65sle Jaargang. Grondbelasting. GOES, 16 JANUARI 1878. Vereeniging „Help u Zeiven." GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By di ree te opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, dien het aangaat, dat het kohier der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Ongebouw de eigendommen voor deze gemeente, over het loopende jaar, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes, den 16 Januari 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. Wcmeldinge. Sedert 15 jaren bestaat alhier eene nuts-vereeniging, onder de zinspreuk: n Goed rond, goed Zeeuwse!"waarbij het in de eerste bijeenkomst van eik jaar steeds de ge woonte is om onder de aanwezigen eene col lecte te houden, teneinde nit de opbrengst aan de armen eene bedeeling van levensbe hoeften te doen. In de jl. Maandagavond ge houden vergadering, die door het ongunstige weer en andere omstandigheden niet druk bezocht was, bracht die collecte toch nog 35,17 op. In de Midd. Courant doet V., naar aan leiding der oeverafschuivingen aan onze polders, die volgens hem veroorzaakt worden door wielingen en stroomingen, waardoor de onder- zeesche oever al meer en meer wordt wegge schuurd, zoodat die eindelijk, geheel steil ge worden, plotseling wegzakt en in de diepte verdwjjnt, terwjjl de zandbanken daartoe aan leiding geven, de vraag: waarom wordt er ten minste niet eens beproefd om zoodanige zandbanken op te ruimen door eenig graafwerk Met een twintigtal manschappen kon volgens hem toch in eene week al heel wat grond ver smakt worden, waarbp de stroom zelf zeer zou behulpzaam wezen; en, mocht dit niet hel pen, dan heeft men de stoombaggermolens, waarmede groote zandmassa 's kannen worden opgeruimd, zooals op de Merwede voor Gorin- chera is gebleken, en waarmede men nu, onder anderen, wederom met kracht bezig is op de Lek bij Schoonhoven. Het spade-werk vereischt geen noemens waardige kosten, maar ook zelfs die van den stoombaggermolen zijn niet te vergelijken bjj de groote uitgaven, die gednrig voor oever verdediging gevergd worden. Het Nieuws van den Dag is in staat het bericht omtrent de optreding van den heer I. D. Fransen Van de Putteals gouverneur- generaal van Ned.-Indië, ten stelligste tegen te spreken. Ook de door ons verkregen inlichtingen heb ben bewezen, dat het geheele bericht niets dan een canard is. Gelukkig voor de vjjanden vau den heer Van de Puttehebben zij nu weer eens gele genheid gehadom eenige hateljjkheden aan zjjn adres te zeggen. Naar het Vad. verneemt, heeft de Mi nister van Waterstaat, Handel en Np verheid het voorstel gedaan om het verschuldigde recht (boven het gewone port) van aangeteekende brieven met aangifte van ingesloten gelds waarde tot op de helft te verminderen en dus te brengen op 2 Va cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd galden. De Minister van Justitie vraagt door tusschenkom8t van zijn ambtgenoot voor Fi nanciën mededeeling van het gevoelen van de ontvangers der registratie omtrent een even tueels vermeerdering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zou de Minister van Oorlog voornemens zgn het weten schappelijk onderwjjs bij de korpsen op vaster en beter gondslag te regelen, dan tot nogtoe geschiedde. De Minister van Financiën heeft aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen, enz. eene missive gericht, houdende aanbeveling tot het stellen van duidelijke en leesbare hand- teekeningen door de belastingambtenaren. Ter vervanging van de woorden »in- en uitgaande rechten", voorkomende in de bena ming van de administratie en van de kantoren en in de titulatuur der ambtenaren van's-rijks belastingen, wordt voortaan het woord: in voerrechten" gebruikt. Zooals bekend is, heeft de afgetreden Minister Heemskerk