iïUITEXLVU). GEMENGDE BERICHTEN. NIEUWE UITGAVEN. Het O. M. bij bet gerechtshof te Arnhem heeft tegen twee personen wegens deelneming aan de on geregeldheden te Arnhem, vóór eenige maanden voor gekomen, twee jaren celstraf gerequireerd. LAATSTE BERICHTEN. De Staatscourant van lieden avond bevat de benoeming van den lieer mr. J. I*. K. Tak Tan Poortvliet tot minister van liet departement van Waterstaat, Handel en Vi.jver- lieid, met ingang van 8 Biovember. TWEEDE KAMEIll Bjj de Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere tijdelijke voorziening omtrent het Ned. Muntwezen. Daarbij wordt voorge steld den termijn van schorsing der bevoegd heid tot aanmunting van zilveren standpennin gen voor particulieren, eindigende 1 Januari 1878, te verlengen „totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn voorzien." Naar de Regee- ring meent, hebben zich geen feiten voorge daan, die dringend de oplossing der muntvraag hier te lande vordereD, terwijl de nadeelen, die ouder zekere omstandigheden uit den te- genwoordigen toestand van ons muntwezen zouden kunnen voortvloeien, zich tot nutoe niet hebben doen gevoelen. PROVINCIALE STATEN YAN'ZEËLAND Najaarsvergadering, geopend Dinsdagavond te 7'/ü urtn. Voorzitter de Commissaris des Konings. Tegenwoor dig 34 leden. Afwezig de heeren Fokker, Snouck Hur- gronje, Stevens, Moolenburgh, Vis, Pierssens en Van Waesberghe. De twee laatsteu werden echter later gewacht. Nadat de voorzitter de vergadering in naam des Konings geopend en mededeeling gedaan had van de ingekomen berichten van verhindering der vier eerstgenoemde afwezige leden, werd de vergadering in kennis gesteld met de volgende ingekomen stukken 1. Koninklijk besluit houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot vaststelling der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, over het jaar 1875. 2. Afschrift der akte tot sluiting door de Alge- meene Rekenkamer van de opgenomen rekening van den Betaalmeester te Middelburg, wegens het beheer der provinciale fondsen, betreffende het dienstjaar 1875. Beide voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, bevattende de mededeeling van hetgeen is uit getrokken op de Bijksbegrooting, voor kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het Rijksbestuur betreft voor 1878, en mededeeling van het aan de Tweede Kamer toegezonden adres betreffende de be zoldiging van de ambtenaren en bedienden ter pro vinciale griffie. Voor de leden op de griffie ter inzage gelegd. 4. Koniuklyk besluit houdende goedkeuring van de besluiten der Staten tot wijziging der begrootin gen der enkel provinciale en huishoudelijke inkom sten en uitgaven, voor de dienstjaren 1876 en 1877. 5. Koninklijk besluit houdende goedkeuring der door de Staten vastgestelde begrootingen der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor den dienst 1878. 6. Koninklijk besluit houdende goedkeuring van het besluit der Staten om den onderhoudsplicht van de uitwateringssluizen der watering van den Kapita len Dam op te dragen aan den Nieuwen Passageule- poider. 7. Koninklijk besluit houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot verkoop van grond aan den weg van Schooudijke naar IJzendijke. 8. Koninklijk besluit houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging vau het hijzon der reglement van het bestuur en behter der water- keering van de calamiteuse polders Margaretka, Kleine Iluissens eu Eendracht. De vijf laatstgenoemde Koninklijke besluiten wer den alle voor kennisgeving aangenomen. Het in afdruk toegezouden verslag wegens het Instituut voor doofstommen te Groningen wordt op de griffie voor de leden ter inzage gelegd. 1). Eene mededeeling van Ged. Staten omtrent onderbandscbe aanbestedingen wordt voor kennisgeving aangenomen. 10. Evenzoo de mededeeling, dat uiet is beschikt over den post van 500, voorkomende onder Hoofd stuk IX der uitgaven, op de begrootirg der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de ja-en 1876 en 1877 ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrooting. 