1878. N". 4. Dinsdag 8 Januari. GOES, 7 JANUARI 1878. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. (iOüSUHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten eu de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DA URE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Vertrek dei' brievenmail naar Oost-lndtë. Via MARSEILLE, 11 Jan., 9.20 's morgens. Via BR1ND1SI, 18 Jan., 9,20 's morgens. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bank a en Palembang niet aan. OFFHMI.E IKEDEDEELIlVim De St-Ctbevat de wijzigingen, gebracht in de statuten der Verecniging „de Ambachtsschool te Goes." Z. M. heeft, met ingang van 1 Februari, bij het Departement van Binnenl. Zaken tot raad-adviseur be noemd den refer, mr. A. G. Van Heusde, en tot refer, mr. A. R. Arntzenius, griff, van de prov. Staten in Zeeland. Het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 31 Deeember 11, en de som der be taalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, maakten te zamen een Dedrag uit van 26,373,57440'. De bevolking van onze stad bedroeg op 81 December 1877 6059 zielen en wel 2923 mannen en 3136 vrouwen. In 1876 bedroeg zjj 6063, dus geeft dit slechts een verschil van 4 personen. Spoedig geven wij de nadere verdeeling daar van aan, met de opgave der bevolking van de an dere gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland. Vrijdagavond omstreeks half acht uur moet er brand ontstaan zjjn in een schuurtje van den herbergier A. Meijaard, te Biezelinge. Het schuurtje is geheel afgebrand doch de aangrenzende gebouwen zjjn gespaard gebleven. De oorzaak is onbekend. Den heer J. Kousemaker, hoofdonder wijzer te Nisse, is door het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwjjzers-Genootschap het honorair lidmaatschap aangeboden. Wolfaartsrtijk. Heden (Maandag) is hier een aanvang gemaakt met de warme- spjjsbedeeling, waartoe zich een tal van behoef tige gezinnen hebben aangemeld. Zoo door vrij willige inschrjjving, als door bijdragen van de Hervormde Kerk en het Burgerlijk Armbestuur, is hiervoor circa f 560 beschikbaar. De hiertoe vereischte benoodigdheden zullen geleverd wor den door J. Goetheer Pz., behalve het spek, waarvan de levering, mede bij aanbesteding, is gegund aan L. Timmerman Az. Het scheepvaartverkeer in Middelburg is toenemende. Voor Rotterdam bestemde schepen uit Indie maken meer en meer gebruik van de voortreffelijke loskade, waarna de goederen in lichters verder vervoetd worden. Het droog dok bljjft gezocht; het groote st. Torrington ligt er thans in. Ten einde het vervoer der brievenmalen per stoombootmaatschappij „Zeeland" tusschen Ne derland en Engeland te bespoedigen, heeft de Maatscbappjj tot exploitatie van staatsspoor wegen aan den Minister van Waterstaat verzocht om op het gedeelte Rosendaal—Zevenbergen en later ook op Rosendaal Bredatoebehoo- rende aan den Grand Centraal Beigetoe te passen art. 5 der wet van 9 April 1875, (Stbl. no. 67). Tengevolge van een door den Mi nister genomen gunstige beslissing op dit ver zoek zullen de brieven voor Engeland omstreeks 5 uren verzonden worden uit Amsterdam per trein die dan naar Antwerpen gaat. Te Ro sendaal zullen de brieven door éen afzonderlijke locomotief met éan wagen op staatskosten ver voerd worden naar Vlissingen. De reizigers van Arasterdam en Rotterdam voor Vlissingen zullen evenwel, even als thans, reeds onge veer een uur vroeger vertrekken." Naar het Utr. Dagbl." verneemt, is aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een nadere regeling van de provinciale griffiëu in bewerking, welke gepaard zou