BUITENLANDSCH OVERZICHT. Ingezonden Stukken. BURGERLIJKE STAND GOES Ter recensie onlvangeu boeken. ADVERTENTJËN- Eerste Verificatie. OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 19 November 1877, 134 zware Olme- en 10 Esscheboomen, Op Dinsdag den 20 November 1877, IN HET OPENBAAR VERKOOPEN: OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 21 November 1877, 32 zeer zware Canada-boomen, 12 zware Olmeboomen, op Vrijdag den 28 November 1877, chic partij NIEUW TIIIIIHOIIT, OPENBARE VERKOOPING. Op Vrijdag 28 November 1877, Bij inschrijving te koop: zijn, op zoodanige wijze, dat het een omgekeerd op het hoofd van het andere staat. De kinderen, beide van het vrouwelijk geslacht, zijn voor het overige goed gebouwd en zijn nog in het leven. De persoon, die dezer dagen te Arnhem door een ezel werd aangevallen, heeft, naar hij zelf mede deelt, weinig letsel bekomen. In de linkerhand kreeg hy een bloedende woud, maar overigens is hij weder volkomen in staat om zijn werk te verichten. Als een staaltje van Oscar Carré's buitengewone overmacht op het paard deelt men aan de „Pr. Gron. Cf." het volgende mede: Toen de kindervoorstelling dezer dagen zou beginnen, viel in de nabijheid van de Gelkingestraat te Groningen een paard, gespannen voor een turfwagen, op de straat. Welke pogingen men ook aanwendde, men kon het dier niet doen opstaan. De heer Carré, zulks vernemende, verlaat zijn circus, loopt er heen en spreekt ten aanschonwe van een tal rijke menigte slechts eenige woorden tot het arme dier. Dit springt eensklaps op en trekt, ouder 't luide ge juich van 't publiek, zijn wagen weder getroost voort. Te Wateringen is in een vijver het lijkje gevonden van een voldragen kind van het vrou welijk geslacht, dat sohijnbaar reeds eenige dagen in 't water gelegen had. Uiterlijke teekenen, dat het kind geleefd zou hebben, waren niet te ontdekken. Te Nieuwe-Pekela had eenige dagen geleden een moordaanslag plaa's. Een landbouwer zat 's avonds tehuis voor het venster met een meisje, waarmede hij zich weldra in den echt dacht te begeven. Op eenmaal werd er een schot gelost en de man aan de rechterhand en het hoofd gekwetst. Zijn broeder is, onder verdenking de dader te zijn, in hechtenis ge nomen en gevankelijk naar Winschoten overgebracht. Woensdagmorgen werden te Arnhem verschil lende paren door den wettigen band des huwelijks vereenigd. Nadat al de paren met hunne getuigen waren vertrokken, stond in de vestibule van het stadhuis een oud man met een vrouwtje te wachten die, op de vraag van een bode wat bun verlangen was, vertelden dat ook zij gaarne wilden trouwen. Op de vraag, waar zich de getuigen bevonden, kreeg de bode ten antwoord, dat die er niet waren, waarop de oude heer aan twee van de ambtenaren verzocht bem en zijn meisje voor die plechtige gelegenheid ter zyde te willen staan. Nu ontbraken echter nog twee getuigen, waarop de bruidegom de trappen vau het stadhuis in allerijl afklom en de twee eerste per sonen die hij tegenkwam, waarvan de een gemeen teraadslid en de ander advocaat was, uituoodigde om hem te adsisteeren. Ongelukkig was de tijd dier beide heeren zelf bezet, zoodat zij onder verontschuldiging voor de vriendelijke uituoodiging bedankten. Spoe dig waren er nu een paar anderen gevonden en stond men voor den ambtenaar van den burgerlijken staud. Het bleek nu, dat de beide trouwlustigen reeds siuds een jaar bruidegom en bruid waren en eerst nu van de gelegenheid wilden profiteeren om zich door den huwelijksband te doen vereenigen. Weldra was de plechtigheid geëindigd, en met een vroolijk gelaat veitrok de 66-jarige man met zijne 30-jarige vrouw. Het stoomschip Bollandkapt. Adrianivan Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Suez en ver trok vandaar den 13den November 's morgens. Alles