Donderdag 22 November. 04s"' Jaargang. Ministerie van Binnenlaudsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT AANBESTEDINGEN. EEN VOORBEELD. GOES, 21 NOVEMBER 1877. RECHTZAKEN. ÖÖBÈ*-— GOESCIIIÏ Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nomraers 5 ct., niet bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. por regel geplualst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 30 November 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een uer leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1 Het onderhoud en de verbetering gedurende 1878 aan de havenwerken te Breskens. 2°. Het herstellen en vernieuwen van eenige werken aan de Rijks Contr'-escarpe te Tholen, met hun ondeihoud. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijvingen, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 24 en 26 November 1877 worden denoodige aanwij zingen op de plaatsen gedaan voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Zierikzee en BreskCDS. 's-Gravenhage, 5 November 1877. Voor den Minister, De Secretarie-Generaal, HU BR ECHT. OPENBARE VERGADERING van den BHD der G 01 K KI X T II GOES, op VRIJDAG den 23 NOVEMBER 1877, des namiddags te 1 uur. Goes, den 20 Nov. 1877. De Secretaris, H A RT M A N. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Reclame tegen de uitspraak der commissie in zake de brandweer. III. Gewijzigde verordening omtrent de honden. IV. Gewijzigde verordening in bet belang der open bare gezondheid. V. Verordening op het houden van tijdelijke ver zamelingen van minderjarigen. VI. Verordening tot van kracht verklaring der vi- geerende verordeningen. i. Wij moeten beginnen met een beroep te doen op het geheugen onzer lezers. In het vorige jaar gaven wij na afloop der kermis onder den titel vannEen oude kennis in een nieuw gewaad, eenige beschouwingen over de wijze, waarop wij die jaarlijks terugkeerende pret wenschten inge richt te zien. Wij verklaarden ons tegenstanders van het afschaffen der kermis, omdat wij iederen stand in de maatschappij gaarne een tijd van ont spanning gunnen, omdat het de schuld der ker mis niet is, dat er onzedelijkheden worden gepleegd, omdat afschaffing steeds aanleiding geeft tot hevige schokken. Voor dit laatste kunnen wij thans weêr als voorbeeld op Arnhem wijzen, waar ook weer menig een met gevangenisstraf moet boeten, omdat hij te ver is gegaan in zijn ijver tot verdediging van zijn uitspanningstijd. Wij keuren dien ijver af,, wij ver foeien de daden van geweld, toen gepleegd, en zij moeten gestraft worden, doch wij vragen alleen: waarom hebben zij, die door ontwikkeling en be schaving boven de bedrijvers ervan zijn verheven, niet liever langs minnelijken weg, langs den weg van vergelijk, getracht verbetering van het volks vermaak te verkrijgen? Eensdeels komt de verant woordelijkheid op hun hoofd. Onze lezers zullen zich zeker nog wel bovengenoemd schrijven herinneren, en zij weten dan zeker ook nog hoe wij die kermis zouden wilien inrichten. Wij gaven er eene beschrijving van. En nu in dit jaar hebben wij in de maand September, bij gelegenheid der Blaaubeenfeesten, een deel zien gebeuren van hetgeen wij als ons programma voor de kermis openbaar maakten wij hebben een festival gehad, een optocht gezien, hoewel dit alles niet telken jare op zulk eene uitgebreide schaal kan worden op touw gezet. Door den voorzitter der vereeniging voor Volks- vermaken werd aan het diner, dat den jubilaris toen werd aangeboden, deze o. a. aldus toegespro ken„Gelijk de hoogste belang m der gemeente u altijd na aan het hart lagen, zoo stond het ook bij u vast, dat de volksopvoeding eischt het volk ook in zijne vermaken te leiden. „Tegenover het doodend streven van velen, om alle vermaak te bannen, waardoor toch zeer zeker de