OFFICII ELE ÏIEOEDEELINGEN. GOES, 24 DECEMBER 1877. BUITEfêLANDSCH OVERZICHT. dagelijksch bestuur, zoo niet verschil- geruchten, die we vernamen, ons noop- enigszins breedvoerig over die collecte uit weiden. Kr zijn er in onze gemeente, die zich zeiven en anderen afvragen: zullen wij aan die collecte geven? En zij doen die treurige vraag niet uit tegenzin om de bestaande ellende te helpen lenigen, maar meer bepaald, wijl zij beweren dat men geen vertrouwen stellen kan in het beleid van h.h. diakenen. Hunne hoofdgrieven tegen de armverzorging dier machten in de kerk zijn lo. De eenzijdige richting van diakenen en hunne volslagen onbekendheid met den geest en de strekking der Armenwet en hunne kerkelijke regle menten. Daarvan zijn begins-ellooze armenzorg en ongezindheid tot samenwerking in het algemeen belang de dagelijks sprekende gevolgenen eene gezonde armenzorg, waaraan hier zooveel wordt besteed, wordt daardoor steeds tegengewerkt. So. Dat diakenen, in plaats van, zoowel in de kerk als daarbuiten, zooals hun plicht hun dat voorschrijft, met ijver werkzaam te zijn tot het vermeerderen van inzamelingen voor hunne armen, die versnipperen door collecten te houden voor verschillende doeleinden, vreemd aan hun ambt, en waardoor liefdegiften aan hunne armen worden onttrokken. Dit zijn in 't algemeen de hoofdgrieven; daar over nu verder uitweiden zullen we niet. Wij vermelden alleen nog, dat eenige goedgezinden in de gemeente bedacht zijn op middelen, om op de eene of andere wijze te trachten in dien toestand verandering te brengen, ja sommigen zouden nu reeds zeiven de hand aan het werk willen slaan. Van al die geruchten maken wij melding zonder nog ons in deze quaestie partij te stellen, om ten dringendste hen, die soms zich nu al zouden willen onthouden, te vragen dat niet te doen. Thans zouden wellicht de armen de dupe worden, en dat mag niet. In dit jaargetijde ieder zal 't erkennen is bij onze schamele medeburgers de behoefte groot aan warme kleederen, en wat men meer geven wil. Nu help -, men nog en vrage men nog niet, of diakenen soms schuld hebben. Maar wij zul len die quaestie nader onderzoeken, en wij houden ons aanbevolen voor inlichtingen bij allen, die ze ons geven kunnen. Het geldt hier eene kerkelijke zaak, die op maatschappelijk gebied ten onzent veel invloed uitoefenen kan H.H. diakenen mogen daarom voorzichtig zijn! Maak thans uit meelij mf.t de armen, en ter hunner wille alleen, ondersteunen wij de aanbeveling van burg. en wlth. ten volle en roepen wij met allen ernst een ieder toe bewijs door ruime giften, dat gij erkentelijk zijt voor de voor rechten, welke boven zoovele natuurgenooten uw deel zijn! De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1878 te bezigen zal zijn, bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter L., in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerk tuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters, de ko ninklijke kroon; bij den ijk van vieegwerktuigen voor fijnere wegingen, eene vijfstralige ster. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heelt plaats gevonden, zal voor Middelburg zijn het cijfer 12 Het bericht in ons vorig nommer om trent het optreden van den heer Stuart, uit Alkmaar, op het Nut alhier, was eenigszins voor barig. Wel is eene uitnoodiging in dien geest tot genoemden heer gericht, doch daarop is nog geen antwoord ontvangen. Kruiiaiiigeii. Om het zoogenaamde nieuw- jaarwenschen langs de huizen te voorkomen, heeft er zich alhier in vereenigiog met Haos- weert een commissie gevormd, zich ten doel stellende gelden op te zamelen, teneinde op nieuwjaarsdag een buitengewone bedeeling aan de armen uit te reiken. Uit Krniningen is volgens het Vader land verzonden een van ongeveer 40 hand- teekeningen voorzien request aan dsD Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot aan vraag om een postkantoor. Hansweert. Naar men verneemt, zal weldra liet tegenwoordig kantoor van de rijks telegraaf alhier worden opgeruimd en ver vangen door een flink steenen gebouw. Het stoomschip ,/Dijle", kapitein F. Mi ddels, met een lading stukgoederen van België naar Pruisen, kon Zondag deze haven niet be reiken wegens het onklaar raken der machine. Het werd toen door de alhier dienstdoende sleep boot der baggermachine (de Oosterschelde) kapt. W. V. d. Klooster, binnengesleept. Het gebrek aan de machine, zijnde het breken eener bout, is door eigen hulpmiddelen kannen hersteld worden en de Djjle" heeft daarna de reis voortgezet. 