aan de hoofd-onderwjjzers een circulaire doen toekomen, waarbij hun het invallen van verscheidene lijsten, ten behoeve der statistiek, wordt opgedragen. Het Vader land bevat naar aanleiding daarvan het volgende: Ofschoon wij ineeuen, dat de tabellen, die door de hoofdonderwijzers moeten ingevuld worden, te onpractisch zijn ingericht, dat er al teveel vra gen worden gedaan, ja, dat 't zelfs onmogeljjk is, om altijd overeenkomstig de waarheid op te geven om welke redenen de kinderen de school hebben verzuimd, hadden wij niet gedacht, dat deze circulaire zooveel tegenzin zou hebben verwekt, dat men een onderzoek zon instellen om te weten, of de onderwijzers wettelijk verplicht zjjn al die vragen te beantwoorden. En toch is dit geschied. De Standaard heeft zulks gedaan en deelt het door haar ingewonnen rechtskundig advies heden (Dinsdag) mede. liet komt natuurljjk neder opeen strikte interpretatie van art. 63 der schoolwet, volgens hetwelk de onderwjjzers alleen gehouden zgn aan de daar bedoelde autoriteiten de verlangde inlichtingen te geven omtrent de school en het onderwijs. Daar de bevoegdheid om inlichting te vragen en de verplichting om erop te antwoorden eeniglijk voortvloeit uit de wet, zoo is de Mi nister buiten zijn bevoegdheid gegaan en zijn de onderwjjzers alzoo niet verplicht om alle verlangde inlichtingen te geven. Omtrent het advies zelve geen woord. Maar wjj vragen, of 't van eerbied getuigt voor het gezag, wanneer, op elke onschuldige vraag die gedaan wordt, men eerst het wetboek raadpleegt om te onderzoeken of de vrager wel het recht heeft de vraag te doen. Of meent De Standaard Berieus, dat de thans bovendrijvende partijen met die statistiek de invoering van den leerplicht wil len voorbereiden? Zoo ja, hoe denkt hjj dan over den afgetreden Minister, van wien de circulaire afkomstig ia? Zoolang er geen wetsvoorstel in dien geest is gedaan, duDkt ons, moet men maar niet zoeken naar arrière-pensées." Bljjkens de statistiek van gesloten lee ningen voor stateD, gemeenten, kredietiustel lingen spoorwegen en industriëele maatseh. bljjkt, dat in 1877 in totaal werd geleend o. a. door Nederland 51, door de Yereenigde Staten 3522 mill fr. De eindcijfers der verschillende leeuiogén geven een totaal-generaal van frs. 7,904,882,731. Deze uitkomst is hoogst ongun stig, wanneer men in aanmerking neemt, dat onder de 8 milliard bjjna geen enkele krediet aanvraag is welke tot doel had rijkdom te scheppen; ongeveer de geheele som was bestemd om, eenmaal geplaatst, weinig of niets voort te brengen. No. 3 van Eigen Haard deelt mede, dat de bijdragen voor de Sumatra-expeditie tot bjjna f 40,000 zijn gestegen, waarbij o. a. een tweede bjjdrage van prins Frederik ad 1000. - De directie van het Nieuws van den Dag, welk blad onlangs is vergroot, bericht thans, dat de advertentiën met 1 Febr. opnieuw in prijs verhoogd worden. Die prjjs zal voor 4 of min der regels 1,05, en voor eiken regel meer 25 cents zjjn. De kleine en goedkoope courantzooals zij bij hare oprichting heettewordt zoodoende achtereenvolgens groot en duur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der «EMEllSTi! GOülB, op DINSDAG den 15 JANUARI 1878, des avodds te half 8 uren. Voorzitter: de heer J. A. A. Fransen Van de Putte, wethouder, bij ongesteldheid van den burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren rar, M. P. Blaaubeen, wegens ongesteldheid, jbr. M. J. De Marees van Swin- deren, wegeus verblijf buitenslands en dr. G, T. Calleufels, wegens verhindering. I. De notulen der vergadering van den 20 De cember 1877 worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen lo. dat op den 22 December 1877 de aanbeste ding heeft plaats gehad der levering van grint en grintzand gedurende 1878, en