Vergroot, maar ook verbeterd? i OFFICIEELS MEDEDEELDEN. GOES, 17 DECEMBER 1877. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Coktgenë. Vrijdag hield de heer A. F. Marlet, in de heiberg van J. üe Keijzer alhier, zijne eerste voordracht. Een groot aantal leden was opgekom-n. Na door den voorzitter der afdeeling, den heer Bijbau een hartelijk woord van welkom te zij n toegesproken, toonde spreker aan, dat de landbouwer naast zijne praktijk ook de theorie moest te baat nemen, om daardoor meer op de hoogte te komen van alles, wat de landbouw en veeteelt kan bevorderen. BUiTENLANDSCH OVERZICHT. II. Slot De quaestie van enkelvoudige of dubbele kies districten het groote struikelblok van den heer Heemskerk heeft de heer Kappegne thans geheel vermeden, door in de plaats der twee enkelvoudige districten Winschoten en Goes, die tot dubbele worden gemaakt, twee nieuwe enkelvoudige te scheppen, n. 1. Hilver sum en Zevenbergen. De verhouding tusschen die twee categorieën blijft dus nagenoeg onver anderd. Wij kunnen ons onthouden van het beoordeelen der wijzigingen, die niet in ver band tot onze omgeving staan. In de afdeelingen der Kamer werden ver schillende bezwaren tegen de vorming van het nieuwe district Goes aangevoerd. Sommigen wilden 't enkel laten, en daarnevens een enkel district Bergen-op-Zoom vestigen, met bijvoeging der gemeenten uit Staats-Vlaanderen. Anderen wilden ons bij Middelburg voegen, en Tholen, St. Philipsland, Bergen op-Zoom en Staats-Vlaan deren tot een district vormen. Op al die bezwaren antwoordt de Minister z/Het district Middelburg, zal vau zijne over bevolking partij getrokken worden, moet het land van Hulst afstaan, en dit past even goed bij Zuid-Beveland als bij Walcheren, Tholen is het verkieslijk met Goes vereenigd te laten en Goes en Bergen-op-Zoom kunnen vooral tegen woordig zeer goed te zamen gevoegd worden. Het verdient dus meer aanbeveling Goes te verheffen tot een dubbel district dan Goes te splitsen en twee enkelvoudige te scheppen: een verminkt Goes en een te zamen geraapt Bergen- op-Zoom. De partijberekening, welke uitvindt dat twee enkelvoudige districten, die, gescheiden, afgevaardigden zouden kiezen van dezelfde of gelijksoortige kleur, vereenigd afgevaardigden zullen benoemen van de tegenovergestelde rich ting, is voor des Ministers verstand te diepzinnig." Reeds bij de rechterlijke organisatie hebben wij beweerd, dat het land van Hulst in ons arrondissement moest blijven, en dit evengoed kon geschieden als eene vereeniging met Middel burg. Ook bij deze quaestie behoeven wij dus ons gevoelen daarover niet te herhalen. Dat Goes een dubbel district wordt, kan voor ons niet anders dan reden tot tevredenheid geven nu mochten wij slechts eenmaal om de vier jaren van ons gevoelen zij 't dan ook voor de libe ralen slechts bij wijze van protest blijk geven, terwijl bij belangrijke quaestien, zooals in den afgeloopen zomer, ons het zwijgen was opgelegd. Daarom verheugen wij ons over onze verdub beling, en over het behoud van ons eigen dis trict. Dat nu een en ander slechts verkregen wordt door bijvoeging van Bergen-op-Zoom kan voor ons geen reden tot vreugde zijn. Voor de liberale beginselen verwachten wij van die bijvoeging, zoomin als van Staats-Vlaan- dtren, eenige verbetering. Voor 1864 vormden de gemeenten Hontenisse en üssenisse ook een deel van ons district. Toen de katholieken destijds nog bij de liberalen zich aansloten, omdat zij van hen de verwezenlijking hunner liefste wenschen, o. a de