rechtzaken" BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. burgerlijke stand GOES Gerailleerd,tegen het Westhavenhoofd te Zie rikzee aangevaren. De spoorbootmaatschappy werd tot vergoeding der tamelijk aanzienlijke schade aangesproken, maar zij weigert te be talen, omdat op den oostelijken havendam geen licht was geplaatst, terwijl naar haar oordeel het ongeluk daardoor voorkomen had kunnen worden. De gemeenteraad te Zierikzee heeft de zaak nu gesteld in handen van een rechts kundige commissie. Vacl Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Lijkverbranding heeft zich tot de Legeering gewend met verzoek om wijziging van de wet op het begraven, opdat lijkverbranding niet langer strafbaar zij. De kiesvereeniging Oostermoer en de al gemeens kiesvereeniging, te Assen, hebben voor de herstemming, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Assen, tot candidaat gesteld jhr. W. A. Van der Feltt. EERSTE en TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamerzijn benoemd tot voorzitters der afdeelingen de heeren Eijsinga, Van Rhemen, VanSwinderen en Van Twist. Naar aanleiding vau gevoerde dis- cussiën werd het onderzoek der Staatsbegrooting en van het ontwerp tot voorziening in het Ministerie van Waterstaat, Handel en Ny verheid in de afdeelingen vooreerst uitgesteld. Later zal de tjjd tot onderzoek bepaald worden. Maandag te 1 uur is benoeming van een com mies-griffier aan de orde. Per telegraaf. De tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn aangenomen met eenparige stemmen. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer betreurden bjj de behandeling van het ontwerp, houdende voorziening in het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de heeren I an BaarBastert, De Casembroot, Van Eek en Corver Hooft het, dat op de instelling van dit nieuw departement de Raad van State niet was ge hoord. Wel degelijk gold het hier toch een maatregel, die met een maatregel van inwendig bestuur geljjk te stellen is; terwijl de heeren Van Eek en Bastert de instelling goedkeurden bestreden de overige sprekers daarentegen de noodzakelijkheid of althans de urgentie daar van op verschillende gronden, ook met 't oog op den tegenwoordigen financiëelen toestand. Zij betreurden 't, dat de Kamer stond voor een fait-accompli en betoogden, dat dit was in constitutioneel. De Minister Kappeyne verde digde den vorm en het fond der zaak. Het hooren van den Raad van State was niet ver plichtend voor de instelling van departementen; anders waren alle departementen, bestaande of bestaan hebbende sedert 1815, onwettig. Het gold hier geen zoogenaamde maatregel van inwendig bestuur, zijnde eene verordening door den Koning uitgevaardigd, en algemeene rege. len stellende. Splitsing van het Departement van Binnenlandsche Zaken was noodig in 't belang van het hoofd van dat departement maar voorai in 't algemeen volksbelang; van een fait-accompli kon geen sprake zijn. Der Kamer stond cen suur vrij. Na verschillende replieken, waarbij de heer Kappeyne de definitiemaatregel inwendig be stuur verschoof tot wijz'ging van de wet door den Raad van State, is het ontwerp in zijn ge heel aangenomen met 67 tegen 2 stemmen. Daarop is de discussie over hoofdstuk V der begrooting (binnenlandsche zaken) aangevangen. Bij de algemeene beraadslagingen daarover heeft de heer Van Wassenaer den Minister ge ïnterpelleerd, hoe het staat met de indiening van de wet op het lager onderwijs. Zal dit onmiddellijk geschieden of vraagt gij veel tijd? Tevens heeft hij aangedrongen om de rechten der minderheid te eerbiedigen. De heer Kappeyne heeft geantwoord, dat hij geen tijd kan bepalen en bij opstelling dezer wet alleen acht zal geven op eigen overtuiging omtrent zulk een gewichtig volksbelang. Zijn zinspreuk is»doe wel en zie niet om." Na eenige woordenwis seling zyn de algemeene beraadslagingen geslo ten en nog eenige bijzondere punten behandeld. Per telegraaf. In de heden gehouden zitting is de beraadslaging over hoofdstuk V (BinneLl. Zaken) voortgezet. Bjj de afdeeling hooger onderwijs