1878. N°. 11. Donderdag 24 Januari. 65stu Jaargang. Ter terugbekoming voor den eigenaar aan het politiebureau te Goes voorhanden een bos Zoethout, op straat gevonden. POSTERIJEN. GOES, 23 JANUARI 1878. (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.., Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en IIAASENSTEEN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. POLITIE. Het Staatsblad bevat een kon. besluit van 16 dezer, houdende de volgende nadere regeling van het opklimmend recht van aangeteekende brie ven enz. Art. 1. Het opklimmend recht der aangelee- kende brieven met aangegeven geldswaarde be draagt, boveu het port iu verhouding tot hun gewicht, 2^2 cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100 van de aangegeven waarde. Voor eene verzending onder een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan 15 cent geheven. Art. 2. Het hoogste bedrag der aangegeven geldswaarde van de aangeteekende brieven, waar van ingevolge art. 2 van het besluit van 80 No vember 1870 de machtiging tot in ontvangname door den geadresseerde ook ka_i worden ver strekt door middel van het formulier van last geving, voorkomende op het stuk, waarbij hem van de aanwezigheid van den brief op het post kantoor wordt kennis gegevenwordt nader vastgesteld op 600. Art. 3 De eerste zinsnede van art. 4 van het voormeld besluit van 30 Nov. 1870 wordt ge wijzigd als volgt: De brief wordt aan den ge adresseerde of zijn gemachtigde niet anders af gegeven dan tegen een bewijs van ontvang van den persoon, aan wien de brief wordt uitgereikt. De onderteekening van dit bewijs van ontvang moet bij de afgifte in tegenwoordigheid van den postbeambte worden gesteld. Art. 4 Het hoogste bedrag van de aangegeven geldswaarde der aangeteekende brieven, welke overeenkomstig de bepalingen van ons voormeld besluit van 30 Nov. 1870, door tusschenkomst van de hulpkantoren der posterijen worden ver zonden en ontvangen, wordt nader bepaald op f 640. Art. 5. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den 16 Februari 1878. OFFICIEËLE MEDEDEELINGEN. Loting Nationale Militie. De Commissaris des Konings in onze provincie heelt bepaald, dat de loting voor de nationale militie in dit jaar zal plaats hebben voor zoover Noord- en Zuid. Beveland betreft in de hieronder vermelde gemeenten op de daarachter vermelde dagen en uren: Te GOES op Woensdag den 20 Februari, te 9 uren, voor Goes; te 11 uren voor Borssele, Kllewoutsdijk, 's-Heerenhoek HeinkenszandWolfaartsdijk 'S'Heer Arendskerke. Te GOES op Donderdag den 21 Februari, te 9 uren, voor Driewegen, Oudelande, Ovezand, Baarland, Hoe- dekenskerke, 's-Gravenpolder, Nisse, 's-Heer Abtskerke, Kattendijke, Kloetinge. Te KAPÉLLE op Vrijdag den 22 Februari, te 9 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen; te 103/4 uren voor Waarde, RillandBath, Krabbendijke, Schore. Te CORTGENE op Woensdag den 13 Februari, te 10 uren, voor Cats, Cortgene, Colijnsplaat; te 10'/2 uren voor Wissekerke. Het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, pp 10 Januari jl, en de som der betaalmiddelen op dat. tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, maakten te zampn een bedrag uit van 24,354,154.3l'/j. De Rijkscommissie voor de examens tot verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den II Februari aanstaande, te 9 uren des morgens, zitting houden te Amsterdam in het stadhuis aldaar. Adres voor of op 2 Februari a. s. schriftelijk en vrachtvrij aan den voor zitter der Commissie, den heer S. H. P. E. Kniphorst, te 's-Grarenhage, met overlegging van geboorteakte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij