RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen BU1TENLANDSCH OVERZICHT. GELENGDE BERICHTEN. BURG^RL JK£ STAND GOES en door inschikkelijkheid van don ge- jesheer, Door toetreding van nog enkele deelnemers is de zaak Donderdag tot stand gekomen het bestuur van bet bestaande kolen- fonds zal ook in deze als directie optreden. Wolfaartsdijk. Bg de inschrijving voor de nieuwjaars- en verdere winterbedeeling mocht bet gemeentebestuur zich verblijden over de welwillendheid bij de ingezetenen, om de daartoe benoemde commissie in staat te stellen tot een doelmatige verzorging van de behoef- tigen. Het bedrag voor de geldelijke uitdee- ling tot wering van het nieuwjaarsbedeh n beloopt 208, terwjjl nog 260.25 afzon derlijk is ingeschreven voor de nieuw inge richte soepkokerij, tot het verstrekken van een aangenaam en verwarmend voedsel, waarvoor bjj de inschrijvers bijzonder veel sympathie bleek te bestaan. Biezelinge. Donderdagmiddag ging de 30- jarige Anlje D dienstmeid bg Joh. De Roo, alhier, naar den welput om water te schep pen, en had, waarschijnlijk door de gladheid, het ongeluk het evenwicht te verliezen, zoodat zij in den put viel. Eenigen tjjd later werd de ongelukkige daaruit levenloos opgehaald. Hartverscheurend moet de aanblik van de moeder zjjn geweest, toen deze bij het Ijjk barer dochter werd gebracht lu radelooze droefheid wierp zjj zich op het voor haar zoo dierbaar overschot, en het gelukte niet dan na veel krachtsinspanning haar daarvan te scheiden. Wemeldinge. Donderdagmorgen om streeks 5 uur bemerkte de koopman in manu facturen B. K., alhier, dat zich een vreemde in zgne woning bevond. Hij sprong het bed uit, waarop de inbreker het hazenpad koos. Kofschoon ongekleed, hem achterna suel lende, had het geluk hem na een paar ver geefsche pogingen bij de brouwerij aan te hou den, terwijl de inmiddels door zijn vrouw ge haalde politie was aangesneld, die den lief hebber daarop geboeid heeft weggeleid Hij was polderwerker, een Pruis, naar men zegt, die sedert eenige weken hier aan den inlaag- dijk werkt en met de beide Kerstdagen zich aan sterkedrank had te buiten gegaan. Hij scheen in 'thuis van K. meermalen te komen en daar goed bekend te zjjn. Hansweert. De Donderdagavond door de rederijkerskamer De Vriendenkring" alhier gegeven voorstelling werd door een tamelijk groot publiek bijgewoond. De stukken werden goed afgespeeldde voordrachten voldeden flink en het geheele feest liep naar aller ge noegen en in de beste orde af. Een geani meerd bal, dat tot laat in den nacht voort duurde, besloot hei geheel. Naar de M. Ct. verneemt, heeft de af deeling Zeeland der jachtvereeniging „Nimrod" opgehouden te bestaanop grond dat het tegenwoordige reglement in strijd is met het doel, dat de leden der afdeeling zich met hun lidmaatschap hebben voorgesteld. Vo'gens no. 6 van „Eigen Hulp" waren den 15en Dec. 61 districten der vereeniging van dien naam wettigljjk gevormd, waarvan 4 in Zeeland. Voorts waren er nog 5, wier bes aan hetzjj nog slechts voorloopig,hetzjj alleen uit de nieuwsbladen aan het hoofdbe stuur bekend was. Na de verklaring, dat haar partij niet kan medewerken om de oud-ministers Heems kerk, Van Lijnden, Van Goltstein of Van der Heim te doen verkiezen, zegt de Standaard over de caudidaturen bg de aanstaande ver- kiez'mgen voor zes nieuwe leden der Tweede Kamer o. a. »Als candidaten onzerzijds zouden Wolbers (en niet Groens bestrgder Pompe Van Meer- dervoort) voor Goes; Lohman voor Zevenbergen Schimmelpennick Van der Oye voor Hilversum Wijnmalen voor Rotterdam Gratama voor Winschoten en Van Lennep voor Amsterdam allicht een stel opleveien, waarover te denken viel." Het bjj de Tweede Kamei ingediende wetsontwerp tot aanvulling van art. 16 der wet op de coöperatieve vereenigingen strekt, om uitdrukkeljjk te bupalen, dat de jaarljjksche rekening en verantwoording van bedoelde .ver eenigingen, bjj het deponeeren daarvan ter griffie van het kantongerecht, niet onderwor pen is aan het bjj de wet van 1824 bedoelde registratierecht, hetgeen