1877. Nü. 150. Donderdag 20 December. 64slc Jaargang. openbark vergadering GOES, 19 DECEMBER 1877. (v. II. Ct.) KUiNSTJXIEUWs! De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woensdag- en Vuijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afeonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COL Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAÜBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureauvan NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. die zich met 1 Januari op de CJoescIie C'ouraui ahosuteeren, otti- vangen de nu nog verschijnende nominees kosteloos. Be- VAN DEN II I» der U H 51 Si 64 IV T SO ti O K S op DONDERDAG den 20 DECEMBER 1877, des avonds te 7 uren. Goes, den 27 December 1876. De Secretaris, HARTMAN. Punten van Behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Verzoek der vereeniging „Help u Zelven" om afstand van grond in erfpacht, met advies van Burg. en VVeth. III. Uitnood'ging van den raad der gemeeute Nieuw- Leusen om ondersteuning van ee.n adres tot wijziging van art. 242 der gemeentewet. IV. Adres der hoofdonderwijzers om verhooging hunner jaarwedde. V. Adres van A. C. Boluyt om eervol ontslag als hulponderwijzer, en casu quo vervulling dir daardoor te ontstane vacature. VI. Inzending der statuten van de Blaaubeeubeurs, met daarbij gevoegd verzoek. VII. Benoeming tengevolge van periodieke aftre ding van a. de leden der commissie tot classificatie der schoolkinderen. b. de leden en den voorzitter der financiëele com missie. c. de leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen. d. twee leden vau het burgerlijk armbestuur en eene regentes van het wseshuis. t. twee leden der openbare gezondheidscommissie. een lil der commissie van toezicht voor het M. O. g. een lid der plaatselijke schoolcommissie. Wij waren hedenmorgen in de gelegen heid, om de telephon te hooren werken. Aan de Hoogere Burgerschool alhier is een dergelijk toestel gekocht, en de proeven, daarmee ge nomen, voldoen zeer goed. Op een afstand van 50 meters, van een der voorvertrekken naar de plaats, kon men duidelijk elkaar verstaan. Daarbij behoefde men slechts gewoon, doch duidelijk te spreken. Bij hard schreeuwen ver- krjjgt men zelfs geen gunstig resultaat. Het eenige bezwaar is nu nog, om voor gebouwen een klein toestel te vinden, dat gelegenheid geeft tot waarschuwing, wanneer men wil spre ken. Een telegraphisch toestel voldoet op groote afstanden aan die behoefte. Overigens is de telephon zeer eenvoudig en niet kostbaar. Naar wij vernemen hebben eenige perso nen alhier, die zich voorloopig als leden van „Eigen Hulp" hadden aangemeld, hun lidmaatschap opgezegd, aangezien van het oprichten eener Afdeeling Goes, om verschillende redenen, nog geen quaestie kan wezen. 's-Hecr Abtskcrlte. Zaterdag jl. ver miste de vrouw van C. V. alhier, bij hare tehuiskomst, een blauw baaieu vrouwenboven- rok, die even te voren, toen zij hare woning verlaten had, daarin nog aanwezig was. Het mocht den ijverigen majoor-titulair P. Ver douw van Heinken8zand, in vereeniging met den gemeente-veldwachter J. Smke en ge- adsisteerd door de Goesche politie, gelukken spoedig dat is Maandag den dief op te sporen, zijnde zekere A. O., woonachtig te Goes. Genoemde majoor haalde den rok uit den welput achter het buis van den verdach te, die daarna dan ook bekende hem te hebben ontvreemd. Naar de M. Ct. verneemt heeft het be stuur der afdeeling Middelburg vau de ver eeniging Volksonderwijs" zich tot den ge meenteraad aldaar gewend met het verzoek, dat van gemeentewege een herhalingsschool moga opgericht worden. Het bestuur van den polder de „Vier bannen" in Duiveland heefr, aanbesteed de b'veririg en inwerkingstelling eener stoomma chine met centiifigaalpomp, voor f 46 796. Het werk is gegund aan de Maatschappij der ijzergieterij„De Prius van Oranje," te 's-Gravenhage. