1877. N°. 186. Zaterdag 17 November. 64ste Jaargang. VERPACHTING. POSTERIJEN. OFFICIEELE MEDEDEKLINGEN. BINNMLAND. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaitaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., luet bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij tli recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en IIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat op ZATERDAG den 17 NOVEMBER a s.,des middags te een uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal verpacht worden: De hoveniering in de Zoute Vest, sectie D. no. 1116, ter grootte van 18 Ai en 10 Centiaren, thans in yacht bij IF. Mijnsbergen, zulks voor den tijd van 7 jaren, ingaande den 1 Januari 1878. De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddag» 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie van de gemeente. Goes, den 10 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. P. BLAAUBEKN De Secretaris, HARTMAN.' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, blijkens ontvangen bericht, de commissie tot de (ECONOMISCHE SPIJS' UITUEEL1NG hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen heeit hervat en dat de biljetten ter inschrijving aan de ingezetenen zijn uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot ruime bijdragen aan te sporen. Eene herinnering aan de heilzame strekking van deze instelling, te weten: <le uitdeelillg eencr ■verwarmende en voedzame SOEP aan invalide armen in het koude jaargetijde, zal wel overbodig zijn, maar Burgemeester en Wethouders achten het niet overbodig er op te wijzen, hoe de in stelling, door de ruime deelneming en ondersteuning der ingezetenen opgericht en in stand gehouden, een sieraad is onzer gemeente en het zeer te bejammeren zou zijn, als zij door gemis aan de noodige fondsen moest ophouden te bestaan, of hare weldadige werking moest beperken. In plaats van de verderfelijke handreiking aan bedelaars langs de deuren, waardoor de luiheid gevoed en de zorgeloosheid bij de behoeftige klasse bevorderd wordt, is het bijdragen tot bereiking van het doel der commissie veel beter middel ora de armen wel te doen. De leden der commissie, zijnde behalve de heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter, de heeren F. S. A. KNITEL, D. M.MOLIJN, A. DEKKER, D HILDERNIS3E, E. VAN DEN BOSCH, J. KOOMAN Az., B. M. DEN BOER, M. STERK en rar. P. J. A. VAN DAM, Secretaris en Thesaurier, zullen zelf de biljetten bij de ingezetenen ophalen of de giften in ontvang nemen en Burgemeester en Wethouders hopen, dat zij alsdan in eene ruime inteekening of bijdrage het bewijs zullen zien, dat de werkkring der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs wordt gesteld. Goes, den 15 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand October. 1. Kaatje van Koeveriug, Heinkenszand. 2. Stap, Hi versum. Van het Hulpkantoor te Nieuwedokp: 3. Ch. Hoebeke, Amsterd m Z. M. hielt met 1 Jan. a. s. tot leernar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht benoemd dr. F. 11. Seelheim, thans leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Middelburg. Blijkens een op 14 dezer aan het departement van bui ten landsche zaken ontvangen telegram van den Consul- Generaal der Nederlanden te Odessa heeft deze kennis bekomen, dat de uitvoer van granen uit de Zwarte Zee en de Zee van Azoff verboden is. De Min. van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis, dat in April aanstaande een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervuiling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor den ln Maart aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. GOES, 15 November 1877. In plaats van den heer C. Van Gliert commies bij de posterijen alhier die met 1 December naar 's-Ëosch is overgeplaatst, is be noemd de heer Eichlioltz commies der poste rijen 4e klasse, thans in functie bij 'tspoor weg-postkantoor no. 2, Rotterdam—Antwerpen. lïorssele. Naar men verneemt is van het voorgevallene tusschen