1877, N°. 128. Dinsdag 30 October. 64stc Jaargang V eemarkten. Vertrek der brievenmail naar Oosi-lndië. OWICJËËLE MEDEDEELint BINNENLAND. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat iederen Dinsdag (behalve den eersten) in de maand November aan staande, zijnde den 13, 20 en 27 dier maand, binnen deze gemeente de gewone V M31 A. IillX zal gehouden worden. Goes, den 20 October 1S77. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 2 Nov., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 2 Nov., 1,— 'smiddags. Via BKINDISI, 9 Nov., 9.20 's morgens. Via NAPELS, 11 Nov., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij de Rijkstelegraaf kannen na vergelijkend onderzoek, in Augustus 1878 leerlingen worden toe gelaten, aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de be trekking van telegrafist 2e kl., aan welke betrekking aanvankelijk een jaarwedde van negen honderd gulden is verbonden. Zij, die zich aan het sub 1 bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich voor 31 Juli u. s. bij het Dep. van B. Z. daartoe aanmelden, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van namen, voornamen en woonplaats. Verdere bij zonderheden bevat de Staats-courant van Vrijdag. GOES, den 29 October 1877. Men klaagt tegenwoordig veel over het onveilige van het goederenvervoer op de spoor wegen iu ons land. Kofiers en kisten worden vaak geopend en daaruit vindt men wat weg genomen. Dit ondervond ook onlangs eene jonge dame nit Goes, die, uit Amsterdam vertrokken, in haar koffer een flesch poederchocolaad en een zak met bitterkoekjes had gesloten. Bij aankomst tehuis waren beide zaken verdwenen, en bleek 't dat de koffer was geopend. Zonderlinger is 't voorzeker als men, in plaats van iets te missen, meer in zijn koffer vindt dan men zelf daarin heeft gesloten. En ook dit is gebeurd. Donderdagavond kwam hier iemand per sneltrein aan, die in zijn reiskof- fertje, dat in den bagagewagen had gestaan, een Eaar nieuwe handschoenen vond, waarvan de erkomst, ook na tot nutoe gedaan onderzoek, hem geheel onbekend is. Zgn koffertje droeg ook sporen van geopend geweest te zijn, en de hand schoenen, hoewel de papiertjes nog rond de knoop jes zaten, kenteekenen dat men er op getrapt had. De eenige oplossing, die men voor deze zaak kan vinden is deze, dat in den bagagewagen of el ders verschillende koffers zgn geopend,en bij het weder inpakken, nadat de inspectie was afge- loopen, de handschoenen in een verkeerd ver- bljjf zgn geraakt. Mocht dus iemand znlk een paar missen, aan ons bureau kan hg 't, na behoorlijk bewijs van eigendomsrecht gegeven te bobben, terngbekomen. Woensdagavond zal de heer J. Wolberg uit Utrecht in de bijzondere school alhier spreken over de Sociale quaettie. Zoo er na zijn rede nog tgd over is, zal er gelegenheid bestaan met hem te discussiëeren. Zon dit de heer J. B. Wolberg wezen, de candidaat voor de Tweede Kamer, eertijds tegenover den heer Van Eek gesteld, en die op het laatste zen- dingsfeest heeft gesproken Donderdag zal alhier een voorstelling gegeven worden door een Arabisch gezelschap, onder directie van Majoer Ben Ma/iomed. De M. Ct. schreef over een der opvoeringen, door dat gezelschap gegeven, o. a. het volgende »De verschillende werkzaamheden werden goed en bevallig uitgevoerd. Alle leden van het gezelschap hadden aandeel in den bijval, door het publiek geschonken. Vooral werden de dames Brahem en Hagsatn met warmte toegejuicht. Een ooggetuige deelde ons mee, dat de sterke toeren, door die Arabieren verricht, een druk bezoek ten volle verdienen Vrjjdaguvond is de spoortrein die te 6,26 u. van Breda naar Roozendaal vertrekt, nabij het Liesboscb, tengevolge van een ge brek aan de locomotief, big ven stilstaan, zoo dat een andere locomotief moest worden gebaald, waai mede de trein alstoen eerst te 9 uren te Roozendaal is aangekomen. De snel trein op Vlissingen kwam daardoor eerst on geveer tien uren voor het station Goes aan. Hleinvcdorji. Verleden Vrijdag had de persoon van J. M. het ongeluk van den zolder te vallen op een slachtersblok, tengevolge waar van hij ernstig aan het hoofd gewond werd. Ileiiikcnszaiul. Volgens bekendmaking zal deze week alhier door belangstellenden eene vergadering gehouden worden tot oprichting van een Ziekenfonds De gemeenteraad van Zieribzee heeft be sloten de Kamer van koophandel aldaar niet op te heffen, terwjjl zij de jaarwedden der hoofd onderwijzers heeft verhoogd. Op last van den Minister van Binnen- landsche Zaken zijn Vrijdag alle vergunningen, verleend tot in- of doorvoer in Nederland van rundvee en schapen, uit Duitsehland af komstig, ingetrokken. Door