die kennis geving moet tevens vermeld worden, of de candidaat al dan niet bewijzen wenscht te leveren van zijne kepnis omtrent het stoomwerktuig. Zie verder de Staatscourant no. 17. -T-. Z M. heeft benoemd in het bestuur der waterkeering vap den calam. polder Oost-Beveland: tot voorz. O. J. Van den Bosch, en tot lid J Van der Werff; tot gezworen van het waterschap Sint Maartensdijk, prov. Zeeland, I). De Wilde. Uit achterstaande annonce blijkt, dat de pogingen, aangewend ter verkrijging van een concert door de Zweedsche zangers, met gunsti- gen uitslag zijn bekroond. De indruk, door die heeren verleden jaar gemaakt, is zoo gunstig geweest, dat wij alle verdere aanbeveling tot eene trouwe opkomst van onze zijde overbodig achten. Maandagavond zal de schouwburgzaal zeker vol zijn Belangstellenden maken wjj opmerkzaam op de voordracht, die morgen (Donderdag) te 5 uren door den heer Marlet te Wemeldinge zal worden gehouden over de Zuivelbereiding." Deze lezing gaat uit van de afdeeling Krui ningen der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt. 's-Heer Arendslcerke. Uit de rege ling van den herijk der maten en gewichten voor 1878 blijkt, dat niet gelet is op de ver leden jaar geuite wenschelijkheid, om in iedere gemeente de gelegenheid tot herijken opente- stellen, zoodat de ingezetenen dezer gemeente weder naar Heinkenszand moeten, zooals die van eenige andeie gemeenten naar hunne naburen. Het klinkt wel eenigszins vreemd, dat in eene gemeente van ongeveer 3000 zielen de ijker geen zitdag moet houden. Wij hebben eene blijde tijding Spoèdig kunnen wij in het belaag der vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland eene poging te gemoet zien, die wij hopen, dat alleszins ondersteuning zal vinden. Door het bestuur wordt n. 1. eene verloting op touw gezet, waarvoor nu nog slechts de eerste stap pen worden gedaan. Weldra hopen wij daar omtrent meer te kunnen meêdeelen. 's-Heercnhoek. Naar men verneemt, is tegen den tweeden ondernemer van personen vervoer van hier naar Goes en terug, op vaste tijdstippen, proces-verbaal opgemaakt, wegens het uitoefenen van dezen dienst zonder vergunning van de bevoegde autoriteit, terwijl de eerste ondernemer dergelijken dienst vervult krachtens concessie. Hoedekenskerke. Ter vervanging van den heer C. De Pulter, overleden, zal op Don derdag 7 Februari alhier eene verkiezing voor een gemeenteraadslid plaats hebben. 's-Heer Abtskerke. Sedert het begin des vorigen jaars gaf onze onderwjjzer, op uit- noodiging van een belangstellende, wekelijks eene les voor volwassenen tot oefening in het zingen van muziek. Een voor onze gemeente groot getal mannen en jongelingeu maakte van deze gelegenheid gebruik en toonde door een trouwe opkomst belang te stellen in het beoefenen eeuer kunst, die, ook al is men nog niet eens tot zoo hoogen trap van bekwaam heid daarin gevorderd, toch zooveel meer ge not geeft, dan het meer bekende, doch veelal zoo bespottelijk verknoeide psalmgezang. Het doorgaans zoo spoedig vervallen en te niet gaan van zangvereenigingen ten plattetande, vooral in kleine gemeenten, was reden, dat de bijeen komsten een jaar lang op betrekkelijk lossen voet plaats hadden doch nu gebleken was, dat, ook by ondervinding van den langzamen vooruit gang en de groote moeilijkheden, aan de beoefe ning der muziek verbonden, de ijver niet was verflauwd, vond men het goed der veree niging meer bewijs van bestaan te geven. Een reglement werd vastgesteld, een bestuur gekozen en zoo kwam hier de zangvereeniging ,/N o o i t g e d a c h t" tot stand. Maandag herdachten de leden in eene fees