1877. N". 143. Dinsdag 4 December Collecte door het R. C. Parochiaal Armbestuur. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lntiië. EEN BEGROOTINGSPOST. iimcinKi E MBimnmimm GOES, 3 DECEMBER 1877. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By di ree te opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAL7BE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het R. C. PARO CHIAAL ARMBESTUUR in deze gemeente het voor nemen heeft, om op Vonderdag 6 December a. s. aan de huizen van alle ingezetenen eene A-LCJIG- J1I :KI\ K COLLECTE te doen ten behoeve van ile Armen, aan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een leder uit, om door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen. Goes, den 1 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBRKN De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 7 Dec., 9.20 's morgens. Via N1EUWEDIEP, 14 Dec., 1,'smiddags. Via MARSEILLE, 14 Dec, 9.20 's morgens Via NAPELS, 23 Dec., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. i. Kotten van het college voor landbouw, zoo luidde het op de begrooting van dit jaar. Kosten voor de instelling van een adviseertnd college in zake van land-, boscli-, tuinbouw en veeteelt noemde de heer Heemskerk 't op zijne begrooting voor 1878. De som, bij beide gelegenheden uitge trokken, bleef echter dezelfde, n. 1. ƒ1200. Doch wat zal er nu met dezen post door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid geschieden Van intrekken hoorden wij nog niets, en 't zou ons leed doen, wanneer dit geschiedde. Wij wenschen er daarom nog eens de aandacht op te vestigen. De heer Heemskerk heeft, teneinde zijne bedoeling met dit college zeker duidelijker te maken, den titel eenigszins uitgebreid, en aangemoedigd door de kleine meerderheid, waar mee nu bijna een jaar geleden die post werd verworpen, opnieuw hem voorgedragen. Bij de verdediging ervan gaf hij in 1876 o. a deze toeliehting: „Wat aanleiding heeft gegeven tot dit voorstel is het volgende. In het Verslag over de be grooting van 1874 is het denkbeeld geopperd, om kamers van landbouw in het leven te roepen, gelijk kamers van koophandel en fabrieken. Die kamers van landbouw zouden zijn organen van den landbouw in die zaken, waarin de landbouw de hulp der Regeering meent te behoeven. Dit denkbeeld is door mij onderzochtik heb daar omtrent zeer vele adviezen van bevoegde des kundigen ingewonnen, en, zoo als de heer Viruly opmerkte, liepen de gevoelens zeer uiteen. Er was echter, mijns inziens, meer tegen dan voor; het bezwaar was voornamelijk de moeielijkheid om op alle plaatsen geschikte leden en geschikte kiezers voor de kamers te vinden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken is dat bezwaar zoo groot niet, daar geeft het patent kiesrecht. Maar bij die gelegenheid en hier heeft de heer Viruly niet goed gelezen is het bijna eenparig de wensch geweest van alle belangheb benden, dat er mocht worden opgericht een college van landbouw, niet ongelijk aan dat voor de zeevisscherijen, om in zaken van den landbouw op te treden. Ik noemde daar straks eenige voorbeeldener zijn er meeral wil ik evenmin als de geachte spreker uit Gorinchem de vrijheid van den landbouw te kort doen, zoo zijn er toch takken van bestuur, waarbij de landbouw betrokken is. Ik noem in de eerste plaats de statistiek, het onderzoek van den grond en zijne voortbrengselen; in de tweede plaats, de wetgeving, voor zoover onderwerpen van politie betreft. „Om hier weder een voorbeeld te noemen, het beschermen van nuttige, en het uitroeien van schadelijke vogels. Men heeft eenige jaren ge leden eene oude wet omtrent de rupsennesten afgeschaft, zonder