BIANEMLAAD. BUITENLAim BIJEENKOMSTEN ToToPWÉKklNG VAN~ HET GEESTELIJK LEVEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. RECHTZAKEN. GOES, 5 November 1877. De voorstelling, die Zaterdagavond zou worden gegeven ten voordeele der drie kleine Arabieren, heeft niet plaats gehad, daar er een te gering publiek aanwezig was. Naar aanleiding der diefstallen, onder Wolfaartsdyk gepleegd en door ons in het vorig nommer gemeld, wordt ons nog meegedeeld, dat den 16 October twee en den 24 nog een dergelijke diefstal, gepaard met buiten- en binnenbraak, onder de gemeente Baarland heeft plaats gehad, telkens by arbeiders, terwijl zij uit werken waren en hunne woningen waren gesloten. Verschillende voorwerpen, o. a. brood, boter, valsche knoopen en geld werden toen ontvreemd, terwyl in den voormiddag van den 30 October jl. te Heinkenszand bi) den arbeider M. Franseterwijl deze met zijne huisgenooten naar eene trouwplechtigheid was, het schuif raam is opgeschoven, en uit de zoogenaamde spinde een half brood, en circa 3 a 4 hecto grammen boter werden weggenomen. De dader heeft daarop met den sleutel van het kabinet, die daarboven op lag, dit kabinet geopend, alles doorsnuffeld, en uit een der schuiven een paar zilveren broekknoopen, benevens drie siga ren, ontvreemd. Deze knoopen zijn den volgenden dag denzelfden, waarop de diefstallen te Wol- faartsdjjk plaats hadden, te Goes ingeruild. Ellewoutsdijk. Tot wethouders zijn be noemd de heerenJacob Bruinooge en Johan nes Van Liere, beiden reeds vroeger daartoe gekozen, doch toen slechts om genoemde be trekking tijdelijk waar te nemen. Wolfaartsdijk. In het gebouw, vanwege het gemeentebestuur alhier in het voorjaar gesticht op het erf van het schoollokaal, aan den achterweg, en bestemd voor Oeconoraische spijsbereiding, is jl. Vrijdag, ten koste van het Burgerlyk Armbestuur, van deze inrichting voorloopig eene proef genomen, door het be reiden van eene deugdelijke erwtensoep, welke by portiëe aau 38 behoeftige gezinnen is uit gedeeld. Eerstdaags zal er nu eene commissie benoemd worden, om, in plaats van enkel geld en brood, de behoeftigen in den naderenden winter alsdan tevens van verwarmende en voed zame spijs te voorzien. Volgens prov. blad no. 102 van 1877 zijn de gemeentebesturen bij vernieuwing uit- genoodigd tot mededeeling, in de statistische opgaven, van de vermoedelijke doodsoorzaken der levenloos geboren of aangegeven kinderen, waarop door het geneeskundig staatstoezicht hooge prijs wordt gesteld. Daaromtrent schrjjft men ons: dat het bij al den arbeid aan de statistiek zeker zeer wenschelijk ware, zoo vooral van gemelde categorie volledige opgaven kon den geleverd worden, maar zoolang de gemeente besturen de vermelding niet kunnen vorderen, zal steeds eene leemte blijven bestaaD. Bij de verkiezing van een lid der Provin- c ale Staten voor het kiesdistrict Hulst we'den uitgebracht 393 stemmen, waarvan 382 geldige, verdeeld over de heerenmr. F. J. Walter, kantonrechter te Hulst, 182, J. A. Van Boven, burgemeester van Ter Neuzen en Hoek, 68, M. J. Van Vessem, wethouder te Axel, 55, J. Lensen te Ter Neuzen 40 en Dierick 20 stemmen. Tusscheu de beide eerstgenoemden moet alzoo herstemming plaats hebben. Mr. M. J. De Witt Hamer, te Middel burg, zal dezen winter als spreker optreden in het Amsterdamsch werkmansbond. Het Utrechtsch Dagblad vermeldt een ge rucht, dat in den Haag rondloopt, volgens het welk de heer Six, Commissaris des Konings in onze provincie, in aanmerking zou komen voor de betrekking van directeur van het Kabinet des Konings. Z. M. de Koning heeft Zaterdagochtend de leden van het nieuwe Kabinet ontvangen tot het afleggen van den eed. Onmiddellyk daarna werden de aftredende Ministers, wier opvolgers in den loop van den dag aan de verschillende departementen de portefeuilles hebben overgenomen, bij Z. M. in afscheids- audientie toegelaten. De waarneming der betrekking van directeur van het Kabinet des Konings is