1878. N°. 12. Zaterdag 26 Januari. oefiueele memiumr Nationale Militie. GOES25 JANUARI 1878! RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nomraers 5 c't., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.., Geboorte- huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van dritmiaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAÜBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan liet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat het REGISTER van INSCHRIJVING voor de NATIONALE MILITIE over 1877, voor de lichting van 1878, van heden tot 31 Januari e. k. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd; alsmede dat gedurende dien tijd tegen register en lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij deu heer Commissaris des Ronings in dit gewest, door taspchenkomst van den burgemeester dezer ge meente, zulks op ongezegeld papier en door de nood ige bewijsstukken gestaald. Goes, den 24 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot ontvanger der belastingen en accijnsen te Texel: de heer M. P. Troelstra, thans te Sas-van-Gent. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat milicien-plaatsvervangers in geen gevul vroeger dan één jaar na hunne in-dienst-treding bij het O. I. Leger mogen 'overgaan. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-Resident te Madrid van 17 dezer is, bij koninklijk besluit van 17 December jl., de invoer in Spanje van aardappelen enz. en aardappelzakken, afkomstig uit Duitscliland en Nederland, tijdelijk verboden. Met ingenomenheid lazen wjj een paar dagen geleden een hoofdartikel in het Handelsblad naar aanleiding van de omstandigheid, dat Hde Tijd" zich heeft vereenigd met het protest van den heer Van der [loeven, tegen de woordeD, waarin de Minister van Binnenl. Zaken, bij de behandeling van het wetsvoorstel tot herziening der kiestabel in de Tweede Kamer, zich over de bemoeiingen van de geestelijkheid met de verkiezingen heeft uitgelaten. Daarin merkte de redactie terecht op, dat het antwoord van den heer Van der Hoeven niet slaat op de woorden van den Minister. Deze wilde aan heD, die geeste lijken zijn, niet een deel van hun burgerrecht betwisten, ook Diet hun de bevoegdheid ont zeggen om met of zonder aanvoering van redenen hun medekiezers candidaten aan te bevelen of te bestrijden maar hjj keurde 't af, dat de geesteljjken als zoodanig zich richtten tot nun parochianen en het hun daardoor als Katho lieken tot een gewetenszaak maken den man te kiezen, dien zij aanbevelen. Dat is de zin, zegt zjj, ran die geestelijke kudde, van dat staan van den candidaat onder de kerkelijke geboden op de Zondagen vóór de verkiezing. Dat de R. Kath. geestelijken zich als zoodanig met de verkiezingen bemoeien, is niet tegen te spreken, getuige o. a. het gebeurde in 1875 te Roermond, toen het kerkelijk hoofd op het gebied van het burgerljjk bestuur heeft gezegevierd. Met let terlijke aanhaling van de woorden van het man dement blijkt, zegt zij, dat de kiezers niet anders dan als Katholieken de stembus mogen naderen, en bijgevolg ook bjj die handeling zjjn onder- hoorig aan hun bisschop. Ook in den zomer van het vorige jaar had iets dergelijks in de zelfde gemeente plaats. Toen ook richtten de pastoor-deken en de overige dienstdoende gees, telgken zich in een openbaar geschrift tot huD dierbare parochianen. Zjj wezen in hun hoe danigheid als priesters en zielzorgers" aan, wie zjj (parochianen) tot leden van den gemeente raad hadden te kiezen, wie te weren. Wanneer de geestelijkheid zoo handelt, vraagt zjj, kan dan ook ontkend worden, gelijk »de Tijd" en de heer Van der Hoeven doen, dat zich in ons vaderland een Katholieke partjj als staatspartij tracht te vestigen? Is dergelijke handelwijze niet iets geheel anders dan het inwinnen van den raad en de voorlichting van algemeen ge achte en eerbiedwaardige mannen, zooals de heer Van der Hoeven het uitdrukte?" Het Handelsblad had naar ons gevoelen nog verder