Donderdag 29 November. (>4SU Jaargang. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, EEN VOORBEELD. OFFICIEELE MËDEDEELlNGEiM. GOES, 28 NOVEMBER 1877. (Ï0ES6III! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke noramers 5 et., met bijbla 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van L8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, r.iet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Gelet op de aitikelen 90 en 91 van het Reglement I betreffende de wijze van eedsaflegz'ng der onder scheidene rechterlijke ambtenaren en».., goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 September 1838 (Staats blad uo. 36) ei! art. 8 Koninklijk besluit van 29 April 1877 (Staatsblad no. 90), BEPAALT: Art. 1. De twee Kamers der Rechtbank houden hare gewone terechtzittingen op de dagen en uren, bepaald bij haar Reglement, den 31 Mei jl. vastgesteld en aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie ter goedkeuring ingezonden. Art. 2 De Eerste Kamer behandelt de burgerlijke-, handels- en registratiezaken, alsmede de gerechtelijke verkoopingen. Zij beschikt op de verzoekschriften, op de rapporten van Rechters -Commissarissen en op de in Raadkamer genomen requisitoiren van den officier van Justitie, zoo in burgerlijke als in strafzaken. ART. 3. l)e Tweede Kamer behandelt alle strafzaken en adviseert op de requesten vau gratie. Art. 4. Wanneer in burgerlijke zaken op et n korten termijn wordt gedagvaard, zal de zaak voor de l'ueede Kamtr kunnen worden aangebracht en bij eindvonnis beslist, tenware er een uitstel van meer dan één dag wordt gegeven, in welk geval de verdere behan deling der zaak naar de Eerste Kamer zal worden verwezen. Art. 5. Iedere Kamer houdt buitengewone te rechtzittingen op dagen en uren, door den President der Kamer te b-palen, wanneer hy zulks voor den geregelden pang der zaken noodig acht. Aldus vastgesteld in de algemeene Vergadering van den 31 Mei 1877. (geteekend) A. Van REIGERSBERG VEUSLUIJS, (President. J. De FREMëRIJ, Griffier. Goedgekeurd bjj Koninklijk Besluit vau 7 October 1877 no. 9. Mij bekend De Minister van Justitie, geteekendVAN LIJNDEN Van SANDENBURG. Voor eensluidend aftchrift De Griffier der Arrondissements rechtbank voornoemd, J. De FREMER1J. III. (Slot). Hebben wij totnutoe de voorbereidende maatre gelen beschreven voor de tentoonstelling van hand werk snij verheid, te Joure gehouden, wij komen nu aan de dagen der tentoonstelling zelve, die, zooals wij in ons vorig artikel medeelden, Woensdag 20 September te 4 uren werd geopend. Dat dit geschiedde onder eene gepaste toespraak van den voorzitter spreekt van zelve. Hij wees daarin op het nieuwe van eene dergelijke gebeurtenis, en waarschuwde om, waar zij nog slechts eene proef was, geen te hooge verwachtingen te koesteren. „Toch achtte hij zich recht gelukkig, dat het door vereende kracht, door samenwerking van inzenders en vervaardigers, schoon na velerlei moeiten, ein delijk zoover gekomen was, dat hij het ««komt, ziet en povdeelt"" kon uitspreken." Den volgenden dag werd aan het publiek toegang verleend onder de vroeger vermelde bepalingen. Dien eersten dag was het bezoek van vreemdelingen boven verwach- ting groot. Er werden n.l. 423 toegangsbewijzen afgegeven. Joure's ingezetenen hadden een blijk van sympathie gegeven, door gedurende de dagen, dat de tentoonstelling was geopend, uit de meeste huizen de vlag te steken, waardoor de opmerk zaamheid der kermisgangers er te meer op werd gevestigd. De toegang tegen 10 cents per persoon was open gesteld op Zondag 30 September en Donderdag 4 October, en op laatstgenoemden dag gaf de com missie vrijen toegang aan de bewoners van het Armenhuis (tevens Weeshuis) De tentoonstelling werd met uitzondering van den Zondag, toen zij vau 3 tot 6 uur des namid dags was geopend, des morgens te 10 uur geopend en des namiddags te 5 uren gesloten. Eén avond werd zij als proef tot 8 uren opengehouden, maar hoewel zij met kunstlicht een