1877. Nu. 132. Donderdag 8 November. 64sle Jaargang. OEFICIEELE MEDEDEEL!!». BINNENLAND. Wolf a arts dijk. De Vereeniging Landbouw dk Vee teelt alhier zal op Maandag den 19 dezer hare gewone driemaandelijksche vergadering houden, waarop onder scheidene voordrachten doorleden der Vereeniging zullen gedaan worden, eu bij welke gelegenheid tevens de regeling zal geschieden voor spreekbeurten door den heer A. F. Marlet, van Hontenisse, waaraan men zich op nieuw hoopt te vergasten. RECHTZAKEN, GOESCHE l)c uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdacavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertcntiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLEIi, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wij zijn een ministerie rijker Het Staatsblad no. 194 bevat een kon. besluit van den 6u November 1877 van den volgenden inhoud „Wij Willem IIIeuz Hebben goedgevonden en verstaan a. met ingang van heden in te stellen een departement van algemeen bestuur, dat deu naam zal dragen van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid; b. aan het hoofd van dat departement de zorg op te dragen voor de uitvoering der wetten en wettelijke verordeningen betreffende den water staat, de spoorwegen, de posterijen, de telegra- phie, de openbare middelen van vervoer, de scheepvaart de Bijn-, Maas- en Scheldevaart, de zeevisscherijen, de stoomtoestelleu, de inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken, het ijkwezen, de landverhuizers, het mijn wezen en de octrooienvoorloopig echter inet uitzondering der hegroo tings wetten voor de dienst jaren 1876 en 1877, voor zooveel deze op bovengenoemde onderwerpen betrekking hebben en voorbehoudens wettelijke voorziening, voor zooveel noodig; c. te bepalen, dat bij de vaststelling der staats- begrooting voor 1878 en volgende dienstjaren de uitgaven van dat departement op een afzon derlijk hooidstuk der staatsbegrooting zullen worden gebracht." Het was te wachten, en daardoor verrast die tijding zeker niemand. Zelfs de man, die aan liet. hoofd van dat departement zal staan, is reeds bekend, hoewel nog niet officiëel genoemd, en in verbarrd met de bekwaamheden van den heer mr. J. P. Ii. Tak Van Poortvliet verheugen wij ons temeer over deze splitsing van het depar tement voor binnenlandsche zaken. Er waren te veel belangen aan dat éene departement toe vertrouwd; er moest eene scheiding plaatshebben. Nu zou wellicht deze of gene lieer een minis terie van onderwijs en wij schaarden ons eenmaal onder, hen gehad hebben, maar wij zijn thans tevreden met deze scheiding, overtuigd' als wij zijn, dat ook deze ten nutte komen zal aan de andere belangen, nu nog aan het de partement van binnenlandsche zaken toevertrouwd. Omtrent de laiidbouwleziiigen, die van wege het departement Heinkenszand der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in onze provincie zullen plaats hebben, vernemen wij nog nader, dat er besloten is den heer Marlet zevenmaal te doen optreden te 's-Gra- venpolder 's morgens en op denzelfden dag te Heinkenszand 's avonds. Op beide plaatsen zal hij dan 't zelfde lezen, en nu niet telkens afzonderlijke onderwerpen behandelen, doch als 't ware een geregelden cursus houden, wat in de laatst gehouden vergadering van het depar tement 't best werd geoordeeld. De beide plaatsen, waar die lezingen zullen gehouden worden, liggen in verschillende deelen van het departement, zoodat thans de bewoners van elk deel, zonder te verren afstand te moeten afleggen, ervan gebruik kunnen maken. Door dezen maatregel nu kan een geregeld vast auditorium dien cursus bijwonen. Behalve die zeven lezingen zal er vooraf nog een voordracht door den heer Marlet gehouden worden te Oudelande en een te Borssele. In dat deel is de zoo gunstig bekende spreker nog onbekend, en daarom kunnen deze voordrachten bij de bewoners van die streken den lust opwek ken om den geregelden cursus te 's-Gravenpolder of Heinkenszand bij te wonen. Deze inrichting