dat dit is gegund aan M. Van de Klooster, te St. Annaland, de grint voor 3,en het zand voor 2,10 per M3.; 2<>. dat dienzelfden dag is aanbesteed het rraeht- rijderswerk der gemeente voor de jaren 1878, 1879 en 1880, en dat aannemer is geworden Cornelis Kloosterman, te Goes, voor 0,34 per voer, zulks bij loting met Cornelis Karelse, die voor dezelfde som had ingeschreven 3°. dat van den schuttersraad zijn ontvangen de rekening over 1876 en de begrooting voor 1878 van de kosten der schutterij, doch dat deze stukken nog niet naar de financiëele commissie zijn verzonden, om dat eenige inlichtingen van den schuttersraad zyn gevraagd, die nog niet zijn ontvangen 40. dat door burg en wetb. zijn benoemd tot adsistent-lijkdrager, in plaats van wijlen G. Verheule, Jan Cornelis Barbieren tot teller by de brandweer, in plaats van H. J. Molhoek, aan wien eervol ontslag is verleend, C. J. Kooman 5o. dat de volgende mutaliëu in het personeel der kweekelingen voor het lager onderwjjs hebben plaats gehad aan de school der le klasse is Reimpje Maria Breetvelt verplaatst van de bewaarklasse naar de andere klassen en is voor baar aangesteld Pieter- nella Houtop; aan de school der 3e klasse is voor Johanna E. Van de Visse, die tot hulponderwyzeres werd be noemd, aangesteld Cornelis Jacobus Reisiuger. III. Als iDgekomen stukken worden ter tafel ge bracht lo- Missive van Gadep. Staten van 28 December 1877, waarbij wordt toegezonden een extract uit bet koninklijk besluit vau 12 Dec.no. 18, hou dende goedkeuring der wyziging in de verordeuing tot beffiug van schoolgeld voor het middelbaar onder wijs, waarvau bereids afkondiging is geschied, ter wijl hiervan onder toezending van een exemplaar der gewijzigde verordening zal worden kennis gegeven aan de beide schoolcommissiëu. 2°. Missive van Ged. Staten van 28 Dec., waarby wordt medegedeeld, dat is goedgekeurd het raadsbe sluit lot verhooging der jaarwedden van de hoofdonder wijzers, waarvan is kennis gegeven aan die ambtenaren, wier dankbetuiging mede gelezen wordtterwijl bet Burgerlijk Armbestuur, op daartoe gedane uitnoodigiug, zich bereid verklaart, de helft te dragen in de ver hooging der jaarwedde van den hoofdonderwijzer der school van de 4e klasse. 3". Aanvrage van het Gasthuisbestuur om afstand van nog 8 Centiaren grond aan den Wal, benoodigd voor eene afheioing bij het nieuw gebouwde gedeelte van het gesticht. 4°. Voorstel van hetzelfde bestuur ooi aan de ver ordening voor het Gasthuis eene bepaling toe te voe gen, luidende: „Ook bijzondere personen, die zich voor hunne eigen rekening tijdelijk op de daarvoor ingerichte kamertjes afzonderlyk wenschen te doen verplegen, vinden daar toe gelegenheid in de daarvoor bestemde lokalen, en wel tegen betaling van 2 per dag voor verpleging le klasse, en 1 per dag voor verpleging 2e klasse." De beide laatste stukken worden gerenvoieerd aan de financiëele commissie om advies. 5° Proces verbaal der opneming van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 27 Dec. 1877, waaruit blijkt, dat toen in kas was, zooals ook be hoorde, 12 6 45,205. Voor notificatie aangenomen. 6°. Verzoek van dr. H. Japikse om eervol ontslag uit zyne betrekking van leeraar, welk verzoek zal worden gezonden aan den Inspecteur van het mid delbaar onderwys om advies, terwyl burg en weth. worden gemachtigd in overleg te treden met de com missie van toezicht tot het doen eener oproeping van sollicitanten voor de eerlang vaceerende betrekking. IV. Wordt gelezen een verzoek van K. D, Scbeffer om eene nieuw gebouwde woning aan den Oostsingel te mogen betrekken binnen 3 maanden na de vol tooiing der binnen-metsel- en pleisterwerken. Burg. en weth. rapporteeren, dat op dit verzoek afwyzend zal moeten worden beschikt, dewijl de ver