eigenaardig en prach tig schouwspel opleverde, voldeed het bezoek niet aan de verwachting, zoodat deze proef niet werd herhaald. En hoe was de opkomst? Wij lezen daarover in het verslag: «Ongerekend de personen, die vrijen toegang hadden, werd de Tentoonstelling bezocht door 2887 personen, van welke 1537 tegen 25 cents, en 1350 tegen 10 cents. Het aantal ver kochte catalogussen bedroeg 573. Op de beide volksdagen was de prijs daarvan van 10 cents op 5 cents teruggebracht. Op grond van bovenstaande cijfers, in verband met de bevolking der plaats, die 3500 zielen telt, mag de regelings-com missie met blijdschap constateeren datafgescheiden van hare moreele gevolgen, de Tentoonstelling volkomen is geslaagd." Omtrent de te houden verloting ondervond de commissie echter eene teleurstelling. Het verslag meldt daaromtrent: „Teneinde te voldoen aan haar belofte, om de meest daartoe geschikte voorwerpen aan te koopen voor eene verloting, had de commissie zich reeds den 30 Augustus met gezegeld request tot den Koning gewend, daarbij verzoekende aan de te hou den Tentoonstelling eene verloting te mogen ver binden, die hoofdzakelijk zou strekken om door af koop van een aantal voorwerpen den vervaardigers eenigszins te gemoet te komen in de door hen ge maakte kostenterwijl de bepaling van het aantal en den prijs der loten overeenkomstig de daarvoor beschreven vormen zou worden geregeld, onder dien verstande echter, dat 10 van de opbrengst werd aangewend tot bestrijding van een deel der kosten van de voorgenomen Tentoonstelling. «Eene groote teleurstelling wachtte de commissie. Bij ï-esolutie van den Minister van Financiën, dato 6 September, werd te kennen gegeven: «dat tot het houden van particuliere uitlotingen van den onderwerpelij ken aard dan alleen vergunning wordt verleend, wanneer de geheele opbrengst der ver kochte loten wordt besteed tot den aankoop van prijzen en mitsdien het verzoek van adressanten voor geene gunstige overweging vatbaar was."" «De reg.-commissie achtte zich echter eenmaal ge bonden tegenover de inzenders en besloot ^daarom tot het zenden van een nieuw request, waarin de gemaakte bepaling was weggenomeu. Zij was dit maal zoo gelukkig de gevraagde vergunning te er langen, ofschoon eerst des daags vóór de opening der Tentoonstelling. «In verband met de aanwijzigingen in deze tweede resolutie van Z. E. den Minister, werd nogmaals een verzoekschrift opgesteld, ditmaal aan den Com missaris des Konings in deze provincie, bij wien de bevoegdheid berustte tot bepaling van den prijs en het aantal der loten en alles, wat deze zaak verder betrof. In dit request werd door de reg.- eomm. verzocht het aantal loten té bepalen op hoogstens 1200, den prijs van elk lot op 50 cents en den dag der trekking vast te stellen op Zater dag den 6 October. Hieraan werd door ZHEd.Gestr. bereidwillig voldaan bij missive aan den heer burgemeester, aan wien, als boofd der politie, alsnu de verdere zorg was opgedragen." Er was middelerwijl eene sub-commissie belast met het aankoopen van voorwerpen tot prijzen bestemd. Dagelijks in verhouding van het aantal afgegeven loten werd de lijst van aankoopen uitge breid. Teneinde het plaatsen van loten te bevorderen, werd aan de logementhouders en herbergiers, zoo mede aan den portier een premie van éen op tien loten toegestaan, terwijl bovendien in het gebouw bij de aanwezige commissieleden steeds loten verkrijg baar waren. Op deze wijze gelukte het 1104 loten te plaatsen, een getal dat zekerlijk voor eene kleine onderneming als deze aanzienlijk mag heeten Het aantal prijzen, waaronder een hoofdprijs van 75,— waarde, zeven tnsscben f 20,— en 35,— en meerdere kleine, bedroeg in 'tgeheel vijfen negentig. Er werd o. a. bepaald, dat over de prijzen, die niet binnen 3 weken na het sluiten der tentoon stelling waren afgehaald, de commissie zich de vrije beschikking voorbehield. De tentoonstelling was Donderdag 4 Oct. voor 't laatst geopend. Vrijdag werden, met