BUITENLAND. BIJEENKOMSTEN TOT OPWEKKING VAN HET GEESTELIJK LEVEN. RECHTZAKEN. VAN HET OORLOGSTOONEEL. tige no. 7 „Bright Sparkles in the churchyard.'* Het slotnommer behoorde weêr tot hunne lie deren, en was te eentonig. De algemeene indruk, bij ons teweeggebracht, was deze. De jubilee-zangers zingen volgens de regelen der kunst; zij munten vooral uit in de pianissimo's, waarmee zij veel goed maakten, wat in de forto's wel eens wat te wenschen overliet. Hun gezelschap bezit een bas, een tenor en eene sopraan, waarvoor elk kunstliefhebber eer bied moet hebben, en die door menig gezelschap zal worden benijd. Waar zij zich toeleggen op beschaafde muziek, zullen zij steeds, geleid door de regelen der kunst, groote vorderingen maken, waartoe zij nu dagelijks in de gelegen heid zijn, en zullen zij zeiven het eentoonige van hun eigen zangen leeren inzien. Ook daarbij zal naar ons gevoelen de beschaving en de kunst de overwinning behalen, en daarom te meer deed ons genoegen, dat wij hen gehoord hebben. Dat stemde ons tot vreugde. Vóór dat het laatste lied gezongen werd, sprak een der zangers het publiek toe en be dankte allen voor de ondersteuning, hun ge schonken. Hij gaf te kennen, hoe gevoelig zij allen waren voor de heusche bejegeningen, in Nederland ondervonden, en in 't bijzonder dankte hij 't comité te Goes voor de vriendelijke at tenties, hun bewezen. De heer Bonner sprak hen daarop ook nog toe, en wenschte hun Gods zegen op hun pogen. Wij zagen thans zoo gaarne, als een der vruchten van dit concert, dat allen, die het bijwoonden maar die voor dat doel nooit op eene andere plaats willen komen, ook nu eens, getroffen door het schoone van den zang, zich in het vervolg niet meer afkeerig zullen toonen van het aanhooren van zulk een concert, zij 't dan ook, dat het niet in een kerk en niet voor een zoogenaamd christelijk doel wordt ge geven. Goeden zang aan te hooren onteert den mensch nooit, integendeel, het laat altijd schoone indrukken na. Hedenmorgen werden de zangers door het comité per rijtuig van hun hötel afgehaald, en naar het station gebracht. Voor zij met den trein van 9.52 naar Rotterdam vertrokken, heb ben zij in de wachtkamer het comité en den verderen aanwezigen een laatst vaarwel toege zongen, met dankbetuiging voor de heusche en vriendelijke behandeling, alhier ondervonden. Met inbegrip van de in het kerkgebouw ge houden collecte bedraagt de bruto ontvangst van hunne zanguitvoering ƒ516,025. TWEEDE KAMER Aan de RegeerÏDg zijn in de afdeelingen der Kamer eenige inlichtingen gevraagd omtrent het on langs voorgevallene te Amsterdam, waar, bij gele genheid van het uitreiken van een militaire Willems orde, de militaire commandant, naar beweerd werd, zonder .voorkennis van het Gemeentebestuur den Dam afgezet heeft. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer H. E. Be Bruijn, ingenieur van den waterstaat te Vlissingen, heeft voor zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aldaar bedankt. Het tractement van den hoofdonderwijzer der gemeente Beest, (provincie Gelderland), die meer dan 40 jaren dienst heeft, is (zoo wordt ons medegedeeld, maar het feit is haast ongelooflijk) verhooogd met een som van acht gulden 's jaars. (V. R. Ct.) Na overleg met de inspecteurs van het lager onderwys en de chefs van de provinciale bureaux van statistiek, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken thans nieuwe voorschriften vastgesteld ten behoeve van de statistiek