BUITENLANDSCH OVERZICHT. KUNSTNIEUWS. STATUTEN BLAAIJBEE\BEURS BURGERLIJKS STAND GOES Haarlem, werd beëdigd oa toegelaten. Hoofd stuk nationale schuld is daarop unaniem aan genomen, na diseussiën, waarin de heer Wintgens weesop het groote gewicht van het hoofdstuk, daar nu ieeningen in 't verschiet zijn en eene ver hooging van lasten te wachten staat. Hij schrjjft deze noodzakelijkheid vooral toe aan den oor log met Atchin en meent dat, als eene leening noodig ware, gelijk 't geval is, het dan moest zijn eene oorlogs- en niet eene spocrweglee- ning. In den loop der rede bracht hij hulde aan de heeren Van den Bosch en Van Hall, die de productiviteit van Indië en 't Nederlandsch financiewezen hersteld hebben, zoodat wij 300 millioen konden amortiseeren en 10 raillioen minder rente betalen. De heer Haffmans antwoordde, dat juist daarom wjj nu ook ons krediet kunnen aan spreken voor productieve werken. De Minister van Financien is dit eens. Men moet zich niet te veel in schrikbeelden verdiepen. Men ver ged niet, dat wij al onze spoorwegen uit Indische overschotten hebben aangelegd, zoodat, als nu de bijdrage tijdelijk vermindert, wel degelgk eene leening te pas komt. Ook hij hoopt, dat de oorlog met Atchin spoedig zal eindigen. Wij hadden in ons vorig nomroer de in onze oogen zoo belangrijke tijding uit Fraukryk, dat de heer Dufaure was belast met het samenstellen van een Ministerie, ook gerust kunnen weglaten. Die opdracht is of was, reeds op hetzelfde oogen- blik wellicht, weer ingetrokken. Volgens het ge rucht wilde de president drie Ministers, n. 1. van oorlog, marine en huitenlandscke zaken, behonden. De beer Dufaure kon in die voorwaarden niet treden, en daarop is de geheele zaak wêer in duigen geval len. Nu is de heer Batbieeen der Constitutioneele leden van den Senaat, met de opdracht belast. Als die heer nu treedt in 't behoud vau de drie zooeven genoemde titularissen zal Mac-Mahon wellicht het behoud vorderen van den Minister van hinnenlandtehe zakenzoo zal men blijven doorgaan en Mac Mahon doet, wat bij heeft gezegdhij blijft. Uit verschil lende oorden van 't land komen adrtssen van den handelsstand om den president te bewegen aan de crisis een einde te maken. De overhandigers worden allen even lomp bejegend als de vorige. Twee af gevaardigden hadden dergelyke adressen voor de handelaars uit hunne departementen in ontvang ge nomen, en overhandigden die aan Mac-Mahon. By die gelegenheid werd over den toestand ge sproken en verklaarde de president nog eens, dat, zojlang de Senaat op zyn band was, hij volhouden zou, eu hij beklaagde zich dat de Kamer hem zoo vele mjeitijkhedeu berokkende. De mau schijnt niet 't m usle öegrip te hebben van zijne plichten en rechten. Hg is rijp om een domme lyran te worden, en dat is gevaarlijk. Dat de Mioister van buitenland- tche zaken in zijn oog moet blijven, zal wel in ver band staan met den toestand van Z. H. Pius IX. De Ultramontanen zullen wel zooveel mogelgk zorgen, dat Frankrijk na dieas overlijden ben niet tegenwerke in hunne plannen. De Paus wordt steeds zwakker en al is hg een enkelen dag soms iets beter, tocb meldt men uit RO.V1E, dat iederen dag zijn overigden kan plaats hebben. Overigens maakt men er zich niet byzonder warm over, w8t er na zijn dood zal geschieden. Italië gevoelt zich dan ook sterk genoeg, om voor priesterheerschappij niet meer bevreesd te wezen. De vorige week heeft de zaak van Lambertini tegen de erfgenamen van kardinaal Antonelli voor de recht bank te Rome gediend. De verdedigers der gravin Lambertini hebben een overzicht gegeven van den loop