RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES ADVERTENTlM- Eerste Verificatie. OPENBARE VERKOOPING op Donderdag den 15 November 1877, -- Ds. J. Doortulos Jz., pred. van Blitterswijk en bevorens van Oudelande, is den 4 dezer te Helvoirt bevestigd door ds. L. G. Boogaards, pred. te Oister- wijk, met Matth. 7 29, intrede doende met Rom. 1 16. Te Oude Tonge is mede den 4 dezer ds. Th. H. Van Dolaer, van Nisse, bevestigd door ds. S. H. Buijtendijkpred. te Kraliugeu, met Hand. 26 18, intrede met Efes. 5: 8b. Ds. S. G. Geertsema Beckeringh, laatst pred. te Kleverskerke, en bevorens te Cats, is den 4 dezer te Hippolitushoef bevestigd door zijn vriend ds. W. Win- stmius, pred. te Oosterland c a., vroeger te Scliore e. a., met Mattb. 13: 3 9, en deed intrede met I Hand. 28: 22-23a. Aan het parochiaal kerkbestuur van den H. Augustinus te Nymegen is door wijlen den heer J. F. luijpen eene erfstelling vermaakt, waarvan de waarde na aftrek van legaten ongeveer bedraagt 32,400. Eene talrijkte menigte belangstellenden hebbeu I Vrqdag de meeting, door den beer Hugenholtr en anderen te Amsterdam belegd, bijgewoond. De heer PA. Ilugenholtz gaf een beknopt overzicht van de redenen, die hem en zijn broeder hadden gebracht tot het voorstel om de Nederl. herv. kerk te verlaten, en wees op de voortdurende teleurstellingen, van de zijde der Synode ondervonden, vooral ten opzichte der belijdenisvragen. Slichts omdat men van de zijde der kerk meer hindernissen dan hulpmiddelen heeft, wilde men haar verlaten. Nadat nog de heereu Hu- genholtz Jr., Frowein, Fetti en anderen liet onderwerp hadden besproken en het denkbeeld om eene nieuwe vereeniging te stichten, maar toch lid te blijven van de kerk was afgewezen, werd bepaald, dat de lijsten circuleereu, waarop zij, die met het plan van de heeren Hugenholtz instemmen, kunnen teekenende nieuwe vereeniging zal de godsdienstoefening en het godsdienstonderwijs bandhaven, aangezien de begeerde vrgheid niet tot kleurloosheid mag leiden. Als een curieus toevoegsel aan de beruchte quaeslie te Baexum, bij Roermond, ten opzichte van het gesloten schoolgebouw wegens bekrompenheid, waarvan wy in ons no. 131 melding maakten, moge dienen, dat door den gemeenteraad nu het besluit genomen is, om de kinderen uiet voor 7jarigen leef tijd toe te laten, daar het lokaal alsdan ruimte ge noeg bevat voor de opkomende leerlingen, weshalve men dan niet tot den bouw van een nieuw of tot vergrooting van het thans bestaande behoeft over te gaan en het gestaakte onderwijs dan weer zijn ge- regelden gang kan hebben. De burgemeester heeft dit besluit, met zijn protest, opgezonden aan Gede puteerde Staten. -Onder de districten in Limburg, waar het gees telijk onderwijs 't weligst tiert, bekleedt het eerste district een eerste plaats. Het lager onderwijs be rust daar grootendeels in handen der geestelijkheid. In niet minder dan 46 scholen geven 93 geestelijke broeders en nonnen aan 2800 leerlingen op hunne wijze on- dtrricht. Het grootste contingent levert de hoofd stad, waar 2400 leerlingen bijzonder en slechts 1100 openbaar onderwijs ontvangen. (Ni R. Ct.