uitzonde ring der aangekochte, de voorwerpen afgehaald; des middags te 3 uren van dien dag bad de ver loting plaats, en in het Advertentieblad voor Joure stond des avonds de lijst der bekroonden. Thans moest nog het slot der feestelijkheden plaats heb ben, nl. de uitreiking der bekroningen. Aange moedigd door het voordeelig saldo van f 160,—, waarmede hare rekening sloot, nam de commissie het besluit die uitreiking zoo luisterrijk en on bekrompen mogelijk te doen plaats hebben En dit geschiedde dan ook op Dinsdag 23 Oc tober, des avonds te 8 uren, in eene net versierde zaal. «Eigenaardig was'', volgens het verslag, «de aanblik van deze in leeftijd, rang en stand zoo uiteenloopende menigte. De leden der beide af- deelingen van Nut en Nijverheid met hunne dames» de leden der Jury, te Joure woonachtig, de be kroonden, zoowel werklieden als werkgevers, bont dooréén gezeten, vormden een treffend geheel, dat te nauwernood eene plaats kon vinden in de overi gens zoo ruime zaal." Uit Leeuwarden was het muziekkorps van het eerste regiment infanterie gekomen en verhoogde de aangename stemming. De voorzitter der com missie herdacht de geschiedenis der tentoonstel ling, bedankte verschillende personen, en eindigde, na eerst opgemerkt te hebben, dat zulk een geheel nieuwe zaak niet geheel volmaakt kon zijn, aldus «Toch hebben wij reden met zelfvoldoening terug te zien op ons werk. Het gunstig onthaal over Joure's nijverheid is door deze tentoonstelling zeer zeker bevestigd en in ruimen kring ver spreid; dat bewijst de ingenomenheid, waarmede de bezoekers van elders over de tentoonstelling spraken; maar ook het voordeel, dat de inzenders en de werklieden, door vergelijken en opmerken van de verschillende voorwerpen uit hun vak heb ben kunnen trekken, en de zelfvoldoening, waar mede de bekroonden de hun toegekende prijzen mogen ontvangen, zullen deze tentoonstelling lang in gezegend aandenken doen houden." Daarna werden de prijzen en getuigschriften uit gereikt, en bleef men nog geruimen tijd te zamen. Aan de bekroonden, met uitzondering van hen, die een diploma ontvingen voor medewerking of opluistering, werd op dien avond vrjje vertering aangeboden, bestaande o. a. in flesch wijn of andere consumptie, mits geen sterke dranken. Ziedaar nu het voorbeeld, zooals Joure het ons heeft gegeven. De rekening van deze gansche tentoonstelling sluit met een voordeelig saldo van 19,62. De ontvangsten bedroegen aan inteeke- ning der leden, subsidiën en verkoop van entrée- kaarten en catalogussen 932,90, de uitgaven beliepen 913,28. Natuurlijk moet zulk eene tentoonstelling in aard en strekking in overeenstemming worden gebracht met locale toestanden. Doch dit betreft de details. Van de hoofdzaak gaven wij nu een voorbeeld, en wij dragen het navolgen daarvan in Zeeland op aan alle departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van die ter bevor dering van Nijverheid, en aan de vereenigingen van Volksvermaken of die onder anderen naam zich ten doel stellen het volk te beschaven en ook door zijne vermaken te veredelen. In Goes kan de kring van deelneming worden uitgebreid tot Noord- en Zuid-Beveland, en wij beve len dit plan ook aan in de overweging van het bestuur der Ambachtsschool. Wij herhalen, wat wij in 't begin van ons arti kel schreven, dat nl. de stukken, op deze zaak betrekking hebbende, voor een ieder ter inzage liggen en dcor ons gaarne ter beschikking zullen worden gesteld van ben, die tot eene dergelijke tentoonstelling het initiatief willen nemen. Z. M. heeft A. J- II. Van den Bosch, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Wormer veer c. a., benoemd tot ontvanger derzellde middelen te Zalt- Bommel c. a. De storm van Zaterdag op Zondagnacht heeft ook aan een onzer stadgenooten schade berokkend. Wjj vernemen daaromtrent het vol gende: Op den molen van mej de wed. A. ia de atorm op zonderlinge wijze te werk gegaan. Di vang, waarmede de molen tot stilstand wordt gebracht, is geheel