van het lager onderwijs. Daaron der is begrepen de statistiek van het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet telken jare de invulling van den voor laatstgenoemd onderwerp vastgestelden staat te verzoeken, maar om, indien de proef, om dezen staat voor 1878 te verkrijgen, goed mag sla gen, eenige jaren te wachten, alvorens die van re- geeringswege te herhalen. Van de wijze, waarop de gegevens over dat jaar zullen worden verstrekt, zal dus veel afhangen. Vervolg) De weinige minuten, die nog restten, wer den door ds. Faure besteed door de vergade ring nog korteljjk aldus toetespreken Ik heb, zooals gij hoort, maar eenige mi nuten tijd, maar wij leven in een telegram- mentgd. En nu, ik heb een telegram voor u. Wij nemen gewoonlijk weinig tijd om den in houd daaraan te weten tekomenhaastig wordt het opengebroken De inhoud van het tele gram, dat ik u te brmgen heb, is dat Jezus u laat verzoeken u op dit oogenblik aan Hem oveitegeven. Gij moet zaken doen tot behoudenis uwer zielen. Is het er u waar lijk om te doen, zalig te worden, gelukkig tezijn, o neemt dan aan, wat God zegt. De Heilige Geest is daar, om u te verzoeken u aan Jezus overtegeven. Toen de Russen de hoogte bij Plewna bestormd hadden, meenden zij den strijd gewonnen en wierpen hunne ransels af. Onverhoeds echter werden zij opnieuw door de Turken aangegrepen en teruggeworpen. O, werpt uwe wapenrusting niet af, maar houdt u voor de aanvallen des vyands gereed en zorgt er voor, dat gij u niet door satans listen laat terugvoeren onder de wet. De Heer heeft wel wat voor u te doen en zal u dat ook wel tekennen geven. Ik denk hier aan het geen Jezus aan Petrus zeide: Wacht in Je ruzalem, totdat gij zult aangedaan zijn met kracht uit de hoogte. Had Petrus nu gedacht: neen, ik moet eens naar den Hoogepriester, ik moet het hem eens gaan vertellen, dat de Heer, dien ik zoo schandelijk verloochend heb, werkelijk mijn Heiland en Zaligmaker is, dan was hij uit den weg gegaan, dan was hij gederailleerd en daarvan komen altijd onge lukken. Neen, hij wachtte 10 dagen, en toen maakte de Heer zelf alles goed, toen ging Petrus niet voor een dienstmeisje loopen, maar verkondigde het Evangelie van zijn Meester met zooveel kracht, dat 3000 toegedaau wer den tot de gemeente Gods. En zoo, lieve vrienden, wacht op den Heer. Hij zal het u duidelijk maken. Laat geen twjjfel toe in uw hart. Gij hebt enkel te weten en te vertrou wen, dat God u leidt van stap tot stap. Dit is het Evangeliewoord: God roept tot mij, tot u, Tot ieder, die 't geloovig hoort, Jezus redt u nu; Jezus redt u nu. Jezus redt u nu. Ja, Je-zus redt u 'tallen tijd; Jezus redt u nu. Met dit toepasselijk vers en de dankzegging van ds. De Jonge werd deze liefelijke bijeen komst gesloten. In de Woensdagmiddag-samenkomst sprak ds. IJuet, na de opening der Vergadering door ds. De Jonge met het lezen van Rom. 5, over de praktijk des geloofs. Die praktjjk moet zjjn het uitvloeisel van den toestand des harten; is dit zoo niet, dan zjjn wij slechts gezaligden in schjjn. Dan gelijken wjj op een vrucht, van buiten schoon, maar waarvan de kern weg is. De Heer zal onzen vrede maken als een rivier en onze gerechtigheid als de golven der zee. Gelooft gij dat letterlijk? Ik wel. God wil ons zoover brengen, dat Hij zeggen kan, dat Zijn lust aan ons is. Maakt los de knoopen der ongerechtigheid en ontbindt de banden, die u nog vasthouden. Maar, zult gij zeggen, wat praat gij nu? Het eene oogenblik