1878. N°. 1. Dinsdag 1 Januari. 65sle Jaargang. Vertrek der brievenmail naar Oost-Sndië. OFFICIEELE MEDEDEELDEN. GOES, 1 JANUARI 1878. KUNSTNIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GDESCHE Ge uitgave dezer Courant gescixiedt 51aa.nda.g-, Woensdag- erx Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop oetrekmng hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via BR1ND1SI, 4 Jan 9,20 's morgens. Via MARSEILLE, 11 Jan., 9.20 's morgens De Fransche pakketbooten doen Riou-.v, Banka en Paletnbang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand December 1877 1. H. A. Roost, Amsterdam. 2. A. Van Leennan, Willemsoord. Vau het Hulpkantoor te Colijnsplaat. 3. P. Gaulooze, Amsterdam. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan dr. F. Seelheim, te Middelburg, ule lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Het Staatsblad no. 233 bevat de wei van den lOden December 1877, houdende bekiachtiging van provin ciale belastingen in Zeeland. Wjj maken belangstellenden opmerkzaam op achterstaande advertentie, waarbij eene wijzi ging wordt aangekondigd in de eerstvolgeude, door den beer Marlet te houden, voordracht in de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevorderitig van landbouw en veeteelt iu Zeeland. Het kind van N. V., van wiens ongeluk wij in ons vorig nommer melding maakten, is Zaterdag tengevolge van de bekomen brand wonden in het gasthuis alhier overleden. Zaterdag zijn enkele treinen uit Roosen daal alhier zeer ongeregeld aangekomen. De sneltrein van 8 uur 's avonds kwam te ruim 11 uur en de laatste trein bereikte eerst te half twaalf ons starion. Een en ander was 't gavolg van een paar on gelukken, die op andere lijnen plaats hebben gehad. Zoo is van de trein, die des morgeus te 8,45 uit Rotterdam (Beurs) vertrekt, tus- schen Barendrecht en Zwijndreeht twee goe- derenwaegons gederailleerd. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gehad. De reizigers van de volgende treinen on dervonden echter oponthoud, daar zij op de plaats van het ongeval moesten overstappen, en misten daardoor de aansluiting te Roosen daal. Ook dicht bij Verilo heeft een dérail lement plaats gehad, doch nadere bijzonder heden ontbrekeu nog. Alleen weten wij, dat ook geene persoonlijke ongelukken plaats vonden. Krabbeiidijke. De gehouden collecte voor de nieuwjaarsbx deeling heeft f 340,75 opgebracht. De gemeenteraad van Cortgene het ft tot gemeente-geneesheer benoemd den heer H. P. W. Steenkamp, genees-, heel- en verloskundige te Bruinisse. Eerstdaags zal de geldleening der pro vincie Zeeland tot het verleenen vau voorschot ten voor de verbetering van wegen, althans tot een bedrag van 100,000, worden uitgeschre ven. De rente zou, des verlangd, reeds met 1 Februari 1878 kunnen ingaan. Sedert langen tijd verkeerde men in angstige spanning omtrent het stoomschip Friesland," dat, naar men vermoedt, met man en muis is vergaan. Wij onthielden ons van het vermelden van al de verschillende geruch ten, die verspreid werden, omdat zoo menig vermoeden spoedig weer werd tegengesproken. Al was het vergaan van het schip nog zoo waarschijnlijk, men had nog geen enkel bewijs uvan in handen. Nu echter leest men in de lagbladen het volgende «Kapitein J. Van Dorpmet het schip Wil lem Beukelszoon 28 Dec. te Ylaardingen ge arriveerd, rapporteert op de reis van 'Valencia naar hier, den 18en Dec. 11. op 41° 27' NB. 10° 10' WL., bij het aanbreken van den dag eene groote hoeveelheid wrakhout te zijn ge passeerd, waaronder eenige stukken van het ameublement van een groot schip, en in den loop van den morgen te hebben gevischt een baal tabak, gem. Bentang M No. 61, zoomede een wit geschilderde reddingboei, waarop met zwarte letters Friesland Rotterdam