instelling der Bis schoppelijke hiërarchie, hoopten te verkrijgen en ook verkregen, mochten wij een liberaal afvaardigen n. 1. den heer P. J. Bachiene, die echter ook door zijne bekendheid aan den over kant, waar hij woonde, zeker de gewenschte persoon was. Daarna werden echter de conservatieve hee- ren Van Deinse en Van Diggelen afgevaardigd, zoodat op dien grond voor ons achteruitgang was te bespeuren, die zeker in deze dagen eer verergerd dan verbeterd zal wezen. Eerst bij Koninklijk besluit van 22 April 1864 wer den Hontenisse en Ossenisse ons ontnomen, en vaardigde toen ons district den heer De Laat de Kanter af, maar na dien tijd moesten wij ervaren, hoe voor het liberalisme ons district steeds verloren was Op de vraag dus, of ons district verbeterd zal worden, moeten wij op grond der ervaring, in de laatste dagen van de vereeniging met Hontenisse en Ossenisse opgedaan, en met 't oog op de veranderde houding der katholieken, die ook in Bergen op Zoom de overhand hebben, een bepaald ontkennend antwoord geven. Wij scharen ons daarbij geheel aan de zijde van den Minister, waar hij de berekening van de tegen standers eene opvatting noemt, die boven zijn begrip gaat. Eene andere indeeling aangeven zullen wij niet wijl dit niets baten zou. Het eenige, wat wij kunnen, is hopen, dat de indeeling, die in onze oogen ten nadeele van onze beginselen zal uitvallen, aan een ander district op dat punt ten goede komen mag. Toch dringen wij bij de liberalen in het nieuw te vormen district aan op aaneensluiting en krachtsontwikkeling. Bij de eerste verkiezing dienen alle liberale mannen op hun post te wezen. Wij kunnen dan leeren, hoe groot onze kracht is, en daarnaar onze houding voor 't vervolg bepalen. Sedert de overmaking op den 24-ten No vember jl„ is bij het Departement van Koloniën, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, ontvangen een bedrag van ƒ10,289. In velband hier mede wordt een bedrag van 10,3.0 ter beschikking van den Gouverneur dier kolonie gesteld. Hansweert. De alhier bestaande rede rijkerskamer De Vriendenkring" zal op Don derdag den 27 December a. s. eene opvoering geven in de z sal van het koffiehuis van den heer L Luyk. Een paar blijspelen en eenige luimige voordrachten, afgewisseld door muziek, zullen het programma uitmaken. Yerselte. Door de Brandwaarborgmaat schappij, opgericht te Loenen aan de Vecht, gevestigd te Amsterdam, is aan den brand meester alhier ter hand gesteld eene som van f 30 als gratificatie aan de spuitgasten dezer gemeente, voor hulpbetoon bij de op den 4 dezer bij A. Wisse plaats gehad hebbenden brand. Ook aan de brandweer te Schore is eene gra tificatie van 15 toegekend. Cortgeue, 16 December. De zeedijk van den Thoornpolder is nu zoover hersteld, dat thans, maar ook eerst tham, kan gezegd wor den, dat de polder geheel buiten gevaar is. De naar binnen overgehaalde dijk is over de volle lengte tot ver boven stermvloedshoogte opgetrokken, het buitenbeloop met rijsbeslag tot aan de kruin bezet en de aansluitingen aan den ouden dijk voltooid. Gelijktijdig is de inlaagdijk door den arbeid van honderden aardewerkers over de volle lengte tot eene reeds belangrijke hoogte opgetrokken. Wisseltes'ke (Noord-Beveland). In het begin der vorige week had alhier een droevig ongeluk plaats. De 17jarige zoon van den land bouwer D. R. had het ongeluk van een zoo genaamd dilt in de schuur te vallen met het droevig gevolg, dat hij een paar dagen later aan de gevolgen is overleden! Blijkens het derde jaarverslag der Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, is het ledental in het afgeloopen jaar van 249 tot 284 g klommen. Het geheele leden tal der Maatschappij is 502 en het getal be gunstigers 394. Aan giften werd ontvangen 1022,25, sinds de oprichting in 't geheel 4499,93. Te Dockum is een tijdelijk gesticht geopend, waarin de weezen worden opgenomen tot zóólang zij ergens geplaatst kunnen worden. De Maat schappij heeft 43 weezen ter opvoeding ge plaatst; de comités te zamen 10. In Zeeland zijn leden te Baarland, Heinkens- zand, Hoedekenskerke, Middelburg, Scherpenis3e, Tholen, en Waarde; begunstigers te Baarland, Bruinisse, Ouwerkerk, Middelburg, Scherpenisse, Schore, Tholen en Zierikzee. Het Bestuur der Maatsch. bestaat uit de heerenMr. ff7. W. Van Lennep, dr. B. J. Tideman, Alexander Daniels en N. W. Schelte- ma Ez. Blijkens het verslag over 1876, door den Raad van toezicht op de spoorweg-diensten in ons land aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken uitgebracht, zijn in dat jaar gedood: reizigers, niemand beambten en bedienden der maatschappijen 10, en personen die zich op den weg bevonden 12. Dat is te zamen 22, en wel zonder eenig reiziger. Er worden gewond reizigers, door den dienst 2 en door eigen schuld 1 beambten en be dienden der maatschappijen 17, en personen die zich op den weg bevonden 3. Dat is te zamen 23. Alles te zamen alzoo 45 ongelukken (22 doo- den en 23 gewonden) waaronder slechts 2 rei zigers gewond, en wel op den Centraal-spoorweg. Yan de 45 persoonlijke ongelukken hadden plaats 20 op de Staatsspoorwegen en 7 op den Hollandscben spoorweg. Met betrekking tot de reizigers bestaat er dus alleszins reden tot tevredenheid, ook in verge lijking tot het buitenland. In strijd met't bericht, dat reeds f 2,000 aan bronzen centen ter verspreiding is afgeleverd, zegt de Haarl. Ct., dat de nieuwe geldstuk ken niet voor Maart 1878 in omloop zullen werden gebracht. keïïkëljjkë zaken""onderwijs" Bedankt voor het beroep Daar Nisse door ds, J. P. P. Clinge Doorenhos, pred. te Rijssen. De heer A. Godschalk, bisschop van Imeria i. p. i., vicaris-capitularis van het bisdom van 's-Bosch is door den Paus benoemd tot bisschop van 's-Bosch. Door foutieve opgaaf zijn er in den door ons Vrijdag vermelden uitslag der aanbesteding namens den heer F. Belpaire gehouden, een paar onjuistheden voorgekomen, die wij ons haasten te herstellen. Onder de inschrijvers kwamen ook de navolgende beeren voor, wier inschrijvingen volgens de nu achter hun naam vermelde som gewijzigd moeten worden: Ie Perceel. Laban te Yerseke f 7124, Bavekoo te Kruiuingen 6100, B. Den Exter van den Brink te Krabbendijke 5950. Daarbij moet de naam van J. Olberts veranderd worden in Solberts, te 3t.-Maar- tensdijk. 2e Perceel. Laban te Yerseke 1355. LANDBOUW VEETEELT. Woleaartsdijk. Was het ji. Woensdagnamiddag, niet alleen voor de leden der Vereeniging, maar vooral voor hunne medegebrachte vrouwen, eene te leurstelling, toen in de talrijke bijeenkomst door een telegram de tijding inkwam, dat de heer i/aWef van wege stoornis in de overvaart op den gestelden tijd onmogelijk hier tegenwoordig kou zijn, die teleur stelling heeft echter niet nadeelig gewerkt op eene vernieuwde opkomst, welke nu op Vrijdagnamiddag te 2 uren bepaald w as. Integendeel, zoowel door leden als niet-ledeu, zelfs van verwijderde gemeenten, en inzonderheid door een vrij talrijke vrouwenschaar, werd nu de welingerichte vergader-vaal geheel gevuld, en in gespannen verwachting werd