1877. N°. 147. Donderdag 13 December. 64*10 Jaargang. Nieuwjaarscommissie. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 12 DECEMBER 1877. BUITENLANDSCH OVERZICHT. (I0ES6HE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a j 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAL*BE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vrn NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de COMMISSIE TOT UITDKELTNG VAN EETWAREN EN BRANO- STOFFEN OP NIEUWJAARSDAG weder samenge. steld is en bestaat uit de heeren: A. A. FRANSEN van de PUTTE. Wethouder, als Voorzitter. F. S. A. KNIT EL. lid van het Burgerlijk Armbestuur; M. D. DEKKER, lid der diaconie van de Ned. Herv. Gemeente PROOST, lid van R C. Parochiaal Armbestuur; *n J. KOOMAN Az., lid der commissie lot de (Econo mische spijsuitdeeling terwijl de heer C. RISS EEUW, griffier ter Secretarie als Secretaris aan de Commissie is toegevoegd en dat deze commissie de bijdragen der ingezetenen zal afhalen op Vrijdag den 14 December a. s. Burgemeester en Wethouders verzoeken geene aal moezen aan dej deuren uit te reiken, maar deze veeleer aan de commissie toe te vertrouwen, opdat zij in staat zij hare gewone nieuwjaarsbedeeling te doen, terwijl Burgemeester en Wethouders vermeenen, dat elke aan beveling tot het geven van ruime bijdragen thans over bodig zal zijn bij de duurte der eerste levensbehoeften. Goes, den 12 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Nov. 1877 bedraagt f 9,259,835,04 tegen ƒ9,667685,12'/s over Nov. 1876. De raming voor twaalf maanden bedraagt ƒ89,389,038, voor één maand 7,449,086,43. Opbrengst over de elf eerste maanden van 1877 t 87,186,563,84. Id. over de elf eerste maanden van 1876 f 88,003,240,80. O.-Indie. Benoemd tot ridder 4e klasse der Mil. Wil lemsorde, ter zake der krijgsverrichtingen in en om Longbattah (Atchin), op 31 December 1874, de faselier van het leger in Nederlandsch Indië J. Verdoutv. Heiiikeu$z»Bul. Met genoegen verneemt men, dat bij den generalen brandmeester alhier vanwege de Onderliuge Brandwaarbirgmaat- scbappij van de heeren De Jong fy Comp. te Amsterdam eene premie van ƒ21 is ont vangen voor de verleende hulp bij het ver branden der ongeassureerde schuur van M. Meijlerwelke hulp strekte tot behoud van eenige bij gemelde Maatschappij verzekerde panden. Uit bet overzicht der in 1877 gehouden eind-examens van de hoogere burgerscholen, opgenomen in de St.-Cour. van gisteren, blijkt o. a.dat men in Zeeland bij de Aardrijks kunde de beste resultaten verkreeg. Per telegraaf. Bij de Dinsdag in het kiesdistrict ASSEN gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer zijn 1524 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is Jhr. mr. W. A. VAN DER FELTZ (liberaal) met 825 stemmen. Mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk (ook liberaal) ver kreeg er 699. Bij de verkiezing op Dinsdag 27 November waren 1090 stemmen uitgebracht, waarvan de verkozeue 518 en baron De Vos er 333 op zich vereenigde. Ook te Middelburg is, ten huize van een ambtenaar der rijkstelegraaf, een proef genomen met den telephon, welke gunstig is geslaagd. Op een adres van de Vereeniging voor den Effectenhandel omtrent een later vertrek uit Amsterdam van de post naar Engeland, en wel omstreeks 4^2 a 5 uren 's avonds, is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid geantwoord: »dat r^eds in den zin van het door de Vereeniging te kennen gegeven verlangen eene dienstregeling langs den weg van Vlissingen-Queenborough ontworpen is, waaromtrent thans besprekingen plaats hebben met de betrokken Spoorwegmaatschappijen, en die, naar de Minister zich vleit, niet op on overkomelijke bezwaren afstuiten." - Het op te richten schoolmuseum