Wemeldikge. Aan het einde der raorgengodsdienst- oefening maakte Zondag onze leerair, Da. J. Enderif bekend, dat hij, hoewel niet zonder strijd, het beroep naar Scharnegoutum c. a. bjj Sueek had aangenomen. RECHTZAKEN. Wolf aartsdijk. Voor belangstellende hoorders trad de heer Marlet Donderdagavond hier op om de aardappel-cultuur te behandelen. Wilden we een zaakrijk verslag leveren van al de practische op- merkiugen, welke de geëerde spreker ten beste gaf, dan zou er gewis over eene aanzienlijke ruimte in dit blad moeter. beschikt kunnen worden. Alzoo rest ons slechts te vermelden, hoe er aangetoond werd, op welke wijze de aardappel, welke eigenlyk geen vrucht is, maar alleen een knol of deel van de uit schietende stengels, zicb in den grond ontwikkelt op welke gronden hij het best tiert, n. 1. op zavel- achtige kleiwax er by de bemesting in het oog te houden ishoe men groote zorg moet besteden aan de poters, om daaruit liefst de gaafste en mid- delmatig-groote te kiezen, en naardien de oogen aan den top de flinkste scheuten geven, die van helmid del-gedeelte en van den navel uit te steken, om slechts 3 stengels over te houden; den poter liefst niet door te snyden, en zoo dit uit nood geschieden moet, dan alleen over de lengte, om de top-oogen te behouden. Voorts werd gehandeld over de groote verscheiden heid in de soort van aardappels, van welke de fijne natuurlijk het best zijn voor eet-aardappels, en de grove voor dierlijk voedsel, en de fabriek-nyverbeid hoe men minstens om de twee jaar vau plantgoed verwisselen moetter voorkoming van verbastering, en hoe de soorten, welke het meeste zetmeel bevat ten, de voorkeur verdienen; dat bij het planten de meerdere of mindere afstand geregeld moet worden naar de soort, ten opzichte van het korter of langer uitbreiden der steDgels, en, wat de diepte aangaat, naar den aard van den grond; dat bij bet opgroeien de grond zoo min mogelyk gesloten moet blyven, waarom dikwijls opkappen en ook aanaarden nuttig kan zyn. Wat de aardappelziekte betreft, daarvan is wel de oorzaak bekend, maar tot uogloe geen af doend middel ter bestrijding. Aanbeveling verdient intusschen, niet altijd denzelfden grond voor de aard appelteelt te bezigen, en dien te bemesten met potasch of ook boutasch. In het tweede deel der lezing werd aangetoond, hoe de aardappel, ais te weinig voedende deelen bezittende, door het overmatig gebruik, niet alleen schadelijk is voor den mensch, als klierziekten bevorderende, maar tevens voor de dieren een onvol ledig voedsel is wat er met de zieke aardappelen nog gedaan kan worden, om die tot een goed dier- lijfc voedsel te bereiden, eu eindelijk, hoe uit den aardappel voor de Industrie gefabriceerd wordtaard appel-meel, siroop en spiritus, van welke de beide eeiste fabricaten belangrijke winsten kunnen afwerpen. Gelijk er in de pauze nog veler weetgierigheid ruim schoots bevredigd werd, zoo keerde men algemeen huiswaarts met de overtuiging van eenen leerzamen avond genoten te hebben, het intusschen betreurende, dat zoodanige voordrachten nog op verre na niet die waardeericg vinden, welke ze verdienen, en dat er nog maar al te veel ingezetenen in deze land bouwende gemeente zijn, die in zoete zelfgenoegzaam heid maar liefst by het oude blyven voortdntten. BUITEKILANDSCH OVERZICHT. don Vrijdag IS dezer, in eene ïergadc.ring xan het Nutsdepartement alhier, hare gewone jaarlqk- sche verloting te doen plaats hebben, ten voor- deele der armen. Onder de prijzen, meerendeels uit vrijwillige giften bijeengebracht, bevinden zich zeer fraaie. Het programma voor gezegde vergadering bevat punten, die bepaaldelijk eenen gezelligen en genoegeljjken avond voorspellen. Ook bljjkt er uit, dat de heer Oosterlaar van Goes zjjne medewerking heeft toegezegd, om dien avond luister bij te zetten. 