er echter iets voor in de plaats te geven. Is die quaestie uit? In de derde plaats de oeconomische richting der wetgeving in het algemeen. Ik behoef niet te herinneren, welken invloed de beslissing van oeconomische vraagstukken op den toestand van den landbouw hebben kan. Mij dunkt, hiermede zijn genoeg onderwerpen aangewezen welke deze commissie, die bloot adviseerend zal zijn, zal behandelen. In dezen zin is geadviseerd door de Maatschappij van Nijverheid, door de Hollandsche, door de Geldersche en door de Bredasche maatschap pijen van landbouw en ook door den inspecteur van middelbaar onderwijs, die met het toezicht op het landbouwkundig onderwijs belast is." Onder de verdedigers van zijn voorstel vin den wij onzen afgevaardigde, die zich beriep op een schrijven van den heer G. J. Van den Bosch in den Wilhelininapolder, waarin deze zijne groote ingenomenheid met het plan betuigde, en hetn verzocht 't zooveel mogelijk te onder steunen. De directeur van den polder zag er geene belemmering in voor den landbouw, zooals sommige leden zich voorstelden; hij achtte de vervulling ervan eene ware behoefte en wees erop „dat in alle Rijken van Europa, waar de landbouw in een staat van ontwikkeling ver keerde. gelijke inrichtingen bestonden, waaronder vooral opmerking verdient Engeland, waar men anders ongaarne ziet, dat de Regeering zich mengt in de belangen van het private leven, en wan neer dit gevonden wordt in een land, waar de landbouw op dien hoogen trap van ontwikkeling staat, dan mag dit wel als eene dubbele aan beveling voor eene zoodanige inrichting ook bij ons beschouwd worden." Ernstige bezwaren zijn er naar ons oordeel tegen dien post niet ingebracht. Hoofdzakelijk golden die de inrichting van zulk een college voor landbouw, welke volgens den heer Idzerda uit te weinig leden zou bestaan. Een dergelijk motief komt ook ons, evenals den toenmaligen Minister, van ondergeschikt belang voor en in geen geval van genoeg kracht om in beginsel tegen de oprichting van zulk een college te zijn. Zonderlinger kwam de heer Begram, als tegen stander, uit den hoek. De landbouw heeft, vol gens hem, geen behoefte aan ondersteuning, maar de landbouwers hebben behoefte aan volledige vrijheid bij de uitoefening van dat bedrijf, en dat het openbaar gezag er zich zoo weinig mo gelijk mede bemoeie. Hij was tegen officiëele bemoeiing van de Regeering met den landbouw. „Hier heeft men het stelsel van laisser-uller, de eenige voorwaarde voor den bloei en de ont wikkeling van den landbouw Wij betwijfelen of deze afgevaardigde tot die conclusie is ge komen na vergelijking der resultaten, verkregen door landbouw en veeteelt in al zijne uitge breidheid in ons land en in andere landen. In den laatsten tijd is meer dan eens aan 't licht gekomen, dat wij waarlijk niet bovenaan staan op dat gebied. In het bijna afgeloopen jaar zijn vooral met 't oog op de zuivelbereiding zaken aan het licht gekomen, die ons waarlijk niet zulk een hoogen dunk zouden geven van het laisser-aUer-eteheX, waarvoor de heer Begram zulk een pleidooi voerde. De mannen in den Beemster hebben door hun initiatief ter oprich ting van een school voor zuivelbereiding met eene zuivelfabriek, en door de motieven, daar voor door hen aangevoerd, de oogen geopend voor het gevaar, dat hier dreigt, n.l. de vernie tiging van Neerland's goeden naam op dat gebied. De ervaring, op de tentoonstelling te Hamburg opgedaan, was dan ook niet van de aange naamste. Integendeel, dr. M. Salverda heeft niet ten onrechte daarop gewezen, en opge wekt tot krachtig handelen. Of Nederland nu op 't gebied van veeteelt een voorbeeld voor Engeland kan wezen, betwijfelen wijwij