BURGfRUJKE STAND GOES ADVERTENT1ËN- te komen, en er is dus in onze oogen wel 1 eenige reden om te vermoeden, dat achter die handelwijze iets anders schuilt. In Enge land is eene sterke partij tegen den oorlog, maar toch zijn er velen, met Koningin Victoria aan het hoofd, die Rusland's overmacht vreezen, en eene krachtige houding van Engelandeischen. Wordt nu Engeland's bemiddelingafgeslagen, neemt Rusland eene beleedigende houding te genover Albion aan, dan zullen vele vrede- lievenden aan 't wankelen worden gebracht en wellicht spoedig zich verklaren vóór den oor log. De Agence Havas deelt een en ander in dien geest mee, en voegt erbij, dat met 't oog daarop het kabinet kredieten zal aanvragen; mocht het parlement ze weigeren, dan zal het ontbonden worden, opdat de natie omtrent deze gewichtige quaestie moge beslissen. Een volkomen uitge rust leger is in Indië gereed en zou met April naar Europa gebracht kunnen worden. Aan Layardden gezant te Konstantinopel, die opnieuw onderhandelingen over eene even- tueele bezetting van Gallipoli aanknoopte, heeft de grootvizier geantwoorddat dit slechts onder voorwaarde van een of en de fensief verbond mogelijk was. De troonrede bij de opening van het parlement zal de ver klaring inhouden, dat Engeland geene schik king in de Oostersche aangelegenheden kan dulden, waarvan het buitengesloten zou worden, vooral zoo daarbij wijziging gebracht werd in de tractaten, waartoe het zelf medewerkte- Al doet Turkije ook quasi-pogingeu tot vrede-onderhandelingen, toch blijkt uit alles dat Adrianopel met alle kracht zal worden verdedigd. Moukhtar-pacha heeft Erzerum ver laten; waarom hij dit deed, en of het slechts voor hem zeiven een uitstapje is, weten wij niet. De held van Plewna Osman-pacha is met zijn aarts-vijand, vorst Karei van Rumanië te Bucharest aangekomen, en bij zijn aankomst in het hotel werd hem door een Russisch meisje een bouquet aangeboden, dat hij aan nam, en waarvoor hij de kleine kuste. Zijne wonde is onderzocht, hoewel het langen tijd duurde, vóór hij daartoe verlof gaf Een donkere bladzijde uit het leven van dien krijgsman is de beschuldiging, die op hem rust, dat hij de Russische gevangenen, in dertijd door hem bij uitvallen te Plewna ge maakt, heelt laten vermoorden. Wellicht heelt hij dit gedaan, omdat elk levend wezen in eene belegerde vesting weer een te dure kostganger wordt. Vorst Karei van Rumenië is met groote plechtigheid als overwinnaar ontvangen, heeft dadelijk eene godsdienstoefening bijgewoond, en in de Kamer van Algevaardigden eene redevoering gehouden, waarin hij herinnerde dat hij bij zijne komst in Rumenië, beloofd had in den voor- en tegenspoed van het land te zullen deelen Hij heeft zijn woord gehou den, door zich aan het hoofd te stellen van zijn leger, dat zich nieuwen roem heeft ver worven door zijn deel aan de overwinning van Plewna Hij acht zich gelukkig, dat hij zich te midden van de volksvertegenwoordi ging bevindt, welke steeds de blijken gaf, met hem eensgezind te zijn. De Vorst eindigde met van den Hemel de onafhankelijkheid van Rumenië af te smeeken. De heer Kosetli, pre sident der Kamer, heette in zijn antwoord den constitutioneeleu vorst, die zich als dapper veldheer gedroeg, welkom. „De tegenwoor dige oorlog", zeide hij „strekt ten bewijze dat het Rumeensche volk onwrikbaar en aan zijne oude deugden getrouw is. Gij behoort tot hen, die met waardigheid het lot eener natie besturengij hebt de onafhankelijkheid van Rumenië door uw zwaard gegrondvest. De geschiedenis zal gewagen van het grootsche feit, dal Rumenië de moeilijke dagen van een grooten oorlog is doorgeworsteld, en dat een groot leger over zijn grondgebied is getrokken, zonder dat zijne burgerlijke en constitutioneele vrijheden in eenig opzicht hebben geleden." De wenk, dat men de ex-koningin Isabella van Spanje moest verbannen evenals Don Carlos, heeft alle kans van vervuld te worden, en Z. H. de Paus heeft geen plan om aan haar verlangen tot weigering van zijne goed keuring