1877. N°. 133. Zaterdag 10 November. 64stc Jaargang. BI.\'NEiVLA.\D. De Ambachtsschool te Goes. OFFICIEELE MEBEDEELÏMN. GOESCHE Re uitgave (lezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- cu Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Al'ziii derlijke noiomers 5 et., met bijblad 10 et. COIIMNT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- er. doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a „1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan- het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. POSTERIJEN. Bestelkaarten voor boekwerken, al voldoen ze overigens aan alle vereiseiiten, worden met een port van 10 cent bezwaard, wanneer ze gevonden worden in de bus voor brieven be stemd en niet in die voor drukwerk. Wij achten 't niet onnoodig om thans eene uitzondering te maken op onze gewoonte, om de verslagen in den binnenkant van ons blad op te neinen. Wij willen nl. eene eerste plaats gunnen aan het verslag van eene instelling, die een der nuttigste is, welke ïd Goes bestaat. Wij doen dit, om er des te meer de aandacht op te vestigen. Donderdagavond nu had de gewonejaarlijk- sche vergadering van de veree.niging „de Am bachtsschool" plaats. Een groot aantal leden waren opgekomen, die met belangstelling de voorwer pen, op die school vervaardigd en in de zaal tentoongesteld, bezichtigden. Als bestuursleden werden de heeren W. De Beste en D. Be Koning herkozen de rekening over het afge- loopen dienstjaar en de begrooting voor het volgende werden goedgekeurd, en in beginsel besloten tot het houden van eene tentoonstel ling van op die school gemaakte voorwerpen en die voor een ieder toegankelijk te stellen. Verder werd in die vergadering het navolgende verslag voorgelezen a Mijne Heeren! De derde alinea van art. 10 van de statuten onzer vereeniging legt aan bestuurders van de door haar opgerichte Ambachtsschool de heil zame verplichting op, om. jaarlijks een verslag te geven van den toestand dier inrichting. Vóór ik daartoe, mede uit naam van mijne mede bestuurders, overga, heeft het bestuur der ver eeniging het niet ongepast geacht, mij in last te geven, u het een en ander omtrent die vereeniging zelve medetedeelen. Het aantal ledeu der vereeniging is van twee eu zestig tot .vijf en zeventig geklommen, zoodat, het verlies, dat wij in het afgeloopen dienstjaar hebben geleden, ruimschoots is vergoed geworden. Onder de nieuwe leden tellen wij een belang stellend oud Goe8enaar, die onze vereeniging met eene vrij aanzienlijke jaarlijksche bijdrage onder steunt. Niet onaanzienlijk is het aantal leden onzer vereeniging, doch het kon grooter zijn, want nog altijd missen wij onder hen niet weinige personen, van wie het lidmaatschap geen offer eischt, dat hunne krachten te boven gaat. Het is daarom, dat wij het u ten zeerste aanbevelen, om, wanneer gij dezulken onder uwe bekenden of vrienden kent, hen eens aantesporen, om niet langer hunne ondersteuning te onthouden aan eene zaak, die geen weldenkende anders dan goed kan noemen. En wij hebben behoefte aan de ondersteuning van zoovelen mogelijk, want, zij het ook al niet te loochenen, dat de financiën onzer vereeniging zich op dit oogen- blik in eenen bloeienden toestand bevinden, indien de Ambachtsschool aan hare bestemming zal beantwoorden, dan mag het onderwijs, dat aan haar gegeven wordt, zich niet. tot de be werking van het bout blijven bepalen, dan moet het allengskens tot andere vakken worden uit gebreid, en elke uitbreiding gaat met vermeer dering van uitgaven onvermijdelijk gepaard. Die uitbreiding, welke in de eer9te plaats naar on9 inzien daarin zou moeten bestaan, dat aau het onderwijs in de bewerking van het hout ook dat in de bewerking van het ijzer werd toegevoegd, heeft bij uwe