opgedragen aan mr. J. F. Alewijn, secretaris van dat college. Zaterdag werd te Zierikzee feestelijk de gedenkdag gevierd, dat dr. H. Goemans, genees heer aldaar, 50 jaren geleden het doctoraat in de geneeskunde verwierf. Algemeen werd deu jubilaris, zijne echtgenoote, kinderen en klein kinderen de hartelijkste deelneming betoond. Des middags werd hem in de concertzaal, met eene warme toeepraak, namens zyne vele vrienden en vereerders een zilveren beeld van Hippocrates, met toepasselijk omschrift, als mede het prachtwerk: Insecten van Nederland", door Sepp, ten geschenke aangeboden, vergezeld van een sierljjk album met de namen der gevers. In de Zierikz. Cl. wordt een woord van warme hulde <*ewijd aan genoemden beer Goemans Sr die den 19 dezer den vijftigjarigen heriune- ringsdag viert van de aanvaarding der genees- heel- en verloskundige praktjjk te Zierikzee. »Op dien datum, zegt de inzender, zal een tijdvak eindigen van weldadige werkzaamheid, waarvan honderden de gevolgen in hun voordeel ondervonden." Naar het Vad. verneemt, zal reeds binnen enkele weken een deel der St. Agatha-goederen in veiling worden gebracht. De veiling is reeds aangekondigd. Te Amsterdam is overleden de gunstig bekende pianist, de heer Henry Coenen. De kunstnijverheid in ons vaderland heeft een zeer gevoelig verlies ondervonden, daar de heer J. M. Van Kempen, oudste lid der firma J. M. Van Kempen 8f Zonen, te Voorschoten, in de vorige week is overleden. De bisschop van Haarlem, de heer P. M. Snickers, is benoemd tot grootkruis der orde van het H. graf. De scheepvaart op de Waal is, tengevolge van eenigen was in het water, zoo goed als hersteld. Met inachtneming van de noodige voorzichtigheid vir.den zwaar beladen stoom- booten en schepen veiligen doorgang. De politie- en kanonneerbooten zijn dan ook verdwenen. 't Is te hopen, dat krachtige, waarschijnlijk zeer kostbare, maatregelen worden genomen, om voor goed een einde te maken aan eene stremming in den handel en het verkeer, zooals zich daar ter plaatse gedurende geruiraen tijd heeft voorgedaan. TVVEEDE KAMER. Vrijdagavond is rondgedeeld het voorloo pig verslag van de afdeeliugen der Tweede Ka mer over hoofdstuk „Koloniën" der begrootiug voor 1878. Men begreep, zich onder de be staande omstandigheden van meer algemeens beschouwingen over het koloniaal regeerings- beleid te moeten onthouden. Als bij uitzonde ring werd echter cp twee punten, tot dat re- geeringsbeleid betrekkelijk, de aandacht geves tigd. In de eerste plaats waren er eenige leden, die verklaarden met leedwezen gezien te hebben, dat de Mi.iister, na reeds als zoodanig zijn ontslag gevraagd te hebben, tot het toekennen van eene onderscheiding aan den Gouverneur- Generaal had medegewerkt Over de vraag of daartoe termen waren en over de waarde der onderscheiding velden zij geen oordeel. Maar de zaak had eene politieke beteekenis, en nu meenden zij, dat een demissionair minister, wiens roepiug, zoolang hij niet werkelijk is afgetreden, tot afdoening der loopende zaken beperkt is, zich van eene handeling als de hier bedoelde, die dat karakter niet heett, had moe ten onthouden. In de tneede plaats kwam men met nadruk op tegen het koninklijk besluit van 13 Juli 1877 Staatsblad no. 158), nadere be palingen behelzende omtrent de benoembaarheid tot ambtenaar in Ned.-Indië. Daardoor ver valt de voorkeur, aan de doctoren in de rech ten te geven, en wordt het examenstelsel we der uitgebreid. Men achtte dit punt van zooveel belang, dat men ernstig in bedenking gaf, om nog eene wijziging in het besluit van 13 Juli te brengen. Uit het afdeelingsverslag over hoofdstuk Binnenlandse/ie Zaken blijkt, dat men zich ook hier van politieke beschouwingen heeft onthou den. In ééue afdeelieg werd splitsing van het departement aanbevoien, welk gevoelen ook te genspraak ondervond. Er werd geantwoord, dat van oprichting van een departement van openbare werken geen noodzakelijk gevolg be hoefde te zijn, dat