1877. N°. 129. Donderdag 1 November. 94 ste OFFICIEELS MMDEELINGHN. BINNENLAND. RECHTZAKEN. GOESGIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaitaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt bepaald, dat de, in zijne beschikking van 28 October 1876, toegelaten diepgang'derschepen in de haven te lJmuiden met éen meter wordt vermeerderd, en alzoo in de afgebakende geul dier haven schepen worden toegelaten, bij gewoon laagwater met een diepgang, onverschillig waar gemeten, van 52 decimeter en bij een waterstand gelijk met A. P. (halftij) van 60 decimeter; dat in de haven voorloopig alleen tnsschen zoDsop- en ondergang mag worden gevaren, behoudens het binnenvallen en ankeren. De Minister van Financiën verwittigt de belang hebbenden dat, te beginnen met 1°. November 1877, gelegenheid zal bestaan '.tot uitwisseling van telegra- phische postwissels, een bedrag van 250 gulden of 500 francs niet te boven gaande, tusschen Nederland en België. De afzenders van telegraphische postwissels naar België betalen, behalve het voorde gewone postwissels naar België verschuldigde recht van 12'/j cent voor elke ƒ12,50 of gedeelte van 12,50, de kosten van het tele- graphisch bericht, berekend volgens het tarief van den Rijkstelegraaf voor berichten naar België, ten bedrage van /I voor twintig woo.den of minder, en 50 ceut voor elk geheel of gedeeltelijk tiental woorden boven de eerste twintig. Voor berichten naar plaatsen in België, binnen den afstand van 50 kilometer van het kantoor van afzen ding gelegen, bedragen de kosten van overseining de helft van de hierboven vermelde. Van de zijde van Nederland zijn voor de uitwisseling van telegraphische postwissels alleen aangewezen de plaatsen, alwaar een postkantoor en tevens een Rijks- telegraat'kantoor is gevestigd. Voor wissels naar België is bezorging per bode, buiten de plaats alwaar het telegraafkantoor is gevestigd, toe gelaten. De kosten daarvan komen voor rekening van den geadresseerde. GOES, den 31 October 1877. Morgen (Donderdag 1 November) zal het lang verwachte buffet iu het station Goes ge opend wordeD. De Minister van Koloniën heeft bij tele gram den Gouverneur van Curafao gemachtigd de noodige uitgaven te doentot herstel der schado en tot hulp der noodlijdenden te Curasao en Bonaire. Het Dep. van Koloniën zal de van particulieren te ontvangen gelden uit Nederland overmaken. Het centraal comité staat ouder leiding van den oud-tninister mr. W. baron Van Goltstein, verschillende oud-gouverneurs enz. Naar men verneemt, zullen weder detache menten cavalerie en infanterie, ter beteugeling van den invoer van vee uit Duitschland, naar de oosteigke grenzen van Limburg worden ge zonden. Ter bevordering van de werving voor het leger zjjn door de zorg van het Departement van Oorlog diie werkjes samengesteld, welke, om den titel duidelijk genoeg voor den inhoud te doen spreken, de opschriften dragenNaar Kam pen, Naar Schoonhoven, en Vrijwillige dienstneming bij een der korpsen van het leger. Deze werkjes, waarvan verscheiden duizendtallen worden af gedrukt, zullen in den vorm van vlipgende blaadjes gratis worden verspreid. Het zakboekje, waarvan ieder militair wordt voorzien om te dienen tot inschrijving van zijne rekening niet het Rijk voor kleeding en uit rustingstukken, en waarvan het model meer dan dertig jaren geleden is vastgesteld, zal worden vervangen door een ander, meer ingericht over eenkomstig de eischen. Het model, dat voor de militie wordt aangegeven, zal bovendien voor den verlofganger het gemak opleveren, dat daarin formulieren worden opgenomen iu vervan ging van den verlofpas, welke hem totnogtoe afzonderlijk werd uitgereikt. Directeuren der Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbrenkelingen ontvin gen dezer dagen eene som van 10,000 fr., overge- zonden door den Nederlandschen gezant te Pa- rjjs, mr. J. P. P. baron Van Zuylen Van Nyevelt, van iemand die onbekend wenscht te bljjven, ten