1877. Nü. 145. Zaterdag 8 December. ()4st" Jaargang. PARLEMENTAIRE BESCHOUWINGEN. OEEICIEEEE MEDEItEEUMY GOES, 8 DECEMBER 1877. De uitgave dezer Uournnt geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nonnners 5 ct., met bijblad 10 cl. («I Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vanisNIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De eerste ontmoeting. Het officiëele verslag van de Dinsdag 1.1. ge houden zitting der Tweede Kamer ligt thans voor ons, en wij hebben nu meer zekerheid om trent het wederzijdseh gesprokene dan tele grammen of andere verslagen ons kunnen leveren. Maar toch heelt 't lezen ervan ons versterkt in den indrukdien wij van het voorgevallene reeds hadden verkregen. Die eerste ontmoeting tussehen het gansche kabinet de heer De Jonge noemde 't au grand complet en de leden der Kamer, die ten getale van 73 tegenwoordig waren, was zoo welwillend, zoo hartelijk, dat hetakelig was om te hooren. Het was, of sommige leden aan 't droomen waren van rozengeur en maneschijn. De wierook werd volop gebrand, en gelukkig, dat sommige sprekers een enkele maal door eene variatie op al die welwillendheid voorkwamen, dat de leden van het kabinet soms bedwelmd zouden wor den. De heer Des Amorie Fan der Hoeven opende de rij der complimenten met den gem alen oprichter van het kabinet te herinneren aan zijne verklaring, dat de Regeering het recht had te rekenen op de welwillendheid van die leden der Kamer, die niet behooren tot de meerder heid. Nu, wij weten 't, dat de heer V. d. Hoeven een dier leden is, en wezenlijk niet een van de minste, ja zelfs een van de be - kwaamste sprekers der linkerzijde. Welk eene geruststelling voor zulk een kabinet moet 't dan geweest zijn uit zijn mond te hoorennik ben niet geneigd om het recht op die welwillendheid mijnerzijds te betwisten." Maar zonder eenige reserve dit te doen, dit mocht men toch niet verwachten. Daarom volgde er spoedig: «Zij heeft dat recht, dunkt mij, in de eerste plaats in algemeenen zin. In dezen namelijk, waarin wij welwillendheid verschuldigd zijn aan een ieder, die ons geen kwaad heeft gedaan, en zoolang hij ons geen kwaad gedaan heeft. Ik zou zelfs geneigd zijn om verder te gaan dan die koude en negatieve gezindheid, en ik wil wel verklaren niets vuriger te wensehen, dan dat het deze Regeering welga in den hoogst moge lijken zin: dat zij zich bekeere en leve!" De heer Van der Hoeven, de man der ultra- montaansche partij, maar tevens banierdrager der liberale koloniale politiek, zal niet begin nen met eene politiek van wantrouwen en vij andschap. Of hij daarin zal blijven volharden, zal afhangen van de daden der Regeering. Wij begrijpen nu genoeg. Zoolang door die daden geen kwaad wordt gedaan aan de Ultrainon- taansche partij, kan de heer Kappeyne op de welwillendheid van den heer Van der Hoeven rekenen. Als het kabinet zich slechts bekeerde Dan, o dan is alles zoo schitterend en schoon! Of die welwillendheid niet te duur gekocht zou wezen In ieder geval is de heer Van der Hoeven nog niet geheel zeker, dat zijn welwillendheid kan voortduren. Er moet volgens hem nog bekeering plaats hebben, en dat doet ons ter wille vau de zaak genoegen. Zooals de, leden van het kabinet nu nog zijn, schijnt hij dus geen heil voor zijne partij van hen te verwachten. Gelukkig voor hem het blijkt, dat hij de nieuwe regeering kent; gelukkig voor ons: de beginselen van het kabinet zijn ook bij tegenstanders goed bekend, en voor bekeering vreezen wij niet. Na hem trad de heer Teding Van Berkhout op, die, onder al zijn gemoedelijk gejammer over het niet-hooren van den Raad van State in zake de oprichting van het nieuwe departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, toch nog eene aardigheid verkocht. Zijne