's-Heer Arendskerke. Even als vo rige jaren heeft de gemeenteraad alhier dozer dagen weder besloten tot instelling van eom- missiën voor het inzamelen en uitdeeleu van liefdegiften, ter vervanging en voorkoming van het nieuwjaarwenschen aan de huizen oai een aalmoes De ingezetenen, die daaraan bijdra gen, verrichten hiermede een goed werk ten behoeve vandeonvermogenden, diedaardoor meer gebaat worden dan door het wenschen. De uit komsten van vroeger bewijzen dit ton volle. Met het oog op het veelvuldig bedden oin zoogenaamd kerstkoorn waarvan vooral de landbouwers, die buiten de kom wonen, veel last hebben, ware in dit opzicht eene derge lijke maatregel evenzeer aautebevelen. Ileiiikcstsziuid. Zaterdagavond te zes uren werden de ingezetenen van de kom dezer gemeente verontrust door het luiden der klok, dat onwillekeurig deed denken aan bra* d Oe- lukkig bleek het al spoedig, dat men zich vergist had Westelijk Zeeiswscli-YIaaiideren. Strooperijen op wild, diefstallen en pogingen tot inbraak zijn aan de orde van den dag. Vooral is dit iu de gemeente Biervliet het geval. Op een en denzelfden nacht ontdekten eenige landbouwers inbrekers op hunne erven. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is men druk bezig met de aanmunting der nieuwe éencentstukken. Wekelijks wordt voor onge veer 15,000 afgewerkt. Met het slaan der halve-centstukken zal men waarschijnlijk niet vóór Februari beginnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij missive van den 30 October een ver beterde inrichting der schoolstatistiek vastge steld en daarbp in verband daarmede, de wenschelijkkheid betoogd, dat de opgaven, door de gemeentebesturen verstrekt wordende bij de verantwoording der pensioensbijdragen van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de open bare lagere scholen, overeenkomstig Zr. Ms besluit van 24 Maart 1858, ook een aanwij zing zullen bevatten, aan welke scholen de onderwjjzers en onderwijzeressen werkzaam zijn. SSTATEN-G KIN KM A. AL. EERSTE KAMER. De Kamer keeft Zaterdag al de overige hoofd stukken der Staalsbegrooting roet algemeene stemmeu aangenomen; zoo ook de wet op de Middelen, ae begrootingsu vau Surinam: en Curacio, de Spoorweg- bejrooting, die van bet Domeinfonds en eenige andere ontwerpen Bij de begrooting van Waterstaat werd eenige dis cussie gevoerd over de subsidie aan de Weslpbaalsche spoorwegmaatschappij en het contract met de maat schappij „Zeeland," over het brievenvervoer naar En geland. De Minister achtte zich niet geroepen de han delingen zijns voorgangers te verdedigen; deze Re geering zou het recht van controle der Kamers steeds eerbiedigen. Bij de begrooting van Koloniën kondigde de Minis ter tegen't voorjaar de indiening van voorstellen aan tot voliooiing niet alleen, maar ook tot voorzetting van den spoorwegaanleg op Java De heer Star Human is als commies-griffier beëedigd. De Kamer is op reces gescheiden, en zal de kies tabel na hare terugkomst onderzoeken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wf.mex.dinge. Bij het einde der middaggodsdienst oefening maakte Zondag ouze lesiaa.-, Us J Enderlé, aan de gemeente bekend, dat hij een beroep had ont- vangeu naar Scharnegoutum c. s., bij Sneek, en dat in ernstig beraad zou nimen. Bedankt voorliet beroep naar Schore Vlake en Willige Langerak door den heer J. Schuurmans Stekhoven, caud. bij bet Prov. Kerkbestuur vau Fries land. De Commissie van voordracht voor de benoe miug van hoogleeraren in de godgeleerdheid vanwege de Nederlandsche Hervormde kerk, heeft in hare eerste bijeenkomst gekozen tot president dr. B Glasius, pred. te Geertruidenberg, en tot secretaris den heer B. A. Overmanpred. te HeinkeDszand. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen Zaterdag 22 December jl. is door Burg. en Wet houders van Goes aanbesteeda het doen van het voorde gemeente benoodigde vrachtnjderswerk gedurende 1878, 1879 en 1880, 't- welk is aangenomen door Cor nells Kloosterman, te Goes, voor 0,34 per voer b de levering van de over 1878 ten behoeve der ge meentewegen benoodigde grint en het daarvoor ver- eischte grintzaad; dit werd aangenomen: het grint tegen /3en het grintzand legen ƒ2,10 per Mr., door Marinut f an der Klooster, te Sint Anna- land. Door de Commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling alhier werd jl. Zaterdag 22 December aanbesteed: a het leveren van 250 KG. Zeeuwsch-of Amerikaausch Baakspek, 't welk is aangenomen door G. fan der Hoek, te Goes, voor 0,58 per KG. (zijnde Ameri- kaansch Baakspek, 1°. soort); b 800 KG. Tarwe- of Kropbroodaangenomen door J. Scheelete Goes, voor ƒ0,141 per KG;c 12000 stuks korte Turf, aangenomen door L. L. fFapstra, te Goes, voor ƒ0,68 per 100 stuks. Jl. Donderdag heeft het polderbestuur van Wal cheren o m. aanbesteedde leverantie van ijzer hier naar was o. a. ingeschreven door wed J. C. Massee Zoon, te Goes, voor 587, zgnde op ééu na de hoogste inschrijving. Do eerste veiling der St Agalhagoederen is afge- loopeu zoo voor de massa als voor de perceelen waren veel liefhebbers opgekomen. D«' totale inzetsom is ƒ148,455. LANDBOUW VEETEELT. Hansweert. Wel mag als eene bijzonderheid wor den medegedeeld, dat bij den vrachtrijder J. Blok te Kruiningen een paard dezer dagen voor de tweede maal een veulen heeft geworpen binnen een jaar lijels. Colijnsplaat. Vrijdag hield dhr. forsterman fan Oijen voor het eerst eene Landbouwvoordracht in de herberg van G. De Jonge alhier. Een groot aantal leden was opgekomen om dezen spreker te hooren. Ir; zijn eerste afdeeling toonde spreker aan, hoe het best den grond te verbouwen en te bemesten, en in zijn tweede schetste hij met zijne eigenaardige hel derheid, hoe de opkvveeking van het rundvee, vooral van jong vee, de grootste zorg vereiseht. Bij gepaste dankbrtuiging voor de leerrijke wenken, welke de spreker ten beste gegeven had en hartelijke toejuiching voor zijne zoo innemende voordracht, ging do ver gaderde menigte ten hoogste voldaan uiteen, in het vooruitzicht gemeiiien spreker meermalen in deze af deeling te mogen hooreu, terwijl dhr forsterman Fan Oijen betuigde dat, ofschoon bet de eerste maal was dat hij hier optrad, de afdeeling Noord- Beveland hem steeds in herinnering zal blijven. De keizer van R.USLAND heeft lang ge wacht vóór hij aan 't verlangen zijner Pe tersburgers voldeed, om het oorlogstooneel te verlaten en zich weêr in hun midden te hegeven. Na de nederlagen in den eersten tijd was de gelegenheid daartoe dan ook alles be halve gunstig. Als overwinnaar immers mocht hij slechts terugkeeren. Nu Kars gevallen is, en vooral nu Plewna zich aan de Russen heeft moeten overgeven, was de gelegenheid te schoon om er niet gebruik van te maken. Wie kan immers voorspellenof de kans weêr niet zal verkeerenKeizer Alexander is dan ook dadelijk na Pletvna's val in zijne hoofdstad teruggekeerd en met luide toejui chingen zooals dit gebruikelijk is ont vangen. Het ware beter wellicht, dat de gelden, aan zijn ontvangst besteed, gebruikt weiden tot leniging van den nood en de ellende, die uit den oorlog voortkomt. Maar het volk is goed om te vechten en de chefs om de eer in den zak te steken. De Keizer van Duitschland zond dan ook reeds aan Prins Karei van Rumenië en de Russische grootvorsten het IJzeren-kruis, zeker tot belooning voor hetgeen generaal Todtlebeii deed Suleiman-pacha, is met zijne troepen teruggetrokken naar Adrionopel, een bewijs, dat de Turken den tegenstand, althans niet een leger, noordelijk van den Balkan op geven, en hunne krachten concentreeren om het voortrukken der Russen in Rumelie tegen te gaan. In Konstantinopel gaat een