van het huwelijk van haar zoon te voldoen. Integendeel Pius IX zal aan Prinses Mercedes, de aanstaande gemalin van Koning Alphonsus, een rozet van diamanten zenden. Zijne moeder is nu een groote vriendin van Bon Carlos geworden, wat voor zoonlief ook niet aangenaam kan genoemd worden. Zij dineert bij den vroegeren onruststoker, die, nu hij met zijn eigen vrouw overhoop ligt, in Isabella eene waardige plaatsvervangster kan vinden. Wel een bewijs, dat lust tot intrigue een rnensch voeren kan in de armen van zijn hevigsten vijand Beiden, èn Isabella èn Bon Charlo* zullen, als 't Spanje's kroon raakt, die elkaar betwisten; nu zij beiden geen kans zien die te verwerven, slaan zij de handen ineen en helpt nog wel een van hen om haar eieen kind te bemoeielijken. Neen, waarlijk, bij vorsten en hooggeplaatste personen moet, men ook al niet gaan om zede lijkheid eu eerlijkheid te leeren. En dan juicht en jubelt nog zoo menigeen, als hij dergelijke wezens ontmoet! Mocht het volk meer en meer beseffen, dat in hun eigen kring veelal meer eerlijkheid wordt gevonden. G£F4EMGDE BERICHTEN. Te Zierikzee is Donderdagavond de loods der steen- en pannenbakkerij van de firma Moolenburg Gomp. geheel in de asch gelegdhet belendend woonhuis is behouden gebleven. Voor de arbeiders der eerst kort in werking zijnde fabriek is deze brand een groote ramp. In een Haagschen brief aan de Zierikzeesche N. Bode schrijft X o. a. „Eenige dagen geleden zat ik in den spoortrein; naast mij zat een heer, die na Uilenspiegel gelezen te hebbeu, dit blad naast zich neer lag; (legde)! over ons zat een pastoor, die de onbeschaamdheid had Uilenspiegel op te nemen en door het raampje weg te gooijn. Mijn buurman zeide niets, doch nam de boed van den pastoor, die boven heui hing, en wierp die mede het raampje uit. Niemand sprak een woord, doch de pastoor moest blootshoofds uit den trein stappen. Te West/aan is op Kerstavond het vierjarig kindje van een herbergier in den slaap door tui frook gestikt. Een viertal personen, die mede in het vertrek sliep 'n waar de turf brandde, geraakten oedwelmd, inaar zijn nog bijtijds gewekt Een persoon die uit Rotterdam, waar hij woon achtig was, naar Vught was overgekomen om by zijn ouden vader de Kerstdagen door te brengen, is buiten de Vughterpoort bij 's-Boscb, door de duisternis mis leid, in de vestinggracht gev allen en verdronken. De vorige week, Zondagavond, begaf zich te Bussem, vlak bij het station een dronken persoon, den sneltrein hoorende aankomen, op de rails; hij weigerde gehoor te geveu aan de waarschuwingen van den stationswachtel. Deze, het gevaar ziende, aarzelde geen oogenbhk eu sprong den weerspannige tegemoet, doch ook toen blerf hij nog standhouden, waarop een wor steling ontstond die daarmede einaigde dat de wachter, zich met geweld losrukkende, op den grond viel, terwijl de auder door den trein werd verpletterd. De man was uit Baarn afkomstig. De spoorwegwachter, die zelf bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid was, is gelukkig met den schrik vrygekomen. De vorige week heeft op den spoorweg tusschen BredaMoerdijk het volgend voorval plaats gehad. Twee jongelieden, die van Breda kwamen en te Moerdyk te huis behooren, waren in eene coupé gezeten, waar van door onvoorzichtigheid de deur niet goed gesloten was. -O lder bet felste van het rijden ging die deur open en een der jongelieden, die daartegen leuude, viel er uit, doch kwam er gelukkig met den schrik eu eene kleiiie kwetsuur aan het hoofd en been af. Te Wiffersheim bij Duren overleed dezer dagen een grondeigenaar en bij 't inventariseeren vond men in den ktlder begraven een waarde van ongeveer 50,000 Thaler, deels in geld deels in papier. Dit laatste was gedeeltelijk reeds buiten koers, o. a. li honderd Th. Scheine, die niet gangbaar meer zyn. Terwijl het stoomschip Drente, dat in den loop der vorige maand naar Jndie vertrok, te Southampton aan den wal lag, had een geval van desertie plaats, dat zeker niet alteJaagsch is, te minder daar