eerste bedenking gold nl. de verklaring van den heer Kappeyne, dat de Ministers belijders der constitutioneele begrippen met woord en daad zijn. Nu zal zeker niemand op de gedachte gekomen zijn, dat aan die woorden iets ge wichtigs ODtbrak. De heer Teding Van Berk hout heeft dat gevonden en dit is? Wij geven 't een ieder te raden Er moest gezegd zijn, dat er N ederlandrche constitutioneele be grippen bedoeld zijn, en met leedwezen had hij dat woord Nederlandsclie gemist. Wellicht, dat deze Nederlandsclie afgevaardigde, toen hij in de Nederlandsclie Tweede Kamer zat, meende, dat er sprake was van Turksche constitutioneele begrippen. Hij was wellicht in de war geraakt door de quaestie van bekeering, door den heer Van der Hoeven gesteld, of mis schien meende hij, dat het Kabinet op weg was naar Rome, toen hij zijn Ultramontaansehen voorganger zoo welwillend hoorde spreken te genover het nieuwe Ministerie. De heer De Jonge hield een redevoering, die vijf kolommen van het bijblad vult, om preven tieve maatregelen tegen de dronkenschap bij de Regeering aantebevelen. Zijne rede was welge meend, en zeker zou ieder weldenkende wensehen, dat aan het misbruik van sterken drank door wet telijke bepalingen een einde kon gemaakt worden. Maar thans ligt 'tuietoponzen weg daarover breed voerig uit te weidenomtrent zijne gezindheid tegenover het nieuwe bewind bleek niets. Meer duidelijk sprak op dit punt de heer De Casem- broot, die van alle sprekers, zonder eenige ar- rière-pensée ridderlijk zijn gevoelen blootlegde. Hij gispte de houding van den heer Kappeyne den 14n Juni aangenomen, toen hij de opdracht ontweek om een kabinet te vormen. Maar «laatstelijk heeft het hoofd der zich noemende liberalen zich kordaat gedragen, door den Ne derlandsen (de heer De Casembroot wilde zeker den heer Teding Fan Berkhout niet grieven) constitutioneelen weg te volgen. Het strekt mij tot genoegen hem dien lof hier in 't openbaar te mogen brengen, al moge hem daaraan misschien weinig gelegen zijn. In de tegenwoordige om standigheden was geen auder bewind mogelijk, en wat mij aangaat, zal ik het, zonder arriere- pensée, naar mijne zwakke krachten steunen, doch inet getrouwheid aan mijne overtuiging, dat de beste staatkunde die is, welke iederen te neinen maatregel toetst aan de werking van hetgeen bestaat. Langs dien weg kan uit her vorming verbetering geboren worden en is de toekomst verzekerd." Dit waren de slotwoorden van zijne rede en zij klonken eerlijk, edel en fier. Die spre ker eischfe geen bekeering repte niet van kwaad doen. De heer Corver Hooft zou wachten op de daden, en zijne redevoering, evenals die van de heeren Transen Van de Putte, Wintgens en Insinger, kunnen wij laten rusten, omdat zij met ons hoofddoel niet in verband staan. Het was de heer Ha ff mans, die het debat weer terug bracht tot het hoofdpuntde Regeering in hare verhouding tot de Kamer. Hij maakte den leden van het kabinet zijn compliment over hun goeden smaak en politieken tact. Nu, de heer Ilaffmans is wel de persoon, op wiens complimenten, vooral waar het die beide eigenschappen geldt, men trotsch kan wezen. Het Venloosch Weekblad en zijne hou ding in de Kamer dragen alle sporen van goeden smaak en poli'ieken tact. Waarlijk, de heer Haff'mans wil al te grappig zijn En even als zijn collega, de heer Fan Nispen tot Sevenaer, die na hem sprak, begroette hij het ministerie hartelijk, en, als men nu niet wist welke be ginselen die heeren belijden, dan zou men lot schreiens toe bewogen worden door hunne zaeh'e, gemoedelijke taal, om toch vooral bedaard en zachtjes te handelen, om toch vooral recht te laten wedervaren aan een ieder en aan allen, vooral zeker zeer veel aan de ultrainontanen. En zeer lief herinnerden beiden