volksbeschaving niet kan bevorderd worden, was het ook uwe overtuiging, dat eene gepaste ontspanning noodig en heilzaam is, en dat de zorg voor het volkswelzijn medebrengt, ook door betomende vermaken liet te veredelen Wij beamen die woorden ten vollegepast ver maak nu was de kermis tot dusver niet, nutteloos en doelloos ging die tijd voorbij; en zou het dan ook niet op den weg van Volksvermaken liggen, om daarin verbetering te brengen De kermisdagen zijn dit jaar saaier, de opkomst van vermakelijk heden is schraler geweest dan vorige jaren, maar het September-feest was in 't verschiet, en deed zijn invloed gelden. Men verwacht de volgende jaren de opkomst, zoowel van bezoekers als van speculanten, niet zoo gering als dit jaar, maar bo vendien stel, dat de kermis even treurig was, zou 't dan toch niet tijd worden om haar een beter, een schooner aanzien te geven Om dat doel te bereiken doen wij een beroep op alle corporaties, op de vereeniging de Ambachts school, die in beginsel reeds besloot eene ten toonstelling te houden, op de vereeniging voor Volksvermaken, voor wie zulk een pogen de aan gewezen taak is. De leden van dit comité noodigen de besturen van al die corporaties uit, om met hen een comité van uitvoering te vormen; de leden kunnen dan onder elkander de werkzaamheden verdeelen, en elk op zijn gebied propaganda ma ken om de jaarlijks terugkeerende kennis een fatsoenlijk aanzien te geven. Maar vooral dringen wij aan op het houden van eene tentoonstelling van handwerksnijverheid waarop het vorige jaar reeds door ons nadrukkelijk is gewezen, en waartoe de Ambachtsschool reeds in beginsel het fondament heeft gelegd. Te meer doen wij dit, nu wij op een voorbeeld kunnen wijzen, dat luider spreekt dan alle mogelijke vertoogen van onze zijde. Te Joure, een allerliefste Priesche gemeente, heeft, ook teii gelegenheid der kermis, eene der gelijke tentoonstelling plaats gehad voor de ge meenten Haskerland en Doniawerstal. Van eerst genoemde is Joure de hoofdplaats. Toen wij dit bericht lazen, meenden wij in 't belang dei- goede zaak te bandelen door te trachten alle mo gelijke inlichtingen omtrent het ontstaan en den afloop daarvan te verkrijgen, en die dan door openbaarmaking onder de oogen van anderen te brengen, voor wie de lezing ervan eene aansporing zou kunnen wezen om dit voorbeeld te volgen of, wanneer de uitslag niet voldoende was geweest, een wenk om het na te laten. In ons pogen om die inlichtingen te verkrijgen zijn wij boven verwachting geslaagd. Dank zij de allerbeleefdste medewerking van den secretaris dei- commissie te Joure, den heer M. G. Bontjema al daar, wien wij bij deze hartelijk dank zeggen voor zijne bemoeiingen en zijne beleefdheid tegenover ons, zijn wij na afloop der tentoonstelling in het bezit gesteld van de verschillende stukken, daarop betrekking hebbende. Hij heeft verder ons toegezonden zijn verslag over die tentoonstelling, dat, daar zij uitging vanwege de afdeelingen ij Joure" der Maatschappij «tot Nut van 't Alge meen'' en der Maatschappij «tot Bevordering van Nijverheid," door hem in het departement van eerstgenoemde maatschappij zal worden uitgebracht, en ten slotte heeft hij zich bereid verklaard alle verdere inlichtingen te verschaffen. Programma, catalogus, diploma, begrooting en rekening enz. zijn ons door dien heer toegezonden, en wij stellen dit alles gaarne ter bezichtiging van elk belangstel lende, om een en ander, zoodra er in Goes eene commissie van uitvoering mocht in het leven ge treden zijn, ter harer beschikking af te staan. Uit het verslag, te uitvoerig om in zijn geheel op te nemen, deelen wij mede wat in onze oogen belang rijk genoemd mag worden en over deze zaak licht kan verspreiden. De lezing ervan bevelen wij ten dringendste aan bij allen, die volksvermaak en volksontwikkeling hand aan hand willen doen gaan. Dinsdag is een koetsier, die op den Kloe- tingsckenweg te paard reed, op de hoogte van deu z. g. Karnemelksput door een hollenden marktwagen van Clir. O. uit Schore aange reden, zoodanig dat het paaid om vei viel en bijna met zijn berijder in de sloot terecht kwam. Het paard is daarbij door de voorwielen en de tree van deu wagen aan deachterpooten zwaar gekwetst, zoodat het onder behandeling van den veearts is. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt Het is niet de eerste maal, dat een onge luk is ontstaan door dat dolzinnig rijden na afloop van de markt op Dinsdag. Wij kun nen niet beoordeelen in hoever bij dit geval het gebruik van sterken drank weêr een rol heeft gespeeld, maar dat dit meer dan eens het geval is, weten wij zeker. Het wordt dus meer dan tijd, teneinde grootere onheilen te voorkomen dat daaraan paal en peik worde gesteld Het zijn rijkswegen, waarop het meestal geschiedt, en de u)'&s-politie zou dus goed doeu, op die marktdagen haar aandacht daaraan eens te wijden. 's-Hcer Arendskerke. In eene ver leden week gehouden vergadering heeft de ge meenteraad alhier besloten tot vergrooting van het schoollokaal te Oudedorp en tot vernieu wing der schoolbanken aldaar naar Amerikaansch model. In aanmerkinggenoiuen,dat het aantal school gaande kiudeien uit andere gemeenten niet zonder invloed is op deze behoefte aan uitbreiding, komt deu gemeenteraad lof toe voor zijne vrij zinnige handeling. NTieuwedorp. Uit een onderzoek naar het afsnijden der paardenstaarten bij den land bouwer L. is gebleken, dat de dienstknecht dit geheimzinnig beeft gedaan, maar met eene on schuldige bedoeling. Tot candidaten voor de Tweede Kamer zijn, sedert da vorige opgave, nog gesteld: door de liberale kiesvereeniging te Hoogeveen en die te Zuidwolde jhr. mr. IV. A. Van der Feltz, burgemeester van Assen; door de kiesvereeni ging Oosterrnoer" mr. J. D. Dibbits, bur gemeester van Borger; door de kiesvereeuiging »Grouw" te Gtouw mr. A. Kerdijkdoor de kiesvereeniging Eendracht", te De Wijk, (dis trict Assen) mr. J. W J. baron De Vos van Stienwijk, te Zwolle. Het bericht, dat de kiesvereeniging Doe- tinchemte Doetincbem mr. C. J. Sickesz, te Laren, candidaat heeft gesteld, is onjuist. Die kiesvereeniging heeft, nadat jhr. G. A. Van Nispen voor de candidatuur had bedankt, geen anderen candidaat gesteld. Het hoofdbestuur van Eigen Hulp heeft bepaald, dat van de ƒ2,50, op 1 Jan. e. k. door elk lid verschuldigd, voorloopig f 1,50 ter beschikking der districten blijft en /'I aau het hoofdbestuur ter goedmaking van oprich tingskosten enz. zal worden verantwoord. De berekening is gemaakt voor 9000 leden. Tevens heeft het hoofdbestuur besloten, niet alleen een afdeeling levensverzekering enz. voor alle leden te zameu op te richten, maar evenzoo te handelen met een spaar- en voorscbotkas, en zulks in het belang der kleine districten, waar zulk een inrichting hoogstwaarschijnlijk niet zal zijn tot stand te brengen Wegens de bezwaren, die de wet op de coöperatieve vereenigingen in den weg legt, is de vorm van de naamlooze vennootschap gekozen met aan- deelen van 25. De districten zijn uitgenoodigd, vóór 1 Jan. e. k. hun gevoelen over het denk beeld en over de ontworpen statuten aan bet hoofdbestuur kenbaar te maken. Op eene Zaterdag te 's-Hage gehouden vergadering van het Hoofdcomité voor de ex peditie naar Nova-Zembla werd eenparig be sloten lo. dat de expeditie zal plaats b ;bben 2o. dat met den bouw van een schip, ingericht op de wijze als door eenige ter tafel liggende projecten is aangegeven, onmiddellijk zal worden aangevangen, opdat de tocht in Mei 1878 zal kunnen geschieden. Eenige officieren hebben zich reeds vrijwillig aangeboden en, zoo moge lijk, zal de expeditie door een natuurkundige en een geneesheer worden meegemaakt. De hoogleeraar F. C. Donders, te Utrecht, is door den koning van Italië tot kommandeur der Kroonorde benoemd. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehoudeu zitting der afdeelin gen van de Kamer is o. a. het onderzoek aange vangen, om beden te worden voortgezet, over deze wetsontwerpen dadiug omtrent grond in den Schen- gepolder vereeuiging der gemeente Rilland en B ith. De Minister van Financiën onthoudt zich in de beantwoording van het kamerverslag over de be grooting van zijn Departement van bespreking der Legesquaestie, in afwachting ook van den uitslag van het onderzoek naar de grondslagen van een We duwen- en Weezenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren. De noodzakelijkheid eener vernieuwing der munt biljetten acht de Minister onbetwistbaar. Volgens de |memorie is de minder spoedige invoering der bronzen pasmunt het gevolg van verschillende oor zaken. Omtrent de quaestie der van het klooster St.-Agatha afkomstige domeinen deelt de Minister mede, dat eerlang een eerste veiling zal plaats hebben van Maas waarden en dennenbosch. Inmiddels is de Staat gedagvaard wegens stoornis door verkoopiug van boomen toegebracht. De begrooting zal aanmerkelijk gewjjzigd worden, wegens overbrenging van posten naar het Departement van Waterstaat enz KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer Pan Troostenburg de Bruin, te Seroos- kerke, heeft voor het beroep naar de harv. gemeeate te Goes bedankt. Ovezand. Met meerderheid van stemmen is door stemgerechtigde manslidmaten der Ilerv. kerk alhier tot kerkelijk ontvanger benoemd de heer L. Bogaerd, die deze benoeming zich heeft laten welgevallen. Bedankt voor het beroep naar Ridderkerk door dr. A. Kuyper, emeritus predikant te Amsterdam. Te Tijnaarlo heeft men den gepensioneerden on derwijzer voorloopig weder in de school aangesteld, omdat er na herbaalde traktementsverbooging en op roepingen zich geen enkele sollicitant heeft aangemeld, Zaterdag is in liet huis van arrest te Middel burg overgebracht de oud-notaris P., thans koopman in sigaren te Vlissingen, verdacht van oplichterij en misbruik van vertrouwen. De koffiehuishouder te Rotterdam, veroordeeld wegens 't houden van een huis van hazardspel, is in hooger beroep gekomen. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. De vereenisring „Landbouw en Veeteelt" hield Maandagavond hare gewone driemaan- delijksche vergadering, in welke weder een nieuw lid werd aangenomen. De lessenaar, ten behoeve van de sprekers aangeschaft, werd met eeue eigenaardige voordracht door bet lid C'. Rijn ingewjjd, waarna achtereenvolgens optrsdeD het lid H. Vester, die eene door hem welgeslaande proefneming van aardappel teelt medt d' eldede voorzitter, die aanwees, hoe een zijner paarden van eene kwade hebbelijkheid was ge nezen de penningmeester, die belangrijke bijzonder heden schetste over de veeteelt en eindelijk de Secre taris, die le een tal van spreekwoorden ontwikkelde aan landbouw en veeteelt ontleend, en 2e van spreek woordelijke gezegden, rechtstreeks van landbouwkun dige strekking. Na doelmatige plannen beraamd te hebben tot werkverschaffing in den naderenden win ter; tot expeditie van eene bezending roode kool naar Londen, en tot het doen houder, van 2 a 3 land bouwvoordrachten door den heer Marlet, werd deze bijeenkomst op gsnoegelgke wijze besloten. Men meldt uit Deventer: De prijzen der aard appelen zijn voor de puike soorter. gedaald tot op 3,50 per hectoliter. De schippers zijn de door hen bij de boeren in deze streken gekochte aardap pelen niet komen ontvangen, tengevolge waarvan deze nu en dan aau de markt worden gebracht.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1