Blijkens manifest en cognossement zijn te Soerabaja dd. 6 Oct. in höt bewuste schip ge laden: 1012 pakken tabak, gemerkt Bentang M., 18 pakkeu tabak, gemerkt Bentang D." Dit bericht bevestigt het vermoeden van het on geluk meer dan alle vorige. Toch zal de zeker heid voor de betrekkingen van de verongelukten niet zoo pijnlijk wezen als de tot nu toe be staan hebbende onzekerheid. De notaris V., resideerende te Hengelo, heeft van den officier van justitie aanzegging ontvangen, zich voortaan te onthouden van te Almelo op bepaalden tijd en aangewezen plaats zitting te houden. Deze aanschrijving geschiedde naar aanleiding der wet op het notaris-ambt, volgens welke aan iederen notaris een bepaalde standplaats wordt aangewezen, waar hij ver plicht is, niet alleen zjjne woonplaats te hebben, zijn kantoor te houden en zjjne akten te be waren, maar ook daar zijn werkelijk verblijf te houden {redder). De notaris beriep zich op een paar andere artikelen van dezelfde wet, waar te lezen staat: »De notarissen oefenen hunne ambtsbediening uit in den geheelen om trek van het arrondissement, waarin hunne standplaats is gevestigd. Buiten gegronde reden, mogen zjj hunne dienst niet weigeren, wanneer zjj tot het leenen daarvan worden aangezocht." Echter bleef de officier van justitie bij ziju ver bod persisteeren en ontried den notaris ernstig, zjjne waarschuwing iu den wind te slaan. Ook voor onze omgeviog is deze quaestic nog al belangrijk, zoodat eene bepaalde beslis sing daaromtrent zeker met verlangen wordt tegemoetgezien. Het comité van het Roode Kruis te Am sterdam heeft weder f 1000 overgemaakt aan het Hoofdcomité, ten behoeve der zieken en gekwetsten in den Russisch-Turkschen oorlog. België is het land van glas'ndusfrie bjj uitnemendheid; het voorziet de geheele wereld van venster- en spiegelglas. Ieder, die op da toepassing van gebogen glas voor gebouwen, rijtuigen, meubelen enz. de aandacht vestigt, zal echter ontwaren, dat Nederland daarin Bel gië ver vooruit is. De Koninklijke Nederlandsche Fabriek voor gebogen glas enz. te Dordrecht heeft door de toewjjdiüg aan deze nijverheid de hoogere vlucht in dit artikel hier te lande bevorderd en bekomt uit België orders voor hetgeen daar op dit gebied ontluikt. Thans is aan deze fabriek opgedragen de levering der gebogen spiegelruiten, benoodigd voor het in aanbouw zijnde groot Badhotel te Oostende, daar deze in België niet kunnen gemaakt worden. De Minister van Financiën heeft voor deze fabricage in Nederland den vrjjen in- en uitvoer der sp;egelruiten verleend. De definitieve verkoop der goederen van het klooster Sint-Agatha heeft 27 December jl. te Cuijk zonder de minste stoornis plaats De totale opbrengst der verkochte goederen, die alle aan de koopers zijn toegewezen, be draagt niet minder dan f 150.515. Al wat lieflijk is en wel luidt" gaf Vrijdagavond hare gewone jaarlijkecha uitvoering. Die naam der zangvereeniging stelt haren leden hooge eischen, en aan dat devies in alle deelen te voldoen is geene geaxakkelijKe taak. Toch achten wij 't goed, dat de leden die woorden in hun wapen voerenzij kunnen hun ten spoorslag zijn niet te rusten voor alle krachten z<jn ingespannen om ze tot een blijvend opschrift boven alle uitvoeringen te kunnen maken. Het gebouw, waarin de uitvoering gegeven werd, moge als school misschien uitstekend voldoen, voor het geven van concerten is 't naar ons gevoelen zeer ongeschikt. Vooral wanneer men bij eene talrijke op komst, zooals Vrijdagavond het geval was, genood zaakt is achteraan plaats te nemen, verliest men veel door de palen, die tot afscheiding van de beide lokalen dienen Maar ook door de bouworde van het eerste gedeelte is 't onmogelijk daarin een concert te geven, dat uitvoerders eu publiek