aan hetgeen de heer Kappeyne vroeger had gesproken, om hem toch te bezweren, daaraan geen uitvoering te geven. Maar trots al dat smeeken, niettegenstaande al die loftuitingen bleef de premier onwrikbaar voor zijne beginselen pal staan. Hoe aangenaam die betuigingen van welwillendheid ook waren, hij was niet blind, dat soms een adder in 't gras kon schuilen. Hij stelde op prijs, ja vond 't van belang voor de Regeering, gecontroleerd te worden, maar stelde daarbij e\eneens op den voorgrond, dat steeds zoowel van hare zijde als door de verschillende richtingen der Kamer de reserve gemaakt worde, dat niemand afstand doe van zijne beginselen. En hij eindigde met deze woorden: «Met genoegen vernam ik, dat men de Regee ring kordaat vindt, omdat ze de waarheid zegt. Eén van de beginselen der liberale politiek, die ik altijd zal voorstaan, in welke betrekking ik ook geplaatst ben, is dezedat men aan de Vertegenwoordiging de waarheid schuldig is. Men aehte dit van deze Regeering geene kordaatheid, of men bereide zich op vele kordate handelin gen voor. «Mij is door vele geachte sprekers herinnerd aan de redevoeringen van den voormaligen af gevaardigde uit Haarlem. Men herinnerde, dat hij in het vuur der improvisatie een scherp, hard woord niet ontzag, maar men herinnerde er tevens aan, dat hij thans hier staat als Minister. Ik erken de onderscheiding ten volle. Het is niet meer de afgevaardigde uit Haarlemhet is de Minister, die spreekt en wiens woord eene daad is. Maar, ofschoon de Minister meerdere en grootere belangen te verdedigen heeft dan de afgevaardigde, ofschoon hij bij de keuze zijner woorden voorzichtiger behoort te zijn, en ook daaromtrent de welwillendheid der Kamer be hoeft, kan toch de gedachte, hoe ook ingekleed, geene andere zijn, blijft zij bij den Minister de zelfde als bij den afgsvaardigde. En als dus tot dezen Minister gezegd wordt: koop uw le ven door bekeering, laat hem dan mogen ant woorden: als ik door zoodanige bekeering mijn leven moet koopen, zij sterven mijn gewin. «Men verwachte van deze Regeering met ver trouwen toepassing van de Grondwet, zooals wij die gewoon waren op te vatten, toen de geachte afgevaardigde uit Nijmegen en ik nog tezamen op gindsche banken zaten. Men verwachte van deze Regeering uiefs dan den ernstigen wil om rechtvaardig te zijn, maar men geloove geen oogenblik dat zij welwillendheid of toejuiching zal koopen door af te wijken van de beginselen, wier vertegenwoordiging zij beschouwt als hare taak, de taak die zij te vervullen heeft en die alleen haar aanzijn aan deze plaats rechtvaardigt." Dat is mannentaal. Daden, geleid door be ginselen, wij hebben er lang naar verlangdwij gaan de toekomst te gemoet met blijde verwach ting, dat zij nu eindelijk zullen komen. Benoemd tot ambtenaar bij het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg Mr. P. J. Van der Feen, advocaat te Middelburg. De inspecteur van den Waterstaat in algemeenen dienst P. Caland is, ingevolge het door hem gedaan verzoek, eervol ontheven van het onmiddellijk beheer der werken voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. In den loop der maanden Februari, Maart, April, Mei en Juni e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van eene akte van bevoegdheid als arts en van eene akte als bevoegdheid als tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Het gewone St.