telijke bijeenkomst het begin barer ontwikke ling. Zeer genoegelijk was hun bjjeenzijn. Ge zellig gesprek, afgewisseld door het zingen van eenige liederen en het voordragen van enkele luimige of meer ernstige dichtstukjes, verdreef den tijd maar al te spoedig. De aangename indrnk van dit eerste verjaringsfeest zal niet spoedig worden nitgewischt, zeker niet bij den directeur der vereeniging, wien, bij gepaste toespraak van den president, een prachtige stoel werd geschonken, als een bewijs van innige toegenegenheid en waardeering van zijn arbeid. Met nieuwen moed begint de vereeniging, die 16 werkende leden en 1 eerelid telt, haren tweeden jaarkring en levert naar onze raeening het bewijs, dat het zielental eener gemeente juist zoo heel groot niet behoeft te zijn, om bij goeden voorgang wat goeds tot stand te brengen. Oudelande. Men verneemt, dat onze in gezeten O., die eenigen tjjd in preventieve ge vangenis heeft doorgebracht, als verdacht van diefstal van kippen, op vrije voeten is gesteld. Wemeldinge. Maandagavond kwam de herbergier P. Mouthaan weder bij de zijnen terug. Na eene preventieve gevangenschap van bijna 7 weken is hij onschuldig bevonden en op vrije voeten gesteld. Wie vergoedt hem de schade, in dien tijd geleden, wie her stelt hem in zijn eer en goeden naam 't Is een voorbeeld temeer, dat men al te voorbarig oordeelen en veroordeelen, dat men al te ge streng en onbarmhartig handelen kan. Rilland— Batli. Bij de Dinsdag gehou den verkiezing voor zeven leden van den ge meenteraad zijn van de 52 kiezers er 41 op gekomen. Volstrekte meerderheid 21. Geko zen zijn de heerenJ. J. Van Gorsel met 36, C. Van der Werf met 35, P. Brujjnzeel met 34, A. Blok Czn. met 32, C. Braamse met 32, J. Wondergem met 30 en A- Butijn met 29 stemmen. St. Pliilipslaud. Volgens een door den Burgemeester dezer gemeente ontvangen schrij ven van den heer Officier van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Zierikzee, is de gewezen ontvanger dezer gemeente, wegens de hem in die betrekking ten laste gelegde feiten, geconstateerd bij procesverbaal door den Bur gemeester, dan heer A.De Rooi), door de Recht bank te Zierikzee by haar besluit van den 21 December 1877, alsmede door het Gerechtshof te 's-Graveuhage bjj arrest van den 8steu dezer, buiten alle verdere vervolgingen gesteld. Naar aanleiding van dit bericht heeft de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 16 dezer het op den 2 Juli 1877 aan dien gewezen ambtenaar gegeven ontslag, als nu verklaard te zijn eervol. Niet alleen door den belanghebbende maar ook door de geheele bevolking dezer gemeente is deze tijding met vreugde vernomen. Het muziekgezelschap Eensgezindheid" te Vlissingen bracht Vrijdagavond een serenade aan een eenvoudig werkman, by gelegenheid van zijn 50jaiigen dienst als timmerman van de gemeente. Men schrijft aan de Standaard, dat van liberale zijde als candidaat voor de Tweede Kamer in het nieuwe kiesdistrict Zevenbergen wordt genoemd mr. R. Van de Werke, subst.- otficier van Justitie te Rotterdam. Aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 dezer eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbinte nis in 's Rijks zeedienst weuschen aan te gaan. No. 1, jaargang 1878, van den Postgids voor het Koninkrijk der Nederlanden, heeft bjj Martinus Nijlioff te 's-Gravenhage het licht gezien. Deze postgids, uitgegeven op last van den Minister van Waterstaat enz. en onder mede werking van het Hoofdbestuur der posterijen, heeft voor het publiek groote practisehe waarde. Al wat den dienst der posterijen betreft, zoowel den binnenlandschen dienst als het