 10 postzegels a 5 cent. Bij aankomst te Breda droeg de kist de blijken van geopend te zijn en werd het bedoelde pakje daaruit vermist. Een groot aantal kiezers in verschillende plaatsen van het kiesdistrict Zevenbergen be velen, voor de aanstaande verkiezing vari een lid der Tweede Kamer in dat kiesdistrict, de candidatuur aan van den heer mr. K. Van de Werk, substituut-officier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Een wetsontwerp tot heffing van het recht van successie in de rechte ljjn is bij den Raad van State in onderzoek. Ook moet bij dien Raad de overweging aan hangig gemaakt zijn van een ontwerp voor eene nieuwe regeling van de krijgsschool voor offi ciereu. Z. M. de Koning schijnt afgezien te hebben van zjjn voornemen om de wereldten toonstelling te Parjjs te gaan bezoeken. Het hoofdbestuur van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapen- deD dienst in de Nederlanden heeft besloten, aan de 99 in het fonds opgenomen verminkten in den strijd met Atchin dit jaar een verhoo- giug van 150 pCt. boven hun gewone grati ficatie toe te kennen, te bestrijden uit de renten van '8 Konings geschenk ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering. Tot directeur van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden is benoemd de luit. ter zee 4e kl. C. H. De Goeje. Naar men verneemt heeft dr C. P. Sluy- ter, leeraar in de natuurlijke historie aan de Hoogere Burgerschool te Leiden, zich bereid verklaard om aan de Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolstreken deel te nemen. In 1S77 hebben 64 manschappen der lichting voor de nationale militie van dat jaar niet aan de oproeping tot aflevering voldaan. Het meerendeel hunner bevindt zich buitens lands. De heer Douwes Dekker (Mnltatuli) zal den 6den Februari te Delft, den llden te Rot terdam en den 13den te Utrecht eene voor dracht honden. De Baad van Utrecht heeft besloten aan den h'-er mr. N. P. J. Kien, die zijn ontslag heeft aangevraagd als burgemeester, levenslang eene toelage toe te kennen naar den maatstaf van f 2500 's jaars, als bljjk van waardeering voor de vele, langdurige en belangrijke diensten, door hem aan de gemeente bewezen, ook in verband met zijn bjjna 40jarig burgemeester schap. De bevolking in de koloniën der t Maat schappij van Weldadigheid:" Frederiksoord, Willemsoord eu Wilheliniua'soord, bedroeg op 1 Januari jl. 1832 verpleegden. De provinciale weg 's-Bosch—Vlijmen is weder droog en de gemeenschap met de Lang straat en het land van Hensden hersteld. Aan het bureau vau de New-York llerald te Londen wordt uit New-York het volgende getelegrapheerdHet middelpunt van eenen storm, die over den Atlantischen Oceaan zijne richting neemt naar de Britsche en Noordsche kasten, zal waarschijnlijk den 3 Febr. (gisteren) aldaar aankomen met zware Z. W. winden, vergezeld vau regen en sneeuw, en zware buien benoorden 45 gr. N.B. gedurende de volgende week. PROVINCIALE STATEN VAïTzÜLAND. Ter aanvulling vau het verhandelde in de Vrij dag gehouden zitting (in ons vorig no. medegedeeld) zij nog gemeld, dat het voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanvulling van het reglement van politie voor de polders in ZeelaudvolgenB hetwelk art. 20bis van dat reglement thans wordt gelezen „Geen omkading, bemaling of andere kunstmiddelen mogen binnen een polder worden aangelegd of ge bezigd, om het water in laag liggende gronden, moerassen of plassen over te brengen in de aangren zende waterleidingen of slooteu", met 30 tegen 3 stemmen is aangenomen. Tegen slemden de heeien Xaier, Piers sens en Fransen Pan de Putte. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Wilhelminadorp. Op Woensdag 11. is door het kiescollege beoepen tot predikant de proponent de heer I'. Van Gheel Gildemees/er, die thans een huwe lijksreis doet. De beroepsbrief zal dus denkelijk naar Zwitserland zijn opgezonden, waar genoemde heer zich tegenwoordig schijnt op te houden. Ds. Cornelis Git tag P.Az., die den 4 Juni 1848 zijne kerkelijke loopbaan als pred te Krabben- dijke intrad, en sinds 27 Febr. 1863 te 's-Heer Arends- kerke voortzette, zal alzoo eerlang op een 25 jarigen dienst by laatstgenoemde gemeente mogen terugzien. Op het alphabetisch gestelde viertal te Leid- schendam komt als no. 2 voor ds. J. Nierstrasz, te Krabbendyke. Beroepen te Tholen ds. Koek, pred. te Soher- penisse. Ter rectificatie van het bericht omtrent