65ste Jaargang. Middelbaar Onderwijs. EEN TERUGBLIK. OFFICIEELS MEOEOEELIVCEÏ. GOES, 4 JANIMRI 1878. (iOESCHE De nitgftve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. h. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 27 October 1877, is genomen het navolgende besluit: De Raad der gemeente Goes, gelezen een voorstel van twee zijner leden, de strek king hebbende, om leerlingen die onvermogend zijn, kosteloos onderwijB te doen verstrekken, op de beide inrichtingen voor middelbaar onderwijs (Hoogere Bur gerschool en Middelbare school voor meisjes) alsmede de daarop ingewonnen adviezen van de commissie van toezicht op die inrichtingen en van de financiëele commissie, en eindelijk het dien tengevolge door Bur gemeester en Wethouders ontworpen voorstel, tot wij ziging der betrokken verordeningen. Gelet op art. 37 der wet van 2 Mei 1803 (Staatsbl. no. 50), heeft besloten lo. Aan het besluit tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool, vastge steld den 11 Juni 1866, goedgekeurd bij Koninklijk- besluit van 4 Augustus daaraanvolgende, no. 59, toe te voegen een artikel luidende Artikel 6, „Aan hen, die naar het oordeel van Burge meester en Wethouders onvermogend zijn, kan vrij* stelling van het schoolgeld der Hoogere Burgerschool worden verleend. „Dit geschiedt niet, dan nadat door de belangheb bende leerlingen, bij een door de leeraren af te nemen examen,blijken zijngegeven van buitengewonen aanleg.'' „Bij het verleenen der vrijstelling gaan Burgemeester •n Wethouders bovendien Ie rade met de beschikbare plaatsruimte in de school." 2o Aan de verordening tot heffing van schoolgeld op de middelbare school voor meisjes, vastgesteld den 17 Mei 1876, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 6 Juni daaraanvolgende, no. 1, toe te voegen een nieuw artikel luidende Artikel 6, „Aan baar, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, onvermogend zijn, kan vrijstelling van het schoolgeld worden verleend." „Dit geschiedt niet, dan nadat door de belangheb. bende leerlingen, bij een door de leerarossen en leeruren af te nemen examen, blijken zijn gegeven van buiten gewonen aanleg." „Bij het verleenen der vrijstelling gaan Burgemees ter en Wethonders bovendien te rade met de beschik bare plaatsruimte in de school." Zijnde dit besluit goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 12 December D77, no. 18. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. ii. De handel ondervond in ons land eene alge- tneene paniek, waaronder natuurlijk ook onder nemingen van minderen omvang gebukt gingen. Het algemeen vertrouwen werd te meer geschokt door treurige ontdekkingen van misbruik van ver trouwen, door hooggeplaatste personen gepleegd. In onze hoofdstad had eene bloemententoon stelling en eene voor kunsttoegepast op nij verheid, plaatsdie beide als zeer goed ge slaagd beschouwd mogen worden. Amsterdam zag verder meer gebruik gemaakt van zijn ka naal naar zee, en zijne bewoners leven in blijde verwachting van de groote voordeelendie er uit dien nieuwen zeeweg zullen voortkomen. Minder gelukkig is Rotterdam met zijn water weg, die een hernieuwd onderzoek dringend noodig maakt. Geen wonder, dai de uitmuntende gelegenheid te Vlissingen voor beide steden nog steeds een doorn in 't oog is, en alles in 't werk wordt gesteld om den bloei van deze zoo bij uitstek gunstig gelegen handelsplaats te be lemmeren. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland moge meer en meer toenemen in bloei en hare toe komst niet meer zoo donker zijn als vorige jarende stad Vlissingen vindt nog niet die ondersteuning, welke haar, met 't oog op hare gunstige ligging, zoo ten volle toekomt. 