1877. N°. 140. Dinsdag' 27 November. 64ste Jaargang. Onderhaudsche Loterijen. BERGPLAATS VAN VODDEN ENZ. Personeele Belasting. PATENTRECHT. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. 0FFIC1EELE MEDEDEELINGEN. GOES, 26 NOVEMBER 1877. Scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland De uitgav dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke noramers 5 et., met bijblad 10 et. en Vrijdagavond, Gewone advertcntiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a j ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGIT VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij bij hun oesluit van 23 December 1876 bepaald hebben, dad; voortaan geene vergunning meer zal worden verleend tot het houden van zoogenaamde '{Tombola's of onderhall <lsclic Loterijen, zoodat geene aanvragen om dergelijke vergunningen tot hun college behoeven te worden gericht, daar op allen eene afwijzende beschikking wordt genomen. Goes, den 24 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, HART MAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door M. COHEN ver gunning is verzocht, om in het perceel wijk D no. 5:! in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat te mogen opkoopen vodden, beenen, enz. en die te vervoeren naar en te bewaren in het perceel wijk E no. 123 aan het plein in de Jacob Valkestraat; voorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Za* terdag der. 8 December 1877, des namiddags te een uur, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 24 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze tri- kennis van een ieder, wien liet aangaat, dat de kohieren nos. 3 (voljaars) en 4 (drie kwartalen) van het PERSO NEEL voor deze gemeente over het dienstjaar 1877 1878 op lieden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 26 November 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat de 2e kwartaals-kohier van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1877—1878, op hedenter invordering is gesteld iii handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, d§n 26 November 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via MARSEILLE, 30 Nov., 9.20 's morgens Via NAPELS, 2 Dec., 5.45 's avoude. Via BRINDISI, 7 Dec., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 14 Dec., 1,— 'stniddags. De Fransche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De officier van gezondheid der le klasse F. II. L. lloessingh Van Iterson wordt met den ln Januri aan staande gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z, M. heeft benoemd tot lid der comm. van admin. over de gevangenis te Leiden L. M. De Laat de Kanter, wethouder aldaar. Het aangekondigde concert van de har monie De Volharding" alhier, kon, wegens ongesteldheid van den directeur, hedeu avond geen voortgaug hebben. Kiezel in ge. Woensdag a. s zal de re derijkerskamer s> Oefening baart kunst" alhier hare eerste opvoering iu dezen winter geven, welke opgeluisterd zal worden door de uitvoe ring van eenige muziekstukken. Kruiningeii. Vrijdag 30 Nov. a. s. zal het fanfaren-gezelschap alhier zijn eerste win- terconcert geven. Het programma bestaat uit 10 nummers en is zeer afwisselend samengesteld. Door om standigheden heeft de heer Oosterlaarmuziek directeur te Goes, voor dien avond de directie der fanfare bereidwillig op zich genomen. We weusehen deu uilvoerders een goed succes en eene volle zaal. Hansweert. Bij Walsoorden is Zaterdag door den zeeslag een steenschip iu den grond geloopen, dat nu totaal vol water staat. Katli. Hot Belgische stoomschip s De Rui ter," kapitein Valk, geladen met spoorijzer, komende van België en bestemd naar Buenos- Ayres.is Zaterd igavond tengevolge van deostortn aan de westkust alhier aan den groud gevaren. Met behulp van den N. O. wind, die het water meer deed opstijgen, is het door een 3tal sleepbooten Zondagmiddag circa 5^4 uur af- gesleept, en heeft het daarna zijn reis voortgezet. Oiidelaiule. De kippen treffen het in het westelijk deel van Zuid-Beveland in 1877 maar niet. Immers in deze gemeeute richtte in het voorjaar eeu hond groote verwoesting onder de kippen aan; en in deze maand schijnen er op vele plaatsen des nachts weggehaald te zijn. In de vorige week werd des nachts alhier een kar met ezel door de ijverige nasporingen van li. Kuzee, gemeente-veldwachter alhier, eu den rijksveldwachter F. Aarts, van Ellewoutsdijk, staande g- houden, waarin zich een 17ral kippen bevonden. Liet is maar gelukkig, want men zou haast zooveel niet kunnen aaukweeken, dat bet getal op de boerderijen voldoende werd. 