postverkeer met de koloniën en het buitenland, vindt men hier bjjeen, en de wijze van bewerking maakt de raadpleging van het boekje voor ieder, die inlichtingen noodig heeft, zeer gemakkelijk. Een commissie uit het Nationaal Leder industrie bond" heeft dezer dagen eene audiëntie gehad bij den Minister van Handel en Njjver- heid en hem den o;.houdbaren toestand van de leder-industrie hier te lande aangetoond, die volgens haar moet gezocht worden in het tarief van 1877, dat niet in verhouding staat tot dat in andere landen. De Minister heeft ver klaard overtuigd te zijn, dat een der belang rijkste takken van ny verheid in ons vaderland kwjjnende is, en beloofd, dat alle pogingen bij de vreemde mogendheden znllen worden aangewend om eene zoo gewenschte reciproci teit te verkrjjgen. De afdeeling 's-Gravenhage van Eigen Hnlp" heeft besloten tot de oprichting van eene coöperatievewiukel-vereenigiug te 's-Gra venhage. In plaats van wijlen den heer Schouw Santvoort is de luitenant ter zee le klasse Cornelissen door het Aardrijkskundig Genoot schap, in overleg met den Minister van Marine, tot chef der Sumatra-expeditie benoemd hjj vertrekt den 9 Maart e. k. naar Indie. Sedert 1 November jl. is nog f 14,000 voor de expe ditie ingekomen en f 10,000 subsidie door de regeering toegezegd, zoodat de zaak nit een financieel oogpunt niet ongunstig staat. De Maatschappij van Landontginning te Apeldoorn is tegen haar failliet-verk laring door de rechtbank te Zutfen in verzet gekomen, op grond dat zij niet is koopman en zich niet, by wijze van gewoon beroep allerminst, met daden van koophandel of handelszaken, maar alleen met burgerhandel bezighoudt. Tusschen het kantoor der Rotterdamsche Telegraaf-maatschappij te Hellevoetsluis en het hoofdbureau te Rotterdam zijn proeven geno men met den klankleider (telephoon). De afstand tnsschen deze kantoren bedraagt aan landlijn— kabels eene lengte van 47,000 meter. De proeven voldeden goed. Zoowel het gesproken als het aangeheven lied werd duidelijk ver staanbaar overgebracht. Uit Meppel wordt van 21 Januari gemeld Het water in de kanalen en grachten is bjj den storm van heden en den gepasseerden nacht ruim 1 voet gerezen. De aandrang is zóó sterk, vooral van den Overijselschen kant, dat hon derden bunders land geheel blank en de spoor banen, voornamelijk in Friesland, bjjna tot aan de rails in zee staan. De storm met regen blijft nog steeds aanhouden en wekt bjj velen groote bekommering. Men meldt uit's-Hertogenboschdd. 21 dezer: Het water, met 16 cM. was in het laatste etmaal, teekent heden 4,66 M AP. De stremming der gemeenschap over den provincia len weg 's-BoschVljjmen dreigt ditmaal van langen duur te zullen zyn. Het gemeentebe stuur heeft tusschen evpngenoemde gemeenten den bij hoog water gebruikelijken veerdienst ingesteld. De gausche omtrek der stad gelijkt een meer. Feestnieuws. Het gold nu meer den persoon, niet den burgemeester. Doch hoe kon men die beiden scheidenGeheel onopgemerkt mocht de tach tigste geboortedag van den heer Bla.av.been immers niet voorbijgaan. De redactie wist van enkele feestelijkheden en attenties, die zouden plaats hebben. Zij meldde echter niets, omdat zjj ook wist hoe de jubilaris liever wenschte, dat zyn feest een uitsluitend huiselijk feest mocht worden, en dat wellicht door het vernemen van wat de een zou doen, een ander tot navolgen zou wor den aangespoord, waardoor de feestviering een te grooten omvang zou verkrijgen, grooter dan de jubilaris, en nog meer zyn dokter wen- schelijk vond. Dat het hem echter Zondag niet aan blijken

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1