te Amster dam zal eene plaats vinden in het Paleis voor Volks- vlijt. Vooral uit Engeland, Frankrijk en Duitseh- land zjjn zooveel inzendingen gekomen, dat nu reeds de ruimte, waarover beschikt wordt» te kleiu blijkt. Overigens zal dit museum in zijn soort hoogst merkwaardig blijken te zijn en zeer volledig. De bibliotheek van het Nederl. Onderwijzers genootschap wordt daar ook geplaatst. Met 1 Januari a. s. hebben de uitge vers van De Nieuwe Bijdragen den eigen dom van dat blad overgedragen aan de uit gevers van De Wekker. Onder den gewijzigden t'tel van De WekkerNieuwe Bijdrage voor Onderwijs, zal het vereenigde blad twee malen per week, oDder redactie van den beer O. B. Lalleman, hoofdonderwijzer te Moordrecht, en met medewerking van vele bevoegde mannen, worden voortgezet. Aan de vereeniging van verwaarloosde Weezen te Neerboseh en Nijmegen is door wijlen mejuffrouw G A. Seven'iuijsen, weduwe den heer Jan Slotenxakereen legaat vermaakt groot /"3000. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Volgens de Nieuwe Goessche Courant van Dinsdag jl. hebben de heeren J. P. Roslioff en J. Adam, ouderlingen bij de Hervormde gemeente alhier, voor hunne herbenoeming als zoodanig bedankt De heer L. Kar reman, hoofdonderwijzer te Zie- rikzee, heeft Zaterdag zijn 26-jarig jubilé a's zoo danig gevierd. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes STATISTIEK O VER NO VEMBER 1877. Op de School P lelasse waren gedurende deze maand 154 kinderen. Onder dezen waren 125 kinderen, die geen enkelen schooltijd ver zuimden 26 a a van 1—10 verzuimen, en 3 n n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was l9/io percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen l2/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2e klasse waren 226 kinderen, waar onder 183 zonder eenig verzuim, 36 die van 110 verzuimen, en 7 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 24/i« percent tegen 2'/m percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 36 klasse waren 231 kinderen, waaronder 120 zonder verzuim, 70 met van 110 verzuimen, 41 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 12 jl0 percent tegen 97/l0 percent over dezelfde maand in 1876. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 58 kinderen, waaronder 39 zonder eenig verzuim, 9 met 110 verzuimen, 10 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 l4/t percent tegen 15'/.o percent over dezelfde maand in 1876. Op de bijzondere School waren 212 kinderen, waarvan 162 zonder eenig verzuim, 41 met van 110 verzuimen, 9 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 3Vi0 percent tegen 4'/io percent over dezelfde maand in 1876. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo November 1877 bedroeg 6 percent tegen 54/io percent over 't zelfde tijdvak in 1876. LANDBG UW VEETEELT. Bath. Voorzeker mag wel als eene bijzonderheid worden vermeld, dat in den tuin van den heer T.d. B alhier eenige erwten, die met den zomer zijn blyveu liggen, thans in vollen bloei staan, waaron der zich ook reeds byiia geheel volwassene bevinden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden had alhier, ten behoeve van het Gasthuis, de aanbesteding plaats van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de oude gebouwen van dat gesticht. Ingeschreven is door de navolgende heeren, allen te Goes: W. De Jonge voor 2880, J. Snoep voor 2876, A. De Beste voor 2812, WDe Beste voor 2280 en P. Buitendijk voor 1920. Aan laatst genoemde is het werk gegund. srruvjrisiN-Gifcirs EKAAU. EERSTE KAMER. In da zitting van Dinsdag is de Indische begroo ting voor 1878 met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van den beer Pické, om terug te komen op het Maandag genomen besluit, om reeds heden het onderzoek van de bpgrootingswetteu voor 1878 in de afdeelingen te doen aanvangen, werd nadat uit de discussie gebleken was, dat het de bedoeling der centrale afdeeling was, om de begroo ting nog *óor 1 Januari 1878 te doen behandelen met 13 tegen 11 stemmen verworpen, zoodat het onderzoek vau daag zal aanvangen. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is het hoofdstuk Financiën met algemeene stemmen aangenomen; hoofd stuk Oorlog gaf aanleiding tot breedvoerig debat. De Minister verklaarde, dat de regeling der levende strijdkrachten hoofdzaak is, en wel de intensieve ver- belering. Hij is tegen eea minimum van persoonlijke en fïnaneiëelc krachten. De afschaffing der plaats vervangers zou bij eene nieuwe militieivet ter sprake komen. Over de verhooging van het militis-contin- gent dacht hij nog als in Augustus. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten. PER TELEGRAAF. In de beden gehouden zit ting zijn de beraadslagingen over hoofdstuk Oorlog voortgez-t. Velschillende punten werden besproken; de Minister hoopte spoedig aantebieden een ontwerp tot regeling van den geneeskundigen dienst Het onderzoek omtrent de oorzaken van den brand in de kazerne te Utrecht is nog hangende. Bij art. 58 stelde de hetr Stieltjes voor den post voor het ves- tinggescbut met 13 ton te verminderen, om den Mi nister gelegenheid te geven de quaostie der bewape ning van de forten ernstig te onderzoeken. Sprekers stelsel zou zijnlichter geschut, in 't centrGal-depot opgelegd, om op eerste oproeping naar de forten gezonden te worden. Dit amendement werd verde digd door den lieer Van Nispen op technische, door den heer Van Houten op tinanciëele gronden, maar bestreden door de heeren Storm, Rutgers en den Mi nister. De voordracht was geschied na rijp overleg; door deze te voteeren was de Minister omtrent de verdediging der Utrechtsehe linie gerust. De Kamer was echter niet gebonden voor volgende jaren. Na nog zerr uitvoerige discussion, waarbij tal van sprekers hun stem motiveerden, werd het amendement- Stieltjes verworpen met 55 tegen 17 stemmen. Vervolgens werd de vestingbegrooting aangenomen met 66 tegen 3 stemmen; nadat de Minister ver klaard had geen termijn te kunnen bepalen, binnen weiken de vestiugwet uitgevoerd zal zijn, werd ook de begrooting van Oorlog aangenomrn met 61 tegen 2 stemmen. Morgen Waterstaat. Osman-paclia heeft PLEWNA in handen der Russen gegevendoch niet dan na een dapper gevecht, waarin hij zelf werd gewond; Mac- Malton daarentegen heeft nog niet gecapitu leerd, maar blijft, aangehitst door zijne val- sche vrienden, die hem slechts gebruiken als machine om voor zich zeiven voordeel te be halen, volharden in zijne houding van verzet. Ziedaar de twee gewichtigste tijdingen op dit oogenblik Letten wij eerst op FRANKRIJK. De Pre sident van den Senaat heelt nog eene laatste poging ged-aan om den Maarschalk tot ver zoening te bewegen. Maar wat vermag zijn woord tegenover de vleierijen der intriganten? Niets hoegenaamd, 's Morgens spreekt hij Mic- Mahon en 's avonds is er partij op het paleis, waarin dan alle goede voornemens, door den president genomen, worden verstikt door val- sche voorstellingen en intriges. O Men weet, dat de quaestie met Lufaure liep over drie ministers, die Mac-Mahon gaarne wilde behouden, maar men weet nu ook. dat dit slechts een wassen neus wss. Wil men bewijs, dat die voorwaarde slechts een middel was om zich te ontdoen van zijne verplichting tegenover hem, wien Mac-Mahon het vormen van een ministerie eerst opdroeg, de president van den Senaat d'Audriffet Par- quier heeft dit in handen. Er was n. 1, be sloten, dat de heer Dufaure op dat quaesti- euse punt