behoeve van het onder hunne administratie staande Weldadig Zeemansfonds van wjjlen me juffrouw Ida Maria De Raath Als souveuir aan het Eeuwfeest der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft de heer D. A. Thieme, oud directeur der Maatschappij, aan zijne mede-direc teuren, benevens aan de afgevaardigden en ge- noodigden e-en boekwerk aangeboden, de feest redenen en feest-cantate bevattende. Wat dit boekwerk onderscheidt, is de zeld zaam fraaie druk en het kostbare papier, door den heer P. Smidt Fan Gelder, mede oud-di recteur der Maatschappij, opzettelijk voor deze uitgave vervaardigd. Het Handelsblad schrijft: Met de meeste zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat door den heer Burgers, ex-pre sident der Trausvaalsche republiek, geen pen sioen is aangenomen. Ook komen wij nu iu het bezit vau destukken, waaruit zal kuuDen worden beoordeeld, iu hoe ver er eenige grond was voor de verwijten, sedert de inlijving der Zuid-Afrikaansche republiek tot hem gericht. Dat die verwijten uit z:er onzuivere bron kwamen, was algemeen bekend. Ze konden iutusschsn desniettemin waarheid bevatten eu zwijgen schee.1 ons plicht, zoolang niet de ge grondheid moest worden erkend of de onge grondheid kon worden bewezen. Wij hebben thans alle reden om te ver trouwen, dat het laatste het geval wezen zal, want al is de ware geschiedenis van de in- ljjving nog niet geschreven eu al moet men dus ten deele zich behelpen met de opvatting van den Engelseheu commissaris, zelfs volgens deze schijnen bedoelde verwijten niet gerecht vaardigd te wezen. Althans kan gezegd worden, dat de heer Burgers zGve zich geenszins bewust is iets te hebben gezegd of gedaan, waarover hij of een zij eer vele vrienden zou hebben te bloozen. Z M. de Koning-Gro ithertog heeft den heer S. De Lange Sr., te Rotterdam, tot ridder der orde van de Eikekroon benoemd, ter ge legenheid van zijn Zondag gevierd 50-jarig jubilé als organist, eerst bij de Ev. Luthersche, daarna bij de Waalsche eu eindelijk bij de Herv. gemeente. Tevens is hij stadsklokkenist, leeraar aan de muziekschool eu oprichter der Bach- vereenigiDg, terwijl hij ook menige schoone com positie in het licht gaf. [Een aantal kostbare ge schenken werden hem aangeboden. De diepte van de geul in de haven van lJmuiden is, volgens de mededeeling der IJm. Ct., sedeit den ochtend van 25 October, met 50 centimeter vermeerderd. Het gevolg van deze aanzienlijke vermeerdering van diepte is, dat bij hoog water alsnu schepen kunnen binnen vallen met een diepgang van ongeveer 70 dm., eD bij laag water, die met een diepgang van 53 a 54 dm. PROVINCIALE STATEN. Bij besluit der Staten van 3 Juli jl. werd in handen van Ged. Staten gesteld, om bericht en raad, het adres van burgemeester en wet houders van 's-Graven polder, houdende verzoek, dat vanwege de [provincie moge worden voorzien in het herstel en onderhoud vau de dorpsstraat in die gemeente, tevens traverse van den groeten weg der tweede klasse van Goes naar Ellewoutsdijk. Vermits een geschil bestaat omtrent het on derhoud der meergemelde traverse tusscheu het gemeentebestuur van 's-Gravenpolder en het college van Ged. Staten, in welk geval, krachtens art. 148 der provinciale wet, de be slissing behoort aan den Koning, geven Ged. Staten in overweging adressanten niet ontvankelijk in hun verzoek te verklaren. Bij besluit der Staten van 7 Juli 1876 werd besloten aan de Regeering te kennen te geven, dat er termen bestonden om de gemeente Nisse in de gewone kosten van het lager on derwijs over 1876 met t 700 te gemoet te komen, mits de jaarwedden der onderwijzers een uitgaaf vorderden van 1450 en een hoof delijke belasting van minstens f 1500 werd geheven. Bij besluit van 10 November 1876 werd vervolgens een gelijkluidend besluit genomeu naar aanleiding van een verzoek van genoemde gemeente om tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs voor 1877. Beide subsi- dien zjjn onder de