wel aan boord. In de werkplaatsen van de heeren Manduit Co. te Parijs wordt that.s een vuurtoren vervaardigd, bestemd voor de haven van New-York, in den vorm van een koperen standbeeld, de Vrijheid voorstellende. Het beeld, dat op de Parijsche tentoonstelling zal prijken, herinnert aan den kolossus der oudheid op ltbodus. Hel hoofd beeft eene lengte van 4 meter veertien personen zullen er plaats in kuuneu vinden. De neus heeft eene lengte Van 1,20 meter; ieder neus gat heeft ruimte voor een persoon. De ooren zijn 1 meter langde mond is 80 centimeter breedde hand heeft eene lengte van 4,20 meter, de mid delste vinger eene van bijna 2 meter. De vuist heeft den omvang van een stoomketel eener locomotief. Het beeld heeft eene hoogte van 42 meter, en met het voetstuk haalt het 67 meter, dat is nog een meter meer dan de torens van de Notre Dame. In Semper Virens komt eene beschrijving voor van een eik, die grosse Eiche genoemd, welke te Leipzig prykt als een reus uit de plantenwereld. Hjj is twaalf eeuwen oud en de stam van dien veteraan is zoo vast, zuiver frisch en glad als van een jongen boom, en toch heeft hij, globaal gemeten, een omvang van 9 meter; de hoogte van den stam, tot waar de takken beginnen, bedraagt 7 meter. Aldaar verdeelt de stam zich als het ware in 16 groote, dikke armen; ook deze zijn frisch, krachtig en recht, en elk zou op zichzelf hier te lande reeds een zware boom genoemd worden. Hoe ontzagwekkend deze woudvorst ook is, toch valt hjj daar ter plaatse niet zoo sterk in het oog, want om hem te bereiken wordt eene wandeling van een klein uur gaans vereisclit, altijd te midden vau zware oude boomen, die zoo schoon en belang wekkend zijn, dat men telkens denkt die grosse Eiche gevonden te hebben. Eindelijk staat men tegenover den kolossus der middeleeuwtn; nu is geen verwis seling meer mogelijk. Men staat geheel opgetogen, en men gevoelt zich zeer klein tegenover zulk een indrukwekkende massa. Ook treft men aldaar aan een steenen gedenkleeken, door een ijzeren hek om ringd, herkomstig uit de 17e eeuw, ter herinnering aan August den Sterke, keurvorst vau Saksen en ko ning van Polen, die, van de jacht terugkeerende, daar ter plaatse uitrustte. Het pleidooi, gedurende twee dagen in de Franse lie Kamer van afgevaardigden ge voerd, is Donderdag beslist Met 320 tegen 202 stemmen werd het voorstel Grevy aange nomen om eene enquête in te stellen naar de veikiezingsmartoeuvres, door de regeering ge pleegd. De regeering heeft zich sterk daar tegen verzet en de meerderheid der Kamer van radicalisme beschuldigd. De Ministers Be Fourtou en Be Broglie heb ben zeker gemeend, in navolging van de dagbladen, metdat woord den Franschen schrik aan te jagen, en hunne aanhangers stonden hen daarin trouw ter zijde. Een hunner ging zelfs zoover van het communisme en de meer derheid der Kamer op éen lijn te stellen. Geen wonder, dat van de zijde der republi keinen zich krachtige protesten deden hooren. Jules Ferry en Gambet.ta hebben zich niet on betuigd gelaten, en de eer van hunne partij gehandhaafd. Hevige tooneelen hebben er dan ook in de laatste dagen in de Kamer plaats gehad; zoowel bij linker-als rechterzijde ver gat men vaak de waardigheid, aan volksver tegenwoordigers passende. Doch het Fransche bloed stroomt onrustiger dan bij ons, Neder landers, en geen wonder, dat wij ons geen idee kunnen vormen van eene dergelijke ver gadering. Nu de beslissing tot het houden van een enquête gevallen is, vraagt men alge meen wat zal de Senaat, wat de maarschalk doen? Frankrijk blijve behoed voor een coup d'état, waartoe de anti-repuhlikeinsche bla den den president aansporen, want wordt daartoe besloten, dan zal de strijd volgens het beweren van maarschalk Canrobert, een vriend van Mac-Mahonverschrikkelijk