de heeren S. en B ambtenaren van het Calamiteuse waterschap, proces-verbaal opgemaakt en heeft er bereids een voorloopig getuig mverhoor plaats gehad. Dit voorgevallene betreft de gevolgen van een twist, ontstaan na afliop van het zinken van een stuk, over htt sluiten van de zooge naamde keet, wat eerstgeraelde zoo hoog op nam, dat hij B. dreigde met een geweer, dat met een patroon was geladen. Met 1 Januari a. s. worden de zetels van de rechtbank en het kantongerecht te Middelburg overgebracht naar het voormalig hofgebouw, hetwelk voortaan den naam zal dragen van «het gerechtsgebouw te Middelburg." De Standaard, bekend om hare nauw keurige kennis onzer kiesdistricten, om schrijft het nieuwe wetsontwerp tot wijziging der kiestabel, waarbij de districten Goes en Winschoten verdubbeld, Amsterdam en Rot terdam elk met éen lid vermeerderd en Hil versum en Zevenbergen nieuw ingesteld zullen worden, als volgt: Waarschijnlijk berekend op éen liberaal voor Amsteidam, éen voor Rot terdam, éen voor Zevenbergen, éeti voor Win schoten, samen vier éen conservatief voor Hil versum, en éen triple-alliantie man voor Goes." {M. Ct. De Algeineene Kiesvereeniging te Assen heeft jhr. rur. I-F. AVan der Feltz, burge meester van Assen, de kiesvereeniging Neder land en Oranje, te Zutfen, den heer A. baron Schimmelpenninck Van der Otjede Vrijzinnige kiezersvereeuiging te Worinerveer en de Zaan— damsche kiezersvereeniging den heer W. De Xleyier en de kiesvereeniging Voorui'gang te Beverwjjk (hoofdkiesdistrict Haailem), den heer mr. A. Kerdijk tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. Laatstgenoemde verklaart in een ingezonden stuk iu de Friesche Courant, dat, nu de Kiesvereeniging te Leeuwarden de wenschelijkheid van de verkiezing van den nieuw opgetreden Minister van Oorlog heeft uitge sproken, hij tegenover den heer De Roo geen candidaluur wenscht te aauvaarden. Van conservatieve zijde wordt als candidaat in dat district aanbevolen de heer jhr. mr. J. E. A. 1 an Panhuijs te Berguni; van anti revolutionaire zijde de heer jhr. mr. De Savor- nin Lohman, te 'e-Bosch. Het wetsontwerp tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1878 is aan de Tweede Kamer aangeboden. De post wegens pensioenen wordt, overeenkomstig het voorstel van den raad van toezicht, thans op 200,000 gesteld. Het aani»l der tot het fonds behoorende ambtenaren op 1 Januari 1877 was 11,703. Over het geheel genomen is het aantal der burgerlijke ambte-iar>n in den loop van het jaar 1878 met 269, en het bedrag hunner grondslagen voor pensioen niet 423,318 vermeerderd. Over 1877 zal de op brengst voor pensioen, hoofdzakelijk tengevolge der benoemingen en traktements-verhoogingen van rechterlijke ambtenaren, de raming d>r uitgaven overtreffen en vermoedelijk f 745,000 bedragen. Voor 1878 wordt zij geraamd op 850,000. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Tot predikant bij dellerv. gem. alhier,(vacature dr. Moll,) is beroepen ds. P. Huet, te Nunspeet, raet 19 van de 37 stemmen. Ds. II W. Brandt, pred. te Stellendam, heeft het beroep naar 's-Heerenhoek aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Kampen door dr. A. Kuyper, emer. pred. Het bereids vermelde getal Candidaten voor den dienst in de Nederl. Herv. kerk is sedert onze opgaaf nog met een vermeerderd n. 1. de heer T. F. Westrik, terwijl van de toegelaienen W. J. G. Aalders bereids beroepen is te Hoogvliet en te Maarteusdijk, en J. O. Reesse bebalve te Wilheiminadorp, (reeds gemeld) ook te Leeraum, met toezeggiug van beroep naur Voort- huizen. Ds. A. J. Westhof, pred. te Bennekom en be vorens te Biezelinge, is beroepen te Hillegersberg en te Zegveld. Kantongerecht te Goes. In de zitting vau heden, Vrijdag 16 November 1877, zijn de navolgende vonuissen gewezen in strafzaken, tegen 1°. J. Van den B. Pz., 45 j smid te Colijnsplaat, wegens bet laten loopen van een hond, 's nachts te half twaalf uren, zonder opzicht of geleide op de open bare straat te Colijnsplaat, veroordeeld in eene geld boete van ƒ1, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. 