1877. N°. 124. Zaterdag 20 October. 64sle Jaargan ÖFFICIEELE MEDEDEELINGS BINNENLAND. POSTERIJEN. GOESCHE De uitgave dezur^Uourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct.,?met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a j „l. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand September. 1. C. Mange, Amsterdam. 2. C. Louwerens, te Vlissingen 3. G. De Jager, te Vlissingen. Yan de Hulpkantoren: 's-Gravenpolder. 4. G. De Jonge, Ovezande. Camperland. 5. J, Bouterse, Rotterdam. Krabbendijke. 8. Mej. A. De Bruine, Vlissing n. Nisse 7. C. Van Boven, Amsterdam. Ovezande. 8. C. De Wolff, Midwoude. W aarde. 9. P. Koster, Oudelande. Tijdens de Fransche overheersching de En gelsehen de bewoners van ons toenmalig eiland hielpen om hen van hun juk te bevrijden, was alhier, als kapitein van Z. B. M. schip Corn wall gestationeerd zekere kapitein Owen. Die kapitein schijnt hier met bijzonder genoegen on der de Zuid-Bevelanders verkeerd te bebben, en een enkele oud-Goesenaar, die hem heeft gekend, roemt ook hem ten zeerste om zijn aangenaam karakter. Als een blijvend aandenken aan die dagen, liet de kapitein bij zijn vertrek voor den braven landstorm een houwitser achter met eene missive, waarvan wij door vriendelijke tusscheu- komst een afschrift (in 't Nederlandsch) ontvin gen. Wij laten dit hier thans volgen: „Ter Goes, 10 Mei 1814. Mijn Waarde Heer „Het strekte mij tot groote blijdschap, met de eerste Britsche macht tot uwen bijstand gezon den te worden, toen de inwoners van dit eiland besloten hadden zichzelf van de Fransche heer schappij te bevrijden. „Dit verschafte mij menige gelegenheid om ge tuige te zijn van den uitmuntenden geest, welke hen bezielde. „Gij, mijn waarde. Heer! die zoo standvastig en ijverig ons hebt bijgestaan in de noodige maatregelen ter onzer verdediging, weet wel, hoeveel prijs ik daarop stelde. „Om een blijk te geven van het hoog gevoelen, dat ik onderhoud van hun goed gedrag bij elke gelegenheid, wanneer zij opgeroepen werden, be toond, laat ik voor den braven landstorm van Ter Goes achter een houwitser, zijnde mijn eigendom, welke aan land gebracht werd om hen in de taak, die zij zoo roemrijk besloten hadden op zich te nemen, te ondersteunen. „Mag ik hopen, dat dit blijk van mijne ver knochtheid gunstig door lien zal worden ontvan gen, met de verzekering tevenB, dat ik de vriend schap en oplettendheden aan mij alhier betoond, naar waarde gevoel, dat ik nimmer zal ophou den 't grootste belang in de welvaart van dit eiland en 't geluk van de vrienden, die ik op hetzelve achterlaat, te stellen. „Ontvang dan, mijn waarde Heer! mijne beste wenschen voor hunnen en uwen voorspoed, eu geloof mij te zijn, zooals ik waarlijk ben, uw zeer oprechte Vriend en Ootmoedige Dienaar {git.) E. I. H. R. OWEN, Kapitein van Z. B. M. schip Cornwall, thans dienende onder Zuid-Beveland." n Aan dm Heere Commissaris van 't District van Z. K- H, van Zuid-Beveland, kolonel Verschoor, commandeerende den Landstorm van dit Jtiland." Die houwitser nu is ter bewaring geschonken aan het archief, maar eenige jaren geleden, toen het klokkenspel hersteld moest worden, ook door het gemeentebestuur eigenmachtig verkocht en ten bate van die reparatie gebruikt. Wij welen niet, of die kapitein nog leeft, maar mocht dit waar zijn, dan zou hij zeker zonderling staan te kijken, wanneer hij hoorde, hoe men met zijn geschenk is omgesprongen Wij halen dit voorbeeld aan om door het pu bliek maken van de begeleidende missive elk te laten oordeelen, in