wezen, zoowel buiten als binnen de kazernen. Welk een treurig verschijnsel toch, dat het hoofd van een republiek op zulk eene wijze misbruik maken kan van zijn macht, om het leger tegen de burgerij dienst te laten doen ter bereiking van eigen eerzuchtige oog merken! En dat nog wel, terwijl de meer derheid van liet land zich luider en luider voor de republiek verklaart Bij de Zondag gehouden herstemmingen voor de gewestelijke raden toch hebben de republikeinen 27 plaat sen gewonnen en 10 verloren. Hunne ge- heele aanwinst is nu 135 plaatsen. Maandag is het itelgisclic parlement ge opend met eene troonrede. De betrekkingen van Belgie met de overige mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Nog in deze zitting zou de organisatie der burgergarde worden behandeld. De regeering zal den bouw van twee forten op den linkeroever van de Nethe voorstellen. De in andere landen in gevoerde verbeteringen maken nieuwe maat regelen ten behoeve der artillerie noodzake lijk. De troonrede spoort ten slotte de par tijen tot ernstige samenwerking aan. De vegeering dringt er bij de kamer op aan de constitutioneele instellingen ongeschonden te handhaven en hoopt in 1880 de vijftigjarige onafhankelijkheid van Belgie met luister te vieren Uit Konstaiitinopel bericht men, dat de onlusten op het paleis van den Sultan niets waren dan oproertjes onder het dienst doende personeel, waarin thans eene gioote wijziging is gebracht. De Sultan heeft gelast spoed te maken met het vervaardigen van vvinterkleeding voor de troepen, een bewijs, dat er niet over gedacht wordt den oorlog te staken Wat op het tooneel daarvan voorvalt bepaalt zich tot een krachtdadig voortzetten van het bombardement van Plewna. Men zegt, dat de troepen in die vesting nog voor 100 dagen voorraad aan levend vee hebben. De Russen hebben zich meester gemaakt van eene versterking aan de zuidwestzijde van Plewna, genaamd de groene berg, en de Ruineniers van een aan de noordwestzijde bij Bilowar gelegen fort. Een aanval der Russen op Er- zerurn is mislukt De Servische regeering heeft aan Turkije doen weten, dat het zijne troepen van de grenzen niet kan verwijderen, zoolang de Turken daar soldaten hebben staan, en volgens een correspondent van' de Times uit Belgrado is Servië druk bezig met oorlogstoe bereidselen. Waarvoor weet hij niet. Toen wij onlangs tot ons groot genoegen vernamen, dat er van rijkswege twee brievenbestellers in deze gemeente werden aangesteld, tol eene belangrijke ver betering in den postdienst, hadden wij geenszins dur ven vermoeden, dat daarbij de ongelukkige bepaling zou gemaakt zijn, om den besteller voor buiten de kom van bet dorp slechts eenmaal daags met die taak te belasten, waardoor de brieven van den namiddag- post tot den volgenden morgen voor de bezorging moeten worden opgehouden. Dat dit voor velen in de gemeente een groot on gerief is, en soms zelfs hoogst nadeelige gevolgen kan hebben, zal wel geen betoog behoeven. Wij ge ven wel eenigszins toe, dat het met de winteravon den bezwaar kan hebben, alsdan nog verre bestel lingen te doendoch, om daarom alles, voor buiten bestemd, maar op te houden, is toch niet zeer oorbaar. De besteller voor buiten, die eene bezoldiging geniet van 300 gld., waarvoor hij nu slechts eenmaal daags in den voormiddag zyn loop moet doen, kon toch wnarlyk in den namiddag nog wel eens uittrekken voor de bezorging; terwijl er in den winter voor en kelen, die soms te verren loop zoudeD vorderen, dan wel de eene of andere byzondere schikking zou kun nen gemaakt worden. Inzender dezes, die by eene geregelde bestelling groot belang heeft, meent er dan ook wel op te mo gen wijzen, dat er dringende behoefte bestaat tot be vrediging van zyn verlangen, waardoor velen nevens hem zeer gebaat zouden zijn. Wolfaartsdijk, Novetnber 