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal Maandag 31 dezer eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbinte nis in 's-Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Op 81jarigen ouderdom is in den Haag overleden de heer A. C. J. baron Schimmel- penninck Van der Oye, oud-gezant van Neder land te Berlijn. Door eenige openbare onderwijzers in ons land worden adressen onderteekend, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, het verzoek inheudende hen te ontslaan van de hun opgelegde verplichting tot het opmaken der statistieke opgaven omtrent 't schoolverzuim. De landbouwer en zijn 7jarig dochtertje te Zwolle, die in de vorige week aan worst vergiftiging zijn overleden, zijn teraardebesteld. Men heeft de lijken niet geopend. De vrouw beweert, dat de overledenen niet van de gerookte worst hebben genuttigd, maar wel zij en de overige kinderen. De geneesheer, die hen behandelde, dr. E. Lindeboomheeft in de Prov. Ov. Ct. mede- deelmg gedaan van de vermoedelijke oorzaak der vergiftiging, waaraan het volgende is ontleend: sBotulismus (worstvergiftigiDg) is eeu ziek- tevorm, die ontstaat bij mensehen teugevolge van het gebruik vau vergiftigde bestanddeelen in bloed-, lever- en rookworst. Waarschijnlijk is zij bet gevolg eener scheikundige omzetting, ontstaan in worstbestanddeelen, die oorspronke lijk afkomstig zijn van gezonde runderen eu varkeus. In zoover is zij een eigenaardige ziek- t.evorm, die in hare verschijnselen verschilt met ziekteD, ontstaan tengevolge van het gebruik van bedorvin of van zieke runderen afkomstig vleesch. Gelukkig is Botulismus een zeldzaam voor komende ziekte. In de literatuur zijn over geheel Europa slechts eenige honderden ge vallen bekend. lil het door snij waargenomen gevul schijnt de worst, althans voor een gedeelte, niet ge noegzaam gaar gekookt geweest te zijn, aan welke omstandigheid in dezen zeer waarschijnlijk de vergiftiging is toe te schrijven." Bij de gisteren te Amsterdam gehouden veiling van Fondsartikelen van wijlen deu heer P. Van Santen, te Leiden, is o. a. de koop der eerst onlangs begonnen complete uitgaaf vau Cremer's Romantische Werken gemijnd door den hser I). Noothoven Van Goor, te Leideu, voor de kapitale som van 13,500. Een eerstelinge hebben wij thans te bespre ken, eene eerstelinge, die. haar ontstaan te dan ken heeft aan den ijver en den goeden wil van een achttal liefhebbers van de kunst. Hoe dat dubbel inannenquartet ontstaan iswerd ons Maandagbij monde van den heer Poolmeijer, meegedeeld. De leden hebben met moeielijk- heden te kampen gehad zij hadden niets, kou- den o*er geene middelen beschikken maar dit prikkelde ter hun ambitie dan dat 't hun lust deed verflauwen. En de goede hulp, bun verleend, was goed aan hen besteed geweest. Maar de heer Poolmeijer verklaarde tevens, dat alles wat zij deden en wat zij dien avond zouden doen, door hen werd beschouwd als komende vau Boven, evenals de man, wiens naam zij aan hunne vereeniging hadden gegeven, had gezegd vau zijn eigen werk. En wij kunneu ons be grijpen, met hoeveel verlangen zij hunne eerste linge de wereld hebben ingezonden, die eerste vrucht van hun moedig streven; hoe zij met blijde verwachiing en vol hoop liet oordeel van het publiek wilden vernemen over