1878. N*. 7. 65'" Jaargang. Afstand van puhlicken Grond. IJk en Herijk der Maten en Gewichten. Hoofdelijke Omslag. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar OosUndië. VAN NADERBIJ BEZIEN. OKKIUKKUi UEDEDEEI.IVI.EA. GOES, 14 JANUARI 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcrs 5 ct., met bijblad 10 ct. coi it i\r. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij dir ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den BI til der GK3IEK1ÏTE GOKS, op DINSDAG den 15 JANUARI 1878, des avonds te half 8 uren. Goes, den 12 Januari 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van Behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Verzoeken van mr. J. W. Lasonder en D. Stigter betrekkelijk het onderwijs in het boekhouden aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs voor jongens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door het bestuur van het Gasthuis een adres is ingediend, om aan die instelling nog in eigendom aftestaan ongeveer 8 centi aren grond aan de openbare straat bij den Oostwal, benoodigd voor de afschutting van het nieuw gebouwde gedeelte van dat gesticht, en noodigen diegenen uit, welke tegen den afstand bezwaren mochten hebben, die aan hun College ken baar te maken vóór of op Zaterdag den 19 Januari 1878, zullende het er anders voor gehouden worden, dat geene bedenkingen daartegen bestaan. Goes, den 12 Januari 1878. Burgemeester ec Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarletter, zoo wel bij den IJK als bij den HERIJK, gedurende het jaar 1878 te bezigen, zal zijn de letter L in den gewonen drukvorm, schuins gesteld; bij den ijk der Weegwerktuigen, voor gewoon gebruik, de Koninklijke kroonvoor fijnere wegingen een vijfstralige ster; en tevens, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Middelburg, waar onder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer 13. Goes, den 12 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, H A RT M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het TWEEDE SUP PLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG over dit jaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en dat dit kohier ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen van Dinsdag den 15 Januari 1878 tot en met Dinsdag den 29 Januari 1878, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren; alsmede,dat ieder aangeslagene gedurende dien tijd tegen zijnen aanslag bezwaren op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den 12 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 18 Jan 9,20 'e morgens. Via MARSEILLE, 25 Jan., 9.20 's morgens. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indië doormiddel van het stoomschip Torringtonvan de Rotter- damsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Vlis- singen op den 16 Januari a. s. is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede een brievenmaal voor Padang worden ver zonden. Da gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van 15 Januari, en de brieven den daarop volgenden dag per eersten trein te Vlissingen aangekomen te zijn. II; Het ia niet de eerste, maal dat de anti revolutionaire partij een programma in het licht I geeft. Of nu het nieuwe meer levenskracht zal bezitten dan de vorigen, die spoedig onvoldoende bleken, betwijfelen wij zeer. En welke kracht kan er bovendien van zulk een stuk uitgaan, wanneer elk lid der fractie het voorbeeld volgt der redactie van haar orgaan, den Standaard, en zich het recht voorbehoudt van vrije uit— legging? Eilieve, op die voorwaarde zullen ook wij dit programma op vele punten kunnen onder schrijven. Maar niet 't minst gevaarlijk wordt zulk een voorbeeld, wanneet èn de vrije uit legger en een der ontwerpers, tevens onder teekenaars, in zulk een nauw verband tot elkaar staan. Dr. A. Kuijper is redacteur van den Standaard en als lid ian het centraal-comité prijkt zijn naam onder het geloofsformulier der partij. Weik een ziekelijk produet moet het dan toch wezeu, wanneer een der drie onder teekenaars reeds dadelijk begint met eene min of meer vijandige houding aan te nemen 1 Blijkt daaruit dan niet reeds voldoende, hoe moeielijk het voor eene partij valt om hare beginselen zoo te forinuleeren, dat zij als een rots kunnen blijven staan en een vasten grondslag aanbieden voor eiken aanhanger Dit geldt niet alleen voor de christelijk—historische partij, maar voor alle fractiën op staatkundig gebied. Welke schakeeringen zijn er in de conservatieve en in de liberale partijenHet is onmogelijk om tot in bijzonderheden een vast formulier ter neer te schrijven en de huldiging daarvan te vorderen van eiken aanhanger. De omstandig heden maken denzelfden dag, waarop het formu lier wordt geteekend, wellicht wijziging noodig. Neen, in plaats van kracht, moet onmacht voort komen uit zulk eeu keurslijf van formules, waarin men de gansche partij als 't ware vastrijgen wil. Ziet dan de anti