's-IIeer Ai-ciitRki'i-kc. Zterdag II. was di Moord-Kraaiertpolder het toon-el van een zeldzaam voorkomend voorval. Een deurwaarder der arrondissements recht bank te Middelburg, vergezeld vau deu rijks eu gemeente-veldw ichter van 's-Heer Arendsk. eu Heinkenszand eu de noodige werklieden be vonden zich aldaar, teneinde een vonnis dier rechtbank ten uitvoer te leggen, namelijk het ontruimen en afbreken der woning (tapperij), bewoond door C. Vonk, die bedoelde woning tijdens het leggen van den Sloedam wederrech telijk op grond van den heer A'. geplaatst had, eu haar, ofschoon dik wij Is daartoe aange maand, volstrekt niet wilde ontruimen. Des na middags te 4 uren was van de geheele wouing niets over dan eene partij afbraak en puin, die ook spoedig verwijderd is. Heinkenszand. Vrijdagmorgen om streeks 8 ureu ontstond alhier brand in de aanhoorigheid der schuur van deu landman M Meifler, in de kom der gemeente. Aangewak kerd door deu hevigen wind deelden de vlam men zich zoo spoedig aan alle zijden mede, dat binnen eenige oogeu blikken de geheele schuur en het daarin aanwezige hooi en stroo in volle vlam stonden en men nauwelijks tjjd had het vee te redden. Aan blusschen viel niet te denkende schuur is tot aan den grond toe afgebrand, terwijl van hooi, stroo, graan enz. niets goeds behouden is overgebleven, uitge zonderd eenige hoeveelheid tarwe, die onder gevallen voorwerpen was bedolven geworden. Door spoedig aangebrachte hulp zijn de belen dende gebouwen gespaard gebleven, hetgeen evenwel in den beginne bij den sterken wind niet vrij van bedenking scheen. De oorzaak is onbekend. Tegen brandschade was niets verzekerd. Per telegraaf. Ingaande 1 December is benoemd tot Secretaris-Directeur der Neder- landsche Bank, voor den tijd van 7 jaren, de heer Quack, professor aan de Universiteit te Utrecht. Volgens den almanak voor 1878 der maatschappij Tot nut van 't Algemeen bestaan in Zeeland van die maatschappij 17 departe menten met 680 leden. Men meldt ons, dat door den hoogen vloed van den 23 dezer het eiland Marken geheel geïnundeerd is. De Min. van Binnenl. Zaken heeft het uitzicht geopend, dat het leerplan voor de gym nasia weldra zal worden herzien. Naar het Vaderland verneemt zijn in de begrooting vau Oorlog zeer belangrijke wijzi gingen gebracht, die een geheele omwerkiDg dier begroeting noodzakelijk maakten. Het eindcijfer van dit departement is van ƒ24,100,000 op 22,560,000 gebiacht. Bij het dep. van Koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolouie Curaijao, ontvangen van eene commissie te Deventer 1 500, het bedrag van eene aldaar gehoudene collecte; en van het eentraal-comité 6000, welke gelden met het sedert de overmaking op den 16den dezer ontvangene uitmaken een bedrag van 6801,85, waarvan ƒ6800 ter beschikking van deu Gouverneur van Cu- rafio wordt gesteld. Volgens het bericht door de regeering ontvangen van den geneeskundigen ambtenaar, door haar met een onderzoek ter plaatse belast, is er geen gevaar voor vergiftiging van het rivierwater te Keulen van het zink -n van een met acidum arsenicosum beladen vaar.uig in de nabijluid van Müblhofen te vreezen. Met dit bericht stemmen de mededeelingen van den NederlanJscheu Consul te Keulen overeen. (St. Ct.) Tot candidaten voor de Tweede Kamer zijn nog gesteld: door de knsvereeuiging te Beilen (hoofdkiesdistrict Assen) de heereu nirs AKertlijk en D. Dibbilsdoor de kies- vereenigiugen L«euwarderadeel en E"ndracht te Baarderad-^el de heer üe Roo van Alderwerelt; door de kiesvereeuigiug Vaderland en Oranje te Hoogeveen, in het district Assen, mr. De Savornin Lohman uit 's-Hertogenboschdoor de kiesvereeniging te Velzen de heer W. De Meyier, te VVormerveer. Naar de N. Rott Ct. verneemt, is het schip voor de Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolstieck een buitengewoon sterke en versteikle schoener van 80 ton, die den naam van Willem Barendsz dragen zal reeds besteld Het Handelsblad ontleent aan een parti culieren brief, uit Indië ontvangen, het bericht, dat de XXII Moekims (bezuiden Kotta Radja) en hun hoofd Panglima Polim geneigd zouden zijn zich te onderwerpen. Hansweert 24 November. Geschut buiten lan dsche schepen Dan 24, het Duitsch schoenerscliip Familie, ge zagvoerder M. Enken, groot 79 ton, geladen met graan, komende van Waldgarst en bestemd naar Antwerpen. BINnenlandsche schepen Vaa 17 tot 24 November bedroeg het aaulal doorvarende schepen 273. TWEEDE KAMER. Tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot bekrachtiging der dading met de gezamenlijke eigenaren der goederen, afkomstig van de voor malige ambachtsheerlijkheid Wolfaartsdjk over grond en water in en voor deu Schengepolder, alsmede voor dat tot vereeuiging der gemeenten Rilland eu Bath, zijn