1878. N°. 2. Donderdag 3 Januari. 65sle Jaargang. EEN TERUGBLIK. ÜFFICIEELE MEDE!)EELIi\GEI\. GOES, 2 JANUARI 1878. Krabbendijke. Dinsdagavond 7 V2 uur is door den sneltrein van Rooiendaal naar "V lis— singen de wissel wachter Willem Staal door eene onbekende oorzaak overreden. Men ver moedt, dat zijn jas, die ongeveer vijf minuten van de plek, waar het onheil plaats had, werd gevonden, met een waggon in aanraking is gekomen. Het lichaam is ongeveer 80 meters medegeslenrd. Het hoofd was geheel gespl. ten, de rechterarm afgerukt en een gedeelte van een der beenen verbrijzeld. De ongelukkige laat éeae weduwe met kinderen na. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. mmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. i. Nu de eerste schreden weer gezet zijn in den nieuwen jaarkring, nu de eerste dag met zijne stroomen van wenschen en onhebbelijkheden, die bijna geen tijd overliet tot rustig nadenken en lezen, weer het oude jaar is achterna gegaan, is 't in onze oogen de meest geschikte tijd om nog eens een blik te slaan in hetgeen achter ons ligt. Het jaar 1877 mag wel een zeer belangrijk jaar heeten. Treurige feiten zijn er te vermel den, maar ook op schoone gebeurtenissen mogen wij wijzen. Ze allen saam te vatten in een overzicht, zoo beknopt als waartoe wij gedron gen zijn, is onmogelijk, en wij bepalen ons dus slechts tot het aanstippen van enkele feiten. In afwijking van hetgeen vorige jaren steeds ge schiedde, zullen wij thans onzen blik eerst tot eigen omgeving bepalen, om langzamerhand hem dan in wijder, steeds wijder wordenden kring te slaan. Wij doen dit, omdat onze stad en hare om streken, onze provincie en ons eigen land ons 't naast aaD het hart liggen, omdat, hoe wijder onze gezichtskring wordt, hoe meer wij tot som berheid en ernst worden gestemd, en wij dan met een terugblik op het begin van dit over zicht ons des te dankbaarder zullen gevoelen, nu wij in land en stad meer stof tot tevreden heid over het verdwenen jaar kunnen hebben. In Goes bracht het jaar 1877 ons eigen aan gifte voor den hoofdelijkeir omslag. Hoevele bezwaren door sommigen daartegen werden aan gevoerd, de ondervinding, ervan opgedaan, heeft dat jaar bewezen, hoevelen ervan overdreven waren. Het is een teedere snaar, die wij aan roeren, die hoofdelijke omslag. Evenzeer stemt het ons allen minder aangenaam, wanneer wij herinneren, hoe Goes zijn rechtbank verloor, maar wanneer wij eens wijzen op het feit, hoe over 't algemeen dit laatste verlies niet zoo ernstig wordt gevoeld, als wel werd beweerd vóór het pleit was beslist, hoe in 't eind van het oude jaar weer bijna alle huizen, die wegens vertrek van de leden der rechtbank leegstonden, waren bewoond of verhuurd, dan hebben wij alle reden tot bemoediging voor de toekomst, 't Is waar, dat, hoewel enkele oud-leden der rechtbank met terwoon hier zijn gebleven wat eene aange name tegemoetkoming in de lasten voor alle ingezetenen en voordeel voor velen is, op zulk een verblijf nooit voortdurend kan gerekend worden; dat, waar geene vaste eollegiën of in- dustrieele ondernemingen zekere waarborgen tot voortdurende inkomsten aan eene stad als Goes leveren, de toekomstniet bemoedigend schijnt, maar toch heeft 1877 aan onze stad voor 't oogen- blik minder nadeel berokkend, dan men eerst vermoedde. De lasten hebben hun hoogste toppunt bereiktwij hopen nu, dat van de zijde der hooge regeering tegemoetkoming zal worden verleend om voor 't vervolg die lasten minder drukkend te maken, en dat ons bestuur zich niet alleen zal toeleggen op het in gang houden van de loopende zaken, maar ook waakzaam zal blijven om, waar slechts daartoe