een ingenieur aan 't hoofd stond, gelijk door hen, die bezwaar hadden, verondersteld werd. Vervolgens staat 't uitvoerig verslag bij alle afdeelingen stil en worden velerlei opmerkin gen gemaakt of vragen gesteld, en op menige wetsherziening of wettelijke voorziening aange- drongen. De tot nu toe verkregen uitkomsten nopens de vorming van den nieuwen Maasmond zyn niet gunstig. Er waren er, die meenden, dat, werd de zaak op den tegenwoordigen voet voort gezet, 't doel nooit zou bereikt worden. Vrij algemeen klaagde men over de wijze, waarop aan de wet tot regeliDg van het hoo- ger onderwijs uitvoering is gegeven, waarby men in de eerste plaats op 't oog had de re geling der examina en promotiën aan de uni versiteiten, zooals zij in het kon. besluit van 27 April 187/ is vervat. Blijkens het verslag over de spoorwegbegroo- ting voor 1878, werd door zeer vele leden ge klaagd, dat de werkzaamheden aan de nieuwe lijnen der wet van November 1875 nog niet verder gevorderd zijn, inzonderheid wat betreft de lynen Zaanstreek-Enkhuizen en Stavoren Leeuwarden. Nog is Zaterdagavond rondgedeeld een door deu afgetreden Minister van Financiën dd. 26 October ingediend wetsontwerp tot nadere tij delijke voorziening omtrent 't muntwezen. Het strekt om de bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen, anders dan voor staats rekening, alsnog te blijven schorsen voor on- bepaalden tijd, totdat daaromtrent nader by de wet zal zyn voorzien. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-Heekenhoek. Als 18de poging ter vervulling: van de sinds 5 Jan. 1873 alhier iaeeerende gemeente is beroepen ds. E. TV. Brandt, predixant te Stellen dam, en be.voreus te Boshof, in den Oianje-Vrijstaat (Zuid-Afrika). Te St. Philipsland is, als 4de poging, beroe pen ds. C. Van Koetsveld CEz., pred te Zeveuhuizen. Beroepen te Barueveld ds. A. lienier, predi kant te Wiinis. Eene gemeente, die mins'ens ƒ4000 traktement oplevert, en welke som nog belangrijk stijgen kan, zal, zoo zou men meenen, wel geene vergeefsche predi kantsberoeping uitbrengen. Toch is dit wel bet geval. Te Oosthein c. a. classis Sneek is nu reeds ten vierde male een „bedankje''ontvangen. Ook dr. G. Van Goor, predikant te Oud Beierland, nam het beroep derwaarts niet aan. Baakland. De jaarwedde van den heer Jac. De Hond, sedert 1 Dec. 1839 hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier, die zich sedert de invoering der wet van 1857 heeft moeten vergenoegen met een traktement van 575, hetwelk eerst over het loo pende jaar met 75 verhoogd werd, is nu einde- iyk vastgesteld op 750. Uit Roermond wordt gemeld, dat het er met het onderwijs in de gemeente Baesem voortdurend treurig uitziet. De gemeenteraad blijft weigeren het doör den schoolopziener afgekeurde schoollokaal door een nieuw te vervangen en gaat voort den tot wer keloosheid gedwongen hoofdonderwijzer zijn trakte ment te onthouden. Intusschen neemt de verwilde ring onder de schoolj ugd niet weinig toe, daar bijna alhn van onderwys zijn verstoken. i)e bevoegde autoriteiten schijuen ongezind aan dezen schandelij ken toestand een einde te maken. Reeds in verscheidene nommers noopte plaatsge brek ons de vervolgen van dat verslag achterwege te laten. Ook thans weer zijn wij in de noodzakelijk heid, ruim twee kolommen, die daarvan reeds zijn gezet, te laten liggen. Zaken van dringender actueel belang eischten plaatsruimte en daar nu de actualiteit van dat verslag zoodoende voorbij is gegaan, achlen wij 't geschikter de opname geheel te staken. Bereiden wij eenigen lezers daardoor wellicht te leerste,ling, ter hunner geruststelling diene, dat een der motieven tot dit besluit ook is geweest het plan, dat gevormd is, o n het verslag geheel compleet uit te geven voor rekeuing der commissie, van wie dit zoogenaamde revival uitgiug, en het voor een geringen prijs spoedig verkrijgbaar te stellen. Voor hen, voer wie daarentegen de staking eene blijde verrassing is, en die