de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn uitgeschreven de navolgende prijsvragen 1 Eene overdekte markt voor groenten, bloemen, ooft, gevogelte en wild, voor eene stad van ongeveer 300,000 inwo ners; 2". een gebouw ten dienste van het loods wezen 3°. eene verfrisschingstent limonadière Aan den vervaardiger van het beste en der bekroning waardig gekeurde ontwerp sub 1 wordt toegekend het getuigschrift der Maat schappij met 250 aan dien van het ontwerp sub 2 het getuigschrift met ƒ150 en aan dien van het ontwerp sub 3 het getuigschrift met 50. De Ned. Hoofdcommissie voor de in ternationale tentoonstelling te Parijs in 1878 (voorzitter de heer G. J. G. Klercksecreta ris professor Jonckbloet) heeft heeren inzenders uitgenoodigd vóór 15 Nov. a s. zóódanige mededeeling omtrent hun fabriek of hun fa brikaat aan haar te doen, als zij wenschelijk zullen oordeelen qm de waarde hunner voort brengselen in het ware licht te stellen. De commissie heeft namelijk 't plan een en ander in den Nederlandschen catalogus dier tentoon stelling op te nemen. Verder maakt de com missie bekend, dat de inzendingen van de verschillende groepen waarschijnlijk tegen half Januari 1878 ter beschikking van de Hoofd commissie zullen gesteld moeten worden, op nader door haar aan te wijzen plaatsen. Uit eene circulaire van het hoofd-comité ter bevordering eener Nederlandsche uitrusting naar de Noordpool-zee blijkt, dat voor dit doel is bijeengebracht eene som van ƒ24,780,435. De som is beneden de verwachting gebleven, maar voldoende voor eene expeditie op kleiner schaal, waarvoor eene som van ƒ40,000 ver- eischt zou worden. Teneinde die te bespreken zal eeDe bgeenkomst van hoofdbestuur en af gevaardigden gehouden worden te Amsterdam op Zaterdag 17 November a. s. Het hoofd-comité stelt voor, om in het laatst van de maand Mei 1878 zonder vertoon of ophef een klein, sterk, nieuwgebouwd zeil- vaartuig uit te zenden tot het doen van een tocht naar da westkust van Spitsbergen, tot het bezoeken van die kust tot Amsterdam- eiland, om daarna Beeren-eiland aan te doen en vervolgens laDgs het pakijs naarNova-Zembla te stevenen en te trachten Barends-IJs'naven en, kan het zjju, den mond van de Yenisei te be reiken of verder datgene te doen, wat over eenkomstig goede zeemanschap op de plaats zelve blijken zal mogelijk en raadzaam te zijn. De commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bekend dat, ingevolge ministeriëel besluit van 15 October jl., voorloopig geen knapen op 13ja- rigen leeftgd meer bij 's Rijks zeemacht kun nen worden aangenomen en dat de afwijking van 5 centimeter op de vastgestelde lengtemaat niet meer wordt toegestaan. Knapen evenwel, die op een paar maanden na den vereischten leeftijd bereikt hebben, kun nen, indien de sub-com missiën of agentschap pen geneigd zijn de kosten voor hunne reke ning te nemen, niettemin naar de kweekschool opgezonden worden. Bij gelegenheid van de hem gebrachte serenade door de studenten moet prof. Wil- leumier te Amsterdam hebben te kennen ge geven, dat hij het hem toegekende wachtgeld (ƒ2500 'sjaars, gedurende vijfjaren) afstond voor de bibliotheek der Universiteit, opdat hij zoodoende nog iets nuttigs voor de jongelui kon uitwerken. Ook gevoelde hij zich te jong en te krachtig, om op zijn leeftijd op kosten van de stad te leven. Z. K H. prins Hendrik heeft jl. Vrij dag een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft en op de kist van H. M. de Kouingiu een prachtige bouquet neergelegd. Woensdag a. s. zal Z. K H. zich met gevolg naar Luxemburg begeven, waar hij tot medio Februari zal vertoeven. Volgens een globale berekening wordt de schade, aan de bewapening, kleeding en verdere uitrusting veroorzaakt door den jong- sten brand in de Willems-kazerne te Utrecht, op ruim ƒ700,000 berekend. Daarbij komt het gebouw zelf, dat vóór 50 jaren ruim ƒ300,000 heeft gekost. Eindelijk nog de verliezen, van particuliere zijde ondervonden, zoodat de raming van ruim een tnillioen juist schijnt Naar. men verneemtzullen de beide zij gebouwen van de verbrande kazerne, die nog gespaard zijn gebleven, worden ingericht voor woningen van de gehuwde onderofficieren, ter wijl tevens de werkplaatsen voor de geweer makers zullen hersteld worden. UD.) REKKELIJKE ZAÜEN ONDERWIJS. Wilhelminadorp. Zondas sprak de heer K. JF. Vetliake zijn afscheidsrede uit naar aanleiding van Coloss. II: 6. Na het eindigen der godsdienstoefe ning werd hem dooT de gemeente toegezongen Ps. 121 4. Ds, J. Kuilman, te Prinsenhage, heeft toezeg ging van beroep ontvangen naar Nisse en is beroepen te Tholeu en te Hooge Zwaluwe. Ds. A. Rupper is te Kampen