eenigszins kans bestaat, alle pogingen aan te wenden ter verkrijging van meerdere bronnen van inkomsten voor onze gemeente. Gemakkelijk zal dit niet wezen, maar waak zaamheid op dat punt is een vereischte, en wij verzekeren ook daarop bedacht te blijven. Slaan wij een blik op dat bestuur, dan hebben wij alle reden om 1877 dankbaar te wezen. Het schonk ons eene krachtige vermeerdering van het liberale element in den raad. De drie aftredende leden, de heeren W. F. Busing, B. M. Den Boer en jhr. M. J. De Marees van Stoinderen, werden herkozen, en drie bekwame ingezetenen, de heeren J. A. Bevier DeFouw, 6. v. d. Hoek en jhr. L. C. Van der Feltz, werden door de kiezers afgevaardigd. Daardoor kunnen wij met ingenomenheid op hetgeen achter ons ligt terugzien. Evenzoo wij zen wij met genoegen op het in September ge vierde Blaaubetnfeest. Zeldzaam was de alge- meene deelneming bewonderenswaardig de al- gemeene samenwerking, en niet genoeg te prij zen de opgewektheid, waarmede, en de waardige wijze, waarop het heugelijk feit van het 25 ja rig burgemeesterschap werd herdacht. De da gen van 17, 18 en 19 September zullen steeds eene eervolle plaats innemen in de geschiedenis van Goes. Het nieuwe gebouw van het Gasthuis naderde zijne voltooiing, en dit mag, zoowel door fraaiheid van het uiterlijke als wegens verbetering van het inwendige een waar voorrecht voor de stad heeten. Nog een ander gebouw, van gansch verschillenden aard, mag als een sieraad voor Goes genoemd worden. Wij bedoelen de nieuwe sociëteit i,Van Ongenucliten Vrij." Algemeen wordt dit geböuw geroemd, en het steeds toenemend aantal leden mag als een gunstig teeken worden beschouwd voor den bloei van deze vereeniging, aan ge zelligheid gewijd. In A oord- en Zuid-Beveland bracht het jaar 1877 geene merkwaardige verandering. De dreigende ramp van den Thoornpolder werd nog in tijds gekeerd, zij 't dan ook met aanmerkelijke kos ten. De landbouwers hebben, helaas! over den overledene geen stof tot tevredenheid. Integen deel het was voor hen een slecht jaar. Het gevolg daarvan is, dat wegens gebrek aan werk vele instellingen van liefdadigheid krachtige on dersteuning zullen moeten verleenen. Dit be treuren wij, maar evenzeer doet het ons leed, dat de quaestie der weezenverpleging, dit groote vraagstuk, dat toch zoo noodzakelijk opgelost moet worden, niet éen stap verder is gebracht Ja, wel zijn commissarissen benoemd om het be stuur behulpzaam te wezen, wel zijn ook op Walcheren pogingen aangewend om voor die goede zaak middelen te bekomen, maar na éene bijeenkomst hebben eerstgenoemden niets meer ver nomen, en omtrent den uitslag der laatstgenoemde pogingen leven wij nog in 't duister. Wij slaan met weemoed op dat feit onzen blik. Stilstand is ook in dezen achteruitgang; wanneer wij op éen puut door het vervlogen jaar zijn teleurge steld, dan is het wel op dit. In onze provincie viel overigens weinig gewichtigs voor. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben in de vertegenwoordigers voor Noord en Zuid-Beveland geene vërandering gebracht. Al hadden wij 't gaarne anders gezien, toch zijn wij over den uitslag tevreden, daar het de partij der duisternis niet gelukken mocht om, trots alle inspanning, ons verdienstelijk lid den heer Bijbaute doen vallen. Er is aan allen, die met ons de liberale beginselen toegedaan zijn, bij die gelegenheid een ernstige wenk gegeven, om toch vooral door aaneensluiting en krachtig optreden de overwiuning der tegenstanders tegen te gaan. De heer Six, commissaris des Konings, heeft in dat jaar meer en meer zich doen kennen als een man van praktische kunde, heeft reeds bij allen, met