oordeelden, dat wij aan dat verslag geen plaats hadden moeten verleenen, vragen wij niet verschooning daarvoor, maar hun roepen wij slechts toe: „Let op de teekeuen des lijds." Voor 'teerst had er in Goes zulk een revi val plaats, en wij meenden, dat ook onze couiant geroepen was te laten lezen, wat daar al zoo wordt gedaan eu gesproken Nu wij 't doel, de strekking eu hetgeen er is gezegd voor de lerste maal publiek maakten, opdat ie lereen er kennis van zou kunnen nemen, achten wij dit voor een volgenden keer overbodig. Men weet nu, waarom wij een verslag opnamen, ja er zelfs om gevraagd hebben. Aan ons verzoek is, door tusschenkomst van ds Ar. De Jonge uit Brus sel en van den heer B. Van Asperen Vervennevol daan door den heer Goes, te Neerbosch hij Nijmegen. De twee eersten zeggen wij dauk voor hunne hulp, den iaat9te vooral voor zijne moeite. Het eenige, wat tegen onze bedoeling was, is de groote uitgebreid heid geweest, welke het verslag heeft verkregen, en die ons thans noodzaakt van ons primitief plan af te wykeu. LANDBOUW VEETEELT. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in een tuin te Noordwelle dezen zomer een waterme loen gegroeid is, die een gewicht heeft van 34 kilo. Het zaad kwam uit Lima. Te Deventer was Vrijdag de toevoer van aa-d- appelen zeer belaugrijk. De meeste soorten ondergin gen een prijsvermindering van 50 a 75 cent per hectoliter. Teneinde de iuzending van vee op de wereld tentoonstelling in 187S te Parijs, waartoe op de ver gadering van belangstellenden op 16 September jl. te Alkmaar gehouden, is besloten, zoo belangrijk mo gelijk te doen zijn, en vooral ook om de inzending van vee, dat in het Nederlandsch Rundvee-stamboek is ingeschreven, door inzenders op hun eigen naam, te bevorderen, heeft het Bestuur van de vereeniging Hel Nederlandsche Rnndvee-stamboek besloten, behalve het kapitaal dat tot aankoop van vee en uitvoering der inzending met aandeelen van 100 is bijeenge bracht, een waarborgfonds met aandeelen van 10 bijeen te brengen. Bii de aanbesteding tot het maken van een inundatiekanaal van de Waal, beneden Tiel naar de Linge, was o. a. ingeschreven door den heer Boller voor 549,000'(hoogste inschrijving). Het werk was begroot op ƒ480,000. UIT ONZE KOLONIËN. Van Atchin zyn door de Regeering de volgende berichten gepubliceerd: „De Vorst van Merdoe is den 17 September in onderwerping gekomen. Al onze voorwaarden zijn aangenomen. Te Samalangan gaan de zaken uitstekend. In Analaboe is de toestand hetzelfde. De gezondheidstoestand is minder gun stig, wegens het voorkomen van meer intensieve koort sen en sporadische gevallen van cholera. Hedeuavond is de kogel, welke nog in het hoofd van kolonel Van der Heijden zat, er uitgekomen. Deze hoofd officier is thans zoo goed als hersteld." Wij vernemen zegt het Alg. Dagbl. dat de vice-president van deu Raad van Indië, mr. O. Van Rees, besloten beeft in de eerste maanden van het vol gend jaar naar Europa te vertrekken. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde Donderdag de zaak tegen C. IV., vrachtrijder te Baarland, die een hem naar Goes ter voldoening medegegeven rekening van 18,75 valschelijk ge- quiteerd en die gelden zich bedrieglijk toegeëigend had. Do adv.-gen. mr. Van der Hoeven, dit feit als vaLcliheid in een onderhandsch geschrift qualificee- rende, riquiretrde een cellulaire gevangenisstraf van 8 maanden en 2 geldboeten. De verdediger mr. Philipse betwijfelde, of ten deze wel van bedriege- lijk oogmerk sprake kou zijn, eu pleitte voorts eenige verzachtende omstandigheden. Daarna werd de zaak van J. De J. uit 's-Heer- Arendskerke, beschuldigd ter zake van gewelddadigen aanslag op de eerbaarheid, met gesloten deuren be handeld. in beide zaken zal het Hof aanstaanden Donder dag uitspraak doen. (Vad.) Hetzelfde Gerechtshof heeft Vrijdag vernietigd het vonnis der Rechtbank te Middelburg, waarbij J. De Parbeider te Baarland, tot een jaar celstraf en eene boete van 12,50 