BUITENLAND. RECHTZAKEN. GELENGDE BERICHTEN. in het gebouw voor 't Ministerie van binn. zaken, waar dientengevolge verschillende rau- xnatiën onder het ambtenaars-personeel hebben plaats gehad. De Standaard beveelt voor de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door de benoe ming van den heer Tak Van Poortvliet tot Minister, den heer A. baron Schimmelj?enninck Van der Oyevroeger lid der Kamer voor Deventer, aan. De N. r. Dr. en A. Ct. beveelt met warmte den heer mr. IJ. J. Smidt, Minister van Justitie, ter herkiezing als lid der Tweede Kamer aan. De heer mr. baron Van Hugenpoth tot den Beerenclauw, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, kamerheer van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, is na een langdu rig ljjden Dinsdagavond te elf uren te 's-Herto genbosch overleden. De veiling der Sint-Agathagoederen zal in de tweede helft dezer maand plaats hebben. De Tijd heeft thans f 12641,34% voor de noodlijdenden in West-Indië bijeengebracht. TWEEDE KAMER. PER TELEGRAAF. l)e Minister van Koloniën heeft ingediend eene gewyzigde begrooting voor Ned.- Indie voor 1878. Daarbij worden de posten betref fende eene voor den aanleg van nieuwe spoorwegen op Java te sluiten geldleening en betreffende de in voering eener personeele belasting en van het patent recht op Java, voorloopig teruggenomen onder uit drukkelijke verklaring, van ze zoo spoedig mogelijk weder bij afzonderlijke voordrachten te zullen voor stellen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Omtrent het verhandelde in de heden, Vrijdag 9 November, gehouden zitting meldt men ous PER TE LEGRAAF, dat achtereenvolgens zijn aangenomen de voorstellen van Gedeputeerde Statentot toepassing van art. 36 der wet op het Lager onderwijs op de gemeeuten Koewacht, Nisse, st. Ann a-ter-Mui- den en West Kapelle. Verder is het nader voorstel van Ged. Staten aangenomen betrekkelijk bet makeu van een steiger by Stavenisse, eveneens dat tot het bij de provincie in onderhoud nemen van de traverse van den grooten weg door de gemeente s' Graven- poeder, dat tot aanltg van een veerstoep en een voet pad ten dienste van de gemeenechap tusschen st, Philipsland en Tholen en dat tot c.üamiteus ver klaring van den Suzannapolder ("vaterschap St. Annaland.) Dit laatste met 21 tegen 18 stemmen. Alle aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen zyn iugewilligd mit9 een na dere aanvraag van het polderbestuur te Hengstdyk. Ten aanzien van het verzoek van Schippers, te Cort- gene, om afstand van het wachthuis aan den steiger aldaar, omtrent den verkoop van grond aan den weg van Hulst naar Walsoorden, en den verkoop vau een gedeelte sloot aan voornoemden weg zyn mede de voorstellen van Ged. St. aangenomen. De vast stelling van het reglement op het beheer en onder houd van de Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder werd besloten tot de zomervergadering aan te houden. Ue voorstellen tot het aangaan eener geldleening, groot 170,000, voor rentelooze voor schotten tot verbetering van wegen, en tot wijziging der begrvoting voor 1878 zijn aangenomen. De ver gadering is daarna gesloten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. Ruijlman, te Prinsenbage, beeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. AtrondwwnenU-rechlbank te Middelburg. Op heden, Vrijdag 9 November, zijn de volgende vonnissen door de rechtbank uitgesproken tegen J. W., wed. J. v. H 75 jr., te West-Kapelle, ar- biedster, veroordeeld wegens het als bedrijf onbevoegd uitoefenen der verloskunde tot 3 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. W. C. B., zonder beroep, 35 jr., te Middelburg, veroordeeld wegens oplichting en landlooperij, tot 3 jaren gevangenisstraf en 25 boete, subs. 7 dagen gev. straf, c e. G. v. d. S., 18 jrarbeider te Goes, veroordeeld wegens mishandeling tot een maand cell. gev. straf en 8 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. G. J K., 19 jr te Middelburg, veroordeeld wegens oplichting tot 15 dagen cell. gev. straf, c.e. A. A. R., wed. van A. B., 47 jr., te Colijnsplaat, ver oordeeld wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte in functie, tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. In