1877, N". 130. Zaterdag 3 November. BINNENLAND. BUITENLAND. RECHTZAKEN. GOESCHE lie uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke nomnaers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertcntiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Gcbourte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. f Dienstaanbiedingen, r.iot moer dan 4 regels bedragende eu contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan liet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand October. 1C. Verboom Kloetinge. 2. C. C. Hijk Kruiningen 3. Ch. Hoebeke, (2 stuks) Rietland. OFFHilKRLK MM>EEimE\. Bij kon. besluit is bet eeretecken tot belooning van eervollen iangdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan Chr. John, tamboer bij de dd. schutterij te Goes, en is benoemd bij het wapen der inf. tot In luit. bij zijn tegenwoordig korps de 2e luit. De Ronde Dresner, van het instr. bataljon. GOES, 2 November 1877. Wij ontvingen Donderdag het uavolgend bericht, dat wij per bulletin aan onze abonnés en lezers in de stad bekend maakten: z/Naar vertrouwbare berichten zal de Staats courant van morgenavond de samenstelling van 't nieuwe Ministerie behelzen, bestaande uit de heeren: baron Van fleeckeren van Keil, directeur van het kabinet des Konings, Bui- tenlandsche Zaken; Smidt, Justitie; Kappeyne, Biunenlandsche Zakenjhr. Wichers, Marine mr. GUichman, Financiën; De Roo van Aider- werelt, Oorlog Van Bosse, Koloniënterwijl ia beginsel besloten is tot oprichting van een nieuw departement van waterstaat, handel en nijverheidwaarvan als eerste titularis zal op treden mr. Tak Van Poortvliet." Hoeveel vertrouwen wij ook stellen in onzen berichtgever, en hoe zeker wij bijna zijn, dat he denavond de Staats-cour ant die mededeeling zal doen, wachten wij toch liever de zekerheid af, vóór wij ons gevoelen over het Ministerie blootleggen. Dat wjj 't met ingenomenheid zul len begroeten, behoeft zeker geen nader betoog. Wij rnakeu alle daarbij belanghebbenden ic Goeser opmerkzaam op, dat Zaterdagavond a s. de volks-bibliotheek van het Nutsdeparteroent wordt geopend. Eiken Zaterdagavond van zes tot half zeven uur zal daar dus weer gelegen heid bestaan om kosteloos boekeu ter lezing te verkrijgen. Zonderling trof ons een dezer dagen gedane vraag, of iedereen daarvan gebruik kan maken en hoeveel dit dau wel kostte? En reeds meer dan twee jaar woonde die vrager in Goes! Dit noopte ons in het algemeen belang er aan te herinneren, dat dit niets kost en dat elkeen daar de beste gelegenheid vindt, om uit een catalogus, die voor tien cents te koop is, zich een boek te verschaften naar vrjje keuze, waarmee men de lange avonden nuttig en aan- getfaam kan doorbrengen. In de laatste jaren is bovendien de bibliotheek met goede werken vermeerderd, o. a. met die van Dickens. Men zegge 't voort De ha: dsehoenenquaestie heeft zich op gelost, zooals wjj dit verwacht hadden. In denzelfden trein, waarmede de reiziger, die zoo goedgunstig werd bedacht met een paar nieuwe handschoenen, uit Leiden vertrok, nam mevrouw Duit 's-Hage plaats Zij begaf zich naar Middelburg, en bij den heer B aldaar aangekomen bemerkte zij, dat uit haar koffer de bewuste haudschosneu met een stuk zeep waren verdwenen. Gelukkig, dat andere voorwerpen van goud, eu dus van meer waarde, in de ooaen van de nazoekers wellicht al te O gevaarlijk wareu om weg te nemer, of om andere reden niet begeerd werden. Iu ieder ge val: deze waren nog aanwezig. Op ons bericht, overgenomen door de Middelburgsclie Courant, meldde zich de heer Bbij de uit gevers van ons blad aan met de noodige aan wijzing, waardoor voldoende da overeenkomst van het vermiste met het gevondene bleek. Van het voorgevallene is thans de justitie in kennis-gesteld. Er zijn nu eenige gegevens, o. a. het toevallig terngviaden vau het ver miste, en het juist aanwijzen van de treinen, waarmede beide betrokken personen gereisd hebben, zoodat liet personeel, balast met de