hetgeen zij hebben ten gehoore gebracht. En wij, wij heeten dia eerstelinge van Ilaydn'e mannen-quartet welkom omdat zij a ui -lelijk krachtige levensteekenen draagt. Het is geen ziekelijk productje, voor welks leven men ieder oogeublik bevreesd behoeft te ziju. Integendeel, na zoo'n korten tijd te geven, wat die heeren gegeven hebben, bewijst dat zij dien tijd zeer goed hebben besteed. Zij hebben Maandagavond zeer muzikaal gezongen, en mogen hunne stemmen nu nog aan klankrijkheid missen, dit zal door meer oefening bepaald beter worden. Het programma schonk aangename afwisse ling, maar wanneer wij mochten kiezendan zouden wij aan de langzame nommers de voor keur geven. Elk nommer afzonderlijk bespreken doen wij niet, en evenmin een bepaald nommer aanwijzen. Meermalen trof ons zoowel de goede uitvoering als de lieve melodie. Wij hebben slechts een wensch voor Ilaydn, dat nl spoedig de tijd aanbreke waarop het eeue opvoering moge geven, waarvan een deel der opbrengst ten eigen bate besteed kan worden. En gaan de leden voort op den ingeslagen weg, dan zal dat tijdstip niet zoover verwijderd wezen, en de vervulling van dieu wensch zal tevens een aanleiding te meer zijn om eene ver eeniging in stand te houden, wier eerstelinge zulk een gunstig onthaal niet alleen tebeurt viel, maar dat zij ook zoo ten volle verdiende. Cher de opkomst had Haydn ook zeker geen reden tot klagen Den volgenden avond bood de schouwburg zaal weer een ander gezicht aan. De heer B ombergar uit Bremen, vroeger di recteur der zarigvereeniging alhier zou het aan gekondigde concert geven, en behalve het tal rijk aanwezige publiek bewees ook het applaus bij zijn binnentreden der zaal en bij zijn op treden hoezeer men 't op prijs stelde, dat hij onze stad nog eens bezocht. Het programma werd geopend door een aller liefst koor van Brahms 11'aldesnacht, dat door de zangvereeniging der maatschappij van toon kunst goed werd gezongen. Daarna trad de heer Bromberger op, ter uit voering van no. 2, Concert in Es-durvan Beethoven Dit stuk was oorspronkelijk bestemd voor 1 piano met begeleiding van orkest, doch dit laalste is later voor een 2de piano gearran- geird, en werd nu door den heer Samans op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Aan den concertgever gaf het volkomen gelegenheid om van zijue buitengewone kracht en vlugheid blijk te geven. Nu is 't waar, dat voor een groot deel van het publiek dergelijke muziek wel wat te hoog is, maar de echte liefhebbers zullen zeker ge noten hebben, hoewel men, om die echte klas sieke muziek goed te waardeereu, haar meermalen moet hooren. Maar al is men niet zulk een kenner, mits men slechts gevoel voor muziek hebbe, dan toch moet men getroffen worden dooi de grootsche schepping van den componist en door het talent van den heer Bromberger, die zoo uitstekend haar uitvoerde. De mannenkoren leverden daarop eene aange name afwisseling door het zingen van de be kende Gottvertrauen en Die Welt ist Dein, ook bij het vorige concert gezongen. Van de drie volgende piano-solo's werden zeker lantaisie D-moll van Mozart en Lied Ohne Worte, G dur, Op. 62 van Mendelssohn op de pianino gespeeld, omdat die stukken zangrijker ziju dan de daar- opgevolgde Ballade van Chopin. De klank der pianino, die heerlijk was, pastte bij die stuk ken beter dan die van de vleugel-piano, welke meer is afgespeeld en harder, sterker tonen Iaat hooren. Na de pauze werd ons door de muziek van Liszt een korte schets geleverd van Tasso's per soon. Eerst ruischte ons in zachte, weemoedige tonen diens lijden tegen, om later