wien hij in aanraking kwam, zich bemind gemaakt, en, wat wij in ons. vorig over zicht thans een jaar geleden, nog niet konden getuigen, gelooven wij nu gerust te kunnen ver klaren, dat Zeeland in hem een waardig hoofd heeft verkregen. Gelukkig ook mag de keuze genoemd worden, door de Staten gedaan ter vervanging van de plaats als griffier, door den heer Buteux verlaten De heer Arntzenius staat zeer hoog aange schreven, zoowel om zijne bekwaamheid als groote werkzaamheid, bij allen, die ambtshalve zijne medewerking behoeven, en over hem kunnen oordeelen. In de hoofdplaats onzer provincie is de scheep vaart langzaam vermeerderende. Het droge dok mag nu met recht dien naam dragen, en met ge noegen mocht men opmerken, dat daarvan dan ook meer gebruik wordt gemaakt. Ook op het gebied dor kunst bracht 1 877 ons daar een stap verder, en wekte 't bij ons de verwachting op, dat onze provincie in 't vervolg niet meer zoo stiefmoederlijk bedeeld zal worden als voorheen. En vestigen wij nu onze oogen op ons land, dan wordt onze blik 't kan niet anders beneveld. Nederland verloor eene Koningin, eene vrouw in den edelsten zin van 't woord De gedach te aau haar alleen is ons achtergelaten, maar die gedachte, al doet zij ons telkens opnieuw het groote verlies beseffen, dat wij leden, kan ons aansporen tot medewerking aan het ideaal, dat zij zoo nabij wasde ware, reine ontwikkeling der vrouw. Haar hooge rang in de maatschappij moge 't haar gemakkelijk gemaakt hebben zoo te schitteren, toch heeft zij zorgen en moeite gekend, diegoede Koningin, om op zulk eene veel zijdige wijze zich te ontwikkelen. Welnu, wat zij verwierf, kan, zij 't dan ook in mindere mate, het deel worden van elke vrouw. Haar voor beeld moedige allen aan, en wekke ons op om in die richting voort te werken. Wat in haar verloren wordt, zal de residentie wel 't meest ge voelen, waar ons hof thans zoo weinig schittert. Maar de glans, dien zij steeds rond zich verspreidde, wierp ook zijne stralen naar buiten en thans is die glans uitgedoofd. Nog steeds derft Neder land de tegenwoordigheid van zijn kroonprins; nog blijft, de toekomst voor ons vorstenhuis somber, en 1877 heeft op dat punt een onher stelbaar verlies berokkend, door de parel aan dat huis te ontnemen. Wenden wij liever onzen blik naar een vroo- lijker tafereel, dat meer stof tot vreugde levert. Nadat bij de gehouden verkiezingen voor leden der Tweede Kamer het Nederlandsche volk krachtig protest had uitgebracht tegen het be ginselloos Ministerie- Heemskerk, kon het niet lang uitblijven, of dit Ministerie moest zijn plaats afstaan aan een, meer overeenkomstig de libe rale beginselen, waarnaar bet Nederlandsche volk duidelijk verklaard had geregeerd te willen wor den. In het laatst van 1877 kwam dan ook het Ministerie-Aap/iei/ne aan het bewind, dat, wat zelfs tegenstanders moeten erkennen, gevormd is uit, eminente, bekwame mannen. Wel moge de tijd van hun optreden nog kort wezen, toch verwachten wij van hunne hand krachtige her vormingen, en zijn wij op grond van de flinke verklaringen, door hun premier gegeven, vast overtuigd, dat de politieke atrnosleer aan de groene tafel te VHage zuiverder zal zijn dan in de laatste jaren 't geval is geweest. De wet op 't hooger onderwijs werd dit jaar in wer king gebracht, maar de uitvoering gaf tot ver schillende moeielijkheden aanleiding en deed reeds dadelijk hare groote gebreken kennen Eene nieuwe wet op de rechterlijke organi satie kwam in 1877 tot stand doch overigens was het, tengevolge van de weifelende houding van de gewezen ministers en door den langen duur van de crisis, onvruchtbaar op het gebied van