verdient vooral ondersteuning van de zijde der landbouwers. Het departement getroost zich daarvoor groote onkosten, die echter rente kunnen opleveren, wanneer een talrijk gehoor aanwezig- is, dat zijn voordeel doet met de te ontvangen wenken, en door ze. in toepassing te brengen meewerkt aan den bloei van landbouw en veeteelt in onze pro vincie. Wij dringen dus bij alle landbouwers aan, om bij die lezingen tegenwoordig te zijn. Het is in hun eigen belang, dat wij hun dien raad geven. Aan hen is 't dien op te volgen. Bij Kon. besl. van 13 Oct. jl. no. 17 is vrijstelling van briefport verleend voor de ambtelijke briefwisseling a. tusschen den directeur der Rijkslandbouwschool te Wageningen, ter eene, en de Commissarissen des Iionings en gemeentebesturen, ter andere zijde, ten behoeve vun het jaariijksch verslag van den landbouw in Nederland; b. tusschen de besturen, belast met het houden van een der bevolkingregisters, bedoeld in het Kon. besl. van 23 Sept. 11. (Slbl. uo. 185), ter eene, en de gemeentebe sturen ter andere zijde. O. Indie. Vergunning verleend om naar Nederland terug te keeren,wegens langdurig verblijf in diegewesten, aan den kapit. ter zee K. V. <1. Kruijsse Pilaar. De luit. ter zee 2da kl. L G. Kakebeeke, laatst behoord hebbeude tot het eskader in Oost-Initië en van daar in Nederland teruggekeerd den 27 October jl., is met dien datum op non activiteit gesteld. Overgeplaatst aan boord Zr. Ms. stoomschip Batavia de luit. ter zee 2de klasse C. Moll, van Zr. Ms. fregat Zteland. GOES, 7 November 1877. Per Telegraaf. De Tweede kauier is bijeengeroepen tegen Maandag den 19 November te 3 uren. De dader van de verschillende diefstallen, ia Zuid-Beveland gepleegd en waarvan vtij in vorige nommers melding maakten, is opge spoord en door de brigadecommandanten van Goes en Heiukenszaud Maandagavond gearres teerd. Het is een zekere J. J. v. R., gewezen boerenknecht te Ovezand, die reeds twee malen veroordeeld was voor diefstal met inbraak. Hij is overgebracht naar het huis van ver zekering te Middelburg. Omtrent den diefstal, door hem bij D. W. te Heinkenszand gepleegd, verneemt men, dat hij een der twee krammen, waaraan het hang slot was vastgemaakt, heeft uitgetrokken en alzoo zich toegang verschaft tot het vertrekje, waarin een kastje aanwezig was, inhoudende het ontvreemde geld en den zilveren ring, welk kastje gesloten was met den sleutel, die zich daarbovenop bevond. Kloetingc. Dinsdag vierde de heer J. Trimpe, burgemeester alhier, zijn SOsten ver jaardag. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit de meeste woningen, en van den kerktoren, de natio nale driekleur. Op deu dag ontving de jubilaris van verschillende zijden talrijke blijken van be langstelling en vriendschap, terwijl ook hij toonde de schoolkinderen en de armen niet te vergeten. De eersten kregen, voor zoover zij lezen konden, een fraai prentenboek, de ande ren een prent, terwijl aan de armen namens hem een krentenbrood en 5 hectogr. spek werd uitgereikt. Voor zijne woning was eene fraaie eerepoort opgericht, die des avonds verlicht werd. In den put in de kom der gemeente had men brandende teertonnen gelegd, terwijl te 8 uren de harmonie „De Volharding" van Goes den burgemeester namens de jongelingsveree- niging een serenade bracht. De president dier vereeniging droeg vooraf een gedicht voor, dat den heer Trimpe daarna werd overhandigd. Te half tien begon het vuurwerk, dat te elf uur eindigde; de harmonie had in dien tusschen- tijd nog eeDige stukken uitgevoerd en daardoor veel bijgedragen tot de algemeene vroolijkheid. Den jubilaris zal zeker deze dag onvergete lijk blijven. Een Engelsche stoomboot, met stukgoe deren van Antwerpen komende, is Zondag ter hoogte van Eoedekenskerke aan den grond ge stoomd. Er waven drie sleepbooten ter assis tentie daarheen gestoomd, doch de stoomboot kwam des nachts zonder hulp vlot. Daar door het optreden van de heeren mr. Kappeyne Van de Coppello, mr. H. J. Smid t