11. Voorstel omtrent bet verzoek van den raad der gemeente Koewacht tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter tegemoetkoming in de gewone kosten van bedoeld onderwijs. Naar de afdeelingen verzonden. 12. Voorstel naar aanleiding van een dergelijk verzoek van den raad der gemeente Nisse. Als voren. 13. Voorstel naar aanleiding van een dergelijk verzoek vaB den raad der gemeente St.-Anna ter Muiden. Als voren. 14. Voorstel naar aanleiding van een dergelijk verzoek van den raad der gemeente Westkapelle. Als vo>-en. 15. Voorstel ter zake van het maken van een steiger bij Stavenisse. Ale voren. 16. Voorstel omtrent het adres van het gemeente bestuur van 's-Gravenpolder, om in onderhoud by de provincie te nemen de traverse van den grooten weg door de kom dier gemeente. Als voren. 17. Voorstel betreffende den aanleg van een veer- stoep eD een voetpad, ten dienste van de gemeenschap tusschen St.-Pbilipsland en Tliolen. Als voren. 18. Voorstel ten aanzien van een vernieuwd ver zoek tot calaraiteusverklaring van den Suzannapolder (waterschap St.-Annaland. Als voren. 19. Voorstel ten aanzien van aanvragen om ren- telooze voorschotten tot verbetering van Wegen. Als voren. 20. Voorstel ten aanzien vau het verzoek ran J. E. Carpreau, tot vervanging van den waarborg voor het onderhoud van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens. Teruggenomen, daar adres sant. zijn verzoek heeft ingetrokken. 21. Voorstel ten aanzien van bet verzoek van K. Schippers te Cortgeue, om afstand van het wacht huis aan den steiger aldaar. Naar de afdeelingen verzonden. 22 Voorstel omtrent den verkoop van grond aan den weg van Hulst naar Walzoorden. Als voren. 23. Voorstel omtrent den verkoop van een gedeelte sloot aan voornoemden weg. Als voren. 24. Onlwerp-reglement op het beheer en onder houd van de Nol tusschen den Kouden- en den Lo- venpolder. Als voren. 25. Voorstel lot het aangaan vin een geldleening voor reutelooze voorschotten tot verbetering van wegen. Als voren. 26. Voorstel tot wijziging der begrootiug van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1878. Als voreu. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede deeling van den voorzitter, dat de presentielijst der vergaderingen der Gedeputeerde Stalen ter griffie is ncdergelegd. Tot leden der afdeelingen worden door het Ipt aangewezen de heeren lo. afd. Van Deins», Hom- bacil, Kakebeeke, Van der Vliet, Pompe van Meer- dervoort, Vader, Collotd'Escury, Van Waesberuhr, Hoogenboom en Pierssens; 2de afd. Brevet, Ham- macher, Cau, Wiukelman, Dronkers, Onghena, Heijse, C. Van Citters, Heunequin, Slpkes ea Van der Have; 3o. ofd. De Casembroot, Bijbau, Schorer, Risseeuw Verselewel ven der Bilt, Snijder, Sprer.ger, Mazure, Wagtho, De Suidt en Fransen van de Putte. Voorts hebben als leden van gedeputeerde staten zitting in de le afd. de heeren Van der Bilt en Fok ker, in de 2e afd. de heeren Van Citters en Buteux, en in de 3e afd. de heeren Snouck Hurgronje en Lambrechtsen. Voor de leden verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag 9 dezer, te 10 uren des voormiddags. FRANKRIJK. De verrassing, waarvan wij in ons vorig noinmer melding maakten, nl. het optreden van een ministerie Pouyer-Quertier met zijne clericale allures, is ons bespaard. Die nieuwe combinatie is afgesprongen en bet kabinet De Fourtou zal zich zelve in de kamer verdedi gen. Wij zouden 't onbillijk vinden, dat anderen voor die heeren de kastanjes uit het vuur moesten balen Het optreden van een ander ministerie kan alleen gewettigd wezen, wanneer dit bestaat uit personen van de meer derheid der kamer. Of de Maarschalk tot die eenige goede oplossing spoedig besluiten zal, betwijfelen wij De legitimistische bladen melden nl., dat in een Maandag gehouden bij eenkomst van afgevaardigden der rechterzijde gedelegeerden gekozen zijn, om den Maarschalk te gaan bezoeken, en bij hem de tolk te zijn der gevoelens van het conservatieve deel der natie, dat, na hem bij den jongsten verkie zingsstrijd ter zijde gebleven te zijn, thans rekent op zijne belofte en zijne vastberadenheid om voort te gaan met bet