hoever het later verkoo- pen ervan in den geest van den gever geweest kan zijn. Wij aarzelen niet daarop in ontken- nenden zin te beslissen en wij beroepen ons dus op dit feit tot staving van ons vroeger uitge sproken oordeel, dat het verkoopeu van derge lijke stukken niet kiesch genoemd kan worden, zonder nog te spreken over de onwettigheid van zulk een verkoop. Bij Kon. besluit is aan E. Coppée, te Haine St. Pierre (Belgie), concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van ongeveer 577 hectaren, gelegen in de gemeente Voerendaal (pro vincie Limburg.) De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter ver krijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter in het begin van November a. s. te Utrecht zal plaats hebben. Men zie de St.- Ct. no. 244. GOES, den 19 October 1877. De jubilee-zangers zullen toch in Goes zich nog doen hooren, en wel, zooals uit ach terstaande aankondiging blijkt, op Dinsdag 28 October a. s., 's avonds te half acht uren, in de kerk der Christelijk Gereformeerde ge meente. Het bestuur dier kerk wiut het dus in vrijzinnigheid vanzjjn collega's in de groote kerk, en verdient daarvoor zeker lof. Het zal ons echter verwonderen, wanneer dit gebouw niet te klein is, om alle toehoorders te be vatten, temeer, omdat uit een bier ontvangen telegram, uit Rotterdam verzonden, moet ge bleken zijn, dat zoovele ingezetenen onzer stad reikhalzend naar hunne komst uitzien. Over het genot, dat zij ons zullen bereiden, ver schillen de gevoelens zeer. Sommigen roemen hun gezang, anderen vinden het bij het eerste stuk lief, maar spoedig zeer eentonig. Naar men ons bericht, zal op Woens dag 24 October eene buitengewone vergadering gehouden worden door Ingelanden van den Goeschenpolder ter behandeling van een voor stel tot oprichting van een stoomgemaal naar aanleiding der onvolledige suatie, waardoor eene betrekkelijk groote oppervlakte soms geruimen tijd geïnundeerd is. Vooral in den afgeloopen winter moet een aantal perceelen zoozeer gele den hebben, dat de vruchten zjjn teniet gegaan. Gemelde polder behoort tot die weioigeo, welke, in plaats vau dijkgeschot te heffen, jaar lijks eene uitkeering aan de grondeigenaren doen. In diezelfde vergadering zal tevens voor zien worden in de vacature, die door het nêsr- leggen der betrekking van den Ontvanger-Grif fier is ontstaan. Men schrijft onsOnlangs gewaagde uwe courant van een aantal overtredingen der wet op den jjk en herijk van maten en ge wichten. Zonder het minste verband te zoeken tusscben deze verkeerdheden en de omstaudig- heid, dat de ijker niet alle gemeenten vaceert, zou het toch een goede maatregel geacht mogen worden, indien gelegenheid gegeven werd aan aan de jjkplichtigen, ooi gemelde voorwerpen in hunne eigene gemeente te doen herjjken. Immers gebeurt het veelal, dat éen vraehtenaar uit de gemeente, die niet bezocht wordt, zich belast met den herijk van een massa maten, gewichten enz. van zjjn mede-ingezetenen, maar daarvoor niet altjjd die zorg draagt, welke ieder voor zich zou drageu, ingeval bedoelde regeling bestond, en vermoedelijk geen nauw keurige aanteekening houdt noch mededeeling doet aan belanghebbenden van afgekeurde voor werpen Mil. Agar komt in Zeeland en zal Maan dag 29 November te Middelburg eene voor stelling geven, bestaande ia Horace van Corneille. Vooraf zal worden opgevoerd Molières Prê- cieuses ridiculeswaarin zij echter niet optreedt. Onze vraag, den 1 October gedaan, of er in de hoofdplaats onzer provincie geene wakkere mannen