1877. N°. 148. Zaterdag 15 Deeeinber. Vergroot, maar ook verbeterd OFFICIEELE MEDEDEELDEN. GOES, 14 DECEMBER 1877. GOESUHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.,! Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich met 1 Januari op de Qoe&che Courant atoouneeren, ont vangen de nu nog verschijnende nommers kosteloos. i. Reeds geruimeu tijd moest het aantal leden der Tweede Kamer vermeerderd zijn. Het tegenwoor dig aantal is ongrondwettig, en ieder was over tuigd, dat zulk een toestand niet langer mocht voortduren. Zooals op dit oogenblik de Ver tegenwoordiging is samengesteld is het een feit, dat een deel der bevolkiug van ons land zich niet heeft kunnen laten vertegenwoordigen op eene wijze, zooals de grondwet eischt. De vorige Minister v. Binn. Zaken, de heer Heemskerkheeft zich op verschillende wijzen van het vervullen der taak om daarin te voorzien, willen kwijten In het begin van dit jaar zond hij bij de Kamer in eene wijziging van de geheele kieswet. Hij stelde bij de wijziging van een kiestabel tevens eene verandering in den census voor, en nam als regel voor de eerste enkelvoudige kiesdistricten aan. Behalve voor Amsterdam, Rotterdam, 's-Hage en Utrecht zou het gansche rijk in enkelvou dige districten worden verdeeld. Tegen dat be ginsel rees bij de meerderheid der Kamer groot bezwaar, niet alleen zooals sommigen doen voorkomen bij de liberale meerderheid, maar ook bij andere leden. In plaats van zich toen dadelijk te bepalen tot een enkel ontwerp, om het aantal leden op het grondwettig aantal te brengen, bleef er geruime tijd verloopen voor de heer Heemskerk een ander voorstel daar omtrent indiende. Eerst in de eerste helft van October werd, teneinde te voldoen aan den uitgedrukten wensch om met den eenvoudigen maatregel van her ziening der kiestabel te beginnen, een ontwerp in dien geest ingediend. Wat de heer Heems kerk dus al veel vroeger had moe'en doen, werd eerst op 't laatst van zijn ministeriëele loopbaan verricht. Het is waar, dat een deel der kamer leden in het voorloopig verslag zich duidelijk had verklaard met den Minister geen stap te willen doen tot census-verlaging, maar dit sloot geenszins uit het behandelen van een ontwerp, zooals eerst toen door hem werd ingediend. In dat ontwerp nu werden vier nieuwe districten, Mep- pel, Apeldoorn, Schiedam en Bergen op Zoom, voorgesteld, en zou Amsterdam met toevoeging van eenige weinige aangrenzende gemeenten éen afgevaardigde meer kunnen kiezen. Men ziet dusdaarbij domineerde weer het beginsel van enkelvoudige districten. De Minister heeft echter spoedig zijn plaats moeten afstaan aan den heer Kappeyne. Wat raeds zoo aanhoudend was verlangd, mocht nu natuurlijk niet langer worden vertraagd, - wat de heer Heemskerk, niettegenstaande herhaald aandringen, niet scheen te hebben willen doen, kon nu door hen, die hem 't meest ertoe aan spoorden, niet langer onafgedaan blijven liggen. Eu wat was nu eerlijker en billijker, dan dat het eerste werk van den nieuwen Minister dit was, om te zorgen, dat hij tegenover eene wet tige vertegenwoordiging zich bevond? Wat zijn voorganger had kunnen doen, maar niet gedaan had, haastte hij zich te verrichten, nl. zonder aan eene geheele wijziging van ons kiesstelsel te beginnen, en het andere daardoor te vertragen, liever vooreerst te voorzien in de noodzakelijke vermeerdering van het ledental der Tweede Kamer. Ons dunkt, dat 't al zeer inconsequent geweest iou zijn, wanneer de heer Kappeyne dit had nagelaten, en dubbel nuttig is zijn voorstel, zooals hij zelf terecht aanmerkt, met 't oog op de wet op het lager onderwijs. Eene zaak, jaren lang vertraagd en op sleeptouw gehouden, moest met haast en kracht worden aangepakt dit kon en mocht niet anders. En zoo kwam het nieuwe