alle voor zorgsmaatregelen waren genomen en de mariniers hun wachtposten hadden betrokken. Toch wist een der 150 aan boord zijnde so'dateu, een Pranschman, ondanks het scherp toezicht, te ontsnappen. Terwijl de offi cieren aan tafel zaten, begaf hij zich in de kajuit van den officier van gezondheid, wiens oppasser hy was; hij opende een der kisten, nam er een compleet uniform uit, tn, begunstigd door de reeds invallende duisternis, begaf hij zich in de kleeren van den dok ter naar den wal; ondanks alle nasporingen is men er niet in geslaagd den desert'ur weer te vinden. De bewoners van de Köninapialz le Berlijn za gen iu de laatste nachten herhaaldelijk verdachte lie den rondsluipen en gaven daarvan der politie kennis Deze liet het terrein door een achttal agenten bewaken. Ge durende drie nachten waren de agenten getrouw op hun post, zonder iets verdachts te zien. De vierde nacht zou hun volharding loonen. Zij ondekten, achter boom- en h asterstruiken verscholen, drie aiaunen, die aanvankelijk schijnbaar zonder doel op en neer liepeu, doch zorgvuldig uitzagen of ergens onraad was le be speuren. Toen zij het terrein vrij zagen, klommen zij over het ijzeren hekwerk van een huis in de Som- merstrasse en begonnen een venster open te breken. Nu wilde men den dieven tijd laten om heu op beeter- daad te betrappen en liet men hen dus hun gang gaan. Plotseling klinkt echter een noodliuit. In het bosch wordt het levendig, en onder den uitroep„eindelijk hebben wij hen," kwamen tal van wachters van den Thiergarten toeschieten, die de verscholen agenten om ringden. „Zie zoo," zei een van de aanvallers, „nu zult gij VOO'eerst het plantsoen niet meer beschadigen eu beroovi n," en spoedig ontstond nu een levendig gevecht tusschen de parkwachters en de politieagenten. Toen zich het misverstaud ophelderde, waren de drie inbrekers natuurlijk nergens meer te viudeu. Ingezonden Stukken. Ellewoupsdijk, 24 December 1877. Ofschoon we hier geen rechtbank, kantongerecht of iets van dien aard hebben, werd hier gisteren toch byna met alle vormen van proces een vonnis ge veld. Als rechters traden op de stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente alhier, en als bs- schuldigde deed dienst een onlangs door kerkvoog den ingediend concept-reglement op het behter. Uit reglement Was nl. beschuldigd van "veel te conser vatief te zijn. M.en beweerde, dat het liberale be ginsel van onzen tijd, volgens hetwelk alle leden eener vereeuiüing het recht hebben, niet alleen om rechtstreeks h-t pestuur te kiezen, dat zy het beste oordeeleit, maar tevens om ten allen tydeeen waak' zaam oog te houden op den gang van zaken, niet genoeg iu dat reglement werd gehuldigd. „Wan neer dit reglement wordt aangenomen zoo spra ken terstond velen, nadat zij h< t gelezen hadden dan zullen we hier voortaan niet hebben een werke lijk vrij beheer, maar eenvoudig een beheer van kerk voogden en notabelen. Ja, wel zullen stemgerech tigden nog eenigen invloed op den gang van zaken kunnen uitoefenen, doordien ze de hooge gunst zul len genieten, om elke twee jaar een paar notabelen te kiezen, terwijl dezen weer voor hen kerkvoogden benoemen, maar wie weet niet dat door dergelijke trapsgewijze verkiezingen de genoemde invloed zeer getemperd wordt, hoe daardoor onverschilligheid, in phats van belangstelling, in de algemeens zaak wordt gewekt, hoe daardoor vooral het besef, dat het een recht en een plicht is om mede te regeeren wordt gedood." Dergelijke redeneeringen werden hier io den laatsten tijd telkens gehouden, en toen het bleek, dat kerkvoogden zich daaraan weinig of niet lieten ge legen liggen, ja, toen het integendeel bleek dat zij allerlei (ook zeer verdachte) middelen aanwendden, om hun concept, na eeDige kleine wijzigingen wet te doen worden, werden vele gemoederen daardoor na tuurlijk niet gunstig gestemd, en werden er nog al eens krasse en harde oordeelvellingen vernomen. Eindelijk kwam nu gisteren de dag, waarop over dit concept (een ander concept, met meer