1878. N°. 15. Zaterdag 2 Februari. 65sle Jaargang. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Aanbesteding van een Riool. Hoofdelijke Omslag. grondrëTasting. OFFICIEELS MEDEDEELDEN. GOES, 1 FEBRUAffl 1878. Wolfaartsdijk. Tot opheldering van de ontstane quaestie dient, dat de heer U. Fan de Linde zijn ontslag heeft aangevraagd tegen 1 April e. k., en dat de gemeenteraad bjj besluit van 14 dezer zulks op eervolle wijze heeft verleend, wegens ruim 56jarigen dienst als hoofdonderwijzer in de openb. school alhier. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 9 Februari aanstaande, des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen trachten aantebesteden Het maken van een Riool in de Schoolstraat. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren, terwijl aan wijzing zal plaats hebben op Dinsdag den 5 Februari 1878, des morgens te 9 uren. Goes, den 30 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. KLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van heden heeft vastgesteld het 2e supple toir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1877, en dat dit Kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente van den laten tot en met den 8sten Februari aanstaande, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hun nen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Goes, den 30 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleidiug van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82), ter openbare kennis, dat ter se cretarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen m deze gemeente, en dat de verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schat ting, alsmede de bezwaarschriften, binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden ingediend Goes, den i Februari 1878. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN". Het Ministerie van Binn. Zaken maakt bekend, dat bouwkundigen, geschikt en bereid zich te belasten met het toezicht van Rijkswege op de gebouwen voor on derwijs, en met de verdere werkzaamheden, betreffende de onder het Departement van binnenl. zaken ressortee- rende Rijksgebouwen, zich vóór 15 Februari e. k. tot dat Depart, belmoren te wenden, met de vereischte overlegging van bescheiden. Aan de betrekking is verbonden eene jaarlijksche toelage van 3 a 4000, bene' vens vergoeding van bureau reis_ en verblijfkosten. De Min. van Financiën maakt bekend, dat eerlang zal worden overgegaan tot uitgifte van bronzen stukken van een cent. Die pasmunt zal aanvankelijk alleen bij de betaalmeesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middel burg, Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond van den 16den tot en met den 25sten van elke maand, Zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kantooruren, voor zoover de voorraad strekt, in sommen van niet minderdan twintig cent, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wet'ig Nederlandsch betaalmiddel, voor min stens de helft bestaande in Nederlandsche koperen centen. Aan andere betaalmeesters-kantoren zullen bronzen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen centen, tot bet doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen blijven wettig betaalmiddel, zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Dezelfde Minister maakt bekend, dat ter be noeming van hoogstens 25 adspirant-landmeters van het kadaster in Mei e. k. te 's Gravenhage een examen zal worden gehouden. Aanmelding vóór 25 April e. k., met overlegging van de vereischte stukken, bij den Minister. Middelburg;. In de h eden (Y rij dag) gehou den ochtendzitting der Prov. Staten is, uit de vroeger gemelde voordracht, met 20 van de 32 geldige stemmen tot griffier der provincie benoemd mr. E. Fokker, advokaat te Middelburg. De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft bepaalddat de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, noodig in de vergroote of nieuw gevormde kiesdistricten en dus ook iii het district Goes, zal plaats hebben op Dinsdag 26 Februari e. k en eene eventueele herstem ming op Dinsdag 12 Maart d a. v. Mupelle. Voor secretaris en ontvanger dezer gemeente is door burg. en weth. eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit dp hee ren: A. C. De Blinde, secretaris-ontvanger van Wemeldinge, te Kloetings, eu Oela, te Kapelle. 