64ste Jaargang. Met 't oog op liet aanstaande Kerst feest zal het nommer der Goesche Courant, dat Woensdagavond het licht moest zien, niet verschijnen. WEEKMARKT. Secretarie op de Kerstdagen. OFFICIEELE MEDRDEELINGEN. GOES, 21 DECEMBER 1877. RECHTZAKEN. ut ran >»- aawin GOESCHE De uitgave dezer Courant, geschiedt Si aasdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiëu worden a 10 ct. per regel geplagtst. Geboorte huwelijks- eu doodberichten *n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, r.iet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, «lie xich met 1 Januari oj» de Ooeselie Courant abounecrcii, ont vangen <le nu nog; verschijnende nommers kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij besloten hebben, om, dewijl de le Kerstdag van dit jaar en de Nieuw jaarsdag van 1878 beiden invallen op een Dinsdag, de gelegenheid tot het bezoeken der wekelijksche graan- en botermarkt opentestellen op den. 2-3: December en 7bviaaïAd.ag- <3.en. 31 December 1S77. Goes, den 15 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op a. s. Dinsdag en Woensdag 25 en 26 De cember, uithoofde "an het Kerstfeest, al gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal echter eiken dag van 11 tot 12 uur gelegen heid gegeven worden. Goes, den 20 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De Minister van Waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement, na ver gelijkend onderzoek, twee of meer klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde, aanvankelijk van 400 voor ieder. Het vergelijkend onderzoek zal aan vangen Maandag 7 Januari 1878. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven, moeten bij het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 2 Januari e. k. en vergezeld van de bewijsstukken, vermeid in de Staatscourant van 20 dezer. Ook zal in April a. s. een vergelijkend examen fehouden worden voor 12 plaatsen als surnumerair bij et vak der posterijen. Aanmelding vóór 1 Maart bij gezegeld verzoekschrift tot denzellden Minister. Ook gedurende het jaar 1878 bestaat gelegenheid om bij de zeemacht in dienst te treden als officier van gezondheid der 2e klaspe, voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van zes duizend gulden (f 6000), mits men niet ouder dan 36 jaren zij. Zie de St. Ct. no. 296. Oost Indië. Overgeplaatst van de 9e komp. te Batavia, bij de 11e Itomp. te Willem I, de le luit. J. P. De Graaff, van de 23e komp. te Atchin. Woensdagavond is alhier eene nieuwe sociëteit tot stand gebracht, hoofdzakelijk ten doel hebbende zich te vermaken door en te oefenen in het kolfspel. Tot bestuurders zijn gekozen de heeren L. M. Van Campen, tot voorzitter, H. De Jonge Mulock Houwer, tot secretaris en L. K. Breker, tot penningmeester. Over het geven van een naam aan de pas geborene die thans 17 leden telt, kon men nog niet tot een beslissing komen, zoodat dit gewichtige feit tot eene volgende vergadering is uitgesteld. De bijeenkomsten hebben plaats in De Prins Van Oranje - Op voorstel van burg. en weth., en op advies van den schoolopziener en den hoofd onderwijzer, heeft de gemeenteraad alhier gis teravond tot hulponderwjjzeres aan de open bare school 2e klasse, met algemeene stemmen, benoemd mejuff. J. E. Van de Vièse. Wij ver heugen ons over dit besluithet is niet al leen een spoorslag voor de regenten en regen tessen van bet weeshuis, om ook met anderen, die aanleg bezitten, dien weg inteslaan, maar tevensom (zooveel dit in hun vermogen is), voort te gaan met het verleenen van faciliteiten aan genoemde juffrouw, teneinde zy zich verder zou knnnen bekwamen. Wij twjjfelen niet, of aller steun en wel willendheid zal mej. V d. Vim?, ondervinden, vooral van de zijde harer collega's, want het vooruit! zij voor haar steeds de leuze en het bewandelen van den weg, dien zij daartoe moet afleggen, kan haar vooral door de andere on derwijzeressen gemakkelijk gemaakt word n Mej. V. d. Visse verdieDt ieder welden kende zal ons dat toestemmen die onder steuning en welwillendheid ten volle, en on- heusch zou 't wezen haar die te ontzeggen. Wij meenden haar een woord van geluk- wensching niet te mogen onthouden, wijl zij een eerste voorbeeld heeft gegeven, dat, naar wij hopen, anderen tot navolging zal aan moedigen. