1877, N°. 146. Dinsdag 11 December. 64stc Jaargang. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. STAATSSPOORWEGEN. NATIONALE MILITIE. Vertrek der brievenmail naar üost-huiië. OFFICIEELS MKDMEirai. GOES, 10 DECEMBER 1877. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vjrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. C01IMN Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop hetrekïing hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. -A.a.rLt> e s t <d.inQ-. Op Vrijdag, 21 December 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw eener dubbele draaibrug over de Marine sluis te Vlissinqen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middel burg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling dei- kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijuoff, Nobelstraat no. 18 te s-Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 15 en 17 December 1877 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij deu Ingenieur van den Waterstaat te Vlissingen. 's-Gravenhage, 27 November 1877. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien art. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861, (Staatsblad no- 62) brengen bij deze voorde EERSTE MA AT, ter kennis der ingezetenen dat het register van INSCHRIJVING VOOR DE NA TION 4LE MILITIE dagelijks, gedurende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente zal gereed liggen; dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19e jaar zuilen ingetreden, en dus in het jaar 1859 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na liet intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden; dat, volgens art. 15 voor ingezeten wordt gehouden 1*. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij bin nen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; dat volgens art. 17 niet behoeven te worden ingeschre ven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreem deling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, aie ter zake van 's lands dienst in *8 rijks overzeesche bezittingen ot koloniën woont; dat volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben: 1°. van een opgehuwdein de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2'. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buitenlands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is zich tnsschen den lsten en 31sten Januari daartoe aantegeven bij bur- femeester en wethouders ter plaatse en op de uren, iervoren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid of ai wezigheid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder of, zijn beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is Goes, den 8 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 14 Dec, 9.20 's morgeus. Via BRINDISI, 21 Dec., 9.20 's morgeus. Via NAPELS, 24 Dcc., 5.45 's avouds. De Fransche pakketbooten doen Rioutv, Banka en Palembang niet aan. Tot verzending van brieven enz. naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika is een nieuwe gelegenheid geopend, door middel eener des Dinsdagsavonds uit Londen vertrekkende post; de verzending naar de Vereen. Staten ge schiedt alsnu per spoortrein van Rotterdam tot Antwerpen en van daar per boot naar Engeland; vertr. uit Rotterdam 's Maandags 12,55 nam. en 6,50 's av.Woensdag en Vrijdag 6,50 's av. Z. M. heeft bevorderd tot kommandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. D. Veegens, griffier der Tweede Kamer. Wij maken allen, die indertijd bijdroegen aan het, Blaaubeenfonds, opmerkzaam op de in dit nomtner voorkomen Ie statuten van dat fonds. Wij deelen tegelijkertijd mede, dut door den heer laaubeen, ingevolge art. 5 daarvan, tot beheerders gekozen zijn de heeren dr. A. W. Van Campen, W. F. Busing, dr. Z. Th. Diehl en Z. D. Van der Bilt La Motthe. De inschrijvingen voor de oeconomisc.lie spijsuitdeeling alhier bedragen dit jaar ƒ1184; dit is iels meer dan het vorige jaar De com missie heeft met vertrouwen haie taak weder opgevat en veorloopig besloten met de bedee lingen 24 December a. s. een aanvang te maken. De heer \1. C. De Bruijn, te Yersekendam, correspondent van de Onderlinge Brandwaar- borgmaatschappij te Amsterdam, bericht ons dat de schuur van AWisse alleen verze kerd was, en niet het daarin aanwezige hooi en stroo. Een kleine opheldering zijn wij aan het Vaderland schuldig. Aan de vermelding, dat ds: P. Huët het beroep naar Goes heeft aange nomen, voegt dit blad toe: Hiermede is een bijna 3jarige vacature vervuld." Dit is niet zoo de vacature, waarin nu voorzien is, bestond slechts sedert (Jet. jldoor het emeritaat van dr. Moll. De vacature, waarop het Vaderland doelt, n.l die, ontstaan door het vertrek van ds. Vliegenthart, is nog onvervuld. Wij vernemen, dat de gemeenteraad van Nieuwleusen, provincie Overijsel, met verzoek tot ondersteuning, aan de gemeentebesturen heeft rondgezonden een afdruk van zijn adre3 aan Z. M. den Koning tot wijziging van art. 242 der gemeentewet in dien zin, dat bevoegdheid gegeven worde tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom tier grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. Misse. Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben maatregelen genomen tot oprichting van een zoogenaamd kolenfouds, in navolging van andere gemeenten. Coetgesie. De overgehaalde dijk van den Thoornpolder is reeds tot boven stormvloeds hoogte opgewerkt en op het buitenbeloop groo- tendetls met rijsbeelag belegd. Met eiken dag wordt de toestand geruststellender en rneu ver trouwt niet grond, dat liet zal mogen gelukken den polder te behouden. Ook heden (Zondag) is weder doorgewerkt, en aan den inlaagdijk wordt mede met kracht gearbeid. Voortdurend komt meer werkvolk naar hier, en tot nutoe worden de werken door zeer gunstig weer begunstigd het is zeer te ho pen, dat dit weer en vooral een zuideljjke wind nog eenige dagen mogtn aanhouden. Men deelt aan de Midd. Ct. onder meer gevallen van dieu aard mede, dat een doos, bij gelegenheid vau het St. Nicolaasfeest van Middelburg naar Vreeland verzonden, iu- houdei.de gebak en andere versnaperingen, bij aankomst voor een groot deel van zijn inhoud beroofd was. De roover had het lak, waarmede de sluiting verzegeld was, verbroken en de touwen losgemaakt, doch nadat zijn strooptocht volbracht was, beiden weder behoorlijk voor zien en zelfs met lak van eene andere soort verzegeld. H K. H. de Prinses Van Wied. geboren prins s der Nederlanden, is Vrijdag op haar kasteel te Neuwied van een zoon bevallen. Naar men wil, zou het veelbesproken proces van de erfgenamen van Teyler Van der HuLt in Februari een aanvang nqmen. Om het kapitaal van Teyler s stichting, te Haarlem, is het, zooals men weet, t8 doen. Scheepvaart door hst kanaal van Zuid-Bsveland. Ilansweert 9 December. Geschut bu1tenlandsche vaart den 3 December. Het Belgische stoomschip Schelde, gezagvoerder J. F. Dirksen, te huis behoorende te Antwerpen, groot 135 ton, geleden met kolen, ko mende van Pruisen en bestemd naar Antwerpen; het Duitsche stoomschip Johanna Hendrika, gezagvoerder TV Jansen, tehuis behoorende te Lobitli, g>oot 449 ton, geladen met stukgoederen, komende vau België en bestemd naar Pruisen het Engelsche scbip Rose, gezagvoerder R Iferoo, tehuis behoorende te Lounstaf groot 92 ton, geladen met steen, ko mende van België ea bestemd naar Hollandden 4, het Nederlandsche stoomschip Perseverance, gezag voerder P. Hem, tehuis behoorende te Rottetdam, groot 512 ton, geladen met stukgoederen, komende van België en bestemd naar Pruisen; den 5, het Noordsehe schip Solon, gezagvoerder O. Ilar.sen, tehuis behoorende te Soudeford groot 295 ton, ge laden met hout, komende van Helsingfors en bestemd naar Antwerpen; den 7, het Zwecd che stoomschip Alex Klillergezagvoerder J. Mthuis, tehuis behoo rende ta Gothenberg, groot 270 ton, geladen m t ijzer, komende van Antwerpen en bestemd naar Rotterdam den 8, het Engelsche schip Linda, gezagvoerder J. W. Douglas, tehuis behoorende te Liverpool, groot 255 ton, geladen met palmolie, komende van Opopo(?) en besteml naar Antwerpen; het Duitsche stoomschip Rheine-Schelde, gezagvoerder J. M. I an Dort, tehuis behoorende te Dusseldorf, geladen met ijzererts, ko mende van Antwerpen en bestemd naar Pruisen. Binnenlandshe vaart. Van 2 tot 8 December werden er 288 schepen geschut. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Op het adres der candidaten in de rechten aan de Lridsche hoogeschool, ter zake van ile vrijs'elling van examens in enkrie gevallen, heeft de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken afwijzend beschikt, op grond dat „geen andere vrijstel.ing kau worden verleend dan van examens, die de candidaten reeds hadden afgelegd, niet van vasken behoorende tot examens die zij nog moesten afleggen; en hun in geen geval mocht worden toegestaan om hunne universitaire stu diën overeenkomstig de bepalingeu van het organiek besluit (van 2 Aug. 1815) voort te zetten en te voleindigen." RECHTZAKEN. Arror.dissements-rechtbanlc te Middelburg. Op heden, 10 December 