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Maandag 12 November, zijn de volgende vonnissen door de Rechtbank gewezen tegen lo. P. A., 25 jaar, landbouwer teGraauw, wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot eene boete van 16, subs. 8 d. gev. str. ce. 2o. S. S. 44 j., koopman te Goes wegens rebellie veroordeeld tot zes weken cell. gev. ce. 3o. J. Tr., 29 j., schaapherder te 's-Heer Arends- k rke, wegens mishandeling veroordeeld tot een maand cel. gev. str. en 8 boete subs. 1 dag gev. s'raf cell. 4o. P.V., vrouw van J. M 46j., te Neuzen, veroordeeld wegens diefstal in dienstbaarheid, na reeds vroeger herbaalde malen tot gevangenisstraf te zijn veroor deeld geweest, tot 2 jaren en 6 maanden gevange nisstraf. ce. 5o. P. P. B., 62 j., rustend landman en lid van den gemeenteraad te Stoppeldijk, wegens hoon ten nadeele van den hoofdonderwijzer P. Stroecken al daar, in een gedrukt en algemeen verspreid geschrift (Hulsterblad van 15 September 1877) veroordeeld tot 25 boete, subs. 7 dagen gev. straf ce. 6o. J. D. D., 24 j.,te Philippine, visscher, wegens be- leediging van een bedienend beambte veroordeeld lot 25 boete sub. 8 dagen gev. straf ce. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage beeft Zater dag uitspraak doende in de drie zaken van diefstal van vee uit de weide, Donderdag behandeld, A. B., koopman te 's-Heerenhoek, tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het Fransche gouvernement heeft op aanra den van den voorzitter van den Senaat afge zien van zijn plan om, zooals wij in ons vorig nommer meedeelden, VHugo te ver volgen. Dit zal dus niet geschieden. In de kamer is men nog steeds bezig met het onder zoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden. Zoolang er niet 276 verkiezingen zijn goedge keurd, kan de kamer zich niet constitueeren en geene verkiezing nietig verklaren. Deze week verwacht men, dat dit zal kunnen ge schieden en menig officieel candidaat, gekozen door middel van de offlciëele wit papieren aanbevelingen, zal 't moeten ontgelden. De heer Jules Grevy is met 299 stemmen thans definitief tot president der kamer gekozen. Nog altijd loopen er geruchten van minis- teriëele veranderingen. Al die geruchten bevatten echter geen hoop op eene goede oplossing. Nog steeds is de pre sident te veel aan de leden der rechterzijde gehecht. De nederlagen, door de Turken geleden, heb ben. te Konstantinopel eene groote spanning veroorzaakt. Men zegt, dat de ex-grootvizier Midhat-pacha cr de hand in heeft; vele zijner aanhangers zijn gevangen genomen, terwijl de ex-sultan Mourad ook beschuldigd wordt aan eene samenzwering deel te nemen en als staats gevangene wordt bewaakt. Anderen zoeken en dit is zoo onwaarschijnlijk niet in die onlusten de medewerking van Rusland Trouwens Russisch geld zal voorzeker ook wel zijn invloed er doen gelden. Om aan die spanning een einde te maken heeft er eene verandering van ministerie plaats gehad een gewoon huismiddel, dat in Turkije weinig beteekent; maar gelukkig kwam er tijding uit Erzerüm van Midhat-pacha, dat hij den Russen een groote nederlaag had berokkend. Dit gaf eenige afleiding, maar er zal nog be wezen moeten worden, in hoever dit bericht waar is Daily Hews meldt ten minste, dat de bewuste aanval, waaropMoukhtar doelt, juist eene tegen overgesteld gevolg heeft gehad en hij juist werd geslagen. Er ging ook eene vertelling, dat de sultan in een droom den profeet had ge sproken, die hem aangeraden had den oorlog te staken. Dit bericht wordt echter te niet gedaan door hetgeen de Fotit. Corresp. ver meldt, n. 1. dat in een zitting van den krijgsraad, door den Sultan geleid, besloten werd, het contingent rekruten van dit jaar en alle nog niet opgeroepen Mustehafiz en Redifs te wapenen. Men berekent hun aan tal op ongeveer 300,000 man. Tevens wordt bericht, dat vooral de grootvizier Ldhem Pa cha den oorlog