1877. N". 134. Dinsdag 13 November. BINNENLAND. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indiê, OFFICIEELE MËDËDËELINGËN. GOESC Pc iiiigave (lezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- eu Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per liwa»taal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., luet bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advcrtentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks en doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. f- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via MARSEILLE, 16 Nov., 9.20 's morgeus Via BR1ND1SI, 23 Nov., 9.20 's morgeus. Via NIEUWEDIEP, 23 Nov., 1,— 'smiddags. Via NAPELS, 3 Dec., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riou.v, Banka en l'alembang niet aan. De quaestie is aan de orde of bet wensck lijk is, dat ministers tevens lid der kamer zijn. De bezwaren, da-rtegen geopperd, deeleu wij geheel; voorat het ver lies van 8 leden weegt zwaar. Doch er zou in onze oogeu vooral nu eene groote onbillijkheid plaats heb ben indien men van den tot nutoe gevolgden regel afweek en pa lementaire kabinetsleden verkreeg. Dit zou dan nl. alleen kunnen geschieden met de hee.-en Kappeyne, De. Ruo, S/nidt en Tak Van Poortvliet. Plaatsen om de overige vier leden van het kabinet lid der kamer te doen zijn, kunnen wellicht laler vacant komen, wanneer het aantal leden op het ver- eischte getal wordt gebracht, doch voor 't oogenbl k zou er geen quaestie van kunnen zijn. De voornaamste redenen nu, door de voorstanders van dit stelsel aange voerd, zijn, dat dit lidmaatschap zoo'n uitstekend middel is om de leden van 't kabinet met de partij in aan raking te doen blijven, eu wijl zulk een minister iu de afdeelingen „explicatie" zal kunnen geven. Juist de nieuwelingen op parlementair gebied zouden nu van dat voorrecht geen gebruik kunnen maken, terwijl de anderen, die toch hunne sporen reeds verdiend heb ben, zich wel dat voorrecht zouden geschoukeii zien. Wij twijfelen dan ook niet, of de vier leden van liet kabinet, die tevens lid der kamer zouden kunnen wezen, zullen, stel dat zij ooreu hadden naar dat voorstel, zich ter wille hunner collega's onwillig verklaren om het aanbod aan te nemen. De heer Tak Pan Poortvliet wordt door sommige Zeeuvvsche bladen allerlieflijkst welkom geheeten, en voornamelijk uit dat gedeelte, waarvan hij vroeger afge vaardigde was. Men stelt de verwachtingeu zeer hoog, vooral met 't oog op onze provincie. De Middelburgsche Courdnt schreef „Is voor het algemeen belang dus met reden veel van den nieuwen minister te wachten, onze provincie mag zich in V bijzonder over zijn optreden verheugen Voor de middelen van gemeenschap, voor het post wezen, den landbouw enz. is ten onzent nog veel te doen. Al zou het onredelijk zjjn te veel op eens te verlangen, toch mogen wij ons verheugen thans een minister met die takken van dienst belast te zien, die van nabij met onze behoeften bekend is en die, ondanks de onaangename ervaring, welke de meerderheid (Ier Middelburgsche kiezers hem eenmaal bereid heeft, niet temin steeds getoond heeft dat hij voor de belangen van ons gewest wilde blijven waken en werken." En 't Weekblad voor Zeeuwsch Plaanderens Weste lijk deel doet ook een beroep op de liefde voor de pro vincie van den heer Tak-, „Mogen wij er niet op bogen, zoo schrijfr het dat wij hem bij de voorlaatste verkie zing voor ons district hebben mogen behouden wij vertrouwen er op, dat hij ons daarom nog niet vergeten zal hebben. Wij vestigen onze bij zondere hoop op hem, omdit aan zijne handen juist dat gedeelte van 't bestuur is opgedragen, waarin wij hier tot nogtoe zoo jaramerljjk zjjn achteruitgezetwij brengen met vreugde in herinnering, dat hij eerelid is van de hier bestaandeafdeeling van het schoolverbond en dat hij een van de voo stellers was om op staats kosten een spoorweg te leggen door het kanton Oostburg Een eo ander riekt nog al sterk naar provincialisme en de heer Tak is Minister van Nederland. Ook in andere deelen van ons land is