bestuurders reeds een punt van ernstige overweging uitgemaakt, doch zij hebben gemeend te moeten wachten met het doen van desbetreffende voorstellen aan uwe vergadering tot tegen het begin van den vol genden cursus, in de hoop, dat wij dan in het bezit zullen zijn van een meer doelmatig lokaal, dan hetgeen op dit oogenblik bij ons in gebruik is en dat geene voldoende ruimte aanbiedt, om er ook eene smederij in te plaatsen. Wij hebben gemeend, het huishoudelijk regle ment onzer school door den druk tot uw aller kennis te moeten brengen, en aan elk der leden van onze vereeniging is daarvan dan ook dezer dagen een exemplaar uitgereikt. Zooals u niet onbekend is, zijn er ten vorigen jare in de statuten onzer vereeniging eenige wijzigingen gebracht. Het was uit dien hoofde noodig, dat wij ons op nieuw tot Zijne Majesteit den Koning wendden met het verzoek, om bij voortduring als rechtspersoon te mogen worden erkend. De daartoe vereischte stappen zijn door ons gedaan, doch een gebrek in den vorm van het desbetreffende verzoek heeft die erkenning tot dusver vertraagd. Wij hopen haar echter eerlang te zullen bekomen. Zooveel over onze vereeniging! Wat onze school aangaatde acht leerlingen, die zij het vorige jaar had, bleven haar den gelieelen jongst verloopen cursus door bezoeken, en wij gelooven te kunnen zeggenmet vrucht. Als beste bewijs daarvan meenen wij te mogen wijzen op het feit, dat het haar nimmer aan werk heeft ontbroken en dat zelfs timmermans bazen van de omliggende dorpen haar dit ver schaft hebben. Het spreekt toch wel van zelve, dat zulks geen plaats zou hebben, indien hetgeen door onze leerlingen werd geleverd niet aan de gestelde eischen beantwoordde en wederom zou het dit niet doen, indien het onderwijs on vruchtbaar was. Als een tweede, geenszins verwerpelijke hoe wel geenszins de belangrijkste vrucht van het onderwijs vermelden wij de som van 343,23, die aan verdiend arbeidsloon werd ontvangen. De leerlingen werkten met lust en ijver en gaven in den regel geen reden tot klagen. Wij blijven dit en de goede resultaten van het on derwijs in het algemeen met dankbare waar deering toeschrijven aan den onderwijzer, en den ernst, waarmede hij zijne alleszins belang rijke taak opvat. Tegen het begin van den pas geopenden nieuwen cursus zijn wij erin geslaagd een ruimer en voor het tegenwoordige in alle opzichten geschikt schoollokaal te vinden. Wanneer echter, zooals wij wenschen en bedoelen, ook tot het onder wijs in het bewerken van het ijzer moet worden overgaan, zullen wij weder naar een ander moe - ten omzien en het is hoofdzakelijk die over weging, gepaard met het vooruitzicht dat ons tot het erlangen daarvan wellicht spoedig de gelegenheid zal worden aangeboden, die ons hebben genoopt u tot heden toe geene des betreffende voorstellen te doen. Zooals wij boven zeiden, hopen wij daartoe in den loop van dit dienstjaar overtegaan. In het bestuur der school is de door mr. 31. J. De Witt Hamers die daarin namens het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zitting had, verlaten plaats dooi den heer G. Van der Hoek ingenomen. Wij houden ons overtuigd, dat de belangstelling in en de ijver voor onze goede zaak van eerst genoemde niet grooter kan geweest zijn dan die van den laatstgenoemde. Sloten wij ons vorig verslag met het uit spreken van de vrees, dat onze school zich op den duur niet in zulk een groot aantal leerlingen, inet name uit de Goesche jongelui, zou mogen verheugen, als met recht zou mogen verwacht worden,die vrees is nog niet geweken. Bij den aanvang van den tegenwoordigen cursus zijn slechts vier leerlingen toegelaten geworden. Eén is moeten afgewezen worden wegens gemis van die kundigheden, welke vereiseht worden, om opgenomen te worden onder