zegt gjj dat ik het doen moet en dan weer, dat God het doen moet. Ja juist, zoo is het; gij moet u gewillig laten maken. De mensch heeft geen strijd, maar God heeft een strijd. Hoe dikwijls hooren wij op een verwonderlijke wijze over de zonde spreken, of dat maar zoo toe kan gaan. Elke zoude beleedigt het Goddeljjk We zen, niet in den zin van kwaadwording maar in den zin van pijndoening. Als wij het toch maar leerden inzien hoe teeder, hoe lief God is. Wjj zijn altijd bang geweest voor God; dat komt, omdat wij niet wisten, hoe lief God is. Ik bezocht eens een mijner vrienden in Den Haag. Iemand, wien ik naar den weg naar zjjne woning viaagde, zeide mij: „Ja, mijnheer is op zijn kantoor, maar gij behoeft niet bang te zijn, want het is een zeer lieve man." Zoo is het ook met God; wij behoeven voor Hem niet bang te zjjn. lk wil thans verder spre ken over het opgeven van uw eigen doen om het geloof te verkrijgen. Ik geef aan niemand iets in handen, wanneer ik hem niet vertrouw. Nu heeft God zich aan ons laten bekend maken als iemand, dien men vertrouwen kan. Som mige menschen troosten zich met het volgende Iu mijn onbekeerde» staat droegen de zon den mjj en nu draag ik de zonden. Ik heb ook wel eens hooren zeggenAls ik nog maar achter het vestje blijf, welk een leven, wan neer hjj als het ware een vuurspuwende berg iu zich omdraagt, voor welks uitbarsting hij als het ware vreezen moet Maar, lieve vrien den, dat is geen verlossing. Geeft het daarom over aan Jezus. Hjj zal het zeker doenhet is zjjn werk. Het is niet zoo moeieljjk om er zelf aftebljjven. U moet er niets aan doen. Gjj moet niet tot den Heer Jezus bidden Och, Heer verlos mjj toch! Gij moet niet tot den Heer bidden, lk spreek tot verstandigen,, gjj moet Jezus gebruiken. Sommige menschen liggen met den rug naar de zee en smeeken om een druppeltje uit die zee. Maar eilieve keert u dan om, dan hebt gjj het maar voor 't scheppen. Wjj moeten den lieven Heer Jezus ontvangen. Hem gebruiken, waartoe Hjj ge geven is, om het niet alleen voor ons, maar in ons telaten volbrengen Als wjj het nu maar laten doen. De satan heeft twee wapenen. Het eene de wet en het andere de ontmoediging. Zoodra de zalige gemeenschap met God wjj kt, denkt men, dat men iets gedaan heeft, dat niet goed is; dan onderzoekt men, strjjdt men en het baat niets. Het gevolg van de wet is moedeloosheid. O, laat u dan toch tot Jezus leiden. Ik moet eindigen, maar doet, wat God u zegt. (Wordt vervolgd.) LANDBOUW VEETEELT. De faam verbreidt de goede boedanigheden van den Zeeuwschee aardappel steeds verder. Dank zij de verbeterde middelen van gemeenschap komt men van vele zijden uit het buitenland groote iokoopeu doen. Dit jaar werden o. a. 80,000 hectoliter naar Britseh-Iudië verscheept. De prijs is door dit alles niet weinig boog. De Hooge Raad heeft verworpen de voorzie ning in cassatie door Pieter Bol, ingesteld tegen zjjne veroordeeling door het Gerechtshof te 's-Graven- hage tot 15 jaren tuchthuisstraf, wegens poging tot moord op zjjne huisvrouw. De heer M. Pan Dijk, te Groningen, die in dertijd de bestuurster der bewaaarscbool in de Sophia- Straat aldaar beschuldigde van walgelijke behandeling van zijn daar ter school gaand kind, werd, zooals men zich herinnert, door die bestuurster wegeDS laster in rechten betrokken. De Rechtbank beeft den heer Van Dijk vrijgesproken en de vorderiug tot schade loosstelling afgewezen. UIT ONZE KOLONIËN. De jongst aangekomen mail uit O. Indië