's-IIeer Arendskerke. Naar men ver neemt, moet Diusdagnamiddag bij het terug- keeren uit Goes tusschen de passagiers H. J>. en C. K.van J. M. uit Nieuwdorp, een twist ontstaan zijn, die zoo hoog liep dat eerstgemelde van een mes gebruik wilde maken, wat gelukkig door derden nog verhinderd is geworden. Van het voorgevallene moet proces-verbaal opgemaakt zijn. Hefiikeiiszand. De landbouwvoordracht van den heer m arlet, verleden Woensdagavond alhier gehouden, werd ditmaal door een groot aantal hoorders bijgewooud.iZoo van hier als van elders waren ruim een zestigtal belangstellenden opgekomen. Cortgene. Zaterdag 11. heeft er in den vooroever van den Anna-polder over eene lengte van 75 a 80 nieters een val plaats gehad, waardoor de slikken p. m. 70 meters zeewaarts in zijn weggevallen, zoodat die oDgeveer nog 20 meters van den dijk verwijderd zijn. In de gekomen val staat van 8 tot 11 meters water. middelburg. Van Zaterdag- op Zondag nacht, ongeveer éen uur, werden onze slapende bnrgers gewekt en zoowel als de nog niet rus tenden in beweging gebracht door het geroep van brand!" Deze was uitgebroken in eene bergplaats van lompen, vodden, beenen enz in huur bjj den lompenkooproan, tevens herber gier, Montenari. Het pakhuis stond in het Kloosterstraatje, nabij den Beenhouwerssingel, en was geheel en al door belendende gebouwen ingesloten. Hoezeer de brand zich ook in het begin ernstig liet aanzien, vooral omdat boven dien op den zolder van het pakhuis, zich nog eenige voeren hooi bevonden, toebehoorende aan een paar sleepers, mocht het toch geluk ken de omliggende perceelen te behouden. Het pakhuis is echter geheel uitgebrand. Op de plaats van het onheil waren spoedig autoriteiten, schutterij en brandweer aanwezig, benevens 24 soldaten, onder commando vau een onder-offi cier, met de spuit. De laatsten vooral bewe zen goede diensten. Alles, behalve het hooi, was verzekerd en wel bij eene Brusselsche Maat schappij. De oorzaak is onbekend. Alleen vertelt men, dat de huurder 's avonds te 8 uren nog met licht of met een brandende pijp in het gebouw is geweest, en er toen vonken gevallen zouden zijn. Als een staaltje van de weinige geoefend heid der brandweer kan dienen, dat een der spuiten reeds met de slang in het water stond, toen men bjj het vastmaken van de verdere leiding bemerkte, dat juist het verkeerde ge deelte van de spuit naar den waterkant was gekeerd. Ook sommige slangen waren niet zooals zij moesten zijn, en het ware te wen- schen, dat de Middelburgscha brandweer een voorbeeld aan de Goesche nam. Het is waar, in beide steden heeft men gelukkig weinig brand, maar evenmin als in het kleinere Goes dit tot zorgeloosheid aanleiding geeft, mogen ook in onze stad, waar meer fabrieken zijn, en dus meer aanleiding tot brand is, materieel en manschappen onvoorbereid zijn op elk mogelijk gevaar. Bil eene vroegere gelegenheid is 't wel gebeurd, dat niemand der aanwezigen wist, hoe de slangen vastgeschroefd moesten worden, en men daarmeê wachten moest, totdat er éen der twee bevoorrechten aankwam, die daarmeê alleen bekend waren. Natuurlijk was eene schro- meljjke vertraging daarvan het gevolg. Eene weinig meer activiteit zou bij dat korps zeker niet schaden. De vereeniging Eigen Hulp." te Mid delburg, die sedert eenigen tijd eene verbruiks- inrichting heeft opgericht, welke tot dusver goede uitkomsten oplevert, heeft alsDu beslo ten tot het aangaan van contracten voor de levering van vleesch, brood en petroleum. Ook zij, die geen lid dier vereeniging kunnen wor den, ondervinden daarvan reeds de voordeelen, vermits door de nu geopende concurrentie de winkeliers de prijzen van de meeste huishou delijke en dagelijks voorkomende artikelen be langrijk verminderen. (N. R. Ct.) Naar de Midd. Ct. verneemt, heeft de heer Van Lansberge wegens ziekte zijn ontslag als Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië verzocht en zal de heer 1. I). Fransen Van de Putte tot die waardigheid benoemd worden. Slechts onder de grootste reserve maken wij melding van dit bericht. Per telegraaf. Benoemd tot Procureur Generaal bij het Gerechtshof te 's Hage Jbr. Mr. Van den Bergh, Proc. Generaal bij het Hof te 's Bosch en tot Proc. Generaal te 's Bosch Jhr. Mr. De Jong van Beech en Vouch, Ad vocaat Generaal aldaar. 