de leerlingen der Burger-avondschool. Een ander, omdat hij den vereischlen leeftijd nog niet had bereikt. En van die vier zijn er niet meer dan twee, die hier ter stede te huis behooren. Het aantal leerliDgen beloopt nu twaalf en van die twaalf komen er zes van elders. Verre zij het van ons, dat wij het zouden betreuren, dat het laatste aantal zoo aanzienlijk is. Integendeelwij verheu gen er ons over en zeer zouden wij er ons over verblijden, indien dit nog grooter ware, indien onze school meer en meer eene, zoo niet pro vinciale werd, dan toch eene zoodanige, die door ingezetenen van alle gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland werd bezocht. Maar wat wij betreuren is dit, dat er zoo weinig leerlingen uit onze gemeente de school bezoeken, hetgeen te meer in het oog springt wanneer wij letten op het feit, dat tot het bedoelde zestal nog zoovelen behooren, die niet door hare burgers ter school worden gezonden. Ten vorigen jare meenden wij de reden van dit verschijnsel te moeten zoeken in den eisch, dat de leerlingen der Ambachtsschool leerlingen moeten zijn van de Burger-avondschooldaarin, dat laatstge noemde inrichtingzoo weinig leerlingen telde. Dit laatste is dit jaar geheel het omgekeerde. De Burger-avondschool is beter dan ooit bezet. Een twintigtal nieuwe leerlingen bezoeken haar. En van die twintig zijn slechts twee Goesche jongelui, die op de Ambachtsschool geplaatst zijn. De reden van evengenoemd verschijnsel moet dus elders liggen. Wellicht is zij te zoe ken in de wéinige populariteit der school bij die ingezetenen van Goes, voor wier zonen zij in de eerste plaats bestemd is. Is dit zoo, en wij kunnen ons geene andere reden van dit ver schijnsel denken, dan kunnen wij ons vleien met de hoop, dat het zal verdwijnen, zoodra maar meer en meer blijkt, dat onze school goede vruchten draagt, dat zij degelijke handwerks lieden vormt; maar toch meenen wij u allen te moeten opwekken, om, waar gij kunt en inoogt, elk in zijne kring en zoo dikwijls hij met den handwerksstand in aanraking komt, onze inrichting ter sprake te brengen, haar aantebe- velen als een uitstekend middel, om den aan staanden ambachtsman boven hel. gewone peil der ambachtslieden te verheffen eu hun zoo den weg te banen tot meerdere stoffelijke wel vaart, dan (hans maar al te vaak zijn deel is. Namens bet bestuur der vereeniging de Ambachtsschool, en het bestuur der Ambachtsschool zelve, A. W. Van CAMPEN, Voorzitter. J. J. OCHTMAN, Secretaris." In dat verslag wordt dus een beroep gedaan op alle belangstellenden, om onder vrienden en bekenden rneê te werken a. tot het verkrijgen van nieuwe leden b. ti. t een ruimer bezoek door Goesche jongens van deze nuttige instelling. De redenendie de directie aangeeft voor baar eerste verzoek, zijn zoo afdoende, dat wij daaraan niets anders kunnen toevoegen dan het geen, wij reeds in April I87G, ongeveer over deze school schreven „Waar wij op deze school de aandacht vesti gen, doen wij dit onzerzijds met een zekeren trots, omdat die school eene nieuw getuigenis is voor den ijver, die in Goes bestaat, waar het nut tige instellingen betreft. Maar wij doen het ook in de hoop, dat allen, die nu nog achterble ven in het verleenen van hulp, zich opgewekt mogen gevoelen eene bijdrage te leveren tot in standhouding en thans tot meerdere uitbreiding van zulk eene nuttige instelling." Wat het tweede verzoek aanuaat, ook daar aan te voldoen is eene zaak, die niet genoeg aanbevolen kan worden. Spreken helpt hierbij meer dan schrijven. Men is dan veel meer in de gelegenheid de bezwaren, die er soms mochten bestaan, te leeren kennen en te weerleggen. Eigen aardige opvattingen of meeningen over die school moeten eerst gekend worden, wil men ze be strijden en heeft de