de geëerde spre ker, van Corlgene overkomende, ingewacht. Al aan stonds, na door den secretaris op gepaste wijze te aijn ingeleid, ving. hij zijne voordracht over de zui velbereiding aan, eo slaagde hij erin om de aandacht der hoorders, en vooral zijner hoorderessen, als daarbij hoofdzakelijk belang hebbende, alleszins te boeien. Iu de eeiste afdeeling schetste hij met zijne eigen aardige helderheid, hoe de opvoeding vau het jonge rundvee de grootste zorg vereiseht, inzonderheid van de vrouwen, en knoopte zulks, n t de pauze, in de tweede afdeeling geleidelijk aan bij het bespreken van eene doelmatige boterbereiding, waaruit een tal van leeringen waren op te zamelen. Niet genoeg was het, dat de spreker in ent derde afdeeliug nog aan veler verlangen voldeed, met belangrijke wenken te geven over het houden van hoenders eu over de verzorging van het varken, ook het vrouwelijk per soneel uitte eenparig nog tene begeerte, waaraan al mede hoogst welwillend voldaan werd, door voorde vierde maal op te treden, en uit zijnen rijkeu schat van keunis aan te toonen hoe het melkvee behoort ge voederd te worden, om niet alleen veel- maar deugd zame tnelk te geven. Bij gepaste dankbetuiging voor al de leerrijke wenken, welke de spreker ten beste gegeven had, en hartelijke toejuiching voor zijne zoo innemende voordracht, giug de vergaderde menigte, ten hoogste voldaan, uiteen, in het vooruitzicht vau den heer Marlet nog driemaal in dit win terseizoen te zullen mogen hooien, van weike an dermaal eene beurt zal bestemd worden voor een onderwerp, waarbij het vrouwelijk personeel dan op nieuw in haar belang wenscht tegenwoordig te zijn. De Landb. Ct. verneemt met bijzonder genoe gen, dat de collectieve inzending, die onzen landbouw op de wereldtentoonstelling te Parijs vertegenwoordi gen zal, alle kans heeft om uitmuntend te slagen, wat bijv. zekerlijk het geval zijn zal metdeafdee- ling „vlas." Een aanzienlijk aantal belangrijke mon sters is toegezegd, wat nog steeds toeneemt. Ieder, die in het bezit is van iets goeds, heeft bovendien alsnog gelegenheid om het aan den Secretaris der commissie, den heer P. F. L. Waldeck, te Loos duinen, op te geven eu op die wijze aan het groote doel mede te werkenonze landbouwproducten de te Parijs een goed figuur te laten maken. STATEN-GÜN KK EERSTE KAMER. Bij de Kamer zijn ingekomen de ontwerpen begrooting, door de Tweede Kamer aangenomen; zij zijn verzonden naar de afdeelingen, die zich na afloop der zitting daarmpde zullen bezighouden. Het eindverslag is uitgebracht over het ontwerp, houdende wettelijke voorzieningen omtrent het Mi nisterie van Waterstaat enz. Het grondwettig bezwaar tegen het niet vooraf hooren van den Raad van State bij de instelling van dat nieuwe Departement vond bij de leden der Kamer, die aan het onderzoek in de afdeelingen medewerkten, geen weerklank. Vrij algemeen gaven de leden hun instemming te kennen met het denk beeld van splitsing van het Ministerie vau Binnen landsehe Zaken. De bezwaren van leden tegen de instelling van een nieuw Departement waren hoofd zakelijk van financiëelen aard. De Minister van Koloniën zegt in zijn antwoord op het verslag over de voorgedragen aanvulling van het Regeeringsreglement in Ned. Indtë, dat het geheel in zijn bedoeling ligt, om, overeenkomstig den wensch der Tweede Kamer, het lichtvaardig vsrleenen of verlengen van verlof buiten Ned. Indië, zooveel mogelijk tegen te gaan, PER TELEGRAAF. De comcnissiën van rappor teurs hebben hunne eindverslagen uitgebracht over hoofdstukken II tot en met VIII der staatsbegrooting voor 1878. De dag der beraadslagingen zal nader worden bepaald; hedenmiddag te 4 uren was er wederom zitting. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de ont werpen hoofdstuk 9 der Staatsbegrooting voor 1878. Deze zijn verzonden naar de afdeelingen. De beraad slagingen over bet ontwerp, houdende voorzieningen omtrent het nieuwe ministerie van Waterstaat is be paald op morgen ochtend te 11 uren. TWEEDE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting is ingekomen een ontwerp, houdende bepaling van een nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noordzeekanaal en uitstel van terugbetaling van de door den Staat aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ter leen verstrekte gelden. De termijn van voltooiing wordt gesteld op 1 October 1878. De ongunstige weersgesteldheid ge durende 1877 heeft reeds vrees doen ontstaan, dat het vertrouwen op eene tijdige voltooiing teleurge steld zou worden. Behoudens eenige kleine gebreken voldoet het Noordzeekanaal aan de in de concessie j gegeven voorschriften. Ten opzichte der haven van IJmuiden kan worden aangenomen, dat geval van overmacht bestaat en uitstel der oplevering van de haven wordt gewettigd. De Kamer beeft de behandeling der spoorwegbe- grooting voortgezet. Een amendement vau den heer Corner Hooft, om de posten voor de brug over de Merwede in de lijn DordtEist pro memorie uitte trekken, is verworpen met 54 tegen 3 stemmen, nadat de Minister had medegedeeld dat met primo Maart de Hollandsche Spoorwegmaatschappij een millioen aan den Stat zou betalen, op afrekening der verschuldigde helft van de kosten van den bouw van het gemeenschappelijk station te Rotterdam. Ook werd verworpen, met 30 tegen 28 stemmen, het amendement van den heer Fan den Berch t an Heemstede, om de kosten voor de brug over deu Neder-Rijn, in de lijn AmersfoortNijmegen, naar de onvoorziene uitgaven over te brengen. Het ar tikel zelf werd aangenomen met 33 tegen 25 stemmen. De overige amendementen van den heer Corner Hooft werden ingetrokken. De geheele spoorweg- begrooting is daarr.a aangenomen met 52 tegen 1 stem. Lie behandeling der begrooting Waterstaat werd voortgezet. Bij artikel 104 keurden de heeren Bor- gesius, Pan Belden en Pan der Loef den post „contract met de stoomvaartmaatschappij „Zeeiand" sterk af. De heer Pan der Loef stelde een motie voor, verkla rende dat het contract niet had moeten gesloten worden, zonder wettelijke vaststelling der daaraan verbonden uitgav;n. PER TELEGRAAF. Iu ds heden gehouden zitting is het nieuw benoemde lid, de beer Pan der Feltz, toe gelaten. Daarna zijn de beiaadslagingen voortgezet over de motie- Van der Loeff in zake de maatschappij Zeeland, en luidende: De Kamer, van oordeel dat de overeenkomst, cp 3 October 187 8 met de vennootschap „Zeeland"getroffen, niet had behooren te zijn geslotenzonder dat wette lijke vaststelling der aan die overeenkomst verbondene uitgaven uitdrukkelijk voorbehouden of voorafgegaan ware, gaat over tot de orde van den dag." De heer Wintgens kan in algemeeneu zin de strekking der motie beamen, maar wenschte, met 't oog op de ge volgen en daar de geldelijke verantwoordelijkheid der Ministers niet geregeld is, de motie in algemeener bewoordingen vervat te zien. De heeren Haffmans en Van Heukelom bestrijden de motie als doel- en nutte loos, daar ze den afgetreden Minister niet kan treffen. De heer Gratama wenscht terugneming van den hegrootingspost. De