wetgeving. Het aantal ministeriën werd in dat jaar met éen vermeerderd, n 1. met dat van waterstaat, handel en nijverheid. Als Kerstgeschenk bracht het jaar ons eene vermeerdering van het aantal leden der Tweede Kamer met zes, en werd het district Goes, arme lijk vermeerderd, tot een dubbel district gepro moveerd. Al werd die wijziging nog slechts door de Tweede Kamer alleen aangenomen, wij aarzelen niet het feit toch reeds als een beslist feit te beschouwen. De Staats-courant van Maandag bevat de wet van den 10n dezer tot vereeniging der gemeenten Rilland en Bath (Staatsblad no. 227). Z. 11. heeft de benoeming van dr. G. J. Dozy tot directeur en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen, op verzoek, ingetrokken en met 1 Jan. a. s. benoemd tot directeur eu leeraar aan voormelde school J. N. Valkhof), leeraar aan die school. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, blijkens nit Oost-Iodië ontvangen bericht, aan boord van het van daar naar Nederland bestemde stoom schip Friesland o. a. ziju ingescheept de na volgende personenC. Van der Linde, machinist {e klasse en C. Wapstrakorporaal der ma imers. De Minister van Financiën maakt bekend, dat voor een kapitaal van tien inillioeu gulden aan muntbiljetten in omloop is. j t— De commissie tot bet besturen van natio- ale en internationale tuinbouw -teutoonstellin- en te Amsterdam heeft besloten tot het honden ener tninbouw-tentoonstelling van 11 tot 16 pnl 1878. Er is een programma vastgesteld, aarbij voor een bedrag van ƒ3600 aan prijzen uitgeloofd wordt. Sempervirens Het Algemeen Handelsblad vierde den 1 Januari zijn öOjarig en de Amsterdamsche Cou rant haar 25jarig bestaan. De bekende uitgever, de heer A. C. Kru- seman te Haarlem, heeft, na een 38jarige loop baan als boekhandelaar en uitgever, zich uit de firma Kruseman £f Tjeenk Willink terugge trokken en zal stil gaan Leven. Te Arnhem is den eersten dag van het aar een hoogst verdienstelijk man gestorven, n wel de heer J. P. De Key eer, predikant al daar. Op letterkundig gebied, zoowel als op dat van het onderwijs, heeft hij zich een wel verdienden naam gemaakt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Waarde door ds. C. Rogge, te Waterlandkelkje. Fllewoutsdijk. Maandag 11. heeft weer eene ver gadering van stemgerechtigde lidmaten pl als gehad om te beslissen over de quaestie of het beheer der kerkelijke goederen zou worden opgedragen aan kerk voogden, rechtstreeks door de lidmaten of zooals kerkvoogden en notabelen wenschten door een zestal notabelen te kiezen. Van de 84 lidmaten waren er 69 opgekomen, en na eene hevige discussie werd met 35 tegen 33 stem men in eerstgenoemden geest beslist Een lidmaat hield zich buiten stemming. Door die beslissing zullen stemgerechtigden zeiven een waakzaam oog kuDnen houden op den loop van zaken, en zal hier met recht een vrij beheer iu 't leven worden geroepen. G. De Vos, die jl Zaterdag door het Gerechts hof te 's-Gravenhage tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld, heeft zich in cassatie voorzien. RUSLAND heeft op Ëngeland's voorstel tot bemiddeling geantwoord, zooals te verwachten was, nl, dat Turkije zich, zoo het een wa penstilstand verlangt direct tot den opper bevelhebber van het Russische leger moet wenden Nu heeft de Turksche ministerraad vóór dat dit antwoord hem bekend was besloten een wapenstilstand aan te nemen, zoodat van beide zijden de onderhandelingen gemakkelijk zijn aan te vangen. Maar Ënge land's weifelende en zonderlinge houding maakt voortdurend den toestand onzeker, en niet voordat het Parlement In ueze maand

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1