van het rechtsgeding, en hel toelaatbare van de bewijsvoering door getuigen betoogd. De verdedigers der erfgenamen van den kardinaal hebben dit laatste betwist. Over twintig dagen zal de rechtbank uit spraak doen, en deze zal volgens de Times veimoe- delijk ten gunste der verweerders uitvallen, tenzij de eischeres hare moeder als getuige doe optreden. De SPAANSCHE ministerraad heeft zijne goed keuring eraan gehecht, dat de Koning gaat trouwen met zyne nicht prinses Mercedes De Montpensier. Bij Mahien behaalden de TURKEN eene overwinning op de Russen. Zij hebben daardoor Elena herwonnen. Deze overwinning is vau belang, daar een tweetal Balkan-passen, die van Hain-Bogaz en Sliwt.o nu voor de Russeu ontoegankelijk zijn. De Russen ver loren 1800 man en 50 officieren,en 11 stukken geschut. Widdiu zal door eeu afdeeling van 20,000 Ruma- niërs worden ingesloten. Uit Erzerum wordt gemeld, dat de sneeuw een meter hoog ligt cn de Russen hunne kwartieren hebben opgeslagen in de dorpen in de nabijheid. CFJVJEWGDE BERICHTEN. Hedenmorgen ging een span paarden van den landbouwer Strijd alhier, gespannen voor een slee, en zeker uitgelokt door het schooue weder, op hun eigen gelegenheid zonder koetsier een tochtje maken van den heer Snijder in den polder af. Zy begrepen zeker, dat de buitenwegen voor hunne wandeling beter ge schikt waren dan de stadsstraten, sloegen de brug over de haven af, den singel op, kwamen slechts even in aanraking met het rijtuig van dr. C. en werden eerst kort aan de voorstad in hun uitgaan gestoord. Te Zierikzee is Donderdagmorgen de 73jarige horlogemaker, A. P. alleen wonende, in zyn woning dood gevonden. Te Brouwershaven is Woensdagnacht de schuur van eeD landbouwer met den ganschen inhoud van graan en gereedschappen verbrand. Het vee alleen is gered. Tusschen Bommel en Gameren is een paard voor een kar op bol gegaan. De drie personen die er in zaten werden op den weg geworpeneen hunner bleef terstond dood, een ander werd zwaar gekneusd, en de derde, een meisje, verkeert in een gevaarlijken toestand. Aan surprises en Sint-Nicolaasbestelliugen zgn in drie dagen tijds uit Amsterdam door de Holland- sche- en Rijnspoorwegmaatschappijen en door de firma Van Gend Loos verzonden 15229 pakken en pakjes. Besteld werden alleen reeds door Van Gend Loos en den Rijnspoorweg 11980 collis. In een wijnhuis te Amsterdam heeft eene vrouw Vrijdag bij vergissing eeoe boeveelheid vergift opge dronken. Zij werd, onder de hevigste pijnen, naar het gasthuis gebracht. Aldaar is het met de veiligheid nog niet in het reine. Van de openbare driukwaterfonteinen worden eiken nacht kranen verdraaid of gestolen, de drinkwaternappen beschadigd of meegenomen of de bakken verontreinigd. Dezer dagen is een koffiehuis te Amsterdam in andere handen overgegaan voor den eGormen prijs vaD 450,000. Bijna eeu half millioen voor een koffiehuis, dat zegt wal Een heer te Pernis zegt, dat de vorige week zijne brandkast, inhoudende ongeveer/ 100,000, geheel is leeggestolen. Men heeft nog geenerlei vermoeden, wie de dader kan zijn. Een in de omstreken van Maastricht liggend buitengoed. La grande Suisse, dat reeds sedert eenigen tijd in huur door geestelijke zusters bewoond werd, is thane door die geestelijke stichting aangekocht. NR. Cl.J In de nieuwe fabriek van de heeren Stcagema kers en Zonen te Tilburg wordt sedert eenige dagen de electriscbe verlichting toegepast, die verreweg de voorkeur schijnt te verdienen boven gaslicht. Het Dbld. heeft op eene vraag om inlichtin gen aangaande vermissing van eenige portefeuilles uit de archieven van het Dep. van