1877. N°. 123. Donderdag 18 October. 64ste Jaargang. AANBESTEDING. BINNENLAXD. Ministerie van Binneniaiidsciie Zaken. BUKS-WATERSTAAT. OFFICIEËLË MEDEDËELIM GOESCHE l)e uitgave dezeivCourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct./Jmet bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. e Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 26 October 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het heretellen van den overdekten gang aan de buitenhaven te Vlissingen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal bestuur van Zeelandte Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhofe, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 20 en 22 October 1877 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Vlissingen. 's-Gravenhage, 4 October 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HÜBRECHT. Er is ons nu eenig licht opgegaan, wie de schrijver der artikelen in de Nieuwe Goessche Courant kan wezen. De oplossing meenen wij te vinden in I)e Oplossing", een artikeltje, dat in het laatste nommer voorkomt, en waarin natuurlijk weer veel geschreven wordt over de onberekenbare gevolgen voor ons Vaderland, wanneer er een zich noemend „liberaal minis terie"" aan het bewind komt. Maar een voor naam punt uit dat schrijven trof ons bijzonder, nl. de verklaringdat de zich noemende li berale couranten dat aftredend kabinet zoo onwaardiglijk verdacht hebben gemaakt door te beweren, dat het, niettegenstaande zijne aan vrage oin ontslag, allerlei kunstgrepen zou aan wenden, om te blijven. Nu de feiten o. a. dat Z. M. den heer Kappeyne heelt belast niet de samenstelling van een nieuw ministerie het tegendeel (altijd volgens den schrijver van dat stuk) bewijzen, wordt gevraagd of die bladen nu ruiterlijk zullen erkennen, dat zij zulk een misdaad tegenover den onschuldi- gen heer Heemskerk en de zijnen bedreven. Dit schrijven trok onze aandacht, omdat juist in het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Hage van Dins dag in denzelfden geest geschreven werd. Zou daaruit niet eene kleine gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dst uit een en dezelfde bron die beide zijn gelaafd? Er kan ook eene sym- pathetische band bestaan tusschen een schrijver in Goes en een te 's-Hage; alles is mogelijk, en daarom mogen wij niet verder gaan dan tot eene zeer lichte veronderstelling. Nu ook wij echter meehielpen om die fatale geruchten te verspreiden, en er zelfs ons ge voelen aan toevoegden, zouden wij ons kunnen scharen ouder hen, die zoo lief bestempeld worden met den naam van /liberale stokebran den." //Amende honorable doen" zullen wij niet; integendeel, wij blijven nog volhouden, dat de heer Heemskerk slechts noode heengaat, en zelfs nog allerlei kunstgrepen had willen beproeven, om toch maar te blijven, zoo al zijn collega's slechts waren meegegaan. De conservatieve bladen uiten zoo dikwijls den wensch, dat het Z. M. moge behagen paal en perk te stellen aan de eischen der radicalen. Nu het schijnt, dat Z. M. den heer Heemskerk niet heeft willen steunen in zijn inconstitutioneele wijze van han delen, willen zij van de macht des Konings niets weten, maar haasten zij zich hun protégé, dén heer Heemskerk, schoon te wasschen. Zij schijnen niet te begrijpen, dat tusschen willen en kunnen vaak een groote klove ligt. Dat de zaken anders loopen, dan zij wenschen, dat het kabinet-Heemskerk heengaat, is niet de wil van den leider, maar de constitutioneele macht, die het dwingt. Tegenover hein amende honorable te doen, omdat zijne goocheltoeren zijn mislukt, daartoe achten wij ons niet geroepen. De me- dedeelingen uit 's-Hage, van verschillende zij den tot ous gekomen, hebben ons in onze meening, vroeger uitgedrukt, eer versterkt dan verzwakt. Zooals onze lezers onder „Kerkelijke zaken en onderwijs' kunnen zien, heeft dr. A. Kuy- per voor het beroep naar de hervormde ge meente te Amsterdam bedankt. Tot zoover zouden wij dit bericht vo >r notificatie kunnen aannemen, maar hoe afkeerig wij zijn, ons met kerkelijke zaken te bemoeien, toch maakt de heer Kuyper het ons onmogelijk, om geheel en al te zwijgen over hetgeen hij sch kijft met het oog op zijn geuomeu besluit. Een gewoon predikant zendt iu dergelijke gevallen meestal aan den kerkeraad een bericht, dat hij zoo kort of lang kan maken als hij zelt wil. Hiermede schijnt de heer Kuyper niet tevre den hij wil van zich laten spreken, plaatst zijn brief in de Standaard, en maakt dien dus tot publiek domein. Dat hij daarin nu spreekt over den geschokten toestand zijner zenuwen, waarom hij niet mag aanvaarden zulk een prikkelenden en aarigrijpendeu werkkring als die der Am- sterdamsche