directie gelijk door te beweren, dat de oorzaak vau het treurige ver schijnsel te zoeken is in de weinige populari teit der school bij die ingezetenen van Goes, voor wier zonen zij in de eerste plaats bestemd is, dan kan elk in zijn kring veel meer meê- werken om haar populair te maken, dan wij door kolommen vol te schrijven. Hef zou in onze nogen niet ondienstig wezen, wanneer elk be langstellende aan de directie eens meedeelde, welke de indrukken zijn, die hij heeft verkre gen van de verschillende m°eningen, welke hier en daar omtrent die school heerschen. In eene te houden vergadering kon men dnn van ge dachten wisselen over de middelen, die aange wend kunnen worden om ze te bestrijden. Even wel, men wijte niet te spoedig het verschijnsel aan impopulariteit der school. Men vergete niet, dat de opleiding daar nog te eenzijdig is, en dat zeker niet alle jongens, die de burger avondschool bezoeken, tot timmerman zullen opgeleid willen worden. Daarom kan, door aan het eerste verzoek ruimschoots te voldoen ook het tweede bezwaar wellicht worden opgelost. Elk onzer werke echter ineê om het verzoek van het bestuur tot eene levenwekkende kracht te maken voor den bloei van de Ambachtsschool te Goes Z. M. heelt benoemd tot president van den Iloogen Raad mr. J D. IV. Pane, thans vice-president, en tot vicepresident mr. C. 11. Gocldnya, thans raadsheer. De Minister van Wateistaat,Handel en Nijverheid zal eiken Donderdag, te beginnen met 15 November, des middags te 12 uren, aan het lokaal van zijn Departement op het Binnenhof, allen ontvangen, die hem over de zaken van zijn Departement wenschen te spreken. GOES, 9 November 1877. 's-ïf eer Arendskerke. De onlangs op gerichte werkmansvereeniging tot aanschaffing van steenkolen telt reeds ruim 80 leden, die door inleg van f 0,40 bereids een reservefonds gevormd hebben, dat op rente gezet is in de spaarbank te Heinkenszand, terwijl de weke- lijksche conlributiën successievelijk dezelfde be stemming erlangen. Sieuwedorp. Verleden week heeft iemand de baldadigheid gehad van een aantal paarden, toebehoorende aan den landbouwer Lhet haar der staarten af te snijden. 's-Heevemlioek. Zondagavond had de herbergier A. R., alhier, het ongeluk dat de brandende hanglamp, gevuld met petroleum, los geraakte en op de biljarttafel aau stukken viel, waardoor de petroleum vlam vatte en een vuur massa verspreidde over het kleed, dat, met een inmiddels daarop geworpen schort, grootendeels beschadigd werd, terwijl de vrouw des huizes daarbij eeuige brandwonden bekwam. Het traktement van den gemeente-op zichter te Kampen, den heer/. Krijger, geboor tig van Wissekerke, is met ƒ100 verhoogd. Den 1 April jl werd genoemde persoon aan gesteld op eene bezoldiging van 700. Naar de M. Ct. verneemt, heeft de ver eeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Neuzen, ter verkrijging eener betere regeling van den stoom- bootdienst op de Wester-Scheide, zich thans tot de Prov. Staten gewend, nadat herhaalde malen door Ged. Staten op dit verzoek afwij zend was beschikt. Te Vlissingen werd van 1 Jan. tot 1 Nov. 1877 aan accijns op dranken voor de gemeentekas ontvangen de som van ƒ44,000. Verleden jaar bedroeg dit tot de&zelfden datum ƒ46,000. Het drankgebruik is er dus van jaarlijks 56 liters per hoofd tot ruim 53 liters gedaald. Terwijl het vorige jaar ieder inge zetene (vrouwen en zuigelingen daaronder be grepen) op ongeveer 1050 borrels kon worden gesteld, schijnt men zich dit jaar met onge veer 900 borrels per hoofd te willen behelpen. De Min. van waterstaat, handel en nij verheid, de heer Tak, heeft gisteren, na door den Koning beëedigd te zijn, zijne functie aan vaard. Het nieuwe departement is gevestia

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1