gerucht, dat MiAhat-pacha teruggeroepen zal worden. Eenige leden van den volksraad zullen een voorstel doen om vrede te sluiten. ENGELAND zal volgens de laatste berichten niet vechten, maar wat beter en meer Engelsch is zaken doen. Het wil Turkije's suze- reiniteit op Egypte koopen Het voorstel, dat aan het Parlement zal worden gedaan, bevat voorwaarden en bepalingen, door den Sultan en den Khedive aangenomen. Op die wijze wordt Engeland door zijn geld nog meer de baas dan Rusland door zijn bloed vergieten, dat behalve veel geld ook vele menschenlevens kost Toch zijn wij nieuws gierig naar hetgeen in het parlement zal voor vallen. De geruchten zijn te verschillend, om de juiste bedoelingen der regeering te leeren kennen. De FRANSCHE regeering zal een voorstel indienen om op staatskosten een standbeeld voor den ex-president Thiers op te richten. Die hulde mag zeker welverdiend heeten. De Algemeene Raden - collegiën, die gelijk staan met onze Provinciale Staten - zijn bijeen. In 79 van de 86 departementen zijn de verkie zingen van presidenten, vice-presidenten en secretarissen bekend In de departementen Cantal, Loire, Doubs, Loire, Marne. Mayenne, Meurthe-et Moselle, Sarthe en Deux-Sèvres, zijn de conservatieven door republikeinen vervangen in de depar tementen l'Ariége, Charente Inférieure en du Tarn de republikeinen door conservatieven. CEfVlEÏ^CDE BERÏCHTEIM. De Deventer-Amstcrdamsche schroefboot is in aanvaring geweest met een zooger.aamden zandbok, met het ongelukkig gevolg dat deze laatste onmid dellijk zonk en van de drie opvarenden sleelits één werd gered. Van twee kinderen te Dubbeldam, één en drie jaar oud, endoor de moeder, die een boodschap was gaan verrichten, in woning de alleen gelaten, heeft het oudste bij het spelen met lucifers de kleedereu van het jougste kind in brand gestokenwaardoor dit zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het overleden is. Een goederentrein uit Friesland miste bij aan komst te Zwolle van zijn 47 wagens niet minder dan 24. De verloren schapen zijn in goede orde weer opgevangen. Een veertienjarig meisje, werkzaam in rene 9too'L- capsulenfabriek te 's-Herlogenboscb, is met de linker hand tusschen tcne machine geraakt, waardoor vier barer vingers werden verbrijzeld. Een klerk van de Staatsspoorwegen te Breda, die belast werd bij een kassier geld te storten, dat zicti bevond in 12 zakken, had tot geleide een arbeider, die bedoelde zakken, vereenigd in éen grooten zak, zou dragen; onderweg schijnt er een opening te zijn gekomen in den grooten zak. Althans toen men bij den kassier kwam, ontbrak er een met f 500 waaide aan geld; onmiddellijk begaven zich de belanghebbenden den weg op, dien zij hadden afgelegd, maar al hun vragen en zoeken was vergeefsch. Te Amsterdam zijn weder eenige lieden opge licht door een persoon, die een zoogenaamde loterij hield, waardoor de deelnemers in de gelegenheid zouden gesteld worden, voor hunne betaalde contributien in den winter brandstoffen te ontvangen. Nu de tijd tot uitdeelen daar is, is de quasi-directeur verhuisd en nergeDS' te vinden. Een gehuw Je vrouw aldaar heeft diefstal gepleegd, alleen met het doel in de gevangenis te geraken, ten einde bevrijd te zijn van de mishandelingen van haar aan dronkenschap verslaafden man, die zelf niets ver- diendeen het weinige, dat de arme vrouw met deken- stikken kon bijeenbrengen, baar afperste. Een persoon, oorspronkelijk van Kuiure, is te Amsterdam in arrest genomen en thans te Heerenveen in het huis van correctie opgesloten. Jaren geleden naar Amerika vertrokken, moet hij daar gehuwd zijn, terwijl zijne wettige echtgenoot nog in leven is. Men schrijft uit Harderwijk, dat de wer ving bij het koloniaal werfdépot in de laatste dagen is verminderd. Er werden meer personen afgewezen dan aangenomen. In den laatsten tijd worden voortdurend in uit Noord Amerika aangevoerd spek trichinen bevonden. Zoo is dit geschied te Hannover, op 18 dezer, bij gelegenheid dat door den officieelen vleeschkeurder eenige zijden spek werden onderzocht. Bij