1877. van 14 tot 16 November 1877. Ondertrouwd den 15, Fitter Broere, 29 jjm., met Maria Van der Horst27 j., jd Geboren den 15, Johanna Maria tieer- truida, d. v. Laurus Melse en Cornelia Boer Overleden: den 15, Adriaan Westdorp, 82 j., wedr. van Forra Van Weele. October. COLIJNSPLAAT. Getrouwd: den 4, Cornelis Van den Hoven, 23 j., jm., met Maria Catharina Frederiks, 23 j jd. den 11, Cornelis Van üamme, 25 j., jm., met Maria De Regt, 19 j., jd.den 25, Marinus Bolle, 29 j jm., met Paulina Kouwer, 23 j., jd. Geboren den 1, Hendrika Pieternella, d. v. Ma rinus Hoogerbeide en Cornelia Goulooze den 4, Pieternella, d v Leendert Van der Weele en Janna Blok; den 11, Cornelis Abraham, z. v. Cornelis Ver- poorte en Janna Van Sweeden den 13, Johanna Cornelia, d. v. Pieter Cornelis Coomans en Trijntje Marina Bouterse den 15, Johannis, z. v. Marinus De Regt en Johanna Snoep; den 17, Jan, z. v. Jan Legerstee en Pieternella Westerweel; den 20, te Amsterdam, Pieter, z. v. Jan Willem Dalmau en Matia Clazina Polsden 25, Anthonij, z. v. Arij Laven en Adriana De Boo Overleden den 8, Cornelis Johanuis, 15 d., z. v. Johannis Van den Berge en Hendrika Van der Weele den 13, Matheus, 5 w z v. Anthonij Goulooze en E isabeth Rooze. CORTGENE. Ondertrouwd: den 18, Abraham Dodmond, 25j., jm met Levina Mesman, 25 j., jd.; den 26, Jan Otivirr, 22 j., jra met Helena De Maagd, 20 j.,jd Marinus Bolle, 45 j., wedn., met Levina De Moor, 39 j jd. Getrouwd: den 12, Abraham Ponse, 23 j., jm., met Anna De Looft', 21 j.,jd. Jacobus De Korte, 24 j., jm., met Anua Verburg, 19 j., jd. Geboren: den 2, Pieter, z. v. Jacobus Verburg en Jacoba Johanna Jozina De Regt; den 16, Pieter Abraham, z. v. Marinus Schippers en Cornelia Pie ternella Soeters. Overleden: den 2, Pieternella De Looff, 77 j., vrouw van Marinus De Moor; dm 9, Pieter Kar man, 50 j., jm.; der. 10, Jacob De Die, 18 d. KAPELLE. Geboren: den 4, Adriaan, z. v. Stoffel Korslanje en Pieternella Slagerden 9, Jacobus, z. v. Dirk Poortvliet en Klaziua Kole; den 11, Anna, d. v. Jan Hoogstrate en Jannetje Van Bovenden 22, Cornelis, z. v. Jacob Snoep en Jannetje Minnaar; den 22, Paulina, d. v. L'endert Janse van Rozendaal en Pitte.nella Jobse; den 30, Apollonia Cornelia, d. v. Christiaan Van de Linde en Jannetje CLsewaarde. Overleden: den 9, Adriaan, 3 w.,z. v. Marinus L'tnuinati en Maria Snoep; den 12, Maria, 3 m., d. v. Jacob Ponse en Diua Limper den 31, Pieter Lepoeter, 46 j., echtgtn. v. Maatje Dekker. OUDELANDE. Geboren: den 2, Johannis, z. v. Marinus Dok en Neeltje Vlag; den 16, Magrietba, d. v. Corn. De Waal en Neeltje Op 't Hof. Agatha. Een prettige vaeantie tooverboek. Groot 4o. ƒ1,50. Uitgegeven door H. Altmann te Rotterdam. 295ste STAATS-LOTEKIJ. 4e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. 3e Lijst. No. 20276 ƒ25,000. No. 6704 5000. No. 2374 f 1500. Nos. 12522 en 16481 elk ƒ1000. No. 10065 fm. No. 8542 ƒ200. Nos. 4343, 4823, 5815, 8533, 9021, 11473 en 15072 elk /'iOO. 4e Lijst. No. 4250 400. No. 17214 200. Nos. 1524 en 10750 elk 100. VERKOi)PI GEN VERPACHTINGEN Datum, Plaits. Voorwerpen, lnformatiên. 17 Nov. '«-Gravenpolder, boomen, Van Ham. 19 Heinkenszand, hoornen, Karseboom. 19 Kloetinge. hoornen. Pilaar. 20 Zierikzee, verp. bouw- en weil., hotstede enz. la» der Lek de Cterct) Goes, paard, rij tui j je. enz, Liebeit 21 •s-Heerenhoek, hoornen, Van Dam. 21 Rilland, boomen, P laar 21 's-H. Arendsk. boomen, Karseboom 22 Ovczand, boomen, Van Dam. Heinkeuszand, boomen, Liebert. Hoedekenskerke, woonhuis schuur, meub. goederen enz., Schollen 23 Kloetinge, boomen, Paardekoopcr ik Kakebeeke. 23 Wemeldinge. hout enz Bembses. 23 Heinkenszand, boomen. P. Overman. Kwadendamme, boomen, Liebert. 24 's-H. Abtskerke, boomen. P. Overman 24 's-Gravenpolder, boomen, P. Overman. 