's-SIeer Areiulskerke. Men verneemt, dat eeu civiele rechtsvordering is of zal wor den ingesteld tegen een weigerachtige in de betaling van suikerpeen-tiende. Het moet sedert eenigen tijd gewoonte geworden zijn onderling geen tiende te geven van vruchten, die onder den naam van smalletiand8 doorgaan, vooral ook omdat de meening bestaat, dat van het proces tegen een suikerfabrikant, die groote oppervlakten bieten teelde, weinig of niets is vernomeu Ingeval gemelde tiende meer in rechten gevorderd werd, zou .vermoedelijk nog meer aan afkoop der tieudplichtigheid worden gedaan dan tot dusverre. Borssele. Verleden Dinsdag is door den deurwaarder P. van hier naar Middelburg over gebracht de vrouw van li., teneinde als mede beschuldigde in de zaak van het ontvreemde goad en zilver van H. IV., uit Goes, terecht te staan. Ofschoon dit feit op zichzelf treurig is, valt daarbij toch iets heugelijks op te mer ken, omdat naar het schijnt in beginsel wordt afgeweken vaa den tot nutoe gevolgden weg om beklaagden te arresteeren, zoodra bij een eerste onderzoek genoegzaam bewijs van schuld aanwezig werd geacht, zonder dat dit later bleek werkelijk het geval te zjjn. De gemeenteraad van Haarlem heeft be sloten vooralsnog niet over te gaan tot de be noeming van een leeraar in de wiskuude aan de meisjes-burgerschool voor middelbaar on- derwjjs en het gymnasium. De aanbevelingslijst van burg. en weth. be stond uit de hh. dr. L. Voorzangerte Dor drecht, en D. J. Janssen te Goes. De eerste was inmiddels benoemd te Roermond. De heer Limburgkapitein der infanterie te Middelburg, ontving Woensdag uit 's-Bosch twee kistjes sigaren per expeditie van Gend en Loos; éen der kistjes, dat kennelijk open gebroken was, bevatte 18 sigaren te weinig. Bij Koninklijk besluit is ingesteld eene commissie tot onderzoek: a. omtrent de grondsla gen, waarop aan weduwen en weezen van alle burgerljjke rijksambtenaren pensioen zou kunnen worden verleend b. omtrent de grond slagen van het bestaande Weduwenfonds der ambtenaren van algemeen bestuur. Tot leden dier commissie zjjn benoemd de heeren jhr. mr. Bartsen, directeur der Hollandsehe socië teit van levensverzekering te Amsterdam, dr. Van Geer, hoogleeraar te Leiden en dr. Van Pesch, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Dellt. Op voorstel van den Min. van Oorlog is door Z. M. den Koniog bepaalddat aan de weduwen en weezen van de officieren der landmacht, die op den 31 December 1877 in het genot waren van een pensioen of Onder stand uit de weduwen- en weezeukas voor ge melde officieren en op den ln April 1878 nog in dezelfde positie verkeeren een verhooging ad 25 pCt. van het hun aankomend pensioen of den onderstand voor eens zal worden toe gekend. Naar Het Vadert, verneemt, zullen de be kroonden door de beide jury's der tentoonstel van kunst en nijverheid, te Amsterdam gehou den, in 't eind van Februari de hun toege kende onderscheiding ontvangen. De Minister van waterstaat, handel en nij verheid zal de bekroningen uitreiken. Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de Friesland is van Z. K. H. prins Fre- derik eene bjjdrage van ƒ300 ontvangen. Daar ook wjj melding maakten van een gunstige beoordeeling van een in België uit gegeven boekje over den Colorado-kever(in .Nederland te verkrijgen bij den boekh. JNoor dendorp te Amsterdam,) meenen wjj er ook op te moeten wjjzen, dat de Landb. Ct. het in dat boekje aanbevolen verdelgingsmiddel: Parijs- groen, ten stelligste afkeurt. Volgens het Handelsblad is hier te lande het bericht ontvangen, dat de luit. ter zee 2e klasse W. Wijers, aan boord van de Borneo aan de Atchinkust, ter reede van Edi, op 12 December 11. met vier schepelingen verdronken is door het omslaau eener sloep, waarin hij zich met 14 anderen bevond. Hjj wilde an deren redden en daardoor vond ook hij den dood. De sloep was van boord gezonden, om een vastgeraakt schip vlot te krijgen, en bjj het terugkeereu naar boord gebeurde het ongeluk. Volgens opgave van Veritas zijn in De cember 1877 verongelukt 132 zeilschepen, waar van 8 uit Nederland, en 19 stoomschepen, waar van 1 Nederlandsch. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Buitengewone vergadering, gehouden Donderdag 31 Januari 1878, des avonds. Tegenwoordig 36 leden. Afwezig de heeren Spren- ger, Rarnrnacher en Cav met, en Onghena eu Dronken zonder kennisgeving. Na opening der vergadering wordt aan de orde gesteldOnderzoek der geloofsbrieven van het in het hoofdkiesdistrict Hulst nieuwgekozen lid, den heer mr. F. J. F. M Walter. De Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Bigban, Snijder eu Fat Beinee, adviseert tot toelating. De vergadering besluit daartoe en de voorzitter spreekt een wooid van hulde, ter eere van wijlen den lieer Dierick. Het voorstel tot aanvulling van het reglement van politie voor de polders in Zeeland wordt naar de afdeelingen verzonden. Een voorstel tot het verleenen van een eervol ont slag met 1 Febr. aan deu heer mr. A. R. Arntzenius, als griffier der staten, wordt bij acclamatie aangeno men, nadat eene warme lofspraak op den vertrek kende door den voorzitter was uitgesproken. De benoeming van een u'euwen griffier wordt uit gesteld tot Vrijdagmorgen (l Febr.) te 11 uren. Na splitsing der vergadering in afdeelingen, is de volgende zitting bepaald op Vrijdag 1 Febr., te II uren. (Men zie Middelbu-g.) KERKELIJKE ZAKEN EN GNDERWIJS. Door het kiescollege der Hervormde gemeente alhier is Donderdagavond lot predikant berospeu ds. fF. Zegen, van Gorincliem. Zondag a. s. te 10 uren zal in de Doopsge zinde kerk alhier godsdienstoefening worden gehou den, waarhij dr. K. 11. Pekelharing, uit Midd -lburg, zal optreden. Te Witmarsum wendt men pogingen aan om een gedenkteeken op te richten op de plek, waar thans het vervallen Menno Simonshuisje staat. In dat huis trad de kerkhervormer Menno Simons, na zijne uittreding uit de R. G. Kerk, voor de Doopsgezinden op Men rekent op den steun der Doopsgezinde gemeenten om de kosten, ongeveer 1500, te beshijden. Bij de behandeling van het verzoek om ontslag aan de hh. Iltigenholtz, te Amsterdam, is in den Kei ke- raad het voorstel gedaan om uit het gebruikelijk for mulier'de woorden „op eervolle wijze" te doen ver vallen. Dit amendement mod, naar men van zeer geloofwaardige zijde verzekert, met groote meerderheid zijn aangenomen. De beide genoemde predikanten waren in die vergadering tegenwoordig. Volgens de „Winsch. Ct." zal het Noordelijk Evangelisch Zendiugsfeest op 31 Juli e. k. plaats hebben. Op de voordracht voor hulponderwijzer te He kelingen zijn geplaatst de heeren: C. J. Ave, t Dinleloord; A. Kok, te Wemeldinge, en A. Free, t Wolfaartsdijk. Tot hulponderwijzer aan de openb. school te Stavenisse is benoemd de heer J. Dekker, geboortig van Westkapelle, en sinds een jaar als zoodanig te Charlois in functie. LANDBOUW VEETEELT. Volgens aankondiging in Ceres zal de heer Marlet in de maand Februari lezen: den 6en te Kapelle, den 7en te Driewegen, den 12en te St-Maartensdijk, den 15en te Heinkenszand. 