1877 schonk aan eene hoogst nuttige ver- eeniging nl. aan de Maatschappij tot bevordering van Nijverheidhet voorreeht van haar lOOjarig bestaan te mogen herdenken. De Maatschapgij Stichtte bij die gelegenheid een kunstmuseum. De katholieken in het Bisdom Haarlem leden in het afgeloopen jaar een groot verlies door het overlijden van hun waardigen Bisschop, Mon seigneur O. T. Wümert in wiens plaats de heer P. M. Snickers werd benoemd, terwijl te 's Bosch de Aartsbisschop Monseigneur J. Zwijsen over leed; de letterkundige wereld en het gansche denkende deel onzer natie moest zich den ouden heer Smits, den geestigen schrijver dr. M. P. Lindo, zien ontvallen, terwijl de overleden kin dervriend en schrijver P. J. Jndriessen ook hier wel herdacht mag worden. Wij slaan thans een blik op het buitenland, waar Frankrijk en de oorlog in het oosten de voornaamste feiten zijn, waarop wij de aandacht kunnen vestigen. Maar onze blik reikt eerst nog verder, en wij herinneren aan Amerikawaar de keuze van president Hayes in 1877 ons al het gebrekkige heeft leeren zien van het ver- verkieziugsstelsel, zooals het daar in toepassing wordt gebracht. Allerlei kuiperijen hadden plaats en de slotsom was, dat met meerderheid van 1 stein de tegenwoordige president boven den democraat Tilden de uitverkorene was. Toch heeft Hayes door zijn overleg en zijne bedaarde houding tot nutoe veel bijgedragen, om de span ning, door zijne verkiezing teweeggebracht, te doen bedaren. Zwendelarïjen op groote schaal, misbruiken, door hooge ambtenaren gepleegd, die als een kanker voortwoekerden werdea door hem krachtig tegengegaan In dat deel der wereld kenmerkte zich het afgeloopen jaar door werkstakingen op verschillende spoorwegen. Tot welke treurige tooneelen die aanleiding gaven is zeker nog bekend. Bloedige gevechten hadden, vooral op de Baltimore-en Ohio spoor wegen plaats, en ontzaglijke schade is er ver oorzaakt, zonder dat de werkstakers hun doel bereikten. Een opstand onder de Roodhuiden werd met kracht van wapenen bedwongen. In Afrika, het land der ontdekkingen en reizen, bracht Stanleyde koene reiziger, ons eenige stappen verder op het gebied der ont dekkingen, en hoe belangrijk dit feit ook moge wezen, en hoezeer wij die stoutmoedigheid van den Engelschen reiziger bewonderen, minder be wondering wekt bij ons de houding zijner re geering met 't oog op de onwettige annexatie van de Transvaaltche republiek. Engeland's ka rakter heeft zich in 1877 op dat punt in zijn ware gedaante vertoond, en daardoor heeft het 't recht verbeurd, om Rusland's houding in het Oosten onwettig te noemen. Bemoedigender is het in Azie voor ons, dat de oorlog in Atchin een groote schrede voorwaarts is gegaan op den weg des vredes. Wel ging 't langzaam in 1877, maar toch is de onder werping van eenige voorname hoofden het bewijs, dat de voornaamste tegenstand is gebroken. Io Britscli Indie heerschte een vreeselijke honger snood, die een ontzaglijk aantal slachtoffers eisehte. En hoe ging het in Europa? Spanje bleef rustig, al moge de godsdienst vrijheid nog veel te wenschen overlaten, en al bleven politieke kuiperijen ook niet geheel achter wege. Toch heeft 1877 vau dat land wel eeu woord van lof verdiend.1 Portugal behoort tot die landen waarvan men weinig hoort, en waarom het des te meer zich verheugen mag in bloei en welvaart. Van Spanje naar Frankrijk is slechts een geringe stap. De treurige gebeurtenissen in dat land liggen nog te versch in het geheugen, om er veel over uit te weiden. De kuiperijen van clericalen, Orleanisten en Bonapartisten bezorg den het, nadat een ministerie-Simon op brutale en ongehoorde wijze door den Maarschalk was gedwongen heen te gaan, een ministerie- De Broglie De Fourtou. Eu de gevaarlijkste proeven moest Frankrijk toen doorstaan. Niets was voor die heeren meer heilig; Mac-Mahon, geheel onbekend met de eischen van een con- stituoneelen