revolutionaire partij niet in, dat de grootste doodsteek voor haar kerk zal zijn de strenge letter, waaraan men blijft haugen, waar door men zich niet vrij meer mag bewegen? En datzelfde brengt zij nu op staatkuhdig gebied in toepassing. Neen, twee beginselen zijn er slechtsdie als alsemeene geloofsbelijdenis kunnen gelden, en die zijn: vooruit of achteruit. Stilstaan of voorwaartsschrijden op de baan van ontwikkeling, op den weg der verbetering van sociale toestanden, dat zijn de twee hoofd punten, waarrond zich alle mogelijke quaestiën verdringen. Wie het eerste niet wenseht, schare zich onder de banier van den vooruitgang, hetzij hij die zoekt onder liberalen of radicalen; en hij, die wil blijven staan, hij voege zich bij de clericalen. Onder de vooruitgangsmannen zal hij verschil vinden omtrent den weg, dien men moet inslaan, omtrent de middelen, welke dienen aangewend te worden ter bereiking van het doel. Maar dat alles kan hem niet afschrikken; hij weet, dat door verschil daarover het doel slechts te beter gediend kan worden. Zij, die stilstaan, zouden nu gevoegelijker tot eenheid kunnen geraken, maar uit het bewuste pro gramma blijkt nu al te zeer, hoe er op dat punt toch nog samenwerking moet worden verkregen. Dit is voor ons een bewijs, dat de christelijk- historische richting eigenlijk niet veel meer is dan een fictie. En ditzelfde blijkt bij nadere beschouwing van enkele artikelen uit de bewuste achttien nog veel meer. In art. 3 leest men: Ook op staatkundig ge bied belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods woord, terwijl in artikel 1 wordt verklaard, dat zij den grondtoon van ons volkskarakter ver tegenwoordigt en ditovereenkomstig dm ge- wijzigden volkstoestand wenseht te ontwikkelen in een vorm, die aan de behoeften van onzen tijd voldoet. Nu weten wij, en uit het woord eeuwige blijkt het vooraldat de christelijk-historische mannen de beginselen van Gods woord onver anderlijk achten. Heiligschennis zou het in hunne oogen dus zijn, een tittel of jota daarvan te willen wijzigen. Maar dan vragen wij: is 't niet nog onheiliger en zedelijk voor hen onmogelijk, om die te brengen in overeenstemming met den gewijzigden vokstoestand Of die beginselen zijn eeuwig dezelfde, en dan kunnen zij op maat schappelijk en staatkundig gebied, waarop dage lijks de toestanden veranderen, geen dienst doen, óf zij zijn wel te veranderen, maar dan mogen wij zulk eene belijdenis niet verwachten van hen die steeds de onveranderlijkheid ervan huldigen. Men ziet dus: het geheele programma berust reeds op een verkeerden grondslag. Wij gelooven echter, dat zulk een dubbel zinnige en steeds meer en meer onbestaanbare houding met opzet door die partij wordt aan genomen om zooveel mogelijk haar onmacht als regeerkraciit te verbergen en velen harer aanhangers de oogen nog te verblinden door godsdienstige termen. Als behoefte voor het gemoed voor hoogere belangen wenseht het grootste deel van het menschdom godsdienst, zij het dau ook in verschillenden vorm. De aanhangers op kerkelijk gebied van dë anti-revolutionaire richting zijn lang niet allen afkeerig van dë zegeningen der moderne maat schappij; de stroom, die uitgaat van de be weging ter bevordering dièr voorrechtenkon hen wel eens geheel en al meesleepen en ook uit de kerk voeren. Daarvoor moet gewaakt! Het begrip godsdienst, zooals zij dat koesteren, moet ook in verschillende votmen hun op staat kundig gebied voorgehouden worden, maar aan de andere zijde ook hun niet de medewerking worden ontzegd aan den vooruitgang. Uit dat oogpunt alleen kunnen wij de dubbelzinnigheid der christelijk-historische partij verklaren, die ook thans zoo duidelijk uit het programma spreekt. En menig goedgeloovige, die niet verder doordenkt, wordt meegesleept op dien weg, altijd verblind door geijkte termen zooals: eischen van Gods woord en ordonnantiën Gods. Maar het ver leden heeft in den persoon van den achtbaren mr Groen Van Prinsterer, en na zijn tijd in zoo menig ander, bewezen dat hunne theorieën niets meer zijn dan theorieën, die in de practijk onuitvoerbaar zijn De godsdienst, zooals zij dien huldigen, is binnen de kerk wellicht heilzaam, en daar buiten moge hij dienstbaar zijn ter voldoening aan behoeften van het hart voor staatkundige doeleinden, tot verbetering van de wonden onzer maatschappij is hij onbruikbaar en totaal machteloos. Noem desverkiezende in eigen kleineu kring een vrucht van hun arbeid voor het publieke levenwijs ons op éen enkel bewijs van steun, door de aanhangers dier richting aan zuiver maatschappelijke, goede zaken verleend. Het zal u moeilijk vallen dit te doen. Alleen dan is medewerking van hunne zijde mogelijk, wanneer zij daardoor propaganda kunnen maken voor hunne godsdienstige be grippen, en voor uitbreiding daarvan werken zij gaarne onder elkander mede. Binnen de kerk zij dus hun werkkring Op sociaal gebied is hun kracht negatief. Wat baat 't, om