het ontslag der heeren Hugenholtz meldt de Standaard, dat het gebruikelijke formulier, welks wijziging by de wet aan den kerkeraad is overgelaten, niet spreekt van „eervol", maar van „vereerende wijze"; dat eerst het voorstel kwam om de gebruikelijke woorden „op vereerende wijze", weg te laten, omdat men meende, dat de heeren H. niet fair gehandeld had den, met gedurende de drie maanden, die hen nog van het te verleeuen ontslag scheidden, den kansel mede te gebruiken om in de kerk te ageeren en alzoo eene eigen gemeente te vormen. Naar men verneemt, zal op 6 Februari in de kathedraal van St. Jan de plechtige installatie plaats hebben van den heer A. Godschalk als R. K. bisschop van 's Bosch en zal daarna door dezen geestelijke ds eerste plechtige pontificale mis worden opgedragen, De Synode der Nederd. Herv. kerk heeft besloten een adres aan de regeeiing te zenden, waarby zij verzoekt, dat of in de nieuwe wet, of in de ge wijzigde artikelen der bestaande wet op het lager on derwijs eene bepaling worde opgenomen „dat de be voegde macht in de gemeente verplicht is op verzoek van de kerkelijke besturen, die in haren kring met de zorg voor het godsdienstonderwijs belast zijn, geschikte uren aan te wyzen, waarin geen schoolon derwijs zal worden gegeven, maar waarin de school gaande kinderen in de gelegenheid zullen zijn, 't zij in, 'l zij buiten de schoollokalen, godsdienstonderwijs te ontvangen." Het hoofdbestuur van de vereeniging „Volks onderwijs" heeft aan Z M deu Koning een adres gezonden, verzoekende dat in een in te dienen voor dracht tot wijziging der onderwijswet het b-giasel van leerplicht opgenomen worde, met bijvoeging van een termijn voor de feitelijke invoeriug. Het gemeentebestuur van Buggenum, behoorende tot het schooldistrict Roermond, heeft met algemeene stemmen besloten, in plaats van een hulpon derwijzer aan te stellen, drie nonnen te ontbieden en die te belasten met het onderwys der vrouwelijke jeugd. Binnenkort zal men overgaan tot de belangrijke uit breiding der pupillenschool te Nieuwersluis, waartoe bij de behandeling der oorlogsbegrooting reeds het voorne men bestond, en waardoor de gelegenheid zal ontstaan een grooter aantal jongelingen op te nemen. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. De vereeniging Landbouw Vee teelt alhier zal op Maandag den 11 dezer hare gewone driemaandelijkste vergadering houden tot het behande len ven gemeenschappelijke belangen, terwijl een Stal leden zich aangemeld hebben tot het doen van voor drachten na afloop daarvan. Om te beletten, dat de koeien elkander de horens afstooten, waardoor de waarde der beesten bij verkoop vermindert, begint men in Friesland het volgende mid del toe te passen Men bestrijkt de horens en de banden met azijnde koeien bereiken elkaar nu wel evenzeer, maar de zure lucht oefent, blijkens de ondervinding, zooveel invloed uit, dat zij zich van elkander verwijde ren en het stooten nalaten. Arrondmements-rechtbank te Middelburg. Ter zitting der rechtbank van heden (Maandag 4 Feb.) zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo. P. T., 37 j., te Biezelinge, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell. gev.straf c. e. 2o. B. C. R., 42 j., vleeschhouwer te Ovezand en L. D. W., 42 j., timmerman te 's-IIeerenhoek, beschuldigd van moedwillige mishandeling, de eerste veroordeeld tot 8 boete c. e. de laatste vrijgesproken. 3o. M. V. B., 24 j., visscher te Arnemuiden, we gens beleediging met woorden van eeu bedienend beambte veroordeeld tot 3 dagen cell. gev.straf eu drie geldboeten, elk van 8 c. e. 4o. F. P., 13 j te Middelburg, veroordeeld wegens mishandeling tot 8 dagen cell. gev.straf en eeue boete van 3 c. e. 5o. A. J. L., 24 j., smidsknecht te Koudekerke, wegens verzet tegen een bedienend beambte veroor deeld tot 6 dagen cell. gev.straf c. e. 6o. P. l)e B., te Koewacht, 48 j., thans gede tineerd te Middelburg, wegens diefstallen veroordeeld tot 4 maanden cell. gev.straf c. e. Alle tijdingen voor dit oogenblik - o. a. dat de Miriditen zijn geslagen, dat de Russen bij Batum een nederlaag leden en daarbij 2 k 3000 man verloren, moeten wijken voor dit éene ge wichtige nieuws: JJe wapenstilstand is gesloten. Officieel luidt het bericht uit St -Petersburg daarover: Uit Adrianopel is van 31 Januari 's avonds het volgende bericht ontvangen„De zes grond.-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1