gaan met een belangrjjke verbetering van de bezoldiging der ambtenaren, daaraan verbonden. Gelijk men weet, bestond op zoodanige regeling bij den Minister reeds dadeljjk bij zjjn optreden het plan. Men zal zeker reeds veruomen hebben van de eigenaardige toepassing der patentwet door den heer controleur der directe belastingen te Leiden. De heer A. W. Sijthoff aldaar, reeds aangeslagen als boekdrukker, boekbinder en cou rantier, heeft bericht ontvangen, dat hij ook patentrecht moet betalen voor zijne met stoom gedreven wordende drukpersen. En wat nog dwazer is, die persen zouden moeten worden begrepen onder de benaming molens De beer Sijthoff heeft zich daarover per request tot den Minister van Financiën ge wend Hoe onaangenaam deze quaestie voor den daarbij betrokken boekdrukker ook moge wezen, toch kunnen wij den beer controleur te Leiden niet genoeg dankbaar zjjn, dat hij door deze daad weer eens de aandacht heeft gevestigd op de zonderlingheden en ongerjjrad heden, waartoe de patentwet aanleiding geeft. Het zal een reden te meer zijn voor den Minister, om aan die wet zijne volle aandacht te schenken, en ons te bevrijden van haar, die voor deze ongerijmdheid en zoovele andere de deur openzet. De Eerste Kamer zal in de laatste helft dezer maand bijeenkomen tot behandeling van de kiestabel. In het laatste nummer van de Vragen des lïjds" komt een artikel voor van mr. Van Houten over Ned. politiek. O. a. wordt daarin meegedeeld, dat in de partjjbjjeenkomsten van de liberale leden der Tweede Kamer de quaesties niet bij stemming worden uitgemaakt, dat na het optreden van het liberale Kabinet geen nieuwe leider is gekozen, dat de Ministers, ook al zijn zij geen leden van de Kamer, toch leden van de party bljjvet:, en dat de invloed van het advies van den als Minister opgetreden leider in de partjjbjjeenkomsten zal blijven gelden. Dezer dagen is te Breda opgericht eene Vereeniging van Ontvangers der Registratie en Domeinen, ten doel hebbende de bevorde ring van hunne belangen, o. a. door te streven naar vereenvoudiging van werkzaamheden, ver hooging van ontvangloon en vergoeding van bureaukosten. Voor 16 Maart a. s. zal eene algemeene vergadering op een door het bestuur aan te wjjzen centraalpunt worden belegd. Van de Vereeniging voor Suriname beeft prins Hendrik het eere-voorzitterschap aanvaard. De beetwortelsuikerfabrieken te Zeven bergen hebben bnnne werkzaamheden gestaakt. Evenals het vorig jaar is de werktijd van korten duur geweest, hoewel de productie meer moet hebben opgeleverd. De statuten der Vereeniging Multapatior's Bond, ter bestrijding van misbruik van be dwelmende dranken, gevestigd te Amsterdam, zjjn bjj kon. besluit goedgekeurd. De Ned. Maatschappij van Weldadig heid viert den 25 Augustus van dit jaar baar 60-jarig bestaan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. F. C. Magendans, te Slijk Ewijk, heeft voor het beroep naar Goes bedankt. Aangenomen het beroep naar Meeuwen (N.-Br.) door ds. A. 11. Ooerman, te Herwijnen. De onderwijzers spaarbank van het Ned. Ond. Genootschap maakte in het afgeloopen boekjaar 1877 eene rente van 4,164 per mille 's maande of 4,99m pCt. 