regeeringsvorm, liet zich tot allerlei ongeoorloofde machiuatiën gewillig gebruiken. Een kamer-ontbinding werd van den Senaat verkregen, maar de republikeinen behielden na de gehouden verkiezingen eene overgroote meerderheid, terwijl de regeering slechts door oneerlijkheid eenige stemmen op hen wist te ver overen, die na gedaan onderzoek wel weer terugge ven zullen moeten worden. De grootste dwinglan- dij werd er uitgeoefend in dat land ?der vrijheid, maar het volk hield zich kalm, totdat eindelijk in het laatst van 1877. na verschillende mis lukte pogingen van Mac-Mahon om met ininis- terien uit de rechterzijde de kamer tot inschik kelijkheid te bewegen, een ministerie— Dufaure optrad, dat het land tot kalmte en rust bracht. Moge Frankrijk in 1878 gespaard blijven voor dergelijke manoeuvres. Door hunne kalme en waardige houding in 187 7 verdienen de Franschen ten volle, dat hun republiek bloeie! De droevigste slag, die hen trof, was voor zeker de dood van hun ex-president A. Thiers, een man, aan wien zij juist op het oogenblik vau zijn dood zooveel behoefte hadden. Bij zijne begrafenis heeft het Fransche volk een bewijs geleverd van zijn dankbaarheid tegenover dien grooten burger, aan wien het vooral in de moeielijke dagen van 1870 1871 zooveel ver plichting had gekregen. In Italië vierde het hoofd der Katholieke kerk zijn 50jarig hisschopsfeest, doch maakte diens gezoudheid laugen tijd eene reden tot bezorgd heid uil voor allen, die hem ajs hun Hoofd eerbiedigen. De spanning tusschen het Vaticaan en de ltaliaansehe regeering bleef voortduren, en een pater Curci moest zijne poging tot verzoening boeten met zijne verbanning uit de orde der Jezuïeten. Dezelfde strijd tusschen kerk en staat woedt nog steeds in DuitscMand voort. De clericalen maken 't den premier Bismarck steeds moeielijk, doch 't mocht hun nog niet gelukken hein van zijn post te verjagen. Op het gebied van handel en nijverheid blijft dat land nog steeds gebukt gaau onder de crisis, die een uitvloeisel van zijn oorlog met Frankrijk is. Het bezoek, door keizer Wilhelm aan de toen verworven landen Elzas—Lotharin gen gebracht, bewees echter, dat de bewoners dier streken zich verzoend hebben met hun lot. In België wist het clericale kabinet Malou zich steeds staande te houden, trots den heftigen tegenstand van een Frkre-Orban en Baros. Werk stakingen waren ook in dat land aan de orde van den dag. Maar daar tegenover staat liet ijverig pogen van kouing Leopold, om eeu comité te orinen tot onderzoeking van Midden-Afnka. De Gentsche Pacificatie -en de Antwerpsche Ru bensfeesten werden dat jaar met grooten luister gevierd. En nu ten slotte de blik naar het Oosten gericht. Van uit het Boorden trokken de Russen den Donau over om, in gemeenschap met Rume- nië en ten slotte ook met Servië, de Turken met het zwaard te hesehaven. Maar in 't eerst werd Kusland deerlijk teleurgesteld door de krachtige houding van Turkije, dat reeds op de conferentie der Mogendheden toonde, zich niet zoo gemakkelijk de wet te laten voorschrijven. Het lot der Christenen gold 't slechts, zoo heette Rusland's leus En de Porte schonk een con stitutie ministers wisselden elkaar af, alsof daar door in een chaos van kuiperij, als in Turkije plaats heeft, verandering gebracht kon worden. En hoewel zijne generaals en zijn soldaten zich voorbeelden van bekwaamheid en dapperheid toonden en niettegenstaande zij 't ook lang volhiel den, in 't einde van 1877 behaalde Rusland meer dere voordeelen, en werd Turkije zoodanig in 't nauw gebracht, dat het ernstig er over denkt om stappen tot den vrede te doen. Rusland heeft zich, Vóór het tot dien stap overging, van Oosten rijk'ton DuitscMand's steun verzekerd,terwijl En geland zich in deze zaak heeft gedragen alsiemand, die wel zou