werden door verschillende sprekers wijzigingen aanbevolen in het kon. besluit tot uitvoering van de wet op het hoo ger onderwijs, vooral wat aanging het leerplan der gymnasia en de regeling der examina. De Minister Kappeyne verklaarde omtrent het leer plan der gymnasia in overleg te zullen treden met den Inspecteur. Een nieuw leerplan achtte de Minister noodzakelijk en mocht dit niet te verkrjjgeu zijn dan door wijziging van de wet op het hooger onderwys op dit punt, dan zal bij daartegen niet opzien. Den In specteur zou hij opdragen optegeven, waar deze de inrichting van gymnasia wensehelijk mocht achten. De belangen van gymnasiaal onderwijs moeten echter niet aan het belang der gemeente worden opgeofferd. Met de exa- en-regeliog staat de benoeming van profes- oren in verband. Met groote bezadigdheid dient gehandeld te worden om niet te groot aantal professoren te benoemen. Op de vraag van den heer Teding Van Berdhout betoogde de Minister, dat loyale en royale handeling tegenover de Synode bjj de regeling van het aanvullings-onderwjjs in de theologie wensche- ljjk was, daar de Regeering zoodoende vrjjer werd in de keus der hoogleerareu in de theologie. Een voorstel van den heer Van der Hoeven, om morgen in de afdeelingen niet de kiestabel te onderzoeken, gelijk de centrale sectie ver langt, werd na discussie, waaruit bleek, dat de Regeering spoedig onderzoek en behandeling daarvan wenscht ook met het oog daarop, dat de Kamer voltallig zjj als de wet op het lager onderwijs aangeboden wordt, verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Derhalve wordt morgen de kiestabel onderzocht, en zal daarna de be handeling der begrooting voor Biunenl. Zaken worden voortgezet. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer P. Iluet, predikaat te Nunspeet, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Goes AANGENOMEN. De heer dr. A. Knijper verzoekt bij adverten tie in den Standaard den kerkeraden van vacante gemeeoten hem niet meer te willen beroepen, althans niet zoolang hij niet geheel tot zijne vorige kracht is hersteld. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden, Vrijdag 7 Dtcember, de volgende vonnissen gewezen tegen lo. G. C„ 12 j., C. B., 12, j. en J. V.O., 16 j., allen te Wissekerke, veroordeeld wegens diefstal, de twee eerste elk tot 12 dagen en de laatste tot 15 dagen cell. gev. straf ce. 2o. J. t). V., 11 j., te Wissekerke, wegens dief stal van oogst, veroordeeld tot 3 dagen gev. straf ce. 3o. J. K. Mz.10 j.te Colynsplaatwegens diefstal, veroordeeld tot 2 dagen gev. straf ce. 4o. A. A. Sz. te Middelburg, wegens bedelarij, veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf ce. 5o. J. D. R., 14 j I. D. R., 11 j., H. B., lij., J. M. J 12 j J. P., 13 j., K. II., 13 j allen te Vlissingen, wegens diefstal van appels en peren, veroordeeld elk tot twee dagen gev straf ce. 6o. W. K 51 j., te VlisBingen, wegens misbruik van vertrouwen, bedelarij en diefstal, veroordeeld tot vier maanden cell. gev. straf en 12,50 boete, subs 2 dagen cell. gev. straf ce Kantongerecht ie Goes. In de zitting van 30 November 11. zijn de navol gende veroordeelingen uitgesproken wegens overtreding der wet op den IJk der maten en gewichten, tegen de volgende personen C. J. B., in een geldboete van 1,ce. L. M., in een geldb. van 1,ce D. V., in drie geldb. van 10,— ce.; P. B., in een geldb. van 1,— ce.P. 3., in twee geldb. van 1,ce.; P. R.,. in een geldb. van 1,ce.M. M., in vijf geldb. van 1,ce.M. M., in vier geldb. van ce.; J. K., in vier geldb. van f 1,ce.J. D. G., in vijf geldb. van 1,ce.; A. M., in drie geldb. van 1,ce.J. C.in twee geldb. van 1, ce.L. M. in een geldb. van 1,ce. A. W., in een geldb. van f 1,ce.; J. M., in drie geldb. van 1,ce A. T., in een geldb. van 1,ce.; J. S in een geldb. van 1,ce.; W. D., in twee geldb. van 5,ce.P. IJ., in twee geldb. van 1,ce.M. D., in een geldb. van 1,ee. al de veroordeelden wonen te Goes. In de zitting van heden, 7 December 1877, ter zake als voren: J. M. S., in een geldboete van 1, ce.; J. D. W., in twee geldb. van 1,ce.; L. D., in