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van het Departement der Maatschappij Tot IN ut vau 't Algemeen" is tot bestuurslid gekozen de heer dr A. W. Van Campen. Door den voorzitter werd meêgedeeld, dat de eerst volgende leesvergadering in Jauuari zal plaats hebben, waarop als spreker de heer Joh. Gram uit 's-Hage zal optreden, tsrwijl in Februari de heer Stuart, uit Alkmaar, zich zal deen hooren. Op de leesvergadering, in Maart te honden, zullen eenige leden van het Departe ment voordrachten houden. Te 's-Hage is een gerucht in omloop, dat de regeering in het begin van het vol gende jaar bij de Kamers een voorstel zal indienen tot grondwetsherziening. Dit zal hoofdzakelijk betrekking hebben op de kies bevoegdheid, en bij de nieuwe wet zal voorge steld worden, om ook als maatstaf voor kies bevoegdheid de capaciteiten iu aanmerking te nemen. Het voorgevoel van den heer Kappeyne neergelegd in zjjne woorden, bij de eerste ontmoeiing gesproken: n. 1. dat het niet gra cieus zou zijn te onderzoeken of onder die betuigingen van welwillendheid zich niet tus- schenbeide eene kleine aankondiging liet zien, dat de welwillendheid wel een in geheel iets anders zou kunnen overgaan, is gebleken niet ongegrond te zijn. Maar wie kon ook anders verwachten In ons artikel daarover hebhen wij reeds onzen afschuw over die allervrien delijkste verzekeringen te kennen gegeveD, om dat wij ook al te goed begrepen, hoe er een adder verscholen lag in 'tgras. Eu die adder kon niet lang verborgen blijven. De houding der tegenstanders bij de behandeling van do kiestabel heeft ten duidelijkste bewezen, dat hun eerste handelwijze niet meer was dan eene oratio pro domo, maar toch verheugen wij ods er over, dat hij de joDgste discussiën er van beide zijden duidelijker is gesprokeu, dan on der al die vriendschapsbetuigingen mogelijk was. De lucht wordt thans zuiver. De hee ren van de linkerzijde hebban front gemaakt zjj stelden zich Donderdag voor hunne begin selen op de bres en de Minister verklaarde, dat hjj niet uit zucht tot zelfbehoud steun zou zoeken daar, waar men wel diensten zou willen bewijzen, doch ze te duur betaald zou willen hebben. Per Telegraaf meldt men ons uit 's-Hage, dat, naar men verneemt, de heer Van Rees zjjn ontslag gevraagd heelt als vice-president van den Raad van Indië. Hij is voornemens in het voorjaar naar Nederland terug te keeren. Hoedekenskerke. Een op de vorige vergadering van den gemeenteraad wegens sta king der stemmen aangehouden voorstel, om den hoofdonderwijzer eene gratificatie toe te leggen, werd Donderdag met 4 tegen 1 stesa aangenomen. Het bedrag daarvan werd echter niet bepaald en afhankelijk gesteld van het batig saldo op de rekening van het loopende dienstjaar.Tevens werd besloten, dit jaar geene nieuwjaars-collecten vanwege den gemeenteraad te doen plaats hebben, doch onmiddellijk na de vergadering vereenigden zich eenige aanwe zigen, om eene oproeping te richten tot de burgerij, teneinde uit haar midden eene com missie te benoemen, belast met de zorg voor het inzamelen en verdeelen van de nieuwjaars giften. Die oproeping geldt echter niet de zuster-gemeente Kwadendamme, waar, blijkens de ervaring, veel meer behoefte is eu veel minder gegeven wordt dan hier. Naar de Z.Zeesche N.