en J. K. II. De Roo van Alderwerelt als Mi nisters eene nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer in de hoofdkiesdistrieten Haarlem, Assen en Leeuwarden moet plaats hebben, heeft de Min. vau Binn Zaken bepaald, dat die ver kiezing zal gehouden worden op Dinsdag 27 November en de hersteramiHg, indien noodig, op Dinsdag 11 December. Aau de Zutf. Ct. wordt meegedeeld, dat de heer De Roo waarschijnlijk opuieuw can- didaat voor de Tweede Kamer zal worden ge steld in het kiesdistrict Leeuwarden. De Algemeene Kiesvereenigiug te Assen, het district dat hem ter Tweede Kamer af vaardigde, he^ft in een motie aan den nieuw- benoemden Minister van Justitie, mr. 11. J. Smidt, hulde gebracht en den wensch geuit, dat hij nog lang tot heil des vaderlands moge werk zaam zijn. Naar de Pr. N. en 's-Fl. Ct. verneemt, heeft het Z. M. den Koning behaagd mr. J. M. B JVan der Does de Willebois, presi dent van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, en mr. P. J. A.M. Van der Does de Willebois, afgetreden Miuister van Buiteul. Zaken, met huu wettige nakomelingen te verheffen in deD Nederlaudschen adelstand met het predicaat van jonkheer. Aan het slot van een artikel doet De Gelderlander de „uit vertrouwbare bronnen ge vloeide mededeeling," dat de formatie van een Nederlandsche centrumpartij, waarvan de kern uit katholieke afgevaardigden zal zijn samen gesteld, aanstaande is. Men meldt aan het Vaderl. dat, behalve de reeds aangekondigde veilingen van Sint- Agatka-goederen, ook nog huizen te Nijmegen, onder hetzelfde beheer geplaatst, eerstdaags publiek zullen worden verkocht. De plechtige inwijding van 't herbouwd Asyl Steeubeek en tevens de bevestiging van de nieuwe directrice, mej. J. 11. Kmyf, zal plaats hebben op Vrijdag 16 dezer. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. K. IV. Vethake, van Wilhelminadorp uaar Katwijk a/(I Rijn beroepen, zal den 11 dezer aldaar bevestigd worden door ds. J. JV. Felix, pred. te Utrecht. Men meldt aan de N. Ji. Ct. uit Bolsrvard In de 1 November gehouden vergadering van kerk voogden en notabelen is een belaugrijk besluit genomen. Het is van vrij algemeene bekendheid, dat er in de Kleine of Broere-, maar vooral in de Martini-kerk alhier koorbanken gevonden worden uit het gothieke tijdperk. Op de historische tentoonstelling te Leem warden was ééi bank met eenige losse stukken ten- toongestelden had daar de algemeene aandacht getrokken. Nu en dan was reeds een bod gedaan aan kerkvoog den, ten laatste werd 10,000 geboden en hoewel het college van kerkvoogden reeds in beginsel besloten had, deze antieke kunststukken niet te verkoopeu, begreep het toch, nu zulk een tamelijk groote som geboden werd, het gevoelen van notabelen te moeten inwinnen. Ge lukkig is met meerderheid van stemmen besloten, dat deze kunstschatten niet zullen verkocht worden en is de vrees geweken, dat zij, wie weet waarheen, maar in elk geval van hier vervoerd zouden worden. De heer D. Stigter, van Goes, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd in het boekhouden voor het middelbaar ouderwijs. Oudelande, De hoofdonderwijzer alhier heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met verzoek, om tegen 1878 verhooging van traktement te ontvangen Door den (afgetreden) Minister van Binnenland sche Zaken is bepaald, dat de statistiek van het lager onderwjjs, die tot heden wordt opgemaakt gedeelte lijk door de ambtenaren van het schooltoezicht en de plaatselijke schoolcommissiën, gedeelteljjk op de pro vinciale bureaux van statistiek, voortaan (met 1 Januari 1878) uitsluitend geschiedt op deze bureaux, die door het Kou, besluit van 5 Nov. 1858 Staatsblad n°. 