voor de midde len van gemeenschap, voor het postwezen, den land bouw enz. nög veel te doen. Eu onbillijk zou 't wezen te verlangen, dat liet nieuwe kabinet van waterstaat, handel en scheepvaart eerst de belangen van Zee land boven alle andere provinciën zou behartigen, omdat het hoofd ervan eerelid is van de te Aarden burg bestaande afdeeling van het schoolverbond, om dat hij eenmaal afgevaardigde is geweest en tot loon van zijn werken tengevolge van de onbedacht zaamheid zijner aanhangers niet meer herkozen werd. Neen, ook wij zouden gaarne in 't voormalige vierde district veel verbeterd zien, ook in onze omgeving zal er nog veel te veranderen zijn, ook wij bevelen hem dit alles aan, maar wij doen dit op grond van ieders recht, dat men aan een minister verbetering kan vragen* waar verbetering noodig is. Niet terwille van vroegere of nogbestaande banden mag een Minister zich laten leiden door voorliefde voor dit of dat deel vaD het land, voor welks belangen hij moet waken. Maar eveneens vinden wij 't onkirsch en onman lijk om op zulk eene wijze hem te begroetm. Men handelt dan eveneens als zoo menig sollicitant naar een postje, die den menheer, bij wien hij zich aar- beveelt, herinnert hoe hij zijn v; der goed kent, met zijn oom in een college heeft gezeten, en op grond daarvan zijne benoeming verwacht. Z. M. heelt op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. A. P. Fokker, te Goes, als lid van den genecsk. raad van Zeeland. Bij koninkl. besluit zijn o. m. de hoofd coraniie- J. Margadant en de commies jhr. E. Van Citters, amb tenaren bij het dep. van binnenl. zaken, totdat daarom trent nader zal zijn voorzien, ter beschikking gesteld van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid. Z M. heeft aan mr. J. P 11. Tak van Poortvliet, minister van waterstaat, handel en nijverheid, op zija verzoelr, een eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter der Commissie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-consuls, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrek king bewezen; en in zijne plaats benoemd mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, te Haarlem. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1877 bedraagt 8,911,548,825 (egen ƒ8,941,022,095 over hetzelfde tijdvak van 1876. De raming voor twaalf maanden bedraagt 89,389,038, voor éen maand ƒ7,449,086,43. Opbrengst over de tien eerste maanden van 1877 ƒ77,926,728,20. Id over de tien eerste maanden van 1876 78,335,655,765. GOES, 12 November 1877. Heden werd het zoontje van den smid J. II door een voorbijgaauden wagen het been overreden. Zondag jl heeft de justitie uit Middel burg zich begeven naar Borssele, teneinde onder zoek te doen naar een aldaar gepleegden diefstal In den nacht van 9 op 10 Nov. jl. had de kashouder H. W., uit Goes, te Borssele gelo geerd in de herberg van Ren den volgenden dag ontdekt, dat uit zijn kas een aantal gou den voorwerpen waren ontvreemd. Bij een ge houden huiszoeking bjj R. werd niets gevonden, doch in een nabijgelegen sloot vond men een zak, gevuld met een aantal gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ruim /'400, alle ten nadeele van W. ontvreemd zoowel dien nacht als te voren, wanneer hij d ar logeerde. Als vermoedelijke daderes is de dochter van R. gearresteerd, een meisje van 14 jaar, die naar Middelburg is overgebracht. Wolfaartsdijk. De straatverlichting op en aan de in- en uitgangen van het dorp, als mede op Oud-Sabbinge, door middel van petro leumlampenis in het begin dezer maand weder aangevangen. Met genoegen werd daarbij opgemerkt, dat, door de plaatsing van nog een lantaren op een doelmatig punt, hierin op nieuw verbetering is aangebracht. In een ander opzicht bejammert men het, dat de zangvereeniging, onder het motto: Ons Genoegen, den 4 April dezes jaars alhier op gericht, met het doel om zich te oefenen in Let viersten tning koraalgezang, door verflauwde belangstelling den 5 dezer reeds is moeten worden ontbonden. Geersdijk, (gemeente Wisaekerke.) Op den 3 November 1877 ontviel alhier door den