1877. N". 137. Dinsdag 20 November. BINNENLAND. Verkoop van Modder. Tinnen- en Compositie-lepels. Vertrek dep brievenmail naar Öosl-Indië. OFFICIEELE MEDEDEELDEN. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. coiiuv Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEUN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vari NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen op Sater dag den 24 November 1877, des middags te half een uur, op het terrein aan den Westhavendijk in het open baar zal worden verkocht-, de uit de haven gebaggerde en aldaar aanwezige modder, in zoodanige kavelingen als zal zijn aangeduid. De voorwaarden liggen voor een ieder ter lezing ter secretarie van de gemeente, eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 19 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door de openbare gezondheids-commissie, naar aanleiding van de door naar gedurende de jongste kermis gedane ontdekking, omtrent het gehalte der toen verkocht wordende tinnen- en compositie-lepels, een onderzoek is ingesteld om trent de lepels, die in de onderscheidene winkels in de stad verkrijgbaar zijn, en dat het resultaat is vervat in het volgende rapport: «Het onderzoek naar de samenstelling der compositie- en tinnen lepels heeft tot resultaat opgeleverddat, op eene enkele uitzondering na, allen min of meer looa bevatten, velen echter zoo weinig, dat zij niet als achadelijk kunnen aangemerkt worden. De uitkomst van het scheikundig onderzoek blijkt uit de volgende opgave Volg Namen Uitslag Soort num der van het der mer. winkeliers. onderzoek. lepels. 1 Wed. B. Fabery De Jonge. Niet veel lood. Compositie. 2 Eadem. Iets meer. idem. 3 H. Van Agten. Nagenoeg zniver. Idem. 4 Idem. Idem. Idem. 5 Idem. Idem. Idem. 6 P. J. Smolders. Idem. Idem. 7 Idem. Idem. Idem. 8 A. V. d. Weert. Idem, Idem. 9 Idem. Idem. Idem. 10 A. Visser. Idem. Idem. 11 Idem. Veel lood. Tinnen. 12 W. M. Van Loo. Niet veel lood. Compositi e. Idem. 13 Idem. Idem. 14 A. Barenda. Nagenoeg zuiver, Idem. 15 Mailles. Niet veel lood. Idem. 16 Idem. Idem. Idem. 17 A. De Jonge Jz. Nagenoeg zuiver. Idem. 18 Idem. Geheel zuiver. Ver t. ijzeren. 19 J. Proost. Nagenoeg zuiver. Compositie. 20 Idem. Veel lood. Tinnen. 21 W. F.P. De Valk. Tamelijk veel lood Compositie. 22 D. Dekker. Veel lood. Tinnen. 23 J.P.V.d. DoesLz. Tamelijk veel lood. Compositie. «Naar onze meening zijn de nommers 1, 2, 12, 13, 15 en 16 voor het gebruik minder goed, terwijl de nommers 11, 20, 21, 22 en 23 bepaald, al9 voor de gezondheid schadelijk, zijn aftekeuren." Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der gezondheids-commissie om dit rapport ter openbare kennis te brengen. Goes, den 17 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDI8I, 23 Nov., 9.20 's morgeus. Via NIEUW EDIEP, 23 Nov., 1,— 'smiddags. Via MARSEILLE, 30 Nov., 9.20 's morgeus Via NAPELS, 3 Dec., 5.45 's avouds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De Zierikzeesche Courant meldt het na volgende Naar men verneemt beeft de gemeenteraad van Hoedekenskerke een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den hoofdonderwijzer, niet tegenstaande het met warmte door den burge meester Kalcebeelce werd verdedigd, verworpen met 4 tegen éene stem, die van den heer J. Van Nieuwenhuijzen. Zulke besluiten stemmen tot nadenken en pleiten sterk voor een wijziging der schoolwet. Uit de meest vertrouwbare bron is 't ons bekend dat de heer Deneker, de betrokken onderwjjzer, in zjjn gemeente gewaardeerd wordt als kinder vriend, dat zjjn onderwjjs niets te wenschen overlaat, dat or