ontwerp ter wereld, waarvoor de Minister de urgentie in de Kamer vroeg. Tot bewijshoezeer hij zelf de quaestie met eenigen spoed wil afdoen, overtuigd als hij is van de noodzakelijkheid, blijkt hieruit, dat op het Donderdag rondgedeeld voorloopig verslag op zijn ontwerp, - waarvan wij den inhoud in dit nommer meeaeelen, terwijl wij het gisteren per bulletin aan onze lezers in de stad bekend maakten, reeds des avonds zijn antwoord is verschenen. Wijziging van de kiestabel en politieke be rekening kunnen moeielijk gescheiden worden, en die beschuldiging kon zeker ook de heer Kappeyne niet ontgaan. Doch wie kan zich een Minister voorstellen, dielouter om een bewijs van belangeloosheid te geven, zooveel mogelijk gaat trachten zijn eigen partij, de partij, die hij in 't belang van het land acht, voor welks belangen hij moet waken, te benadeelen? Maai de heer Kappeyne behoeft waarlijk niet op eene meerderheid te speculeeren, want gelukkig zulk eene meerderheid bestaat reeds ruimschoots.- En toch lezen wij in 't voorloopig verslag, dat het voor vele leden den schijn had, alsof het ontwerp werd dienstbaar gemaakt aan een poli tiek doel, maar het grootste deel hield toch vol, dat het niet meer dan schijn was. Eu naar waar heid antwoordt de Minister dan ook: «Zeer juist wordt het in het voorloopig verslag schijn genoemd, dat de voorgestelde verschikking der kiesdistricten dienstbaar gemaakt wordt aan een politiek doel, 't welk men, zelfs bij over rompeling, zou wenschen te bereiken. Dergelijke almeene gissingen omtrent min lofwaardige drijf- veeren en oogmerken kunnen alleen bejegend worden met de stellige verklaring, dat aan zoo iets niet in de verte gedacht is, en het ware niet menschkundig zich te vleien met de hoop, dat de gemoedelijkste betuigingen den argwaan, die eenmaal post gevat heeft, zouden kunnen verdrijven." Al verzekert men ook honderdmaal, dat het een dergelijke drijfveer niet is geweest, die den Minister bewoog zoo te handelen, telkens zal die beschuldiging worden herhaald. Echter moe ten wij bekennen, vooral met een blik op ons distriet, en met de onzekerheid, die er ook in 't oog van menig tegenstander omtrent den uitslag der verkiezingen in die nieuwe distric ten heerscht, dat er met de meest mogelijke onpartijdigheid is te werk gegaan, meer zelfs dan menig ander minister zou gedaan hebben. Nu ook wij zeiven betrokken zijn bij dit ont werp, zullen wij iu een volgend artikel verder daarover uitweiden, om ons gevoelen bloot te leggen, of ons district al of niet verbeterd zal worden. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Groenlo, de heer G. D. L. Graafland, thans te Cortgene; te Cortgene. de heer J. Ter Pelkwijk, surnume rair bij de registratie en domeinen. Bij kon. besluit zijn, met 1 Jan. 1878, ter ver vanging van de op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad in Zeeland benoemd: dr. S. Dobbelaar De Wind, te Mid delburg, dr. N. J. F. Verschoor, te Goes, dr. J. G. De Man, te Middelburg, Th. Persant Snoep, heel- en vroedm. (arts) te Kapelle, A Walraven, heel- en vroedm. te Nieuw en St. Joostland, P. M. De Ligny, apoth. te Middelburg, W. P. V. Hennequin, apoth. te Siuis, G. A De Looze, apoth. te Zierikzee, mr. J. Snijder, te Veerc; en tot plaatsvervangers: dr. J. Hazenberg, te Vlissingen, dr. H. Goemans jr., te Zierikzee, dr. J. E. Callenfels, te Hulst, Th. F. Martin, heel-en vroedmeester te Hulst, J. Adam, apotheker te Goes, S. G. Nauta Van der Grijp, apotheker te Zierikzee, J. J. Van der Harst Lzn., apothe ker te Middelburg, mr. A. P. Snouck Hurgronje. te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, voor het district Goeree en Overflakkee, den heer Eland Anemaet, burgemeester van Oude Tonge en van Nieuwe Tonge, te Oude Tonge. Z. M. heeft dr. J. J. Couvée, te Breda, benoemd tot leeraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Mid delburg. V$n 4 November tot 1 Dec. jl. zijn, evenals in in het vorige tijdperk van vier weken, in het Rijk 37 runderen door longziekte aangetast. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting van 1876, die bij de korpsen vesting-artillerie tot den 29sten December a. s. onder de wapenen moesten blijven, reeds den 15den dezer (dus morgen) met groot verlof zullen vertrekken. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat met ingang van 15 December e. k. de ingenieur van den Waterstaat de heer H. A Van.der Maaien zal zijn toegevoegd aan den hoofdingenieur van den Wa terstaat in Gelderland. Een aangevallene gunnen wij gaarne een der eerste plaatsen in ons blad, wanneer hij zich wil verdedigen. De heer S. Oille Heringa, overwiens Afgeperste verdediging wij in een hoofdartikel, dd. 15 Augustus, ons gevoelen neerschreven, schrijft ons, dd. 13 December, met verzoek tot opname in onze courant, het volgende: >Mjjnbeer de Redacteur Drie verschillende couranten, waarin recen- siën voorkomen van mijne brochure Afgeperste verdediging, zijn, na mijn vertrek naar elders, daar blijven liggen, zonder nagezonden te zijn. Daaronder was ook de uwe; ik bekwam die in de afgeloopen week. Ik dank voor de toe zending. »Uwe uitvoerige critiek op mijn werk laat ik daar. Gij en ik staan op verschillende stand punten, doch alleen op éen punt wil ik mij verdedigen, en wel de taalfouten. Mijn gezicht laat geen corrigeeren toe; het is dus de schuld van den corrector, en mogelijk in zoo verre de mijne, dat ik onduidelijk schrijf. Evenwel taalfouten zijn betrekkelijk. Ik bijv. acht uw opschrift Goesche een taalfout en acht ik het beter, zoo als uw collega (waarvoor ik meer sympathie heb) schrjjftNieuwe Goesschecourant. Met achting heb ik de eer te zjjn Uw Dw. Dienaar, HERINGA. Of het eene punt, waarop de heer Heringa zich wil verdedigen, warm verdedigd wordt, zoodat ons dit tot verdere polemiek behoeft uit te lokken, gelooven wij niet. In ieder ge val behoort dit meer tot 't gebied van een taai en letterkundig tijdschrift of blad. De sympa thie van mannen als de heer Heringa gunnen wij gaarne onze zuster; maar mocht het schrij ven van Goessche met twee SS tot het opwekken daarvan hebben meegewerkt, dan spijt 't ons, den heer Heringa op dat punt eene teleur - stellende tijding te moeten doen. Aan het bureau van de Nieuwe Goessche Courant prijkt die uaam wel degelijk met éen S, en in adverten tiën, te bevragen aan haar bureau, zet zij ook wel eens op dezelfde wijze haar titel. Dns op dat punt is da redactie van het blad niet be- begmselvast, maar wellicht zal nu ook die min dere beginselvastheid een reden te meer voor den schrijver zjjn om sympathie voor haar te koesteren. Tot rechtvaard'ging van onze zuster moeten wij echter opmerken, dat technische bezwaren haar verhinderen ook die tweede S aan haar hoofd weg te n»men. Zijn wij goed ingelicht, dan is dat hoofd aaneengegoteu en zijn er dus kosten aan verbonden om dit opnieuw te laten gieten. Maar ter wille van de consequentie zou men die er voor over moeten hebben; doch helaas! menigeen is vlugger om met zijne beginselen te modderen, wanneer er voordeel te behalen is, dan ze streng toe te passen, wanneer er nadeel aan is verbonden. Aan ons buieau ligt ter lezing: Statistiek van den handel en de scheepvaart in ons land over de maand October 11. Het door den heer D. Bromberger, nit Bremen, alhier te geven concert zal Dinsdag a. s. plaats hebben. Met 1 Januari a. s. treedt te Veere eene inkomstenbelasting iu werking,waarin zal worden aangeslagen ieder, die een inkomen bezit van meer dan twee honderd gulden. In de eergisteren gehouden zitting der Kamer