bagagewagens, thans gemakkelijk gevonden kan worden, waarop een onderzoek kan worden be- j gounen. Niet zoozeer om de waarde "an het vermiste, als wel ia bet belang der algemeene veiligheid, hopen wij dat men door dit toeval den dader of de daders mag vinden, en een streuge straf op hem of hen zal worden toe gepast. Voorzeker mag hier wel eens een voor beeld gesteld wordt n Wolfastrtsdij U. Woensdagnamiddag is bij de arbeiders JVan Loo en L. Cyvat, een huis in twee perceelen aan het zoogenaamde Oud3 V^eer alliier bewonende, bij inbraak, eene voor die personen vrij belangrijke som gelds, benevens brood en andere zakeo, gestolen. Aan stonds is vau die zaak door den rijks- en gemeenteveldwachter proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft ons: Het bericht uit Hein- keuszand, omtrent de oprichting vau esn zie kenfonds, zal vermoedelijk aan een of ander uit vacante gemeenten zooals b. v. Borssele, 's-Heerenhoek enz., wel aanleiding geven tot den wensch, dat ook daar dergelijke pogingen wierden aangewend. Die gemeenten toch moe ten bij voortduring een geneeskundige in haar midden missen. Ware nu een ziekenfonds van eemgen omvang aanwezig, wie weet of daar door, zoo dit gepaard ging met eenige ver hooging der jaarwedde, niet een geneesheer zou worden geleid tot vestiging. Er is sprake van, dat de //Jubilé-zangers" uit Duitschland te Middelburg zullen terug— keeren om zich weder over Vlissingen naar Engeland te begt-ven, eu dat zij alsdan, hetzij te Middelburg hetzij te Vlissingen, nog eene uitvoering geven zullen. Ook te Goes gaat het gerucht, dat zij op die terugreis in onze stad nog eenmaal zich zullen doen hooren. Men meldt aan de M. Ct. dat, behalve de verschillende plaatselijke com missiën, die zich reeds gevormd hebben tot leniging van den nood op Cura§ao en Bonaire, ook eene commissie zal optreden van personen uit ver - schillende oorden des lands, tot het doen van een beroep op de Nederlandsche liefdadigheid iu 't algemeen. Iu die commissie zal ook Zee land vertegenwoordigd worden. De commissie voor bet Spiaosa-stand- beeld heeft het programma verkrijgbaar gesteld voor een nieuwe prijsvraag, daar, zooals men weet, bij de eerste geen modellen zijn inge komen, die de bekroning waard zijn geacht. De commissie beeft tevens afdrukken laten ma ken van het portret van den wijsgeer, dat tegen een postwissel van f 1 wordt toegezon den. De modellen moeten worden ingeleverd uiterlijk 1 Juli 1878. Nadere inlichtingen wor den op franco aauvrage verstrekt door den secretaris van de commissie, mr. H. J. Bete. In de vergadering van de Commissie van uitvoering voor de plechtige herdenking van Linnaeus' leven en werken, gehouden te Am sterdam op 30 Oct. jl., is onder anderen be sloten, dat lot de uitvoering der cantate enz. op den avond van 10 Januari 1878 in het lokaal Feli.v Meritis behalve contribuanten en genoo- digden niemand zal worden toegelaten dan zij, die alsnog minstens ƒ10 aan het Linnaeusfonds schenken. De tentoonstelling van zaken, op Linnaeus betrekkeljjk, zal waarschijnlijk des morgens van denzelfden dag in een der lokalen van Natura Artis Mag'stra plechtig worden geopend. Omtrent de werkeu van het Noordzee kanaal verneemt men, dat spoedig een aan vang zal gemaakt worden met de verbree ding aan de noordzijde van het kanaal, vast gesteld op 8 M. De verbreeding aan de zuid zijde, reeds vroeger begonnen, wordt met kracht voortgezet. Yan de sluizen af is men daar mede ïeeds tot ruim 1000 M. gevorderd. De Noordbrabanier bevestigt het bericht, dat de kruisheeren van St. Agatha de regee ring voor de rechtbank van 's-Hertogenbosch hebben gedaagd, wegens een gedane verkoo- ping van boomen. Het Nieuws van den Dag schrijft Op gr md van brieven van den voorma- ligen President der Transvaalsche Republiek, in de hoofdstad ontvangen, is het nu als vol komen zeker te beschouwen dat de heer Burgers geen pensioen van Engeland heeft aangenomen. Wij hebben daarenboven de zekerheid, dat een zoodanig aanbod door het Eugelsche Gouver nement niet eeus gedaan is. De heer Burgers heeft bet voornemen naar Nederland te komen. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Bath e. a ds. D. Pan Spanieren, te Nootdorp (Zuid-Holland). Dr. A. Kuyper ia thaDS ook te Ridderkerk tot predikant beroepen. De Minister van Binuenlaridsehe Zaken heeft dezer dagen vastgesteld modellen van staten ten behoeve van de statistiek van bet Lager Onderwijs en daarbij eenige bepalingen genomen,ten aanzien van bet opmaken en verzenden dier staten. Die staten zijns a. loop der schoolbevolking; b. staat der school op I Januari; c. schoolverzuim op de dagschool in elk kwartaal; d. overzicht van het aantal schoolleerlingen, die uitslui tend op de avondschool onderwijs genieten of op af zonderlijke scholen herhalingsonderwys; en e. overzicht van het aantal schoolleerlingen der teekenschool, gym nastiek, naai- en breischool sn zangschool. Met ingang van 1 Januari 1878 worden die staten, naar gelang der onderscheiding op die staten aangegeven, opge maakt door de hoofden der scholen, ivaa' een of meer vakken van lager onderwijs worden ouderwezen en aan het bestuur dar gemeinte, waar de school is ge vestigd, ingezonden, telkens binnen de eerste 10 dagen volgende op het tijdvak of het tijdstip, waarop de staat betrekking heeft. Het gein entebesluur zendt den Minister die staten toe, telkens vó ir dm 20n dag, volgende op het tijdvak of het tijdstip wa iron de staat betrekking heeft. „Ten einde een overzicht te verkrijgen" wordt o. a. in de circulaire gezegd, „van het aantal kinderen dat de lagere school in het g-heel niet bezoekt, alsmede vau den leeftijd, waarop de school voo- het eerst wordt bezocht en waarop zij wo-dt verlaten, is het noodig bekend te worden met het geboor'tej tar der schoolleerlingen, alsmede inet den lojp der schoolbevolking, met deze onderscheiding of h*t kiud, dat tot de school wordt tofg daten, reeds vroeger een school voor lager onderwijs, hetzij een andere, hetzij dezelfde schooi al dan niet heeft bezocht." Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Sir Jansland is benoemd da heer R. Breas, hulp onderwijzer te Werkendam. Nog wareu op de voor dracht geplaatst de heeren JPuttist, van Dreischor, en P. A. Ilubregtseva.i Schei penisse. Den 2ln November e. k. zullen de bijzondere scholen ouder de leiding van geestelijke broeders te Nijmegen geopend worden. Voorloopig zal aan een honderdtal leerlingen de gelegenheid worden gege ven om ouderwijs te genieten. An ondissementsrechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag 2 November, werden de navolgende vonn sseu uitgesproken tegen: J. F 17 j lar, te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete, subsidiair 3 dagen gev.straf. H. C. I)., 16 j, A. E. J., 18 j. eu W U., 16 j., allen te Goes, wegens mishandeling elk veroordeeld tot 25 boete, subsidiair 7 dagen gev straf. S. B 53 j., te Breskens, wegens hoon veroordeeld tot eene boele van f 8, subs. 3 dagen gev.straf. H. V., 43 j. en J. B. G., 39 j., beiden te Oost burg, wegens het verbreken van afsluiting en mis handeling, veroordeeld de le tot e n mnaud cell, gev.straf en twee boeten van 8 en 25, en de 2e tot een boete van 8, 9iibs. 3 dagen gev.straf. J. W., 13 j., te Middelburg, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf eo 8 boete, subs, drie dagen gev.straf. (J. J., 31 j., te Breda, wegens het daartoe onbe voegd loopan iangs den spoorweg, veroordeeld tot ccnc boete van 1, sttbs. 1 dag gev.straf M. B., wed. J v. L., te Sehoondijke, wegens las ter veroordeeld tot eene boete van 8, subs. -3 da gen gev.straf. A. K., 41 j te Goes, wegens misbruik van ver trouwen veroordeeld tot eene maaDd cell, gev.straf en 12,50 boete, subs. 2 dagen gev.straf. Het Gerechtshof le Arnhem heeft de vrouw te Twello, beschuldigd van vergiftiging op haren echt genoot (het toedienen van pannekoik met phospho rus, vroeger door ons medegedeeld) daarvan vrijge sproken, en hare onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den meesterknecht van de oliefabiikanten Alberdingk en Zonen, ter zake van diefstal van 20 vaten olie, tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, de twee knechts tot eene voor é:n jaar en den opkooper tot eene gewone gevangeuisstraf van vijf jaren veroor deeld. LANDBOUW VEETEELT. 