1877. Nü. 126. Donderdag 25 October. 64sl" Jaargang. AANBESTEDING. Hoofdelijke Omslag. BINNENLAND. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. HERHALINGSSCHOOL. OPPICIEELE MEMEEIIGËÏ DE JUBILEE-ZANGERS. GOESCHE De uitgave deztrgOourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct.,£iuet bijblad 10 et. COURANT Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, r.iet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 2 November 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed De uitvoering van buitengewone vemi 'u- wingen en herstellingen aan de haven werken te Bres keus Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing "aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 27 en 29 October 1877 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Breskens. 's-Gravenhage5 October 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HU BR ECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de avondschool der School 3e klasse zal worden gehouden van 1 November af tot de Paasch-vacantie, dagelijks, met uitzondering van den Zaterdag en den Zondag, van 5 tot 7 uren, en bestemd is voor volwassenen, althans voor dezulken, die minstens den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt alsmede dat de plaatselijke schoolcommissie eene zitting zal houden in een der lokalen van het raadhuis op MAANDAG DEN 26 OCTOBER a. s., DES MIDDAGS TE 12 UREN, tot het aannemen van leerlingen voor gemelde school. Goes, 22 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAABEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Sup pletoir-kohier van den Hootdelijken Omslag voor 1877 aoor Heereu Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hnn besluit van 19 October jl. no. 61 goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 23 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Van 3 September tot 6 October 1877 zijn in het Rijk door longziekte aangetast 46 runderen, tegen 53 in het vorige tijdperk van vier weken. Oost-Indié. Overgeplaatst', bij het rechter 12e bat. infanterie, de le luit. C. K. J. Van den Bossche, van het le dep.-bat.: bij het garn. bat. der Moluksche Eil. dele luit. C. De Jongh, van het rechter 12e bat. Benoemd tot 2den huipond. aan de op. 5e lagere school te Batavia A. Roose, thans huipond. aan de op. lagere school te Ngawie (Madioen). GOES, den 24 October 1877. Wij herinneren de ingezetenen van Goes aan de opvoering, Donderdagavond ten voor- deel9 van het Blaaubeen-ïoada te geven door de rederijkerskamer Aurora." Door de Har monie De Volharding" is bereidwillig het aanbod gedaan om de pauzen door muziek aan te vullen, een aanbod dat met vreugde is aangenomen. Eene uitnoodiging aan den heer Blaaubeen en familie gezonden, ter bijwo ning van deze opvoering, werd door een gunstig antwoord gevolgd. De opvoering begint te 7 uren en alles zal worden aaugeweud, om haar vóór half elf uur te doen eindigen. In de heden alhier gehouden vergadering door ingelaudeu vau den Goeschea polder is besloten de benoeming van een outvanger-griffier en het voorstel tot het oprichten van een stoom gemaal tot een volgende bijeenkomst aan te houden. De in ons noinmer van C Oct. geplaatste beschouwing over Lion Cachet is niet geleverd door het Wageningsch Weekbladmaar door de Wageningsche Courant. De bron is dus een andere, hoewel wij op gezag van een onder blad mel ding maakten, dat die mededeeling afkomstig was van het anti-revolutionaire weekblad. De redactie van dat blad verzoekt ons ook hare beschouwingen over den heer Burgers over te nemen. Wij zullen dit niet doen. Reeds brach ten wij genoeg over de Transvaal-quaestie on der de oogen onzer lezers. Thans wachten wij tot ojjiciëele kennisgevingen ons de waarheid zullen z 'ggen. Daarbij kennen onze lezers de aan halingen uit da Nieuwe Rotter damsche Couran', die later door het Vaderland gedeeltelijk zjjn weerlegd. Des te meer reden dus, om eene afwachtende houding aan te nemen. Dit ver zekeren wij de redactie van het Wageningsch Weekblad echter, dat Burgers geen afgod van ons is; afgoden houder wij er niet op na. Wjj erkenden zelfs reeds vroeger, dat hij fouten heeft begaan; en blijkt later dat hij eene laagheid beging, dan zullen wij zeiven de lersten zijn, die dit zullen erkennen, hoe veel leed ons dit ook zou doen. Daarvoor is thans echter de tijd nog uiet gekomen 's-Heei'enhoek. Dezer dagen verloor een landbouwer uit deze gemeente ean paard, dat een tjjd lang geloopen had, zooals men het noemt, in deu Poel, en daar in een sloot gevallen zijnde,te lang hulpeloos heeft geworsteld, waardoor het zich een ongeneeslijk gebrek be rokkende. Hoewel het verlies op zichzelf niet zoo vermeldenswaard is, omdat wel meer paarden omkomen, verdient toch de wjjze waarop het plaats vond wel eenige aandacht, dewijl het ongeluk is toeteschrijven aan gebrekkig toezicht. De man heeft nu eene schade van plus minus 400. Per telegraaf. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkies district Boxmeer, zijn uitgebracht 1294 gel dige stemmen. Gekozen is de heer Mr. Fl. J. Brouwers, burgemeester van Roermond en ul- tramontaan, met 1114 stemmen. De heer Ver- heijen had er 145. Op de lijst der werkzaamheden voor de a. s. najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland komeD o. a. voor: een voorstel van Ged. Staten teu behoeve der gemeente Nisse tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter tegemoetkoming in de gewone kosten; verder een voorstel omtrent een adres van het gemeentebestuur van 's-Gra- venpolder om de traverse van den grooten weg door de kom dier gemeente in onderhoud bij de provincie te nemen, omtrent een ver zoek van R. Schippers, te Cortgene, om afstand van het wachthuis aan den steiger aldaar, het aangaan eener geldleening voor reutelooze voor schotten tot verbetering van wegen, en wijzi ging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1878. Naar men verneemt, zal de nieuwe rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg met 1 November a. s. geopend worden. {N. R. Ct.) De verkiezing van een lid der Provinci ale Staten voor het hoofdkiesdistrict Hulst, noo- dig tengevolge van het overlijden van den heer P. F. Dierick, zal geschieden op Vrijdag 2 November a. s. en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag den 16 d. a. v. Het Vaderl. verneemt, dat weldra de be noeming van een nieuw ministerie in de vSt.-Ct." kau worden verwacht. Maandagavond half negen ontdekte men brand in het bovengedeelte der cavalerie-ka- zerne te Amsterdam. Spoedig sloegen de vlam men uit de fouragezolders naar buiten. On middellijk werden maatregelen tot blussching en redding genomen. De paarden werden alle naar elders gebracht en ook het nachtleger werd gered. Te half een was meü het vuur meester en was men er in geslaagd het te beperken tot de genoemde zolders, die geheel uitgebrand zijn. De Minister van Oorlog heeft zich Dinsdag morgen naar Amsterdam begeven. Maandag zijn een tweetal adelborsten vaD het oudste jaar aan het instituut te Hel der ontslagen, naar aanleiding van de jongste ongeregeldheden. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R Ct. Een schoorsteen van de Willemskazerne, die door den brand veel geleden had en gevaar voor omvallen opleverde, werd Maandagochtend om getrokken. De muren, vooral aan de zijde van de binnenplaats, hebben eveneens veel geleden en deskundigen beweren dat het gebouw ge heel zal moeten gesloopt worden, ook wanneer men tot herbouw mocht willeu overgaan. Reeds nu loopen echter geruchten, dat op dezelfde plaats ge ne kazerne meer verrijzen zal, maar er een zou worden gebouwd achter de kazerne d«fr artillerie, aan welker bouw men thans op Damlust bezig is. Vele militairen hebben groote schade gele den, en reeds werd het denkbeeld geopperd om de bezichtiging van de ruïne tegen eene entree open te stellen ten behoeve dergeuen, die hun eigendom door den brand vernield zagen. De bewuste door de vlammen ver nielde Willemskazerne werd den 24 Aug. 1829,op 's Konings verjaardag, plechtig ingewijd en was dus nog geeu 50 jaren oud. Zij werd gebouwd op de plaats, waar een maal de Abdij en het klooster der Wiltevrou- wen stond. Het gebouw moet toenmaals 300,000 gekost hebben, en was bestemd voor 2500 man. Den fabrikant A. II. Van Bergen, te Heiligerlee, is het gelukt eene inrichting nit te vindeD, waardoor de moeilijkheid om zware klokken gemakkelijk te kunnen luiden geheel wordt nit den weg geruimd. Aan zijne fabriek is thans te bezichtigen een metalen luidklok van circa 3000 kilo, bestemd voor de gemeente Hulst, welke geluid wordt in een ijzeren klokkenstoel van nieuw systeem. Deze inrichting vordert niet meer dan 1/3 der gewone kracht, terwijl de torens bij de be weging der zware lichamen bjjna niets hebben te lijden. Naar het HbL" verneemt, heeft de Belgische Regeering, die den invoer van vee uit Duitschlaud verboden heeft, ook bezwaren gemaakt tegen den invoer uit ons land, zoo lang onze Regeering niet een gelijken maat regel neemt. Tengevolge hiervan kan eerst daags een verbod van invoer óf