wil voortzetten tot eiken prijs. De Engekche Minister, Lord Beaconsjield, heeft op een feestmaal weer eens getoost en gesproken over den toestand in 't Oosten en over Enge- lands houding bij dien strijd. Hij zeide, dat het Kabinet nooit is afgeweken van de voor waardelijke onzijdigheid, welke het verklaarde te zullen bewaren toen de oorlog uitbrak, onder bijvoeging, dat deze onzijdigheid zou ophouden zoodra de belangen van Engeland werden be dreigd. Lord Beaconsjield geloofde, dat dit de beste politiek was, zoowel voor Engeland als voor Turkije, welke laatste mogendheid gele genheid vond om eene kracht aan den dag te leggen, door welke zij hare aanspraken op on afhankelijkheid rechtvaardigt. Wanneer hij zich herinnerde hoe de Czaar verklaard had geene vergrooting van grondgebied te beoogen, terwijl de Sultan beloofd had de noodige her vormingen te willen totstandbrengen, dan wan hoopte hij niet aan het uitzicht op vrede. Hij beschouwde het herstel van den vrede noch als eene onmogelijke, noch als eene ver ver wijderde gebeurtenis. Het Russische militaire prestige, was onverminderd. De Regeering hoopte weldra het oogenblik gunstig te vinden om met andere mogendheden samen te werken tot het uit den weg ruimen der moeilijkheden en het hei-stellen van den vrede in Europa. Bij het inladen van varkens te Goes in de stoomboot „M. A. de Ruiter." brak Zaterdag 11. de z. g. broek, waarmee de beesten worden neergelaten in het ru.m. Het varken, dat er in hing viel daarop naar beneden, en brak zijn lenden. Ook de broeder van de gescheiden eohtgenoote van den tengevolge van vergiftiging te Amsterdam overleden gepens O -I. kapitein De G Boers, de O.- X. ambtenaar met verlof B. J. v. D is gevangen ge nomen. Het N, v. d. verneemt, dat nog geen voor- loopig verslag is uitgebracht van de deskundigen, die belast zijn geweest met de lijkschouwing. De ge vangenneming van de vrouw van den overledeneen haar halven broeder staat derhalve in geen verband met het wetenschappelijk onderzoek, dat plaats heeft. Er moet nog blijken, dat werkelijk vergiftiging heeft plaats gehad. Zaterdagavond voor 8 dagen heeft zich te Amsterdam een persoon door ophanging van het le ven beroofd. Hij was vader vau drie kindereu, die in de laatste drie jaren door kommer en gebrek zooveel ge leden hadden, dat ze meer op lijken dan op levende we zens geleken. Daarenboven waren zy zoo veronacht zaamd en onrein, dat het afschuwelijk was om ze aan te zien. De man, die een bedelend leven leidde, laat echter ongeveer twaalf duizend gulden na. Hy werd in het bezit bevonden van vier Oostenryksche Schuldbrie ven van honderd florijn en van bewyzsn van grond-eigen dom te Amsterdam en te Zaandam, alsmede van ƒ250 baar geld. De kinderen zijn, nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, by een lid der familie ge bracht, die nu voor eene goede opvoeding zal zorgen. Woensdag is onder Batenburg de 17jarigezoon van een schipper, die met zijn vaartuig in de rivier de Maas lag, buiten boord gevallen en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Eerst den volgenden morgen mocht het den wanhopigeu vader gelukken het lyk op te visschen. Sedert het laatst der vorige maand zijn twee jongens van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal Fan Wasseneer, liggende te Amsterdam, gedeserteerd. Te Heerde is in den nacht van Dinsdag op Woersdag jl. de woning van een landbouwer afge brand twee koeien zijn in de vlammen omgeko men. De afgebrande woning «as ter nauwernood van