dan ook in den geest der wet van 1876 lag. Met ingang ran 1 Jannari aanstaande zal het tusschen Nederland en Duitschland gesloten telegraafverdrag, waarbij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief is aan genomen, in werking treden. Deze week is te Amsterdam eene ver gadering gehouden, ter behandeling van de con cept-statuten eener Nederlandsche Koraalveree niging. [Door plaatsgebrek werden we tot heden verhinderd aan onze belofte te voldoen. (Red.)] Het doel is, het werk der Koraalvereeniging op breeder grondslag en ruimer schaal voort te zetten door bevordering en veredeling van den uationalen volkszang in hot algemeen. De vereeniging zal dat doel trachten te bereiken, vooial door het uitgeven en verspreiden van zangstukken, met of zonder begeleiding en van Ned. tekst voorzien, teneinde aldus een bibli otheek voor volksgezelschappen te vormenver der ook door het uitgeven van andere stukken, die aan de veredeling van den volkszang dienst baar kunnen zjjn. De leiding zal worden toe vertrouwd aan een hoofdbestuur van tenminste zeven leden, in onderscheidene plaatsen des lands woonacht:gleden, die terzelfder plaats wonen, kunnen een afdeeling vormen. Drie Ned. toonkunstenaars staau het hoofdbestuur terzijde. De leden en het fonds der Koraalvereeniging gaan tot de nieuwe vereeniging overhet be stuur blijft mede hetzelfde. Woensdag overleed te 's-Hage de heer mr. H. Machielsen, procureur-generaal bjj het hof van Zuid-Holland en Zeeland. Het 16e taal- en letterkundig congres zal te Kampen gehouden worden in de tweede helft van Augustus 1878. Tegeljjkertjjd zal dan de Kamper liedertafel Euterpe" haar 25ja- rig bestaan vieren Onder den indruk vau het stoomschip Friedand'' van de Rotterdamsche Loyd, dat verinoedeljjk vergaan zal zjjn, maakte men zich ook ongerust over het stoomschip Conrad", waarvan berichten uitbleven. Dit schip is echter te Batavia aangekomen, en werd in zjju reis vertraagd door een ongeval aau de machine. Het U. D. meldt, dat vanwege 't Vlaam- sche tooneel mej Baart aanbiedingen zjju ge daan met het doel haar aan dat tooneel te verbinden. Naar men uit Goes aan de N. B. Ct. schrijft, vermiste de vorige week eene reizig ster, per spoor van hier naar 's-Hage, een paar oorbellen, eene broche, eenige stukken zeep, enz. Uit een mand, op 3 December verzon den per spoortrein van Hillegom (station Vee- nenburg) naar Kampen zijn ontvreemd 2 muntbiljetten van 10; 2 coupons 4 pet N. W schuld, verschenen 1 October 1877 no. 13247 F. 8. en 13220 F. 8, ieder groot f 1,98 en eenig zilvergeld. De officier van justit e te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. He heeren J. Meijler en J. Pan de Pelde h b- bea voor hunne benoeming tot ouderlingen bij de Herv. gemeente alhier bedankt; terwijl de heeren J. Adam en J. P. Bothoff hunne hiToenoaming ait zoo danig heliben aangenomen. WllHELMlNADOKP. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door den caudidaat, den heer Westrik. Ds. J. Enderlé, te Wemeldinge, is behalve te Scharnegoutum c. s. (zie ons vorig no.) ook beroe pen te Noord-Scharwoude. Aangenomen het beroep naar Bath c. a. door dr. Soli. Stekhoven, eandidiat. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Colijnsplaat ds. O. Los, te Bergum. Beroepen te Waardenburg c a. ds. 3. P. P. Cling", Doorenbos, pred. te Rijssen en bevorens te Wilhclmioadorp. Jl. Maandag is, iu een der bijzalen van het Baleis voor Volksvlijt te Amsterdam, bet nieuw opge richte schoolmuseum geopend. Vele en velerlei zjju de voorwerpen, die op iederen tak van onderwijs betrekking hebben, zoodat de daarvoor bestemde zaal reeds bjjna te klein is. LANDBOUW VEETEELT. Iu de a. s. maand Januari zal de heer A. F. Marlet, volgens aankondiging in Ceres, in onze om geving achtereenvolgens optreden: 9 Januari 's-Gravenpolder en Heink^nszand. 10 Wolfaartsdjjk. 11 Wissekerke. 18 's-Gravenpolder en Heinkenszand. 25 Wolfaartsdijk. Han8Weebt. Vermelding verdient, dat in den tuin vau den heer K. alhier, niettegenstaande de iugeval- len vorst, aardappelen, in het najaar door hem op den kouden grond gepoot, reeds boven staan en trots de koude welig tieren. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandag in hooger berotp bevestigd het vonnis der Arrond.-Rechtbank te Roermond, houdende veroor deeling van de geestelijken, pater Sweens en kapelaan Mottu, ter zake van het houden van niet bij de wet geoorloofde proeessiën. Het Hof heeft overwogen: dat, al mocht een pro cessie rondom de kapel in 'tZand, die feitelijk heeft bestaan sinds 1548, tot de geoorloofde godsdienst oefeningen behooren, (welke vraag het hof iu casu niet noodig achtte te beslissen), alsdan de appellan ten nog geen bevoegdheid hadden die processie uit te breiden, zoodat zjj, dit doende, in elk geval ge handeld hebben iu strijd met de wet. Naar wjj vernemen, zullen de veroordeelden zich tegen dit arrest in cassatie voorzien. Pad.) Ten behoeve van het gasthuis al hier is aanbesteed de levering van onderstaande artikelen, waarvan de daar achterstaande personen voor de bijgevoegde prjjzen aannemers geworden zijn, en wel: lo. Gedurende de eerste zes maanden van 1878: rjjst G. Pan der Hoek voor ƒ0,18 per kilo; witte boonen J. Osiewaarde voor ƒ0,70; bruine boonen de zelfde voor 0,60, en koffie dezelfde voor ƒ1,29 per kilo; zeep C. Duvekot voor ƒ9,80 per ton; zout G. Pan der Hoek voor ƒ13,40 per 100 kilo's; zou- tevisch en stokvisch J Schouwenburg het eerste voor 0,25, het tweede voor ƒ0,39 per kilo. 2o. Gedurende het eerste kwartaal van het aan staande jaar kropbrood door S. Pan Eenenaam voor ƒ0,14 en üjn tarwebrood door denzelfde voor ƒ0,16 per kilo. Rund- en kalfsvleesch door Al. Sloover voor 0,56 per kilo. Met Kerstmis verstomt de politiek, maar slechts met Kerstmis alleen, want nauwelijks zijn die feestdagen voorbij, ot men begint opnieuw te politiseeren. Hoe men op het OORLOGSTOON EEL wel Kerstmis gevierd zal hebben? zal menigeen vragen. Zullen wij't bun meedeelen in al zijn geuren en sombere kleuren? De Russische regeering meldt 't in korte woorden: „De gevangen Turken sterven van koude; hulp is onmogelijk.' Het moet er verschrikkelijk koud zijn, vorsten sneeuw maken 't de beide partijen ondragelijk, wij zullen onze lezers de mededeeling besparen van de gruwelen, die er om en bij Plewna voorvallen. Niemand bekommert zich om zieken en gewonden en diezelfde humaniteits-oorlog nu zal nog geruimen tijd worden voortgezet. Van Duitschland noch Oosten rijk heelt de PORTE eenige bemiddeling te vei wachten, want, wij meldden 't reeds vroeger, zij bedankten voor dié eer, naar de Duitsche regeering zegt; omdat er in de nota van de Porte geen enkelen grondslag voorkomt, waarop men zou kunnen voortbouwen. Hoe men in Petersburg over die nota en Engeland's houding denkt, blijkt uit hetgeen de Agence Russe zegt. Volgens haar zal 't verlangen der t'brte naar bemiddeling door de mogendheden niet worden vervuld, daar volgens de beginselen van het openbaar recht bemiddeling slechts mogelijk is, wanneei zij door beide oorlogvoerende partijen wordt verlangd. In elk ander geval is bemid deling niets anders dan interventie. De Agence zegt verder dat het Kabinet te Londen door de buitengewone bij- eeiiroeping van het Parlement de Porte tot het bieden van tegenstand aanmoedigt en dat het de Russen daar door dwingt naar Konstantinopel voort te rukken, wat het Kabinet te Londen juist wilde vermijden. ilen kan daaruit opmaken, wat ons te wachten staat. Het oude jaar zal heengaan om als erfenis aan het nieuwe een verwoeden kiijg achter te laten, die in 1878 nog lang kan voortduren. In PETERSBURG is de 100e geboortedag van Alexan- der I plechtig gevierd. In de kapel werd een Te Üeum gezongen, voor den keizer en zijn huis en 's lands wel zijn gebeden, er werden lül saluutschoten gelost, also! cr nog niet genoeg kruit wordt verschoten, en veie godsdienstige ceremoniën uitgevoerd. De Keizer woonde een en ander bij en gaf receptie. Ook hij liet zich zeer oorlogzuchtig uit. De ex koningin Isabella vau SPANJE is niets ingeno men met het a. s. huwelijk van haar zoon. Zij