1877. N°. 127. Zaterdag 27 October. 64sle Jaargang. BIN 1\EI\LA I). RECHTZAKEN. BIJEENKOMSTEN TOT OPWEKKING VAN HET GEESTELIJK LEVEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaitaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. f' Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPÜNBARE VERGADERING van den BAAI» der K M K K X T K O K S, op ZATERDAG den 27 OCTOBER 1877, des avonds te 6 uren. Goes, den 25 October 1877. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomeu stukken. II. Voorstel vau burg. en wetb. om gemachtigd te worden tot af- en overschrijving op de lie- grooting voor 1877. III. Voorstel van twee raadsleden omtrent bet ver- leenen van vrijstelling vau schoolgeld voor Middelbaar Onderwijl, met rapport der com missie van toezicht en van burg. en weth. IV. Ontwerp-veiordeninsj tot handhaving der orde op de buitenpleinen enz. van het station. V. Begrooting van het Burg. Armb. voor 1878. VI. Adres der agenten van politie om verhooging hunner jaarwedde, met voorstel van burg. en weth. VII. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1878. GOES, den 26 October 1877. Mile Agar zal, volgens latere aankondi ging, optreden in Racine s Phhdre. De Pré- cieuses ridicules blijft echter het programma openen, en de voorstelling begint Maaudag te half acht uur. De prijzen der plaatsen zijn le raDg f 2,49, 2e rang 1,49, terwjjl slechts Zaterdag van 911 in de koffiekamer der con certzaal te Middelburg gelegenheid bestaan zal om plaatsen te bespreken. Het loopen van een extra-trein naar goes, na afloop der voorstelling, zal nog afhangen van het aan tal deelnemers. tot zaterdag twaalf uur bestaat gelegenheid zich aan te melden bij de firma F. Kleeuwens zoon. De opvoering, Donderdagavond door de rederijkerskamer Aurora" ten voordeele van het Blaaubeen-fonds gegeven, werd door een talrijk pnbliek bijgewoond, dat door luide toe juichingen, zoowel aan de leden der kamer als aan de harmonie »De Volharding" zjjne tevredenheid betuigde. Beide vereenigiugen verdienen dan ook een woord van lof voor de wjjze, waarop zij zich voor zulk een goed doel kweten van hunne taak. Volgens mededeeling aan de M. Ct. heeft de bruto-opbrengst van de uitvoering, door de jubilee-zangers te Middelburg gegeven, 1111,05 bedragen. De onkosten, zoowel voor de uit voering als voor het driedaagsch verblijf der veertien leden van het gezelschap, beliepen ƒ356,80. Dientengevolge is door hei comité aan het hoofd-agentschap in Nederland overge maakt een netto bedrag van/1754,25. Het presentiegeld voor ledeö van den gemeenteraad is bjjna overal in den lande af geschaft. Te Vlissingen echter bestaat 't nog de vroede mannen hebben het bedrag ervan jl. Maandag op 400 vastgesteld. Vad.) De maatschappij Zeeland zal te Vlissin gen, in de nabijheid der plaats van afvaart barer stoomschepen, een abattoir oprichten, om ge slacht vee naar Engeland te kunnen vervoeren. Door den Minister van Financiën is vergun ning verleend hiertoe voorloopig van een der groote loodsen nabij de nieuwe havens gebruik te maken. De fabriek van den heer Wittouck te Bergen-op-Zoom heeft nu weder wegens gebrek aan water 't werk moeten staken. Het nieuwe kanaal van Amsterdam uaar de haven te IJmuiden zal binnenkort door Duitsche ingenieurs worden bezichtigd en be studeerd, vooral wat de constructie en de voor het baggeren, pompen enz. gebruikte werk tuigen betreft. Hun reiskosten zullen worden vergoed uit de schenking van 80,000 Mk., ge daan door Mej. Nathalie Heimbiirger te Hoch- felden, welke som bestemd is om reisbeurzen te stichten voor Duitsche architecten en ingenieurs. Behalve de twee ontslagen adelborsten te Willemsoord zijn nog zes anderen niet streng arrest gestraft. Er zal voorgoed een einde worden gemaakt aan het zoogenaamde „baren." Met 1 November a. s. zal de Nieuwe Rotterdamsche Courant twee maal per dag ver schijnen. Van het garnizoen te Utrecht is tenge volge van den brand aan 172 manschappen een verlof toegekend van 8 dagen en langer. De bekende Groningsche industrieel, de heer W. A. Scholten, heeft, naar de Gr on. Ct. verneemt, opnituw ƒ1000 geschonken aan de Commissie ter bevordering van bet schoolgaan van minvermogende kinderen, teneinde gedu rende de a. s. wintermaaaden daarvoor den schoolkinderen die zulks verkiezen gezonde en krachtige spjjs te verschaffen. Het Hbl. verneemt, dat de kruisheeren van St.