-B. verneemt, zal vermoedelijk het beroemde „Florentijner Quar tet" van Jean Becker, in Januari a. s. zich te Zierikzee doen hooren, als het óok Mid delburg zal kunnen bezoeken. Misschien een gunstige gelegengeid om ook te Goes dit kunstgenot te smaken. Naar men uit den Haag aan het U D. bericht, heeft de tegenwoordige Minister van Oorlog, de heer De Roo Van Alderwerelt, aan de koninklijke vereeniging van gepensioneer de officieren uit eigen fondsen een jaarljjk- sche bijdrage van 2000 toegezegd. De besturen der spoorwegmaatschappijen in ons land hebben gezamenlijk besloten na den 31 Desember e. k. geen teruggaven meer te verleenen, noch voor locale, noch voor recht- streeksche biljetten en retourbiljetten, die ten gevolge van omstaudigheden, onafhankelijk van de spoorwegdiensten, ongebruikt zjjn gebleven. Het Vaderland verneemt, dat de directie van het Nederlandsche Tooneel" onderhande lingen heeft aangekuoopt met mej. Elisa Baart, teneinde met haar een overeenkomst te sluiten. Als vervolg op hetgeen we in ons vorig nommer reeds meedeeld en omtrent de te Am sterdam gehouden veiling van de boeken, na- gelateu door den uitgever P. Van Santen, te Leiden, dieue, dat voor ruim f 78,000 aan boeken is verhandeldo. a. werd voor het restant exx. van Jules Verne's werken en 't recht tot voortzetting dier fraaie reeks jongensboeken door den uitgever Jac. G. Robbers, te Rot terdam, ruim 2 ƒ200 betaald. Door de wed. G. Smit, onlangs te Heilo overleden, is 5000 gelegateerd aan de Prins Hendrik -stichting (voor bejaarde zeelieden) te Egmond aan Zee. STATEN-GlifiN GHAAL- EERSTE KAMER. PER TELEGRAAF. Ju de heden gehoudeu zit ting zijn hij de behandeling der Slaatsbegrooting geene algemeene beraadslagingen gevoerd. Hoofdstukken 1 en 2 zijn unaniem aangenomen. Bij hoofdstuk Bui- tenlandsche Ziken heval de heer Pincoffs de bescher ming van den Nederlandscben handel in Liberia aan. De Minister beloofde een onderzoek te zullen doen ins'elien. Ook dat hoofdstuk werd daarop unaniem aangenomen evenals hoofdstuk Justitie, nadat de Minister verzekerde, dat er overleg zou gepleegd worden met den Minister van Binnentandsche Za- keu over de regeling van het beheer der kerkelyke goederen. Eene voorziening der vervalsching van levens middelen zou door h»(D afzonderlijk behaudeld wor den. Bij hoofdstuk Binnenlandsche Zaken wees de Minister op de noodzakelijkheid der verbetering in de administratieve wetgeving. Herziening der genees kundige wetten, wat de bevoegdheid tot uitoefe ning der geneeskundige praktijk bstreft, was noodig. Wat de uitvoering der wet op het hooger ondsrwgs be treft, herhaalde de Minister zijne vroegere verklarin gen. Alvorens geld voor materieele hu.pmiddelen aan- tevragen zou hij Curatoren hooren. Dit hoofdstuk is ook met algemeene stemmen aaugeuomen. Hoofdstuk Mariue is vervolgens unaniem aangenomen evenals hoofdstuk Nationale Schuld, nadat de Minister van Financiën verklaard had het denkbeeld van eigen uitgifte door den staat van certificaten Nationale Schuld te zullen overwegen en voorshands wel practicabd te achten. By hoofdstuk Financiën verklaarde de Minis ter tegenover den heer Van Foorthu ijzen, dat bij deu Minister niet vast staat het denkbeeld, dat eene in komstenbelasting in Nederland onvermijdelijk zou zjjn. Evenredige verdeeling der lasten moet op den voor grond staan. Ook dit hoofdstuk is daarop, evenals de Vesting-begrootiug en het hoofdstuk Oorlog na korte discussiën, unaniem aangenomen. Morgen voort zetting. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd de behande ling der Kiestabel voortgezet. De heeren Fan Nispen en Lambrechts hebben op d 'Zelfde gronden als Woensdag werden aangevoerd het. ontwerp heslreden. De Mi nister van Binnenl. Zaken verdedigde het ontwerp, gebaseerd als het was op de laatste kiestabel van den heer Heemskerk. De door hem gebrachte wjj- ziging was alleen noodig, omdat de Minister het ge tal leden, in overeenstemming met de bevolking, met zes wilde vermeerderen en omdat hij in het ewich- tig beginsel van enkele of dubbele districten thans geene wijziging wilde brengen. Ziedaar de leidende gedachte. Achtereenvolgens bestreed hij de bezwaren, tegen de indeeling ingebracht en wees hjj bjj het dis trict Zevenbergen erop, dat het in strijd zou zijn met de vrijzinnige staatsinstellingen om van gods dienstige belijdenis staatkundige rechten afbankeljjk le stellen. Van overhaasting kan men hem niet be schuldigen; hjj protesteeide tegen de uitdrukking, dat de Kamer niet zou uitdrukken de vrije uiting van het kiezersvolk, De Regeering zag in de Kamer wel degelijk de wettige uitdrukking van het kiezersvolk; moeieljjke oogenblikken zouden voor de Regeering kunnen komen als de taktiek gevolgd wordt dat een deel der Kamer uit politieken hartstocht zjjn eigene overtuiging prijs geeft en zich aansluit aan da over zijde. Geen zucht tot zelfbehoud zal de Mi nister echter steun doen zoeken daar, waar men wel diensten wil bewijzen, maar ze te duur betaald wil hebben. De heer Van der Hoeven verdedigde daarop het goed reebt der katholieke min derheid, erkende dat de geestelijkheid zich met de verkiezingen inliet, maar tevens dit deze daartoe het zelfde recht had als de schreeuwers elders. De Re geering schijnt volgens hem meegaande gehoorzaam heid van de meerderheid en stomme onderwerping van de minderheid te verwachten. De heer De Cusembroot protesteerde tegen het blijk van despotisme der Re geering dat in Nederland niet zal worden toegelaten. E=ms zal de reactie komen, zoo voorspelde hij. De heer Brouwers betoogde dat de herziening op ver keerde grondslagen rustte en dat de zuidelijke pro vinciën het meeste recht op meer zetels hidden. De heer Wintgens zeide, dat de Minister kracht had ge zocht in bijzaken, maar zich niet had verdedigd om trent de hoofdzaak. Hjj protesteerde nogmaals tegen de miskenning der residentie en zou zich aan bet debat onttrekken. l>e heer Ctreer Hooft vond, dat de Minister zich niet voldoende tegen de beschuldi ging van partijdigheid Irad verdedigd. Na verdere replieken heeft de Minister nader zieh verdedigd te genover de beschuldiging van partijJigheid en het belang uiteengezet dat juist, nu zich eene Katholieke party gevormd heeft, geene Katholieken gekozen wor den in districten met eene liberale bevolking. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten. Esu drietal amendementen op art. 1 werden ver volgens vervvorpeu. Het artikel zelf werd goedgekeurd, en de gebeele wet aangf.nomen met 45 tegen 31 stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. In den loop der zitting is ingekomen een wets ontwerp tot aanvulling van art. 16 der wet op de coöpe ratieve vereenigingen. Arror.dissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn op Donderdag 20 Decem ber 1877 de volgeude voanissen gewezen: In de zaken, behandeld den 14 December te voren, tegen 1°. H. M. R., 40 j., brugwachter te Weroeldinge, wegens diefstal van suikerpenen, veroordeeld tot 3 maanden cell, gev.str f c. e. 2o. P. V. d. V., 37 j., arbeider te Kloetinge, we gens moedwillige mishandeling, veroordeeld tot eene boete van ƒ8, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 3o. P. R., 66 j.f huishoudster te Wolfaartsdjjk, wegens diefstal, veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.- Straf c. e 4o. P. B., 47 j., particulier te Middelburg, wegens diefstal van uien, veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf c. e. 50. B. M. V., 20 j„ schippersknecht te Middelburg, wegens hoon, veroordeeld tot eene boete van 8, subs. 3 dageu gev.straf c e. 6o. J. V., 27 j., koopman te Vlissingen, wegens weigering van voeding aan een garnisaire, veroor deeld tot eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 7o. A. R., 44 j arbeider te Vlissingen, wegens diefstal van oogst, veroordeeld tot 3 maanden cell, gev.straf c e.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1