verzet er zich heftig tegen en heeft den Paus gesmeekt de ver langde dispensatie te weigeren. Z. H. Pius IXis nu redelijk wel, zoodat hij over haar verzoek kan nadenken. Wellicht zou 't goed zijn haar evenals vroeger weer buiten de grenzen te zetten, zoo als Frankrijk doet met den ex-pretendent en oproermaker Don Carlos. Deze is verzocht de republiek te verlaten en zal nu Oostenrijk bezoeken Men meldt uit Drempt: Zaterdagavond is de wagen van Van Gend Sz Laos, op den Dremplschen dijk een vrachtwagen willende voorbijrijden, van den dijk gevallen. De wagen bevatte twaalf passagiers en was beladen met eene menigte koffers; gelukkig z(jn de passagiers allen met den schrik vrijgekomen. De justitie te Amsterdam beeft een slager be trapt, die „beste echte Geidersche" worst verkocht, van „eigengeslachte honden" gemaakt. In het Noorden des lands is in de laatste dagen op 't veldijs reeds druk schaatsengcreden. Een van Arnhem vertrekkende goederentrein is Zondagochtend tusschen Duiven en Zevenaar door eenen verkeerden stand van den wissel ontspoord, waardoor vier wagens werden verbrijzeld. Persoonlijkeougelukken hebben niet plaats gehad. Een schrijnwerker te Arnhem droeg deze week een zware tafel en zakte daarmede op de straat iueen. Door te groote inspanning moet hem een slagader gesprongen ziju, waardoor hij terstond een lijk was. Zaterdag zag een huisvader te Winschoten zijn gezin plotseling met vier kinderen vermeerderen twee ervan zijn echter reeds gestorven. Den 24sten December jl. is bij hevigen storm aan de kust van Ameland gestrand het Nederlandsche schoenerschip Gezien Schroder, bestemd naar Delfzijl. De equipage, bestaande uit 7 man, is door een red dingboot met veel moeite en gevaar gered. Het schip, waarvan de masten kort na de stranding over boord sloegen, is totaal verloren. Den 25sten 's morgens ondekte men dat er op de Eageliermansplaat, bewesten Schiermonnikoog, een brak gestrand was l)e reddingsboot heeft te vergeefs tweemalen een poging tot redding der schipbreuke lingen beproefd. Van een tweede poging moest wor den afgezien, daar de boot lek bleek te zijn. Dinsdagavond is te Amsterdam een stoom-ver- micellifabriek afgebrand. Het Huunebed, onder Valthe ondekt, is geble ken niets meer dan een enkele steen te zijn. Te 's Hertogen bosch en omstreken is zooveel sneeuw gevallen, dat verschillende postkardieusten Woensdagmorgen niet op tijd konden aankomen. De sueeuw heeft nog dien ganschen dag aangehouden en de sledevaart is in vollengang. Ook uit Meppel komt het bericht, dat 't in het Noorden hevig moet hebben gesneeuwd en ook daar gedurende de beide Kerstdagen bonderde arresleden door de straten vlogen. Onder de raorgengodsdienstoefeuingen is Dins dag te Gorinchem een rijstpelmolen en het pakhuis, waar een groote voorraad meel geborgen was, door brand vernield Een gedeelte van den voorraad werd gered, doch, naar men zegt, zyn nog omstreeks 200 balen bloem verbrand. De angst was onbeschrijfelijk en geen wonder! op slechts 20 passen afstands bevindt zich het kruithuis. Volgens particulier telegraohisch bericht is het schip JPalmer Castle verbrand ter reede van Batavia, met volle lading voor Nederland aan boord. Te New-York had dezer dagen een hevige brand plaats, tengevolge van het springen van een stoomketel tegenover een kleereumagazijn; 30 perso nen kregen verwondingen, 50 zijn, uSar men zegt, omgekomen. is de vorige week door biaud bjjnft geheel verwoest. Slechts 21 huizen werden gespaard. De schade be draagt een millioea kronen. Duizend personen zijn zonder dak. Reeds tweemalen weid de stad, gedu rende de jongste 30 jaren, door een dergelijk onge luk geteisterd. In»ezondea StuRkeu. De Slee-eollecte. Onder dit opschrift ziju in de Goesche Courant van 25 December II. zeer gewichtige grieven open baar gemaakt tegen de diakenen der Hervormde ge meente alhier, en tegen hunne wijze van handelen. Met leedwezen hebben diakenen dit opgemerkt. Zij erkennen gaarne, in verstandsontwikkeling misschien niet gelijk te staan met de blijkbaar zeer