Oorlog ten antwoord ontvangen, dat de zaak van zoo luttele beteekenis is, dat zg der vermelding niet waardig was te achten. Gedenkt de vogelenWie er eenige zonnebloe men op nahoudt, kan in den winter nogal een enkele vin zgne behoeftige medeschepsels, de vogels, een dienst bewijzen. Men snijde de zonnebloemen tegen de vorst dicht bij den grond af en beware ze op pene droge plaats. Valt er veel sneeuw, zoodat de nuttige en pleizierige vogeltjes niet best aan brood kunnen komen, dan plaatst men die langstelige planten, met de korrelryke bloemen, hier of daar in een sneeuwhoop, 't geen veel beter is dan uiige- strooid voeder, dat al spoedig onder de sneeuw verlogen gaat. Men zal ook satisfactie van die wei daad hebben, vooral als men de stengels wat dicht bij de vensters plaatst. Zoo lang er nog een eetbaar korreltje of iets anders aan de bloem voorbanden is, zijn de vogels ook present en bedanken door hun vroolijk leven den vriendelijken gastheer, die hun dien maaltijd heefl bereid. (Pr. Fr. Cl) Het stoomschip Holland, kapt. Adriani, 24 October van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, arriveerde te Batavia den 8sten December. Alles wel aan boord. Volgeus schrijven van Urker visschers uit Norderupy, is het bedrag der schade aan schuiten, vischtuig enz., hun onlangs toegebracht door visschers aldaar, vanwege de Pruisische regeering huQ uit betaald. Bij de Duitsche telegraplde is men van plan de telephoon te gebruiken tot het verzenden van berichten van en naar plaatsen, waar tot nogtoe om de groote kosten geen telegraaf werkte. Op sommige scholen te Berliju zullen eerstdaags proeven worden genomen met telephonen, door de Regeering daartoe afgestaan. Van de 10,500,000 personen tusschen de 6 en 16 jaren in de Vereeuigde Staten zgn er 8 mil lioen als leerlingen op de openbare scholen inge schreven. Een torpedo-boot van de Argentijnsche Repu bliek is in de lucht gevlogen. Een Deensch officier, de kapitein en een deel der bemanning kwamen er beelshuids af. De bemanning sprong overboord uit vrees voor verdere ontploffing; er was nog 500 pond schietkatoen aan boord, 't welk men niet kon bereiken. Dertien personen werden onmiddellijk ge dood en vier zwaar gewond. Hoe't ongeluk gebeurde weet men niet. Al de personen, die beneden waren toen de ontploffing plaats greep, zijn omgekomen. Berichten van Zuid-Afrikaausche diamantvel den melden de vondst van een prachtigen witten steen van 't zuiverst water, wegende 521 karaat. Den gelukkigen vioder is reeds 3000 pond sterling ge boden. Een diamant vau nog grooter gewicht, maar van minder zuiver gehalte werd in ds Kitnberley mijn gevonden. Deze diamant weegt over de 100 karaat. Het stadje Remagen, in de Rijnprovincie, is geteisterd door een brand, waarby tien buizen en vgftien schuren in de asch zgn gelegd. Er wachten ons weêr eene tooneelvoorstelling en twee concerten. De eerste, te geven op Woensdag 12 December a. door de rederijkerskamer Vriendschap en Vergenoeging van Middelburg, zoowel als het concert, Maandag den 17 door het Goesche dubbel mannenquartet Haydn te geven, kunnen wy slecht» aanbevelen met 't oog op de goede doeleinden, waar voor de beide gezelschappen hunne krachten ten beste geven. Terwyl in andere plaatsen com missiën zijn gevormd om voor de noodlijdenden te Curasao en Bonaire giften in te zamelen, is te Goes niets nog gedaan. Én toch, men kan 't uit de berichten weten: er zal nog wel geld noodig zijn, de toestand was treurig. Welnu, het gezelschap uit Middelburg wil voor dat doel eene by- drage uit Goes bijeen zien te krygen. Dat verdient lof