aangegeven voorwaarden door den Koning verleend. Thans vraagt de gemeente een subsidie van f 700 voor 1878. Het komt Gedep. Staten voor, dat de finan- ciëele toestand der gemeente sedert het vorige jaar niet is verbeterd. Aan de voorwaarden, gesteld bij de bovenbedoelde koninklijke beslui ten, is overigens voldaan. Ged. Staten stellen mitsdien voor aan den Koning te kennen te geven, dat er termen bestaan om aan de ge meente Nisse voor 1878 een subsidie van j 700 in de kosten van het lager onderwijs te ver- leenen, mits de jaarwedden der onderwijzers eeD uitgaaf van f 1450 vorderen en een hoof delijke omslag van 1500 worde geheven. TWEEDE KAMER. Mr. H. Goeman Borgesiusheeït het mandaat van afgevaardigde ter Kamer voor het hoofd- o ■^kiesdistrict Winschoten aangenomen. Bij de Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging der begrooting van Nederl. Indië voor 1876. (Hoofdstuk I, uitgaven in Ne derland). De aangevraagde vermeerderingen beloopen te zamen 761,000, welke echter door overschrijving op andere posten kunnen worden gevonden. LANDBOUW VEETEELT. Dezer dagen zjjn alhier nog aardbeien van den kouden grond geplukt. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door het kiescollege der hervormde gemeente alhier is in de vacature Fliegenthart beroepen de heer Van Troostenburg de Bru in, te Serooskerke, en in de vacature Moll een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren Ueineken, te Kethel, lutge, te Neder- horst den Berg en P. Hitet, te Nunspeet. Nisse. Ds. Th. II. Van Bolder predikte Zondag met Joh. 17: 4 afscheid en zal 4 Nov te Oude Tonge bevestigd worden door ds. S. H. Buijtendijk, pred. te Kralingen. In zijn plaats is beroepen ds. Kuilman te Prinsenhage. Te Seliore c. a. is als 5de poging, beroepen ds J. D. fan Spankeren, sedert 28 Sept. 1873 pred. te Nootdorp. De jeugdige, thans vaceerende herv. gemeente te Wilhelminadorp werd tot hiertoe bediend door: 1. A. J IFarnsiuck, cand., 21 Nov. 184124 Mei 1847. vertr. 's-Heer Abtskerke c. a. 2. J. If. Lem, cand., 21 Nov. 184727 Sept. 1868, vertr. St. Pancras. 3. J. P. P. Clinge Doorenbos, beroepen van Hoofd plaat, 19 Sept. 186927 April 1873, vertr. Rijssen. 4. K. JF. Fethake, cand., 13 Dec. 187428 Oct. 1877, vertr. Katwijk a/d. Rjjn. Dr. J. Groenewegen, bevorens predikant te Bath en Rilland, zal, als beroepen naar Delft, 4 Nov. te Almkerk c. a. afscheid prediken. Ds. J. Doorenbos Jz., predikant te Blitlerswijk en bevorens te Oudeiande, zal 4 Nov. te Helvoirt c. a. zjjne intrede doen. De in het begiu dezes jaarB ontstane Prolestant- sehe gemeente te Bousselaire in West-Vlaanderen, eene stad van ruim 16,000 zielen, is reeds tot eene bevol king van 136 aangewassen. Voor den bouw cener kerk aldaar is iu die jengdige gemeente tot een be drag van 4800 francs ingeschreven. Alom wordt nu in Nederland, zoo door collecten als door particuliere bijdragen, het noodige bijeengebracht, om die gemeente tot eene duurzame vestiging in staat te stellen, waar toe ook de milde gift van prins Hendrik, nevens die van vele anderen, uitnemend te stade komt. De schoonzoon der koningin van Engeland, de markies De Lome, heeft eene nieuwe vertaling der Psalmen in het licht gegeven, en die aan de Sohotscne kerk opgedragen. Ds. C. Steketee Azpred. bjj de christelijk gereformeerde gemeente te Andijk, thans 27 dienst jaren telles de, heeft het beroep naar die gemeente te Heinkenszand aangenomen. Naardien voor de openstaande hulponderwijzers- betrekking aan de openbare school te Ovezand, op eene jaarwedde van 650 gulden, zich geene sollici tanten hebben aangemeld, zal het gemeente-bestuur overgaan tot het aanstellen van een Hinken kweekeling. De heer P. A. de Graag, sedert 1832 hoofdon derwijzer aan de openb. school te 's Heereuhoek, zal in November e. k. aldaar 45 dienstjaren tellen. Te Oosterland werd Zaterdag het vergelijkend examen gehouden voor de te Sir-Jansland vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer, waarvoor