onderzoek is gebleken, dat veel uit Noord-Amerika in Europa ingevoerd spek afkomstig is van varkens, die op de transporten per spoor in 't binnenste van Amerika om- korneu ea dan dadelijk ingezouten worden. Aangezien het ondoenlijk is, elke zijde spek, die in Europa wordt ingevoerd, voldoende met het mikroskoop te onder zoeken, zal wel het eenige afdoende middel dit zijn: dat men zich van Amerikaausch spek geheel onthoude Door de justitie te Roermond is op verzoek van de Pruisische Regeering uitgeleverd zekere Jacob fan Kee, verdacht van een onlangs bij Stralen gepleeg- den moord. De vorige week is te Clinge (België) eene stalling afgebrand, waarbij drie paarden zijn omge komen, waarvan pas twee waren aangekocht voor frg. 1700 De politie te Bocbum (Duitschland) heeft het volgende bekend gemaakt: „Op liet nitiatief der Gezondtuids-comraissie en met goedkeuring van het plaatselijk Bestuur zal er voortaan op de te koop gestelde eet- en drinkwaren en andere artikelen van huiselijk verbruik voortdurend toezicht worden ge houden, teneinde het publiek te beschermen tegen bedriegelijke of voor de gezondheid gevaarlijke ver- valsching dezer waren. Het officieel onderzoek der verdachte koopwaar zal worden opgedragen aan hier toe door ons aangewezen deskundigen. Wij waarschu wen derhalve de neringdoenden tegen het te koop aanbieden van vervalschte of bedorven waar, daar elke overtreding te dier zake niet alleen gestraft, maar ook openlijk bekend gemaakt zal worden. Ten einde wij in staat worden gesteld, officieel het noodige te constateeren, verzoeken wij ieder in zijn eigen belang ons bericht te gaven van elke ontdekte of ver moedelijke vervalscbing." Uit een particulier schrijven van den contro leur Fan Hasselt, chef van het terrein-onderzoek bij de expeditie op Sumatra, blijkt, dat van „mislukking" van het plan niet kan worden gesproken en dat naar zijne roeening nu reeds de weg is aangewezen om de millioenen schats uit de Ombiliëu-kolenvelden te kunnen vervoeren, waardoor eene reuzenschrede is gedaan in de richting van Sumatra's vooruitgang. Te Edinburg stortte de vorige week een deel van het ^Commercial hotel" in; 7 der bewoners verloren daarbij het leven. Dr. Ileijfelder, d e zich op het oorlogstooneel bevindt, deelt belangwekkende zaken mede betreffende de ervaringen, welke hij aldaar opdoet. Zoo heeft hij o. a. met verbazing opgemerkt, hoe heldhaftig en kalm de Turken, zoowel soldaten als officieren, de pijnlijkste operatiën doorstaan; zij schijnen meer te kunnen verdragen dan cenig ander volk. De zwaarste schf del wonden, door sabelhouwen toegebracht, waarvan versplintering zelfs van liet achterhoofdsbeen het gevolg is, genezen bij hen zonder de minste moeite. Als redenen voor het groote vermogen om pijn te doorstaan, geeft dokter Ileijfelder aan: dat zij geen sterken drank drinken, zeer matig leven en zeer zindelijk zijn. Den physicus Bottelier is, bij het onderzoek vau Slade's spiritistische kunstgrepen of deze door physiscb- mechanische middelen bij zijne toeschouwers zinsbe drog, teweegbracht, gebleken, dat de gevierde spiritist daarvan geen gebruikt maakt cn zicb overigens even min voor een medium als voor een bekwaam goo chelaar kan uitgeven, daar Bottelier verschillende behendige manoeuvres van hem kon afloeren. Bottelier heeft gezien hoe Slade geestenschrift te voorschijn bracht, door met de linkerhand strepen te zetten op eene lei, die op zijn linkerknie lag. Hij heeft ge zien, hoe Slade de leien verwisselde, met den linkervoet een stoel wegslingerde en met de knie een tafel liet opspringen, zonder dat zijne bewegingen een ander, op zulke dingen minder geoefend dan Bottelier, in 't oog vielen. Slade had, altoos met het linkerbeen werkende, hem een paar keeren tegen het lijf getrapt, hetwelk vermoedelijk moest doorgaan voor eene gevoelige kas tijding, den ongeloovige door de geesten toegediend maar ongelukkig was Slade er niet op bedacht ge weest, dat de vuile zool van zqn laars daardoor op

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2