Minister van Waterstaat verdedigt het contract in het belang van den postdienst. De contre-prestatiën, der Maatschappij gesteld waren zeer gewichtig. Mocht de Maatschappij vóór den aan vang van den zomerdienst het contract niet kunnen nakomen, dan is de Minister voor intrekking daarvan. Na verwerping met 48 tegen 15 stemmen van de motie- Wintgens, voorstellende algemeener omschrijving in beginsel, is de motie- Van der I-oeff aangenomen met 43 tegen 21 stemmen. De heer Van Delden stelde daarop voor art. 104 te verminderen met f 111,000, om het contract met de Maatschappij „Zeeland" te kunnen laten herzien door de regeering en den post in 't voorjaar op nieuw bij suppletoire begrooting ie laten voorstellen. Na bespreking en bestrijding door den Minister, die ver klaarde dat uitstel tot geen ander contract zou kunnen leiden, is dit amendement verworpen met 44 tegen 23 stemmen en dus de post voor postverbinding met Engeland bekrachtigd. Het geheele hoofdstuk Wa terstaat is daarop aangenomen met 64 tegen 1 stem. Morgen is hoofdstuk Koloniën aan de orde. Met 41 legea 26 stemmen is besloten de kiestabel te be handelen vóór het Kerstreces. Het officiëele orgaan in FRANKRIJK heeft thans bevestigd, dat het Ministerie, zooals wij 't in ons vorig nommer meedeelden, is opgetreden. Maar schalk Mac-Mahon heeft aan den Senaat en de Kamer van afgevaarden een boodschap gezonden, die in Parijs is aangeplakt, en waarin o. a. het volgende wordt gezegd: De verkiezingen van den 14 October getuigen on miskenbaar, dat het land vertrouwen stelt in de repu- blikein9che instellingen. Om aan de regelen van bet parlementair stelsel te gehoorzamen is een Ministerie gevormd uit maunen, die besloten zijn de republikein- sche instellingen te verdedigen. Het belang des lands vordert, dat de crisis wordt verzacht en dat zij niet terugkeert. De uitoefeniug van het rocht tot ontbinding is alleen een middel om ten slotte den rechter in hoogste instantie in te roepen; dit recht mag niet regeeringsbeginsel worden. De constitutie van 1875 grondvestte de parlementaire republiek; ter wijl zij mijn onverantwoordelijkheid als beginsel aannam, maakte zij de Ministers ieder voor zich solidair ver- antwoordelijk. Het einde van de crisis zal het uit gangspunt zjjn voor een nieuw tijdperk van voorspoed. De overeenstemming tusschen Senaat en Kamer, welke voortaan de zekerheid geeft, dat zij op regelmatige wijze haar mandaat, totdat het afloopt, zal vervullen, zal de gelegenheid geven om groote werken op het ge bied der wetgeving tot stand te brengen. Laten wij bij het openen der algemeene tentoonstelling aan de wereld een nieuw getuigenis geven van de levenskracht Van ons land, dat altijd door arbeid en spaarzaamheid nieuwe kracht verkrijgt en dat een diepe gehechtheid gevoelt voor de handhaving der orde eu voor de vrijheid. In Kamer en Senaat werd die boodschap luide toegejuicht, hoewel de uiterste linkerzijde van eerst genoemde niet ondubbelzinnig met de wijziging is ingenomen. Dat Frankrijk nu tot kalmte is terug gekeerd, kan men begrijpen, maar toch is de front verandering van zijn president on9 te plotseling ge schied. Verheugen wij ons dus over de wending, die de zaken genomen hebben, toch blijven wij met eenig wantrouwen de toekomst afwachten. Het volgende gewichtige nieuws is de nota, door TURKIJE tot de mogendheden gericht. In die nota, waarvan wij Zaterdag onzen lezers in de stad per bulletins kennis gaven, verklaart de

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2