de zitting van het hof te 's-Hage van Don derdag 11. werden behandeld de zaken betreffende de diefstallen van paarden, in onzen omtrek gepleegd. De eerste was die tegen J. die onder Wol- faartsdyk uit de weide en ten nadeele van J. J. v. IP. een donkerbruine merrie, uit de weide en ten nadeele van J. M. te 's lleer-Arendskerke een wit ruinpaard en uit de weide en ten nadeele van de weduwe v. S te Wolfaartsdijk weder een bruin roerriepaard ontvreemd had. De beide eerste paarden had hij wil len verkoopen, maar toen dit niet gelukte, ze weder naar de weide gebracht, vanwaar hy ze had wegge haald. Het derde paard had hy werkelyk verkocht aan zekeren H. S., of liever hij had het tegen diens paard verruild met nog ƒ325 toe. Voor dezen be schuldigde werd door den advocaat-generaal gere- quireerd een correctioneele gevangenisstraf van 5 jaren. De verdediger verzocht op grond van door hem aan gevoerde verzachtende omstandigheden een mindere straf voor zijn cliënt. De uitspraak is bepaald op morgen, Zaterdag 10 Nov. Jl. Woensdag is ter arrondissemenis-reehthank te 's-Hertogenbosch aangebracht de rechtsvordering, ingesteld door de kruisheeren te Agatha tegen den Staat der Nederlanden, betreffende de plaats gehad hebbende rooiing en den verkoop van nabij het klooster staande boomen. De conclusie van de zijde der eischers werd bepaald op 14 November e. k. De rechtsvor dering strekt tot handhaving van bezit en schade vergoeding door de stoornis (het uitrooien der boo men enz veroorzaakt. LANDBOUW VEETEELT. In den tuin by den predikant te Sluis bloeit een gouden regen voor de tweede maal in dit jaar. Om op 't vrije veld 9teeds versche, lekkere ra dijsjes te hebben, wordt aangeraden de zaden in rijen, meteen weinig keukenzout gemengd, tusschen salade en andere groenten te zaaien. De roode ovale en lange zijn daarvoor bijzonder geschikt De ervaring heeft geleerd, dat door het gebruiken van eenig keu kenzout bij het ui'zaaien de radijsjes, ook bij eeni- germate te ver gegane ontwikkeling, nog lekker blij ven en van goeden smaak. (Lb. Ct FRANKRIJK. De Senaat en de Kamer van afgevaardigden zijn bijeen. Alles wordt echter zooveel mo gelijk gedaan om eene botsing te voorkomen In geen van beiden heeft de Maarschalk een boodschap ingediend, wat, hoe zonderling ook, wellicht nog 't best kan genoemd worden. In den Senaat had men nog verwacht, dat een motie van vertrouwen door de regeering zou worden geprovoceerd, maar de rechter zijde wilde wel zulk een motie schenken aan den Maarschalk doch riet aan De Fourlou c. s. De president van den Senaat heeft dit echter tegengehouden als onparlementair, daar de president der Republiek buiten het debat moest blijven, en uitstel trachten te verkrijgen van 14 dagen, teneinde den Maarschalk tijd te laten opnieuw den toestand onder de oogen te zien. Zoo ziet men, dat de mannen van den Senaat, die tot den coup van 16 Mei meewerkten, nu toch langzamerhand tot inkeer komen, en ook het Ministerie afvallen. Dit blijkt te meer uit hetgeen Donderdag is voor gevallen. Toen vergaderde te Versailles de rechterzijde van den Senaat. Eenentwintig leden verklaarden toen niet voor het minis terie te zullen stemmen bij zulk een motie van vertrouwen, en daarom is het indienen ervan verdaagd en de Senaat gescheiden tot 14 November, na vooraf zijne bureaux te hebben samengesteld. Er gaat een gerucht, dat Victor Hugo, lid van den Senaat, vervolgd zal- worden wegens beleediging van het leger in zijn werk l' JJistoire d'un crime In de Kameii werd het voorzitterschip waar genomen door het oudste lid, den heer Desseaux. Deze hield een korte rede, waarin hij zeide, dat hij als voorzitter fungeerde tengevolge van de ziekte van Easpail en den dood van den beroemden Thiers Daarop volgde een lofrede op Thiers, als „den man, die zich verdienstelijk heeft gemaakt omtrent het vaderland". De nieuwe Kamer zal, zoo besloot Desseanx, even als de vorige, werkzaam zijn ter bevestiging- der Republiek en haar verdediging tegen eiken aanval, van welke zijde ook. Hij eindigde met den kreet: „leve de Republiek! leve de vrede", welke uitroeping met levende toejui ching werd begroet. Tot voorzitter weid met 290 van de 461 stemmen170 waren