dood aan zijne geliefde betrekkingen, dierbare vrienden en aan zijnen werkkring,dezeer geachte hoofdonderwijzer Johannes Marinus Clementin den ouderdom van bijna 37 jaren Reeds van zijne vroegste jeugd scheen hem eene bijzondere voor liefde voor het vak van onderwijs 4e bezielen en genoot hij zijne eerste opleiding bij den ouderwjjzer, den heer M. Hooze, te Wis- sekerke. Hij verkreeg in het jaar 1859 de hulponderwijzersakte en vertrok van zjjne ge boorteplaats naar Scherpenisse, alwaar hij 12J/2 jaar als hulponderwijzer werkzaam was. Ver volgens verkreeg hij door onvermoeide studie in 1866 de hoofdonderwijzersakte. Hij was de eerste hoofdonderwijzer aan de nieuw op gerichte school te Geersdjjk, welke betrekking hij gedurende bijna zes jaren met den groot sten ijver heeft vervuld. De laatste drie maan den van zijn leven werden hem bij den dag alle lichaamskrachten ontnomen, daar hij leed aan eene ziekte, die hem ten grave sleepte. Plechtig was dan ook de dag van Woens dag 7 November, waarop het overschot van den dierbaren overledene werd ten grave ge bracht, gevolgd niet alleen door zijne naaste bloedverwanten, maar ook door al de leden van den raad, de schoolcommissie, de onder wijzers dezer gemeente en die der overige plaats M van dit eilandverder vele vriendeu van Geersdijk en Wis-ekerke, die hem geza menlijk met de innigste en hartelijkste deelueming de laatste hulde toebrachten, vve'ke hij zich zoo zeer had waardig gemaakt. Bij het graf werd eerst ter e«re zijner nagedachtenis een woord van hoogachting gespioken door onzer leeraar ds. Ilubeboi, daarna door een zijner vrienden, die als tolk der ingezetenen van Geersdijk sprak en ten laatste door zijnen hooggeachten vriend en leidsman, den h. er M. Hooze. Deze toespraken werden niet een hartelijk woord van dankbe- tuigi' g geëindigd door den diepbewogen schoon vader van den overledene, den heer P. Laven van Scherpenisse. Groot is het verlies, dat Geersdijks ingezetenen door zijn dood lijden en zijn gemis wordt dan ook diep betreurd. (Dit bericht ontvingen wij even te laat voor het vorige nomraer). De driehonderste geboortedag van den dichter Jacob Cats weid Vrijdagavond door het departement Schouwen der Maatschappij tot. Nut van 'tAlgemteu, en Zaterdag verdt-r, te Brou wershaveo feestelijk gevierd. De Minister van Binuenlandsehe Zaken heeft reeds voorloopig maatregelen genomen, om het getal leden der Tweede Kamer iu over eenstemming te brengen met de bevolking en dus met zes te vermeerd-ren, Ged. Staten der betrokken provinciën zijn in kennis ge«teld met een ontwerp van wijzi ging der kiestabel, met nitnoodiging om hun gevoelen daarover, uiterlijk op 17 November, te doen kennen. Het ligt iu 's Ministers voornemen, om zoo weinig mogel jk verandering te brengen iu de verhouding, die thans bestaat tussehen enkele, dubbele, en meervoudige districten. Er zijn namelijk twee nieuwe enkele districteü, Hilver sum en Zevenbergen, ingevoegd, twee enkele, Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aau de beide meervoudige, Amsterdam en Rot terdam, ieder één lid meer toegevoegd. Tengevolge van bat optreden van mr. J. P. R. lalc Van Poortvliet als Minister moet een verkiezing van een lid der Tweede Kamer iu het hoofdkiesdistrict Zutfen plaats hebben, welke is bepaald op Dinsdag 27 November e. k. en, de herstemming, indien noodig, op D nsdag 11 December e. k. In een voorloopige kiesvergadering te Franeker is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwar den gesteld de heer mr. A. Kerdijkte Delft. Bjj het departement van Koloniëu is van den heer A. J. Machiels, to Parijs, consul-hono rair en lid van de Nederlandsche Hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling van 1878, 250 ontvangen ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao. De commissie voor de collectieve land en tuinbouw-inzending uit Nederland op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, heeft besloten ook de jaarboekjes, mededeelingen en berichten en andere werken der verschillende land- en t uin bouwmaatschappijen hier