's jaars. LANDBOUW VEETEELT. Als de hoenders zieh des avonds naar het hok begeven hebben, legge men, als men ze van ongedierte wil bevrjjden, er elzentakken in. Men zal die den vol genden morgen vol hoeDÓerluizen vinden, daar deze zeer op elzen gesteld zijn. De takken worden dan voor zichtig verwijderd en verbrand. Door deze handelwjjze eenige malen te herhalen, kan men de hoenders ge heel van dit ongedierte bevrijden. (Lb. Ct.) UIT ONZE KOLONIËN. Berichten uit Batavia van 30 Nov. melden: Nieuws is er weinig. Van Atchin uiets bijzonders. Volgens de Sumatra Ct. is de onderwerping van Toekoe Bait, het hoofd uit de XXII Moekims, vooreerst afgesprongen. *5£« De eerste vrucht van den RIJSSISCHEN generaal Gourkho's tweeden tocht over den Balkan is geplukt, n. 1. Sofia is in handen der Russen, doch volgens hun beweren zonder daar tegenstand te hebben gevonden. Wij moeten ten minste aannemen, dat die inname daarmede in verband staat. Het valt echter moeielijk daarover nu reeds, met 't oog op de korte berichten, die daarvan gezonden wor den, met zekerheid iets naders te vermelden. Toch zou men geneigd zijn te gelooven, dat Gourkho die inname had gedaan, door een officieel telegram uit Petersburg, waarin hij meldt van een gevecht bij Bugarow, waarbij de Turken werden teruggeworpen en 1000 lijken achterlieten. In datzelfde telegram wordt van zijn plan om tegen Sofia op te rukken melding gemaakt. Verschrikkelijk moet vol gens hetzelfde bericht het lijden dei officieren en manschappen zijn. Bij Babagora o. a. ter hoogte van 5600 voet, bleven 10 officieren en 810 soldaten ziek of door de koude aan getast achter, terwijl er 53 soldaten zijn be vroren. De gansche tocht over den Balkan heeft bovendien ontzaggelijke moeite en ellende veroorzaakt. Daarbij kwam weer de zorge loosheid der Russen, die vergeten hadden sleden mee te nemen. In dat gemis moet nu nog worden voorzien, waarmede natuurlijk weer eenige tijd verloopt. Sneeuwstormen en vorst maken den toestand verder ondragelijk; men kan zich niet verwarmen, en tegelijker tijd zitten zij, die te Petersburg het woord spraken, dat dien oorlog tengevolge had, in rijk gemeubileeide en goed verwarmde salons, waarin het hun aan niets ontbreekt, te praten over de zegeningen van zulk een humani- teitsoorlog. In Klein-Azië trekt Erzerum steeds de aan dacht De stad is volkomen ingesloten, maar daar de meeste inwoners christenen zijn, zal zij niet beschoten maar door den honger tot de overgave gedwongen worden. Over wapenstilstand en vrede nog geene enkele lichtstraal, die hoop ons geven kan Aan beide zijden is men nog even afwachtend, terwijl Engeland zijne bedoelingen nog steeds verborgen houdt. Velerlei geruchten zijn daar over in omloop; o. a. zou overeenkomstig be sluit van den Ministerraad lord Derby ver trouwelijk te St. Petersburg hebben laten mededeelen, dat Engeland den omvang en den aard der Russische voorwaarden wenschte te vernemen, teneinde de Porte het aanknoopen van onderhandelingen te kunnen aanbevelen. Op het antwoord op deze vertrouwelijke mede- deeling wachten voorzeker de instructies.welke aan Layard den Engelschen gezant te Kon- stantinopel zullen gegeven worden. Deze persoon leeft steeds in onzekerheid, wat men als een bewijs beschouwt, dat de onderhan delingen tusschen Rusland en Engeland wor den voortgezet De Turksche regeering heeft 5 inillioen aangevraagd voor militaire doel einden. Te NIZZA (Alpes-maritimes) is de heer Gambetta op zijne terugreis naar Parijs aan gekomen, en werd hij op offieiëele wijze door de leden van den gemeenteraad en een ver tegenwoordiger van den prefect ontvangen. 