kunnen gaan en er op wijzen, hoe de invloed der geestelijkheid zich niet louter daarbij bepaalt, maar hoe de pressie, op de kiezers uitgeoefend, slechts het middel is, om later dea te beter de zaken te kunnen besturen. Wjj herinneren ons daaromtrent een feit, dat vóór eenige jaren te Weerseloeene gemeente in Overijselwier bevolking grootendeels Katho liek is, plaats had. De meerderheid ven den raad was, ook door den invloed van de geestelijk heid, Katholiek, wat uit den aard der zaak nie mand verwonderen zal, evenmin als dat er in onze oogen iets onbilljjks in lag opgesloten, zoo 't vrjje wil ware geweest. Maar 't eigenaardigste was het gebruik of liever het misbiuik, dat die meerderheid van hare macht maakte. De burgemeester was Protestant, en bjj elke zitting, waarin een voorstel van eeuig belang werd gedaan, kon hjj zeker zijn, dat een tegenvoor stel werd ingediend om in eene volgende vergade ring de belangrijke punten af te doen. De meerder heid besliste dan in dien geestin de volgende raadszitting werd hoogst weinig gediscussieerd, maar gestemd. Onnocdig zeker te zeggen wat een publiek geheim was bjj wie men om raad ging, en wie op zulk een wjjze eigenljjk de gemeente bestuurde. Zou de heer Des Arnorie Van der Hoeven ook dat goedkeuren, of be scheidenlek een recht heeten, dat de geestelijk heid toekomt Of dit gebruik nu nog bestaat weten wjj niet, maar wjj gelooven, dat het niet geheel afgeschaft zal zjjn. »De heer Des Arnorie van der Hoeven is onlangs als spreker in Utrecht opgetreden. Het U. D. geeft een kort begrip van zjjne rede. Is dit juist, dan heeft de wjjsgeerige redenaar eene gevaarljjke stelling verkondigd. Na te hebben erkend, dat in landen waar het pio - testantisme werd beleden de welvaart groot was en in katholieke landen armoede heerschte zinspeelde hij op de geljjkenis, dat de arme man opgenomen werd ia het kouinkrjjk der hemelen en de rijke buitengesloten. Maar be driegen wjj ons niet, dan zjjn vel6 katholieke kerken in het bezit van aanzienljjke schatten en evenzoo menige katholieke kerkelijke ver- eeniging. Geldt voor deze niet wat voor wel varende landen en bloeiende burgerlijke ge meenten geldt? Men herinnert zich, dat nog zeer onlangs de verkoop plaats had van eene be zitting, waarvan eene geestelijke orde beweerde eigenares te zjjn, en die op eene waarde van een half millioen wordt geschat." Zoo schrijft de Arnhemsche Courant. Wij stemmen 't haar toe; de stelling is even ge vaarlek als de zinspeling zeer oud is. De heer Des Arnorie Van der Hoeven heeft echter die wgsgierigheid van het Koninkrijk der Hemelen niet alleen verkondigd, ook in de Protestant- sche kerken doet men dit. En daarom geloo ven wij niet, dat het protestansch of katholiek geloof alleen oorzaak is van welvaart of ar moede in een land. Ook vele protestantsche heeren geestelijken wekken met zalvende ge zichten de armen op tot berusting, op grond van de toekomst, wanneer zjj gestorven zullen zjjn. En die heeren zeiven zjjn toch ook niet atkeerig van aardsche geneugten en vettighe den. In plaats van op te wekken tot werken en zelf-help, verkondigen ook zjj vaak een leer, die alle energie verdooft. Zulk eene verkondi ging is voor alle heeren geestelijken ook zeker 't gemakkelijkst, zij zeiven zullen wel zorgen niet te kort te komen. Gelukkig wordt men wjjzer en begint men èn onder katholieken èn onder protestanten te begrjjpen hoe men 't niet ver brengt met zulk eene theorie. Nu is 't waar, dat de roomsehe geestelijkheid meer invloed dan de protestantsche heeft, en daarin zou de gemaakte gevolgtrekking van den heer V. d. Hoeven wellicht eenigen grond kunnen vin den, maar het is juist aan den modernen geest, die elk geestelijk gezag terugdringt, dat de welvaart Ie danken is, waarin sommige lan den zich mogen verheugen. Neen, noch van protestantsche noch van katholieke geestelijken is op dat punt heil te verwachten. Alweer hebben wjj te gewagen van eene zeer onaangename ervaring, eene onzer