te lande bij de inzending te voegen. De Kroonprins wordt in de laatste helft dezer maand in de hofstad terugverwacht. In de Vrijdag jl. gehouden zitting der Kamer van koophandel en f ibrieken te Rot terdam deelde de Voorzitter mede, dat door hem de quaestie van de f 150,000 subsidie, door den Staat voor het brievenvervoer aan de Maatschappij Zeeland" te betalen, bij eene Commissie uit de Kamer aanhangig is gemaakt, die iot de slotsom is gekomm dat het ver zenden van de brieven over Vlissingen alleen voor Rotterdam eene verbetering is. Het blijft echter de vraag, of bet toeleggen van zulk eene subsidie aan eene bepaalde Maatschappij niet in strijd is met het begins il van vrije con currentie. De heer Detz deelde in den loop der dis- cussiën op verzoek van den heer Mees om inlichtingen mede, dat Vlissingen in de plaats Kal treden van de Ostende-lijn. De be talingen, die tot dus er aan de Belgen ge schieden, zullen nu ten bate kotnen van de Nederlandsche schepen. Voor de Maatschap pij «Zeeland" zal uit de nieuwé overeenkomst veeleer nadeel dan voordeel voortvloeien, aan gezien de lasten de lusten overtreffen. Alleen reeds de bepaling, dat er ook des Zondags zal moeten gevaren worden, zal meer geld kosten dan de subsidie van 150,000 bedraagt. De heer Wo'pon meende, dat de vaart op Zondag buitengesloten is, doch de heer Betz ontkende dit. De heer Mees zeide, dat de sub sidie van 150,000 eene extra toelage kan zijn boven hetgeen aan Ostende werd betaald, doch als de opoffering voor de Maatschappij „Zeeland" zóo groot is, dau zal men er gaarne in berusten. De Kamer besloot daarop de nadere in lichtingen van de Regeering aau de Twepde Kamer af te wachten voor oen besluit te nemen. Het Comité van het Roode Kruis te Rot terdam heeft weder aan het Hoofdcomité ge zonden: ƒ500 voor de zieken en gekwetsten in den oorlog met Atchin, en f 500 voor dia in den Russisch-Turkschen oorlog. Het plan bestaat om het Houtman-monu ment, dat te Gouda zal worden opgericht, in Juli van het volgende jaar te onthullen. Naar men verneemt, zoo wordt uit Utrecht gemeld - is ernstig de haridgelegd aan de bera- mingvan plannen om in 1879 het 3e eeuwfeest der Unie van Utrecht plechtig te viereneene hoofd commissie is reeds geconstitueerd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. IIeinkenszand. De onlangs beroepen predikant der Christ, gereformeerde gemeente, Chr. Steketee, hoopt den 25 November zij-a dienstwerk alhier te aanvaarden. Behalve voor Vlissingen heeft ds. Kuijlmau te Prinsenhage ook voor Nisse, Tholen en Ilooge Zwaluwe bedankt. Dezer dagen zijn opnieuw tot candidaat bij de Nederd. hervormde kerk toegelaten de heeren D. G. Maaldrink, W. J. G. Aalders, J. S. Ring, J. Koster, B Ten Gate, W. Maan, V. J. Bootsma P. Hopman, J. 0. Reese, J. St. Stekhoven, E. Eisma, J. M. C. H. Mond en W. E. M. Engelberts, van wie WJ. G. Aalders bereids een beroep ontving naar Hoogvliet. De Staatscourant bevat bet reglement d«r „Evan gelische vereeniging" voor Zeeland; gevestigd te Mid delburg. Het doel dezer vereeniging, zijude de „verspreiding des evangelies in verschillende plaat sen van Zeelandzoekt zij te bereóken „door uitzending van evangelisten of colporteurs, die den bijbel eu godsdienstige bestuur verspreiden en door huisbezoek, toespraak en onderricht iu de Heilige Schrift, de met het evangelie onbekenden of daarvan ver vreemden trachten te winnen." Tot beginsel en grond slag harer werkzaamheden neemt de vereeniging aan: „de erkenning der Heilige Schriften des Nieuwen en Ouden Verbouds als alleen onfeilbaren, van God gegeven regel voor geloof eu leven." De jaarlijksche bijdrage der leden bedraagt minstens 1. Begun stigers zijn zij, die minder bijdragen. Het bestuur bestaat uit 9 op Walcheren gevestigde personen, waar van 5 predikanten mogen zijn. De jaarlijksche alge- meer.e vergadering wordt, zoo mogelijk in Februari, te Middelburg, gehouden. Beroepen te Barneveld ds. A. Renier, pred. te Wilnis eu te Ee ds. W. Pliegenthart, pred. te Enschedé

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1