-Agatha den Staat der Nederlanden bp deurwaarders-exploit hebben gedagvaard om op 7 Nov. a. s. te verschijnen voor de arron- aissements-rechtbank te 's-Hertogenboscb, ter zake van den verkoop van nabij bet klooster staande boomen. De Tijd had tot eergisteren 8824,23 voor den hongersnood op Aruba ontvangen. LANDBOUW VEETEELT. Ooder de polders in de gemeente Zaaraslag (Zeeuwsch Vlaanderen) zijn er twee, welke in de laatste jaren aan de zee ontrukt zijn. De oudste, bedijkt in 1860 en die den naam draagt van Koning Willem III, munt uit door uitstekende vruchtbaarheid en prijkt reeds met een drietal nette boerenhofsteden. De tweede, ten vorigeu jare pas ingedijkt, is genoemd naar den vroe- geren commissaris des Konings in dit gewest, graaf Pan Lijnden Beide polders vormden vroeger het bekende water „het Hellegat". Laatstgenoemde der polders is op dit oogenblik begroeid met jeugdig, forsch ontwikkeld en veelbelovpnd koolzaad, en belooft in het volgend jaar niet alleen een verrukkend gezicht, als de plant iu vollen bloei zal staan, maar ook een overvloedigen oogst TWEEDE KAMER. Het verslag der Kamer over hoofdstuk I der Staatsbegrooting is publiek geworden In de afdeelingen zijn de politieke quaestieu niet behandeld wegens het gevraagd ontslag der Re geering. Omtrentden ficanciëelen toestand wordt gezegd, dat de mededeelingeD van den Minister van Financien in verband met die van den Mi nister van Koloniën een ongunstigen indruk hadden gemaakt. Door cijfers werd dit aan getoond en velen drongen aan op inkrimping der Staatsuitgaven. Een der leden cijferde voor, dat wjj in Indië en het moederland in 1878 tegenover een tekort stonden van ruim 48 millioen. Dit cijfer vond krachtige tegenspraak en cijfers werden tegeuover cijfers gesteld. Dat voor de Koninklijke stallen, die t 380,000 zouden kosten, nu reeds 525,000 was aange vraagd, maakte vrjj algemeen een zeer onaan- genamen indruk. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen Bij de op 22 dezer te Amsterdam door het Depar tement van Koloniën gehouden aanbesteding was o. a. het minst ingeschreven naar gereedschappen door wed. J. C. Maisee en Zoon, te Goes, voor 1305,70. Kantongerecht te Goes. De kantonrechter heeft iu de zitting van 19 October 11. de navolgende vonnissen uitgesproken, in de zaken van 't O. M., tegen J. De J., koewachter te Wemeldinge, defail- lantwegens 't laten loopen van vee op een anders grond veroordeeld tot eene -geldboete van f 3, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. M. M., 7 2 jaar, landbouwer te 's-Heer Arends- kerke, beklaagd ter zake van 't laten loopen van vee op eens anders grond vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. J. en B. K., 24 en 20 jaar, vissehers te Tholen, de laatste defaillant; wegens 'trapen van kreu kels zonder behoorlijke vergunning veroordeeld ieder tot eene geldboete van 1, subs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. J. S. Jz., 43 jaar, arbeider te 's-Heer Hen drikskinderen wegens 't visschen zonder akte of vergunning, veroordeeld in twee geldboeten van f 3, met verbeurdverklaring van 't net en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. De geldboete bij niet-voldoening te vervangen door gevangenisstraf van 1 dag voor iedere boete. G. L., 17 jaar, arbeider te Yerseke, defaillant; wegens 't visschen zonder akte of vergunning veroordeeld in 2 geldboeten van 3 ieder, tot uitlevering van 't vischnet en in de kosten, ver haalbaar bij lijfsdwang, subs. 1 dag gevange nisstraf voor iedere boete en 1 dag voor de niet-uitlevering en niet-voldoening der geschatte waarde van 't vischtuig. A. D., vrachtrijder te Goes, defaillantwegens 't onbeheerd laten staan van een kar en paard op den weg veroordeeld tot eene geldboete van 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. En in de zitting van heden, 26 October, in de zaken van 't O. M., tegen: M. K., arbeider te Wissekerke; terzake van 't uitstorten van een sekreetbak in de kom der gemeente veroordeeld tot eene geldboete van ƒ1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. R. B. en J. L. D., werklieden te Goes; wegens het samen en in vereeniging visschen met ver boden vischtuig veroordeeld ieder tot twee geldboeten van ƒ3, tot uitlevering van't visch tuig en solidair in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang, subidiair 1 dag gevangenisstraf voor de boete en voor de niet-uitlevering of voldoening der geschatte waarde, van 't vischtuig A. J. G., spoorwegwachter te 's-Heer Hen drikskinderen en A. J., wisselwachter te 's-Heer Arendskerkewegens te zamen en in veree niging visschen met verbodeu vischtuig, veroor deeld ieder tot eene geldboete van f 6,sub sidiair een dag gevangenisstraf, verbeurdverkla- van 't net en iu de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. D. V. O., koewachtster te Wemeldinge, de- faillante; wegens hetj laten loopen van vee over een anders grond veroordeeld tot 2 geldboeten van 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. M. D., arbeidster te Rilland; wegens het plaats nemen zonder biljet in een spoortrein veroordeeld tot eene geldboete van ƒ1, snbs. 