3". J. M., 36 j C. S., 9 j. en L. S-, 11 j., allen te Colijnsplaat, défaillanteu, wegens bet gaan over iemands met vruchten bezetten grond, samen en in vereeuiging, zonder daartoe of daarop recht te hebben, veroordeeld ieder in eene geldboete van 3, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, invorderbaar by lijfsdwang. 3". H. F. Van R., 27 j., schipper te Goes, wegens het steken met een haak in de remmingswerken van bet kanaal door Zuid-Beveland, veroordeeld iu eene geldboete van 10 gulden, subs. 3 dagen gevangenis straf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. 4°. Ch. I., koopman te Meerdonk, (België) defail- lant-, ter zake dat zijne twee honden, die een voertuig trokken, niet voorzien waren van een muilkorf of muilband, veroordeeld in eene geldboete van 1, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. 5°. J. O., 50 j vrachtrijder te Heiukenszand, we gens vervoer van drek in de kom der gemeente Hein kenszand, tusschen 5 uur 's morgens en 10 uur 's avonds, reroordeeld iu eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfs dwang. 6". I. P., 20 j., arbeider te Weaaeldinge, beklaagd van 't moedwillig mishandelen van een hond, daar van vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Arrondissements-Rechtba nk te Middelburg. Op heden (Vrijdag 16 November) zjjn door de rechtbank de volgende vounissen gewezen tegeu 1". J. F., 23 jr., schoenmaker, en J. C., 26 jr., arbeider, beideu te Sluis, beschuldigd van mishandeling, de eerste veroordeeld tot een geldboete van 15, subs. 5 dagen gev. straf, c.e., de tweede beklaagde vr(jgesproken. 2°. A. v. d. B, 27 j., schippersknecht te Yerseke, beschuldigd van beleediging van een bedienend be ambte, ontslagen van alle rechtsvervolging. 3". W. J. De R., 42 jr., kleermaker te Dinteloord, beschuldigd van diefstal van een horloge, veroordeeld tot 183 dagen cell. gev. straf, c.e. 4". A. B., visscher te Retrancbement, beschuldigd van mishandeliug, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en 8 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 6U. C. V., vjrouw van P. v. n. L., 32 jr., te Cam- perlana, beschuldigd van diefstal, veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf, c.e 6°. P. J., 18 jr., landbouwer te West-Kapelle, beschuldigd van verbreking van afsluiting, veroordeeld tot eene boete van 12, subs. 4 dagen gev straf, ce. 7". Ph. P., 24 jr., schippersknecht te Yerseke, be schuldigd van beleediging van een bedienend beambte, veroordeeld tot twee geldboeten, eene van 8 en eene van 5,50, subs. 3 en 1 dag gev. straf, c.e. 8". L. v. O., 12 jr., en E. v. O., 11 jr., beiden te Kruiningen, beschuldigd van diefstal van oogst, de eerste veroordeeld tot 3 dagen gev. straf, de tweede beklaagde vrijgesproken. 9M. J. II., 22 jr., koetsier te Middelburg, be schuldigd van verbreking vau afsluiting, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en eene geldboete van 35, subs. 3 dagen cell, gev. straf, c.e. LANDBOUW VEETEELT. Ovezand. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat eeD ingezetene dezer dagen een varken heeft verkocht dat het kolossale gewicht had van omstreeks 650 halve kilo's. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat bij den heer Frank, te Hoogerheijde, een schaap (Engelsch ras) geslacht is vroeger gekocht bij C. Fan der Werf te Rilland, hebbende een bruto gewicht vaa 143 en een netto van 117 Kilogram. Dezer dagen moet in verschillende vischwaters te Middelburg, en n burige gemeenten, paling gestolen zijn. Te Vlissingen arriveerden Dinsdagmorgen van Engeland, op hunne doorreize naar Bulgarije, eenige hee ren en dames, behoorende tot de vereeniging het „Roode Kruis" en met zich voerende eenige kisten met geneesmid delen, venerschingen, enz., waarvan binnen een paar dagen nog groote verzendingen zulleu volgen. Met het voornemen om dag en nacht door te reizen, ver trok bet gezelschap terstond