bevat o. a. de volgende berichten Bijzonderheden omtrent de gevechten bij Blang- Tamboer, de grootste versterking van Samalangau, den 26n Aug. genomen, zijn langs particulieren weg te Batavia gekomen en hebben een heldendaad van kol. P. d. Heijden bekend gemaakt. De bestorming van een dier beutings schijnt bijzonder moeilijk geweest te zijner waren er vier. De moeilijkheid werd ver hoogd doordien de vijand ook buiten de bentings in grooten getale aanwezig was en de troepen, die be stormen moesten, in den rug aantastte. Kolonel Pan der Heijden was afgestegen om aan de artillerie de noodige bevelen te geven, toen hij in het oog een schrootscherf kreeg, die naar beneden door de keel zijn weg nam en onder aan de buitenzijde der keel zich verwijderde. Met die vreeselijke pijnljjke wond, ziende, dat de troepen aarzelden om te bestormen, is hij weer te paard gestegen en vooruit op de benting ingfstormd, en geen troep is iu staat zulk een voor beeld niet te volgen. De benting werd genomen. Het gevecht was zoo hevig en hachelijk dien dag, dat zelfs aan de koelies en dwangarbeiders de geweren der ge sneuvelden in handen gegeven werden om mee te stormen. Ook majoor Bompseler is gewond bij die gelegenheid, dezelfde, waarbij ook de luitenants Broker en Gampre' Molière zijn gesneuveld. Een later bericht meldt nogHet uitgeschoten linker oog van den kolontl Pan der Heijden is den lln dezer met succes te Kotto-Radja geopereerd. De kolonel verlaat het oorlogstooneel niet, doet dienst en blijft waar nemend opperbevelhebber. Hetmagzeer gelukkig heeten, dat een zoo flink en doortastend hoofdofficier over de expeditie naar Samalangan het bevel voerde, daar er anders groote kans zou hebbeu bestaan, dat de troepen onverrichterzake waren teruggekeerd. In overleg met het bestuur der Straits Settle ments is het plan gevormd om Nederlandsch- Indische postagentschappen te Singapore en Penang te vesti gen, waardoor van Singapore en Penang uit de mail brieven rechtstreeks naar de verschillende deelen van den Indischeu archipel verzouden kunnen worden, zoodat op een aantal plaatsen de brieven "uit Europa betzij eenige dagen of zelfs (in het oostelijk gedeelte van den Indischeu archipel) een halve of een ge- heele maand vroeger zullen ontvangen worden dan tegenwoordig. Z. Exc. de Gouv.-Gen. heeft Tjiparmas verla ten. Men zegt, dat Z. E. dezer dagen door een aanval van koliek aangetast, doch weder hersteld is; volgens andere berichten zou Z. E. lijdende zijn aan een nierziekte. Dit bericht wordt nader bevestigd door den Bata- viaschen correspondent van „De Locomotiefdie mede deelt, dat de heer Pan Lansberge sedert eenige dagen bedlegerig was tengevolge van een nierkoliek. Op het bericht van Z. E's ongesteldheid verliet mevr. Pan Lansberge Tjipannaswaar zij zich nog ophield, om naar Buitenzorg te gaan. FRANKRIJK. Naar het schijnt heeft de Temps niet zonder grond hare meening op den voorgrond gesteld, dat hetj tegenwoordige ministerie zal aftreden en een overgangskabinet het zal vervangen. Ook de Köln. Z. deelt thans mede, dat aan Duj'aure, Léon Sup, Christophle, Wad- dington en Léon Renault door het Elysée aan biedingen zijn gedaan, om met elkander in een nieuw Kabinet zitting te nemen. Allen hebben echter uitdrukkelijk geweigerd, tenzij onder de stellige voorwaarde, dat alle ambtenaren van 16 Mei hunne plaats ruimen en waarborgen worden gegeven tegen eene herhaling van het geen op den noodlottigen 16n Mei gebeurd is. Léon