benoemd de heereuVan den Bercli Van Heemstede, Schepel, De Bieberstein, (voorzitter), Lenting en De Beaufort. Heden zouden iu de afdeelingen der Kamer de volgende ontwerpen worden behandeld: lo. Voorzieningen omtrent het uieuwe Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid; 2o. het ontwerp betreffende het onderzoek naar de oor zaken van zeerampen3o. het ontwerp tot wij ziging van de bepalingen betreffende de tucht op koopvaardijschepen4o. het ontwerp tot wij ziging van de wet op de zeevisscherjen. Ook Dinsdag en Woensdag zal de Kamer zich nog met het sectie-onderzoek van eenige ontwerpen bezighouden. Dinsdag zullen worden onderzocht het voorstel tot aanvalling van het Indische regeeringsreglement en dat tot over eenkomsten met de Indisihe Spoorwegmaat schappij - Woensdag het ontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Vad De Minister van Justitie heeft in zijn ant woord op het verslag over zjne begrooting mede gedeeld, dat in overleg met het depaitement van financiën maatregelen zullen moeten genomen worden om te verhoeden, dat evenredige regis tratierechten zouden geheven worden van de ingevolge art. 16 der Coöperatiewet ter griffie gedeponeerde rekening en verantwoording der coöperatieve vercenigingen. Daartoe heeft hj dan ook reeds een geformuleerd voorstel aan het oordeel van den Min. van Financiën onder worpen. De vorige Minister van Justitie was van raeening, dat een schadeloosstelling diende te worden toegekend aan de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten, die door de reor ganisatie dier gerechten hun betrekking verloren. De thacsopgetreden Minister is van een ander gevoelen en heeft de voor dat doel uitgetrok ken f 10,000 weder geschrapt. Hoof-tuk 7 B (Financiën) is gebracht op ƒ17,366,922. In beautwoordiug op het Voorl. Verslag over de wet op de middelen wordt op gemerkt, dat mindere aanvoer in Nederland van ruwe rietsuiker iu het algemeen eu vau Neder- laudsch-Iudische ruwe suiker in het bijzonder ook sch jut toegeschreven te moeten worden aan krach tiger mededinging dan vroeger van ruwe beetwor telsuiker. In 1876 toeh werd ongeveer29 millioen kilogram beetwortelsuiker vau het buitenland tot verbruik ingevoerd, terwijl 19 millioen kilo gram uit de biunenlaudsche fabrieken in gebruik werd gebracht; alzoo te zameu 48 millioen ki logram, of bijna de helft van hetgeen in dat jaar door de raffinaderjen aan grondstoffen is verwerkt. De raming der middelen schijut inderdaad niet te hoog. Zij bedraagt als iu ƒ102,474 363. Het wetsontwerp van den vorigen Minister van Financien om de bestaande schorsing van aanmunting van zilverenstandpeDningen, anders dan voor staatsrekening, te handhaven tot na dere wetteljke voorziening, heeft iu de afdee lingen der Tweede Kamer nagenoeg algemeen instemming gevonden. De meeste leden waren van gevoelen, dat het niet wenscheljk was de schorsing voor een bepaalden tjd uit te stellen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Morgenavond te 7 uren zal in het kerkgebouw der Christ. Geref. gemeente alhier bet nieuwe orgel worden ingewyd, Wolfaartsdijk. Tot leden bij het collegie van Notabelen der Herv. gem. alhier is hij stemming op 19 dezer gekozen J. FF. Parhan eu herkozen P. Ooetheer. Ds. Kan Elden, te St. Kruis, onlangs beroepen te Breskens, heeft bovendien een beroep ontvangen naar Waardeen toezegging van beroep naar Bhtterswijk (Limburg.) Te Delft is den 18dezer ds. J. Oroenewegrn, laatst pred. te Almkerk 0. a. eu bevorens te Bath c. a., bevestigd door zijn ambtgeuoot dr G. J. van der Flier, met Efez. 3: 8b, intrede doenib met Spreuk. 22: 21a. Te Haarlem overleed den 16 dezer, in den ouderdom van 71 jaren, ds. H. M. C. Fan Oosterzee, als em. pred. F&n Oirschot c. a. Hij was de zoon van ds. FF. L. van Oosterzee A. L. M. Phil doctor en laatst pred. te Goes, en vau dieus eerste gade, en werd in 1806, op zijns vaders eerste standplaats, te Brakel, geboren. Gehuwd met Mevr. Uijtenhooven, dochter van ds. Adr. Uijtenhooven, laatst pred. te Brouwershaven, sinds 27 Oct. 1829, zijn hem uit dezen echt een zevental kinderen geboren. Hij was pred. te Eikerzee van 10 Jan. 1830—27 Oct. 1844 en te Oirschot c. a. van 10 Nov. 1844—28 Juli 1872 als met 1 Aug. eraeritus verklaard zijnde. Door verscheidene uitgegeven werken en talrijke bijdragen in letterkundige tydschrifcen heeft hij een eervollen naam verworven, en zjjne wetenschappelijke verdiensten zijn dan ook met het lidmaatschap bij onderscheidene geleerde genootschappen vereerd. De Minister van binnenl. zaken heeft het voor stel der Synode tot bezoldiging van hoogleeraren ten

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1