van Nederland naar België, óf van Duitschland naar Neder land tegemoet gezien worden. In het belang van onzen veestapel is wel dit laatste het verkieslijkst. Zij zijn geweest de zangers en zangeressen, over wie zooveel is geschreven en gesproken. Zierikzee heeft de eer van hun bezoek moeten afstaan aan Goes, dat, na veel heen en weer geschrijf, eindelijk dit voorrecht werd gegund. En wij gelooven niet, dat èn zangers èn hoor ders zich daarover hebben te beklagen. De nette ontvangst, die den vreemden gasten Dins dag te half twee aan het spoor te beurt viel, zal op hen reeds een aangenamen indruk ge maakt hebben. Het comité, bestaande uit de heeren B. Quiet, M. De Jonge, J. Donner en JJonker Jzn., in deftig net kostuum, wachtte hen op, terwijl de heer Donner hen welkom heette. Dadelijk daarop begaven zij zich naar het Hotel „Zoutkeet". Wat het publiek betreft, misschien zou van enkelen wat meer kieschheid hebben gewenscht kunnen worden, door zich te onthouden van enkele luidruchtige toejuichin gen. Te zeven uren kwamen wij in de kerk, die toen reeds zeer goed was bezet, hoewel ook gedurende den ganschen avoui achterin nog wel een aantal personen hadden kunnen plaats ne men. Na een gebed van ds. De Pree sprak de heer Donner den zangers toe, en riep hij de welwillendheid van de hoorders in ten zijnen gunste, waar hij in een vreemde taal de gasten moest toespreken - wat geen dagelijksch werk was en verzocht hij hun tevens na afloop van het concert niet te applaudisseeren. Aan zijn eerste verzoek viel het ons gemakkelijker te voldoen dan aan het laatste. De heer Donner verdient lof voor hetgeen hij in dezen deed, om de gasten te woord te staan; om niet te applaudisseeren, dit was voor ons, en, naar de geluiden te hoo- ren, voor anderen ook wel eens moeilijk. Zooeven beweerden wij, dat de hoorders zich zeker niet over het bezoek der Jubilee-zangers hebben te beklagen, en wij scharen ons zeer gaarne onder hen. En welke reden wij daar voor hebben, zullen wij hier nader ontvouwen. Men zal van ons zeker geene verklaring ver wachten, dat wij verkeerden onder den indruk van het religieuse waas, waaronder de vreemde gasten verkeerden, en waaraan zij voor een groot deel hunne aantrekkelijkheid hebben te danken. Neen, wij werden meer ingenomen door hunne uitvoering, omdat wij tot het einde toe verkeerden onder den indruk van deze gewaar wording hoe krachtig is ook bij de muziek de invloed van kunst en beschaving op de natuur. Uit het volgende zal onze bedoeling duidelijk blijken. Het eerste lied maakte een gunstigen indruk. Het werd met gevoel gezongen. Het tweede won het echter in flinkheid; men had daarbij de gelegenheid de welluidende, echt natuur lijke, krachtige stemmen te hooren. No. 3 vonden wij bepaald leelijk, omdat daarbij de stemmen te sterk werden uitgezetno. 4 en no 5 voldeden ous ook minder. In no. 6 klonken de solo's goed maar niet mooi, terwijl het nommer, tusschen dat en no. 7 in als toegift gegeven, in onze ooren lang niet fraai klonk, zoodat wij dit gaarne hadden gemist. Bij no. 7 hadden wij gele genheid den krachtigeu bas te bewonderen, maar daarbij waren de vrouwenstemmen meestal veel la ger dan die dermannen.Enwij bekennen heteerlijk: wij waren blijde toen no. 8 en 9 waren gezongen, waarmede de eerste afdeeling werd besloten. Al de liederen, daarin uitgevoerd, uitgezonderd een enkel, waren uit den bundel der zangers, en nu moge men spreken over het naieve van die zangen, nu moge men phantaseeren en herinne ren hoe zij die zongen in dc dagen van hunne verdrukking, wij hoorden ze in een kerk de zangers waren nu verlost en zaten frank en vrij op gemakkelijke stoelen, en die indruk van medelijden was dus weggenomen. Die liederen nu uit hun bundel troffen door hun originaliteitde twee eerste konden ons boeien maar de latere waren ons te eentonig, vaak te ruw of te saai. Uit den aard der zaak was de zang destijds louter natuur, onverfijnd en onbeschaafd, en welk een onderscheid dit vormde met de zangen, die door kunst en be schaving waren verfijnd, bleek al dadelijk uit het prachtige klokkenlied van Theo. F. Seward, waarmede de tweede afdeeling begon, en uit het trio O restless sea", van C. A. White. Die beide hadden wij gaarne geapplaudisseerd. Het eerste was karakteristiek, en de imitatie van de klok was prachtig. Het tweede was zeer muzikaal. Van de overige stukken in die tweede afdeeling vallen vooral te roemen het naïeve no. 5, de solo van mr. Loudinen het prach-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1