buiten werking gesteld, zoodat de molen geheel vrij in zjjn bewegingen was. Hierdoor geraakte hij aan het acbteruitdraaieo, werd het kruis van den molen (as en wieken) in zijn geheel vooruitgeschoven, en geraakte het bovenwiel vaak uit zijne plaats. Door den heer P. Buitendijk, die het bemerkte, werd de eigenaar gewekt, en na veel moeite ge- gelakte bet met behulp van de molenmakers den molen tot stilstand te brengen. Toch is er door een en ander aanzienlijke schade ver oorzaakt. Ook de molen van dhr. N. Remijn is in beweging geweest, doch daar dit spoediger werd bemerkt, heeft dit geene schade veroorzaakt. Cortgciic. lu den nacht van 25 op 26 November heeft er aan deu djjk yan den Thoorn- polder, gemeente Wissekerke, een dijkval of oeverafscbuiving plaats gehad over een lengte van p. m. 350 Meters en tot in de kruin des dijks, die op verscheidene plaatsen gescheurd is, en ongeveer 300 Meters zeewaarts in. Ter wijl er in den val 19 Meters water staat, is er volgens oordeel van deskundigen groot gevaar dat, wanneer de wind uit het N. W. moest opsteken, de dijk onhoudbaar is, en de polder inloopt. Twee boeren, die in genoemden pol der woneD, zijn dan ook bereids met vee en have naar Wissekerke en elders gevlucht, daar elk oogeublik de dijk kan bezwijken. Met on geveer 300 man wordt de dijk zooveel mogelijk overgehaald en op a. s. Vrijdag zal er volgens informatiën aanbesteding plaats hebben van het noodbeslag. Men kan zich den nood voorstel len als men nagaat, dat in genoemden polder p. m. vjjftig huisgezinnen wonen, die, wanneer de polder inloopt, allen van huisvesting bé- roofd zijn. Omtrent «len toestand van dien polder meldt men ons PER TELE- GRAAF: Toestand polder verer gerend; alle hulpmiddelen, ook van andere gemeenten, zijn gcrequi- reerd; elk oogenblik wordt de door braak verwacht. In het begin der volgende week zal de passage over de Rijksbrug over liet kanaal door Zuid-Beveland gestremd zijn, daar zjj eenige hoogst noodzakelijke reparatiën moet ondergaan. VERKIEZINGEN LEDEN DEK TWEEDE KAMER. Per Telegraaf. Kiesdistrict Assen. Uitgebracht 1090 stemmen. Herstemming tus- schen jhr. mr. W. A. VAN DER EELTZ (libe raal,) die 518 en mr. J. W. J. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, die 333 stemmen verkreeg; mr. J. D. D1BBIT3 (liberaal) had er 115, jhr. mr. DE SAVORNIN LOHMAN (antirevolutionair) 101. Kiesdistrict Leeuwarden. Uitgebracht 1639 stemmen. Herkozen de minister van oorlog, J. K. H. DE ROO VAN ALDER- WERELT (liberaal) met 1079 stemmen. De beer mr. A. KERJIJK (1 be raai) had 238, jhr. mr. DE SAVORNIN LOHMAN (antire volutionair) 240 stemmen. Kiesdistrict Haarlem. Uitgebracht 1137 geldige steramen. Gekozen de heer W. DE MEIJ1ER (liberaal) met 785 stemmen. De heer mr. A. KERDIJK (liberaal) verkreeg er 89, de heer VAN LENNEP 160. Kiesdistrict Zutplicn. Gekozen de heer mr. C J. SICKESZ (liberaal) met 1403 stem men. De heer A. BARON SCHIMMELPEN - NINCK VAN DER OIJE (antirevolutionair) had er 1262. Het hoofdstuk Waterstaat enz. der Staats- begrooting is by de Tweede Kamer ingeko men. Het is opgemaakt in overeenstemming met de beginseleD, bij de overige begrootin gen aangenomen. Uitgaven, die niet volstrekt noodig waren, zjjn, al wordt hare wenschelijk- heid erkend, niet voorgedragen. By de afdeeling posteryen wordt o. a. gezegd, dat by de ouderhandelingen met de Maatschappij Zeeland alleen het verkrjjgen eenere betere post- gemeenschap met Engeland op deu voorgrond gestaan heeft. Als beginsel geldt, dat de dienst met de meest snelvarende booten en dageljjks, ook des Zondags, moet uitgevoerd worden. Ove rigens is de goede en regelmatige uitvoering van den dienst zooveel mogelijk gewaarborgd. De handel zal daardoor in het bezit geraken eener rechtstreeksche dagelijksche gemeenschap, met booten onder Nederlandsche vlag. Het wetsontwerp tot wyziging der artt. 345 en 753 van het wetboek van koophandel ia ingetrokken.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1