op zijn zedelijk gedrag niets te zeggen valt, dat hij een zeer kleiu inkomen (ƒ600) en een groot gezin heeft, dat hein onlangs op zjju 25jarig jubilé door vijf leden van den gemeenteraad als blijk van waardeering een pendule is vereerd en tochde gemeen teraad weigert zijn jaarwedde eenigszins te ver beteren! Moet zoo iets niet strekkeu om in den onderwijzer alle energie, moed en lust te dooven? Moge !t den heer Kappeijne gelukken, aan den onhoudbareu financiêelen toestand van vele ouderwijzers te platten lande onder onwillige gemeentebesturen een einde te maken, niet enkel in 't belang der onderwijzers, maar ook vooral van 't onderwijs." liet spijt ons dit bericht nut te kunnen tegen spreken. Wordt 't niet alleen met 't oog op dit feit, uiaar op zoovele andere, die vooral op het platteland zjjn aan te wijzen niet hoog tijd, dat men eea dergelijk kle.nood als het onderwjjs onttrekke aa i de handeu van vaak onbekwame personeD, die zoo weinig zorg daar aan besteden en zoo weinig hart ervoor bezitten? Het is toch genoeg bekend, hoe gemakkelijk in kleine gemeenteu en zij behoeven nog niet eens zoo heel klein te zijn het valt mannen in den raad te brengen, die zeiven verre van ontwikkeld zijn, daardoor het nut vau goed onderwijs niet kunnen beseffen, in hun eigeu - waan onderwjjs en onderwijzers nog beschouwen als een lastpost, en er mee omspringen als met kruidenierswaren, die men voor den minst mo gelijken prijs moet zien te verkiijgen Eu waar de vraag naar liefde voor het onderwijs, naar ernstige behartiging ervan in kleine gemeenten de keuze van raadsleden niet beheerscht, en in de eerste eeuw wel niet bebeerschen zal, waar daarbij meer gevraagd wordt naar familie-rela- tiën of andere kleingeestige motieven, daar zorge de landsregeering ten minste, dat der gelijke uitverkorenen op het onderwjjs geen nadeeligeu in vloed kunnen uitoefenen, daar worde een wet in het leven geroepen, die onderwjjs in de eerste plaats make wat de grondwet ook voorschrijft tot eene aanhoudendezorg van de eerste macht in den Staat. Wjj kunnen niet nalaten bjj 't woord van opwekking, door borg. en weth. onzer gemeente in ons vorig nommer tot de inge zetenen gericht, ook enkele regelen van onze zijde te voegenteneinde allen aan te sporen de commissie tot de Oeconomische Spijsuit- dehling in haar taak te steunen. In de dezer dagen gezonden circulaire wordt er op gewezen, dat gedurende de laatste vijf jaren, waarin geluk kig geen harde winter is te verduren geweest, slechts driemalen 's weeks door beperking der middelen bedeelingen van ivarme spijzen konden geëffectueerd worden.'' De commissie zou zoo gaarne door onbekrompen giften zich in staat gesteld zien, die bedeelingen weêr even als vroeger vier malen 's weeks te doen plaats hebben. In dat verzoek steunen wij baar gaarne. Er wordt een strenge winter voorspeld, maar al wordt zulk eene voorspelling niet bewaar heid, toch zou eene bedeeling vier maal '8 weeks geen weelde zijn, en in ieder geval oneindig beter wezen dan hetgeen door giften, die men aan de deur geeft, kan worden verkregen. Er is eene liefdadigheid, die kwaad, en eene die nut sticht. De eerste wordt beoefend door bjj elk verzoek op straat of aan huis de hand in den zak te steken, want wie weet, hoe menig maal die giften besteed worden aan borreltjes of andere onnutte zaken Nut sticht men door de Oeconomische spijsuitdeeling, Dorcas en der- geljjke veieenigiugen te steunen, want daardoor heeft men den waarborg, dat zjjn gift goed wordt besteed. M^ehreke dus met de eerste wijze van liefcladi^ürasbetoon, men sehaffe die