kan voldoen. Doch men kan ook niet een dergeljjken eisch stellen aan een ge bouw, dat voor geheel andere doeleinden bestemd is. Elk gebouw heeft aan bijzondere eischen te voldoen; een kerk en een school mosten tot te verschillende doel einden gebezigd wordeD, om ze in éej eD dezelfde orde te bouiven. Maar evenzoo moet een concertzaal weer iu andere trant worden gebouwd, wil zij aan haar doel beant woorden. Bezigt men nu die verschillende gebouwen, ten gevolge van een verkeerd begrip omtrent goed en kwaad, tot eeu doel, naurvoor zij niet zijn bestemd, dan berokkent men zich zelven en anderen altijd teleursteliiug. 't Is waar dat de noodzakelijkheid daartoe wel eeus dwingen kan, maar in elk auder geval is 't een heiligscheunis, aan de kunst gepleegd, om door Diet alle bestaande middelen lebaat te nemen, haar te hel.-ttea, iu haren vollen glansj te schitteren. Een concert blijft een muzikale uitvoering, op welke pTaats men het ook geeft. Maar het welslagen er van hangt geheel af van het al of niet aanwenden der middelen, die binnen ons bereik liggen, en nut tig en Doodig daarvoor zjjn. Hierop meenden wjj te moeten wijzenwellicht dat het mee kan werken om een volgend concert van „Al wat lieflijk is en wel luidtin onze concertzaal te doen plaats heb ben. Maar ook bij 'l heoordeelen van Jdit concert dienen wij daarmee rekeniug tehoudeu, evenals met den graad van muzikale ontwikkeling, die het deel is van uitvoerders en uil voerderessen. Wezenlijk, vleierij behoeft men van ons niet te verwachtt n; die is doodend voor een volgend werk zaam streven, en de directeur, de ijverige heer Fool- mejer, die op zoo velerlei gebied hier nuttig werk zaam is, en zelf te goed bekend is met muziek, zul wel weten, dat er vlekjes aan te wjjzen waren op de uitvoering. Maar dat neemt niet weg, dat er ook te prijzen viel. Wij noemen o. a. No. 7 van het pro- grammi: [lirtenlied, No. II Abschied corn Walde en vooral het laaisteMoletle Ps. 24, dat ons deed denken aan hel einde goed alles goed." Vele der overige nommers zouden dooreen minder sleepend tempo zeer veel gewonnen hebben. Ue so'o voordrachten op het orgel werden netjes afgespeeld, vooral in het eerste gedeelte van No. 12: Andante de le Symphome en Tie' was er veel uitdruk king in het spel van den verdienstelijken dilettant. Overigens bevelen wij de leden van de zangvereeui- ging ten zeerste aan ijverig voort te gaan op den tot nutoe gevolgden weg, want ouder leiding van hun tegenwoordigeu directeur kunnen zij door studie en volharding flinke vorderingen maken. Zij vooral over wegen echter hetgeen wij over het lokaal schreven; "zij zeiven zullen meer voldoening van hun werk hebben, wanneer dit beter voldoet aan de eiscbeu eener goede acustiek. Donderdag a. s zal te Middelburg door een Franscb tooneelgezelschap uit Amsterdam Le Tartufe van Moliire wordeu opgevoerd. De Amsterda.nsche bladen laten zich over bet bewuste gezelschap aller gunstigst uit. Vooral de Tartufe moet op hoogst verdienstelijke wijze worden gespeeld, en hel spel van de hoofdpersonen wordt zeer toegejuicht. Een uitstekend werk op verdienstelijke wijze te zien op voeren is geen alledaagsch voorrecht. Is dit voor Goes en omstreken een in eigen kring onbereikbaar genot, wij twqfelen niet, of de ware liefhebbers zullen zich niet laten afschrikken door kosten en moeite om te Middelburg dat geuot te smaken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Oüdelande. Ds. J. Schut/evaer heeft een beroep naar Simonshaven (Zuid-Holland) ontvangen. Het bericht in ons vorig nommer, dat ds. J, Enderle' te Wemeldlnge ook te Noord-Scharwoude zoude beroepen zijn, is onjuist. Het bericht was oorspronkelijk uit de Nieuwe Hotterdamsche courant overgenomen doch diens Wemeldingsche correspon