1877, heeft de rechtbank de volgende vonnissen gewezen tegen 1". J. J. A. B., metselaar te Sluis, wegens hoon veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. en 25 boete, subs. 3 dagen gev. straf, c.e 2". P. M., 21 jrmetselaar te Breskens, wegens beleediging van een bedienend beambte, verooideeld tot een dag gev. straf en ƒ3 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 3°. N. S., 36 jr., vrouw van J. R., te Hoofd plaat, wegens diefstal van oogst, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf, c.e. 4". Fr. V., koopman te Sluis, wegens hoon, ver oordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf, c e, 5". J. J. De J., 27 jrparaplukoopman te Oos terhout, wegens bedelarij, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev. straf, c.e. Vrijdag hei ft, de Hooge- Raad beslist, dat een tusschen Nederlanders in Engeland voltrokken huwe lijk, ook al heeft daarvan niet de vereischte afkondi ging plaats gehad, in Nederland toch als wettig aan gemerkt moet worden. De rechtbank t« Roermond heeft Donderdag een veroordeel ing uitgesproken tegen den pastoor F. P. H. Ii. Van Haeff, ter zake eener onwettige processie. Het gold hier een dier procssiën, welke gegrond zijn op het Kon. Be9l. van 25 Mei 1819, en alzoo over 't algemeen in Limburg zijn toegelaten, doch die in casu als ongeoorloofd is beschouwd, uithoofde de parochie Pey, onder de gemeente Echt, waar die pl ats had, als -oodanig eerst bestaanhad gekregen, na het jaar 1848. EERSTE en TWEEDE KAMER. Per telegraaf. In de heden gehouden zitting der EERSTE KAMER hebben com- missiën van rapporteurs eindverslagen uitge bracht over de Indische begrooting voor 1878 en andere koloniale voordrachten. De beraad slagingen zijn bepaald op morgei te elf uren. Tota commies-griffier der Kamer is benoemd de heer mr. C. W. Star Naman, commies-griffier bij de Tweede Kamer, met 16 van d 30 stem men, zijnde 14 stemmen uitgebracht op den heer mr. J. P. Van Bosse. Het onderzoek der begrootingswetten in de afdeeliugea is be paald op Woensdag a. s. In de zitting der Tweede Kamer van Zater dag is ingekomen een nominatielijst voor een lid van den Hoogen t aad, bestaande uit de hee ren Loke, raadsheei in het gerechtshof te 's-Gravenhage; Asser, raadsh. in het gerechtshof te Amsterdam; Feithrechter in de arrond. rechtb. te Arasterdam; Alting Mees, oud-mi nister van koloniën De R mitz, president der arrond rechtb te Z volle en Heyligers, auditeur militair te 's Graveuhage. Daarna werden de beraadslagingen voortge zet over hoofdstuk V (Binn. Zaken) der staats- begrooting voor 1878. Bij de afdeeling Armwezen drongen de hee ren GodefroiCorve.r Hooft en Viruly aan op volkomen vrijheid voor de Nederl. levensver zekering—maatschappijen, onder verplichting van ruime publiciteit en strenge aansprakelijkheid voor de bestuurders, met intrekking van alle bestaande besluiten van preventieven aard. De Minister verklaarde zich tegen volkomen vrijheid vau de verzekering-maatschappijen, maar zal met den Minister van Justitie over leggen omtrent eene wettelijke regeling. Hoofd stuk V werd daarna aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde hoofdstuk Ma rine De heer De Casembroot beloofde zij n steun aan den Minister, dien hjj buiten de politiek stelt en wiens voornemen is den weg van zijn voorganger te volgen, welke hij toejuicht. De heer Van der Loeff wilde ook met deu Minister den ingeslagen weg volgen, mits hij gvtrouw blijft aan het vroeger marine program, zoodat na 2 jaar het eindcijfer met anderhalf millioen wordt verminderd. De Minister verklaarde strikt te handhaven het programma van zijn voorganger, behoudens wijziging door tijdsom standigheden noodzakelijk gemaakt, zoodat met 1880 het eindcijfer belangrijk zal verminderen. Per Telegraaf. In de heden gehouden zitting zijn ds beraadslagingen over hoofdstuk Marine voortgezet. De Minister handhaafde nogmaals tegenover den heer De Casembroot zijne iozichten omtrent de mogelijkheid van uitzending van de Koning der Nederlanden naar Indië, maar gaf aan den heer Fransen Van de Putte toezegging te zullen overwegen, of vóór de uitzending eene wijziging in de lijnen van het achterschip, geraamd op 3 ton, wenschelijk is. Na verwerping van twee amen dementen van den heer De Casembroot omtrent den aanbouw van riviervaartuigen en de aan stelling van een adviseur voor scheepsbouw, is het geheele hoofdstuk met algemeene stem men aangenomen. De heer De Meyier, nieuw benoemd lid voor

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1