drie geldb. van 1,ee.; J. V., in een geidb. van ƒ1,ce.; P. De W., in vier geldb. van 1,ce.; L. De B., in twee geldb. van/1, ce.; J. v. d. B., ontslagen van rechtsvervolging, de kosten te dragen door den Staat, allen wonende te Kloetinge; en J. M., in twee geldb. van f 1,ce.; J. O., in een geidb. van 1,ce P. J. M., in vier geldb. van 1, ce.; P. De D., in drie geldb. van 1,ce.; M. C. J. P., in vijf geldb. vin 5,ce.; P. V. A., ïu drie geldb. van ƒ1, ce.; J. V., in vijf geldb. van ƒ1,ce.; J. 1)., in zes geldb. van 1,ce.; P. M., in 10 geldb. van J,— ce.; G. B., in 9 geldb. van ƒ1, c».; allen wonende te Goe». Krachlens een vonnis, door de arrondissements rechtbank te Zierikzee gewezen in eene buitengewone correctiooeele terechtzitting, is een landbouwer uit het eilaud Tholen, omdat hij geweigerd had voor den reehter-commissaris getuigenis der waarheid af te leggen, in gijzeling gebracht naar het huis van arrest te Zierikzee. De man verklaarde o. a. uit volle overtuiging, dat hij voor een paar jaar hetooverd was geweest, doch onttooverd «as geworden door het drinken van koffie, ergens gekocht bjj esn tooverdokter, wiens naam en woonplaats hij, tegen zijn beter welen in, verklaarde niet meer te kennen, ofschoon hij er per soonlijk was geweest om deze wonder-koffie, waarbij de Hollonay pillen en Gimborn's maagzout maar kleinigheden zijn te halen. (M, Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Aan de practische ambachtsschool te Gronin gen wordt thans, voor rekening van het Genootschap van Nijverheid, te Onderdendam, een model op vrjj groote schaal vervaardigd van eene boerderij met schuur, om op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parjjs geëxposeerd te worden. Plaatsgebrek noopt ons het Buitenlandsch Ocerticht achterwege te laten. De gewichtigste tjjding uit Frankrijk mogen wjj echteronzen lezers niet onthouden. De heer Dufaure, republikein, beeft, na eene nieuwe bijeenkomst met den Maarschalk, zich belast met de samenstelling van een Ministerie. Tegeu een persoon te Middelburg is proces-ver baal opgemaakt, omdat hij in een bedelbrief het mede lijden, wegens treurige familie omstandigheden, trachtte op te wekken en geldelijke bijdragen bij inschrijving te verkrijgen. Teneinde te beter te slagen had hjj den naam van dej burgemeester bovenaan die lijst geplaatst, die, naar het heette, voor 2.50 had ingeschreven. Een drietal andere gegoede ingezetenen liepen in den valstrik en teekenden werkelijk op de lijst voor bedragen van 1 tot 50 cent, welke den bedrieger terhancl werden gesteld. Weder is te Middelburg een winkelier in ma nufacturen dupe geworden van eene 12jarige opliehtster. Op naam eener mevrouw vraagde en kreeg zij eenige goederen ter bezichtiging mede, doch het autwoord liet »ich te vergaefs wachten. Bjj onderzoek kwam het be drog aan het licht, doch de bedriegster is nog on bekend. (M. Ct.) Dezer dagen heeft een driedaagsch onderwetsch bruiloftsfeest plaats gehad nabij Venray (Limburg), waarbij door 110 bruiloftsgasten verbruikt werden 7 vette schapen, 2 weldoorvoede kalveren, 5 hammen, een kar geladen met tarwemik, een groote hoeveelheid rijstenbrij, nog gezwegen van lichtere spijzen en van de likeuren, jenever met suiker, bier, enz. De weduwe van den gepensioneerden officier van het Ned. Indische leger De Geer Boers is uit het voorarrest ontslagen en op vrije voeten gesteld. Maandagavond heeft een man bij een horloge maker te Haarlem, een glasruit ingeslagen en een zilveren horloge ontvreemd. De dief werd aan het station van den spoorweg in hechtenis genomen. Het Vadert, noemt het bericht, dat de persoon, die onlangs het museum te Leiden heeft bestolen, niet verder zou worden vervolgd, nadat was gebleken, dat hjj verwant was aan een zeer aanzienlijke Duitsche familie, volkomen onjuist. De dief is genaamd baron Clomor Bon Jreytag en is in Hannover aangehouden en ter beschikking gesteld van de rechterlijke overheid van Brunswijk om daar terecht te staan voor oplichting en diefstal. Door onze regeering is ook reeds uit levering gevraagd. Een 20e gedeelte