beroepen met 50 van de 60 stemmen. De jaarwedde bedraagt, evenals van de andere predikanten, ƒ2015. Bij ile opening der lessen aan de universiteit te Amsterdam zijn aan die instelling o. a. 256 militaire studenten ingeschreven. Vrijdag werd, ingevolge de nieuwe wet op het hooger onderwijs, het eerste examen afgenomen aan die universiteit. Het gold een can- didaats-examen in de geneeskunde. "rechtzaken. PER TELEGRAAF. Het gerechtshof te 's-Hage heeft heden uitspraak gedaan in zake C. O. Vnn den Brink tegen diakenen der hervormde gemeente te Krab- bendijke. Het hof heeft Fan den Brink uit zijn be heer ontzet en hem veroordeeld tot het doen van rekening en verantwoording aan een door de recht bank te Middelburg te benoemen rechter-commissaris, bij gebreke waarvan op zijne goederen zal kunnen worden beslag gelegd. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenbage zal op 8 November a. s. worden behandeld de zaak van Adriaan Bevelander, ie 's-Heerenhoek, beklaagd van diefstal van paarden in de weide. In de zaak van den heer Oostmeijer tegen de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappijbetreffende den muur op het Sophiaplein te Amsterdam, heeft de pre sident der arrondissements-rechtbank zich Zaterdag ambtshalve onbevoegd verklaard tot het geven van een beslissing, omdat hij de rechtsmacht niet heeft om tèn principale recht te doen. Voorts werd de daarbij gedane provisioneele vor dering lot het. benoemen van deskundigen om den toestand te beoordeeleo van den muur, zooals hij zich op dit oogeriblik bevindt, niet ontvaukehjk verklaard, op grond dat de wet niet toelaat deskundigeu te benoemen in een zaak, die dus, overeenkomstig het bovenstaande, alsnog niet is aanhangig. Eenige uren na die uitspraak ls de Omnibus-maat schappij namens den heer Oostmeijer bij deurwaarders exploit gesommeerd om dadelijk, immers binnen twee maal 24 uren, den huurder iu het genot van het ge huurde te herstellen. LANDBOUW VEETEELT. Volgens de Landbouw Courant hebben twaalf Nederlandsche vereenigingen thans hare medewerking toegezegd tot het samenstellen eener gemeenschappe lijke inzending op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878. Daarouder komen ook voor de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, benevens die tot bevordering van den tuinbouw, beide iu Zeeland. UIT ONZE KOLONIËN. De schade, welke den 23n September door den orkaan op Curajao is aangericht, wordt voorloopig op meer daD 2 millioeu gul den geschat. Betreffende die ramp zijn aan een parti culier schrijven uit Bonaire nog de volgende bijzonderheden ontleend.- De schade, aangebracht door den geweldi gen storm, die over dit eiland in den nacht van den 22 op 23 Sept. 11. heeft gewoed, overtreft die van een vorige dergelijke ramp zeker tienvoudig. Toeu wareu hutten ter neder geslagen, arme bewoners werkelijk getrof fen. Thans strekt zich de schade niet alleen tot den minderen man uit, maar ook tot hen, die iets, ja die veel hadden. Allen inwoners, grondeigenaars, reeders eu veehouders heb ben alles verloren. Konde Bonaire's hulpvaar dige burgerij weinige weken geleden hare zustergemeente op Aruba de beste blijken ge ven van barmhartige meuscheniiefde, thans kan de bestbedeelde op het eigen eiland zdfs geen hulp verschaffen. De storm vernielde ge bouwen en zeker meer dan de helft van den meermalen op meer dan 25,000 geiten ge- schatten stapel. De zoutpannen, een groote bron van welvaart, vroeger voor 't Gouverne ment, thans voor particulieren maar ze ker niet minder voor den werkzamea stand zijn vernield. De vuurtoren op de Z. O. kust van het eiland, waar, naar wij vernemen, het zeewater boven het eene venster in het andere uitsloeg, is gedeeltelijk verwoest. De Gonvernementswoningen hebben alle - misschien ook de schuld van verkeerde zuinigheid in het repareeren (geen ongewoon verschijnsel iu deze kolonie, waar, om de subsidie toch maar te verminderen, door het koloniaal be stuur steeds zooveel noodzakelijks wordt op geofferd) zeer veel geleden. De steiger verleden jaar vernietigd, pas weder hersteld, maar op ongenoegzame en ODpractische wijze bestaat niet meer. De dijk langs den zee kant is niet meer te herkennen en onbegaan baar. Ja, er is niets, land, huis, vee, product enz., dat niet geleden heeften zelfs de eigenaar is bedelaar geworden. Als Europeaan kan ik wel verklaren, nim mer van een zoo algemeen verlies ooggetuige geweest te zijn, ja gehoord te hebben. En nu zal Nederland evenals verleden jaar onbarmhartig onliefdsrijk toezien en bandelen omtrent het na Curapao omvang rijkste eiland in de Antilies?

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1