1877. N°. 125. Dinsdag 23 October. 64 BINNENLAND. ste RECLAMES BRANDWEER. Personeele Belasting. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndie. OFFICIEELE MEDEDEËÜm BRAND TE UTRECHT. (iOESCHE Uc uitgave dc-zei^Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct.,5jmet bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan liet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren door deze, üat de commissie tot onderzoek der reclames en vrijstellingen van hen, die tot den dienst bij de BRANDWEER verplicht zijn, eene zit ting zal houden op Donderdag den 15 October aan staande, des middags te 12 uren, in een der lokalen van het Raadhuis, en noodigen diegenen uit, welke vermeencn mochten redenen van vrijstelling te hebben, alsdan voor de commissie te verschijnen, opdat dezen kunnen worden onderzocht Goes., den 20 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van artt. 27 en 42 der wet van 20 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) omtrent de SUPPLETOIRE AANGIFTE vooR de PER SONEELE BELASTING, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van belasting-voorwerpen der grondslagen van het personeel komt te vallen onder de toepassing van een nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars, verplicht is, alvorens en naar gelang der omstandigheden en op de boete, bij artt. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, invoege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger der belasting worden atgehaald. Goes, den 20 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 26 Oct., 9.20 's morgens. Via MARSEILLE, 2 Nov., 9.20 's morgens Via NIEUWEDIEP, 2 Nov., 1,— 'smiddags. Via NAPELS, 12 Nov., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riou-.v, Banka en Palembang niet aan. Met den 25 dezer wordt o. a. op non-activiteit gesteld de adelborst der 1ste klasse R. O. J. Verschoor, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden. GOES, den 22 October 1877. Het biljet van het Comité tot wering van schoolverzuim ligt weêr vóór ons. Aan den een dort 't bet verzoek om zijne bijdrage van het vorige jaar te herhalen, zeker nog liever te verhoogeD, aan een auder vraagt het voor het eerst ondersteuning. En wjj voegen daarbjj onzen weDsch, dat aan dit verzoek en die vraag zal worden voldaan. Uitteweiden over zulk eene bekende zaak als dit comité is, het doel uiteentezetten van zijn streven, het zou be lachelijk wezen. Na zoovele jaren met succes werkzaam geweest te zjjn, kan niemand onzer stadgenooten daarmee onbekend wezen. Het geldt nu een blijk van voortdurend vertrou wen, dat ieder door zijne bijdrage aan het comité schenkt. Eu waar het succes de kroon is op het werk, daar onttrekke zich niemand, om dat succes te blijven behouden, en het comité in staat te stellen voorttegaan op den ingeslagen weg. Dat dit zonder geld on mogelijk is, weten wij allen; wanneer ons hart dus warm klopt voor het ouderwijs, waardoor het kind later een nuttig lid der maatschappij kan worden, dan mogen wij ons niet onttrek ken aan hetgeen het comité vraagt, en kan onze bjjdrage ook meewerken, om door flinke midde len het kind totgeregeld schoolgaan aantesporen. Zaterdagmorgen werd alhier in het lo gement van H. Kramerop verzoek der politie te Ylissingen, door onze politie gearresteerd zekere W. J. De R., kleermakersknecht te Din- teloord. Hij wordt beschuldigd van te Vlissin- gen in een kleermakerswinkel, alwaar hij onder den naam van A. De Korte zijne diensten kwam aanbieden, een zilveren cylinder-horloge te hebben ontvreemd. Yoor den commissaris van politie alhier gebracht, bekende hij zijne mis daad waarna hij naar Vlissingen werd ge transporteerd. Eene zonderlinge overeenkomst tusschen hem en een bekenden Goeschen jongeling, die in het zelfde vak ook te Vlissingen werkzaam is, gaf aanleiding tot allerlei geruchten, die voor laatst genoemde en zijne familie zeer onaangenaam waren. Een weinig voorzichtigheid zou zekerden verspreiders van dergelijke geruchten pas send zjju geweest, en de geloovers hadden be paald beter gedaan, niet zoo spoedig aan der gelijke praatjes gehoor te verleenen. TCIoctinge. De landbouwer IV. Van Liere verloor Zondag een 2jarig paard. Hij vond het verdronken in een sloot nabij de weide, waar het met twee andere paarden liep. Nabij het station Arnemuiden wilde de wisselwachter Moerman Zaterdagnamiddag op een in gang zijnden goederentrein springen. Hij sprong echter mis, met het ongelukkig gevolgdat tien waggons dwars over zijn lijf gingen waardoor de man oogenblik- kelijk een lijk was. De ongelukkige, die zijn waaghalzerij zoo duur moest boeten, laat een vrouw met een viertal kinderen achter. Wan neer zal het personeel van den spoorweg toch op dit punt wat voorzichtigheid leereu In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de Middelburgers onzacht uit den slaap gewekt door het geroep van brand. Gelukkig bleek, dat het geweld heviger was dan de brand zelve, die in de Brakstraat was uitge broken, maar, van een zeer geringe beteeke- nis, ook spoedig was gebluscht. Te Vlissingen is in een gehouden ver gadering van „Eigen Hulp" besloten aldaar eene afdeeling te vestigen onder den naam van Vlis- singsche Coöperatieve Verbruiksvereeniging." Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en meer bepaaldelijk de streek, oumiddellijk aan België grenzende, is tegenwoordig het tooneel van tal rijke dieverijen, evenals een 30-tal jaren geleden ook 't geval was. Hier trachten de dieven bij een landbouwer een varken uit het hok te stelen, daar ontvreemden zij uit een weide een zestal rundbeesten, ter waarde van f 1000, elders weder werden de dieven door een onverwacht gerucht in het wegrooven van een drietal koeien gestuit, terwijl zij zich op een andere plaats op brutale wjjze door inbraak wisten meester te maken van een kist, waarin f300 geborgen was. Men schrijft deze roofpartijen aan gebrekkig politie-toezicht op de grenzen toe. Wij weten het en onze lezers zeggen het misschien ook dit bericht is nu juist niet zeer nieuw. Wij vermelden het echter nog, om dat men dezer dagen te Retranchement wederom diefstal met inbraak heeft gepleegd. Men heeft nl. bij den heer Risseeuw, oud-burgemeester, de wasch gestolen en eenig koperwerk. Mgr. P. M. Snickers, bisschop van Haar lem, heeft het beschermheerschap van het lief dewerk »Oud papier" op zich genomen. Donderdagnamiddag werd het lijk van den Bisschop J. Zwijsen in vol ornaat in de kapel van het bisschoppelijk paleis te 's-Her togenbosch tentoongesteld eene ontelbare me nigte maakte van deze gelegenheid gebruik Vrijdagochtend werd het lijk van het paleis naar de kathedraal van St.-Jan gedragen, alwaar te 9 uren door den aartsbisschop Schaepman, bijgestaan door eene talrijke priesterschaar, de mis werd opgedragen. De kerk was geheel in rouwgeraad. De heer W. Van de Ven, plebaan der kathedraal, hield eene treffende rede, waarin hij de vele verdiensten van den Kerkvoogd op eene waardige wijze schetste en het groote verlies deed uitkomen, dat de ka tholieke Kerk door zijn afsterven leed. Het lijk is vervolgens op de begraafplaats te Orthen ter aarde besteldeene onafzienbare meuigte volgde den lijkwagen, die door een 35 a 40tal rijtuigen, waarin verschillende gees telijke en burgerlijke autoriteitea waren gezeten, werd voorafgegaan en gevolgd. De Kamer van koophandel te Amster dam heeft eene commissie van drie leden be noemd, om een onderzoek in te stellen omtrent het voor een tijdvak van tien jaren door de regeering gesloten postcontract met de maat schappij „Zeeland," voor zoover de verzending der brieven naar Amsterdam betreft. De heer Insinger, voorzitter der kamer en commissaris der maatschappij „Zeeland/' gaf als zijne mee ning te kennen, dat het subsidie voor het post vervoer te gering was om daarop alleen een stoombootdieust uit IJmuiden op Engeland te oudernemen Ook betwijfelde bij voorloopig nog de geschiktheid van deze haven tot dit doel. Daarenboven de lijn Vlissingen is kor ter, en de regeeringsbepalingen op brievenver voer zijn drukkend, zoodat de weg over Vlis- sÏDgen de voorkeur verdient boven dien over IJmuiden, waar trouwens op het oogenblik geen dageljjksche stoomvaartdienst op Londen bestaat. De heer Testas gaf niettemin de voorkeur aan den dienst over Rotterdam of IJmuiden, doch verlangde in elk geval, dat de benoemde com missie ook de mogelijkheid zou onderzoeken om een versnelden posttrein tusschen Amster dam en Vlissingen te doen loopen. De gepleegde baldadigheden aan het Mari ne-instituut te Willemsoord zullen wellicht ten gevolge hebben, dat een viertal adelborsten van het oudste studiejaar van de inrichting verwij derd worden. De historische tentoonstelling van Fries land, te Leeuwarden, jl. Woensdag gesloten, is in het geheel door ruim 40,300 personen bezocht. Dinsdag werd zij voor rekening van een vermogend ingezetene bezocht door de ver pleegden in het Diaconiehuis der Nederl. Her vormde gemeente; daaronder was een 98jarige vrouw, die door commissarissen zelf werd rondgeleid. Als een bewjjs van de hevigheid van het on weder der vorige week en de daaidoor ver oorzaakte ongelukken nog het volgende: Een molenaarsknecht te Niehove, bezig zijnde met het plaatsen van een afleider op den molen, is doodelijk door den bliksem getroffen. Te de Lemmer is de toren door den bliksem getroffen. Den ouden klokkenist vond men be wusteloos op den grond liggen met verschei dene brandwonden, die hem hevige pijnen ver oorzaken. Zijn toestand is gevaarlijk. De brand in den toren was echter spoedig gebluscht. Uit Ezinge schrijft