's Heer Arendskerke. Donderdagavond hield dhr. Marlet alhier de geannonceerde landbouwvoor dracht. De minder gunstige toestand van den weg en de donkere maan in aanmerking genomen, was de opkomst zijner hoorders eerder ruim dan gering te noemen. Met aandacht werd de boeiende rede over voeding en opvoeding van het rund gevolgd en het was den aanwezigen aan te zien, dat ze weder als vroeger volop genoten. Volgens spreker hestaat de veredeling van het rundvee uiet, of althans niet hoofdzakelijk, in het kruisen of zich verschaffen van vreemde rassen, maar meer in het aanfokken van, en bezigen tot voortkwee- king van die uitstekende exemplaren, die door nauw keurige aanteekeningen bewijzen hebben geleverd van buitengewoon goede hoedanigheden te bezitten. Deze goede eigenschappen te behouden en te volmaken is grooteljjks in het vermogen van den veehouder door een goede behandeling en beredeneerde voedingen opvoeding. Daar het voedsel in deze eene belangrijke rol ver vult stond spreker lang stil bij de voedingswaarde der verschillende voedergewassen en voedingsstoffen. Deze stoffen bracht hij terug tot 2 hoofdgroepen teu eerste de eivvitbevattende en dus stikstofhou- deude, en ten tweede de stikstoflooze stoffen. Da verhouding van deze zijn volgens hem immer die van 1 tot 5„ en wel omdat deze verhouding wordt aangetroffen iu puik goed gewonnen weihooi, dat dan ook een voldoend voedsel voor het rundvee mag genoemd worden. In de pauze werd ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid, om het minder begrepene zich te doen verklaren. In de 2de afdeeling vergeleek spreker de voeding en opvoeding van het rundvee uit de 2 volgende oogpuntenten iste weidegang en ten 2de stat— voedering. Stalvoedering, niet op eens maar geleidelijk ingevoerd, was om vele door hem uiteengezette rede nen aanbevelenswaardig, vooral in dit gewest, meer voor akkerbouw dan voor weide geschikt. Al waren er tegen s'alvoedering enkele bezwaren niet, of al thans niet geheel, te weerspreken, er waren daaraan volgens hem in tegenstelling ook vele onbetwistbare voordeeleu verbonden, zooals teu eerste een gewenschte uitbreiding vau ouzen veestapel, ten tweede de lioog- noodige gezonde vruchtwisseïing door het verbouwen van voedergewassen, en ten derde het stellen van de mogelijkheid om het rundvee in den meest vol- miakteu toestand te brengen, wat melkgevendheid of vetmesting aangaat. Veel is echter nog daartoe voor te bereiden en wel in de eerste plaats verande ring van den paclittermiju van 7 tot. op 14, als het kan tot 21 jaren, teneinde de vruchtvvisseling te kunnen aanwenden. Wie dit gedaan kan krijgen, ga geleidelijk of op eens tot stalvoeding over en de gunstige resultaten, zoowel voor den akker zeiven als voor den akkerbouwer, zullen niet uitblijven. Nisse. Maandag 11. hield dhr. Marlet alhier eene landbouw-voordracht, die door een talrijk publiek werd aangehoord. Algemeen was men uiterst voldaan over deu degelijken en tevens boeienden inhoud zijner rede over de veehouding en de beste wijze van opkweeking en voeding van het vee. In de inleiding toonde de spreker aan, dat in dezen tijd veehouding voor den landbouwer noodzakelijk is, niet alleen Om den mest, maar om de handelswaarde, die het vee vertegenwoordigt en den boer in staat stelt aan de steeds klimmende eischen van pachten en loouen het hoofd te bieden. Vervolgens gaf hij in breede trek ken op, hoe het vee, inzonderheid het rundvee en de paarden, moet gevoed en behandeld worden. Op nog vele verkeerde gewoonten werd gewezen. Over de beste wijze van zuivelbereiding gaf hij menigen prac- tischen wenk. En eindelijk werd ontwikkeling door onderwijs en onderzoek ten zeerste aanbevolen. In de pauze maakten vele landbouweis van de ge legenheid gebruik om inlichtingen over hun vak te vragen, die met welwillendheid verschaft werden. Hoogst ingenomen met de ontvangst en de ruime

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1