bestrijden der revo lutie Deze ontmoeting had Dinsdagmorgen plaats, terwijl dien avond weder eene bijeen komst van de rechterzijde zou plaats hebben. Er behoort zeker wel een groote brutaliteit toe, om als minderheid na de gehouden ver kiezingen zulk een houding aan te nemen. Doch bij de bekende besluiteloosheid en on mannelijkheid van den president, met 't oog op zijne zonderlinge begrippen van constitutio neel gezag, is 't niet te verwonderen, dat de geslagen partij nog eene poging waagt om iets te winnen, waar zij niets meer te verliezen heeft. Ook bij de verkiezingen voor de geweste lijke raden hebben de republikeinen de meer derheid verkregen. Er zijn nu 946 verkie zingen bekend. Er moeten 29 herstemmingen plaats hebben; gekozen werden 567 republi keinen en 350 conservatieven. De republi keinen wonnen tot nutoe 85 plaatsen. In de laatete dagen zijn op den IJsel ver schillende zware zalmen gevangen, o. a. een van 361 kilo, die voor 73 is verkocht. Te Bergen-op-Zoom is Zondagochtend het lijkje van een pasgeboren kind in een greppel ge vonden. Een streng onderzoek is ingesteld. Te Raamsdoukveer nabij Gaertruidenberg is een voerman van Oosterhout komende, door de duis ternis misleid, met paard en wagen aan de Donge- brug in het water gereden en verdronken. De on gelukkige laat een weduwe met acht kinderen na. Zondagochtend is ouder Giethoorn een boe- renhuizing door brand vernield. Yier runderen zijn in de vlammen omgekomen, zoomede de voorraad hooi en turf. De eerste machinist van het stoomschip JJrania is Zondagavond met eene vlet omgeslagen en ver dronken. Eenige nonnen hebben weer een prachtig bui tenverblijf in Limburg voor hare instelling aan gekocht. In de rivier de Noord is de schipper van een aldaar zeilend vaartuig, te huis beboorende te Wer kendam, bij ongeluk over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Een man te 's-Hage heeft eergisteren, nadat bij des middags wegens dronkenschap uit zijn be trekking was ontslagen, des avonds door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Uit Nijmegen wordt bericht, dat in de groote viaduct van den spoorweg voor den weg Nijmegen naar Hees en Grave eene scheur is ontdekt, die de viaduct in twee nagenoeg gelijke deelen verdeelt. Deskundigen zien er geen gevaar in. Een boerderij nabij Dalfsen i9 tijdens de af wezigheid van den bewoner geheel in de asch gelegd. De geheele inboedel, vee, een goedgevulde hooiberg, alles is verloren. Mej. E. BaaH is voornemens ia December a. in den Cercle Artistique te Antwerpen voordrachten te geven in de karakters van Ophelia uit „Hamlet" en van Goethe's Mignon. (U. U In de afgeloopen week zijn te Berlijn tien bakkers failliet verklaard, allen tengevolge der con currentie van bakkers uit omliggende plaatsen, die voor denzelfden prijs beter en zwaarder brood leveren en het bovendien bij de ingezetenen aan huis bezor gen, hetgeen de Berliju3che bakkers niet willen doen. Aau de Polit. Corresp. wordt uit Konstantino- pel gemeld, dat op bevel van den Grootvizier ver scheidene grootwaardigheidtbekleeders zijn in hechte nis genomen, naar het heet, in verband met het ontdekken eener samenzwering van de partij des af- gezelteu sultans Murad. Dezer dagen had eene vrouw te Vanchelles- les-Domant, in het Fransch departement der Somme, het genoegen peet te zijn van een achter-achter-kiein- kind. Te Susterseel (Pruisen) bij feittard, sloeg Zon dag een 23jarig jongeling een man van 40 jaar met een spade dood. De jongeling is reeds naar A ken gebracht. Zondagavond kwamen te Sittard ineen winkel twee jongens, van elf a twaalf jaren,, om een klei nigheid te koopeu. Toen de winkelier, die zich even uit den winkel verwyderd had om een lamp te gaan halen, terugkwam, vond hij de jongens bezig met de geldlade te ledigen. B.j visitatie door de politie werden verschillende geldstukken uit hunne kousen te voorschijn gebracht. Een van de jonge deugnieten werd reeds vroeger wegens dergelijk feit veroordeeld. Stemmen over Staatkundige en maatschappelijke viaagstukken onder leiding van D. C. N ij hof'. No. 7 en 8. Be Oostersche