zich 6 sollicitanten hadden aangemeld. Aan het examen namen 5 sollicitanten deel, wier namen in alphabetische volg orde zijn de heerenDe Beste, te Ritthem, Breas, te Werkendam, fan Elsac'cer, te Oosterland, (levens waarnemer te Sir-Jausland) IlubregUe, te Scherpenisse en Paltist, te Dreischor. De voordracht zal later be kend worden gemaakt. Omtrent de uitspraak van het gerechtshof te 's-Hage, in zake den beer C. C. Fan den Brink tegen diakenen der hervormde gemeente te Krabbendijke, waarvan wij in ons vorig nom-ner eeu te'egrahpisch bericht meedeelden, lezen wij nog in andere bladeo, dat het hof, naar aanleiding van het appel van den heer fan den Brink van een vonnis, vroeger door de voormalige rechtbauk te Goes gewezen, waarbij hij reeds van zijn beheer was ontzet, en nadat het den 9 April, zooals wij toen reeds hebben meege deeld, een onderzoek door deskundigen had gelast naar de vraag of de appellant de onder zijn beheer zjjnde onroerende goederen ver bened-.il de werkelijke waarde had verhuurd en verpacht, Maandag o. a. heeft overwogen, dat de appellant zoowel zich zelf ais leden zijner familie door het veel te laag ver pachten of verhuren der onder zijn beheer zijnde oa- roertnde goederen had bevooideeld, en derhalve be slist, dat hij in zijne administratie ontrouw is geweest. De vraag in wiens handen thans dat beheer moest komen, werd door het bof in dien zin uitgemaakt, dat de door den appellant gedane benoeming van een opvolger van onwaarde was, omdat, blijkens de woorden in het codicil, het de bedoeling der erflaatster was alleen aan den door haar benoemden admini strateur recht tot substitutie te geven, maar niet aan diens opvolger, zoodat het beheer der goederen op de legatarissen moest overgaan. Ter terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, 2e kamer, vau Zaterdag werd in de eerste plaats in hooger beroep behandeld di zaak van J. d. P, klein landbouwer uit Baarland, die door de rechtbank te Middelburg bij vonnis van 17 September 11. wegens mondelinge bedreiging van doodslag, met bevel tot eeu celstraf van 1 jaar eu een geldboete van ƒ12,50, was veroordeeld. Op 12 Mei 11. werd hij door den onbezoldigde rijksveld wachter G. in den polder Platschorre onder de gemeente Oudeiande aangetroffen. Deze, meenende dat hjj zich aan een jaehtovertreding had schuldig ge maakt, liep hem achterop en riep hem herhaaldelijk toe om stil te staan en zijn naam op te geven, maar tot antwoord legde De P. zijn geweer op den veld wachter aan en riep dezen toe „terug of nu weet je het." De beambte bleef hem achtervolgen, maar de beklaagde keerde zich weder om en, het geweer in beide banden vasthoudende, zcide hij tot den veld wachter: „ik zeg je niets als dat je teruggaat." Deze week echter niet voor die bedreiging maar liep den beklaagde steeds na, die zich toen nogmaals omkeerde, zeggende„ik zeg nog eens dat je teruggaat" en eindelijk met zijn dubbel jichtgoweer, waarvan éea haan gespanueu was, op hem aanleggende reeht op hem toekwamen, zeggende„nu is het voorgoed klaar." Vier getuigen a charge en vier ii décharge werden gehoord. Voor den appellant werd de ver dediging gevoerd door den advocaat mr. Bergsma, die het alibi van dezen trachtte aan te toonen en op dien grond tot vrijspraak concludeerde. Niet al leen waren de getuigen z. i. het niet eens over de kleedirig, die de bedrijver van het feit aan gehad zou hebbeu, maar vooral bleek het uit de tijdsop gaven der verschillende getuigen, dat de appellant op het door den veldwachter opgegeven uur niet iu de Platscborre kon geweest zijn. Daarentegen be weerde de advocaat-generaal Gregorij, dat aan die tjjdsopgaven geen gewicht kon worden gehecht bjj het mogelijke verschil van klokken, iets wat vooral in den boerenstand zeer dikwijls voorkwam De getuigen waren het daarenboven allesbehalve eens omtrent den tijd. Alles afdoende was echter hier,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1