tot een schikking zich zou laten vinden en de heer Pasquier zou het hoofd van den staat dit gaan meedeelen. Doch hij werd niet toegelaten, en nadat hem bij een her haald aanzoek eindelijk gehoor werd verleend, kreeg hij zeer spoedig ten antwoord uAlle redeneeren is overbodig mijn besluit is genomen, het nieuwe Ministerie (door de Batbie te vormen) is gereed; van schikking of verzoening is geen sprake meerik zal volharden tot het einde!' Geen wonder, dat de president van den Senaat diep getroffen was, en hij antwoordde: „Mijn heer de Maarschalk! De woorden die gij daar gesproken hebt, smarten mij diep Ik kwam uit naam mijner vrienden, uit naam van den Se naat mag ik zeggen, otn u een laatsten raad te geven, opdat het land gespaard mocht blijven voor hetgeen het boven 't hoofd hangt. Met diepe droefheid verlaat ik u, daar ge naar dien raad niet hebt willen hooren en ik beef terug voor de vreeselijke verantwoordelijkheid, die ge op u neemt De toestand is dus nu erger dan ooit te voren. Want was het grootste deel van deu Senaat voorheen nog op de hand van Mac- Mahon, dit deel is nu aanmerkelijk verminderd, teleurgesteld door zijne gansche houding maar ook gegriefd door de beleediging, zijn president aangedaan. Wat vroeger gefluisterd nog werd, wordt thans openlijk terneer geschreven: Mijn heer de Maarschalk, gij moet heengaan. En hoe zal het antwoord van den president zijn? Sommigen meenen, dat hij zal gaan, anderen vreezen een coup-d'état In de militaire wereld heersclit eene groote bedrijvigheid; garnizoens verwisseling op groote schaal heeft plaats, en in de nabijheid van Parijs worden juist regi menten geplaatst, waarvan hoofd- en onder officieren bekend staan otn hunne Bonapar— tische of republikeinsehe gevoelens. Dit is een vaag teeken! De laatste berichten werpen geen nieuw licht over den toestand. Sommigen beweren, dat de heer De Batbie niet is geslaagd in de samenstelling van een ministerie. Anderen zeggen het tegendeel, en zelfs dat de meerder heid van den Senaat zich voor een tweede ontbinding der kamer zal verklaren De af gevaardigden van liet linkercentrum houden druk op vergadering. Op de laatst gehoudene schijnt men zich tegen de behandeling der begrooting te hebben verklaard, zoolang de crisis niet op parlementaire wijze was op gelost- Door het RUMEENSCHE leger rond Plewna wilde zich het Turksche heenslaan. Honger en ellende dwongen het daartoe; dapper en verwoed streden de Turken, hun bevelhebber werd gewond, en de overmacht dwong hen zich op genade of ongenade over te geven. En in Petersburg juicht men, steekt men vreugdevuren aan, illumineert inen en geeft men partijen, maar wezenlijk: de Russen behoeven zoo niet te juichen, want hun over winning was 't niet. Als vorst Karei van Rumenie met zijne troepen niet geholpen had, was men nooit zoover gekomen En wat zal 't gevolg van die overwinning zijn? In de eerste plaats natuurlijk, dat SERVTE mee gaat doen; nu zal het wel durven, want de kracht van Turkije is gebroken. Of er vrede gesloten zal worden, weet men niet. De En- gelsche bladen raden de Por te aan, dit te doen, doch stel dat die wil, zal Rusland er toe geneigd wezen? Droomt de humane Rus wellicht niet van een triomftocht in Konstan- tinopel, al kost die tocht hem nog eenige duizenden menschen, die ter wille der christelijke beschaving zich mogen laten doodschieten. Aan de Polit. Corresp. wordt uit Cattaro be richt, dat Zondag een mislukte aanslag plaats had op het leven van den Vorst van Monte negro. Het huis, door den Vorst bewoond, sprong door middel eener mijn in de lucht. Omtrent den toestand van Z H. PIUS IX verneemt men, dat hij veel lijdt aan rheuina-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1