en ondersteuning. Doch wordt die ondersteuning niet ruimschoots verleend, dan vreezen wij dat Bonaire en Curaqao er zeer weinig van zullen kunnen ont vangen. Het gezelsehap maakt vele ko9ten, want behalve de reis eischen de stukken, die gespeeld wor den, veel, Arthur of zestien jaren later is hier be kend, maar het gezelschap heeft voor dit stuk tof aanbeveling, dat het daarvoor op den Internationalen wedBtrgd van Tooneelkunde te Oostende den 2en prijs en da dame, die de hoofdrol vervult, de zilve ren medaille verwierf. Er zijn dus redenen te over, om tot eene talrijke opkomst aan te sporen; wg voor ons moeten echter verklaren over het spel der leden geen oordeel te kunnen uitspreken, daar wij hen nooit hebben zien optreden. Hetzelfde geldt eeoigs- zins van het mannenquartet Haydn, doch met dit onderscheid, dat dit het eerste concert is, dat door dit gezelschap in zija nog kortstondig bestaan wordt gegeven. Wij kunnen dit dus nog niet gehoord heb ben. Alleen bij gelegenheid van 'l Blaaubeenfeest heeft Haydn gezongen, doch onder niet gunstige om standigheden. Er was toen geen gelegenheid om door de drukte en beweging er veel vau te hooren. Maar het gezelschap op zichzelf verdient ondersteuning, omdat het zijne gaven ten beste wil geven voor de Oeconomische Spijsuitdeeling, eene instelling, zoo po pulair als er maar weinige in Goes zijn. Het jeug dige Haydn verdient aanmoediging om voort te gaan op den pas ingeslagen weg. Al wat aan kunst is gewijd, op welk gebied ook, moet leven, want het voert beschaving en ontwikking met zich mede. To! nutoc gold het onbekende, doch thans komt eeu oud-bekende tot on9, om eeD bewys van sympathie te vragen. De heer D. Bromberger, gewezen direc teur der Zangvereenigiog alhier, zal Vrijdag a. s. te Middelburg op een concert zich doen hooren en wenschte teveus kort daarop aan Goes nog zijne gaven ten beste te geveu. De heer Bromberger heeft op kuust- gebied steeds een goeden naam gehad, en staat in Dnitscbland hoog aangesehreven. Iu de Bremer Nachrichten," no. van den 24 No vember 1877, leest men o. a. het volgende met be trekking tot de 2e muzikale uitvoering van het „Bremer Küustlsrvereiu", op Donderdag 22 Novem ber door de heeren Bromberger en den tenorzanger Schiiller van de opera aldaar gegeven, en waarin door hen, met é:ne uitzondeiing, enkel compositiën van Schumann werden ten gehoore gebracht. (Het programma bevatte nl. de navolgende klavierwerken Symphouische Etuden op. 13, Arabeske op. 18, 2 deelen uit de „Wiener Faschingsschwank" op. 26, het Schlümmerlied uit op. 124, en 3 nummers uit de Suite, op. 21 van W. Bargiel „De heer Bromberger, een pianist van de moderne school, en in onze concerten eeu altyd welkome gast, kweet zich van zijne zware taak op eene schitterende wijze, en die duidelijk deed blijken, dat hij met de uitgevoerde werken vertrouwd was, en geheel in den geest der compositiën was doorgedrongen. Het ligt voor de hand, dat voor zijn sierlyk en vlug spel geene techuische moeielijkheden meer bestaau; onze pianist bezit een voortreffelijk muzikaal geheugen en speelt alles uit het hoofd, waardoor hij zich geheel en ongehinderd in den poëtiscben en diepzinnigen geest der Schumann'sche Romantiek kau verdiepen, en zijne toehoorders onweerstaanbaar weet mede te sleepen. Meesterlijk was zijne voordracht der Symphouische Etuden te noemen en toch waren de «ol uitdrukking gespeelde drie lyrische nummers (Arabeske, Romance en Schlümmerlied) even boeiend; de wetke, zange rige toon, dien de heer Brombergertegelijk met eene genuanceerde voordracht, hier zijn prachtig instrument