liberale beginselen, dat n.l. de wet door een derde der stem gerechtigden was ingediend, was eenvoudig voor- ioopig door Kerkvoogden ter zijde gelegd) in eene vergadering van stemgerechtigden zou worden ge sproken en gestemd. Kerkvoogden, de beschuldigingen kennende,die tegen hun papieren kind waren ingebracht, en begrijpende dat die niet zoo bijzonder gemakkelijk te wederleggen zouden zijn, ja zelven daartoe iu 't geheel geen kans ziende, kwamen op het niet onvernuftig denkbeeld, hun beschuldigd kind door een advocaat te laten verdedigen. Zulk een persoon was echter ODder de stemgerechtigden in deze gemeente niet te vindeD. Daartoe moest men naar elders, en het moge eenigs- zins vreemd klinken, spoedig had men iemand ge vonden, die zich tot de verdediging bereid verklaarde. Die advocaat zorgde, dat hy op den voor de ver vergadering bestemden tijd in de gemeente tegen woordig was, om, zoodra Kerkvoogden hem noodig hadden, in de vergadering te verschijnen. Daar deed zich evenwel eenleelijk geval voor. Nadat de president-kerkvoogd de vergadering had geopend, zeide hij overtuigd te wezen, dat er niemand tegen zou zijn, indien hij zijne wet niet zelf verdedigde, aangezien noch bij, üoch iemand zijner mede-kerk voogden zicb daartoe in staat gevoelde, inaar die ver verdediging aan een advocaat overliet, dien bij zou uitnoodigen ter vergadering te verschijnen. Nauwelijks was dit gezegd of het bleek, dat de president zich in zijne gunstige verwachtingen in deze bedrogen had, want een groot aantal stemmen verhieven zich tegen dit optreden, en al aanstonds werden de ge moederen daardoor in een soort onrustige beweging gebracht. Men beweerde, dat bet zich laten ver tegenwoordigen door een ander als raadsman of zaak gelastigde geheel in strijd was met kerkelijke voor schriften en gewoonten; dat eene vergadering van stemgerechtigden geene openbare vergadering was, waarin ook niet-leden toegang hadden; dat men van een advocaat, waar hij optrad om een beschuldigde te verdedigen, uit den aard der zaak niet kon ver wachten, dat hy de algemeene belangen maar een voudig die van zijne lastgevers zou voors'aan; dat het b kend was hoe vooral eenvoudigen zich dikwijls door advocatenredeneeringen laten meesleepeu, enz. Kortom, het bleek dat een groot aantal leden sterk gekant was tegen het beginsel, dat iemand als advocaat zou optreden in eene kerkelijke vergadering. De presi dent wilde dit evenwel doorzetten, en, ofschoon het al vry onstuimig begon te worden in de vergadering, door stemming laten uitmaken, of de advocaat al of niet zou wordeu toegelaten. Tegen die stemming werd echter terstond vrij heftig geprotesteerd. Er werd be weerd, dat iets dergelijks niet eenvoudig hij meerder- be d van stemmen was uit te maken dat, wanneer men van een algemeen kerkelijk beginsel afweek, of eene geslotene vergadering zooals deze tot eene open bare wilde maken, eene wyziging van de wet noudig was, welke wijziging, indien ze voorgesteld werd, eerst ter visie zou moeten liggen. Van nu af echter kon er volstrekt geen geregelde discussie meer gevoerd worden Het gedruisch en de verwarring werden elk oogenblik grooter, en ofschoor men er bij den presi dent aanhoudend op aandrong, om tot de behande ling van de wet over te gaan, en beweerde dat men daartoe was samengekomen, enz. de president was daartoe niet te bewegen, totdat hij eindelijk ten einde raad, de vergadering sloot, haar tot de volgende week verdagende. Zqlo konden de stemgerechtigden onverrichter zaken huiswaarts keeren en deed zulks kort daarna ook de advocaat. Het verwachte pleidooi voor de be- schulde werd alzoo ook niet gehouden, en de stem gerechtigden zullen ook nog wat geduld moeten heb ben, zoodat zij als rechters vonnis zullen kunnen vellen. Mocht men hier en ook elders toch eindelijk eens wat beter gaan inzien, dat niet van de vryheid, maar juist van bet onderdrukken der vrijheid onrust, twist en tweedracht het noodzakelijk gevolg zijn. Geef ieder met milde hand de rechten, waarop