men aan de Pr. Gr. Ct. van den 18den dezer: Bij het vreeselijk on weder van gisteren werd tevens eene windhoos of een dwarlwind waargenomen. Op korten afstand ten zuiden van ons dorp nam zij een kippen hok op, dat een paar akkers land van zijne plaats werd verzet. Een zich in de onmid dellijke nabijheid op het land bevindend persoon werd, naar eigen verklaring, ongeveer honderd meter medegevoerd zonder bijna den grond te roeren, zijnde hij niet in staat staande te kunnen blijven of zich op den grond te werpen. In Oostelijke richting haren weg vervolgende, heeft de hoos van een paar huizen verscheidene pannen genomen, en verder bij het dorp Feerwerd van een boom een paar takken gerukt, waarvan de een door het raam van de in de nabijheid staande boerenbehuizing viel en de andere ver over die behuizing werd geslagen. Eindelijk heeft ze daar in eene andere boeren-behuizing nog een gat in het dak der schuur gemaakt. Arbeiders, die op het land bezig waren te werken, moeten hunne spade in den grond hebben gestoken, om beter staande te kunnen blrjven. Yan haren verderen loop heeft men tot dusverre niets ver nomen. De Gelderlander heeft niet als een feit vermeld, dat de Kruisheeren van St. Agatha geen bescherming zullen zoeken bjj de rechterlijke macht, maar slechts onderstellenderwijs gespro ken. (Dit tot rectificatie van een vroeger be richt, door ons aan dat blad ontleend.) Vrijdag in den vroegen morgen heeft te Utrecht een felle brand gewoed. In het ach terhuis der woniDg van een kruidenier in de Witte vrouwestraat onstond de brand, die zich in korten tijd mededeelde aan een aangren zende grutterjj en van déir aan de Willems kazerne. De vuurzee was geweldig en scheen niet te beteugelen. Weldra vond de vlam zoo veel voedsel, dat zelfs de stoomspuiten niet bij machte waren den voortgang van 't vuur te stuiten. Behalve dat de kazerne tot woning voor de militairen diendewaren ook de magazijnen van genie, artillerie en infanterie in 't gebouw geplaatst. Yan dit alles kon men niets red den, maar men begrijpt, dat het enorme stof opleverde tot het aanwakkeren der vlammen. Spoedig stond dan ook 't kollossale gebouw in brand, en mocht het aan de ijverige pogingen van de brandweer, benevens den moed van de militairen van alle rangen, slechts gelukken nog een deel van de magazijngoederen, o. a. ook de geweren, te redden, benevens een gedeelte van de meubelen der gehuwde onderofficieren. Men zag militairen, die met onverdroten moed op hooge ladders in de nabijheid van de vlam men de kinderen haalden uit de bovenste ver dieping van den zijvleugel der kazerne, die door de gehuwde onderofficieren bewoond werd. Met verachting van doodsgevaar heeft menig soldaat dien nacht het zijne er toe bijgebracht, om te redden wat nog te redden was. Behalve de boeken der administratie is slechts weinig van de enorme waarde geborgen. Onder meer is de fraaie boekerij der officieren van de ves ting-artillerie vernield en hebben vele militai ren verliezen geleden. De magazijnen van de beide korpsen werden grootendeels een prooi der vlammen. Van de manschappen redden velen zich slechts half ge kleed; menschenlevens evenwel zijn, voor zoo ver bekend is, niet verloren gegaan. De celgevangenis, die dicht in de nabjjheid stond, werd fel bedreigd door de vallende von ken, doch bleef gespaard. De Willemskazerne echter is geheel uitgebrand; de magazjjngoede- ren zjjn grootendeels vernield; er was pas een nieuwe voorraad aangebracht van misschien 100,000 waarde; daaronder was ook afgekeurd goed, dat bewaard wordt, totdat het door beter is vervangen. De leveranciers van dit afge keurde hebben nu 't voordeel, dat 't afgekeurde hun door 't rijk moet betaald worden en dat zjj nog eene levering te goed hebbenMen berekent, dat de schade voor 't rjjk eenige tonnen gouds, misschien niet ver van 't milli- oen zal beloopen. Na kennisgeving aan den Minister van Oorlog is deze gearriveerd en, vergezeld van den be velhebber en den plaatsel. kommandant, naar het terrein gegaan. Tegen de inrichting der Willemskazerne zegt het U. D. waren steeds groote bezwaren; het ongeluk, dat Vrijdag de stad getroffen heeft, zal het departement van oorlog opnieuw in de gelegenheid stellen, eene kazerne te doen bouwen, die voor huisvesting van troepen be hoorlijk geschikt zal zjjn en in dat opzicht althans bjj de gevangenissen niet behoeft achter te staan. Maar 't is, helaas, voor 't rijk een zeer kostbaar middel van verbetering! Dat de brandweer al 't mogelijke gedaan heeft om de uitbreiding van de vlammen te keeren, is zeker. Hetzelfde blad meldt nader nog het volgende Hebben wij gisteren de schade, door het rijk te dragen, op éen millioen begroot, men meent, dat het verlies, door wat op de maga-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1