's Konings Commissarissen in de onder scheidene gewesten zijn geraadpleegd omtrent het tijdstip van oproeping der milicien-verlof gangers voor het bijwonen van de najaarscefe- ningen. De Minister van Oorlog wenscht dat tijdstip zoo te regelen, dat die oproeping zoo min mogeljjk strekke ten nadeele van de miliciec- verlolgangers zeiven en van de bedrijven, waarin zjj werkzaam zijn. De Minister van Bionenlandsche Zaken heeft aan de Burgemeesters in de onder scheidene provinciën voorschriften doen geven om die in acht te nemen bij de afmaking van rundvee, door longziekte aangetast of daar van verdacht. Uit de verhooren voor de com missie van enquête omtrent voormelde ziekte is toch gebleken, dat tot dusverre niet altjjd de noodige voorzorgen werden genomen tot voorkoming van verbreiding der besmetting. De Nederlandsche en Belgische regeerin gen hebben, bij onderlinge overeenkomst, aan gezagvoerders of schippers van zeilschepen ver gunning verleeud, om met hunne schepen het geheele kaDaal vau Ter Neuzen naar Gent te bevaren. Totdusver was het alleen toegestaan te jagen of te sleepen. Zekere A. C. was in Den Haag zooveel als directeur van een zonderlingen kolenhandel." Hij verbond zich b. v. aan de deelnemers in dien handel op 1 Januari 1878 6 hectol. puike Ruhrkolen te leveren, als zij elke week in 1877 tien cent bij hem stortten, hetgeen dus tot 5,26 klom. Nog aanlokkender was 's mans zaakje, omdat hq het schitterend vooruitzicht opende op bons voor levensmiddelen pn brand stoffen. Natuurlijk waren velen dom genoeg hun dubbeltjes heel geregeld aau hem af te dragen en staan zij er thans zeer verbaasd over, dat de vriendeljjke A. C. is verdwenen, zonder de minste vergoeding te geven voor hetgeen hij aan geld ontving. Vad.) Een dergelijk geval heeft zich ook te Rotterdam voorgedaan. Zekere Raadsveld, zich noemende directeur eener vereeniging voor onderlinge goederen verdeeling", had aldaar onder den naam van Raadsveld Co. een zoogenaamd centraal kantoor gevestigd en in alle provinciën agenten aangesteld om voor zijne onderneming deelueme;» aan te werven. De zaak bestond hierin, dat ieder, die tegen eene conttibutie van 5 a 10 cents per week lid der Vereeniging werd, na verloop van een jaar eenig huisraad zou ontvangen, voor eene waarde van veel meer', en in allen geval van niet minder dan hij in dat jaar had betaald. Dit lokte overal in den lande een aantal deelnemers. Evenwel, na afloop van den termijn zag men te vergeefs uit naar de beloofde goederen. Men hoorde wel, dat er eenige meubelen en andere voor werpen op krediet werden gekocht, maar niet waar die bleven. Er werd geklaagd, en or,der anderen uit Friesland werd de tusschenkomst van het openbaar gezag ingeroepen om te ver krijgen dat er uit Rotterdam aan de aangegane verplichting werd voldaan. Kort daarna vernam men, dat de directeur" met de noorderzon vertrokken was, zonder de kas achter te laten. Laatstleden Donderdag hebben zijne vrouw en zoogenaamde dochter, na onderhands een groot gedeelte van den inboedel te hebben verkocht, zijn voorbeeld gevolgd. Naar men meende, was hij naar Duitschland vertrokken. Alweder eene les, niet alleen voor hen die in deze zaak bedrogen uitkomen, maar ook voor ieder, die, niettegenstaande alle ernstige waar schuwing, zich laat overhalen om aan zulke ondernemingen deel te nemen. (N. R. Ct) Ook Rotterdam zal, zooals bekend is, zijn droogdok erlangen, hetwelk echter, volgens een gewijzigde overeenkomst, voorloopig door B. en W. gesloten en den Raad ter bekrachtiging aangebodeü, in tegenstelling van 't Amsterdam- sche, van gemeentewege opgericht eu door de Droogdok-maatschappij geëxploiteerd zal worden met uitkeering van rente en een deel der winst aan de gemeente. De oprichtingskosten worden op p. m. een millioeD gulden geraamd. Te Dordrecht heerschen nog altijd de mazelen zoo epidemisch, dat tal van leerlingen op de gewone scholen gemist worden, en eene bewaarschool voorloopig gesloten is. Er