dent scbjjnt verkeerd ingelicht geweest te zijn. Midden in de kerk der N. H. geneevue vin Bath prijkte 11 Woensdagavond een prachtige kerst boom, opgericht voor de kinderen der zondagsschool. Chocolade en andere lekkernijen werden hun verstrekt, terwijl menige versnapering van den boom en mooie boekgeschenken huiswaarts werden medegenomen. Afwisselend werden toespraken gehoudeu en zang stukjes uitgevoerd. MCt) Vrijdagavond had in Odéon te Amsterdam on der presidium vau professor ff. M. Gunning eeue samenkomst plaats van de toegetredenen tot de Vrjje gemeente, waarin het voorloopig Comité van orga nisatie de volgende voorstellen deed, die aileu wer den goedgekeurd. Openbare bijeenkomsten znllen plaats hebben eiken Zondag voormiddags te balf elf uren in bet gebouw Concordia, aan de Leidsche barrière. Leden, zoowel vrouwelijke als mannelijke, zullen het stemrecht bezitten. Zjj, die geen leden zjjn der Vrjje Gemeente, doch haar door bjjdragen steunen, hehbeu toegang tot de openbare samenkomsten. Dat het godsdienstonderwijs voor de kinderen der leden alleen zal worden opgedragen aan wetenschap pelijk gevormde mannen. Dat de kerkelijke viering vau den Tweeden Paasch- Pinkster- en Kerstdag alsmede van den Hemelvaarts dag zal opgeheven wordeu. Dat collecten in de sameukomsten worden ge weerd. Dat de Hervormingsdag op den 31sten October door. de Vrjje gemeente kerkeljjk zal worden gevierd en dat de laatste Zondag des jaars een dag zijn zal, geheel aan het familieleven gewjjd. Het voorstel betreffende de al- of niet toediening vau den doop werd ter beslissing aangehouden tot eene vergadering in bet laatst van Jauuari. Tot voorganger der gemeente werd met groote meerderheid ds. P. H. Hugenholtt Jr. verkozen, die deze benoeming aanvaardde. Oüdelande. De raad onzer gemeente heeft het den 3 November ji. aangenomen voorstel om met primo Jannari e. k. schoolgeld le heffjn op verzoek weer ingetrokken, en daarentegen voor schoolgebruik een prachtige aardglobe aangeschaft. Het verzoek van den hoofdonderwijzer om met 1878 vermeerdering vats tractement te ontvangen is gewezen van de hand, maar hem zal eene gratificatie van vjjftig gulden word -n ge schonken. G. De Pos, van Waddinxveen, die de vorige week terechtstond wegens vergiftiging van zjjne huis vrouw, is door het gerechtshof te 's-Hage schuldig verklaard aan vergiftiging en veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. De Russische regeering moge, aangemoedigd door het zegevieren harer wapenen, zich stren ger uitlaten over het voortzetten van den oorlog, en over de eischen, door haar bij even- tueele onderhandelingen te stellen, de Porte schijnt meer en meer geneigd tot den vrede. Maar de weg, dien zij daartoe inslaat, komt ons alles behalve gelukkig voor. De Sultan heeft de Engelsche regeering verzocht zich tot den Czaar te wenden, ten einde onderhandelingen over den vrede voor te bereiden. De Engelsche bladen zijn daar mede uitermate ingenomen. Rusland zou nu in ieder geval gedwongen worden, zijne ware bedoelingen met dezen oorlog bekend te maken. Alsof men die nu nog niet kende, en alsof Rusland tegenover Engeland zich aan te groote openhartigheid zal schuldig maken! Neen, wit de Porte de bemiddeling van eene mogend heid inroepen, zij wende zich dan tot Duitsch- land.en geve eenige grondslagen aan, waarop zij vrede verlangt. In Konstantinopel heeft de vredepartij thans de overhaud; de nederlagen, door de Turken geleden, hebben vele aanhangers van de vroegere oorlogspartij tot andere gedachten gebracht, en er is dus alle reden om den vrede-weg te bewandelen Maar door Enge land s houding zal Rusland zich niet laten be wegen, om de Porte op dien weg tegemoet

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3