's-Heer Arendskerke. Op de vergadering van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij van Land bouw en Veeteelt, Woensdag 11. te Heinkenszand ge houden, is besloten gedurende den aanstaanden win ter, evenals ten vorigen jare, een bepaald aantal voordrachten betreffende landbouw te doen houden. Deze zullen zooveel mogelijk in het midden der af deeling gehouden vvo-den en in geregelde volgorde een zooveel doenlijk geheeler. cursus uitmaken. Het publiek, dat zich zeker nog zeer goed de aange name voordrachten van den heer A. F. Marlet zal berinneren, zal ongetwijfeld ingenomen zijn met dit besluit, nu wederom die begaafde spreker voor hen zal optreden, die getoond heeft den tact volkomen te bezitten om zijne hoorders van het begin tot het einde der voordracht te boeien. Mogen velen (leden en niet-leden) zich opgewekt gevoelen deze voordrachten bij te wonen, en daardoor tooneu de kostbare moeite van het hoofd- en afdeelings-bestuur op prijs te stellen PROVINCIALE STATEN. Op het verzoek van Knjn Schippers, veerman enz. te Cortgene, om hem om niet liet zich aldaar bevin dende provinciale wachthuis af te staan, teneinde er een gebouw te stichten, bestemd tot woon- en veerhuis en tevens tot wachthuis voor den steiger, stellen Gede puteerde Staten voor hen te machtiger., het thans nabij den dam van Cortgene bestaande wachthuis voor rei zigers, die van den steiger aldaar gebruik maliën, om niet ai te staan aan Krijn Schippers volgens zijn verzoek, nadat bij een door lien met ambachtsgerechtigden van Cortgene tesluiten overeenkomst, waartoezij mede wor den gemachtigd, het voor de provincie met hen aangegaan contract van i November 1872zal zijn ontbonden, en na dat zoowel de voorwaarden der tusschen ambachtsgerech tigden voornoemd aan teganeovereenkomsi met genoem den Krijn Schippers, nopens het uitgeven van een stuk gronds nabij gezegden dam door eerstgenoemden, en het bouwen vaneen woon - en wachthuisdoor laatstgenoemde, als het bouwplan zelf, door Gedeputeerde Staten zullen zijn goedgekeurd. Bij Besluit der Prov. Staten van 6 Juli 1877 werd aan Ged Staten een krediet verleend van f 500 om, door het slaan van proefpalen, te onderzoeken of het maken van een steiger bij Stavenisse ter plaatse, in de adressen aangegeven, mogelijk zij. Die proefpalen zijn thans geslagen er. de bouw van den steiger op deze plaats wordt uitvoerbaar geacht. Tevens hebben Ged. Stat. onderzocht in hoever de steiger, wanneer die op de bedoelde plaats wordt aangelegd, bruikbaar zal zijn voor de scheepvaart. Zij hebben daarover het ge voelen gevraagd van verschillende ondernemingen van stoombootdiensten en de toen verkregen antwoorden vervolgens aan het oordeel van den hoofdingenieur onderworpen. De overweging van het door dezen daaromtrent ge geven rapport heeft Ged. Stat. de overtuiging geschonken, dat de zaak nog niet rijp is voor beslissing, en zij verzoeken om, ten aanzien van het doen van een voorstel, tot de aanstaande zomervergadering diligent te worden verklaard. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het Huis en erf te Nieuwedorp, aankomende P. Verijzer cs., is op Donderdag 25 Oct. 1877 in publieke veiling toegewezen aan Job Karelse voor ƒ630. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Na de nederlagen, door de Turken geleden, waaraan thans niet meer valt te twijfelen, wijl zij zeiven het bekennen, is er niet veel ge wichtigs te melden. De val van Plewna schijnt slechts eene quaest.ie van tijd te wezen. Dat 0«»z/z«-pacha zich door de insluiting kan heen slaan wordt alseeneonmogelijkheidbeschouwd,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1