ge- looven wel het tegenovergestelde. De veefokkerij heeft daar eene. hoogte verkregen, die voor ons land zeker nog wel geruimen tijd onbereikbaar zal zijn, zoolang de Hooge Regeering haar niet, zooals daar, steunt. Neen, het laisser-aller hier, zooals de heer Begram 't noemt, verdient, met 't oog daarop, alles behalve ondersteuning. Maar het voorstel van de Regeering is niet om de landbouwers te beperken in hunne vrijheid. Of zou de heer Begram denken, dat de op richting van zulk een college door alle maat schappijen van landbouw, door autoriteiten op landbouwgebied, door personen, wier belangen bij den landbouw zijn betrokken, zou worden aanbevolen, wanneer zij er eene bedreiging hun ner vrijheid inzagen? En toch, uit de gehouden diseussien op het 28e en het 29e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congre3, te Zierikzee en Heerenveen gehouden, bleek de warme ingenomenheid van velen met het oprichten van zulk een college, en in de Tweede Kamer is 't herhaald, ook de maat schappijen van landbouw verklaarden er zich voor. L)och de meeningen verschilden omtrent de wijze, waarop zulk een college moest zijn samen gesteld. Bij ministerieele beschikkng is thans bepaald, dat hunne funcliën zullen uitoefenen: de commies der posterijen 2e klasse Fan Ghert te 's-Bosch, de comm. 3e kl. 'Eiclih'dtz te Goes. (Reeds vroeger deelden wij dit mede.) Benoemd tot lid in het beet, der waterkeeiing van dencalamiteusen Willem Annapolder dhr. M. Bruinooge. De commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865, zal zitting houden op Donderdag 6 Dec. e. k. en volgende dagen te Leiden. Voor den dienst van het stoomwezen in Ncd.- Indië wordt verlangd een ingenieur 3e kl. Tot en met ultimo December a. s. bestaat gelegenheid zich aan te melden tot het deelnemen aan een vergelijkend examen. Zie verder de St. Ct. no. 280. Aan de betrekking is verbonden een traktement van f 3900 'sjaars. Bij bevordering wordt toegekend: lot ingenieur der 2e kl. een traktement van 7 6000 'sjaars, tot ingenieur der eerste klasse een traktement van f 9000 '8 jaars, en tot hoofdingenieur een traktement van 12,000 'siaars, als minimum, tot ƒ14,400 als maximum. f 1 nrvrnn-.17.-aBw, 's-Heer Arcudskerbe. De Raad dezer gemeente heeft besloten tot invoering van eene belasting op de honden. Nleuwejlorj». Naar men verneemt, worden ernstige pogingen aangewend tot verbeterde suatie van den West-Kraaiertpolder door ver laging van den duiker onder den spoorweg, terwijl ten aanzien der uitwatering van den Nieuwen-Kraaiertpolder verleden week moet be sloten zijn de uitkomsten voor eerstgemelden polder aftewachten Kruidingen. LI. Vrijdag gaf het Fan- farengezelschap „Eendracht maakt Macht", in het gemeentehuis albier, zijn eerste winter- concert. Ofschoon de zaal redelijk wel bezet was, had nog menigeen een plaatsje kannen vinden, wat hun zeker niet berouwd zou hebben. De door het Fanfarengezelschap uitgevoerde nommers voldeden uitstekend. We kunnen zeggen, dat ze goed bestudeerd waren en flink uitgevoerd werden. Den heer Oosterlaar, mu ziekdirecteur te Goes, die zoo welwillend was de moeilijke taak der directie op zich te nemen, komt een woord van dank en hulde toe voor zijne welwillendheid en goede leiding. Het doet ons alleen leed, dat voor onzen directeur zoo droevige omstandigheden de oorzaak waren van onze nadere kennismaking met zijn Goe- schen collega. Een paar nommers mogen we niet onvermeld latenze zijn„de Fan- taisie sur Taucrède met hare lieve airs, »de Air varié pour bugle" en vooral de Concert polka, „Hand in Hand die wel de naar- geestigsten tot vrooljkheid gestemd zou hebben. Wat ons betreft, we zagen no. 9 gaarne