van Koophandel te Amsterdam was aan de orde het antwoord der Kamer aan den Mi nister van Waterstaat enz. betreffende het door den voormaligen Min. van Financiën ge sloten postcontract met de Stoombootmaat schappij Zeeland voor brievenvervoer naar En geland. De voorzitter deelde toen o. a. mede, dat de Ka mer Dinsdag van den Minister van Waterstaat enz. kennis bekomen had, dat hij voornemens is twee extra posttreinen uit en naar Vlissingen te laten loopen. Een posttrein zal vertrekken uit Vlis singen te 7.20 's morgens en Amsterdam te 11.45 bereiken, zoodat de brieven nit Engeland zeer wel een uur vóór beurstjjd kunnen besteld zijn. De andere posttrein zal te 4.45 uit Am sterdam gaan en de brieven voor de avondboot uit Vlissingen in tgds overbrengen. Blijkens eene mededeeling in dan Standaard wordt in den Haag een anti-revolutionair week blad uitgegeven. Het schijnt den naam van Haagsche Stemmen te dragen. De muntmeester te Utrecht beeft voor 25,000 nieuwe bronzen één-centstukken gestort bij den betaalmeester. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Tot predikant bij de hervormde gemeente alhier, vacature Vliegenthart, is beroepen de heer F. C'. Ma gendans, predikant te Slqk-Rwjjk. Op het drietal te Groningen komt als no. 2 voor ds. W. Vliegenthart, te Eoschedé. Uit de rekening en verantwoording betrekkei ijk het Zuider zendingsfeest van 1876 bleek, dat het totaal der ontvangsten, met inbegrip der collecte, bedroeg /SSSLjOVVa, dat der uitgaven 8378,15'/.), zoodat het saldo in kas is ƒ202,92. De post van uitgaven is door allerlei redenen, door het aanschaffen van blijvend materiaal en vooral ook door het veranderen van den datum der feestviering, grooter geworden dan anders het geval zou zjjn geweest. Daarentegen was het aantal der bezoekers èn door de begrafenis der koningin, èn door den tijd van den oogst kleiner dan verwacht kon worden. Een en ander werkte mede om een minder goed geldelijk resultaat te verkrijgen. Er is besloten, om de betrekkelijk geringe som, de verdeeling daarvan tot het volgende jaar uit te stellen. {Zuiden.) Yerseke. Tot 2n hulponderwijzer alhier is benoemd de beer K. TV. C. Schrier, thans te Domburg. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Donderdag kon de Kamer geene zitting houden, daar er 19 leden afwezig waren. TWEEDE KAMER. Bljjkens het voorloopig verslag op het aanhangig ontwerp tot wjjziging van de kiestabel klaagden vele leden over overhaasting, waarmede dit ontwerp be handeld werd Het had den schijn, dat het dienstbaar werd gemaakt aan een politiek doel, om zelfs dit bij overrompeling te bereiken. De meeste leden ontken den dit. Spoed was noodig, opdat in Februari de nieuwe wet op het lager onderwjjs in de voltallige Kamer kon worden onderzocht. Men drong aan op mededeeling en adviezen van Ged Staten. De vor ming van twee nieuwe enkele districten wekte bij sommigen bevreemding; anderen beklaagden zich over de vorming van nienwe dubbele districten. Op velen had de gewijzigde indeeling een gunstigen indruk ge maakt. Zij zagen daarin een streven tot regeling der zaak zoo goed en onpartijdig mogelijk. Anderen zagen in 't ontwerp een streven om de liberale meerderheid te versterken en zooveel mogelijk afbreuk te doen aan de minderheid. Een groot aantal leden kwam op te gen de vele verschikkingen, door de regeling voor gesteld. In de Donderdag gehouden zitting was Hoofdstuk 9 der Staatsbegrooting (Waterstaat) aan de orde. Bq de algemeene beraadslagingen heeft de Minister tegen over den heer Heydenrijck verklaard, dat hy kracht zal zoeken in de beginselen van den vrijen handel, in onze wetgeving nedergelegd, en bevordering der njjverheid met behartiging der belangen van de schat-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1