26 Nisse, boomen, Liebeit. '.'6 Hoedekensk., boomen. P. Overman. 27 Goes, woonhuis, enz Paardekooper Van den Bussche. 28 Kapelle, wisschebosch, bouw. - Liebert. en weiland, 28 Oudelande, boomen, Pilaar. 28 Oudeiandc, boomen, Pilaar. Heinkenszand, boomen, harseboom. 29 Ovezand, boomen, Karseboom. 29 's-Gravenpolder, boomen, Paardekooper Kakebeeke. 50 Vlake, boomen, Rembges. Dec. 's-Gravenpolder, boomen. P. Overman. 3 Heinkenszand, boomen, Karseboom. a Heinkenszand, boomen, Van Dam. 6 Kapelle, boomen. Karseboom. 6 Kapelle, boomen. Van Dam 7 Driewegen, boomen, Paardekooper Sz Schollen 10 a Baarland, boomen Schollen. 12 Baarland. boomen. Schollen. LIEFDADIGHEID. De COMMISSIE der Oeconomische Spijsuitdeeling te Goes maakt bij deze melding van eene bij haar in- fekomen gift van bestemd voor eene uitengewone bedeeling. Zij betuigt daarvoor aan den edelen gever of geefster haren oprechten dank en beveelt hare armen in de liefdadigheid harer stad- genooten bijzonder aan. Goes, 16 November 1877. J. A. A. FRANSEN Van de PUTTE, Voorzitter. P. J. A. Van DAM, Secretaris-Thesaurier Maandag 19 November hoopt DANKER W1EKART zijn SDstrii verjaardag te beleven. Heinkenszand. "Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van hun vader A. NIJSSEN betuigen kinderen en kleinkinde ren hun hartelijken dank. Kapelle, 14 November 187 7. Uit aller naam ADRIAAN NIJSSEN Az. *35* Voor de menigvuldige blijken van deel neming, bij het overlijden van mejuffrouw HES TER Van WERKHOVEN, wed. D. Key, betuigt de familie haren oprechten dank. Leiden, 15 November 1877. Voor de ontvangen bewijzen van deel neming in het_ geleden verlies betuigen de on- dergeteekenden, zoowel buiten als binnen deze gemeente, hunnen hartelijken dank. J. L1NSE. C. J LINSE—Husen. De schuldeischers in het faillissement van Hendrik Harent.sen. timmerman, metse laar, glazenmaker en koopman, te Colijnsplaat worden opgeroepen om te verschijnen ter eerste verificatie-vergadering, welke Jop Donderdag den 22 November e. k., des voormiddags te 10 uren, zal gehouden worden op het Stadhuis, aan de Groote Markt, te Middelburg. De Curator, Mr. J. W. LASONDER, Procureur. des voormiddags te 10 ureu, voor den heer J. O. Heking lliira. onder Kloetinge in eene weide achter de hofstede van B. De Korne, geschikt voor werkhout. Tntormatiën te bekomen ten kantore van den Notaris PILAAR, te Goes. des namiddags te 2 uren, 0\ te Goes,, in de St. Jacob- QX3-. Viv straat, aan den stal in ge- bruik bij Jonkheer I)c Mai'ces van Swin- dcren, zal de Notaris Mr. LIEBERT, te Goes, een lichtbruin MERR1EPAARD, oud 11 jaar, een sedert drie jaar nieuw licht RIJTUIGJE, geschikt voor éen paard, H ARNASSEMENTEN, R1JZADEL, STALGEREEDSCHAPPEN, HOOI en STROP. des morgens te 8 uren precies, in de gemeente Rilland, op de hofstede, be woond door Jan Blok Janszoon, van op het erf, en achter de schuur dier hofstede. lnformatiên te bekomen bij den heer A. BE- VIER DE FOUW en bij den Notaris J. M. PILAAR, beiden te Goes. De Notaris A. W. REMBGES zal des morgens te 10 uren, voor de heeren CS. Alberts Fz. Co., houthandelaars te Middelburg, in de gemeente Wemeldinge, op het terrein bij de herberg van Job Van Westen, PTJ13LIKK VERKOOPEN; bestaande in: RIBBEN, DELEN, LATTEN, SCHROOTEN, ACHTERDELEN en SCHALEN, benevens Eiken MESTPUTPALEN en diverse soorten van Eiken GERIEFHOUT. 's morgens te 10 uren, te Kwadendammebij Jan Walraven, vroeger wed. Zuidhof zal de Notaris Mr. LIEBERTpubliek verkoopen 26 Essche-, 16 Appel- en Pere-, 4 Nfote- en 190 Tronk boomen. 82 stuks OLMEBOOMENstaande bij de hofstede van J. Van STR1EN te Bie- zelinge. Inschrijvingsbiljetten gelieve men tot den 20 November bij hem intezenden terwijl verdere inlichtingen bij hem te verkrijgen zijn.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2