76) bepaaldelijk met de werkzaamheden ten behoeve van de statistiek van de provincie en bet Rijk zijn belast. Het is 't voornemen der Regeering, de opgemaakte verzamelstaten telken jare in de „Bijdragen tot de Algemeene Statistiek van Nederland" te doen afdrukken en aau de ambtenaren van het schooltoezicht, alsmede aau de plaatselijke schoolcommissiën exemplaren der aflevering, waarin die verzamelstaten zullen worden opgenomen, te "verstrekken. Nieuwe voorschriften voor de bewerking zjjn tevens door den Minister vastgesteld. LANDBOUW VEETEELT. Bij den tuinman C. Wisse, op de Pottenmarkt te Middelburg, is een reusachtige watermeloeu te zien, die 35,5 kilo weegt eu op de buitenplaats „Veldzicht", Vlissingscheu weg aldaar, geteeld is. Men meldt aan de A'. llott. Ct. uit Deventer van 4 November: Volgens hier uit Holland ontvan gen berichten kunnen de schippers de aardappelen, die zij hier tegen 4.50 per fect. opgekocht hebben, daar niet zonder groote schade van de hand zetten. Men biedt hun nauwelijks f 2.50 voor de beste soorten. Ook zijn vele schippers, die hier aardappelen op tijd gekocht hadden, in gebreke gebleven die in ontvangst te nemen. De prjjzen worden dagelijks lager. Doordien er geene aankoopen van vette varkens meer plaats hebben voor België en de spekslachters nog geen inkoopen doen, zijn de prijzen van de vette varkens 10 a 12 ct. per kilo gedaalden vermits er nog een groote voorraad oud spek in den handel is, verwacht men nog aanmerkelijk lagere prijzen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag, 2 November 1877, zijn de navolgende vonnissen in strafzaken gewezen tegen: J. De V., 11 j. en M. Z., 9 j., te Wissekerke, defaillanten; veroordeeld wegens diefstal van veldvruch ten, ieder in eene gevangenisstraf van twee dagen, en solidair in de kosten van 't geding, invorderbaar bij lijfsdwang. C. De K., 61 j. en H. De IC., 11 j., arbeiders te Wissekerke, defaillanten, beklaagd van te zamen en in vereeniging aardappels te hebben geraapt op een stuk bouwland, waarvan de aardappelen reeds waren uitgedaan; ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den Staat. J. N. Mz 20 j., boerenknecht en P. N., 12 j., arbeider, beiden wonende te Kruiningen, beklaagd van het visscheu met een stolpnet, zijnde een ver boden vischtuig, zonder voorzien te zijn van eene vergunning; de eerste gedaagde veroordeeld in twee geldboeten, elk van drie gulden eu in de kosten, subsidiair een dag gevangenisstraf voor iedere boete, met bevel tot vernietiging van het in beslag ge nomen vischtuig; de tweede gedaagde vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. J. W. Wz., 25 j. en C. W., 22 jbeiden brood bakkers te Goes; veroordeeld: de le beklaagde, wegens het samen en in vereeniging vissollen in een visch- water, dat niet is afgesloten, met een kruisnet, als keeruet gebezigd, in eene geldboete van drie gulden, subsidiair een dag gevangenisstraf; de 2e beklaagde wegens als voren, doch zonder voorzien te zijn van vergunning, in twee geldboeten ieder van drie gal den, subsidiair een dag gevangenisstraf voor iedere boete, alles met verbeurdverklaring vau 't vischtuig en de gevangen viscb. Oh. Van F., It j. en A. De N., 18 j., beiden ar beiders te Goes, defaillanten, veroordeeld wegens het samen en in vereeniging visschen in een vischwater dat niet is afgesloten, met een kruisnet, als keernet gebezigd, ieder in eene geldboete van drie gulden en de kosten, subsidiair een dag gevangenisstraf, met bevel tot vernietiging vau 't in beslag genomen vischtuig. T. B., 37 j., arbeider te Goes, beklaagd van 't visschen zonder akte of vergunning; vrijgesproken, de kosten te-dragen door den Staat. J. V. G., te Grauw, defaillant, veroordeeld wegens het visschen naar schelpdieren zonder voorzien te zjjn van een consent, in eene geldboete van tien gulden, subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. Ter correctioneele terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg werd Maandag een ge- tuige, een schipper uit Philippine, d décharge in een strafzaak ten laste van zekeren IV. aldaar, op requisitoir van het openbaar ministerie in hechtenis genomen, als verdacht van hat afleggen van valsch getuigenis tea voordeele vaa deu beklaagde.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1