blancogekozen de heer Jules Grevy, die deze waardigheid met een kort woord van danken aanbeveling aan vaardde. Donderdag werd een begin gemaakt met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe ledeneen aantal republikeinsehe afgevaar digden werden toegelaten Bij de behandeling van de verkiezing van een officieel candidaat, vroeg een republikeinsch lid uitstel, daar de verkiezing ernstige vragen deed rijzen, waar over toen nog niet kon worden beraadslaagd. Dit verzoek werd met groote meerderheid toe gestaan. Des avonds hielden de leden van de linkerzijde eene bijeenkomst, waarin een comité werd benoemd, dat volmacht kreeg zijne dis- cussien geheim te houden. In die eerste zit tingen hebben de republikeinen zich door groote kalmte gekenmerkt De verkiezingen voor de Algemeene Raden schijnen steeds gunstiger te zijn voor de re publikeinen, naarmate er meer cijfers bekend worden; de winst der republikeinen bedraagt 111, terwijl er nog 84 herstemmingen moeten plaats hebben; van de 1353 zetels verwierven namelijk de republikeinen er 764, de conser vatieven 511. LUXEMBURG. Dinsdag heeft priüs Hendrik de Kamer ge opend met een troonrede, waarin o. a. een ontwerp ter wijziging der wet op het lager onderwijs werd aangekondigd. Luidde de overige inhoud gunstig, met leedwezen werd gewag ge maakt van den invloed, die de algemeene crisis ook op Luxemburg uitoefent. Inzonderheid wordt dit ondervonden bij den handel, het mijnwezen en de metaalindustrie. Natuurlijk heeft dit invloed op den staat der finariciën. Ofschoon de ontvangsten het geraamde cijfer hebben bereikt, zijn zij toch bij die van vroegere jaren ten achter gebleven. Daarentegen kon den, tengevolge van het batig saldo der laatst voorafgaande dienstjaren, de vroeger vastge stelde buitengewone uitgaven worden gedekt zonder verbreking van het financieel evenwicht. In alle geval zal, zoolang er zich in de om standigheden geen gunstige wending voordoet, alle mogelijke zuinigheid moeten worden in acht genomen en mag niet uit het oog worden verloren, dat de blijvende lasten van den staat in de laatste jaren aanzienlijk zijn vermeerderd. Het lot der ambtenaren is in ruime mate verbeterd. Er zpn voor de gemeenten groote opofferingen gedaan ten behoeve van hef lager onderwijs en de toestand van het onderwijzend personeel is in een veel gustigi r verhouding gebracht met de gewichtige diensten, die het aan de maatschappij bewijst. VAN HET 00RL0GST00NEEL. In Europa concentreeren de Russen een groot aantal troepen rond Plewna, dat volgens hun beweren door gebrek aan levensmiddelen en ammunitie wel spoedig zal genoodzaakt worden zich over te geven. Enkele scher mutselingen hebben plaats, maar men ver wacht spoedig een uitval van Oswsan-pacha. De Polit. Corresp. bevat eene correspondentie uit Belgradowaarin wordt gemelddat de spanning tusschen Turkije en Servië eensklaps is toegenomentengevolge eener nota der Porte aan het Servische Kabinet, waarin zij onder bedreiging met krachtige maatregelen eischt, dat de Servische observatiekorpsen te rugtrekken. Uit Azie wordt meer en meer bevestigd dat MouJchtar Pacha een tweede groote neer laag leed, waarbij hij zelf werd gewond. Ook in andere minder belangrijke gevechten bleven de Russen overwinnaars. Betrekkelijk den moord te Zusterzijl bij Sittard, op Zondagavond, blijkt nader, dat de dader door de duisternis zich vergiste in zijn slachtoffer, zoodat een niets kwaads vermoedende jonge man door een enkelen slag van liet leven werd beroofd. De roeke- looze moordenaar had kort te voren met een ander persoon geschil gehad aan dezen voorzeker wa9 de slag toegedacht. De dader is onmiddellijk gearres teerd en hij bekende de daad. Eene weduwe te Maastricht, die deels door werken, deels door bedelen in haar onderhoud voor zag, heeft hare erfgenamen eene som van 6000 na gelaten aan hypothecaire inschrijving, behalve de gereeds gelden, die nog in hare woning kunnen geronden worden. De eigenaar van een kleedermagazijn te Am sterdam, „De Matadorheeft weder een gevaarlyke grap in practijk gebracht hy geeft nagemaakte bank biljetten van ƒ100 uit. Eene weduwe te Harderwijk vierde Dinsdag haar lOOsten verjaardag in het volle bezit van bare zintuigen