quaestie en het Hedendaagsche Polkenrecht door mr. J. A. F an Gilse. Met een enkel woord vestigden wij reeds bij de versehijuiug van bovenstaande de aandacht op deze hoogst belangrijke studie Na lezing kunnen wij uiet genoeg dit herhalen vooral in deze dagen, nu wij wellicht, met 't oog op de gebeurteuiss-n in het Ojsten, staan voor een belangrijke wijziging in de ver houding tusschen Rusland eu de overige mogendheden. Met deze stukken is de serie van stemmen rqk ver meerderd en wij kunnen, wateude hetgeen nog daarin verschijnen zal, aau elk leesgezelschap zoowel als aan ieder, die bel mg stelt in de vragen destijds, aanbevelen zich daarop te abonneeren. De volgende nummers, die in bewerking zyn, toch zullen bevatten Werther, (Schrijver van Euiaucipatoria), De Vrouwen- quaestie. T. IJ. De BeerHel zedelijk element in de opvoeding. Dr. S. Sr. Coronel, Ve Kinderar beid. Mr. J. Bomela Nieuwenhuis, De preventieve gevangenis; terwijl voor de daarop volgende nummers door de Redactie de volgende onderwerpen zijn aan de orde gesteld De oorzaken der machteloosheid van de Liberale partij in Nederland om te regeeren. Het bezit der goederen in de doode hand. De weuschelijkheid van het Leekeu-element iu de Nederlandsche strafwet- pleging. Ous Belastingwezen. De wijziging vau ons Kiesstelsel. Het vraagstuk der Laudsdefensie en de Grondwet. Onze wet op het Krankzinuigen- ivezeu. Het Katholicisme in N. Brabant en Limburg. Eigen Hulp. Onze Huwelijks wetgeving. De Autonomie der Gemeenten en bare besturen. De Kermis. Het tconeel en de Maatschappij. De Prostitutie. De Geestelijkheid en het ouderwijs. De Pensioenwetten, euz. enz. Voorzeker belooft de titel van zoo menig nommer veel,en verdient deze onderneming ivarme ondersteuning. De bruiloftsgast ƒ0,75. Nieuw toostenboekje 1, uitgegeven door JA. Weinbeck Rotterdam. „Een goed woord vindt altijd een goede plaats.'' Wanneer dit ergens geldt, dan voorzeker wel op brui loften of op andere vroolijke bijeenkomsten van dien aard. Een hartelijke toespraak, in goed gekozen bewoordin gen geuit, zal nooit nalaten dosl te treffen. Doch niet allen bezitten ile gave om een toepasselijk woord vooraf gereed te maken, nog minder te improviseeren. Hoe menigeen zit bovendien vaak met de handen in 't haar, waar hij geroepen wordt als ceremoniemeester zulk een feest te regelen, en door toespraken de eer van de tafel op te houden. Voor al dergelijke gelegenheden bieden bovenstaande werkjes u ruimschoots hulp en raad. Het is waar, dat er reeds veel op dit gebied wordt gevonden, doch de bruiloftsgast is eenig in zijn soort, waar het geldt luimige voordrachten te verschaffen. Hij zal in den persoon, dien hij voor zich laat optreden, de hoorders vermaken. Het toos tenboekje zal daarbij niemand teleurstellen, zelfs op de brandweer, op koetsiers, kassiers, en op ver tegenwoordigers van alle mogelijke bedrijven helpt het u aan een too9t. Hij geeft er u 230 voor 1. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Eedacteur! Het verheugt mij in uw laatste nummer ge zien te hebben, dat door u geëiudigd is met de opname van al dien onzin en die wartaal, in ver schillende nummers van uwe courant geplaatst en waarboven geschreven stond: Opwekking tot geestelijk leven!Gij zult, M. d. R., natuur lijk best weten, waarom gij dien bombast hebt opgenomen ik denk veroorloof mij deze gissing dat gij nu eens aan houderden ('k hoop duizenden) hebt willen laten lezen, welke kranke geesten zich opwerpen om de godsdienstige lei ders der menschen te zijn, en hoe onverantwoor delijk het is om de gezonde hersenen van kin deren te laten aansteken door hun doodend mysticisme. Is mijne meeuing juist, dan moet ik gulweg hekenuen, dat gij niet beter hadt kun nen doen. 't Is de eenvoudigste en beste manier, beter zelfs dan ik mij eerst had voorgenomen, namelijk enkele van die speechen te parodieeren. 