hy als meDsch aanspraak heeft, hy zal dan ook zyne plichten des te heter vervullen en het algemeen zal er wel bij varen. C. REIJERS. van 28 tot 31 December 1877. Geboren den 28, Johanna Hendrica, d. v. Gerardus Bergervoet en Anna Catharina Proost; den 29, Pieter, z v. Bastiaan Quist en Jasperina Pieternélla MeijlerMaria, d v. Pieter Jo hannes Barbier en Johanna Broere Overleden den 29, Maatje, 2 j., d. v. Nico- laas Verrijk en Lucia Johanna Brand; den 31, Maria Van der Mark, 72 j, gehuwd met Johan nes Kaduijden 21 Augustus te Antwerpen Krina Allemekinders, 52 j-, gehuwd met Everwijn Proos Levenloos aangegeven den 29, een kind van de mannelijk kunne van Friedricli Wilhelm Schneider en Maria Anne Neff. VERKOOPI1GEN VERPACHTINGEN Datum. Plaats. Voorwerpen, lnformatiên. 2 Jan 's-Hecrenhoek, gezaagd hout, Van Dam. 3 Biarland, in«pan, Pilaar. 3 Goes, meub goederen enz., Van Dam, 4 's-Gravenpolder, hoornen, P. Overman. 7 Goes. boomen, Pilaar, 10 baarland, woonhuis enz., en inboedel enz.. Scholten. 17 Waarde, verp. hofstede, Rembges. ïO en 21 Febr. Wolfaartsdijk, boereninspan enz., Van Dam 21 Febr. 's Heerenhoek, boerenin-pan, P. Overman. 2 en >3 Febr Rrabbendijke, boereninspan, Kakebeeke. Febr. 's Heerenhoek, huish. goederen, P. Overman. 28 Hoedi'kenskerke, inspan, P. Overman. Maart, Ovezand, boereninspan, Karseboom. Onder de tandpreparaten, welke zich op alle wijze bewaren, neemt in elk geval het Ana- therin-Mondwater van den heer Dr. J. G. POPP, K. K. Hoftandarts, Bognergasse, No.2, te Weenen, de eerste plaats in. Dit Anatherin-Mondwater heeft zich meer dan 25 jaar goed gehouden eu in duizende flacons naar alle werelddeelen verzonden, wordt het door vele geneesheeren bij tand- en mondziekten aanbevolen; Het plantaardige tandpoeder van Dr. J. G. FOPP, dat bij dagelijksch gebruik een voortreffelijk middel is om de tanden te zuiveren en gezond te houden, is zeer aan te bevelen. De Ana- therin-Tandpasla, die geen stof inhoudt welke nadeelig kan zijn voor de gezondheid, is een der beste en daarbij het geschiktste der be staande middelen om de tanden te zuiveren. Holle, aangestoken tanden kan men het best met Tandenplumbage vullen, waardoor dan de Cavies gestuit en het woekeren van het been verhinderd wordt. Wij maken ieder opmerkzaam, die een ge zonden mond met gezonde organen wenscht, op de Anatherinpreparaten van dr. J. G. POPP, k. k. hoftandarts te Weenen, Bognergasse No 2, die bij alle apothekers en in alle parfumerie- en ga lanteriewinkels verkrijgbaar zijn. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huis gezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een hartsaehtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De Teercapsu'es van Guyot zijn een der meest populaire genees middelen voor bovengenoemde ziekten Gewoon lijk neemt men twee capsules telkens vóór men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn, dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot letten. In de meeste goede apotheken zijn de capsules te verkrijgen. Bij den aanvang van het nieuwe jaar wordt door de oudergeteekenden aan stad en laudgenooten, vrienden en beken den lieil en xegen toegewenscht. 1 Januari 1878, Goes. Wed. J. ADRIAANSE. B. M. Den BOER. W. C. Van CAMPEN. P. J CAPPON. J. P. Van der DOES. M. G. Van den ENDE Cz. M. Van den ENDE, geb. Meinderts, D. HILDERNISSE. H. S. KROL Van der HOEK. ANDRÉ J Den HOLLANDER. P. A HOFFMANN. AND. De JONGE Jz. F. KLEEUWENS ZOON. P. L. KRUGERS. E. W. A. Van MAENEN. JOH. L. Van der PAUWERT. J. J. PRINS. M. D. RAMON DT. Van HOEK RIEMENS. JAN RIJSER. J. STAAL Jz. IZAAK VERMEULEN, Beurtschipper op Amsterdam. B. Van ASPEREN VERVENNE. A. J. VERLAREKloetinge. A. S. FRANSEN Van de PUTTE, Leerdam. LECTORI SALUTEM. Bij den aanvang des jaars brengt de on- dergeteekende aan begunstigers, familie en vrien den hiermede zijn liartelijkën wcnschen blijft hij zich voortdurend in ieders gunst aan bevelen. Goes, l Januari 1878. L. De LANGE.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 4