en nog helder van geest. Te Zaandam heeft een vrouw haar echtgenoot sedert 4 Januari jl. nu reeds met vier kinderen „verblijd Woensdag is een matroos van een Engelsch schip, liggende te Rotterdam, terwijl hij bezig was met touw te splitsen, van het dek in het water ge vallen. Hoewel spoedig er uit gehaald, is hij kort daarop overleden. Ue burgemeester van een Zuid-Hollandsche gemeente deed in de vorige week den Raad het voorstel, om ten behoeve van een der openbare scho len een wandkaait van onze Oost-Indische bezit tingen aan te koopen. Een der leden van het acht bare college verklaarde zich hiertegen, „omdat de kinderen daarvan geenerlei nut zouden trekken, aan gezien er toch geen wiskunde op die school werd onderwezen." Op de vraag van den voorzitter naar het verband in deze tusschen wiskunde en aard rijkskundige kennis onzer overzeesche bezittingen luidde het antwoord: „dat men, om naar de Oost te komen, toch den grooten Oceaan moest over steken en men dit niet kou doen zooder kennis der wiskunde!" Commentaar is overbodig. (Pad.) In den nacht tusschen 6 en 7 dezer is te Halsteren gearresteerd zekere Huijman, boerenarbei der, geboren te Poortvliet, tegen wieu door de arrond.- rechtbank te Middelburg, wegens diefstal, een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd. Te Amsterdam is onlangs een gepensioneerd kapitein, De G. B.% gestorven, wiens dood het ver moeden opwekte, dat er eene vergiftiging had plaats gehad. De man leefde gescheiden van zijne vrouw, die in Rotterdam een alles behalve onberispelijk leven leidt. Zij had haar man een 12tal flesschen wijn gezonden, om hem na eene pas ondergane operatie wat te versterken. De kapitein en twee zijner vrien den dronken van dien wijn, hy zelf, die nog niet geheel hersteld was, bezweek en de twee vrienden werden lichtelijk ongesteld. Het lijk is geopend en de ingewanden met den wyn zyn aan deskundigen ter onderzoek gegeven. De vronw en twee harer vrien dinnen zyn gevangen genomen. In dezelfde stad heeft een raadselachtig voorval plaats gehad. Op een bovenhuis op de Brouwers gracht is het lyk gevonden van iemand die blijk baar op gewelddadige wyze is omgebracht. De wanden van het vertrek waren bespat met bloed uit eene keelwonde, die den dood tengevolge had. Aan armen en beenen waren louwen gebonden, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor anderen in verdenking zouden moeten komen. Voorloopig denkt men aan zelfmoord. Vrijdagavond hadden zich vier arbeiders uit Zandvliet (België) gelegerd rond een vuur in eene uit plaggen gevormde keet te Clinge (Nederland). De zolder dier keet bestond uit latten en ribben, waarop 1000 kilo hooi en eenige hectoliters tarwe geborgen waren. Door het breken der zoldering werd het viertal onder genoemde raas9a bedolven. Het hooi vatte na tuurlijk vlam eu het gevolg was, dat later twee lijken gevonden werden, terwijl een der arbeiders hevige brandwonden bekomen had. Slechts een hunner, een 16jarige knaap, bleef ongedeerd. (M. Ct.) Een paar oude gehuwde lieden op de Surhuis- tervecn9terheide waren voor eenige dagen naar Roor- dahuizum bij hunne dochter gaan logeereu. Bij hunne terugkomst vonden zij het huis leeg gestolen. Alles was weg, zelfs de aardappelen. De graaf of zoogenaamde graaf Pon Kendall, die verleden week door de Poli'ie in den Haag onder verdenking van een „hoogsigevaarlijk persoon" te zijn, werd g< anesteerd, is, naar men verneemt, dez»r dagen als vreemdeling zonder geld of middelen van bestaan uit het land verwyderd. Van de 125 gemeenten te Limburg worden 4 door gas en 25 door petroleum verlicht, terwijl 96 geheel van straatverlichting verstoken zijn. -— Nog dagelijks komen nieuwe diefstallen aan het licht, door de vier jeugdige misdadigers te Delft, van welke eenige dagen geleden melding werd gemaakt, gepleegd. Onder meer 's ontdekt, dat zij eene aan zienlijke partij wollen bouffmten uit een winkel had den ontvreemd. De Amerikaansche jubilee zangers hebben laatst leden Zondag in het nieuwe paleis te Potsdam, na afloop van een diner, waaraan de geheele keizerlijke familie op uitnoodiging van den Kroonprins had deel genomen, eene uitvrering gegeven. Volgens het programma zouden zij slechts drie liederen