stadge- nooten overkomen, bjj de ontvangst van een haar per spoor toegezonden pakje. Met hare toestemming geven wij daaraan publiciteit. Mevrouw C. Rijser, alhier, ontving 31 Decem ber 1877 een slordig toegemaakt pakje, inhou dende t wee photographieën in ljjsten, beschadigd en zonder glas. Een en ander was per Van Gend en Loos verzonden uit Rotterdam door den heer J. V. d. Keilen, kunsthandelaar, en na onderzoek is gpbleken, dat men de photo graphieën, met glas voorzien en goed ingepakt, verzonden heeft. Er blijkt dus, dat gedurende den overtocht het pakje is geopend en het glas er afgenomen. Wij maken belangstellenden opmerk zaam op de gelegenheid, die er Maandag alhier zal bestaan, om plaatsen voor het concert van de Zweedsche zangers te bespreken. Te Nisse zal volgens achterstaande an nonce Maandag aanstaande, te 6 uren, de heer Marlet eene voordracht houden. Wjj vestigen daarop de aandacht. Onder alle reserve meldt men aan het Dagblad uit Middelburg, dat., volgens gerucht, getracht wordt Vlissingen tot een vrjjhaven te doen verklaren, waar alle schepen zonder be taling zullen kunnen binnenkomen. Mocht dit inderdaad geschieden, dan acht men de toekomst van Vlissingen verzekerd. Te 's-Hage is overleden de heer dr. P Blee- ker in 59jarigen ouderdom. Hij was 10 Juli 1819 te Zaandam geborenen vroegsr inspec teur van den geneeskundigen dienst in Indië. Thans was bjj staatsraad in buitengewonen dienst, ridder en kommandeur van Nederland- sclie en vreemde orden en onder-voorzitter van het hoofdbestuur van den algemeenen Neder- landschen vredebond enz. Dr. P. F. Van Hamel Roox heeft te Amsterdam eene inrichting gevestigd voor schei kundige onderzoekingen. Na tot heden van overheidswege zoo weinig wordt gedaan, om de vervalsching van voedingsmiddelen tegen te gaan, is het vermeerderen van gelegenheden tot onderzoek zeer aantebevelen. Op het waehtschipte Amsterdam is Maan dag door den schout-bjj-nacht J. Van Gogh aan den kapt -luitenaut ter zee E. J. Van der Heijden ter zake van zijn moedig gedrag in Atchin, de Mil. Willemsorde 4e klasse uitgereikt. Volgens de Standaard hebben eenige Rotterdam8che assuradeur» de totale schade, door het vergaan van de Friesland" geleden, reeds met de verzekerden verrekend. De uitgave van het» Aardrijkskundig Week blad" voor korten tijd wegens het vertrek van den Redacteur gestaakt, zal in de volgende week ^worden voortgezet onder redactie van dr. G. J. Dozy. Tengevolge van den hevigen storm, die dezer dagen gewoed heeft, is een groot gedeelte van Friesland weer een zee gelijk. Aan weers zijden van den spoorweg naar Leeuwarden ziet men uren ver niets dan water. Ook uit Maurik en Herwjjnen meldt men, dat door den hoogen waterstand de uiterwaarden onder water staan. Te Wijngaarden heerscht de besmettelijke keelziekte zóó hevig onder de kinderen, dat de school sedert eenige dagen gesloten is KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. - Opgaaf van de candidaten tot den Heiligen Dienst bjj de Ned. Herv. Kerk op 1 Januari 1878: H. Fan AllenGroningen; F. C. Barbas, Groningen; IJ. J. Bootsma, Utrecht,- P. C'onradi, Gelderland; F. E. Daubanton, Waalsche Commissie, linlppr. te Leiden E. Eisma, Utrecht; F. Van Qheel Gildemeester, Gelderland; F. J. Van den HammeOverijsel; A. Hanssen, Waalsche Commissie; J. F. Hendriks, Utrecht; P. J. Hopman, Utrecht; S. J. Ring, Overijsel; K. W. Middelland Montijn, Utrecht; K. Onnekes, Drente; J. C. Reeise, Friesland; J. Schuurman» Stekhoven Friesland; J. A. TydemanWaalsche Commissie. Te Zierikzee is eene parochiale gemeente der Chr. Ger Kerk gevestigd, bestaande uit leden van de voormalige Evangelisatie-Vereeaiging „Toevlucht." In het piotestantsche Noorden en Zuiden van Duitscbland wordt zeer geklaagd over het meer en meer toenemend gebrek van candidaten voor vacante predikantsplaatsen. Maar ook in Frankrjjk doet zich hetzelfde verschijnsel voor. In de 507 gereformeerde gemeenten in dat land zijn 610 kansels te bezetten. Op