van de ƒ50,000 uit de Staatsloterij is Woensdag ten deel gevallen aan iemand te 's-Hage, die 't briefje eenige dagen te vo ren van een armen drommel voor een gulden had gekocht. l)e vrouw, die in de kraaminrichting te Am sterdam van haar man een verwonding met een scherp weiktuig in den hals ontving, is overleden. De man bevindt zich in hechtenis. Te Delft heeft Woensdag een fell e brand plaats gehad iu een der nevengebouwen van het krankzinnigengesticht. Een der bedienden, die io bet brandende gedeelte lag te slapen, werd met moeite gered en bad zijn behoud aan de tegenwoordigheid van geest van den huismeester van het gesticht te danken. Te Leeuwarden is deze week een jor.g soldaat 's morgens dood op zijn legerstede gevonden, ten ge volge van het overmatig gebruik van sterken drank, die bem 's avonds te voren door andere makkers met wie hij was uit geweest, en die hel er op hadden gezet, bem eens dronken te makeu, was verstrekt. Eene ern stige waarschuwing voor liefhebbers van zulke aar digheden?! Te Amsterdam heeft een man zijn vrouw bij een woordenwisseling zoo gruwelijk in de hand gebeten, dat de polite tegen den onmanlijken booswicht proces verbaal beeft opgemaakt. Dinsdag heeft te's-Hertogenbosch een jonkman, goudsmid van beroep, zich door eeu pistoolschot van het leven beroofd. Men vermoedt, dat die zelfmoord in verband staat met den diefstal van gouden voor werpen, waarvan de dader onlangs in België is uit geleverd en in welke zaak de nu overledene door den aankoop van de gestolen goederen zou betrokken zijn. Naar de Amsterdamsche Ct. verneemt, loopt sedert eenige dagen in de residentie een gerucht, omtrent het vermissen vau eenige portefeuilles uit de archieven van het departement van oorlog. De hoofdcommissaris van politie, de beer fan Schermbeek, moet deswege bjj den secretaris-generaal van dat departement ont boden zijn en met dien hoofdambtenaar een langdurig onderhoud hebben gehad. Tengevolge van dat on derhoud zou er een zeer streng onderzoek zijn iugïsteld geworden; allerlei gissingen worden omtrent deze zaak gemaakt. Men weet niet of de ontvreemding, waarvan gesproken wordt, zou zjja geschied alleen om zich door den verkoop der stukken als scheurpapier enkele guldens te verschaffen, dan wel of zich onder de vermiste schrif turen ook brieven of andere stukken bevonden, op welker bezit deze of gene prijs stelde. Wat hiervan zij, het onderzoek zal waarschijnlijk wel het juiste dezer ge schiedenis in bet licht stellen. De openbare autoriteit te Berlijn heeft de ge kleurde suikerfiguren van zeven banketbakkers aan een scheikundig onderzoek onderworpen; en bleek, dat bij die van vijf banketbakkers vergiftigde kleur stof was gebezigd. Wegens deze overtreding van het daarop bestaande verbod is er eene aanklacht tegen hen ingediend. Er is een streng onderzoek ingesteld naar de gedurige beleedigingen en aanrandingen, waaraan de ultramontaan8che woelgeesten uit de lagere volks klasse op eenige plaatsen in Hessen Nassau zich schuldig maken jegens onderwijzers, die zich aan de Staatswet hebben onderworpen. In eenige dorpen hebben reeds ongeregeldheden plaats gehad en is het zoover gekomen, dat die onderwijzers zich niet meer ongewapend of zonder geleide op straat kunnen ver- toonen. Ingezonden Stukken. Ellewoutsdijk, 3 December '77. Zondagavond jl. waren stemgerechtigde leden in de consistoriekamer alhier bijeen, tot het benoemen van kerkeraadsleden. Na afloop van deze stem ming sloot de voorzitter-predikant die vergadering en vroeg toen aan de leden of zij nog iets omtrent kerkelijke zaken te bespreken hadden. Niemand gaf hierop antwoord, waarop de predikant te kennen gaf, dat hij zelf, nu zij voor 't meerendeel tegenwoor dig waren, wel iets met hen wenschte te hespreken, en wel het besluit der synode omtrent de vastgestelde belijdenisvragen. Nadat ook dit afgehandeld was wenschte de predikant nog iets in 't midden te brengen betreffende de kerkvoogdijzakenmaar zoodra deze woorden waren uitgesproken, trad de koster der kerk te voorschijn en zeide„Ik heb in last van den