in krachtige triumfeerende aecoorden ons te doen hooren diens verheerlijking door ziju volk. En hoe prach tig was de uitvoering! Uitmuntend speelde de heer Bromberger, maar ook de heer Samans mogen wij niet vergeten, al doet het publiek 't bij zulke gelegenheden zoo licht waar het de uitvoering van die effectvolle compositie geldt. Al hadden wij dien avond dit alleen gehoord, wij zouden er dankbaar voor zijn geweest. Maar wij hoorden nog zooveel schoons, en wij kouden nog zooveel bewonderen! Van no. 7 van het programma voldeden ons en wij ge- looven 't grootste deel van 't publiek destuk ken van Schumann 't meest, en van die drie het Schlummerlied niet het minst, want op welk eene wijze werden zij gespeeld! Fijn geacheveerd, vol gevoel, voerde de heer Bromberger die stuk ken uit; alles rond zich vergetende, speelde hij heerlijk schoon. En wat wij onlangs uit de „Bremer Nachrichtenovernamen omtrent zijn muzikaal geheugen, moeten wij ten volle beamen. Minder voldeed ons de Ungaiischer Tanz van Brahms, even als het nommer, dat door den concertgever, na het langdurig applaus aan het slot van den avond, tot toegift werd gegeven. Die twee nommers herinneren wij ons op een concert alhier te hebben hooren uitvoeren als qua're-mains. Toen voldeden zij oneindig beter, en volgens het Dinsdagavond gehoorde schijnen zij, bij de uitvoering voor twee handen, onover komelijke moeielijkheden aantebieden, waardoor zij geen aangenaam effect maken. Was 't daarna de beurt van 't vrouwenkoor der Zangvereenigingom Ave Maria te zingen, door onverwachte omstandigheden kon dit niet gebeuren en was het mannenkoor zoo bereid willig het Abendlied van Zöllnir ten beste te geven. Voor die bereidwilligheid verdienen de heeren lof, en het onverwachte der uitvoering mag ons doen instemmen met de goedkeuring van 't publiek. En tot slot van den avond boden de drie laatste stukjes Waldesrauschen, Norwegischer Uoch- zeitszug en Valse Caprice den heer Bromberger nog eens gelegenheid zijne bekwaamheden ten toon te spreiden. Vooral het tweede, van Grieg, trof ons door zijn zeer eigenaardig karakter. Al was het concert wat later afgeloopen dan wij hier gewoon zijn, niet velen zullen zich daarover beklaagd hebben. Wij tenminste niet en de enkelen, die zelfs hun geduld niet kon den bedwingen, konden gelukkig niet genoeg stoornis teweeg brengen om ons genot te be derven. Dat ook op dit concert sommigen wel weer wat minder praatlu=tig hadden mogen zijn, behoeft zeker niet vermeld te worden. Overigens was 't een avond, rijk aan genot. De heer Brom berger heeft den naam, die hem vooraf is ge gaan gehandhaafd. Slechts door langdurige en volhardende studie kan men een techniek verkrijgen, als waarover hij beschikken kan. Hij moet zich dan ook, naar wij vernemen, tegen woordig uitsluitend op 't pianospel toeleggen. Met alle virtuozen heeft hij echter dit gemeen, dat hij vaak te hard aanslaat, een gebrek, dat wel licht voortkomt uit het onbewust overschrijden van de grenzen der krachtsontwikkeling. Ook de zangvereeniging, en vooral den heer Samans, brengen wij een woord van dank voor hun belangelooze en goede hulp, dien a-. ond verleend. Maandagavond trad mejuffrouw Elize Baart op als „artiste dramatique" in het lokaal Fras- eati te Amsterdam. De opkomst van het publiek was, door welke oorzaak dan ook, zeer ge ring. Het Nieuws van den Dag schrijft over haar Mejuffrouw Baart droeg eerst da Ophelia uit Hamlet voor, na den loop van dit drvma in korte trekken geschetst te hebben. Vervolgena

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1