dit oogenblik moeten 55 gemeenten zieh zonder zielverzorger behelpen, en in de proote middelpunten, die verscheiden predikanten plegen te hebben, zjjn bovendien nog 6 plaatsen onbezet. Tien percent der plaatsen zijn dus vacant. Vanwaar dat? Niet het te geringe salaris is over 't geheel of de eenige oorzaak, omdat van ouds de beste Cdvanistische familiën van Frankrijk bet als een eer en een plieht beschouwden, hare zonen in den dienst der kerk te doen treden. „Maar," zegt de liberale Renaissance, „niet door bank noten zal men in dezen hulp kunnen verschaffende oorzaak zit hoofdzakelijk in de Synode. Deze toch met hare eischen heeft niet weinig teedere consciënties, die over de bestaansquaestie zouden hebben kunnen heenstappen, doch die overtuigd zjjn, dat de meusch niet enkel van brood leeft, maar den versterkendeu adem der vrijheid behoeft, welken de orthodoxe on verdraagzaamheid dreigt te verstikken, afkeerig gemaakt van het predikanten-ambt. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ia de heden (Vrijdag 24 Jan.) gehouden zitting zijn de volgende vonnissen uitgesproken tegen lo. P. Mklompenmaker, te Hoedekenskerke, we gens laster veroordeeld tot 25 boete, subs. 7 dagen gev.straf c. e. 2o. L. De J., 71 j., rentenier, te Kruiningen, wegeus moedwillige mishandeling van zjjne vrouw en dienst meid, veroordeeld ktot 3 maanden gev.straf en 8 boete, subs. 3 dagen gev.-straf c. e. 3o. W. S., 17 j., smidsleerling, te Middelburg, wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen gev.straf en 8 boete, sub. I dag gev.straf c. e. 4o. M. C. J. R., 14 j., te Middelburg, wegens oplichting veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. J. V. d. D., 24 j., te Vlissingen, wegens oplichting veroordeeld tot 183 dagen cell, gev.straf en 3 boeten elk van 25, subs. 3 dagen gev.straf c. e. voor elke boete. 6o. L. J. V. F., 50 j., te Veere, wegens moedwil lige mishandeling veroordeeld tot 15 boete, subs. 5 dagen gev.straf c. e. 7o. J. A., 58 j., vrouw van W. D. B., te Zoute- lande, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cel), gev.straf c. e. In de Dinsdag gehouden zitting van het kan tongerecht te Middelburg is o. a. uitspraak gedaan in de zaak van C D., A. D., en J. v. d. K., te 's-Heer Arendskerke, wegens het rapen van mosselen op de slikken, behoorende tot da Zeeuwsche stroomen zonder voorzien te zijn van het vereischte consent; de eerste werd veroordeeld in eene boete van 10 of 2 dagen gevangenisstraf, terwjjl de 2e en 3e zjjn vrij gesproken, omdat zjj beneden de 16 jaren oud zijn en het niet voldoende bewezen is, dat zij met oordeel des onderscheids hebben gehandeld. (M. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Op 1 Januari jl. telde de rjjkslandbouwschool te Wageningen 92 leerlingen, terwjjl een vijftal nieuwe leerlingen weldra de lessen zullen volgen, om later aau het toelatings-examen deel te nemen. Aan het proefstation werden gedurende het eerste jaar door prof. Mayer 353 oaderzoekingen gedaan. Elf han delaars in zaden of meststoffen stelden zich onder controle van dat proefstation. Een nieuwe aandrang om van het proefstation ge bruik te maken, ligt in de omstandigheid, dat tegen woordig in het graafschap Zutfen veel zaad vau zek- grassen of zekpollen, ook tentgras genoemd, gewonnen wordt. Mr. C. J. Sikkeszte Laren, vestigt daarop de aandacht e« deelt tevens mede, dat die inzameling geschiedt voor rekening van een handelaar in graszaad. Niet elk graszaad dat men koopt, is dus te vertrouwen. Voederkoeken voor paarden. Bepaaldeljjk te Petersburg worden thans op groote schaal dusdanige koeken bereid. Uit gebroken haver en meel van grauwe erwten, waarbij nog wat ljjnolie en zout wordt gevoegd, wor den 10 centimeter in doorsnede metende dunne koe ken gemaakt en, nadat ze, om de poreusheid te ver- grooten, op vele plaatsen zjjn doorgestoken, gebakken. Nadat de koeken uit den oven zjjn genomen, wor-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1