gemeente, heeft raison d'être; dat hij het salaris der predikanten te gering en hunne bezigheden te veel viudt, zoodat hij, die gehuwd en zonder fortuin is, verplicht zou we zen, een goed deel zijner krachten voor anderen arbeid aan zijn ambt te onttrekken, bewijst dat hij een practisch man is. Doch hij gaat verder, en toont zich dan zeer onpractisch door o. a. te melden z/Maar toch, er is éen geval, waarin ik, dit alles (d. w. z. zijn gezondheidstoestand) voor niets achtende, zonder bedenking Uw roeping en de inspraak mijner eigen genegenheid had mogen volgeu indien ik namelijk, langs wat weg ook, de vaste overtuiging had bekomen, dat Uw roeping een stellige roeping des Heeren in zich sloot. ,/Dan toch, het spreekt vanzelf, zou elke aar zeling schuldig en onvoorwaardelijk opvolgen van Uw roeping plicht zijn geweest, wijl ik dan zou geweten hebben, met goed recht, tegen alles in, op Zijn hulp en bijstand te kunnen rekenen. ,/Maar zulk een overtuiging is in mij niet gewekt. «Ze kon dit niet op zichzelf door het enkele feit der beroeping." Dit noemen wij geen compliment aan het adres van de broeders in den Amsterdamsehen kerkeraad. Zij schijnen dus buiten den Heer te staan. Maar nog iets. Wij meenden, dat volgens hun leer er niets gebeurt zonder den Heer, dat in elke daad, die geschiedt,de hand des Heeren is op te merken, en bijgevolg de be roeping ook onder Gods wil gebeurd zou zijn. Wat volgt dan daaruit? Zou 't niet beter wezen, als die heeren zeiven eens wat meer om het derde gebod dachten Zij schermen zoo gaarne met groote woorden tegen die ongeloovigen, doch meer dan deze bederven zij zeiven de zaak, waarvoor zij zeg gen te strijden. Bij financiëele berekeningen moest men zich niet verschuilen achter een masker, waarvan het hoogste Wezen, dat zij huldigen, het schild is. Dit is spotternij of huichelarij. De Staats-Courant van 14 en 15 dezer bevat het koninklijk besluit van den lln October jl., Staatsblad no. 187, waarbij in 't leven wordt geroepen een dienst van telegraphisclie postwissels, een bedrag van ƒ250 of 500 fr. niet te boven gaande, tusschen Nederland en België. Van de zijde van Nederland komen voor dien dienst alleen in aanmerking de postkantoren in plaatsen, alwaar tevens rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd. Voor telegraphitche postwissels naar België is door de afzenders hier te lande te betalena het voor gewone postwissels naar België verschuldigde recht van 2cent voor elke f 12,50 of gedeelte van 12,50; b. de kosten van het telegraphisch bericht, volgens het tarief van de rijks telegraaf. Dit besluit treedt in werking den 1 November. GOES, den 17 October 1877. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven onze stad, hare omstreken en ook op andere plaatsen van ons land, een hevig onweder. Onverwacht deed zich een hevige donderslag hooreu, en menigeen beweerdewat, trouwens bij elk onweder door velen wordt gedaan dat het bepaald ergeDS in was geslagen. Hoe gelukkig ook voor de waarnemers, nu bun gevoelen is bewaaiheid, betreuren wij 't, dat zij gelijk hebben gehad. Te Oost- en West- Souburg is de bliksem in een korenmolen geslagen, doch de daardoor ontstane brand zou. spoedig gebltiscbt zijn. Onder Wolfaartsdijk is een tweejarig paard van den landbouwer Zuijdweg, dat niet 15 stuks vee in de weide liep, door den bliksem doodgeslagen. Te Rotterdam is, tengevolge van een hevigen donderslag, een schoorsteen en een gedeelte van bet dak van een kuis ingestort. Hoewel het pand door zes huisgezinnen bewoond wordt, zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. De jubileezangers zullen, zooals uit ach terstaande annonce blijkt, Maandag a. s., des avonds te 7'/a uur, iu de Nieuwe Kerk te Mid delburg een zanguitvoering geven. Toegangs kaarten zijn tegen 50 cent verkrijgbaar. Zaterdagavoi d komen zij uit Londen in de hoofdplaats onzer provincie reeds aan. Het ge zelschap bestaat uit veertien personen en met genoegen vermelden wij, dat zij, n i Dinsdag te Zierikzee te zjjn opgetreden, als een bewijs van dankbaarheid en sympathie op Woensdag 24 October in de Zuiderkerk te Rotterdam een afscheidsconcert zullen geven waai van de ge- heele opbrengst zal strekken tot ondersteuning van Het Sophia-kind er-ziekenhuis en de Inrich ting voor haveloose kinderen", beide instellii.gen aldaar, die behoefte hebben aan ondersteuning Donderdag wingeu zjj te Goudaen verlaten dan ons land, vanwaar zij zich naar Duitschland begeven, om o. a. voor de keizerlijke familie en andeie hooggeplaatste personen uitvoeringen te geven. Blijkens eene advertentie in de Middel- burgsche Courant zal op Zaterdag 20 October a. s. in de Schouwburgzaal te Middelburg