een vorigen brand hersteld. Te Ballum is eveneens de met hooi, stroo en granen gevulde huizinge en schuur van een land bouwer in korten tyd een prooi der vlammen ge worden. De eigenaar heeft, met uitzondering van het vee, alles verloren. Te Boyl schoot een jager in een schot viel en zyn zoon eveneens in een schot zeven patrijzen. De dagen van Munchhausen keeren weer! Vrijdagavond kreeg te Gouda zekere B., een sleeper, twist met zijn vrouw. Een buurman mengde zich daarin en trok partij voor de vrouw. B bracht den man een 'slag toe, zoodnt dezen de pyp, die bij in den mond had, door het verhemelte drong. De dood volgde spoedig. Na afloop der Dinsdag te Wamel gehouden paardenmarkt had een landbouwer uit Ingen het ongeluk met zijn tilbury, waarin hij met zijn knecht gezeten was, op hol te geraken, waardoor de tilbury 't onderst boven geraakte. Beide personen vielen er uit, met het gèvolg, dat er voor 't leven van den landbouwer zeer groot gevaar bestaat, terwijl van den knecht een been gebroken en 't andere ernstig ge kwetst werd. F. Bijkerk en G. v. d. Horst, in de kolonie Willemsoord, vierden dezer dageu hun 62jarige hu- welyksvereeniging. De man is een der weinige over geblevenen, die den veldtocht naar Rusland meege maakt, en den slag bij Waterloo bijgewoond hebben. Hij wordt 12 Febr. a. s. 92 jaar. De penningmeester eeuer vereeniging in ons land ontving dezer dagen de volgende mededeeliug: M. H. Hierbij heb ik den treurigen plicht te vervullen UEd. kennis te geven van het overlijden van den heer Xredenen waarom ZEd. in UEd. vereeniging van af heden dus ophoudt te bestaan. Vrijdaguacht is een poging tot inbraak gepleegd aan een diamantslijperij te Amsterdam. De machinist echter, die de wacht bad, was waakzaam eu ontving den inbreker zoo onzacht, dat deze het op een loopen zette en niet terugkwam. Een te Haarlem in garnizoen liggend huzaar kwam onlangs te Amsterdam bij de politie en deelde haar mede, dat hij eenige maanden geleden bij zijn oom had gelogeerd, hem ter bewaring had gegeven een zil veren horloge, terwijl hij tevens zijn gouden ring ten huize van zyn oom had achtergelaten. De huzaar kon zoo heette het alles terugkrygen, mits zijn kost geld betaald was, doch de militair beweerde niets schuldig te zijn. Bij onderzoek bleek echter, dat ge noemde voorwerpen waren beleend, en nu zullen oom en tante ter zake van misbruik van vertrouwen te- n chtBtaan. Het stoomschip Holland, kapt. Adriani, van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok van daar den lOden November 's namiddags. Alles wel aan boord. Nog voortdurend is men bezig met het ophalen van lyken uit de kolenmijn te High Blantyre (Enge land). Dit werk gaat gepaard rnet groote moeilijk heden en gevaren, daar de schacht half verstopt is door neergestort puin, en elk oogenblik mijngas ont snapt. Te Locema, provincie Novarro, zijn twee jon getjes geboren die aan elkander gehecht zijn. Tus- s.-hen beide schepseltjes is 14 a 15 centim. ruimte. Zij hebben mooie gezichtjes, een goede kleur, leven dige kijkers, waarmee zij elkander bijna aanzien. De beide kinderen ziju tusschen de beenen aan elkander gehecht door de huid, die zich tot aan den buik uit strekt, zoodat zij te zamen maar twee beenen en twee voeten hebben. Prikt men een der kinderen op het bovenlijf, dan gevoelt het andere niets; legt men daarentegen de hand op het onderste deel van het li chaam, dan gevoelen beide de aanraking, opeoen zij de oogen en beginnen te schreien. Het gebeurt ook wel, dat een