wist te ontlokken, doen zijne opvatting en zgn talent alle eer aan." Ons dunkt, dat aanbeveling van onze zijde zeker wel overbodig mag heeten. De Zangvereeniging is zoo beleefd den heer Brombetger voor dien avond bereidwillig terzijde te staan, en het overige kunst minnend publiek zal zeker niet achterblijven om deD mau, die zulk een goeden naam heeft, en hier op kunstgebied zoo gunstig bekend is, een hem passende ontvangst te bereiden. dek TE GOES. Art. 1. De Blaau' eenbeurs is bestemd, om jouge- lieden van goeden aanleg en van onbemiddelde ouders, ingezetenen dezer Gemeente, in staat te stellen, om het onderwijs aan een der beide Hoogere Burger- scholeu alhier te genieten. Art. 2. De beurs staat ter begeving van den beer Blaaubeen en van den Directeur en de Directrice der Hoogere Burgerscholen, op voordracht, waar het jongens geldt, van den Directeur en de Leeraren, wair het meisjes betreft, van de Directrice en de Leeraresseu en de Leeraars der respectieve scholen. Na het overlijden van den heer Blaaubeen treedt de Burgemeester der gemeente in zijne ptaats. Art. 3. Zooveel mogelgk wordt beurtelings een jongen en een meisje met de beurs begiftigd. Indien voor de eerste maal eeu jongen en een meisje zich aanmelden, zal, zoo beide gelgke aanspraken hebben, het lot beslissen. Wanueer meerderen zich aanmelden, zal dit geschieden door een van hen af te nemen vergelijkend examen. Wanneer meerdere van beiderlei kunne zich aan melden, wordt het examen afgenomen door de ge zamenlijke Leeraresseu en Leeraren der beide 9cholen. Art. 4. De beurs wordt telkens slechts vóór éen jaar begeven en iu den regel voor niet langer dan zes achtereenvolgende jaren aan denzelfden persoon, waar het een jongen en voor vier achtereenvolgende jaren, waar het een meisje geldt. Art. '5. De beurs wordt beheerd door den Burge meester en vier ingezetenen der gemeente, de eerste maal door den heer Blaaubeen te kiezen. In latere vacaturen wordt door de overblijvende beheerders voorzien. Zg zorgen, dat de gelden steeds op soliede wijze worden belegd en zgn solidair aansprakelijk voor het richtig beheer der beurs, alsmede voor bet doelmatig besteden der verleende ondersteuning. Art. 6. Voor het geval, dat er geen geschikt per soon is, om met de beurs te worden begiftigd, worden de inkomsten bij het kapitaal gevoegd. Dit geschiedt ook, au neer bet fonds meer renten afwerpt, dan waaraan behoefte is. Art 7. In de eerste plaats is de beurs bestemd, om het schoolgeld te betalen. Waar dit noodig is en de toestand van bet fonds het gedoogt, kunneu er ook de soboolbehoeften ge heel of gedeeltelijk uit bekostigd wordeu. Art. 8. Jaarlijks in de maand September doen de beheerders rekening van hunne administratie ten over staan en onder goedkeuring van drie leden van den Gemeenteraad, door den Raad aan te wijzen. Art. 9. Geene veranderingen kunnen in deze sta tuten gemaakt worden, dan door eene vereenigde vergadering van de beheerders, de begevers en de stichters der beurs, tot welke iaatsten ook gerekend worden allen, die in vervolg van tijd het fonds door geldelijke bijdragen ondersteunen. Voorstellen tot wijziging kunnen gedaan worden door de behe.rder9, de begevers en eiken stichter. Zulke voorstellen worden schriftelijk ingeleverd by den voorzitter van het college van beheerders, die verplicht is binnen veertien dagen zulk een ver eenigde vergadering te beleggen, waarin door hem het voorzitterschap wordt bekleed. Wanneer de stichters mochten uitsterven, berust het recht tot verandeiing der statuten zooveel moge lijk met inachtneming van bovenstaande bepalingen, bij de twee eerstgenoemde colleges. Aldus vastgesteld iu de vergadering der stichters van den 6den Septemder 187 7. Namens haar de commissie, belast met liet ontwerpen: (get.) A. W. Van CAMPEN. W. F. BUSING. Dr. Z. Th. DIEHL. R. LEUENBERGER. Z. D. Van dek BILT LA MOTTHE. Goedgekeurd, den 30 October 1877. (get) M. P. BLAAUBEEN. VERKOOP!MIEN VERPACHTINGEN Return Plaats. Voorwerpen, Inforiualiêu. 