Renault heeft voorts ronduit verklaard, dat hij zonder Qambetta en de andere leiders der republikeinsche partij niets onderneemt. Het blad vernam verder, dat het Elysée thans besloten had in het bestaande minis terie nog vóór de bijeenkomst der Kamers eene kleine, niets beteekende wijziging te brengen. Ook de Gaulois deelt iets dergelijks mede. Volgens haar zouden Ferdinand Duval, prefect der Seine, Andral, voorzitter van den Raad van State, en de procureur-generaal Imgarde de Leffemberg met de tegenwoordige ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine een „Cabinet d'affaires" vormen. De Turken hebben bij Plewna geen redoute van de Rumeniërs hernomen, om de eenvou dige reden, dat de laatsten er volstrekt geen genomen hebben. Volgens een bericht in de Polit. Corresp. werd Maandag aan de Lom hevig gevoch ten. Belangrijke gebeurtenissen hebben anders niet plaats gehad. ÖEMEN6DE BERICHTEN. Zondagochtend ia te 's-Hage eene bergplaatB van brandstoffen uitgebrand. De belendende perceelen heb ben geene schade ondervonden. Zaterdagavond heeft de politie te Gorinchem een te Dalem wonend persoon wegens droukenachap en nachtelijk burengerucht in bewaring gebracht, waarbij een viascher hulp verleende. Dit werd dien viascher door eenige lieden kwalijk genomen. Er ontstond dien tengevolge twist waarin den viascher een ge vaarlijke en diepe verwonding in den rug toegebracht werd. De dader ia onmiddellijk door de politie in hechtenis genomen. In een huisgezin te Amsterdam werden sedert eenigen tijd gelden uit een gesloten secretaire gemist; de dienstboden werden vei dacht; dezer dagen bleek echter bij een onderzoek der politie, vergemakkelijkt door het merken van ƒ13,50 aan rijksdaalders en kwartjes, dat de meiden onschuldig wartn. De schoon dochter van den heer des huizes bleek de dievegge te zijn en is gearresteerd. Omtrent de te Roermond in de laatste dagen voor gekomen zakkenrollerij wordt vandaar geschreven De pick-pocket is gesnapt. Een meisje van dertien jaren werd op heeterdaad betrapt. Zij werd niet alleen in 't bezit van de laatstgeroofde beurs gevouden, maar zij was nog in 't bezit van twee andere. Gedurende de laatste dagen zijn te Scheveningen weinig bommen van de haringvisacherjj aangekomen, waaruit mag worden afgeleid dat het nettenveriies en de averij, aan de vaartuigen in de laatste stormen toege bracht,gelukkig niet zoo groot zal zijn als gevreesd werd. Uit Lowestoft is Zaterdagavond te Scheveningen bericht ontvangen, dat een bomschuit door een Engel- schen visscher is aangevaren en binnengesleept. Niet alleen is schade aan het vaartuig, die op ruim 400 begroot wordt, maar wat meer zegt, schade door ver hindering van te kunnen visschen, berokkend. De terugkeerende visschersvloot van Katwjjk beeft door het stormweder, dat zjj te doorstaan had, groote schade bekomen aan netten. Reeds vier pin ken zijn binnengekomen met totaal verlies van de vleet, dat elk op p m. 2000 komt te staan. De Plaardwgsche Courant meldt, dat een logger is binnengekomen met verlies van zjjne geheele vleet, eene schade welke men berekent op ongeveer 8000. Vermoedelijk zal deze logger de eersteling zjjn, die de baringvisscherij staakt. De aannemer van een in aanbouw zijnd huis hoek Singel en Geelviuketeeg te Amsterdam heeft in een brief aan den „President van het Athenaeum" te ken nen gegeven, dat bij f 25 schade heeft geleden door de voorbereidende werkzaamheden tot de. bekende muur bestorming. De man