willen, maar niet durft te handelen. Moge het dat land steeds aan dien moed ont breken. Het zal wellicht kunnen meewerken om den strijd in 't Oosten te beperken en den vrede te bespoedigen. Maar Ruslanl's houding wordt bij elke nieuwe overwinning, die het behaalt, openhartiger doeh ook gevaarlijker. In ieder geval levert het Drie-keizersverbond, in 1877 gesloten, voof ons niet voldoenden waar borg op, dat in de naaste toekomst wellicht DuiUchland en Oostenrijk niet eens zullen vragen, om het loon voor hunne houding, tegenover Rusland's bestrijding van den Turken aangenomen. De hoogere politiek is voor ons te onbegrij pelijk en voor kleine staten zeer gevaarlijk Eu hiermede zijn wij aan het einde van ons overzicht. Wij herhalen, dat de blik, dien wij wierpen op de gebeurtenissen van het vorige jaar, slechts vluchtig kon wezen. Toch heeft hij, meenen we, voldoende ons de overtuiging kunnen schenken, dat bij hetgeen 1877 ons ontnam, het ons toch ook veel schonk, waarom wij mat genoegen er op kunnen terugzien. Z. M. heeft met 1 Januari 1878 bij het Depart van Waterstaat, Handel en Nijverheid o. a. benoemd tot commies jbr. E. Van Cittern, In dit jaar zullen door de Commissie tot het af nemen der examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen worden gehouden: drie zittingen te Amsterdam, twee te Rot terdam, twee te Groningen en eene zittingte Middelburg. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den Voorzitter der commissie in de Staatscourant bekend gemaakt. Op Nieuwjaarsavond had iemand hier, in eene herberg met zijne kornuiten onder deu invloed van den Schiedammer nectar zijnde, de aardigheid!? een rijksdaalder iu te slikken, die hem echter in den slokdarm juist boven de maag bleef zitten. Door gepaste heelkundige hulp werd de man met moeite van dien harden brok bevrijd. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur heerschte in onze stad eene ongewone drukte. Door het luiden van de brandklok waren de mannen van de brandspuit en de schutters op de been. Spoedig vernam men, dat er brand te Yerseke was uitgebroken. De spuiten no. 2 en 4, bespannen met paarden, en begeleid door een zeer klein getal spuitgasten en een gedeelte van het kader, trokken uit. Op de plaats van deo brand aangekomen, oordeelde de burge meester vau Yerseke bet niet noodzakelijk, dat de spuiten in werking kwamen, aangezien men den brand meester was. Hjj bedankte voor de bereidwilligheid en de manschappen konden dus onverrichterzake huiswaarts keeren. Na dat de opgekomen manschappen der schntterjj, tot groot vermaak van eenige toeschouwers, onder het schijnsel van den lantaarnpaal had den staan wachten, mochten zij na machtiging van den burgemeester weer inrukken, en keerde alles weer tot zijn gewone rust terug. Om trent den brand zelve leest men onder Yerseke het een en ander. Heinkenszaiid. Dinsdagavond ontvreemd de de persoon van D. U., uit 's-Heereuhoek, een brood ten nadeele van den winkelier en broodbakker C. Y., alhier, bij wien hg zich vervoegd had om een borrel." Bij een inge steld onderzoek heeft de ongelukkige, die iu bekrompen omstandigheden verkeert zijne schuld bekend. 's-Heereiihock. Dinsdagavond bracht de zoon van den landbouwer Rin een twist met zekeren R. uit den Ouden Kraaiert, ge meente 's-Heer Arendskerke, dezen met een mes eene belangrijke wonde aan zijne hand toe. Naar men verneemt, moet er weinig hoop bestaan op het gebruik vau de hand, of al thans van eenige vingers wegens stijfheid. De gemeenteveldwachter Vink moet de schand daad volledig geconstateerd en de eerste hulp, zooveel hjj vermocht, verleend hebben. Yerseke. Te omstreeks half zeven uur brak Donderdagavond alhier brand uit in eene schuur op dö boerderij van O. Poelman. De

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1