-Nieolaasfeest, vanwege de Yereeniging voor Volksvermaken alhier Don derdagavond gegeven, heeft weêr op aangename wijze plaats gehad. Dat dit feest steeds groote aantrekkingskracht bezit, bewees de overtal- rijke opkomst. Geen plaats was in de schouw burgzaal onbezet. De tombola gaf weêr als altijd ruimschoots stof tot vroolijkheid, terwijl het piano- en vioolspel van een paar jeugdige dilettanten, het komediespel van eenige kin deren, de muziek der Harmonie benevens een voordracht in poëzie een aangename af wisseling verschaften. Onze vroegere stadgenoot, de heer dr. A. P. Fokker, aanvaardde Woeusdag het ge woon professoraat in de faculteit der genees kunde aan de Rijks-universiteit te Groningen, met het houden eeuer inaugureele oratie over gezondheidsleer en haar doel. De gemeenschap met de llijksbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is hedenmiddag te twaalf uren weèr hersteld. Volgens hst aanhangige ontwerp tot wijziging van de kiestabel zal het district Goes, dit nu 57,838 zielen telt, tot 90,718 worden vermeetderd, en zooals wij reeds hebbeu gemeld een dubbel district worden door toevoeging van eenige gemeenten van de districten Middel burg en Breda. Het geheel zal, wordt deze wjjziging aangenomen, bestaan uit de gemeenten: Goes, St.-Annaland, Baarland, Borssele, Cats, Colijnsplaat, Cortgene, Driewegen, Ellewouts- dijk, Fort Bath, 's Gravenpolder, 's-He r Abts- kerke, 's Heer Arandskerke c. a., s-Heeren- hoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Krabbendijke, Kruiniu- gen, St. Maartensdiik, Nisse, Ondelande, Oud- Vosmeer, Ovezand, St. Philipslaud, Poortvliet, Rilland en Maire, Scherpenisse, Schore en Vlake, Staveuisse, Tholen, Waarde eu Valkenisse, Wemeldinge, Wissekerke, Wolf aartsdijk, Yer- seke, Bergen-op-Zoom, Woeusdrecht, Huiber gen, Ossendrecht, Putte, Hontenisse, Ossenisse, Grauw c. a., Hengstdijk, Stoppeldijk, St. Jan steen, Clinge en Hulst. 's-Oravenpolder. Verleden week is alhier een arme vrouw, J. A. genaamd, lij dende aan vallende ziekte, in het water ge vallen en verdronken. Ofschoon betrekkelijk spoedig hulp opdaagde, was zij reeds overleden. Heiisltenszaml. Set ziekenfonds, waar van onlangs sprake wasis totstand geko men. Een aantal ingezetenen zijn daarvan lid geworden. De contributie bedraagt per week voor ieder lid tien centvoor huisgezinnen van man en vrouw 20 cent, voor ieder kind daaren boven 2»/a cent met bepaling, dat in geen ge val voor een huisgezin meer dan 25 cent per week verschuldigd is Wolfaartsdijlc. In de buitengewone ver gadering der vereeniging Landbouw en Vee teelt, op den 6 dezer, werden, nadat, door drie voordrachten, van J. Van der Baan, L. Valkier eu C Zuijdweg, de tegenwoordig zjjnde leden aangenaam en nuttig waren beziggehouden, nog belangrijke mededeelingen gedaan door het lid J. M. Parhan over de behandeling van het slacht- en melkvee. Eindelijk werd ook het een en ander geregeld ten opzichte van de voor rekening der vereeniging te houden landbouw-voordrachteu door den hei r Marlet, waarvan de eerste bepaald is op Woensdag 12 dezer, 's namiddags te 2 uren, en waarin, be paaldelijk in het belang van de vrouwen der leden, gesproken zal worden over de Zuivelbe reiding. Uit de inteekenlijst, onder de leden gecirculeerd hebbende, is gebleken, dat de vrij willige bijdragen toereikend zijn om dien'spre ker daarna nog twee, zoo geen driemaal te laten optreden. Tussehen de Koninklijke Maatschappij de Scheld', «Scheepsbouw- en Werktuigenfa- briek te VHissingen, en de bekende firma John Elder Sf Co., te Glasgow, is een combinatie tot stand gekomen, waardoor voortaan aan de werf te Vlissingen de grootste werken zullen kunnen worden uitgevoerd en die fabriek niet alleen met de grootste inrichtingen in ons land, maar ook met de buitenlandsche zal kunnen wedijveren. Een lastige quaestie doet zich te Zie- rikzee voor, die in de gevolgen tot vrjj wat moeielijkheden aanleiding kan geven. Den 9 Nov. 11. is de zoogenaamde spoorboot, des avonds van Middelburg komende, door de duisternis misleid eu wellicht ook door den storm ge-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1