slechts éen voorbeeld aan te halen, of men ter verheffing van de lagere standen der maatschappij, ter verbetering van den toe stand der arbeiders, hun slechts voorhoudt, dat Gods ivoord het richtsnoer moet wezen, waaraan de verhouding tusschen de verschillende maat schappelijke afstanden zooveel doenlijk beant woorde? Alweer is men dan verzeild in een doolhof. Neen, verschaf hun liever goed gebakken brood, verbeter hun toestand door practische middelen, wek hen op tot zelf-help, prikkel hun energie, en dan, als zij daarmee geholpen zijn, dan zullen zij vatbaarder wezen voor de zegeningen van het brood des levensdat hen, zoo men daarmee eerst begint, hongerig laten zal. Doch genoeg om aan te toonen, hoe weinig practisch nut de anti-revolutionaire partij op staatkundig en sociaal gebied tot nutoe heeft gesticht en uit den aard van haar karakter ook kan stichten. Maar zij verberge dan hare machte loosheid niet, zooals zij nu doet, achter een gods dienstig en sluier, waarvan misleiding door middel van hun godsdienst, het voornaamste borduursel is. Zij bekenne dan eerlijk, dat stilstaan haar devies is, en vennoeie zich niet om eene staat kundige partij te willen worden. Hij, die niet begrijpt, dat de stichter van den christelijken godsdienst in zijn dagen hervormer is geweest, ook van maatschappelijke wan-verhoudingen, zonder zich te storen aan vroegere toestanden; hij, die niet durft gelooven, dat diezelfde stichter, als hij in onze dagen leefde de wonden der maatschappij zou peilen en ze niet door woorden, maar door het aangeven van middelen, zou trachten te verbeteren, zonder aan onverander lijkheid van vroegere toestanden te gelooven; hij, die niet overtuigd is, dat diezelfde stichter met zijne woorden en daden den vooruitgang zou dienen en die zou inkleeden naar de tegenwoordige toestanden zonder angstvallig te blijven hangen aan de letter van \roegere wetten, hij begrijpe dan wel dat hij als staats man onmogelijk is. In een volgende beschouwing bespreken wij ten slotte enkele artikelen van het programma afzonderlijk. Z. M. heeft, met ingang van 1 Februari, aan dr. IV. Kapteyn. op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Middel burg, en als zoodanig op een nader door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen tijdstip benoemd dr. H. Japikse, te Goes. Met den 21sten dezer wordt de scheepsklerk D. G. Krol Van der Hoek geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal Van Wassenaer. De Commissaris des Konings in Zeeland is ge machtigd tot bijeenroeping van de Staten dezer pro vincie in de laatste dagen dezer maand, in buitenge wone vergadering, teneinde daarin aan de orde te stellen: het ontslag van mr. A. .R. Arntzenius, al« griffier der Staten en de benoeming van zijn opvolger; en de vast stelling van regelen op liet omkaden en bemalen van laag gelegen gronden. Z. M. heeft aan ihr. mr. P. J.A.M. Van der Does De Willebois, afgetreden Minister van liuitenl. Zaken, een pensioen verleend, ten laste van den Staat, groot ƒ4000 's j aars. Ingevolge de bevelen des Konings zal het Hof den rouw aannemen voorden tijd van drie weken, wegens het overlijden van Z. M. Victor Emmanuel I, Koning van Italië. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Dec. 1877 bedroeg ƒ7,596,692,151/. tegen 7,808,016,67'/a over dezelfde maand io 1876. De raming voor twaalf maand, bedraagt ƒ89,389 038, voor éen maand 7,449,086,43. Opbrengst over de twaalf eerste maanden van 1877 94,7S3,255,99'/s ld. over de twaalf eerste maand, van 1876 95,811,257,47'/,. In de maand Maart a. s. zal te 's- rravenliage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijks-telegraaf. Nadere bijzonderheden bevat de Sl- Ct. Wij maken de leden van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, in Zeeland, opmerk zaam op de tegen morgen (Dinsdag) middag te 12 uren uitgeschreven vergadering Die bijeen komst zal in de»Prins van Oranje"plaats hebben, en het groote belang van het punt, ter be handeling voorgedragen, noopt ons tot eene getrouwe opkomst aan te sporen. De Statistiek van den handel en de scheep vaart in ons landgedurende November 1877, kan men aan ons bureau lezen. Kapelle. Zaterdagavond gaf de rederijkers kamer Oefening baart Kunst," van Biozelinge, alhier hare eerste opvoering. De leden ver vulden hunne rollen goed, en het was zeker de wensch van alle aanwezigen hen meerma len in ons midden te zien. De zaal was tame- ljjk goed bezet, doch nog te weinig voor de opofferingen en moeiten, die de leden der kamsr aan de opvoering besteedden. Wjj hopen, dat bij eene volgende gelegenheid er meer toeschouwers zullen zjjn, want wjj geloo ven dat ieder voldaan naar huis ging. Het geheel werd opgeluisterd door fraaie muziek. De heer Th. Persant Snoep, van Kapelle, is benoemd tot gemeente-arts te Wageningen. Krufningen. De Vrouwenvereeniging Gezelligheid en Hulp betoon" hoopt aanstaan-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1