voor goed af, maar men verleene dan des te meer zijn hulp op de tweede wijze. Daarvau on- dervinde de commissie tot de Oeconomische Spjjsuitdeeling bjj het ophalen der biljetten ruimschoots 't bewijsen wie dan later wordt lastig gevallen met bedelarijen, vtrwjjze men de vragersof vraagsters naar die commissie of naar andere welke op dezelfde wijze de ware liefdadigheid betrachten. Ook de afdeeling Kruiningen van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft den heer Marlet uitgenoodigd, dit jaar weêr voordrachten te houden. Zal zij daarvan vruchten kunnen pluk ken, dan dienen de landbouwers die voordrach ten bij te wonen, maar ook deze moesten door bun eigen belang daartoe worden aangespoord. Wij vergenoegen ons nu met er op te wjjzen, dat Donderdag a. s. te vier uren de eerste voordracht te IvrniDingen zal worden gehouden, en hopen, dat een groot aantal belangstellenden daarbjj tegenwoordig zullen zijn. Vrjjdag a. s. zal de eerste lezingvan wege de afdeeling Heinkenszand, des middags te 1 uur te Heinkenszand en des avonds te 6 uren te 's-Gravenpclder plaatshebben. Het onderwelp, dan te behandelen, luidtOver de samenstelling en den groei der planten. Bij Kon. besluit is de waarneming der betrekking van directeur van bet Kabinet des Konings tijdelijk opgedragen aan mr. J. F. Alewijn, secretaris bij dat Kabinet. De kapitein ter zee J. K. Van de Krmjsse Pilaar en de luitenant ter zee der 2e klasse H. F. Kouwenbertj, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den lln dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Oost-in die. Geplaatst bij het telegraafk. te Welte vreden de waarn. comm. 3e kl. A. De Graaff. Verleend een tweej. verlof naar Euiopa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. G. Vink. GOES, 19 November 1877. De vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en A7oord- Beveland heeft dezer dagen weer ets' van zich laten hooren. Volgens een bericht in de Midd. Ct. is in de afgeloopen week een circulaire aan de bewoners van Walcheren ge zonden met verzoek om ondersteuning voor deze zoo nuttige zaak. iSorssele. De werkmans-vereeniging al hier telt thans reeds 73 leden. De prijs der steenkolen per H. L. bedroeg dit jaar ƒ0,68 vrij aau huis en 0,62 op den wagen. Over 1876/7 hebben de inkomsten der vereeniging f 1273,875 en de uitgaven ƒ1235,665 bedragen. Wolfaartsil ij kNaar met zekerhe:d ver nomen wordt, is de tj dkschuit van schipper J. Van der Klooster van Wolf aartsdijk, op de reis derwaartsmet eeue lading grintreddeloos verloren gegaan. De schipper en zijn knecht ziju met moeite gered. Bjj herstemming is tot lid der Provin ciale Ptaten van Zeeland (hoofdkiesdistrictHulst) gekozen de heer mr. F. J. Walter, kantourechter te Hulst, met 269 van de 507 geldige stemmen. De heer J. A Van Boven, burgemeester van Ter Neuzen en Hoek, verkreeg 238 stemmen. Den 11 April 1825 werd, op bevel van Koning Willem I, een aanvang gemaakt met den aanleg van het kanaal van Ter Neuzen naar Geut, dat den 13 November 1827 fees telijk werd geopend Gisteren was dit alzoo 50 jaar geleden, en volgens de Ter Neuzensche Courant weuschte inen heden te Ter NeuzeD door het uitsteken der nationale driekleur en het geven van een concert door het daar be staande muziekgezelschap A polio", op heden avond, die gedenkwaardige gebeurtenis te her denken. De Vlissingsche Courant noemt het bericht van het Handelsblad over het groote drankver- bruik te Ylissingen overdreven. De ODtvangst aan gedistilleerd door het Rijk bedroeg niet ƒ44,000 maar 12,000. Zeker nogal een be langrijk verschil. Tot candidaten