150 jongelui brachten hem eene ovatie, en namens hen ontving hij een bouquet en een sjerp met het opschrift: Jan Gambetta - de repu- blikeinsc/ie jongelingschap te Eizza." Hem zal een banket worden aangeboden door de republi- keinsche leden van den algemeenen raad en den gemeenteraad. Zijn bezoek te Home heeft algemeen een goeden indruk gemaakt. De band tusschen de Fransche en Italiaansche regeering is nauwer toegehaald, en het be hoeft zeker niet gezegd, dat het daarbij hoofd zakelijk geldt een bolwerk op te werpen tegen de clericale woelingen. Nog steeds is men in de weer met het onderzoek naar de militaire maatregelen, kórt voor de oplossing van de crisis genomen. Per telegraaf zendt men ons heden de volgende belangrijke tijdingen KONSTANTINOPEL, 6 Januari. De heer Layard heeft aan den grootvizier officieel me degedeeld, dat Rusland vóór elke bemiddeling een wapenstilstand wenscht, gesloten tus schen de Turksche en Russische legerbevel hebbers. De aanvrage tot een buitengewoon krediet voor oorlogsuitgaven heeft levendige disenssien in de kamer uitgelokt. De Porte vroeg door bemiddeling van Engeland een wapenstilstand. De voorwaarden zijn nog onbekend. LONDEN, 7 Januari Een telegram van den 6, uit Bucharest aan Daily News. meldt dat ge neraal Radétzhj, nadat de Schipka-Pas door de Turken wegens scherpe koude was ontruimd, den Balkan overtrok. ROME, 7 Januari. De koning heeft gisteren eene hevige koorts gehad, gevolgd door eene ontsteking van de rechterlong. Heden is de koorts toegenomen. Uit het bericht, van KONSTANTINOPEL afkomstig, zou men opmaken, dat de Porte willens doof blijft voor Rusland 's verlangen tot directe aanvrage om een wapenstilstand Waarom anders nu weer Engeland's bemid deling daartoe ingeroepen? Wij zullen nadere berichten afwachtendie wellicht deze houding van Turkije zullen ophelderen. De tijding uit Rome zal zeker door velen in en buiten Italië met leedwezen worden ver nomen. Te Papendrecht is eene boerenstel ling, met stal, schuur, hooibergen enz. afgebrand, 't Grootste deel van bet vee is gered; zes of zeven runderen zijn verbrand. Te O.debooru dronk een 2jarig kindje van een landbouwer uit een keteltje met kokende koffie, met het treurig gevolg dat het kort daarua bezweek. l)e hoeveelheid regeu- en sneeuwwater, vol gens waarnemiug te Frederiksoord in December jl. gevallen, bedroeg 63 mitimeter, zijide 9 meer dan het middelcijfer van de vier voorgaande December maanden. 1877 kan onder de natte jaren gerang schikt worden, want het gezamenlijke bedrag van de 12 maanden bedraagt 915 mM.; telt men de som men van 1873, 1874, 1875 en 1876 bij elkander en wordt daarvan het vierde gedeelte genomen, dan is de uitkomst slechts 715 mM., zoodat het afge loopen jaar 200 daarboven was. Woensdagmorgen is een klompenmaker te Clinge (Zeeland) levenloos in eene sloot tusschen de beide gemeenten Clinge gevonden. Men vermoedt, dat hjj na 't verlaten eener herberg te Clinge (België) den avond te voren in die sloot zou zijn geworpen. De omgekomene laat eene vrouw Da met 3 nog zeer jeugdige kinderen. Voorts werden dien nacht op Zeeuwsch Clinge aan eene herberg glasruiten en dakpannen ingeworpen en verbrijzeld. Donderdag erd aan de sigarenfabriek te Vlissin gen een mand opgeheschen, die, bjjna ter hoogte Van den zolder gekomen, aan den ondeikant van een halve deur bleef haken en deze uit de -hengsels lichtte. De deur viel naar beneden op den jongen, die daar onder stond en kwetste hem zoodanig dat hij niet buiten gevaar verkeert. Aldaar is uit het kauaal opgehaald het lijk van een klerk bij den gemeente ontvanger. Donderdagavond zijne woning verlaten bebbeude, is hij waarschijnlijk door eenig gezichts bedrog in het dok geloopeu. Hij laat eene vrouwen vier kinderen na. Op Nieuwjaarsavond is te Oirschot een op passend man door de duisternis snirleid in den zoo- genaamden bleekkuil gevallen en verdronken. Op nieuwjaarsochtend zag de machinist van

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1