zingen, doch onder den hoogst gnnstigen indruk van hun zang verlangde de vorstelijke familie nog meer stukken te hoorei), met het gevolg dat het piogramma tot acht nommers werd uitgebreid. De Keizer heeft hun naar verscheidene bijzonderheden omtrent hunne ontvangst in Engeland en Nederland gevraagd eD hen met het aldaar behaald succes geluk gewenscht. Zijn de verkiezingen in Nederland duur, zooals men beweert, wegens de strooibiljetten, circulaires advertentiën, enz., in Frankrijk kosten zij toch nog vrij wat meer. De Independence althans verzekert, dat de heer Fourtou de twee en een half millioen francs vau de geheime uitgaven, voorts elfhonderd duizend francs van een comité voor de verkiezingen en nog een mil lioen francs, waarover hij niet had te beschikken, uit gegeven heeft om op de verkiezingen te werken. Te zamen alzoo ruim twee millioen gulden, om veertig zetels in de Kamer te winnen. Te recht mag men dien veertig afgevaardigden toevoegen„gij zijt duur gekocht." Vijftig duizend gulden voor één stem! Te New-York, New-Bruaswick en Quebec werd dezer dagen een lichte aardbeving waargenomen. De Revue Industrielle deelt o. a. mede, dat het glas der flesschen grooten invloed op den wijn kan uitoefenen. Goed glas bevat 58,4 pet. kiezelaarde, 11,7 pet. potasch of soda, 18,6 pet. kalk, 11 pet. klei aarde en ijzer-oxyde, 0,3 pet. verschillende hesland- deelen. Slecht glas bevat omstreeks evenveel klei en ijzer oxyde, slechts 52,5 pet. kiezelaarde en 4.4 pet. potasch of soda, maar daarbij 32,1 pet. kalk. De wyn lijdt zeer door zulk een groot kalkgehalte. In flesschen, die uit 45 kiezelaarde, 15 soda, 30 kalk en 10 kleiaarde bestonden, werd hij toch spoedig dik en verloor zijn geur geheel en al. De mikado van Japan werd 23 September 11. verblijd met de geboorte van een zoon, en wel bij een van zijn twaalf bijwijven, Tanuguara geheeten. Volgens de gewoonten des lands heeft de keizer na melijk bij zijn wettige keizerin nog twaalf vrouwen, om de kansen op een troonsopvolger zooveel te zeker der temaken. Het wordt daaraan dan ook toegescheven, dat het tegenwoordige vorstenhuis reeds sedert 3000 jaar over Japan regeert. Tegenwoordig echter, nu de Europeesche beschaving cr meer en meer doordringt, wordt ook de bovengenoemde gewoonte door velen afgekeurd en het is te verwachten, als de wettige keizerin slechts één zoon krijgt, dat reeds de tegen woordige mikado het gebruik zal afschaffen. Wederom kondigdt het meteoiologisch instituut een nieuwen storm aan. Hevige windvlagen, veel regen en waarschijnlijk sneeuw worden dientengevolge op Engeland's kusten voorspeld. Daar de storm-voor- spellingen uit Amerika in den laat9ten tijd geregeld zyn uitgekomen, wordt er meer en meer waarde aan gehecht en licht de scheepvaart er zich naar in. Een wever van Barrow, in Furness, eene Eu- gelsche handelstad, heeft, naar men zegt, eene ontdekking gedaan, die eene ware omwenteling in het toilet der vrouwen zal teweegbrengen. Hij heeft het middel gevonden om uit een soort van Ind.aanschen hennep een weefsel te vervaardigen, dat den weerschijn eu de fijnheid der zyde met de zacht- en buigzaamheid der wollen stoffen paart. Daarenboven zou deze nieuwe stof zich goed latea verven. Om deze gewichtige ont dekking waardig te vieren, zal er een monsterbal ge geven worden, waarop alleen de dames, welke gemelde stof dragen, zullen toegelaten worden. Een voormalig werkman in een Saksische por seleinfabriek, thans te Venetië woonachtig, die tevens ten goed musicus is, heeft na veeljarige pogingen een viool van porselein vervaardigd, die buitengewoon mollig en voortreffelijk van klank is. De snaren zyn van metaal en de hals heeft niet den gewonen vorm, maar maakt bijna een hal ven cirkelboog. Dezer dagen is Hirsch Guttmann, gewezen rab bijn te Fless, in Silezië, in den ouderdom van 108 jaar overleden. Meer dan eene halve eeuw was hij bij de Israëlietische gemeente aldaar in functie geweest en eerst op zyn 103e jaar had hij zijn ambt neder- gelegd. Op zestigjarigen leeftijd had hij de gelofte gedaan, geen vleesch of vleeschspijzen meer te zullen nuttigen, en hoe ook de geneeskundigen in zijne laatste

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2