ontving zijn 25, nadat dit be drag op de studenten-sociëteit, tijdens den „jool" van Vrijdagavond, in twee minuten was bjjeengebracht. Wat den muur zelf betreft, voor de veiligheid der ingezetenen is de ruimte er om heen afgeschut, zoodat een instorting geen nadeel voor de voorbijgangers zai opleveren. De A. O. M. zal op de eene of andere wjjze aan de zaak een einde moeten maken, want zjj is als eigenares aangemaand zorg te willen dragen dat de hinderlijke en wanstaltige ruïne verdwijne. Uit den dienst van het gevangenhuis te Roer mond is een bewaarder ontslagen, die reeds lang ver dacht werd gehouden in versland houding met de ge vangenen te staan. Hij werd door den Directeur op heeterdraad betrapt, toen hjj aan een gevangene eenige boterhammen met ham, uit diens ouderlijke woning weggehaald, wilde overhandigen. Achter 't strand bij Den Hoorn te Texel is 't lijk aangsspoeld van een der opvarenden van de bomschuit, die verleden week nabij Kijkduin door een grondzee overvallen werd en waarbij vier per sonen het leven verloren. Te Hallum, gem Ferwerderadeel, is dezer dagen de man, wien de zorg voor den watermolen was op gedragen, door een der wieken dermate getroffen, dat bij onmiddelljjk een lijk was. Een inwoner van Ambt Vollenhove verkocht Donderdag eene koe aan een koopman, die het rund met andere naar bet drie nren verder gelegen Gene- muiden voerde om het op de markt te verkoopen. Den volgenden ochtend echter vond de vroegeie eigenaar de koe op zijn land onder zjjn ander vee grazen. De koe, te Genemuiden in tene weide gedaan, was in den nacht het Zwarte Water, op eene plaats waar het 30 a 35 meter breed is, overgezwommen en naar de vorige weide teruggekeerd. In een heidestreek in ons vaderland verhuisde onlangs een arm boerengezin naar een drie kwartier verder gelegen plaats. Toevallig had de kat eenige dagen te voren 5 jongen ter wereld gebracht. De goedhartigheid van de boerin was vreemdsoortig: één jong katje wilde zij graag meenemen, maar de andere niet. Deze konden echter niet verdronken worden, omdat er geen water in de hei was, en doodslaan mocht niet; er bleef toen niets anders over dan de 4 ongelukkige jongen in bet nest te laten liggen. Het gezin vertrok met de kat en haar jong naar de nieuwe stee. Den volgenden ochtend echter bleek, dat de kat hare 4 andere jongen des nachts behoorlijk "van de oude naar de nieuwe stee had overgebracht. Men schjjnt aan den Colorado-kever de versprei ding gemakkelijk te willen maken. Ook aan een in woner der gemeente Goudswaard zijn er een paar ge- zouden door een vriend uit Amerika. Naar men zegt, was het dezen keer op bestelling, eu om te zorgen, dat de gasten gezond en wel te Goudswaard aankwa men, was er voldoende voorraad voedsel bjj. De eigenaar was met zjjn scbat bijzonder verheugd. Jong en oud liep uit, om de kevers te bezien. Door de politie werden de kevers opgeëischt, maar eerst toen men hem dreigde proces-verbaal te zullen opmaken, stond hjj ze af en nu werden de kevers aan de vlam men geofferd. De nieuwe paleiagevel, dien Prins Frederik in Den Haag heeft laten zetten, ontsnapt niet aan de critiek. Op eenige daarin geplaatste beelden van leden van ons vorstenhuis zijn krasse aanmerkingen gemaakt wat betreft de verhoudingen, en tbans meldt De Stand. dat ze met deze opschriften prjjken: Prinz Wilhelm von Oraniën, Prinz Moritz von Oraniën, Prinz Wil helm. Frederik von Oraniën enz.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2