voor de Tweede Kamer zjjn nog gestelddoor onderscheidene liberale kiezersvere migingen in het district Zutfen de heer mr. C. J. Sickesz, te Laren door de vrij zinnige kiezersvereeniging te Koog-Zaaudijk en te Westzaan, de liberale kiesvereeniging Bur gerplicht" te Uitgeest en de liberale kiesver eeniging te Wormervetr, de heer W De Mcijier, pred. te Wormerveer; door de kiesvereeniging Leeuwarden" te Leeuwarden, door die te Bildt en Meiiumaldeel de, heer De Roo van Alderwe- relt, Min. van Oorlog; door de conservatieve kies vereeniging Vaderland en Koning", te Zutfen, A. baron Schimmelpennick Van der Oije. Bij het Dep. van Koloniën is ten behoeve van de noodlijdenden in de ko'onie Curafao ontvangen een totaal bedrag van ƒ20,788, waarvoor de Gouverneur langs telegraphisehen weg, wordt gemachtigd op het Dep. van Ko loniën wissels af te geven en ten behoeve der noodlijdenden te beschikken. De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen en de Nederlaudsehe Rijnspoorweg maatschappij hebben ten aanzien vau de goe deren, uit Nederland voor de Internationale tantoonstelling te Parijs in 1878 bestemd, be paald, dat de helft van het tarief zal worden berekend, zoowel voor de heen- als voor da terugreis. Het Centraal-comité voor de noodlijden den te Cura9ao en Bonaire, te 's-Hage, heeft reeds aau giften een bedrag van p. m. 18,000 ontvangen, waaronder van Z. M. den Koning 2000, van HH. KK. RH. Prins Hendrik en Prins Frederik ieder 2000 en vau Prin3 Alexander ƒ100. Te Zetten werd jl. Vrijdag het nieuw Asyl Steenbeek in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden uit alle oorden van ons land op plechtige wijze ingewijd. De letters »U. V. W.", in den gevel van het gebouw, de drie woorden aanwijzende Uit verlies winst", die in zedelijken zin de levensspreuk vau wijlen ds. Heldring waren, vinden ook in stoffelijken zin toepassing. Na den brand van 14 April toch is in plaats van de drie aan elkander ver bonden woningen éen kapitaal, goed ingericht gebouw verrezen. TWEEDE KAMER. Uit het antwoord van den Minister vau Buitenlandsche Zaken op het voorloopig ver slag blijkt o. a, dat in zijn gewijzigd ontwerp niet voorkomen al de nieuwe posten en ver hoogingen, bij liet oorspronkelijk ontwerp voor gesteld, behoudens ééue enkele uitzond ring, terwijl het eindcijfer is teruggebracht tot een bedrag van 641,790, dus 16,382 minder dan dat vau hetloopende dienstjaar voor dit hoofd stuk. Hiertoe heeft het voornemen geleid om nit de verschillende hoofdstukken der Staats- begrooting voor den dienst van 1878, in verband met den tegenwooraigen toestand van 's rijks geldmiddelen, alle niet volstrekt onvermijdelijke verhoogingen te doen verdwijnen, echter onder uitdrukkelijk voorbehoud om, wanneer de Mi nister zich, na een gezet onderzoek, waartoe hem tot dusverre de noodige tijd ontbroken heeft, met de daardoor nu vervallen voorstellen ge heel of gedeeltelijk zou kunnen vereenigen, daarop bij 8uppletoire of volgende begrootingen terug te komen. Omtrent de suiker-quaestie gaeft de Mi nister een exposé van den tegenwoordigen stand der zaak. Omtrent sommige dezerzijds voor gestelde wijzigingen is de beslissing der betrok ken mogendhedeu nog niet kenbaar gemaakt. Het tegenwoordig Kabinet zal de vroeger ontworpen conventie over de Luxemburgsche schuld aan een zorgvuldig onderzoek onder werpen. Voorts blijkt uitliet antwoord van den Min. van Buitenlaudsche Zaken, dat het bericht om trent de opening der havens van Vela de Coro en Maracaïbo onjuist was, dat althans di Rj-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1