zjjn echter tot heden slechts zeer weinigen aan die ziekte gestorven. Te Wageniugen komen de mazelen epide misch voor. Gevallen met doodelijken afloop hebben zich daar nog niet voorgedaan. Uit Noordwjjk schrijft men, dat men ook daar niet verschoond blijft van spoorweg-dief stallen. Een trommel, goed met touwen ver zekerd uit Arnhem verzonden, is er nagenoeg van haren geheelen inhoud beroofd, aangekomen. liet gaat met het te Nieuwediep liggende ramtorenschip Koning der Nederlanden niet zeer voordeelig, volgens de H. en ND. Ct. Er zijn scheuren in den cylinder ontdekt, die eene tot nu onbekende lekkage teweegbrachten. Er schijnt nog altijd quaestie te zijn bedoelden bodem van achteren te versmallen. KhlfiKELlJKE ZAKEN ONDERWIJS. Dinsdag jl. overleed te Enkhuizen in 79jarigen ouderdom de heer H. J. E. Burger houdt, vroeger pred. bij de Herv. Gemeente te Schiedam. Gedu rende de 38 jaren dat de overledene zijn ambt, dat bij den 8 April 1832 te Schiedam aanvaardde, met voor- beeldigen ijver en nauwgezetheid bekleedde, wist hij zich de achtingen vriendschap van velen zijner gemeente leden te verwerven. Eerst op ruim 71jarigen leeftijd ver zocht hy emeritaat, dat hem op den 1 Augustus 1870 eervol werd verleeud. Hij werd den 6 M.ei 1799 te Stavenisse in Zeeland geboren, werd candidaat te Utrecht in 1821 en aan vaardde zijn dienstwerk als predikant te Wemeldinge den 3 Februari 1822; vervolgens werd hy in 1828 te Noordgouwe en in 1830 te Haamstede beroepen, welke laatste plaats hij twee jaren daarna met Schie dam verwisselde. RottCt.) Er bestaat kans, dat te Sluis eene bijzondere school zal worden opgericht. Te Groningen verzuimden in 1877 slechts 23 van dc 2221 kinderen de school. Het uitreiken van warme spijzen gedurende de wintermaanden, door het departement van het Nut van het Algemeen aan 700 kinderen, werkte het schoolbezoek zeer in de band. Nederland is niet het eenige land, waar gebrek aan onderwijzers beslaat, in Pruisen waren op 1 Januari jl. nietminder dan 4581 betrekkingen van onderwijzers eu onderwijzeressen onvervuld. Dit is echter geen reden om met den toestand hier te lande tevreden te zijn. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage is naar 's-Hofs openbare terechtzitting verwezen A. P., 28 jaar, visscher, wonende te Philippine, thans gede tineerd in het huis van arrest te Middelburg, ter zake, dat hij op 5 November 1877, ter correctioneele terechtzitting der arrondtssements rechtbank aldaar, na aE getuige in een op dien dag aldaar aanhangige zaak tegen F. W., den bij de wet voorgeschreven eed te hebben afgelegd, opzettelijk in strijd met de waarheid eu ten voordeele van dien beklaagde, ver klaring heeft afgelegd. Hij wordt mitsdien beschul digd van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van den beklaagde, terwijl de be handeling dier zaak voor gemeld Hof' te 's-Hage is bepaald op 31 Januari a. s. LANDBOUW VEETEELT. UIT ONZE KOLONIËN. Een by het Dep. van Koloniën ontvangen te legram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, van 11 dezer, bevat het bericht, dat de ex-radja van Simpang- Olim, Toeköe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, na de inneming zijner versterking te Panteh-Siram, werd melding gemaakt iu de Staatscourant van 18 Juli 1877, no. 165), zich aan hel Nederlandsch ge zag onderworpen heeft. De gezondheidstoestand in Groot-Atchin wordt zeer gunstig genoemd. Op de aanvrage van Turkije tot een wapen stilstand heeft Rusland geantwoord, dat zulk een stilstand alleen gesloten kan worden, wan neer eerst in de vredes-preliminairen werd toe gestemd Op aanraden nu van den Duitschen gezant te Kons tantin opel, die verklaarde dat naar zijne meening de voorwaarden tot den vrede niet hard zonden zijn, heeft de Porte, om aan Europa een bewijs te geven, hoe op recht zij het herstel van den vrede verlangt, bij Rusland stappen gedaan om de vredes voorwaarden te vernemen. Thans hopen wij van dien stap spoedig gunstige gevolgen te vernemen. Dat de vij andelijkheden nog krachtig