van beiden weent, terwijl het andere slaapt en dat het eene jongetje zuigt, terwijl het andere met zijn handjes woelt. De kinderen zijn zeer wel varende. De gehuwde moeder is 19 jaar oud. In een koffiehuis te Parijs liet een heer, die biljart speelde, een brandende lucifer op een der bal len vallen, en deze vatte onmiddellijk vuur en brandde zoo hevig, dat men er niet in slagen kon de vlam te blusschen zelfs het biljart verschroeide Einde lijk was men de vlam meester en uit een ouderzoek bleek, dat de ballen bestonden uit zoogenaamd kunst ivoor, dat samengesteld is uit kamler en schietkatoen. Dit althans zegt de Siècle, en hy waarschuwt het publiek om zich met voorwerpen van kuustivoor, zoo als broches, knoopeu en dergelijke te versieren. De meeste anecdotes aangaande de vaak ongemeene verstrooidheid van den Britsche geleerde Isaak Newton zyn algemeen bekend. Van de hier volgende kan dit niet zoo stellig gezegd worden. Op zekeren dag, dat de geleerde zich in de oplossing van een gewichtig vraagstuk wilde verdiepen, had hij aan zyne huishoud ster gezegd dat hy op zyue kamer niet gestoord wilde zijn. Laatstgenoemde echter, bezorgd dat haar heer in 't geheel n'et aan eten zou denken, zond ten laatste de meid naar zijn studeervertrek met den last, om daar stil op den haard een ei voor hem te koken, en hem dan te verzoeken dat in hare tegenwoordigheid te ge bruiken. Niet zoodra zag A'ewton de meid, of hij verzocht dringend hem toch alleen te laten. De meid vertelde hem thans, waarom de huishoudster haar ge- zondcu had. „Nu," antwoordde de geleerde om haar tevreden te stellen, „geef me dan het ei maar hier, dan zal ik zelf het wel koken." Zij durfde natuur lijk niet weigeren, zette den ketel met kokend water op den haard, gaf hem het ei in de hand eu zsi daarbij nog, dat hij het vooral niet langer dan drie minuten in bet kokende water moest laten. Newton beloofde daarvoor te zulten zorgen en de meid verliet de kamer. Na verloop van eenigen tijd ging de huishoudster, die twyfel koesterde of dat ei wel gekookt zou zyn, zelve naar 't studeervertrek en nu vond ze den geleerde voor den haard zitten. In de hand hield hij 't ei en hy had, blykbaar verstrooid, het oog daarop gevestigd, maar in den ketel lag zijn zakuurwerk. van 10 tot 12 November 1877. Overleden den 12, Cornells, 12 w.,s v. Hu- bregt Schouwenburg en Catharina Geertruida Stokmans. October. KRUININGEN. Getrouwd: den 24, Evert Willem Beth, 29 met Aiithonina Maatje Polderman, 19 j., jd. Geboren: den 10, Comelis, z v. Gilles Roelands en Maria Levina Du Fossé; den 13, Johanna Maria, d. v. Comelis Joseph Johannes Vau Santen en Maria Strnijlaart; den 14, Klazina Jacomina, d. v. Nicolaas Van Sas en Tona Van de Velde; den 15, Hendrik Cornelis, z. v. Hendrik Comelis Baarens en Elisabeth Pieternella Droogendyk; den 16, Dina, d. v. Jan De JoDge en Neeltje Hameliukden 23, Comelis, z. v. Joost Van Sparreutak en Jannetje Schout. Overleden: den 2, Hubregt Lavooij, 48 j., we duwnaar van Sara De Jonge; den 3, Adriaantje, 11 j d. v. Jacobus Verhaagen en Johanna De Groot; den 9, Albertus, 22 j., z. v. Albertus Le Bleu en Cornelia Eickhout; den 11, Marinus, 2 jaar, z. v. Cornelis De Jonge en Willemina De Koek; den 30, An- thonina Amandia, 9 w d. v. Jacobus Polderman en Johanna Westveer; den 31, Jasper, 9 m., z. v. Ma rinus Franse en Cornelia Veryzer. Levenlcos aangegeven: den 31, een zoon van Johannis Polderman en Doortje Vendeville. WEMELDINGE. Ondertrouwd: den 19, Comelis Burger, 24 j., jm., met