'k Vlei mij, dat uwe lezers er beter van afge komen zijn dan ik, want de lezing heeft mij een akelige hoofdpiju bezorgd, gepaard met een wrevel, die maar niet wil wijken. Kan het ook anders? Waren het boerenarbeiders geweest, die daar gesproken hadden en zich zeiven wijs maakten, dat ze „den geest" hadden 'k zou zeggen die ongelukkigen, ze weten niet beter. Maar nu die parieurs zich evangelisten en pre dikanten noemen, nu is het waarlijk niet onnut, om er een klein slotwoord van onze zijde aan toetevoegen. 't Zal evenwel maar zeer kort zijn en niet gericht tot de sprekers, maar tot de hoorders en tot de lezers dier stukken. Vrienden al wat daar gesproken is geworden is geen godsdienst, 't is de verdorde vrucht van een dweeperij, die God en mensch in de hoogste mate outeert't is beter niet te gelooven, ja veel beter in alles eeuwige wetten te erkennen, en uit verschijnselen de oorzaken na te speuren, dan (gelijk die geestgetuigen het voorstelden) als een idioot te blijven wachten of God hem zal grijp'n, of hij lust gevoelt tot strijden, en verder: dat hij zoo lief is, dat we niet bang moeten zijn. Beter te twijfelen of Jezus ooit bestaan heeft, dan te zeggen we moeten op zijn schouders staanhem gebruiken, of tele grammen van liem te ontvangen! Als dat geen krankzinnigheid is, dan is het spotternij, volko- komen in staat om nog het laatste vonkje ge loof uittedooven. Maar genoeg, wie lust heeft leze den boel nog eens over. Ik heb wat anders te zeggen. Tegenover al dat gebazel tot de heiligen in Goes, of waar ze zich ook mogen bevinden, plaats ik een klein duii boekjeo zoo dun, maar 76 bladzijden groot, en dan nog duodecimo, maar met denkbeelden en stellingen zóo gezond, zóo friseh en helder, dat het is of men den geest van een nieuw leven over zich voelt heengaan. Eigenlijk deugt die uitdrukking niet, want over jaren en eeuwen zweefde die geest over de uienschheid, maar de heerschzucht en de domheid, de hebzucht en de eigenwaan hebben dien geest verjaagd, die weêr terugkeert om van betere dingen te spreken dan op die revivals in uwe woonplaats Ondanks de dunheid van het boekje zwelt het onder het aandachtig lezen van een verstandig mensch tot een enorme foliant. Eu geen wonder, want 't spreekt over de wereld, de menschheid, den mensch, de wet van het ware, de wet van het goede, de wet van het sehoone, de onderlinge verhouding tusschen de menschen en de toekomst. Aan dat alles is toegevoegd Belijdenis van den denkenden mensch. Gij begrijpt, dat slechts ideeën worden aangegeven, maar ge leest en voelt u gedron gen tot denken eu nadenken. Of vermogen dat geene woorden als de volgende„Gods dienst moet berusten op zuivere en zekere keu nis, zooals ieder, die opmerken en nadenken wil, in de natuur, in de menschheid en in zichzelven kan vinden. Elke nieuwe en zekere kennis is ook eeu betere kennis van de god heid. De godsdienst is de voleinding van alle kennis. Daardoor vervullen wij de goddelijke wet. Gij zult denken Gij zult streven uaar waarheid Gij zult vorderen in kennisGij zult niet gelooven maar wetenGij zult niets .belijdenwaarvau gij niet overtuigd zijtDat zijn allen de wetten van eeuwige orde in de natuur der menschheid. Wetten, die wij niet zeiven gemaakt hebben, het zijn goddelijke wetten." De vertaler zegtmen moet al zeer verward zijn in het dogmatisme van orthodoxie of ma terialisme, indien men niet in dat eenvoudig woord van het gezond menschenverstand de uitdrukking vindt van hetgeeu waarlijk, in den mensch leeft. En van wien is nu dat woord van gezond men sehen verstand 't Is van Liberivht Uhlich 't Heet: Godsdienst der Rede.'t Is door ds. Domela Nieuwenhuis, te 's-Hage, bewerkt naar den vijfden Hoogduitschen druk. De bewerker zou het zich tot een eer rekenen vader Uhlich het bur gerschap in de lezende en denkende wereld te verschaffen. Ik zoek die eer voor ds. Nieu wenhuis te bevorderen door dat kleine dunne boekje van 50 cent aantebevelen aan allen, die dit lezen, en dat wel als geneesmiddel tegen revivals, zendingsfeesten als anderszins. Helder, October 1877. QUIDAM. DITLOTINGEN. Oostenr. Loten 5 pCt. a ff. 500 van 1860. (Vervolg der opgave.) Serie 1112 no. 9, s. 1119 no. 10, s. 3811 no. 3, 8. 3952 no. 18, s. 4508 no. 10, s. 7753 no. 17, s. 8161 no.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2