ordening op het bouwen den bovengemelden termijn gebiedend aangeeft, en dus noch de Raad, noch burg. en weth. bevoegd zijn, daarvan af te wijken. De conclusie van dit rapport, in een voorstel ver anderd, wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. V. Komen in behandeling: a. een adres van mr. J. W. Lusonder, ona ontheffing van het onderwys in het boekhouden aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs; definitieve benoeming tot leeraar in de ken nis der staatsinrichting en staathuishoudkunde; en tegemoetkoming in de door hem te betalen reis— en verblijfkostenb. een adres van den heer D. Stigter, om benoemd te worden tot leeraar in het boekhouden. Nadat mededeeling van deze adressen is gedaan, wordt gelezen het navolgende rapport van burg. en weth.: Aan den Raad der gemeente Goes. Onder overlegging der adressen van mr. J. W. Lasonder en 0. Stigter, met de datrop ingewonnen adviezen van de commissie van toezicht en den heer Inspecteur van het middelbaar onderwys, waardoor wij vermeenen dat die adressen genoegzaam zyn tos- gelicht, hebben wij de eer UEd. voorteBtellen a. Den heer mr. J. W. Lasonder te ontheffen van het ouderwijs in het boekhouden aan de inrichtin gen voor middelbaar onderwijs voor jongens b. te continueeren de hem gedane opdracht van het onderwys in de kennis der staatsinrichting en staat huishoudkunde c. afwijzend te beschikken op zijn verzoek om eenige tegemoetkoming in de door hem te maken reis- en verblijfkosten; d. over te gaan tot de benoeming van een leeraar in bet boekhouden, waartoe wij ia overleg met den heer Inspecteur vau het middelbaar onderwijs en de commissie van toezicht aanbevelen den heer Daniel Stigter, te Goes. Gobs, den 12 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De vier punten van dit rapport werden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de Voorzitter tot stem- opnemers aanwyst de heeren Van der Hoek en Bevier De Fouw. Alle stemmen vereenigden zich op den heer D. Stigter, zoodat deze is benoemd, zulks met ingang van 1 Februari a. s. De vergadering is daarna gesloteu. Deze Vereeniging door en voor arbeiders, te Goes, hield Dinsdagavond hare gewone vergadering. Uit het daarop uitgebracht verslag bleek dat het boekjaar 1877 begonnen werd met 76 leden. Geen hunner heeft zijn lidmaatschap opgezegd; doch 12 leden heb ben hun kapitaal opgenomen en werden opnieuw lid. De uitgekeerde aandeelen bedroegen te zaraen 539,10.' Vier leden namen hun winst van 1876 op tot een bedrag van ƒ41,901/». De contributie, welke ont vangen is, bedroeg 1721,90 of ƒ223,56 meer dan in 1876, terwyl door bet bestuur 16 nieuwe leden werden aangenomen, zoodat men 31 Dec. 11. 92 leden telde, die gezamenlyk een kapitaal in de vereeniging hadden van ƒ7238,36 of 1450,60 meer dan met het sluiten van het vorige boekjaar. Het reservefonds vermeerderde met 77,44 en bedraagt thans ƒ371,35; de schulden der vereeniging bedroegen op 1 Jan. 1877 ƒ2425,—; hiervan is echter afgelost 775,zoo dat de schulden thans 1650,bedragen. Daar de vereeniging tot aflossing dezer schulden niet dadelyk behoefde over te gaan, bad men aan uitgezette gel den disponibel ƒ895,56. Het bestuur was in staat 6 pet. als winst aan de leden uittekeeren of bij te boeken over het kapitaal, dat die leden, welke bun aandeel met opgenomen hebben, met het sluiten van het vorige boekjaar 31 Deo 1876 in de ver eeniging hadden. De gezamenlyke omzet (ontvangsten en uitgaven te zamen) bedroeg dit jaar 6447,—. Het kapitaal der vereeniging bestond op 31 Dec" 1877 uit: Kapitaal der iedea 6922,97 Verdeelde winst - 315,39 ~f 7238,36 Reservefonds 371,35 Saldo winst, dat niet verdeeld is - 12,18 Schulden der vereeniging - 1650,

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1