Wilhelmina De Schipper, 20 j.t jd. Bevallen den 6, Cornelia Danielse-Mieras, z.den 8, Pieternella Hok Breeas, z.dea 12, Geertruid De Mul-Hoogesteger, d.den 13, Thona Poelman-Gijs- sel, tl.den 29, Julina Haverhoek-Steketee, d.; den 30, Apolonia Schouwenaar-Van Dalen. Overleden: den 3, Maria Fossin, 64 j., vrouw van Marinus Veijs; den 5, Janna, 6 m., d. van Jan Moelker en Cornelia Verbruggeden 8, Krijn David, 7 w., z. v. Johannes Allaart en Maria Coppooise; den 21, Maatje, 9 m d. v. Dingenis Meijaard en Cornelia Mieras; den 29, Adriaan, 18 j., z. v. Jan Adriaan Bastiaan en Willemina Van Halle, beide overleden. Levenloos aangegeven: den 21, een kind van de mannelijke kunne van Foort Wabeke en Adriana Geense. Dal U 14 II 15 15 15 16 16 16 17 19 19 "20 VEKKOOPINGEN VERPACHTINGEN. uin. Plaats. Voorwerpen, Inforuiatièu. Nov. Kruiningen, booinen enz. Hembges. Nisse, boomen, Liebert. -s-H. Arendsk., I,nomen, Scholten. Horssele, boomen, Liebert. Kloelinge, booinen, Liebert. 's-H. Arendsk., boomen, Pilaar. Horssele, boomen, Schollen. 's-lleerenhoek, boomen, Pilaar. Kruiningen, boomen, Liebert. Heinkenszand, boomen. Karseboom. 's-Gvavenpolder, boomen, Van Dam. Heinkenszand, boomen, Karseboom. Kloelinge. boomen. Pilaar. Zierikzee, verp. bouw- en weil., hofstede enz. Van der Lek de Clercq. Goes, paard, rijtuigje, enz. Liebert. 's-Heerenhoek, boomen, Van Dam. Rilland, boomen. Pilaar. 's-H. Arendsk. boomen, Karseboom. Ovczand, boomen. Van Dam. Heinkenszand, boomen, Liebert. Hoedekcnskerke, woonhuis schuur, meub. goederen enz., Scholten Kloelinge, boomen, Paardekooper Kakebecke. VVemeldinge, hout enz., Rembges. Heinkenszand, boomen, P. Overman, 's-H. Abtskerke, boomen, P. Overman. 's-Gravenpolder, boomen, P. Overman. Nisse, boomen, Liebert. Hoedckensk., boomen. P. Overman. Kapelle, wisscheboscli, bouw- Liebert. en weiland, Oudelande, boomen, Pilaar. Oudelande, boomen, Pilaar. Heinkenszand, boomen, Karseboom. Ovezand, boomen, Karseboom. Vlake, boomen, Rembges. Dec. 's-Gravenpolder, boomen. P. Overman. Heinkenszand, boomen, Karseboom, Heinkenszand, boomen, Van Dam. Kapelle, boomen, Karseboom. Kapelle, boomen, Van Dam. Driewegen, boomen, Paardekooper fc Schollen. Baarland, boomen, Schollen. VERBETERING. Bij vergissing hebben wij gemeld, dat in de afgeloopen week Donderdagavond de vergadering van de vereeniging „De Ambachtsschool" plaats had. Dit is Woensdagavond geweest. Degenen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den boe del van wijlen Jannetje Van Danime, weduwe van Willem Polderman, in leven particuliere, gewoond hebbende en overleden te 's-Gravenpolder, worden verzocht daarvan da delijk opgaaf of betaling te doen aan den heer 1. J. PAARDEKOOPERte Goes. De crediteuren in den faillieten boedel van Piconins Michielsen, bakker en winkelier te Yersekendam, gemeente Yerseke, bevoor rechten, pand- of hypotheekhebbenden daaronder begrepen, worden bij deze opgeroepen om op Zaterdag den 24 November 1877, des voor middags te half twaalf uren, ter raadkamer der Arrondissements-rechtbank te Middelburgop het stadhuis aldaar, in de eerste vergadering van schuldeischers hunne schuldvordering te doen verifiëeren. De Curator in voornoemd faillissement, J. De VOS, Deurwaarder. des voormiddags te 10 '/a uurvoor Mevrouw wed. J. P. Kakebecke, in de gemeente 's-Heer Arendskerke aan den Noord-Craaiertdijk eu in eene weide van de hofstede, bewoond door Maks. De Back van HO CANT A DA-BOOMESzeer

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2