eene enkele opvoering gegeven worden, onder direc tie van den heer Saint- Omer, van //Bébé", blijspel in 3 bedrijven, door E. De Najac en E. Hennequin. Men zal beginnen met Mon mari est a Versailles'", blijspel in éen bedrijf. Aanvang te half 8 uien. De Midd. Ct. verneemt, dat de heer J. E. Risseeuw, gemeente-heelmeester te Middel burg, van de maatschappij tot redding van drenkelingen een zilvereu medaille ontvangen heeft. De groote sluis aan de buitenhaven te Vlissingen scbijnt aan onderloopsheid te lijden. Men hoopt het gebrek spoedig te kannen her stellen. Nv. d. 1)1) JPer telegraaf. Ter vervanging van dr. Jonckbloet, als lid der Tweede Kamer, heeft Dinsdag in het district Winschoten eene ver kiezing plaats- gehad. Uitgebracht zjjn 337 geldige stemmen. Gekozen is de heer nir. H. Goeman Dorgesius (hoofdredacteur van het li berale Vaderlandmet 263 stemmen. De heer Hazewinkel had 50 en Addens 10 stemmeu Het oponthoud van den sneltreindie Zaterdagavond te 7,57 alhier moest aankomen en eerst een uur later arriveerde is blijkens nader bericht veroorzaakt door een gebrek aan de machine van een Belgischen trein, die op de hoogte van Etten moest blijven. Er heb ben geene ongelukken plaats gehaden de reizigers werden later met een andere locomotief verder gebracht. De redactie van Het Vaderland wijdt thans een artikel aan de Transvaal-quaestie en zegt daarin, dat door geloofwaardige man nen haar o. a. is verzekerd, dat het onwaar is, als zou de heer Burgers alles te voren met Shepstone hebben overlegd en zelfs zijn excuses gemaakt hebben over e,jn eventueel in te die nen protest. Ook andere aanhalingen, door den heer Lion Cachet uit de Engelsche diplo matieke stukken gedaan, zijn eenzijdig en par tijdig en stellen de zaken niet juist voor. Over de bewuste pensioen-quaestie meldt het, dat zes weken geleden dnor den hoer Bur gers nog niet zulk ee.i pensioen van de En gelsche regeering was aangenomen. Nadat veertien dagen geleden de heer J. F. Voet. uit de door liem bekleede betrek kingen van secretaris en ontvanger der ge meente Os3enisse, wegeDS lichaams- en ziels gebreken ontslagen was, werd in de raadsver gadering van Zaterdag met 4 van de 7 steramen tot secretaris, en met 6 van de 7 stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd de heer Joh. Chr. Rademaker, gareelmaker, leerlooier en herbergier aldaar. De heer P. J. Van Brabandklerk ter secre tarie van Hontenisse, die beide betrekkingen gedurende ruim vijf maanden geheel belange loos voor den ongelukkigen Voet, en ten ge noegen van het gemeentebestuur had waarge nomen, erlangde voor eerstgenoemde betrekking 3 stemmen, waarna hjj zijne sol'icitatie voor de betrekking van gemeente-ontvanger introk, voor welke niettemin nog éene stem op hem werd uitgebracht. De beide ambtenaren van den burgeljjken stand, zijnde de burgemeester en een der wet houders, verklaarden na de plaats gehad heb bende benoeming van den nieuwen secretaris voor evengenoemde betrekking te bedanken, omdat zij op de bekwaamheden van den nie- wen titularis niet volkomen meenden te kunnen vertrouwen en zich niet aan rechterlijke ver volgingen en beboetingen wilden blootstellen. (N. R. Ct.) De heer P. F. Dierck, burgemeester van Koewacht en lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het hoofdkiesdistrict Hulstis overleden. Spoedig zullen door de postadministratie nieuwe briefkaarten iu omloop worden gebracht. De adreszijde verliest den rand, maar wordt een wapen rijker. Z. M. de koning heeft Maandag zijn buitengoed te Rijswjjk betrokken, met het voor nemen om daar onbepaalden tijd te vertoeven, en 500 geschonken aan de algemeene armen van genoemde gemeente. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de heer J. H. L. De Haas, Nederlandsch kunstschil der, te Brussel gevestigd, door den Koning- Groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. De vereeniging van en voor Nederl. in- dustriëelen heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op goedkeuring van het wetsontwerp tot afschaffing van den zeep-ac- cijns, behoudens deze enkele uitzondering, dat alle invoerrecht op zachte groene zeep niet ver v alle. De correspondent van de N. R. Ct. te 's Hertogenbosch meldt, dat de bisschop van 's-Bosch zeer ernstig ongesteld is en er vol gens de verklaring der geneesheeren weinig hoop op herstel bestaat. De bisschop is dan ook reeds Vrijdag van de sacramenten der ster venden voorzien. (Dit bericht was reeds meer malen gemeld, doch ook weer tegengesproken Men schrijft in de N. RCt. uit 's Her- togeuboscb, 15 October. //Het lid der Tweede Kamer, mr. Haffmans, is Zaterdag hier ge-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1