geleerde heeren, die hen uit de hoogte verachten en bedreigen, zonder hen persoonlijk met goeden raad of terecht wijzing te helpen, wanneer zij zoo volslagen onbe kend zijn met hunne verplichtingen. Zonder nu zulk eene handelwijze mei het daarvoor passende wootd te noemen, zijn diakenen niet bevreesd voor een nader onpartijdig onderzoek, en verlaugen dat zelfs, omdat zij verzekerd zijn, dat daardoor ver dere tegenstaud bij alle goedgezinden verdwijnen zal. Zij zullen voortgaai, met naar hun beste weten eerlijk te bacdelen, door de groote en kleine giften, die zij kunnen inzamelen, onder de aau hunne zorg toevertrouwde armen, naar elks behoeften, zoo gelijk mogelijk te verdeelen, waarvan jaarlijks verantwoor ding geschiedt, die door belangstellenden kan wor den nagezien. Goes, 28 Decernbtr 1877. Diakenen der Herv. gemeente te Goes, Namens dezelve, E. SLOOVER, Voorzitter. van 24 tot 28 December 1877. Ondertrouwd: den 28, Jan Pieter Van Eijke- ren, 22 j jm met Johanna Hermans. 19 j jd. Getrouwd: den 27, Gommert De Kok, 23 j., jm., met Johanna Jacoba Reijerse, 24 j., jd. Geboren: den 25, Pieter, z. v. Hendrik Kop- mels en Adriana Geudeke; den 26, Reinier, z. v. Johannes Adrianas Schot en Cornelia Jacoba De Hond. LIEFDADIGHEID. Diakenen bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Goes, maken bij deze aan de ingezetenen bekend, dat de Slee-Collecte heeft opgebracht ƒ324,05, benevens eenige hoeden, petten en andere kleedingstukken. Zij brengen aan allen hunnen dank voor die milde giften, waardoor zij in staat zijn gesteld de aan hunne zorgen toevertrouwde armen van kleeding en deksel te voorzien. Goes, den 28 December 1877. Namens Diakenen voornoemd, E. SLOOVER, Voorz. V. d. BUSSCHE, Sec. De Directie der Zuid-Bevelandsche Dorcas geeft bij deze aan belangstellenden kennis, dat de gewone jaarlijksehe bedeeling heden weder heeft plaats gehad. Onder vriendelijke dankbetuiging aan leden en be gunstigers dezer weldadige inrichting, sinds 40 jaren alhier gevestigd, blijft zij haar gaarne in de welvril lende medewerking aanbevelen. Goes, 27 December 1877. Namens de Directie, J. J. DE JONGE MULOCK HOUWER - Nortier, Presidente. P. RISSEEUW, Thésaurière. Correspondentie. Aan het verzoek ter opname in dit nommer van een ingezonden stuk uit Ellewoutsdijk konden wij niet voldoen. In het nommer vau Dinsdag hopen wij het verlangen tot plaatsing van den inzender te bevredigen. Wegens plaatsgebrek moeten eenige adverten- tiën tot een volgend nummer blijven liggen. Dikwijls komt de vraag bij ons op, hoe is het toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open lucht moeten werken en aan alle afwis selingen van ons veranderlijk klimaat zijn bloot gesteld, nog gezond blijven? Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidende klasse van een ander maaksel is, maar wanneer inen de doctoren spreekt en ande ren, die met hun gezondheidstoestand beter be kend zijn, dan verneemt men helaas, dat er iu dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkoudheid, bronchitis, catharren, of andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor hen is het werkelijk een zegen, dat de teercapsules van Gnyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken, patés en siropen vervangen, die hij tehuis zou moeten bereiden en innemen Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon teerkapsules bevat zestig capsu les, zoodat de geheele behandeling slechts 6 a 8 centen daags kost Het is zeker, dat zoowel de goedkoope prijs als de uitstekende uitwer king dier capsules er veel toe hebben bijgedra gen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verwerven, die het tegenwoordig in alle landen geniet. Te verkrijgen in de meeste goede apo theken. ADVËRTKNT1ËN- Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER N. J. OUDEGEEST—Dominicus Vereekb. Ossendhecht, 24 December 1 877. Heden beviel van een welgeschapen doch levenloozen ZOON: E. H. V. WELLEMAN— Van Dishoeck. Hoedekenskerke, 26 December 1877.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2