worden voortgezet, blijkt uit een officieel telegram uit Petersburg van Zaterdag, luidendeeen detachement Rus sische cavalerie, uit 10 sotniën bestaande, onder den generaal-majoor Coris Melikoff, van Kiocha uitgezonden, heeft op een straatweg naar Trape- zus bij Baiburt een afdeelingTurksche cavalerie ter sterkte van 6500 man aangegrepen, het verslagen en vervolgd tot Kopdag. De Russen maakten vaandels buit, een aantal geweren, paarden en allerlei voorraad- Zij namen ge vangen 1 officier en 100 soldaten. Sedert den 9n dezer is Erzerum volkomen ingeslo ten. De Turken, die Chryskala bezet hou den, ontvangen versterking. Uit het onder staande telegram blijkt tevens voldoende hoe Turkije nog tracht te herstellen, wat te herstellen valt. Wij vreezen echter, dat Tur- kije's macht voor goed is gebroken. De geruchten omtrent de verhouding tus schen den Koning van SPANJE en zijne moeder luiden nu weer eenigszins gunstiger. Zij zouden nu weer allerhartelijkste telegrammen heb ben gewisseld, en mama zou het huwelijk van haar zoon met haar gemaal Don Francisco d'Assis bijwonen. Zou zij soms bonne mine a mauvais jeu maken De heer Grevy heeft zijn presidentschap der Fransche kamer van afgevaardigden op nieuw aanvaard met eene toespraak, Waarin hij den lof der Kamer verkondigde, die een ernstig conflict wist op te lossen door de vreedzame vestiging van het parlementaire stelsel. Hij hoopte, dat de Kamer altijd ge matigd en verzoenend zou zijn en de eens gezindheid tusschen de openbare machten zou handhaven eene eensgezindheid, die alleen rust en veiligheid van arbeid kan verzekeren. Luide toejuichingen volgden op die rede. Zelfs Z. H. de Paus moet zijn smart over den dood van Victor Emmanuel hebben te ken nen gegeven, en tevens zijn leedwezen, dat zijne beenen hem belett'en den Koning zeiven de laatste communie toe te dienen. Alge meen is in ITALIË de rouw over dit droe vig verlies. De begrafenis zal morgen, Dinsdag, plaats hebben. Omtrent den nieuwen koning van ITALIË, die Zaterdag in het parlement den eed zal afleggen, lezen wij in 't Hbld.Renter Karei Emmanuel Johan Maria Ferdinand Eugenius Humbert, is geboren te Turijn op 14 Maart 1844. In 1858 begon hij zijne militaire studiën en werd omstreeks hetzelfde tijdstip benoemd tot kapitein van het 3e regiment infanterie der bri gade van Piemont. Hij werd bevorderd: in 1860 tet majoor, in 1861 tot luitenant-kolonel, in 1862 tot kolonel, en in hetzelfde jaar (bij gelegen heid van het huwelijk zijner zuster Maria Pia met den koning van Portugal, Lodewjk Itot generaal-majoor, bevelhebber der tweede bri gade cavalerie. Bij den oorlog tusschen Italië en Oostenrijk (1866) gaf hij blijken van grooten moed in den veldslag van Custozza en belette dat de nederlaag van het Italiaansche leger in eene vlucht ontaardde. Twee jaren later (22 April 1868) huwde hij te Turijn met zijne nicht Margaretha van Savoie, dochter van den hertog van Genua, geboren 20 November 1851. Eenigen tijd nadat Rome bij het Italiaan sche rijk was gevoegd, werd prins Humbert naar die stad gezonden als bevelhebber van een legerkorps, en om er een soort van voor loopig hof te vormen, in afwachting dat de Koning zelf de nieuwe hoofdstad van Italië in bezit ging nemen. In 1871 maakte hij eene reis naar Spanje, waar destijds zijn broeder Amadeus tot koning was uitgeroepen, en het daaropvolgende jaar begaf hij zich met prinses Margaretha naar Berlijn. Gedurende deze laatste reis, welke in de diplomatieke wereld tot vele gevolg trekkingen aanleiding gaf, werd hij peter van eene kleindochter van keizer Wilhelm, en ont ving hij den honorairen titel van kolonel van het 13de regiment Pruisische huzaren. Uit zijn huwelijk met prinses Margaretha is op 11 November 1869 een zoon geboren, die den titel van prins van Napels heeft ont vangen. Telegrapliische berichten. PETERSBURG. Eupatonia is door de Turksche pantservloot in de zwarte zee ge bombardeerd. Er werd veel verwoesting aan-i- gericht.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2