op elk programma prijkenze is een oude, lieve bekende. De beide vaudevilles werden flink en netjes opgevoerd. De onderstelling is niet gewaagd, dat juist zulke nommers van het programma aau een groot deel der toeschou wers zeer welkom zjn. Ook de beide zang stukjes voldeden goed. Het lieve duo bracht ieder in verrukking. Ten slotte onze hartelijke dank aan allen, die ons dien genoeglijken avond verschaft hebben. Wemeldinge. Ruim 7 uren riep heden morgen de brandklok ons buiteu. De ontzet tende rook aan de lucht dreef ons naar het kanaal. Daar aangekomen ontdekten wij, dat het huis van P. Mouthaan, herbergier en ver- kooper van scheepsvictualiën, teer, pek enz., in v0ii9 vlam stond, terwijl door den wind ook de belendende gebouwen aan 't branden geraakten. De 2 spuiten van 't dorp en van 't kanaal gaven zeer goed water, en daardoor hopen wij de belendende huizen te behouden. Bij het afzenden van dit bericht, 9 uren, is de rook nog ontzettend, doch gelooft men den brand meester te zijn. De oorzaak is onbe kend men zegt, dat op den zolder de brand is begonnen. (Wj vernemen nader, dat het huis van P. Mouthaan geheel is afgebrand. Huis en in boedel zijn geassureerd bj de Zierikzeesche b -andwaarborgmaatschappij Cortgcne, (Zaterdag). De aanbesteding ten behoeve van den Thoornpolder heeft be staan in de volgende werken lo. Het naar binnen overwerken en voor- loopig voorzien van den afgeschoven d jk, welk werk is aangenomen door dhr. D. Bolier te Scher- penisse, voor de som van 44,800. 2o. Het maken van een inlaagdjjk, aange nomen door denzelfden voor de som van 42,800. De toestand van den d jk verergert niet, maar gaat toch ondanks alle maatregelen weinig vooruit, doordat de afschuiviug nog niet geheel uitgewerkt is. De polder is dan ook door de bjwoners geheel ontruimd. Gelukkig, dat het weer in de laatste dagen gunstig is, want was de wind uit het Noordwesten gaan waaien, dan had de doorbraak zeker plaats gehad. Z. Exc. de Commissaris des Konings bezocht, zoodra hem het gevaar bekend werd, den bedreigden polder. (Zondag.) Door den N. O. wind van dezen dag is de toestand weer verergerd. Men heeft heden krachtig doorgewerkten hoewel de nittevoeren werken pas eergisteren zjn aanbe steed, zjn thans reeds door den aannemer materialen en meerder werkvolk van andere streken aangevoerd. Het laatste telegraphische be- richt, heden ontvangen, luidt: toe stand niet verbeterd. Zaterdag (1 Dtcwas het 25 jaren ge leden, dat de eerste rjkstelegraafkantoren, te Amsterdam, 's-Hage, Rotterdam, Dordrecht en Breda, werden geopend. Tegenwoordig zjn er 165 zulke kantoren. Met de verhooging der traktementen van brievengaarders wordt langzaam voortgegaan. In 18 f7 is daarvoor ƒ10,000 besteed. Het Hoofdcomité van het lloode Kruis heeft besloten wederom 10,000 beschikbaar te stellen, 5000 te St.-Petersburg en ƒ5000 te Constantinopel. Sedert de laatste opgave is bj het Boofdcoraité ontvangen 2434. De Maatschappj van landontginning te Apeldoorn is bj vonnis van 29 Nov. jl. door de rechtbank te Zntfen verklaard in staat van faillissement. Naar de Zutf. Ct. verneemt, is het actief der Maatschappj ongeveer nihil. TWEEDE KAMER. Blijkens de memorie van toelichting heeft de Minister van Oorlog, zich niet kunnende vereenigen met de plannen van zijn voorganger betreffende de wijze van beheer van het krijgswezen, die stuk ken teruggenomen. Op de gewone begrooting van oorlog is volgens den tegenwoordigen Minister te bezuinigen, maar op het eindcijfer zal dit geen invlosd hebben, omdat andere uitgaven noodig zijn, o. a. een algemeeue herziening van traktementen, soldijen, enz.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1