per spoor via Venlo. Dm lOen dezer is in de gemeente Oude Tonge het lijk aangespoeld en door de familie herkend van den in Februari 1876 zoo ongelukkig omgekomen J. Geense. Den 4 November 1876 was bet lijk zjjns broeders, die tegelijk met hem was verdronken, reeds opgeviseht. Van de vier op 1 Januari jl. omgeko men personen is tot heden niets vernomen. {Z. A*.) Opnieuw is er thans te Deventer van vergiftiging sprake geweest. Na het nuttigen van enkele beten van den middagmaaltijd is de heer J. v. T., koopman in verfwaren, Dinsdag plotseling overleden. Op last van den rechter commissaris te Zutfen is verzegeling en lijkschouwing gehouden, die des nachts heeft plaats gehad. Daarbij moet gebleken zyn, dat de heer v. T. aaj een hartkwaal leed, die vroeger of later een plotselingeu dood tengevolge kon hebben. Intusscheu is een nader onderzoek van de maag bevolen. De heer v. T. leefde met zijn drie kinderen en een huishou Ister, gescheiden van zijn vrouw, die te Amsterdim woont; toen hij te buis kwam, verklaarde hij, reeds voor 't diner, zich zeer vermoeid te gevoelen. Te Amsterdam is achter een nachtwachthuisje het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeereud lijkje vau een pasgeboren kind gevonden. Uit Snalmen wordt aan het Vad. bericht, dat bij de opening der openbare school de hoofd onderwijzer met de leerlingen naar de door het ge meentebestuur bestelde mis is getrokken. Na het eindigen van den dieust trok de hoofdonderwijzer met de leerlingen naar de school, vergezeld van den pastoor. Deze trok, in de school gekomen, zijn gees telijk gewaad aan, verrichtte eenige kerkelijke cere moniën, nam een palmtak in de hand en bespren kelde de school met wijwater. Uit de lade van een kabinet, bij den brand by eene wed. onder Ede gered, worden twee bankbiljetten, ieder van 1000 gulden vermist. De inboedel was niet geassureerd. Te 's-Hage beeft zicb een persoon door middel van een revolver van hel levea beroofd. Hij was ruim 40 jaren oud, en had zijne vaste woonplaats te Leiden. Naar men zegt, moet hij eerst oulangs uit de gevaugenis, waarin hij acht maanden heeft doorgebracht, zijn ontslagen. Te Oosterbeek beeft een koper- en blikslager eene uitvinding gedaan, die zeer de aandacht verdient. Door hem is vervaardigd een lantaarn, die geheel het voorkomen en de inrichting van een gaslantaarn heeft, behalve dat de toevoer van lichtstof van bo ven komt. Aan de éene zijde toch van het deksel is een reservoir aangebracht, waarin de lichtstof vervat is. Het licht staat gelijk met dat van het beste pe- troleumgas. Deze lantaarn heeft ook nog dit voor, dat hij niet uitgedraaid behoeft te worden, omdat de voorraad lichtstof by uren kan bepaald worden. Z-.ven jaar geleden werd te Laren een roomschka- tholiek op de algemeene begraafplaatster aarde besteld, omdat hij zelfmoord had gepleegd. Door tusscbeukomst van de nagelaten betrekkingen werd onlangs door den aartsbisschop verlof gegeven om het lijk in gewjjde aarde over te brengen, daar de overledene in waan zin had gehandeld. Een 300tal ingezetenen van Laren hebben echter, niettegenstaande hun het verlof van den aartsbisschop was medegedeeld, met veel rumoer de kist weder opgegraven en naar het algemeen kerkhof gebracht. De bedrijvers van het feit zijn bekend en zullen deswege te recht staan. Te Wierden heeft Maandag, bij een twist tus schen twee personen, de een den ander doodgeslagen. De zoon van een landbouwer te Klooster, onder Koevorden, Maandagavond van daar huiswaarts kee- rende, werd onderweg aangevallen dooreen paar lieden, van welke één hem een zeer gevaarlijke wonde in den rug toebracht. Door het vallen van een petroleuinhanglamp is een begin van brandonstaanineen manufacturen-winkel te Kinderdijk. De winkelgoederen, alsmede een gedeelte van den inboedel, zijn door de vlammen vernield of beschadigd. Te Zwammerdam zjjn dezer dagen twee kinde ren geboren, die met de hoofden aan elkander verbonden

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1