is veroordeeld, ter zake van mondelinge bedreiging van doodslag met bevel. Het Hof heeft alleen de door de Rechtbank opge legde straf veranderd in 2 jareu correctioueele ge vangenisstraf eu eene boete van ƒ12,50. De 13jarige knaap, werkzaam op een kantoor te Middelburg, die in Augustus jl. werd belast met de overbrenging eener som van ƒ263,88 naar het spoorwegstation, en die gelden verstopt had, na zich 19 cent daarvan te hebben toegeëigend, is door de arroDdissements rechtbank aldaar schuldig verklaard aau misbruik van vertrouwen, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf, alsmede in eene geldboete vau 8, benevens de kosten. De heer M. Oostmeyer, te Amsterdam, heeft niet wegens het afbreken van den muur op het Sopbiaplein de „Amst. Omnibusmaatschappij" iD zoogenaamd kort geding voor de rechtbank gedag vaard, maar de gewone rechtsvordering ingesteld tot ontbinding der huurovereenkomst, met vergoeding van kosten, schade en interesten. Het einde der zaak is dus nog zoo spoedig niet te verwachten. FRANKRIJK. De minst benijdenswaardige persoon op dit oogenblik in gansch Europa is zeker Maar schalk Mac Mahon. Wij kunnen 't ons be grijpen, dat hij de soldaat par excellence geslingerd wordt tusschen plicht en eer. En dan hoe verschillend zijn de raadgevingen, die hem worden gedaan! Aan de eene zijde staan de onverzoenlijke Fourtou aanhangers, die niet van verandering willen hooren, aan de andere zijde de mannen van de linkerzijde, die hem aansporen om een zuiver republikeinsch mi nisterie samen te stellen en daartusschen de gematigden, die beide partijen willen verzoe nen. Afwisselend zijn dan ook de geruch ten, die telkens uit Parijs komen, maar die tocli alle de sporen dragen van Mac Mahon's besluiteloosheid. Zaterdag werd Pouyer-Quer- tier door den president op het Elysee genoo- digd. Hij is een van de weinige leden der ontbonden kamer, die zich niet verkiesbaar gesteld hebben; hij is niet al te vurig Bo- napartist, en was onder Thiers reeds Minister van Financiën, dien hij hielp in het regelen der moeielijke en teedere quaestiën tusschen Frankrijk en Duitschland. Daarbij komt, zegt Le Sobeil, dat Pouyer-Quertier vreemd is gebleven aan al, wat met de tegenwoordige crisis in verband staat. Om die redenen heeft Mac-Mahon de keus van Pouyer Qucrtier als eene daad van apaisement beschouwd. Dit verzoeningsgezind karakter wordt tegen gesproken door de Temps, die beweert, dat men evengoed Be Fourtou minister kan laten, en men beschouwt dan ook die handelwijze van Mac-MaJion als een bewijs, dat de onver- zoenlijken de overwinning op hem hebben behaald, en men betwijfelt of een ministerie Pouyer-Quertier door den Senaat wel zal wor den aangenomen. Volgens een ander gerucht, uitgaande van de Estafette is dat plan alweer opgegeven en is er thans sprake van een kabinet Depeyre- VoguéBepeyre behoort tot de legitimistische partij. Ook generaal Bucrot heeft met Mae- Malion een onderhoud gehad. Hoe 't zij, om trent een vast besluit is nog niets met zeker heid te melden alleen dit wordt bepaald gezegd, dat de hertog Becazes, minister van buitenlandsche zaken, in ieder geval zal af treden. Zondag heeft de verkiezing voor de alge- meene raden plaats gehad. Het aantal, dat vernieuwd moest worden, bedroeg 1383. Daar van zijn 627 republikeinen, 693 anti-republi- keinsch en 113 zonder kleur. Van den uit slag daarvan zal, dunkt ons. veel afhangen van het door den president te nemen besluit. Verrassend is voorzeker hetgeen thans onder de telegraphische berichten voorkomt, n. 1. dat er een geheel nieuw ministerie is opgetreden, nog wel met Pouyer-Quertier als president van den ministerraad. Veel veranderingzal dit zeker niet brengen in den algemeenen toestand. Gambetta is opgekomen tegen het vonnis van 12 Octwaarbij hij tot 3 maanden gevange nisstraf en 4000 fr. boete is veroordeeld. De zaak zal binnen 14 dagen in behandeling komen

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2