11 Dec. Goes, hui-li. goederen, De Vos. 11 Haatland. boomen, Schotten. 12 Ondelande, boomen. Schollen. 12 Krmningeii, manufacturen, Van Dam. 11 Oost Souburg, lellen enz., Vau llije l'ieterse. 12 Goes, meub goederen, Polderman. 13 Krabhendijke, manufacturen, Van llarn. 13 floedekensherke, boomen. Schollen. 13 Wemcldinge, boomen, Paardeliooper V. d. Bussche. 13 Baarland, hout, Scholten. 14 Yerseke. boomen, Rembges. 14 Kloelingc. boomen en bout, Pilaar. 15 's-lleer Arendsk. huisraad. Pilaar, 15 VVissekerke, (Zuid-lieveland), boomen, Van Dam. 18 Goes, boomgewassen, Van Dam. 19 Kruiningen, menb. goed. enzRembges. 19 Borssele, boomen. Paardeliooper Kakebeeke. •21 Baarsdorp, boomen, Karseboorn. 27 Heinkenszand, woonhuis enz Karseboorn. 1878. 3 Jan Baarland. inspan, Pilaar. 4 'sGravenpolder, boomen, P. Overman, 20 en 21 Febr. Woliaartsdijk, boereniuspan enz.. Van Dam. Maart Ovezind, bóereninspan, Karseboorn. 295ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prjjzen van f 100 en daarboven. 8e lijst. Nos. 3186, 3312, 3960 en 9626 elk 1000. Nos. 1750 en 18328, elk 400. Nos. 770, 3977, 9404 en 18130, elk 200 Nos. 1231, 1290, 1812, 5154, 5411, 5971, 6095, 6448, 6464, 8309, 8763, 10297, 10958, 11282,11986, 12455,14597, 17054,18383,19635, 20100 en 20166, elk 100. van 7 tot 10 December 1877. Overleden den 7, Johanna lloelands, 67 j., weduwe van Marinas Johannes ScheffersCor nells Jan, 4 d., z. v. Jacobus Johannes Mijns- bergen en Adriana Hollemanden 9, George Willem Cornells, 8 mz. v. Gustaaf Adolph Be Thouars en Susanna Maria Le DueCarolina Johanna Boone, 75 j., weduwe van Joannes Van Hove. November. WEMELDINGE. Ondertrouwd: den 1, Cornells Burger met Wil- helmina De Schipper; den 29, Jan Krombeen, met Jannetje Marinusse. Bevallen: den 2, Lena KarelseWondergem, z.; den 4, Kaatje Van Stel—Oranje, z.; den 7, Elizabeth Schipper—Leij9, d.; den 10, Jacomina WeststrateMoelker, d.; den 13, Janna PaauneVer- brugge, z.; den 16, Maria VisserBal, z.; den 21, Elizabeth WalraveVermaire, z.den 29, Janna JongenScheeirder, z. Overleden: den 9, Cornelia, 11 d., z. v. Gommert Haverboek en Juliua Steketeeden 30, Jan netje Houtekamer, 70 j., wed. van P. Geense. Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgens bij 't wakker worden eene groote be lemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste ge deelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeelfjes. Men wendt dan dik wijls heftige pogingen aan om ze kwijt te ge raken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menig maal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stotjes te ver wijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen, die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst men een waarachtigeu dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie capsules te nemen, om spoedig een ge voel van verlichting te krijgen, dat men dik wijls te vergeefs zocht in een menigte zeer sa mengestelde en dure geneesmiddelen. Tieumaal van de twaalf gevallen zal dat ge voel van onpasselijkheid des morgens geheel ver dwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teercapsules gebruikt.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2