waren, die pogingen wilden aanwenden, om die gevierde tragedienne ook hier te leeren kennen, is dus door een gunstig antwoord gevolgd. Wjj danken de heeren, die daartoe het hunne hebben bijgedragen. Mogen ook uit Goes eu omstreken velen tegenwoordig zijn, om een bewijs te leveren, dat men het waarlijk schoone ook hier weet te waardeeren. Mil. Agar on- dervinde in onze provincieeene warme ontvangst Zonderling. In de hoofdstad van ons land, op de Muntsluis, stond vóór eenige Jagen nog een oude muur, die geschraagd en gestut moest worden, om niet te bezwijken. Het was een leelijk ding, het overblijfsel van een der huizen, die daar vroeger éen rij vormden, maar door de gemeente waren onteigend en afgebroken teneinde aldaar een flink plein te verkrijgen. Alleen die muur was blijven staan, eo men kon hem niet wegbreken, omdat hij verpacht was aan iemand, die hem voor aankondigingsbord ge bruikte, en strak en stijf zjjn verkregen rechten op hein volhield. Het gemeentebestuur was tegenover dien mau en dieu muur machteloos; de Amsterdammers noemden het een schandaal voor de stad, en het moet erkeud worden: dat gedeelte der stad het Sophia-plein werd er door mismaakt. Er is nu verlossing gekomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag na een jool in de pillen kroeg", het hotel de Munt, waar het mi litaire studenkorps zich vereenigt, kwam een der studeerende jongelui op het idee, om dien muur, juist tegenover het hotel staande, om ver te halen. Met luide toejuichingen weid dit plan begroet en alles verder besproken en geregeld. Het terrein wt rd afgezet om ongelukken te voorkomen; tot vroeg in den morgen, ten aan- sehouwe van zeer velen, die de manoeuvres bijwoonden, waren de studenten bezig. Een nachtwacht, die het wegnemen van bouwmate riaal uit de buurt wilde beletten, werd tot zwijgen gebracht, en, natuurlijk alleen om hem bang te maken, met den dood bedreigd als hij zich wilde verzetten, of om assistentie roepen Te 7 uren was de muur voor een groot ge deelte verdwenen, en noodigde men den man, die altijd het wegnemen van den muur had belet, uit te komen kijken. Den anderen avond werd er in het park op een feest, dat de studenten aan de burgerjj gaven, onder algemeene toejuiching aan die geheimzinnige gebeurtenis hulde gebracht, en deze beschouwd als bet symbool van liefde voor vri] en gemakkeijjk verkeer. Door vier gemeente-bouwopzichters is de toestand van den muur gevaarlijk bevonden en geconstateeid, dat hij nu zoo spoedig mogelijk geheel afgebroken zal moeten worden. Araster dam zal zeker bij die opruiming veel winnen, en uit dat oogpunt mag men eenigszins met ingenomenheid van dit feit gewagen. In vele bladen wordt dit echter te veel gedaan, en wij verheugen ons, dat ook de Middelburgsche Courant tegen verheerlijking van die daad is. De pachter van dien muur is in zijn recht' n verkort. Wan neer nu eenige ingezetenen, niet-studenten, zich tot zulk een daad hadden vereenigd, had wellicht dadelijk de sterke arm der wet zich krachtiger doen gevoelen. Lofredenen op zulk een feit, hoe goed ook de bedoeling er van was, kunnen voor het vervolg gevaarlijk worden. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, heeft de heer Kappdjne de opdracht van Z. M. tot samenstelling van een nieuw Ministerie aanvaard. De Amsterdamsche Courant ontvangt het navolgend bericht uit Parijs: Niettegenstaande de politieke verwikkelingen werd in den laatst- verloopen tijd tusscben di Kabinetten van 's-Gravenhage en Parijs een drukke briefwisse ling gevoerd over de suiker-conventie. De moeielijkheden, die de uitvoering van de inter nationale conventie belemmerden, zjjn, naar het schjjnt, uit deu weg geruimd, en den Maarschalk-President wordt met aandrang ver zocht aan die conventie gevolg te geven, omdat men vreest, dat, als een nieuwe Minister van Koophandel den heer De Meaux vervangt die zeer voor de conventie is alles weder op losse schroeven zal gezet worden." Dinsdag is te 's-Hertogenbosch op 83jari- gen leeftijd overleden de heer Joannes Zwijsen, aartsbisschop van 's-Bosch, huisprelaat van den Paus, kommandeur der orde van den Ned. Leeuw en groot officier der orde van de Eiken kroon. Hi) was in 1794 te Driel bjj Zalt- bommel geboren. In 1 SI8 werd hjj benoemd tot kapelaan te Schijadel, in 1828 tot pastoor te Best en in 1832 te Tilburg. Ia 1842 werd hij benoemd tot bisschop vau Gerra i. p. i in 1853 tot aartsbisschop van Utrecht, van welke waardigheid hjj in 1868, op zijn verzoek, ontheven werd, om alleen bisschop van 's-Her togenbosch te bljjven. In het jaar 1863 werd een aanslag op zjjn leven beproefd, Gedurende den tijd vau zjjn ver blijf te Tilburg stond hjj in nauwe betrekking met Koning Willem 11, toen nog Kroonprins. In zijn lang en werkzaam leven stichtte de overledene o. a. de congregatie der »zu9ters van liefde," eene van broeders voor het christelijk onderwjjs" enz. De katholieke kiesvereeniging Noord- Brabant heeft voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdis trict Boxmeer candidaat gesteld den heer mr. Hub. Brouwers, burgemeester te Roermond. Volgens liet Boxmeersch Weekblad zullen de St. Agathagoederen van regeeringswege op Dieuw getaxeerd worden Scheveningen is weder door een ramp getroffen. De haringschuit van den reeder G. Den Duik toch bracht Woensdag de treurige mare mede, dat in den ochtend van den 16 dezer over het dek van die pink een zooge naamde grondzee werd geworpen, die zoo hevig was dat vier der opvarenden zich niet op het dek konden staande houden maar overboord geraakten, en allen den dood in de golven moesten vinden. Een der zoo noodlottig om gekomenen is gehuwd en heeft 2 kinderen; de 3 anderen zijn jongelieden van 14 tot 19 jaren. Het ongeluk is geschied voor Kijkduin bij het Nieuwediep. De van de visscherij terugkeerende visschers' klagen zeer over het stormweder, dat zjj in de laatste dagen hadden te verduren. De schuiten, die aankomen, hebben dan ook allen schade aan vaartuig en netten geleden. Drie loggers van de maatschappjj Regt door Zee zijn Vlaardingen op een en den zelfden dag binnengeloopen. Alle hadden groot verlies aan vischtuig geleden. De vangst was daarenboven zeer gering; de drie vaartuigen brachten slechts 45 ton haring aan. Omtrent het onweder, dat deze week heeft gewoed, lezen wij in de verschillende bladen nog de navolgende bijzonderhedenIn de pro vincie Friesland sloeg de bliksem te Hindelopen in den toren der Herv. kerk; door de kloek moedige hulp van eenige inwoners is de brand, die op den tweeden omloop boven het uurwerk plaats had en in den beginne zich vrij ernstig liet aanzien, gebluscht, zonder belangrijke schade aan te richten. Ook een gedeelte van het dak der kerk zelve is beschadigd. In Groningen werd door den bliksem te Enta een molei aar, gelukkig niet doodeljjk nabij Winschoten werden twee groote watermolens en bij Beerta een boerderij getroffen De laatsten zjjn verbrand. In Noord-Holland heeft hij in den Nieuwen IJpolder een gebouw in de ascli gelegd en

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1