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaal baar bij lijfsdwang. C. v. d. V., timmerman te Wolfaartsdijk; wegens het visschen met een kruisnet zonder akte of vergunning veroordeeld tot 2 geldboe ten van 3, verbeurdverklaring van 't neten in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. De boeten bij niet voldoening te vervangen door een ge vangenisstraf van 1 dag voor elke boete, en subsidiair bij niet uitlevering of niet voldoening der geschatte waarde van 't vischtuig, 1 drg gevangenisstraf. P. D. V, arbeider te's-Heer Arendskerke, defaillant; wegens diefstal van te velde staand gras veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. J. B. en W. B., beiden arbeiders te Ovezande; ter zake van 't visschen des uachts zonder akte of vergunning; de 1ste beklaagde vrijgespro ken, de kosten te dragen door den Staat, de 2de veroordeeld in 2 geldboeten van 6, elk subs, een dag gevangenisstraf, tot uitlevering van 't vischtuig en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. L. D. J., particulier te Kruiuingen; wegens 'tzich bevinden in kennelijken staat van dron kenschap op de openbare straat, na deswege reeds te voren te zijn gevonnisd, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen, éene geld boete van ƒ10, subs, gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. N. S, T. S., J. V., M. V. en A. Barbei ders en arbeidsters te Colijnsplaat, defaillanten; wegens" 't stelen van aardappelen te zamen jen in vereeniging van een nog niet gerooid aard- appelveld veroordeeld ieder tot eene geldboete van ƒ0,50, subsidiair éen dag gevangenisstraf en solidair in de kosten, verhaalbaar bij lijfs dwang. Arrondhsements-rechtbank ie Middelburg. In de zitting van heden, Vrijdag 26 Oct., be stemd voor correctioneele zaken, zijn de navol gende vonnissen uitgesproken tegen A. G., te Kattendijke, veroordeeld wegens diefstal van zaadstroo tot 15 dagen cell, gev.straf. L. De W., te Heinkenszand, veroordeeld we gens idem tot eene boete van 50,subsi diair 7 dagen gev.straf. H. De L., te Wissekerke, veroordeeld wegens eenvoudigen diefstal tot 15 dagen cell, gev.straf. C D., te Kapelle, wegens mishandeling tot 15 dagen cell, gev.straf. A. D., vrouw van Ch. B., te Vlake, wegens laster tot eene boete van 15,subsidiair 5 dagen gev.straf. J. P., te Hoofdplaat, veroordeeld wegens mis handeling tot 8 dagen cell, gev.straf. J. RJ. W. en J. R., allen te Goes, zijn vrijgesproken van de tegen hen ingebrachte klachten, als zouden zij te zamen en in vereeni ging diefstal van appelen hebben gepleegd. De ter terechtzitting van 19 October jl. niet verschenen getuige J. C. W., in de zaak tegen C. D., is te dier zake veroordeeld tot eene boete van ƒ3,subsidiair 1 dag gev.straf en in de kosten. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van Haasevelt, Fan Wees eu Pastor, beschuldigd van den diefstal met braak in 1876 te Rotterdam gepleegd. Haa sevelt werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, Van Wees,die, gelijk men weet uit de gevangenis is gevlucht, werd wederspannig verklaard aan de wet, terwijl Pastor wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door de Commissie voor bet lager onderwijs te 's-Hage is voor de landbouwkunde toegelaten de beer J. E. H. Ramakers, uit Rotterdam. Vervolg De heer Van 't Lindenhout sprak daarna naar aanleiding van Joh. 15 vs. 1 en 2. De Heere Jezus is de ware wijnstok. De apostel Paulus zegt: „Alle dingen zijn door Hem en tot hem geschapen." De mensch, het hoofd der schepping, zou in gehoorzaamheid aan God een kind Gods geworden zjjn. Maar hoe is het met den mensch gegaan? Hij is gevallen uit dien rechten staat. Dit is nu het welbehagen Gods, dat hg den mensch door de vrjj willige overgave van Christus in den dood heeft willen geven. Wij zjjn allen in Christus gestorven, maar ook met Hem opgewekt. Willen wjj weten, wie God is, be hoeven wjj slechts te zien op Jezus. Hjj heeft het leven en de heerljjkheid aan het licht ge bracht. Een wjjnstok moet ranken hebben en evenzoo moet Christus hier op aarde zjjne ge- loovigen hebben. Er is in den persoon van Christus een verborgen aantrekkingskracht. Hjj is de geesteljjke magneet, die de harten der menschen tot zich trekt. Wat is het Evan gelie? Zich te laten zaligmaken door God. Christus, de wjjnstok, trekt de ranken tot zich. Maar wat ik u zeggen moet: Gjj zjjt

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1