president-kerkvoogd, zoodra er iets meer dan de ver- kieziugszaken wordt behandeld, de zaal te laten ont ruimen en de deuren te sluiten." De predikant gaf daarop te kennen dat er al meer was behandeld en de koster du» niet volgens zijn last gehandeld had, waarop de koster, door drift beheerscht, een begin maakte met 't sluiten der deuren. Hierdoor ontstond een rumoer in de zaal, ja velen gaven te kennen dat zij in hun eigen lokaal aan wezig waren en zij, als kiezers gerechtigd die zaal niet wenschten te verlaten, voor zy met de kerke lijke zaken klaar waien. De koster, tegenkanting ontmoetende, ging rapport brengen bij den president-kerkvoogd, ten minste hij kwam terui met eeu schriftelijk bevelschrift van den president-kerkvoogd, met zijn naam geteekend, waarin hij den predikant gelasite als hij meer dan geestelijke zaken had te bespreken, de zaal te veriaten. Nu ontstond er een groote opschudding onder de leden en er werden zelfs dreigementen uitgesproken, en om er nog meer kracht bij te zetten riep de koster den wethouder, die als kiezer ook tegenwoordig was, toe „dat hij als wethouder de politie, buiten de zaal aan wezig, zou gelasten de zaal te ontruimen, teneinde de deureu te kunnen sluiten." De wethouder wenschte daaraan niet te beant woorden, en voorzeker gelukkig, want was de politie tusschenbeide gekomen, dan had deze handeling wel eens noodlottiger gevolgen kunnen hebben daar de gemoederen sterk aan 't gisten waren. Mynheer de Redacteur, hieraan openbaarheid te geven in uw blad geloof ik dat goed is, want waar open baarheid geweigerd wordt in kerk of staat, kan het niet anders wezen, om geen andere uitdrukking te bezigen dau niet goed of verkeerd. De kiezers hebben de besprekingen van de kerk voogdijzaken evenwel voortgezet en na afloop de zaal rustig verlaten. EEN KIEZER. 295ste STAAT8-LOTERIJ. 5e kl. Pry zen van ƒ100 en daarboven. 6e Lijst. No. 11644 t 50,000. No. 18653 f 1000. Nos. 10585 èn 13243 elk /400. Nos. 3164, 9913, 13485, 14029, 19571 en 20092 elk 200. Nos. 8020, 9229, 10212,14521, 17114 en 19223 elk 100. 7e Lijst. No 14329 1000 Nos. 2861, 8001, 10597, 14293 en 18091 elk f 40J. Nos. 1201, 1843,6740, 11659, 13517, 14032 en 17085 elk t 200. Nos. 2012, 4711, 6764, 13862. 14160, 14733,15274,16504,17146 en 19485 elk ƒ100. van 5 tot 7 December 1877. Ondertrouwd den 5, Johannes De Kruijter, Bij., jm., met Catharina Bemijn, 24 j., jd. Getrouwd den 7, Egbertus Bakker, 48 j., wedn. van Wijntje Van Bettelen, met Johanna Cornelia Maartense, 28 j., jd. Geboren den 6, Hendrika Christina, d. v. Leen- dert Korstanje en Pietemella Holleman. Ifoveinber. CORTGENE. Getrouwd: den 2, A. Dodmond, 25 j., jm., met L. Mesmans, 25 j., jd.den 9, J. Olivier, 22 j., jm., met H De Maagd, 20 j., jd.; M. Bolle, 45 j., vvedr., met L. De Moor, 39 j jd.; den 30, K. K. Eegelvasrt, 31 jm., met M. Hoogerheide, 29 j., jd. Geboren: den 16, Maria, d. v. M. Platschorre en J. Maarsman. DRIEWEGE. Bevallen den 21, Johanna Huige geb. Grim- minck, z.Maatje Verorugge ge. De Jonge d. den 28, Cornelia Bruggeman geb. Burger, z. Overleden den 10, Diua Oranje, oud 60 j., echtgen. van Jan De Bue. LIEFDADIGHEID. Het R. K. Parochiaal Ambcstuur betuigt zijnen op rechten dank voor de Collecte, gehouden op den den dezer, die ƒ181.89 heelt opgebracht. Het beveelt bij voortduring zijne armen in uwe liefdadigheid aan. Goes, 7 December 1877. Het Bestuur Voornoemd, J. PROOST, voorzitter. J. VV. NIJS, secretaris. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmid del de teer is in geval van bronchitis tering, catharren verkoudheden en in 't algemeen te gen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas! voor wie dit geneesmid del uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Gayot gelukt de teer te om geven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde capsules van te maken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik, dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen Deze capsules zijn zeer duurzaam, zoo zelfs, dat de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2